immmm WEK DE GAL IN UW LEVER OP Lange afstands-gasvoorziening voor midden- Zeeland per 1 Jan* 1953 een feit* Stichting „Het Zeeuwse Landschap" ijvert voor behoud van het Zwin. Êdvfafotv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Chefarine „4" doet wonderen Amerikaanse wapens voldeden goed aan het front* Nog steeas overleg tussen Westduitse regering en vakbonden. Prov. Staten van Zeeland vergaderden. Geldlening van f 300.000 voor „Vrederust Productie in Amerika moet dubbel zo groot worden* Als in het tijdvak 1946-1950. Haw De regering wenste geen boycotbepalingen. Woensdag 1 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ervaringen in Korea. Legerbegroting in 1952 bedraagt 20.762.000.000 dollars. De Amerikaanse minister voor het Leger, Pace, heeft in een Maandag voor puolieatie vrijgegeven verklaring mee gedeeld dat de begroting van het Ame rikaanse leger voor 1952 voorlopig is bepaald op 'n bedrag van 20.762.(lt)ü.000 do.lar. Indien de Koreaanse oorlog zou voortduren zou dit bedrag nog met ze ven milliard dollar moeten worden ver hoogd. Doen zelfs wanneer er een einde komt aan de strijd in Korea en de Ver. Sta ten in het komende jaar niet elders ter wereld in een ooi log worden betrokken, zaï het nodig zijn een supplement op de voorlopige legerbegroting vooi 1952 in te dienen, waarin nog vele miliioenen dollars zullen worden aangevraagd. Pace beeft zijn verklaring aigelegd voor de Commissie voor Militaire Toe wijzingen van het Huis van Algevaar digden. Ook de chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, generaal Law- ton Collins, heeft getuigenis afgelegd voor de Commissie en deelde interes sante feiten mede. Er zal meer nadruk op het aanschaffen van oorlogsmate riaal dan op een uitbreiding van de ge talssterkte van het leger worden ge legd. De thans voor net leger uitgetrokken gelden zijn toereikend voor het onder de wapenen houden van 1.500.000 mili tairen. De huidige sterkte bedraagt 1.200.000 man. 45,6 procent van de be groting wordt besteed voor de vervaar diging en het aanschaffen van oorlogs materiaal. De grootste post is die voor het aanschaffen van gevechtswagens, n.l. 4.200.000.000 dollar. Een bedrag van 400 millioen dollar is uitgetrokken voor de vervaardiging van de eerste raket ten voor het leger .vi'LAS. Generaal (Junius deelde de Commissie mede, dat de hoge kwaliteit der Ame rikaanse wapens o.m. blijkt uit het suc ces dat de nieuwe „Patton" middel zware, met kanonnen bewapende ge vechtswagen in Korea in gevechten met de Russische „T-34" tank behaalde. In gevechten van tank tegen tank wist ónze nieuwe „Patton" de Russische „T-34's" in een verhouding van een op achttien bulten gevecht te stellen. Het Amerikaanse leger Is begonnen met de vervaardiging van een lichte tank, waarvan de vuurleiding dermate verbeterd is, dat zjj In staat is al ry- dende te vuren en doelen te treffen. Het leger beschikt thans over nieuwe anti-tankmynen, veel doelmatiger dan Vice-kanselier Blücher van West- Duitsland en de voorzitter van het W.- Dultse vakverbond. Christian Fette, Zijn Maandag overeengekomen, dat de door het West-Duitse vakverbond ge stelde eisen in gemeenschappelijke be sprekingen tussen de vakbond en de bondsregering nauwkeurig bestudeerd zullen worden. Het West-Duitse vak verbond heeft toegezegd, dat het resul taat van deze besprekingen zal worden afgewacht, voordat het besluit van het bestuur om de medewerking met de re gering te beëindigen in overweging ge nomen zal worden. Verleden week Dinsdag dreigden Fet te en 16 andere vakbondsleiders ver tegenwoordigers van de bond terug te trekken uit de regeringscommissie voor het plan-Schuman, de loon - en prijs commissie en de organen voor de steen kool en staalindustrieën. Het West-Duitse vakverbond heeft Maandag beschuldigingen van het W.