Weer invallen in speelclubs Bressen in Atlantisch verdedigingsstelsel moeten worden gedicht Wiet <m^e tc/iant da-o-l ótad en tand PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe raad voor Midden-Oosten en Duits- lands strijdmacht onderwerp van bespreking Morele defensie* Verzoening mogelijk Honderden goklustigen gearresteerd Vechtpartijen op Middelburgse kermis Vier jonge Polen kozen de vrijheid SNIPPER NIEUWSk V Minnie Mae Taylor in het felle licht van de publiciteit Kind dronk uit fles nicotine Uitgave Stichting „Zeeuwse*- Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 24"S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1933 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 4 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse' Goes- Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 5.05 u., onder 20.27 u.; Maan op 7.46 u., onder 21.19 u. Hoogwater op Zondag 5 Aug.: Vlissingen: 3.31 u. 2.02 m., 15.39 u. 1.96 m.> Terneuzen: 3.55 u. 2.17 m., 16.08 u. 2.11 m.; Wemel- dinge: 5.16 u. 1.77 m., 17.30 u. 1.62 m.; Zierikzee: 5.05 u. 1.51 m., 17.12 u. 1.36 m. De Westelijke grote drie zouden, naar te Londen verluidde, besloten hebben twee grote bressen ln hnn Atlantische verdedigingsstelsel te dichten het Midden-Oosten en Duitsland. Volgens officiële woordvoerders, aldus Ass. Press, hebben de Ver. Staten, Groot-Brittannlë er Frankrijk dienovereenkomstig besloten in de komende 70 dagen twee vergaderingen van de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de Atlantische landen bijeen te roepen. A an de verbetering van onze defen- sie wordt de laatste tijd, mee door de dreiging van het Russische gevaar en de door Amerika gestelde eisen in zake de bewapening, grote aandacht geschonken. Geweldige sommen worden aan onze landsverdediging te koste gelegd. Men kan dit betreuren, maar er is geen andere keus. Het is voor ons volk en kwestie van te zijn of niet te zijn. Verwaarlozing van de militaire defen sie moet noodwendig ieiden tot verlies van onze nationale zelfstandigheid. Wordt aan de versterking van leger en vloot niet de nodige zorg besteed, dan betekent dat niet alleen een ern stige bedreiging van onze eigen veilig heid, maar ook van de veiligheid van West-Europa. Gegeven de omstandigheden kunnen we niet ontkomen aan het brengen van zware offers van personele en van fi nanciële aard. aarnaast echter is het niet minder l-' noodzakelijk, dat de betekenis van de morele defensie niet uit het oog wordt verloren. De wereld en dat geldt ook van ons volk wordt beheerst door angst en pessimisme. „Angst voor de Sowjets, die met hun Aziatische horden Europa zullen overstromen, vrees voor de atoombom of voor bacteriologische wa penen. Angst voor het eigen bestaan, voor vernietigingsoorlogen met moge lijkheden van grote crises, werkloos heid, gebrek aan het nodige". Terecht is de opmerking gemaakt, dat angst de slechtste raadgever is welke de West-Europese mens kan heb ben. En hij is tegelijk de beste troef, die de communisten bezitten. Hij on dermijnt onze energie, ons scheppend vermogen en onze handelingen: onze wil om te leven en om te slagen in het leven. Hij vergooit zo de toekomst van ons zelf, ons gezin en ons volk en van Europa. De heersers achter het ijzeren gor dijn zijn hiervan meer dan wie ook overtuigd. Vandaar dat Stalin en zijn satellieten geen middel onbeproefd laten om de massa de overtuiging bij te brengen, dat de communistische macht onweer staanbaar is, dat de Westerse cultuur en de Westerse democratie hun tijd hebben gehad en dat de ondergang van het Avondland onafwendbaar is. En tegelijkertijd worden alle krachten in gespannen om de beginselen van het communisme ingang te