TERHORST Australisch emigratiebureau te Den Haag wordt uitgebreid» West-Duitsland wil niet contant betalen voor Nederlandse groenten en fruit» TOCHT NAAR CANTERBURY WAS ONVERGETELIJK. EXTRA LAGE PRIJZEN Uacw Held Geen verlengde diensttijd voor vaandrigs van de genie. Er verdwenen drie kinderen Bevrijdt U Aan de Ambacntsschool te Zierikzee zwaaide men af» Landen van Atlantisch Pact verdubbelden militaire productie. Hog slechts enige dagen HIER Kiompentabrikant uit (Jiinge nad maling aan deviezenbepaiingen. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 200.000 baantjes wachten! Kennis van Engels geen voorwaarde. liet reeds vergrote bureau voor emigratie naar Australië te Den Haag zal log aanzienlijk worden uitgebreid. Gestreeld zal worden naar een tijdslimiet ran hoogstens tien weken om aanvragen tot landverhuizing af te werken. Oen Haag is reeds een der grootste centra voor aanwerving van nieuwe Austra liërs in Europa, aldus verklaarde de heer G. V. Greenlialgh, die kort geleden iot hoofd van de emigratie-afdeling van de Australische ambassade is benoemd. Iiy zelde met nadruk, dat in tegenstelling tot lopende geruchten de Austra lische regering sterk geïnteresseerd blijft in Nederlandse vestigingen in haar gebied. Er is geen kwestie van enige vermindring. Integendeel wordt emigratie van Nederlanders naar Australië zoveel mogelijk aangemoedigd. Vanzelfsprekend vindt selectie plaats, vaarbij het bureau van de heer Green- lalgh het laatste woord heeft. Van dis- iriminatie is volgens de heer Green- lalgh geen sprake, al moet niet uit het >og worden verloren, dat Australië uit fluitend belang stelt in immigratie van Europeanen. In Australië wachten op het ogenblik ongeveer 200.000 baantjes voor onge- ichoolde en geschoolde arbeidskrachten. Men neemt bü voorkeur ongehuwde on geschoolden. WONINGNOOD. In Australië bestaat een zeer groot tekort aan woonruimte, welk tekort slechts na verloop van jaren kan wor den ingehaald. Desondanks slagen de (linksten der immigranten er nog altijd Vrij spoedig in om een dak boven het hoofd te krijgen. Indien men montage woningen meeneemt, moeten deze vol doen aan Australische voorschriften. Het bouwcentrum te Rotterdam be schikt hiertoe over de nodige gegevens. Juist met het oog op de bouwnijverheid en de metaalindustrie zijn bouwvakar beiders in Australië zeer welkom. De beer Greenhalgh zeide, dat er misverstand biykt te bestaan over ken nis van de Engelse taal. Hoewel het voor de emigrant gemakkelijker is, dat hij Engels verstaat, is zulks toch geen voorwaarde voor immigratie. De Australische regering houdt taalcursus sen voor nieuw aangekomenen. De stand van zaken is op het ogen blik zo, dat families met ten hoogste vier kinderen onder de zestien jaar ver gunning tot vestiging in Australië kun nen krijgen. Dit houdt verband met vervoeraccomodatie en woonruimte. Na vijf jaar kan iedere nieuw aange komene om het Australische burger schap verzoeken. Militaire dienstplicht bestaat voor die tijd niet. Wel kan de immigrant na verblijf van een jaar als vrijwilliger in het Australische leger dienst nemen. De heer Greenhalgh zeide tenslotte, dat het in de Australisch-Nederlandse overeenkomst gestelde aantal immi- §ranten van 25.000 per jaar bij bena- ering wel bereikt zal worden. Vooral, indien de migratie-organisaties van beide landen perfect gaan werken. Hij was bijzonder goed te spreken over de particuliere Nederlandse organisaties, die emigratie mede door middel van in- Op vragen van het Tweede Ka merlid Roosjen (A.R.) heeft minister Staf geantwoord, dat het niet juist is, dat dienstplichtige vaandrigs van het wapen der genie, behorende tot de lichtinggroep 1949 II, van de inspec teur der genie bericht hebben ont vangen, dat zij tot 1 April 1952 in werkelijke dienst moeten