Sabotage in Argentinië verlamde het spoorwegverkeer PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het rommelt in het rijk van Pet on Bommmen op de spoorlijnen; telegraaf draden en seinkabels doorgesneden Van de Zeeuwse Staten. „Bufferzone langs breedtegraad voor V*S* onaanvaardbaar' SNIPPER NIEUWS Engelse luchtmacht wordt versterkt Geen bezuiniging op vernieuwing van het onderwijs Vakcentralen verzetten zich tegen verhoging kolenprijzen Noodweer in en om Nijmegen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1931 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 2 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 5.02 u., onder 20.30 u.; Maan op 5.14 u., onder 20.57 u. Hoogwater op Vrjjdag 3 Aug.I Vlissingen: 2.19 u. 1.93 m., 14.30 u. 1.90 m.; Terneuzen: 2.45 u. 2.10 m., 14.59 u. 2.07 m.; Wemel- dinge: 4.02 u. 1.69 m„ 16.22 u. 1.57 m.; Zeirikzee: 3.53 u. 1.42 m., 16.06 u. 1.30 m. Het rommelt in Argentinië. Gisterochtend hebben saboteurs een brug opgeblazen en de spoorwegverbinding tussen Buenos-Aires en La Plata geheel verbroken. In minder dan twee uur tijd werden voorts vier buurt- Bpoorweglijnen door elf bommen opgeblazen. Telegraaf- en seinkabels werden doorgesneden en verscheidene locomotieven ontspoorden of re den onbestuurd tegen stootblokken. Er ontstond een ernstige stagnatie In het verkeer. Verscheidene arrestaties zouden zijn verricht. In een verklaring van het ministerie van transport wordt gezegd, cat vier sporen werden opgeblazen, maar dat de diensten inmiddels weer normaal zijn hervat. De sabotage was te wijten aan een „politieke onrust, die het land vreemd is". De spoorwegwerkers waren trouw op hun post gebleven, aldus de verklaring. Een speciale trein, die in opdracht van Eva Peron, de vrouw van de Argentijnse president, een „gezond heidskruistocht" van vier maanden door Noord-Argentinië gaat maken, kon na enig oponthoud uit Buenos- Aires vertrekken. Volgens kringen, die in nauwe be trekking tot de Argentijnse regering staan, zijn Woensdagmorgen ongeveer 250 machinisten en stokers in het ge bied van de hoofdstad niet op het werk verschenen. Tegen de middag waren alle diensten normaal, behalve op de rocalijn (tussen La Plata en Buenos-Aires), waar de treinen nog niet op tijd reden. Volgens berichten uit Bahia Blanca hebben ook daar enige machinisten en stokers Woensdagmorgen het werk neergelegd. Enige telefoonlijnen werden afgesneden. Er was echter geen stag natie van betekenis. Het avondblad „La Razon" zei: „Het is duidelijk, dat de aanslagen zijn ge daan door goed-geoefende mensen en het resultaat zijn van een uitstekend georganiseerd plan". Het blad zei ver der, dat Argentinië „voor een werkelijk gevaar staat, veroorzaakt door zekere groepen, die de binnenlandse vrede wil len verstoren en de mening van het buitenland tegen Argentinië willen op zetten". l_I et was te voorzien, dat de leden 1 1 van de Prov. Staten zouden aan dringen op volledige opening van zaken wat het gebeurde bij het E.T.I. betreft. Het uitvoerige schriftelijke antwoord van Ged. Staten was onvoldoende om zich een oordeel te vormen over de ach tergrond van de ingrijpende maatrege len, die werden genomen» Deze moei lijke kwestie, waaraan vele facetten zitten, is o.i. terecht commissoriaal ge maakt. Een definitief oordeel zullen wij dus uitstellen tot het tijdstip, waarop het rapport verschijnt. Toch kunnen reeds nu, naar aanlei ding van de schriftelijke mededelingen van Ged. Staten en de bespreking in de Statenzitting, enige conclusies worden getrokken. In de eerste plaats moet worden vastgesteld, dat bij de oprich ting van het E.T.I. verzuimd is precies