doen vinden en de harten in gloed te zetten voor de Marxistische leerstellingen. T uist daarom is het nodig, dat niet al- leen aan de militaire, maar ook aan de morele defensie de grootst moge lijke zorg wordt besteed. Sterke legers en een voortreffelijke bewapening zijn in deze tijd noodzake lijk. Maar we mogen geen ogenblik verge ten, dat tegen het communisme als ide ologie niet gestreden kan worden met wapens en zelfs niet met de atoombom, maar alleen met geestelijke middelen. Daarom, allereerst versterking van de ...nerlijke volkskracht. O.is volk moet het verstaan, dat niet Stalin of welke demonische macht dan ook de wereld beheerst, maar dat de Heere regeert. Geen geval, geen zorg, geen list, Oost noch West noch zandwoestijn, doet ons meer of minder zijn: God is Rechter, Die beslist. Wie leeft uit het geloof in God de Almachtige, Schepper van hemel en aarde, zal al sluit hij niet zijn ogen voor de dreigende gevaren zijn le ven niet laten beheersen door de ver lammende kracht van angst en pessi misme. En daarnaast is nodig versterking van het rechtsbesef en van het begrip voor nationale waarden, mede door be vordering van de kennis van onze rijke historie. Met name voor het christelijk onder wijs in al zijn vertakkingen ligt hier een schone taak. Overeenstemming over hoofdzaken. De ministers zullen de volgende taak hebben 1. Te overleggen over de Turkse en Griekse aanvragen voor het lidmaat schap van het Noordatlantisch pact deze aanvragen zullen vermoedelijk goedgekeurd worden; 2. de vorming van een volkomen nieuwe verdedigingsraad voor het Mid den-Oosten, deze verdedigingsraad zal onder Brits commando komen te staan en aan de Noord-Atlantische verdrags organisatie gekoppeld worden; 3. goedkeuring van de militaire rol van West-Duitsland in de Westelijke defensie. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd Vrijdag vernomen, dat de raad van ministers van het Noord-Atlanti sche Verdrag op vijftien September a.s. te Ottawa zal bijeen komen. Een tweede bijeenkomst zou eind Oc tober a.s. te Rome worden gehouden. Doch hiervoor zou nog geen definitieve datum zijn vastgesteld. De Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zjjn het reeds eens geworden over de hoofdpunten van hun toekom stige strategie in het Midden-Oosten. Zij zullen echter nog veel arbeid moe ten verrichten, voordat zij het eens zijn over de toekomstige miltaire rol van Duitsland. Hun besluiten zullen goed gekeurd moeten worden door hun ne gen deelgenoten in het Atlantische pact. Dat is het doel van de bijeenkomst in Ottawa en Rome. De overeenkomst over het Midden- Oosten ziet er in grote trekken aldus uit: De Westelijke Grqte Drie zullen een gemeenschappelijke raad voor de ver dediging van het Midden-Oosten stich- ZEGT ELKINGTON. De Britse delegatie voor Perzië is gisteren naar Teheran vertrokken. Ze staat onder leiding van de minister voor grondstof fenvoorziening, Richard Sto kes en tot haar behoren ook Sir Donald Ferguson, permanent onderstaatssecre taris van het ministerie van brandstof fen en energie en E. H. O. Elkington, één der directeuren van de Anglo-Ira- nian. Gistermiddag om vijf uur arriveerde de delegatie op Schiphol. In een interview, dat een A.N.P.