Chinese nationalisten vallen China binnen Zestien Polen zoeken asyl in Zweden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe strijd in het Verre Oosten GROOTSTE VELDSLAG SEDERT TWEE JAAR VERWACHT. koeien verwerpen VJNL-voorstel PETSCHE WERD VERSLAGEN Sumitro neemt ontslag Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten Nederlandse bezwaren tegen het ontwerp-vredesverdrag met japan i SNIPPER NIEUWS A'j Maisdrogerij te Zaandam verbrand PRIN5E5 IRENE TWAALF JAAR. Voorstel tot stichting van „Landbouwschap" ingediend Ineens stond Minister Drees op bet strand! Uitgave Stichting „Zeeuwgcb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2P09, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1982 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG S AUG. 1951. Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 5.04 u., onder tj.28 ik; Maan op 6.30 u., onder 1.08 u. Hoogwater op Zaterdag 4 Aug.i Vlissingen: 2.57 u. 1.99 m„ 15.05 u. 1.96 m.; Terneuzen: 3.21 u. 2.16 m., 15.34 u. 2.11 m.; Wemel- dinge: 4.42 u. 1.73 m., 16.57 u. 1.61 m.; Zierikzee: 4.32 u. 1.46 m„ 16.41 u. 1.35 m. ACHTTIEN DUIZEND Chinese nationalistische soldaten trekken de zuide lijkste Chinese provincie, Joennan, binnen. In onbevestigde, te Saigon ontvangen berichten wordt voorspeld, dat de grootste veldslag in China sedert twee jaar zich zal ontwikkelen. Communistische kolonnes trekken snel in Zuidelijke rich ting om de nationalistische invallers op te vangen. Het nationalistische leger zou 15.000 geregelde soldaten tellen, inclusief valschermtroepen, en 3.000 gue rilla's, het geheel onder bevel van generaal Li Mi. Volgens berichten zijn 4.000 communistische soldaten op weg naar het be dreigde gebied. Een nationalistische kolonne van 10.000 man heeft even ten Zuiden van de Birmaweg de grens overschreden. De kolonne splitste zich in drieën. Een tweede kolonne overschreed de grens 160 km meer naar het Zuiden en ver overde twee steden in het grensgebied. Een derde kolonne rukte op naar het vliegveld Mengse, doch werd door het communistische garnizoen teruggesla gen. Daarna zwenkte deze kolonne naar het Zuid-Oosten om een ander vliegveld Menghai, aan te vallen. De ontvangen berichten melden, dat de strijdende valschermtroepen en som mige van de eenheden van Generaal Li van uit de lucht worden bevoorraad. Do invasie wordt beschreven als de grootste aanval door de nationalisten, sedert de communisten in 1949 geheel China bezetten. Duizenden nationalistische soldaten werden toen over de grens naar Noord- Birma verdreven. De aanvallers zouden reeds enige kleine communistische garnizoenen zqn gepasseerd, die op hulp van de in Zui delijke richting trekkende communistiX sche soldaten wachten. Gemeld wordt, dat generaal Li Mi even achter de Birmese grens nog een strijdmacht gereed heeft. Zyn doei zou zqn een strook grondgebied van onge veer 160 km breedte tussen de Birmese grens en de rivier de Meking te bezet ten. Dit gebied is van strategisch be lang wegens de vliegvelden, die langs Atoomwapens na mislukking De communistische delegatie naar de conferentie van Kaesong, heeft vandaag het voorstel van de V.N. voor een bufferzone boven de 38ste breedtegraad afgewezen, zo is door Radio-Peking verklaard. De communistische generaal Nam II verklaarde, dat het aandringen der V.N. op een wapenstilstandslinie boven de breedtegraad „onbiiiyk en onredelqk" was. „Wij kunnen een dergeiyk voor stel niet aanvaarden", aldus de gene raal. Woordvoerders