vast te leggen, wat van het dagelijks bestuur en van de directeur werd ver wacht. Nu moet het dagelijks bestuur toegeven, dat het de directeur, die niet alleen ambtelijke ervaring miste, maar bovendien het instituut geheel moest opbouwen, volstrekt onvoldoende steun heeft gegeven. T n de tweede plaats is het zeer merk- aardig, dat pas, toen er een tekort van f 20.000 bleek, het dagelijks bestuur tot de conclusie kwam, dat het nodig was tot reorganisatie over te gaan. Voor de niet-ingewijde lijkt het, of dit de schuld is van de directeur. Maar als men weet, dat bijna het gehele bedrag van de begroting betrekking heeft op salarissen van het personeel, dat n.b. door het bestuur is aangesteld, dan werpt dit wel een ander iicht op de zaak. Het blijkt verder, dat het E.T.I. geen vergoeding mocht vragen van ge meentebesturen en bedrijfsleven voor het maken van rapporten, het geven van adviezen enz. Dit is onbegrijpelijk. Iemand, die bij een particulier bureau rapporten laat maken, betaalt zich blauw. Er is alles voor te zeggen, dat ieder, die van de diensten van het E. T.I. gebruik maakt, daarvoor ook be taalt. Er zijn in deze kwestie nog meer on begrijpelijke dingen. Waarom moest het zo ver komen, voordat men ging den ken over de verhouding tussen het E. T.I. en de Prov. Planologische Dienst? Toen in vorige Statenzittingen werd ge vraagd, of er geen doublures waren bij het werk van beide instellingen, gaven Ged. Staten zeer geruststellende ant woorden. Maar niemand weet, of er een duidelijke taakomschrijving bestaat. Dit dient ten spoedigste te veranderen, e vorm, die thans aan de leiding van het E.T.I. is gegeven, is niet alleen zeer onelegant, maar ook moei lijk aanvaardbaar. Want 't is volkomen onjuist, dat de directeur van het E.T.I., dat ieder als een zelfstandig instituut wil handhaven, een man boven zich krijgt, die directeur is van een dienst, welke door de aard van zijn taak niet objectief staat en kan staan tegenover het E.T.I. Wij kunnen dit niet volgen en vragen ons af, of er dan niemand anders in Zeeland is, die, als het dan noodzakelijk is (hetgeen o.i. nog nader zai bewezen moeten worden), dit werk kan overnemen. Het gaat niet over de vraag, of de directeur van de P.P.D. voldoende deskundig is, daaraan twij felen wij niet, maar om het principe. Zoals de zaak nu ligt is er een vermen ging van functies geschapen, Jie het werk van het E.T.I. niet ten goede zal komen. Ook psychologisch gezien is de ze oplossing tout. Wij behoeven er geen doekjes om te winden: de P.P.D. heeft geen al te beste naam. Of dat terecht of ten onrechte is kunnen w(j hier bui ten beschouwing laten. Een dienst, die zich op het brede terrein der ruimte lijke ordening beweegt, staat nu een maal aan veel crltiek bloot. Maar deze dienst op de één of andere wijze te kop pelen aan het E.T.I., dat een andere taak heeft, brengt het grote gevaar met zich mede, dat de goodwill, die het E.T.I. nodig heeft, in het tegendeel om slaat. Men ziet uit dit alles dus wel, dat de gevonden oplossing allerminst fraai is en dat zij o.i. zo spoedig mogelijk door een andere regeling zal moeten worden vervangen. En verder zullen we nu maar rustig het rapport der com missie afwachten. P) e kwestie van verkoop van kleine electrische apparaten door de P.Z. E.M. heeft de gemoederen nogal in be weging gebracht. Men vraagt zich wer kelijk af, of al die energie niet beter voor belangrijker dingen had kunnen worden gebruikt. Als hier in Zeeland de verhoudingen nu werkelijk zo scherp lagen op dit punt zou er wat voor te zeggen zijn'geweest. Maar gelukkig lig gen zij zo niet. Om hier grote woorden als nationalisatie en