-ver- slaggever met de heer Elkington tijdens het oponthoud op Schiphol had, zeide deze optimistischer te zijn dan de vorige keer toen hij naar Teheran ging. De heer Elkington maakte n.l. ook deel uit ten. Een Engelsman zal die raad leiden van de eerste Britse delegatie, die ge- Groot-Brittannië zal ook toezicht oe- j leid werd door Sir Basil Jackson, tenen op de bevoorradingslijnen van zijn „Het zal de taak van onze missie eigen marine van Gibraltar tot aan het Suezkanaal. Het commando zal het Oostelijke ge deelte van de Middellandse Zee omvat ten benevens alle landen van het Mid den-Oosten, die willen meedoen. Tur kije, Jordanië, Irak en wellicht Israël zullen hiervoor belangstelling hebben. Griekenland komt onder het Europese commando van generaal Eisenhower. De Amerikaanse admiraal Robert Carney zal opperbevelhebber blijven van de Amerikaanse zeestrijdkrachten in de gehele Middellandse Zee en van de At lantische strijdkrachten in Zuid-Euro pa. De Fransen zullen hun eigen be voorradingsroutes van Zuid-Frankrijk naar Frans-Afrika blijven beheren. De Grote Drie zullen het nog eens moeten worden over de vorm van Duitslands toekomstige strijdmacht. Vermoedelijk zullen zij hiertoe het Franse voorstel voor een Europees le ger aanvaarden. Na waarschuwing \A oreie defensie. Dit geldt niet alleen 1 voor ons volk als geheel, maar en zeer speciaal van de weermacht. Het verdient daarom toejuiching, dat er de laatste tijd meer belangstelling is voor de geestelijke en culturele zorg voor leger en vloot. Daarentegen kan het niet genoeg worden betreurd, dat er verschijnselen zijn, die erop wijzen, dat sommige mi litaire commandanten nog altijd aan een soort cadaverdiscipline de voorkeur geven, terwijl zij weinig interesse heb ben voor de vorming van de mens in het leger. Verstaan moet echter worden, dat met op die wijze gevormde soldaten een oorlog niet kan worden gewonnen. Een leger, dat geen éénheid is, in die zin, dat het met bezieling en geestdrift zijn zware taak in het belang van vrede en welvaart verricht, is reeds bij voorbaat verslagen. Voor een effectieve verdediging is noodzakelijk een leger, dat niet bestaat uit genormaliseerde en gemechaniseer de soldaten, maar uit levende, door een hoger ideaal bezielde mensen. Daarom niet alleen versterking van de militaire defensie hoe onmisbaar overigens ook maar tegelijkertijd en vooral van de morele defensie G. Z. Nadat de justitie vele malen heeft gewaarschuwd, heeft de Haagse politie gisteravond een inval gedaan in een tweetal speelclubs. Er zijn er 25 in Den Haag, maar de „Aristo-club" in Sche veilingen en de „Mondial-elub" op de Kneuterdijk hadden de waarschuwingen in de wind geslagen. Het zal de hon derden gokkers niet meegevallen zijn, toen de politie plotseling binnenstorm de. Er waren er maar weinig, die aan de achterzijde wisten te ontsnappen. Ad spoedig vertrokken speciaal ge charterde H.T.M.-bussen met gearres teerden naar de, speciaal voor deze ge legenheid ingerichte, politieschool op 't Alexanderplein. Direct bij aankomst werden de dames en heren van elkaar gescheiden en in verscheidene lokalen ondergebracht waarin zij, zogenaamd babbelend, nerveus wachtten op hun beurt om verhoord te worden. De politiemensen, ofschoon volgens de wet niet verplicht om 's nachts een verhoor af te nemen, zijn toch de hele nacht door in touw geweest om het on vrijwillig verblijf van de gearresteerde spelers niet nodeloos te rekken. Het is namelijk niet zo, dat zij onmiddellijk na het verhoor weer losgelaten worden. Daarover wordt beslist aan de hand van de verhoren. Het is dus te ver wachten, dat de gearresteerde spelers geruime tijd op het hoofdbureau van politie zullen verblijven. Na de inval werden de speelkassen onmiddellijk in beslag genomen. Vol gens getuigen lagen er vele duizenden guldens aan fiches op de tafels. Toen de politie binnenkwam, rolde het bal letje op één der tafels voor lage inzet ten. Eén der jongste leden had net voor het eerst twee kwartjes op de zeven gezet. Hij kwam „plein" uit, doch kon zijn meer dan dertigvoudige winst niet meer incasseren. Het spel was uit Op twee andere tafels was men juist aan het zetten, daar