blijven. I.v.m. de bestaande tekorten aan beroepspersoneel bij de genie had de inspecteur der genie voorgesteld om de uit de lichtinggroep 1949 II opge leide vaandrigs nog enige maanden na 1 October 1951 in werkelijke dienst te houden. Dit voorstel is echter niet aanvaard. Behalve een klein aantal vaandrigs van de militaire administratie, beho rende tot de lichtinggroep 1949 II, waarvoor de groot-verlofdatum is gesteld op uiterlijk 1 Januari 1952 in- plaats van op 1 October 1951, wor den thans bij de landmacht geen dienstplichtigen langer in werkelijke dienst gehouden dan de wettelijke termijn. Bij de luchtmacht is het bij de hui dige sterkte van beroepspersoneel en vrijwillig dienenden noodzakelijk een aantal voor technische functies op geleide dienstplichtigen van de lich ting 1949 zes maanden langer en van de lichting 1950 drie maanden langer in werkelijke dienst te houden. Bij de marine zijn geen dienstplichtigen, die verplicht langer voor eerste oefe ning in werkelijke dienst worden ge houden dan de wettelijke termijnen voorgeschreven. tensieve voorlichting voorbereiden. De ze organisaties krijgen van Australische zijde alle steun, aldus de heer Green halgh. Minister Rutten heeft waardering voor de omroepverenigingen. „De minister is het eens met de le den, die van oordeel zijn, dat de ver antwoordelijkheid voor de programma's bij de omroepverenigingen moet blijven rusten. Het verbieden of althans beperken van uitzendingen, die geen hoge dunk van onze cultuur geven en het aan wakkeren van uitzendingen, die onze cultuur verheffen, zoals bedoelde leden vragen, zou z.i. het best onder het oog kunnen worden gezien bij de behande ling van de nieuwe omroepwet. De be staande wettelijke regeling laat hiertoe geen ruimte. Er moge overigens op worden gewe zen, dat de omroepverenigingen zich de noodzaak van het uitzenden van cultu reel verantwoorde programma's bewust zijn en bij voortduring er naar streven dienovereenkomstig te handelen", al dus minister Rutten.in zijn schriftelijk antwoord aan de Eerste Kamer. Duitse boerenorganisatie wil invoer uit ons land beperken. In kringen van Nederlandse tuinbouwers en exporteurs van groenten en fruit heerst ontstemming en verontwaardiging over de Duitse houding ten aanzien van de betaling van de export van Nederlandse tuinbouwproducten. Voor Juli was slechts 500.000 dollar (koers 3,88) voor tuinbouwexport naar West-Duitsland beschikbaar. Dit bedrag is tot heden met 2,8 millioen gulden overschreden. Hoewel deze kwestie in Duitsland ook bekend was, is men met de import van de overvloed der zeer gewilde Nederlandse producten doorgegaan. CONTANT BETALEN. De Duitse kwekerskringen echter hebben zulks met lede ogen aangezien, hoewel zij zelve, naar het oordeel van handelskringen, niet in staat waren om aan de vraag op de Duitse markt te voldoen, zeker niet tegen de Neder landse prijzen in verhouding tot de Ne derlandse kwaliteiten. Volgens experus is van markt-bederf door import van Nederlandse tuinbouwproducten in W. Duitsland in de afgelopen maanden geen sprake geweest. Men staat nu echter voor het feit, dat de Duitse boerenorganisatie, die veel invloed bij de Bondsregering te Bonn en in het West-Duitse parlement L-ehijnt te bezitten, binnenskamers de eis heeft gesteld, dat ter beperking van de Nederlandse tuinbouwexport de eis voorshands op een vrij lange credietter- voorshands op en vrij lange credietter- mijn zouden moeten geschieden. Een dergelijke eis zal nóch door de Neder landse tuinders nóch door de regering in overweging worden genomen. (Ingez. mededeling, advert.) maar gelukkig liep alles goed af. Zyn kinderen veranderden in kerk torens. Zijn poes kreeg vijf poten en zijn vrouw werd niet meer dan een slagschaduw. Behoorlijke foto's kon hij beslist niet maken. Eindelijk werd