- Duitse instituut voor de industrie, dat het besluit om de samenwerking met de regering af te breken, door de so ciaal-democratische oppositie was bevo len, scherp van de hand gewezen. Het verbond verklaart, dat het besluit met algemene stemmen genomen is, zowel door de Christelijk-democratische als sociaal-democratische vertegenwoordi gers in de bestuurscommissie. de in de tw eede wereldoorlog gebruikte exemplaren. De vijand kan ze bovendien moeilijk opsporen. Ook is nu de be schikking gekregen over een nieuw en zeer doelmatig toestel om mortieren van de vijand op te sporen en er op af te geven eigen vuur te richten. Tenslotte deelde generaal Collins nog mede dat de legerleiding hoopt het ge wicht der bepakking van de infanterist met 65 procent te verminderen door het aanwenden van metaalalliages bij de vervaardiging van bepaalde uitrustings stukken. RAKETTEN. Generaal-majoor Reeder, plaatsver vangend stafchef van het Amerikaanse leger, verklaarde dat men nu zo ver is dat raketten voor gebruik door het leger kunnen worden vervaardigd. Het stadium van uitsluitend proefnemingen met deze wapens is voorbij. De leger leiding wil bepaalde soorten geleide projectielen aan de uitrusting van het leger toevoegen. Haar belangstelling gaat speciaal uit naar raketten die van oppervlakte tot oppervlakte en van de grond op doelen in de lucht worden ge richt. (Ingez. mededeling, adv.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. In de tweede vergadering van de eerste gewone zitting der Prov. Staten van Zeeland te Middelburg, die onder voorzitterschap stond van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft gistermorgen mr A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten, o.m. medegedeeld, dat de lange afstands- gasvoorziening op 1 Januari 1953 een feit zal zijn voor Midden-Zeeland. In deze vergadering waren met ken nisgeving afwezig de heren P. V. M. Vereauteren, D. Immig, J. L. Verha gen en P. Meliefste. Tot buitengewoon lid van Ged. Sta ten werd gekozen de heer A. H. S. Stemerding met 29 stemmen. De he ren D. Kodde, D. W. Lindenbergh en C. Boender kregen resp. 4, 2 en 1 stemmen. Bij het voorstel tot vaststelling van de jaarstukken van het Prov. Gasbe drijf Zeeland over 1950 informeerde de heer A. H. S. Stemerding (C.H.) naar de vooruitzichten met betrek king tot de gasvoorziening op lange afstand. Komt er nu mijngas of gaat Sluiskil leveren? Hoe zal de samen werking tussen de gemeenten worden geregeld? Mr A. J. v. d. Weel, lid van Ged. Staten, deelde mede, dat, als er geen tegenslagen meer komen, per 1 Jan. 1953 de lange afstandsgasvoorziening een feit zal zijn. Daarvoor zullen ech ter nog enige moeilijkheden moeten worden opgelost van juridisch-con- structieve en technische aard. De drie delige kabels kunnen, zoals uit onder zoekingen is gebleken, door de Wes- ter-Schelde worden gelegd. Het is de bedoeling om dit najaar het eerste gedeelte reeds te leggen ter -voorzie ning van de middengroep. Deze zal ruim voldoende zijn. Om echter in de toekomst geen eiïkel risico te lopen, zal t.z.t. een koppeling tot stand wor den gebracht met de gasleiding uit Het Economisch Rapport. Een grote productie zal het mogelijk maken, om het Amerikaanse ver dedigingsprogramma met minder druk op de volkshuishouding ten uitvoer te brengen. Het is dan gemakkelijker de nodige belastingen in te voeren en aan de dreigende inflatie het hoofd te bieden. Dit is o.m. het commen taar van President Truman in een begeleidend schrijven van het halfjaar lijkse Economische Rapport van de Presidentiële Raad van economische adviseurs over de eerste helft van dit jaar. Dit rapport zegt de leden van het Congres, dat de Amerikaanse totale productie, die het afgelopen jaar reeds met 10 pet. is toegenomen, tegen het midden van 1952 een stijging van 5 pet. en ook in het jaar daarop (1953) een verdere stijging van 4 pet. zal kunnen vertonen. Willen deze cijfers in de loop van twee jaar werkelijkheid worden, dan is vereist, dat de totale nationale pro ductie in een twee maal zo snel tempo verloopt, als in de tijd van 1946 tot en met de eerste helft var. 1950. In klinkend geld uitgedrukt betekent dit, dat de nationale productie van 330.000 millioen dollars tegen het midden van 1952 345.000 millioen dollars moet be dragen. Schaarste. President Truman verheelt niet, dat Amerika bij het uitbreiden van zijn productie-capaciteit rekening moet houden met de capaciteit