kon het gokbal- letje niet meer geworpen worden. De honderden aanwezigen in het ca sino waren in de aanvang wel erg be duusd over het gebeurde. Velen dron gen er bij de rechercheurs op aan om wegens ziekteredenen vrijgelaten te worden. Het aantal hartkwalen was aanmerkelijk Ook in Laren. Ook in Laren werd in casino Ham- dort een inval gedaan. Daar zijn de roulette en de kas der speelbank in be slag genomen en zes croupiers en drie bestuursleden gearresteerd, rijn" aldus zeide hjj „de parle mentaire deputatie, die eveneens van middag naar Teheran vertrokken is, bij te staan gedurende de besprekingen. Ik hoop, dat wij uiteindelijk kunnen komen tot „een verzoening van onze ideeën". NEDERLANDSE BOTER NAAR CANADA7 De Canadese minister van landbouw, James Gardiner, heeft Vrijdag op een persconferentie medegedeeld, dat Cana da zal trachten een mogelijk boterte- kort in de komende winter te voorko men door tien millioen pounds boter in te voeren. Volgens de Canadese pers o.m. uit Nederland. Gedetineerde door medegevangene gedood. In de psychiatrische inrichting, die aan het huis van bewaring te Utrecht is verbonden, is een gedetineerde, de 63-jarige A. W., door een mede-gedeti neerde, de 40-jarige Pool J. D. uit Den. Haag die verdacht van moord even eens in de inrichting is opgesloten om het leven gebracht. Beide mannen waren in één cei on dergebracht. Gewonden uit Korea in ons land gearriveerd. Gistermiddag zijn op het vliegveld Valkenburg (Z.H.), negen gewonde le den van het Nederlandse detachement Verenigde Naties uit Korea gearriveerd. ln de Residentie, die geheel in het teken staat van de Bloemenweek, heeft een historische ontmoeting plaats gehad. Bij de slijterij, die de historische naam „Slot Loevenstin" draagt, in de Hugo de Grootstraat, begroetten Hugo de Groot en Elsje van Houwelingen de heer Lucas Bols. Van links naar rechts Hugo de Groot, Elsje van Houwelingen en in de wagen Lucas Bols. Twist met Ambonezen ontaardde in De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F, C. de Casembroot, heeft zich gisteravond persoonlijk op de hoogte gesteld van de moeilijkheden die de laatste tijd, en vooral gedurende de kermlsweek, leven tussen de Ambo nezen en Middelburgers en die gisteravond een climax bereikten in 'n vecht partij, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Tegen vijf spelers werd proces ver- Direct na aankomst werden zij naar de baal opgemaakt. De deur van het ca> sino is verzegeld. In Rotterdam werd een inval in een speelclub gedaan, doch zonder resultaat. De leden vergaderden n.l. juist over de aanzegging van de officier van justitie dat alle speelclubs op korte termijn ge sloten moeten worden. Zij vluchtten met gestolen vliegtuig. Een Pools meisje en drie jongeman nen, allen ongeveer 20 jaar oud, land den gisteren met een burgervliegtuig in Zweden bjj Malmo. Zij hebben om politiek asyl gevraagd en zijn voorlopig geïnterneerd. Hun vlucht is een avonturenverhaal. Midden in de nacht zijn zij naar een boerderij geslopen aan de Poolse kust, waar zij wisten, dat een oefenvliegtuig stond. Het werd bewaakt door twee mannen met geweren. De jongemannen wisten de wachten te overrompelen en zij namen in het vliegtuig plaats. Toen zij opstegen kwamen andere wachtslieden aangerend, die het toestel beschoten. Een na de landing in Zweden ingesteld onderzoek wees uit, dat het landingsgestel kogelgaten vertoonde. Er zijn nu in de afgelopen drie weken in totaal 22 Oost-Europese vluchtelin gen in Zweden aangekomen. i11 Bij Noordwijkerhout is een paard en wagen met hooi door een electrische trein gegrepen. Het paard werd gedood, de voerman schrok. De Kon. militaire kapel is gisteren door de Haagse