hij zo verstandig, zich een Philips Flitscamera aan te schaffen. De be diening is zo eenvoudig, dat zijn foto's nu niet kunnen mislukken, zelfs al zou hij willen. Overdag schitterende foto's (zonder flitslamp). Des avonds of binnenshuis brillante opnamen (met flitslamp). Uw handelaar toont U zo'n Philips Flitscamera gaarne! Noord-Brabant en de Schelde— Rijnverbinding. De Kamer van Koophandel en. Fa brieken voor Westelijk Noord-Brabant te Breda heeft ingesteld een commissie ter bestudering en behartiging van de Noord-Brabantst belangen bij een even tueel tot stand komen ener nieuwe ScheldeRijnverbinding. Voorzitter hiervan is de heer J. P. J. Asselbergs Czn, Bergen op Zoom, in dustrieel, mr K. A. M. Bastiaansen, secretaris Kamer van Koophandel te Breda, is ook secretaris van dit werk comité. (Ingez. mededeling, advert.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f0,83, f2,08, f7,94. Op grond van het feit, dat West- Duitsland contant betaalt voor de im port van industriegrondstoffen, meent men te kunnen stellen, dat men ook voor de import van voedingsmiddelen als basis van Duitse arbeidscapaciteit contante betaling kan vergen. Bovendien toch kan de Duitse indus trie tegenover deze importen weer ex porten stellen. „Wat moet er op deze manier", aldus redeneert men in Neder land, „van de economische integratie van West-Europa terecht komen? Wat is tenslotte een bedrag van 2,8 millioen gulden in verhouding tot het totaal van het Europese handelsverkeer?" Formeel kan men zeggen, dat men met de huidige situatie in een impasse is geraakt. De Nederlandse regering, waarmee voeling wordt gehouden, schijnt voorshands niet van plan te zijn zich diepgaand met deze kwestie in te laten. Veeleer schijnt men van Duitse zijde duidelijke reëele voorstellen te verwachten, teneinde het Nederlands- Duitse handelsverkeer, speciaal ook met het oog op de Nederlandse tuinbouw export, op gezonde basis te brengen. Van deze bewering kon in overheids kringen te Den Haag nog geen officiële bevestiging verkregen worden. In Folkestone is het weer ook mooi. De Folkestone» zorgen er voor, dat hun Middelburgse sportvrienden zich niet vervelen. Veel moeite hoefden zij lüer niet voor te doen, want er is daar in die Engelse plaats zoveel te bekijken en te sporten! En dan het stralende weer! Alleen regende het Zondag van 12 tot 3 uur. Burgemeester mr dr N. Bolkestein is weer opgeknapt en kon de schitterende tocht naar Canterbury meemaken, die in twee groepen Maandag en Dinsdag werd gemaakt. De omweg via Zuid- Kent was onvergetelijk. De dames Jobse en de Regt genoten een bijzondere belangstelling van de bewoners van Canterbury. Maar zij hadden zich ook in de Zeeuwse dracht gestoken. De foto's, die men van de dames maakte, zijn niet te tellen. Can terbury is een van de oudste steden van Engeland, waar een bekende universi teit is gevestigd en waar de bisschop zetelt. Bekend is de beroemde kathe draal, die de Middelburgers onder lei ding van gidsen intens bezichtigden. Maandagavond vergastte het Folke- stoonse ontvangst-comité haar Neder landse bezoekers op een zomershow. Burgemeester Bolkestein van Middel burg en de voorzitter van de advies commissie hebben aangezeten aan een lunch, welke de Nederlandse ambassa deur in Londen hen aanbood. De am bassadeur woonde ook de grote Zeeuw se avond in Leas Cliff Hall bij. VISWEDSTRIJD. De Middelburgse hengelliefhebbers hebben hun hengeltalent gemeten met die van de leden van de Saudgate hen gelaarsclub. Voor Middelburg kwamen uit A. Ie Due (0), J. Cosijn (0), P. Bui tendorp (7% ounce), G. J. Beukert (1 lbs 6% ounce), W. A. Fiegen (5 ounce), mevr. Fiegen-Lindenberg (7% ounce), J. Sinke (6 ounce) en J. M. Flipse (0). Totaal 3 Engelse ponden en 6 li Engelse ounces. De Saudgate-groep ving 3 pond 12% ounces, dus 