van het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van de fensie hebben Donderdag geweigerd commentaar te geven op een in de „New York Post" gepubliceerde ver klaring van de commentator Robert Allen, volgens welk artikel de Verenig de Staten atoomwapens in Korea zou den gebruiken, als de besprekingen te Kaesong op niets zouden uitlopen. de opmarsroute der nationalisten lig gen. Generaal Li zou by het reorganiseren van zyn troepen zyn geholpen door de guerilla-hoofdman Moe Sjoei, die ope reerde in de Chinese provincie langs het Noordeiyke uiteinde der Birmese grens. Volgens de berichten uit Saigon was Li ten zeerste afhankeiyk van de aan- voerlqnen, die door Chinese nationalis tische zakenlieden door Thailand zyn georganiseerd. De minister van financiën in het af getreden Franse kabinet, Maurice Petsche, ls gisteravond volgens officiële cjjfers verslagen by de stemming over de vraag, of hy met het premierschap zou worden bekleed, Petsche, die onafhankelqk-conserva- tief is, had in de afgelopen zes dagen besprekingen gevoerd met de leiders der z.g. „centrumpartyen", teneinde te pogen een regering te vormen, waarin gaullisten en communisten niet verte genwoordigd zyn. Petsche verkreeg 281 stemmen, 33 minder dan de vereiste absolute meer derheid. Er werden 131 tegenstemmen uitgebracht en het aantal onthoudingen was zeer groot. De katholieken, conservatieven, ge matigden en de meeste radicalen en radicaal-gezinden stemden voor Petsche de communisten tegen. De gaullisten, socialisten en enige radicalen en radi caal-gezinden onthielden zich onge veer 240 onthoudingen in totaal. De stemmen van de socialisten waren onontbeeriyk om een meerderheid van de middenpartqen te verkregen. Zy ver zetten zich echter voornameiyk tegen Petsche's voornemen om subsidies te verlenen aan byzondere (katholieke) scholen. Liaquat wijst uitnodiging van Nehroe af, Liaquat Ali Khan, premier van Pa kistan, heeft de uitnodiging van pre mier Nehroe van India voor een bezoek aan New Delhi ter bespreking van de kwestie Kasjmir van de hand gewezen. De gevolgen van het olieconflict in Perzië. Productie in andere landen wordt opgevoerd. Negentien Amerikaanse olie-maat- schappqen, die in het buitenland wer ken, kwamen gisteren overeen, om door een grote productie van ruwe olie en geraffineerde olieproducten in andere landen een tegenwicht te vormen voor het verloren gaan van olie uit Perzië. Door deze gemeenschappelyke actie zouden de productie van ruwe olie in 11 landen en de raffinage in 27 landen, o.m. in ons land en Ned. West-Indië, worden vergroot. Gezegd werd, dat door de vrijwel volkomen sluiting van de raffinaderij te Abadan niet mee beschikt kan worden over byna 7 millioen barrels oliepro ducten. Het terugtrekken van de Britse tankschepen uit Abadan betekende een verloren gaan van ongeveer 460.000 bar rels per dag aan geraffineerde oliepro ducten en 150.000 barrels per dag aan ruwe olie. Bureau van Anglo Iranian door brand verwoest. Een brand, die door kortsluiting zou zijn veroorzaakt, heeft het bureau voor personeelszaken van de Anglo Iranian te Abadan verwoest. Duizenden docu menten gingen verloren. „Ik zie geen nut meer om langer in dienst van de regering te bhjven onder de huidige omstandigheden. De regering heeft geen concreet concept ten aan zien van haar financieel-economisch be leid, dat met krachtige hand zou moe ten worden uitgevoerd", aldus verklaar de dr Sumitro Djojohadikusumo, be kendmakend, dat hij ontslag