kartelvorming te gebruiken gaat toch wel heel ver. Laat het, nu de P.Z.E.M. de verkoop t.z.t. wel zal staken, voor de betrokken mid denstanders een aansporing zijn hun klanten minstens even goed te bedienen als de P.Z.E.M. dat deed! Tenslotte, als derde belangrijke punt, de btoombootdiensten. Er komt geen commissie ad hoe, maar een (perma nente) contactcommissie om klachten op te vangen. Men kan de leden van Prov. staten, die daarin zitting krijgen, slechts sterkte toewensen bij de vervul ling van hun taak, -p. West-Duits vakverbond wil samenwerking met regering. Christian Fette, voorzitter van het West-Duitse vakverbond, heeft Woens dagavond te Düsseldorp verklaard, dat vertegenwoordigers van de West-Duitse regering en het vakverbond de wens hebben geuit in de toekomst samen te werken. Het verbond had eerder gedreigd alle samenwerking te beëindigen wegens de door de regering gevolgde economi sche politiek. Overdracht bevel zeestrijdkrachten. Aan boord van Hr. Ms. vliegkamp schip „Karei Doorman", dat aan de werf van WiltonFeyenoord te Rotter dam ligt, heeft de bevelhebber der zee strijdkrachten en chefmarinestaf, jhr E. J. van Holthe, gistermorgen het be vel overgedragen aan zijn opvolger, vi- ce-admiraal A. de Booij. Uitgeweken Duitsers protesteren. Duitsers, die uit het voormalige Duit se gebied zijn gewezen, dat op het ogen blik aan Nederland behoort, hebben in een brief aan de West-Duitse regering geprotesteerd tegen de confiscatie en onteigening van Duits particulier be zit in dit gebied. De betrokkenen willen, dat soortge lijke maatregelen tegen in West-Duits- land woonachtige Nederlanders geno men worden. Het nuttig laadvermogen van vrachtauto's. Op schriftelijke vragen van het eer ste Kamerlid, de heer Kraaijvanger (K.V.P.) betreffende de normen tot vaststelling van het nuttig laadvermo gen van de vrachtautomobielen, heeft de minister van verkeer en waterstaat geantwoord, dat aan een opschorting van de thans gevolgde wijze van vast stelling van het laadvermogen voor vrachtauto's welke technisch te ver antwoorden is en welke is vastgesteld na overleg en in overeenstemming met het bedrijfsleven niet kan worden medegewerkt. Wel overwogen wordt, in nader over leg met het bedrijfsleven, te geraken tot een overgangsregeling voor vracht auto's, voor welke reeds een afwijkend laadvermogen was vastgesteld. Dean Acheson GEEN VORDERING IN KAESONG. DEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconfe- rei. ,e, liet communistische voorstel oi een bufferzone langs de 38sto breedte graad in te stellen rondweg van de hand gewezen. De communisten willen terug gaan naar een linie, vanwaar zij een onuitgelokte aanval, die de oorlog in Korea veroorzaakt, begonnen zijn en dat is voor de V.S. onaanvaardbaar' zei Acheson, Zoals Marshall reeds heeft gezegd, moet een demarcatielijn een verdedi gingslinie zijn, voegde hij er aan toe. NOG HOOP AANWEZIG? Na een vergadering, die bijna twee en een half uur duurde, zijn gisteren de besprekingen te Kaesong afgebroken zonder dat men een stap verder is ge komen. Vandaag komt men weer bij een. Dit laatste gaf een woordvoerder der V.N. weer enige hoop. Zo niet de Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken Pjong Jong Tse. Hij drong dan ook aan op een onbe perkte oorlog tegen de communisten. Personeel van de communistische de legatie heeft verklaard, dat de V.N. een bufferzone wensen die zich veel verder dan de huidige frontlinie in Noordelijke richting uitstrekt en de communisten wensen deze eis niet in te willigen. (De frontlinie loopt voor het grootste gedeelte juist boven de breedtegraad). J i i De Britse luchtvaartmij