6 Engelse ounces meer en won daarmede de cup. De heer Beukert, die het hoogste ge wicht in het totaalklassement ving, ontving een prijs van 10 shilling. Saud gate had wel iets meer ervaring in het vissen in zee wat aangaat de hengels zodat de Middelburgers een aardig en prettig lesje hebben gehad in allerbeste verstandhouding tot de Engelse sport vrienden. De Mayor van Folkestone heeft zijn belofte ingelost, en het schrijven van dj Commissaris der Koningin aan hem, bekend gemaakt. „Gaarne maak ik gebruik van de mij door de Engels-Nederlandse Sportorganuisatie geboden gelegen heid", zo staat er, „om dank, als Bur gemeester der gemeente, waar een 150-tal ingezetenen uit de gemeente Iu tegenwoordigheid van het bestuur, directeur en leraren en vele ouders vond Dinsdagavond in een der bovenlokalen van de Ambachtsschool de jaarlijkse uitreiking van diploma's plaats. De bijeenkomsl werd geopend door de voorzitter van het bestuur, mr C. J. B. du Croo. De gebeurtenissen in ver band met de school in het afgelopen jaar nagaande, besprak de voorzitter de grote toeloop der leerlingen, de uit breiding der leervakken en de voorbe reidende en vervolgklassen, welke uit breiding van de school en nieuwbouw noodzakelijk maken. De pl .nnen zjjn in een vergevorderd stadium. Hierna ging spr. over tot de uitrei king der diploma's voor de 2- en 3-jari ge cursus, en merkte hierbij op, dat er over het algemeen goed gewerkt is. Voor de drie beste leerlingen stelde het bestuur een boekwerk beschikbaar. De gelukkigen waren: afd. smeden-bank- werken J. v. d. Maas te Oosterland en A. Kouijzer te Zierikzee (beide een le prijs) en van de afd. timmeren: H. B. Kloet te Noordgouwe (2e prijs). De directeur, de heer W. Hack, richt- ook een woord van gelukwens tot de gediplomeerden, mede namens de le raren en wees op de mogelijkheden die er zijn om de studie voort te zetten. Spr. deelde mede dat ditmaal het groot ste aantal diploma's in de geschiedenis der school kon worden uitgereikt n.l. 87 en beklemtoonde de noodzaak van 't opleiden tot goede vakmensen. Niet al leen dat de Avondnijverheidsschool in deze richting werkzaam is maar Zie- rikzee's Ambachtsschool mag, zich als enige tot nu toe er op beroemen dat zij een vervolgklasse heeft, welke FEUILLETON door G. P. BAKKER. 82) „Neen, ik deed mijn eed aan mijn vriend en hfj is dood. De schat zou hier anders eeuwig blijven liggen." „Gelijk heb je," zei de man van Werben, „maar het goed behoort ons niet." „Aan wie dan? De rechtmatige 3igenaar is keizer Ferdinand. Von Pappenheim is in zijn dienst. De eigendommen waren rechtens ver beurd toen de stad veroverd was. Oor logsrecht. Zouden wij ze aan de kei zer geven?" „Peter heeft gelijk", mengde Bas- tiaan zich in het gesprek. „Geen van ons drieën zou willen, dat keizer Fer dinand ze kreeg om zijn soldaten te betalen, die tegen ons, Protestanten, vechten." „Je hebt mijn bezwaren weggerede neerd", antwoordde de man van Wer ben. Ik geloof dat er voor jullie me ning veel te zeggen valt. Vertelde de wonderdokter je niet aan wie ze oor spronkelijk behoorden?" „Neen. Hij was zeer geheimzinnig. Hij had haast, wist niemand te vinden om hem dadelijk te helpen. Hij zei: „Wil je mij helpen, gaarne, maar ver der gaat het je geen duivel aan. Be grepen?" „Zou er veel zijn?" „Heel veel. Misschien voor een mil lioen. Overvloed, rijkdom, weelde. Alles kan je thans voor goud kopen", beweerde Peter. „De mooiste vrouw ter wereld zal de mijne worden. Zij zal mij niet weigeren, als ik met zoveel geld kom. In deze ellendige tijden is ieder bang voor armoede." „Gelijk heb je, Peter", sprak de man van Werbcn. „Wat is dat voor geluid?" vroeg hij eensklaps. „Ben je bang?" j'Bang, ik? Strijk dat maar door, maar ik meen iets te horen." „Zeker weer die vervloekte ratten", oordeelde