be volking gehuldigd, omdat haar 75 jaar geleden door Koning Willem III het predicaat Koninklijke werd verleend. In een vijver te Venlo is een snoek ge vangen, die alle goudvissen opat. Het dier schijnt destijds als „stekelbaarsje" door de jeugd in de vijver te zijn ge deponeerd en vond dus zijn tafeltje ge dekt. -• De Prinsesjes Beatrix en Irene hebben gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Bourgondische pracht" in het Rijksmuseum. ln Bad ischl is gisteravond de 7e padvinders wereldjamboree geopend. President Aurioi van Frankrijk heeft Guy Mollet als secretaris van de socialistische par tij verzocht een regering te vormen en, nadat deze het had algewezen René Pleven (radicaal gezind), aan zijn jasje getrokken. Deze zal het overwegen. Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburg zullen van 24 tot 26 October Washington bezoeken. Driehonderd Britten op weg naar het wereld-jeugd- festival in Berlijn zijn gisteren door de Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Insbriick uit de trein gezet. De Ame rikaanse luchtmacht in Duitsland wordt Zondag versterkt met 1108 vliegeniers Even ten zuiden van Frankfort is een oliebron in brand geraakt. Vlammen schieten hoog de lucht in. De brand weer staat voor een hopeloze taak. Men komt geen stap verder in Kaesong. De besprekingen over een wapenstil stand in Korea zijn Vrijdag te Kaesong hervat. Na de vergadering werd mede gedeeld, dat men vandaag opnieuw zal bijeen komen. Beide partijen bleven op haar standpunt. militaire hospitalen te en Utrecht gebracht. 's-Gravenhage De Ambonese bewoners van het kamp aan de Seisweg gedragen zich over het algemeen rustig. Er zitten echter, zoals in iedere samenleving, elementen onder, die voortdurend een bedreiging vormen voor de rust en de orde in de stad. Zo werd vorige week Vrijdag een Am bonees in de Lange Delft wegens een verkeersovertreding door een agent meegenomen en zag een inspecteur van politie, die zich bij de agent wilde voe gen, zich plotseling omringd door een groot aantal Ambonezen, die een vij andige houding aannamen. Door zijn tactisch optreden was deze inspecteur de situatie spoedig meester. Maandagavond vielen er klappen na een twist tussen een Ambonees en een gerepatrieerde jongeman. De laatste werd, toen hij met een Ambonees stond te praten, door een ander van achteren tegen de grond geslagen. Gisteravond tegen tien uur kwam het voor Café „Juliana" tot een vechtpartij tussen een Middelburger en een Ambo nees. Er werd met stoelen uit het café geslagen, waarbij ook een agent van politie een klap opliep. De politie zag zich genoodzaakt de gummiknuppel er overheen te halen. Een agent werd tijdens de oploop, die ontstond, door 'n Ambonees van zijn revolver beroofd. Ook voor de politiepost in het stad huis ontstond een oploop, die door de politie met een motorrijwiel werd uit een gedreven. De kermis werd hierna een kwartier gesloten, maar ook nadien moest het publiek tot kalmte worden aangemaand. Een verzoek van de kampraad der Ambonezen om de kermis te verlaten, werd slechts ten dele opgevolgd. In de Lange Delft vond nadien nog een vecht partij plaats. Het schijnt, dat enkele meisjes die met Ambonezen omgang hebben, bij deze affaire betrokken wa ren. Het woord is nog steeds aan U en veel wandel- en {ietslief hebbers hebben reeds van zich laten horen en zich laten inschrij ven. Volgende week laten wij van ons horen en publiceren dan de prachtige prijzen. Waar we het over hebben? Over de wandelaars- en fietsenralley immers, die ons blad de tweede Zaterdag in September organiseert. U weet dit al, want het is door heel Zeeland reeds bekend. Op een der binnenpagina's van dit nummer vindt