B.O.A.C., zal het Cornet straalvliegtuig gaan gebrui ken op de route naar Australië. In min der dan 2 dagen kan men daarmee van Londen naar Sydney vliegen. - Voor liet eerst zijn bergbeklimmers (Italia nen) erin geslaagd de Noord Oostelijke zijde van de Montblanc te beklimmen. Dit is een hoogte van 4277 meter. Bij hevige onweders in de provincie Luik zijn drie personen om het leven gekomen. Bij Kimberley is een gele diamant van ongeveer 511 karaat ge vonden. Twee Tsjechische zweefvlie gers hebben getracht naar Oostenrijk te vluchten. Eén ervan landde nog op Tsjechisch grondgebied en werd gear resteerd. De andere kwam in Oosten rijk maar werd door gendarmes aan de plaatselijke Russische commandant uit geleverd. De Amerikaanse marine zal haar koopvaarders en kustwachtvaar tuigen gaan bewapenen. Als chef van de operaties ter zee is William M. Fech- ter door Truman aangewezen als op volger van Admiraal Forrest P. Sher man, De V.S. heeft de tariefconses- sies aan de communistische landen in getrokken. Pablo Picasso heeft me degedeeld, dat hij, na 5 jaar potten bakken zich weer aan de schilderkunst gaat wijden. Voer de door hem beroemd geworden industrie te Vallauris in Zd.- Frankrijk een strop. Gisteravond is in Den Haag op 74-jarige leeftijd over leden de bekende schrijver J. K. Feyl- brief (pseud. J. van Oudshoorn). Van dezelfde zijde werd nog mede gedeeld, dat de Chinezen niet voorne mens zijn zich door heviger bombarde menten te laten dwingen tot het aan vaarden van een wapenstilstand. De opperbevelhebber van het Chinese leger, Generaal Tsjoe Teh heeft gezegd, „Wij moeten onze verdediging verster ken en trachten Formosa terug te krij gen'. RODE PROPAGANDA IN KAESONG. In Kaesong zijn overal biljetten aan geplakt met de leuze: „Op naar de overwinning". Zij laten voorts verschil lende onderdelen van de Noord-Kore- aanse legermacht zien, w.o. zwaar lucht afweergeschut en jagers, Noord-Ko- reaanse militairen deelden vlugschrif ten rond in de Koreaanse taal. De Britse minister voor luchtvaart, Arthur Henderson, heeft verklaard, dat de Britse luchtmacht versterkt wordt met „Hawker"-jachtvliegtuigen die de snelste ter wereld genoemd worden. Geen bijzonderheden over de vlieg prestaties van deze straaljager zijn be kend gemaakt. Henderson verklaarde tevens, dat 'n nieuwe viermotorige machine, de Vi- ckers „Valiant", eveneens een straal vliegtuig, Engeland de leiding zou ge ven op het gebied der zware straalbom- menwerpers. Voorts deelde de minister mede, dat het ministerie voor luchtvaart orders voor meer dan 500 millioen pond ster ling voor vliegtuigen en uitrusting voor de R.A.F. heeft geplaatst. De onderminister voor luchtvaart, Crawley, verklaarde, dat de huidige Russische luchtmacht in staat was van haar huidige basis af Engeland zwaar der aan te vallen, dan de Duitsers ooit konden doen. Het is voor Engeland onmogelijk al leen deze dreiging te weerstaan, doch de plannen waren, dat de V.S. voor het ogenblik bijna alle strategische bom bardementen voor hun rekening zouden nemen. Minister Ruften antwoordt Eerste Kamer. Het ligt in het voornemen van minister Rutten door op vele terreinen ex perimenten te doen ondernemen, op dezelfde w\jze als in het verleden de onder wijsvernieuwing te bevorderen. Een bezuiniging op deze uitgaven, welke inder daad relatief gezien gering z(jn, ligt niet in zijn voornemen. Aldus verklaart de minister In zijn memorie van antwoord op het voori. verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling te bevorde ren, dat de regels betreffende het voor naamwoordelijk gebruik en het gebruik van tweedenaamvalvormen als: dier, dezer, zijner, enz., na