Bastiaan. „Steek de fakkels aan. Zet ze tus sen die stenen. Ratten schuwen het licht. Zij zijn banger voor ons dan wij voor hen. Wacht even." Hij haalde een zwaar pistool te voorschijn, schoot het af in het water. Het klonk als een kanonschot, de echo herhaalde het verscheidene malen. „Nu zullen ze de eerste tijd wel koest zijn." Er volgde een doodse stilte. Kalm ging de man van Werben zijn pistool weer laden. „Peter. Het beste zal zijn dat we jou een touw om je middel knopen en dat jij afdaalt in de diepte." „Ik? Waarom? Ik heb de plaats aangewezen. Laat een van jullie nu ook eens wat doen." „Bastiaan dan. Ik denk er niet aan, in dat slijk rond te wroeten. Je hebt mij er bij gehaald om de schatten te vervoeren. Ik zal je daarmee helpen, maar „Goed", zei Bastiaan. „Ik wil in de modder wroeten als ik mij mijn ge hele verdere leven kan wentelen in het aardse slijk." „We delen met ons drieën gelijk op", stelde Peter voor. „Zo zal het zijn. We kunnen het met ons drieën af. Ais drie man ze begraven hebben, kunnen drie man ze er uithalen." „In orde", zei Bastiaan. „Het blijft dus onder ons drieën en aan niemand, wie ook, iets verraden." „Dat zweer ik", sprak de man van Werben. Ze bonden Bastiaan een touw om het middel, lieten hem langzaam zak ken van steen tot steen. Hij daalde af in het modderige water, bukte zich, zocht met zijn handen, groef in de modder. De anderen keken vol spanning. „De pakken liggen niet diep onder de bodem", zei Peter. Bastiaan grabbelde de gehele kant af. „Niets", zei hij. „Modder en stenen, anders niets." „De pakken moeten ginds in het midden liggen," riep Peter. Bastiaan liep verder de plas in. Hij voelde met zijn voeten. Stond tot aan de schouders in het water. „Niets," herhaalde hij. „Niets." Saxon en Marion hadden het gehele gesprek kunnen volgen. Ze zaten doodstil hand in hand. Eindelijk werd de nieuwsgierigheid de overste te machtig. Hij drukte Ma rion de hand, stond voorzichtig op en keek over de muur. Bij het flikkerende fakkellicht zag hij twee mannen aan de kant van de plas staan en een derde tot aan het hoofd in het water. De langste had iets bekends in zijn houding, maar Saxon kon hem niet thuisbrengen. De man draaide het hoofd om. Saxon dook weg, ofschoon ze, in het licht staande, hem in de duisternis niet zouden kunnen zien. „Kom er maar uit", beval de man van Werben. „Zo geeft het niets". (Wordt vervolgd.) per I September a.s. geopend zal wor den. Namens de leerlingen dankte M. Ber- revoets voor het genoten onderwijs on der het aanbieden van een wereldkaart voor de school en het uitspreken van de beste wensen. De directeur ging vervolgens nog over tot het uitreiken van de diploma's van de leerling-monteurscursus uitgaande van de Stichting Vakopleiding Auto mobielbedrijf en Motorrijtuigherstellen". Nadat de directeur nog had medege deeld dat zij, die nog geen werk hebben gevonden ..zich ten spoedigste bij het Gewestelijke Arbeidsbureau gelieven aan te melden en zij, die na de vacan- tie nog geen werk hebben kunnen vin den, op school „als gasten" kunnen te rugkomen, sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen voor hun aanwezigheid de bijeenkomst. Het getuigschrift ontvingen: afd. smeden-bankwerken: A. Bakker, N. v. Burg, M. Hillebrand, A. Kouijzer, J. J. M. Kouijzer, H. M. Roeting, J. Roeting, B. W. Schot, L. Sies, R, de Vries, L. P. van Duivendijk en A. L. de Koning, al len te Zierikzee, P. Bolijn te Ouwer- kerk, J. Braber te Bruinisse, P. Fluyt te Sirjansland, M. Hendrikse, F. J. Lo- meyer en B. Huigens te Kerkwerve, J. v. d. Maas te Oosterland, J. Tichem te Sint Philipsland en J. Janse te Renesse. Afd. Motorrijtuigherstellen: J. Bod bijl en J. v. d. Berge te Bruinisse, J. Bolkenaas te Dreischor, L. Bolijn te Ouwerkerk, M. J. Braai te Noordwelle, L. v. d. Bjjl, J. M. Geleijnse, J. J. Klomp en J. M. van Vossen te Zonnemaire, M. Glerum, J. de Jonge, A. J. van Leeuwen te Zierikzee, W. de Oude, L. Theunisse en H. C. Vis te Kerkwerve, A. Sloot- maker on T. Kik te Nieuwerkerk, J. Verboom te Renesse, M. Verhoek te Oosterland, C. Verwijs te Sint Philips land, J. H. Eenennaam te Sirjansland, J. Kloet en C. D. Verboom te Seroos- kerke. 