aanbood als adviseur van het ministerie van economische zaken, regeringscommissa ris by de Javasche bank, lid van het staatsplan bureau, en lid van de finan- cieel-economische raad. „Ik ben ervan overtuigd, dat slechts een nationaal ka binet, waarin krachtige figuren zitting hebben aan de huidige situatie het hoofd kan bieden". TELEVISIE-EXPERIMENT. Regering om spoed gevraagd. De omroepverenigingen hebben zich tot het departement van O., K. en W. gewend met het verzoek om zich uit te spreken over enkele inlichtingen, die van belang zqn voor een spoedige ver- wezeniyking van het televisie-experi ment. Indien deze inlichtingen niet spoedig komen zal het een vraag bhjven of men in September met de experimen tele uitzendingen zal kunnen beginnen. Stopzetting West-Duitse uitvoer naar Oost-Duitsland. De West-Duitse regering heeft van daag gelast, dat de gehele West-Duitse uitvoer naar Oost-Duitsland met ingang van middernacht moet worden gestaakt, zo meldt het West-Duitse persbureau D.P.A. „STANDAARDBOMMEN". De V.S., Engeland en Canada hebben overeenstemming bereikt over het ge bruik van vier soorten „standaardbom- men" door hun luchtmachten. Het gaat hier om een bom van 4540 kg, één van 1362 kg, één van 340 kg en één van 450 kg. Er komen gelukkig nog steeds giften binnen voor het Mil. Tehuis te Middelburg. Het gaat wel niet zo hard als wij zouden wensen, maar langzaam loopt de stand toch op. Met goede moed trekken we op naar de f 10.000, die in zicht komt. Een collecte in Arnemuiden bracht f 24,02 op en in Kleverskerke 8,86. De schoolkinderen van Rit- them gingen met bouwsteentjes op stap en droegen f25,50 af. In Co- lijnsplaat togen Jannie de Waal, Nellie de Vos, Corrie Meerman en Ria Tazelaar erop uit met bouw steentjes, waardoor f 31,50 binnen kwam. Van de contactcommissie militairen te Zoutelande ontvingen we f 54,56. Voorts een aantal per soonlijke giften: C. S. te T. f2,50 J. B. te A. f 2,J. S. te VI. fl.N.N f10, Geref. Kerk te Oosterland. f 7,50, mej. de D. te M. f 2,50, N. N. f2,50, L. M. v. d. M. te K. f2,50, mej. D. W. bouwsteentjesf7,25, C. C., J. de B. en J. L. te Middel burg (oud papier) f8,07, C. W. te H. f 1 en P. B. T. te M. f 5. Harte lijk dank aan alle gevers en hen, die hebben medegewerkt deze be dragen binnen te krijgen. De stand werd 0403,34. Indien de giften in deze mate ook in Augustus blijven vloeien, kan per 1 September de f 10.000 bereikt zijn. Helpt U ook een handje? Giften kunt U storten bP Biro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad, „Actie Bouw Militaire Te huizen Zeeland" te Goes. Hoe zal Washington reageren 2 De Nederlandse regering heeft dezer dagen zowel te Washington als te Lon den haar bezwaren naar voren gebracht tegen het Ontwerp Vredesverdrag met Japan, dat in de maand September te San Francisco zou worden ondertekend. De bezwaren van Nederlandse zqde betreffen in hoofdzaak vier punten van het ontwerp: 1. Na de ondertekening van het ver drag zouden alle vorderingen van Ne derland als staat tegenover de Japanse staat of tegenover Japanse burgers a£- zonderiyk, dan wel vorderingen van af- zonderiyke Nederlandse burgers tegen over Individuele Japanse staatsburgers, voortspruitend uit door oorlog of be zetting geleden schade, zqn kwijtge scholden. Hiertegen heeft de Neder landse regering grote bezwaren. Zq vraagt zich af, of dit niet tot gevolg zou kunnen hebben, dat de Nederlandse staat door de Nederlandse rechter voor vorderingen van Nederlandse burgers aansprakeiyk zal worden gesteld. 