overleg met de Belgische regering, van kracht worden als het gehele werk van de Nederlands- Belgische commissie tot samenstelling van een woordenlijst voor de schrijfwjj ze der Nederlandse taal zal zijn vol tooid. Zulks is in de eerste helft van het jaar 1952 te wachten. Over de vooruitzichten voor de scho lenbouw is thans niets definitiefs te zeggen. Van de grote betekenis van de licha melijke opvoeding voor de volkskracht is de regering doordrongen. Pas nadat echter de behoefte aan leslokalen zal zijn vervuld, kan de bouw van gymnas tieklokalen met kracht ter hand wor- Westers protest tegen massa evacuaties in Hongarije. De Franse, Britse en Amerikaanse regering hebben de massa-evacuaties in Hongarije openlyk veroordeeld als „een flagrante aanslag op het principe van eerbied voor de menselijke persoon en de rechten van de mens". De Britse onderminister van buiten landse zaken, Ernest Davies, heeft in het lagerhuis verklaard, dat de depor taties uit Boedapest nu klaarblijkelijk voltooid zijn, doch dat binnen twee maanden tenminste 24.000 personen zijn geëvacueerd. „Velen van hen zijn ziek en oud, en zullen in de komende winter veel te lijden krijgen", aldus Davies. Autobus botst tegen boom. Een dienstbus van de N.V. Gelderse Tramwegen te Doetinchem is gister avond omstreeks half tien op het tra ject DoetinchemEnschede, nabij Nee- de, tegen een boom gebotst. De chauffeur was verblind geraakt door het hemelvuur en had daardoor de macht over het stuur verloren. Ongeveer 1215 passagiers liepen min of meer ernstige verwondingen op. De conductrice, mej. R. Knee uit Gou da, liep ernstige hoofdwonden op en moest naar het ziekenhuis te Lochem worden vervoerd. Man vermist in Heerenveen, Te Heerenveen wordt vermist Jan Heidsma, oud 56 jaar. Hij heeft in de ochtend van 31 Juli te omstreeks 10 uur in overspannen toestand de echte lijke woning verlaten, zodat een onge luk wordt gevreesd. Zijn signalement is verspreid. den genomen. De raming, dat het aantal leerlingen bij het lager onderwijs in de jaren 1955 1960 naar schatting 400450.000 gro ter zal zijn dan dat in 1948, is naar de mening van de minister aanvaardbaar. Dit betekent een gemiddelde stijging van 37.500 leerlingen per jaar. Ten aanzien van het experiment in zake bevordering van de leerling per vak, als middel tegen het euvel van het zittenblijven, wacht de minister nog het eindrapport af. Zijns inziens staat vast, dat de be slissing omtrent de overgang niet uit sluitend afhankelijk mag zijn van de prestaties in de afzonderlijke vakken, maar dat ook de totale prestaties hier bij maatstaf dienen te zijn. Het ligt niet in de bedoeling in de schoolgeldbedragen voor het gewoon la ger onderwijs wijziging te brengen.. De uitbetaling van de salarisverho ging van 5 pet tot een maximum van f 200 aan de rijksleraren wacht even als voor alle rijksambtenaren voor zo ver niet onder de voorschotregeling vallen op de totstandkoming van het K.B. Denkbeelden tot eventuele concen tratie van scholen zijn nog in een sta dium van onderzoek. Het Kloetings Herv. Kerkkoor heeft een eerste prijs (met lof) behaald in de afdeling Uitmuntendheid B met 337 punten op het zangconcours dat giste ren te Amersfoort werd gehouden. Te Utrecht heeft Mr W. H. Fockema Andreae, de nieuwe voorzitter van de Raad van Be heer van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs, Dinsdagmiddag voor de eerste maal de vergade ring van het bestuur van de Utrechtse Jaarbeurs gepresi deerd. V.l.n.r.: Z.K.H. Prins Bernhard, Koninklijk commissaris; Mr W. H. Fockema Andreae; Mr Jac. Millius, directeur en Ir M. H. Damme, president-directeur van