3 leerlingen ontvingen geen diploma. Afd. timmeren: G. D. M. den Dekker, A. Heijboer, Kr. de Oude, C. J. Schot én A. v. d. Westen te Zierikzee, C. van Dienst, S. M. Eolmer, M. den Haan, A. Kort te Nieuwerkerk, C. Fondse, Joh. Goudswaard en N. C. Padmos te Drei schor, C. A. Goudswaard te Ouwerkerk, M. Kik, A. P. de Koeyer en W. Stout- jesdijk te Bruinisse, H. B. Kloot en P. Pannekoek te Noordgouwe, M. A. v. d. Maas te Haamstede, C. J. de Mun'nik te Zonnemaire, C. Rijnberg te Kerk werve en C. Slager te Brouwershaven. 2 leerlingen ontvingen geen diploma. Afd. electrotechniek: M. Berrevoets, W. v. d. Ende, J. M. Haverhoek, J. W. Manni en E. Saman te Zierikzee, P. Duson en T. W. Rosmolen te Renesse, M. Haak te Bruinisse, H. Kaspers, S. Stoel en J. Viergever te Zonnemaire, P. Overbeek te Kerkwerve, J. Stouten te Sint Philipsland, H. Straayer te Dreischor en K. van Nikerk te Brou wershaven. 3 leerlingen ontvingen geen diploma. Aid. schilderen: J. Hagesteijn en J. A. Koster te Zierikzee, P. Kenters te Westenschouwen, M. J. Meganck te Re nesse, D. Verboom te Serooskerke en C. v. d. Wekken te Haamstede. Leerling monteursexamen „V.A.M.": Geslaagd voor het gehele diploma: M. J. Braai te Noordwelle, M. Verhoek te Oosterland, J. M. Geleijnse te Zonne maire, C. Verwijs ten Sint Philipsland en A. Slootmaker te Nieuwerkerk. Geslaagd voor het theoretische ge deelte: C. v. d. Bijl te Zonnemaire, J. Bolkenbaas te Dreischor, M. C. Gle rum en J. de Jong te Zierikzee. Geslaagd voor het practisehe gedeel te: C. Theunisse te Kerkwerve. Middelburg uit mijn provincie, gedu rende een week lang de gasten zul len zijn, mijn erkentelijkheid te be tuigen voor deze geste. Dat het juist de gemeente Folke stone is, waar deze ontmoeting zal plaats vinden, doet mij bijzonder veel genoegen, aangezien ik herhaaldelijk uw gemeente heb mogen bezoeken, waarbij ik steeds bijzonder getroffen werd door de fraaie aanleg van de badplaats en het vriendelijk optreden van de bevolking. Wij Zeeuwen zullen nooit vergeten, zo staat er in het schrijven wat ver der, wat de drie „Services" van Groot Britain gedaan hebben voor de bevrij ding van Zeeland. Hierbij is minstens ook gebleken, hoe goed de Engelsen en de Nederlanders met elkaar kun nen opschieten en bij elkaar passen. Het is een goede gedachte van het gemeentebestuur van Folkestone door middel van een sportuitwisseling met de Zeeuwse gemeente Middelburg te komen tot een persoonlijk contact, waarbij met de wederzijdse ingezete nen, hun zeden en gewoonten, nader kennis kan worden gemaakt en de deelnemers zich met de sociale en cul turele problemen en structuur der beide gemeenten op de hoogte kun nen stellen. Uit dien hoofde juich ik een uitwis seling van harte toe." E. C. A. rapporteert In het driemaandelijks rapport van de E.C.A. aan het Amerikaanse Con gres staat, dat de Europese landen van het Atlantisc Pact hun militaire pro ductie meer dan verdubbeld hebben in de afgelopen twee jaar. In de loop van het komende jaar wordt opnieuw een verdubbeling verwacht. Van de Euro pese bondgenoten hebben Engeland en Frankrijk h< militaire productie het meest verhoogd. De Amerikanen diene- de bijdragen van de West-Europese landen te zien in verhouding tot hun nationale inkomen. Het is niet voor elk land mogelijk een zelfde aandeel als de Ver. Staten bij te dragen zonder de economie in gevaar te brengen. De positie van de Marshall- landen is aanzienlijk