2. De schadevergoeding voor gealli eerde ex-krygsgevangenen acht de Ne derlandse regering veel te laag. Men schat het uit te keren bedrag op on geveer 150 dollar per persoon. De Ne derlandse regering heeft voorts nog grotere bezwaren tegen het feit, dat men alleen een schadevergoedingsrecht 4 4 4 Doordat het zoontje van boer Cnossen uit Grouw met lucifers speelde, is gis teren de gehele boerderü, een deel van het woonhuis uitgezonderd, afgebrand. De gehele hooi-oogst ging verloren. De Nederlandse regering heeft de Hon gaarse regering aangeboden om een aantal door de Hongaarse regering uit Boedapest gedeporteerde Hongaren hier te lande op te nemen. Te Eist wordt vermist de 67-jarige vrouw C. M. Gustenhove. Zy is zwaarmoedig. Met ongeveer 800 Nederlandse emigranten zal het s.s. .Zuiderkruis" op 25 Augus tus naar Nieuw Zeeland vertrekken. De Zeeuwen onder hen zullen zich insche pen van 13 tot 14 uur. Een speciale boottrein vertrekt die dag om 8.31 uur uit Den Haag (H.S.) naar de Javakade. Binnenkort wordt van de Amerikaan se regering de toestemming verwacht een belangrijk bedrag uit de tegen waarderekening der Marshaligelden te besteden voor de Nederlandse militaire productie. De export van groenten en fruit naar West-Duitsland kan weer normaal doorgang vinden, zo verneemt het A.N.P. toekent aan militairen en niet aan bur ger-geïnterneerden. 3. Een derde bezwaar betreft het artikel over de visserü. De Nederlandse regering zou gaarne de tonijnvissery aan de Noordkust van Nieuw Guinea be schermen en verhinderen, dat de onge wenste situatie van voor de oorlog in dat gebied zou herleven. Reeds zijn in de buurt van Noord Nieuw Guinea Ja panse tonqnvissers gesignaleerd. 4. Tenslotte heeft Nederland bezwa ren tegen de bepaling, dat eventuele eisen tot schadevergoeding moeten worden behandeld door het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag. Voorgesteld is, voor deze aangelegen heden een afzonderlyk arbitrage-tribu naal in te stellen. Het Nederlandse kabinet heeft nog geen definitief rntwoord gegeven op de vraag, of zy het verdrag in zijn huidige vorm mede zal ondertekenen. Haar standpunt zai definitief worden bepaald naar aanleiding van de reacties van Washington op de door Nederland naar voren gebrachte bezwaren. Hierby zal tevens in overweging worden genomen, welk het definitieve standpunt van Indonesië zal zyn. Met de Indonesische regering is reeds enige tyd overleg gaande, maar het defini tieve standpunt van de Indonesische re gering is in Den Haag nog niet bekend. Gesneuveld in Korea. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten in Korea op 26 Juli j.l. is ge sneuveld de sergeant J. E. Schaap man, afkomstig uit Genemuiden. Hy werd 16 Februari 1925 geboren, was ongehuwd en afkomstig van het wapen van de Kon. Mare- was ongehuwd en arkomstig van Gisteravond heeft een brand een drooginrichting voor mais op het ter reinencomplex van de voormalige meel fabriek „De Vrede" aan het Noordzee kanaal te Zaandam gedeeltelijk ver woest. De drogery is het eigendom van de firma Gebr. Gort uit Nieuw Vennep. Een arbeider van de firma Gort, die werkzaam is in de opslagplaats, ont dekte dat een der z.g. karen, waarin mais wordt gedroogd, in brand stond. Hierin lagen zeven ton mais opgesla gen, en op de zolder van dit vier ver diepingen hoge gebouw bevond zich nog 5 a 600 ton losse mais. De brandweer, die terstond werd gealarmeerd, kon niet verhinderen, dat een achter