Werkspoor N.V. JUBILEUM BIJ DE POLDER WALCHEREN. In het nieuwe Polderhuis van de Pol der Walcheren aan de Groenmarkt te Middelburg is gistermiddag de heer H, Luijk, commies ter Griffie van de Pol der, gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstjubileum. Nadat de jubilaris met zijn gezin op de Griffie was ontvangen, werd hij door de Griffier van de Polder, jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg, op har telijke wijze toegesproken. Spreker roemde de verdiensten van de heer Luijk voor de Polder Walcheren; door zijn langjarige ervaring hij is één der oudste ambtenaren in dienstjaren en zijn uitgebreide kennis is hij een vraag baak geworden voor velen; een beroep op hem wordt nooit tevergeefs gedaan. Speciaal werd herinnerd aan de uit nemende wijze waarop de jubilaris op gezette tijden als plaatsvervangend griffier optreedt. Namens alle vasté ambtenaren van de Polder bood dé Griffier den jubilaris een aantal fraaie geschenken aan, terwijl mevr. Luijk bloemen in ontvangst mocht ne men. De jubilaris dankte allen voor de hem gebrachte hulde en geschenken en sprak de hoop uit nog vele jaren zijn krachten aan de Polder Walcheren te kunneft geven. Telegram aan Raad van Ministers •list ingaande vandaag ook de nieuwf prijzen; ook al zou het de aflevering van reeds in de afgelopen twee maait* den gedane orders betreffen. De detail» list kan zich dus net zomin als de par* ticulier beroepen op het feit, dat hq voor de le Augustus heeft besteld. Tenslotte wijst de federatie er nog op, dat deze jongste prijsverhoging zon* der voorkennis of medewerking van dé detailhandel tot stand is gekomen. De situatie bij de handelaren is thans zo, dat zij over practisch geen voorraad kunnen beschikken. Wat er nog oveï was is in het lange koude voorjaar op gegaan en bovendien is er een achter stand van ongeveer één maand in dö aflevering door de groothandel. Gesneuveld in Korea. De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat tijdens gevech ten in Korea op 26 Juli zijn ge sneuveld: Korporaal E. Keiler; sergeant J. H. L. van Kollenburg; soldaat J. P. van Ostaden, allen uit Til burg en soldaat A. G. Timmer mans uit Brielle. De naaste familieleden zijn ver wittigd. Gisteravond is het van half negen tot ongeveer half tien boven Nijmegen en wijde omtrek noodweer geweest. Ge lukkig waren er geen ernstige bliksem inslagen. De regen was zo hevig, dat de hellende straten van Nijmegen klei ne beken geleken en het water in de benedenstad de kelders binnendrong. Erger was de toestand in het heuvel achtige terrein van Beek, Berg en Dal en de Hunnerberg. In Beek kwam het water, vermengd met zand, in golven van de heuvels afzetten. De Beekse straatweg werd geheel overstroomd en de tramrails kwamen dik onder het zand te liggen, zodat honderden man nen aan het werk gezet moesten wor den, om de tramlijn van Nijmegen naar Beek weer vrij te maken. De dienst werd tijdelijk onderhouden met bussen. Het onweer woedde boven Maaskant en boven de Rijnstreek. De bliksem was niet van de lucht. In het heuveldorp Groesbeek was de regenval en de hagel zo hevig, dat de straten in korte tijd onder water ston den. Vooral de lager gelegen woonge deelten moesten het ontgelden. In ver schillende huizen stroomde het water door de voor- en achterdeur naar bin nen, slib en vuil meevoerend. Hagelste nen, groter dan twee vierkante centi meter werden gevonden. Talrijke pen siongasten waren in het dorp gelogeerd en velen van hen staken laat in de avond hun handen uit de mouwen om en vuil te reinigen. Het noodweer duur de pensions en restaurants van water de ongeveer een half uur. Maandag- en Dinsdagnacht