verbeterd. Het komt er echter op aan deze verbetering te behouden en te vergroten. Daarvoor is verbetering der productiemethoden noodzakelijk. Ook moet de grondstof- fenvoorziening sterk worden verbeterd. In het belastingjaar 19501951 was het productiecijfer per individu in de landen van het Atlantisch Pact 560 dol lar, tegen 1985 dollar in de Ver. Staten. Als de uitgaven voor de landsverdedi ging worden afgetrokken, blijft van die bedragen in West-Europa ongeveer 530 dollar over voor burgerlijke doeleinden, vergeleken met 1840 dollar in de Ver. Staten. Onder jfg |gUpe WEG MEI' DE KETTINGHONDEN! Vandaag iets over kettinghonden, een onderwerp, waarover noo.L zoveel geschreven wordt. Toch wel belang rijk, vooral voor de boeren, die een hond aan een ketting op het erf heb ben liggen. Heel dat systeem van keitinghon- den is foitt. In het algemeen zijn het stumperds, voor levenslang gekluis terd aan een meestal veel te korte ketting. De hokken nan de dieren zijn heel dikwijls vieze, vunzige holen, waarin de hond nauwelijks bescher ming kan vinden tegen koude en hitte. Een honds bestaan, inderdaad! Waarom wordt dit systeem uit de middeleeuwen eigenlijk nog gehand haafd? De boeren zeggen, dat de ket tinghond erg waaks is. Natuurlijk! Het beest ziet in de mens zijn grote belager en krijgt al een uttbarsting van woede, als hij ma r iets hoort, dat op het geluid nan een mens lijkt. Nodig is het volstrekt niet. Een hond, die losloopt en door zijn baas goed wordt behandeld, is even waaks, mits de boer van het begin af aan maar wat meer aandacht besteedt aan de africhting van het dier. Gelukkig wordt er door de mensen van de dierenbescherming hard ge werkt aan het opheffen van deze wan toestanden. Vergeet niet, dat ook het dier een schepsel Gods is en ga maar eens na, hoe vaak er in de Bijbel sprake is van het dier, wèl redeloos, maar toch een pronkstuk van Gods wereld. Afschaffing van de waakhonden kan niet ineens geschieden. De gees ten moeten in vele gevallen nog rijp worden. Maar reeds nu kan er het nodige aan worden gedaan. Er kan door de bevoegde instanties de boer, die nog een kettinghond heeft, gewe zen worden op de noodzaak van een goede verzorging van zijn dier, een goed hok, een lange lijn enz. Boven dien kunnen de gemeentebesturen verordeningen in het leven roepen, waarbij strenge bepalingen worden gegeven om het kwaad zo gering mo gelijk te maken. Het zal dan nog wel even duren, maar wie weet komen we dan nog eens volledig af van het ont- erende systeem van de kettinghond. T. (Ingez. mededeling, advert.) voor Japonnen, Mantels, Heren- en Jongens- Costumes. BERGEN OP ZOOM. en over de grenzen ïnciiaiu», i, Amerikaans demo cratisch voorzitter van de Huiscommis sie voor Buitenlandse Betrekkingen), heeft een vermindering van 700.000.000 dollar voorgesteld in het verzochte be drag van 8.500.000.000 voor hulp aan het buitenland. Taul Hoffman, de president van de Ford Foudation, is vertrokken voor een bezoek aan Europa en Azië. Hij zal 5 millioen dollars besteden ter ondersteu ning van hetgeen reeds gedaan wordt voor de ontwikkeling en het betere ge bruik van de economische welvaarts bronnen in het buitenland. Oost-Duitse autoriteiten hebben me degedeeld, dat hun veiligheidspolitie een spionnage en .afvallige" organisatie heeft geliquideerd. De organisatie heet te het „Vrije Parlement" en was ge vormd door leden van de West-Duitse anti-communistische Duitse jeugdliga, aldus een Oost-Duitse verklaring. Woensdag heeft de Veiligheidsraad de behandeling van de Israëlische klacht tegen de Egyptische blokkade van het Suez-kanaal voortgezet. Be slissingen werden niet genomen. Te Kaapstad is het programma ge publiceerd voor een grote historische optocht, welke op drie en vier April '52 zai worden gehouden en waarin een uit beelding