het gebouw gelegen silo, waarin de firma 7000 ton mais en gerst in opdracht van de regering heeft opgeslagen, ging branden. Omstreeks kwart over lu sloegen de vlammen uit het dak van de silo. In middels waren de brandweren van Oostzaan en Koog aan de Zaan ter as sistentie geroepen. Een enorme ma-ssa water werd in de silo gespoten en te gen elf uur kon men zeggen, dat het gevaar, dat de gehele silo in vlammen zou opgaan, was bezworen. De schade, die nog zeer moeiiyk te schatten is, loopt zeer waarschynbjk in de tonnen. Vijf en dertig Schotse padvinders gewond bij botsing. Bü een botsing tussen een autobus en een vrachtauto hebben gisteravond in de buurt van Ede alle inzittenden van de bus 35 Schotse padvinders en twee gidsen lichte verwondingen (voornameiyk snqwonden), opgelopen. Vyf jongelui werden naar het Julia- na-ziekenhuis vervoerd, doch zij konden zich, na behandeld te zqn, weer by hun vrienden voegen. De Schotse padvinders waren op reis naar Rotterdam. Slechts één van de geleiders moest achterblijven. Hij werd met de bestuurders van de autobus en de vrachtwagen in het ziekenhuis op genomen. Prinses Irene wordt Zondag a.s. twaalf jaar. Een nieuwe foto van de jarige Prinses. De wet op de bedrijfsorganisatie BU de Sociaal-Economische Raad is thans ingediend een ontwerp algemene maatregel van bestuur tot instelling van een bedrijfschap voor de landbouw, zo deelt de Stichting voor de Landbouw mede. De indiening is gebeurd door deze Stichting namens de zes centrale orga nisaties van ondernemers en werknemers in het agrarisch bedrijfsleven. Het ontwerp, dat vergezeld gaat van een uitvoerige toelichting, zal dezer dagen worden gepubliceerd. Uit deze mededeling volgt, dat de zes organisaties zich by hun voorbereiden de werkzaamheden hebben aangesloten by de door de wet op de bedrijfsorgani satie voor bedrijf- en hoofdbedrijfschap pen vooropgestelde mogelijkheid, om de instelling te oen plaats hebben by al gemene maatregel van bestuur, in over eenstemming met de Sociaal-Economi sche Raad en de representatieve orga nisaties. Aan genoemde raad is dan ook ver zocht, over die instelling en de daarbü te treffen voorzieningen, zoals in het ontwerp neergelegd, gunstig te advise ren aan de daarby betrokken ministers welke laatsten van een en ander op de hoogte zyn gesteld. Het ontwerp voorziet In de Instelling van landeiyke organen voor de onder scheidene agrarische bedryfstakken, h ofdafdelingen en afdelingen genaamd en in die van provinciale en regionale organen, gewesteiyke landbouwschap GOEDGELOVIGE DAME WERD BEROOFD. Een 73-jarige Rotterdamse dame is gisteren door een onbekende jongeman van haar geld beroofd. Hy kwam haar woning binnen onder het voorwendsel de electriciteitsmeter te moeten na zien. By de meter gekomen gaf hü de vrouw een klap op haar hoofd en toen ze nog by kennis bleek, verontschul digde hy zich, zeggend dat hy een on verwachte armbeweging had gemaakt, doordat hy schrok van de stoppen die doorsprongen! Even later zag hü in de kamer een tas liggen en de goedgelovige dame liet hem zqn gang gaan toen hy hierin be gon te snuffelen onder het voorwendsel dat bq het electriciteitsbedrüf tassen met geld verdwenen waren. Toen hq vertrokken was, waarschuwde zy de bu ren en bleek dat het geld uit haar tas was verdwenen. Drie kinderen verdronken. Te Schiedam zqn in de Schie de 5- jarige Benny Alblas en zqn zesjarig vriendje Gerard Kortenaar al spelend te water geraakt en verdronken. Het 5-jarig slachtoffertje