U een inschrijfformulier af gedrukt. Men kan inschrijven individueel of als groep voor elk der beide sportieve tochten. Zo'n groep kan zjjn een sportclub, een schoolklas, een buurtvereniging, enz., enz. De kosten zijn: Voor jongens t/m 18 jaar: individueel ƒ0.60; per groep ƒ0.45. Zij, die ouder zijn dan 18 jaar betalen individueel 1.25; per groep 1.Alle deelnemers, die de tocht goed volbrengen, ontvangen een herinne- ringsprijs. En natuurlijk zijn er nog andere prijzen. Kijkt U daarvoor maar in de krant van volgende week Zaterdag. Wanneer men in groepsverband wil meedoen dient men een schrijf- formulier aan te vragen aan ons hoofdkantoor: „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Het woord is nog steeds aan U. Zorg, dat de Grote Markt te Goes Zaterdagmiddag 8 September om 2 uur vol staat met wandelaars en de Markt te Middelburg vol met fietsers, die allen willen genieten van deze sportieve gebeurtenis. MET ONZE KRANT DOOR STAD EN LAND. Amerikaanse invasie in Kapelle EVERETT MITCHELL: „DE JEUGD WIL VREDE". We hebben gisteren Minnie Mae Taylor, het Amerikaanse meisje, dat bi) de familie Scheele de Putter logeert en met wie onze lezers reeds kennis maakten, weer ontmoet. Nu waren we niet alleen met haar. Want het ging daar in Kapelle echt Amerikaans toe. Een aantal Amerikaanse journalisten, fotografen en de beroemde Everett Mitchell, die voor 176 radio-omroepen werkt, veroverden stormenderhand de rustige boerderij. Ze hebben daar geïnterviewd, scenes in eikaar gezet, gefilmd, gefotografeerd, aardige verhaaltjes voor de radio op genomen, of alles er van afhing. Alleen jammer was, dat zjj haast niets echts, niets wezenlijks Zeeuws en Nederlands aan hun millioenen lezers en luisteraars hebben weten door te geven. Eerst hebben we nog even rustig met Minnie gepraat. Ze had een reuze tijd fehad, sinds wij haar ontmoetten. Zij ad het bedrijf grondig leren kennen. Pannekoeken en* kaas zijn haar lekker nijen geworden in Zeeland. Op haar beurt had ze in de keuken gekokkereld en de gastvrije familie op lekkernijen uit haar vaderland getracteerd. Minnie, wat was ze hier bruin geworden, ver telde juist enthousiast over haar tocht naar Arnhem en de Zuiderzeepolder, toen vijf auto's het erf kwamen op stuiven. Daar waren de Amerikanen, die eventjes kennis wilden nemen van het werk van het Centraal Comité voor uitwisseling van Jonge Boeren en Tuin ders. Dat deden ze zo: Op het land. Minnie moest dadelijk voor de dag komen en zich in werkkleding steken. Ze werd aan een tafel in de keuken ge zet en moest lief-lachend lepeltjes poet sen. Het arme meisje was overbluft. Zoiets had zij zelfs niet meegemaakt. Geen minuutje werd Minnie gegund. Direct plaatste men haar op een trac tor en weer gonsde het filmapparaat en klikten de fototoestellen zonder op houden. Toen ging het naar het land aan de Westerschelde. Bewoners uit de buurt in Zeeuws costuum waren ge charterd en daarop richtten de onbarm hartige lenzen zich nu van de Ameri kaanse publiciteit. Minnie was inmiddels op een maai- machine gezet. Haar vriendin, Betty Ellioth, die uit Waddinxveen was mee gekomen, waar 's morgens hetzelfde spelletje was gespeeld, mocht ook op de machine zitten. Onder haar kuitbroek (echt Amerikaans!) waren nog een paar nylons zichtbaar. Het hinderde niet. Het opneemapparaat was, toen we op de boerderij terugkwamen, op de regen pat gemonteerd. Minnie moest haar Zeeuwse ervaringen vertellen voor de millioenen luisteraars in het vaderland. Ze deed dat alleraardigst. Ze praatte over het leven in Zeeland, over het huisgezin, over het werk. Ze deed dat eerljjk, echt en onopgesmukt. Ir van Beekom, de Rijkstuinbouwcon- sulent gaf voor de microfoon