zal worden gegeven van de ge schiedenis van Zuid-Afrika, ter gelegen heid van de Van Riebeek-herdenking. In gewoonlijk goedingelichte kringen in het Vaticaan heeft men de berichten die verschenen in een Amerikaans tijd schrift en waarin werd gemeld, dat paus Pius XII zou aftreden, mdien Ro me door communistische tioepen bezet zou worden, belachelijk genoemd. Het kost hem nu f 6-000 of zes maanden. Dat de molens der gereehtiglieid langzaam maar zeker draaien, is de klom- penfabrikant C. v. d. K. uit C'liiigc gewaar geworden. Na een langdurig en uitgebreid onderzoek is aan het licht genomen, dat deze man handelde, alsof er geen deviezenbepalingen bestonden. Fractisch alle bepalingen, die verband houden met liet goederen- en liet betalingsverkeer met het buitenland, heeft h(j overtreden. Het was slechts één zaak, die de Economische Politierechter op 31 Juli 1951 in het Kantongereehtsgebouw te Terneuzen behandelde, maar dat was voldoende. Grote processen-verbaal en tientallen bijlagen lagen op de groene tafel voor de rechter. De voornaamste overtredingen be stonden hieruit, dat v. d. K. zelf het door hem geëxporteerde brandhout ver kocht, daarvoor buitenlandse betaal middelen verkreeg en zonder vergun ning daarover beschikte. Voorts heeft hij zonder vergunning beschikt over de op rechtmatige wijze uit Nederland overgemaakte Belgische francs, z.g. voor Belgische exporteurs van werk- hout, maar in werkelijkheid voor hem zelf bestemd. Voor deze francs kocht hij bomen die hjj daarna weer verkocht. Zodoende kwam hem ten goede het ver schil in prijs in Belgische francs vol gens de invoervergunning en het be drag dat hij voor de geïmporteerde bo men moest betalen. Voor die francs kocht hij wederom bomen of hij ge bruik ze voor andere doeleinden. DE TENLASTELEGGING. Negen verschillende overtredingen werden hem ten laste gelegd. Zo had hij in 1948 het Deviezenbesluit overtre den door zonder vergunning in België ca. 120.000 Belgische francs te gebrui ken voor de aankoop van hout. In dat zelfde jaar kocht hij in België Cana dese populieren, die hij, zoals de wet dat zegt, „onder bezwarende titel" ver kreeg. Een nieuwe overtreding volgde, toen hij in 1948 ca. 40.000 francs in han den kreeg voor verkochte bomen. In 1949 gebruikte v. d. K., ook weer m strijd met het Deviezenbesluit, 200.000 Belgische francs voor de aan koop van hout en eveneeiu kocht hij weer bomen op een niet oorbare wijze. Hij gebruikte voorts Belgisch geld voor het uitbetalen van commissieloon. Soortgelijke overtredingen werden ook gepleegd in de jaren 1950 en 1951. In het laatste jaar deed hij nabij IJzen- dijke, in strijd met het Deviezenbesluit, hoeveelheden bomen invoeren zonder dat hij daarbij de vereiste documenten overlegde. De Oflicier van Justitie achtte alle punten van de tenlastelegging betvezen en eiste een geldboete van f 20.000 of 8 maanden hechtenis. De uitspraak luidde: f 6000 of 6 mnd. hechtenis. Alle grond is geen mosselgrond. De eerste mosselen van de Wadden zijn Dinsdag aangekomen. De kwaliteit is matig tot goed. Echter is de kwaliteit van de goede niet buitengewoon, wat ook niet kan, gezien de tijd van het jaar. Verwacht wordt, dat deze maand de kwaliteit van de goede extra zal zijn. Wat de percelen onder Wieringen aangaat; daar is de vangst gering en zijn de verwachtingen zeer Jaag ge stemd. Alle grond is geen mosselgrond! Het oester-jaar is erg gunstig. Het is een vreemd jaar voor de oesterlarven. Er zijn er nog steeds veel, n.l. 500 per 100 liter water. Ze ontwikkelen zich nog steeds ongewoon gunstig, zodat er voor de tijd van het jaar veel grote en rijpe larven zijn en er nog heel wat broed kan vallen. Zij, die nog wat collecteurs hebben kunnen het gerust wagen deze bui ten te brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2