werd opgedregd. Zqn vriendje is nog niet gevonden. In de Maas bq Gennep verdronk gis teren 'n 10-jarige jongen uit Enschede. Zestien Polen, deel uitmakend van de bemanning van een mijnenveger, hebben om nsyl verzocht in Zweden, nadat zij ter hoogte van de Zweedse kust aan het muiten geslagen waren. Het vaartuig is gisterochtend door een Zweedse loodskotter de haven van Ystad binnengebracht. Een deel van de bemanning van 30 had de officieren opgesloten en poogde toen zelf het schip te besturen. Dit luk te niet al te goed en gezien de vreemde manoeuvres van het vaartuig besloot de Zweedse loodsdienst het naar de haven te brengen. De Zweedse autoriteiten hebben die genen, die als politieke vluchtelingen om asyl wilden vragen, gewaarschuwd, dat mogelijk tegen hun familie repre saillemaatregelen genomen zouden wor den. De 16 Polen werden hierna, han gende een onderzoek, naar hun asyl- aanvrage geïnterneerd. De rest van de bemanning was toen vrij om te vertrekken en het schip ver liet daarop de haven. De muiters zouden de Zweedse auto riteiten hebben medegedeeld, dat zq „het terreurregiem en de politieke of ficieren aan boord moe waren, het te rechtstaan van legerofficieren in War schau verafschuwen en vastbesloten waren te trachten in Zweden vrijheid te verwerven". pen geheten, organisatievormen, die ge heel aansluiten by de in de Stichting voor de Landbouw gegroeide samen werking. Met de indiening van dit ontwerp is de landbouw de eerste bedrijfstak, die haar gedachten over de verwezenlijking van de wet op de bedrijfsorganisatie in de vorm van een concreet voorstel heeft neergelegd. Verrassing voor de kinderen van „Het Vierde Prinsenkind". Geheel onverwacht bracht de minis ter-president, dr W. Drees, vergezeld van zqn echtgenote, gistermiddag een bezoek aan de „Ruygenhoek" te West- kapelle, één der 25 kampen van de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Nadat dr Drees het kamp in ogen schouw had genomen, ging hq naar de kinderen kqken, die zich op het strand vermaakten. Op het strand werden ver schillende kampleiders en -leidsters aan de minister-president voorgesteld. Zeer duidelqk kwam door dit bezoek tot uiting de grote belangstelling en waardering van de minister-president voor het werk dat door de stichting „Het Vierde Prinsenkind" reeds vqf zomers voor de duizenden oorlogswees jes en honderden lichamelqk door de oorlog getroffen kinderen werd ver richt. De Robben" doet niet mee. Zwemfeest in de Schelde van grote allure. Een van de grootste sportevenemen ten in Zeeland zal Zaterdag 18 Augus tus plaats vinden. Het is de internatio nale Scheldebekerzwemwedstryd, welke ook nu weer wordt uitgeschreven door do Vlissingse Zwem- en Poloclub „De Zeehond" en wordt georganiseerd door een speciaal benoemde commissie. Zaterdagsmiddags om twee uur zul len de 20 deelnemers ter hoogte van Nieuwesluis nabq Breskens in de Schel de duiken om te trachten als eerste het Vlissingse badstrand te bereiken. Maar eer het zo ver is, moet een gigantisch werk verzet worden. Honderden perso nen en tientallen vaartuigen zqn nodig om deze zwaarste zwemwedstrijd van ons land een vlot, maar vooral veilig verloop te doen hebben. Dit legertje en vlootje worden geleverd door de Kon. Marine, het Nederlandse en Belgische Loodswezen, het Rode Kruis, de Mid delburgse en Vlissingse Reddingsbriga des en natuurlqk de organiserende ver eniging. Alleen van de Marine zullen reeds bqna 150 personen in touw zqn. Hoewel over de