een land- bouw-technische beschouwing over de Zeeuwse bodem. Everett Mitchell. De grote Everett Mitchell, aan wiens lippen bijna iedere Amerikaan hangt, draafde maar heen en weer. Eindelijk lukte het ons hem te pakken te krijgen. Even heeft hij tijd en even laat hij alle show vallen en ontpopt hij zich als mens. Hij vertelde, hoe hij voor 35 jaar aan een landbouwblad begon en nu de hoogste sport van de Amerikaanse pu- bliciteit-ladder heeft bereikt. Even is hij niet press-minded en vertelt Mitchell over zijn liefde voor de jonge menden, die niets liever willen dan een huisge zin, een gelukkig leven en voor alles vrede in de wereld. Europa, och het zijn dezelfde mensen als ln Amerika. Alleen werken de jongeren wat harder daar. Mitchell springt op uit het gras, waar we een zitje hadden gevonden. Hij moet weer filmen voor zijn publiek. De rast is nu weergekeerd op de boerderij. Minnie zal bezig zjjn al haar indrukken te verwerken. Misschien vindt zij ook, dat haar landgenoten niet zo'n goede beurt hebben gemaakt. We hebben het haar niet meer kunnen vra gen. We werden nog door iemand aange houden uit de bUurt, die alles had ge zien. Hij zei: „Mijnheer, zo komen we er ook nietJ" en schudde zijn hoofd LIK HTMACHT-OFFICIEREN IN ARREST. Op grond van het vermoeden dat zij onregelmatigheden hebben gepleegd, heeft de chef van de luchtmachtstaf zich genoodzaakt gezien twee officieren, een 52-}arige overste W. B. en de lui tenant B. in voorlopig arrest te doen stellen. Aangenomen wordt, dat Overste B., die hoofd is van de luchtmachta'ansc, af- fingsdienst, in voorlopig arrest wordt gehouden op vermoeden van malversa ties op het gebied der luchtmachtaan- schaffingsdienst, die voor een deel te ruggaan tot de jaren 1945 en 1946, toen de staf van de luchtmacht nog geves tigd was op Ypenburg en hij toen als kapitein o.m. belast was met de inkoop van de uniformen. Hij zou toen de in koopprijzen hoger opgegeven hebben dan ze in werkelijkheid waren en het overschot te eigen bate hebben aange wend. Het 9-jarig zoontje van de tam. de N. te Bergen op Zoom, heeft gistermiddag uit een fles nicotine gedronken, tenge volge waarvan lilj kort daarna is over- den. De jongen was met een vriendje naar buiten getrokken. In een tuinderij ont dekte het tweetal tussen het struikge was een fles met vloeistof. Zonder zich af te vragen wat voor vloeistof deze fles bevatte, heeft de jongen om zijn dorst te lessen er een slok uit genomen. De fles bevatte echter een preparaat voor het bespuiten van bloemkool, welk preparaat hoofdzakelijk nicotine bevat. De jongen zakte direct in elkaar, waar na zijn vriendje ijlings de vlucht nam. Een voorbijganger ontdekte even later de jongen, die inmiddels reeds was overleden. Twee mannen te Zandvoort verdronken. Gistermorgen omstreeks kwart voor negen zijn te Zandvoort ter hoogte van het noordelijke vrije strand, twee man nen verdronken. De 43-jarige P. Ver meer uit Zeist kwam bij het zwemmen ongelukkigerwijze in een put terecht. De 27-jarige Zandvoorter P. LeffertS begaf zich op het hulpgeroep te water, wist de drenkeling te bereiken, doch werd door deze zo stevig vastgegrepen, en zo zeer in zijn bewegingen belem merd, dat hij met hem verdronk. Gesneuveld in Korea. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten in Korea op 26 Juli j.l. zijn ge sneuveld de soldaat eerste klasse F. Brouwer, legerno. 270704005, uit Haskerland; de soldaat C. P. Kem pen, legerno. 270821034, uit Amster dam en de korporaal P. B. Slager, legerno. 250202106, uit Stedum. DE BILT ZEGT Regen of onweersbuien. Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Oost en Zuid. Warm weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1