heeft een groep gewapenden getracht verwarring te stichten bij de rand van de stad Ma kassar. Beide nachten werd in de stad hevig schieten gehoord. „HET KAN NIET ANDERS", ZEGT DE HANDEL. De raad van vakcentralen, die wordt gevormd door vertegenwoordigers van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., heeft in een telegram de raad van mi nisters medegedeeld de verhoging der kolenprijzen ten zeerste te betreuren. De raad van vakcentralen is voorts pijnlijk verrast door het feit, dat zulk een belangrijke maatregel genomen werd zonder dat daaromtrent overleg is gepleegd in voor voor zulk overleg ingestelde organen. Dit temeer omdat de onderhavige prijsverhoging in strijd is met de pu blicatie van 2 April 1951 van het Mi nisterie van Economische Zaken, houdende de stellige mededeling, dat geen hogere winterprijzen voor an- thraciet zouden worden berekend. „De raad van vakcentralen verzoekt u daarom dringend maatregelen te ne men welke kunnen leiden tot een on gedaan maken van de aangekondigde prijsverhoging resp. tot een verzachting van deze prijsverhoging in haar gevol gen voor de gezinnen. Voorts stelt de raad het op hoge prijs in het overleg ter zake te worden betrokken", aldus het telegram, dat was ondertekend door de heren H. Oosterhuis, A. C. de Bruyn en M. Ruppert. DE MENING VAN DE HANDEL. Nu met ingang van heden de prijzen voor huisbrand zjjn verhoogd, zullen zonder twijfel vele verbruikers, die hun bestellingen voor I Augustus b(j de de tailhandelaren hebben gedaan, zich ge dupeerd voelen en eisen, dat hun be stellingen alsnog tegen de oude prijzen worden uitgevoerd. De Federatie voor de Nederlandse Brandstoffenhandel wijst er in een cir culaire aan de handelaren op, dat toe geven aan deze eis een groot gevaar voor de handel betekent. Want de groothandelsprijzen zijn eveneens sterk gestegen en laten het verkopen tegen de oude prijzen niet toe. Bovendien berekent de groothandel aan de dtail- Uitslag prijsvraag beiaardconcert te Veere. Mevr. J. MolMinderhoud te Veere heeft de wedstrijd, gehouden tijdens hej beiaardconcert op 21 Juli jj. te Veeré gewonnen. Er was een prijsvraag uit* geschreven, waarbij men de titels van de melodieën diende te raden, die doos de heer Kwist die avond op de stadhuis» beiaard werden gespeeld. Mevr. Mol kwam hierdoor in het bezit van het boek „Luidklokken en Beiaarden in Nederland", geschreven door de beken* de beiaardier Ferd. Timmermans eft beschikbaar gesteld door de burgemees ter van Veere. Kinderclubwerk Herv. Jeugdraad te Goes. Ruim 50 kinderen werden door de leiding van het kinderclubwerk de? Herv. Jeugdraad te Goes Maandag eei prettige dag aangeboden. Per autobus werd, onder leiding van enkele leidster# en leiders van dit kinderclubwerk, een tocht gemaakt naar de Wouwse Plan» tage, waar de dag, begunstigd door heerlijk zomerweer, werd doorgebracht met verschillende spelen. Voldaan keer den de kinderen omstreeks half 7 terug. Overleden motorrijder naar Middelburg overgebracht. Gisteren is het stoffelijk overschot van de in België overleden Middelburg se deelnemer aan de Beneluxronde P. Smaardijk naar Middelburg overge bracht. De begrafenis zal Zaterdagmiddag om 12 uur op de Algemene Begraaf plaats plaats vinden. RIJDENDE POPPENTENTOONSTELLING. De rijdende poppententoonstelling, met zoals bekend poppen die hiervooï zijn uitgezocht door H.M. Koninging Juliana, zal eind Augustus te bezich tigen zijn in de Schotse Huizen te Vee re. DE BILT ZEGT: Koeler. Wisselend bewolkt met voornamelijk in het binnenland hier en daar een buL Zwakke tot matige westelijke wind. Koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1