deelnemers nog geen mededelingen kunnen worden gedaan, staat het wel vast, dat Rinus Daatse- laar en Annie Velthuyzen die vorig jaar winnaars werden, niet zullen meedoen. Zq vertoeven namelqk die dag nog met hun club, „De Robben" uit Hilversum, nog in Engeland. Wel zullen enkele goede Zeeuwse lange afstandzwemmers deel nemen. Auto duikelde van de weg af bij 's-Heer Hendrikskinderen. Doordat gisterenmiddag op de Rijks weg by 's-Heer Hendrikskinderen een auto uit Amsterdam een vrachtwagen wilde passeren, raakte een tegenligger, een Haagse Austin met vier inzittenden van de weg ai' en duikelde in een lager gelegen stuk land. Drie personen, w.o. een bejaard echtpaar uit Den Haag, werden licht gewond. De Amsterdammer, die in een Skoda reed en uit de richting Goes kwam, wil de de vrachtwagen inhalen. Dit mis lukte en hq raakte met de achterzijde de Haagse auto die naar links scnoot met het vermelde gevolg. De bestuurder van de Austin mankeerde niets, maar de naast hem zittende man, de bejaarde heer R. uit Den Haag, schoot tegen liet dashbord. Zqn echtgenote en een jon gere man, die achterin zaten, kregen eveneens lichte verwondingen. Met een ziekenwagen werden zq, nadat dr Griep uit Goes de eerste hulp verleend had, naar het St. Joanna ziekenhuis te Goes vervoerd, vanwaar zq echter des avonds weer huiswaarts konden keren. De po litie heeft de zaak in onderzoek. De heer H. Luijk te middelburg bevorderd tot hoofdcommies. Nadat de heer H. Luqk, Commies ter Griffie van de Polder Walcheren, in verband met zqn 25-jarig dienstjubile- um zoals gemeld, Woensdagmiddag door de vaste ambtenaren van de Pol der was gehuldigd, werd de juuiiaris Donderdag in c.e vergadering van het Dagelqks Bestuur van de Polder ont vangen. De voorzitter, mr dr R. W. Graat van Lynden, sprak hem in harte- lqke bewoordingen toe, bracht hem dank voor de wqze waarop hq zijn taak verricht en deelde mede, dat besloten was, hem als erkenning van de beiun- rqke diensten aan de Polder bewezen, de persooniqke titel van Hoofdcommies ter Griffie van de Polder Walcheren te verlenen. Als aandenken werd de jubilaris een geschenk onder couvert aangeboden. Een pluim op de Middelburgse politiepetten. De Middelburgse gemeentepolitie heeft op zeer goede wqze het hootd ge boden aan de verkeersmoeiiqkheden, die tijdens de Marktdagen door de grote stroom bussen en auto's met vreemde lingen is ontstaan. Gisteren had men een geheel nieuwe verkeersregeling gecreëerd, waardoor alles gesmeerd liep. Het aantal bussen was niet zo groot als men had ver wacht, terwqi bovendien omdat de markt in beslag werd genomen door de kermis, de marktkraampjes bq de Nieuwe- en Koorkerk waren opgesteld. Hierdoor werd een goede spreiding in de hand gewerkt. De politie verdient een pluim voor de wqze, waarop de autobussen naar de verschillende par keerplaatsen werden geleid. Opstoppin gen bleven hierdoor geheel uit. Het vlagincident te Woerden. Het Eerste Kamerlid, de heer Reqers (C.H.) heeft de minister van Binnen landse Zaken schriftelqk gevraagd waaraan bq het recht ontleent het uit steken van de Nederlandse vlag op Ne derlands grondgebied te beletten, in hoeverre door het uitsteken van de Am- bonese vlag in Woerden de rust en orde werden verstoord en welke tekenen van onrust zich in het Ambonese kamp hebben voorgedaan. DE BILT ZEGT: Droog en vry zonnig. Droog weer met aanvankelqk weinig, later van het Westen uit toenemendè bewolking. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1