van andere landen en de potentiële hulpbronnen van alle nodige grondstoffen. De schaarste aan bepaalde grondstoffen, hoofdzakelijk metalen n.l. heeft reeds de uitbreiding van productie zowel in de V. S. als in de andere landen ge remd. In deze toestand zal voorlopig geen verandering ten goede in treden. Een voldoende capaciteit moet aan wezig zijn in die sectoren, welke voor de strijdmacht werken. Verder is de productie van de fundamentele grond stoffen van belang. Het is mogelijk, dat in een bepaald tijdvak zekere producties geringer zullen worden. Daarom heeft men in overweging genomen om de produ centen van deze speciale materialen en goederen waarborgen te verstrek ken tegen de risico's hier aan ver bonden. de mijnstreek, die bij Bergen op Zoom eindigt. Voorlopig echter zal slechts vanuit Sluiskil gas worden geleverd. Wat het juridisch aspect van de zaak betreft deelde mr v. d. Weel mede, dat er reeds geruime tijd on derhandelingen gaande zijn tussen de Staat, de Provincie en de twee gas- producerende gemeenten Middelburg en Goes. Nadat de kwestie van het liften door het personeel van de Prov. Stoomboot diensten een ogenblik de aandacht had gevraagd, werd besloten de jaarstukken van de Prov. Stoombootdiensten over 1950 vast te stellen. FINANCIëLE POSITIE POLDER PERSONEEL. Mr H. B. Bouwman (Arb.) infor meerde bij het voorstel tot verbete ring van de financiële positie van het provinciaal personeel naar de posi tie van het polder- en waterschaps- personeel. Hij verzocht mede te delen, welke polder- en waterschapsbestu ren niet voldoen aan het verzoek van Ged. Staten om voor hun personeel dezelfde verbeteringen in te voeren De heer A. J. Cambier (V.V.D.) had gelezen, dat het Algemeen Polderte- glement zal worden gewijzigd. Hij verklaarde reeds bij voorbaat, dat hij er tegen was bevoegdheden uit han den van de polderbesturen te nemen. Mr v. d. Weel antwoordde geen vrij heid te hebben sommige polderbestu ren „aan- de schandpaal" te zetten en anderen „op de eretribune". De heer Cambier kreeg ten antwoord, dat de Prov. Staten alle gelegenheid tot be spreking krijgen, als straks een nieuw Poiderreglement word voorgesteld Z.h.s. besloten de Staten tot het aangaan van een geldlening groot f300.000 ten behoeve van de inrich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom en, in principe tot het garanderen van een geldlening ten behoeve van het Zuid-Nederlands sanatorium te Breda. Voorts werden vastgesteld de jaar stukken over 1950 van het provin' ciaal wegenfonds, het tertiair wegen fonds en het provinciaal wegenon- derhoudsfonds, alsmede het verslag balans en verlies- en winstrekening der N.V. P.Z.E.M. over 1950. PROVINCIE EN P.Z.E.M, Als vertegenwoordigers der Provin cie in de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. P.Z.E.M. werden opnieuw benoemd de heren L. P. v. Oorschot, P. V. M. Vereaute ren, J. de Kruijter, P. Meliefste, C Boender en J. L. Verhagen. In de plaats van wijlen de heer Brouwer Verschenen is het jaarverslag van de Stichting „Het Zeeuwse Landschap'" over 1950 waarin een periode van Juli 1950 tot Maart 1951 wordt behandeld. Allereerst wordt er op gewezen, dat Het Zwin nog steeds in het middelpunt van de belangstelling staat. Het Water schap „Het Vrije van Sluis" consoli deerde haar werken op het strand voor het Oostelijk deel van de monding van Het Zwin. Het hoofd, dat zijn vast eind heeft op de Cadzandse duinen schijnt de Oostelijkste van de 3 geulen, die Het Zwin vroeger van zeewater voorzagen, definitief af te sluiten. Bij dit vaste eind begint reeds zand aan te stuiven tegen de voet van de Cadzandse zeewerende duinen. Het vrije einde van het paalhoofd reikt tot op enige honderden meters van het ein de van de Belgische duinenrij, waarvan het uiteinde juist op Nederlands grond- Ingez. mededeling, adv.) De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, dat „geschikt" is voor alles en nog wat. m weet: het overvette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw FEUILLETON door G. P. BAKKER. 80) o— „Neen", fluisterde ze. „Nog niet. Kom even bij mij zitten op dat stuk jnuur. Gooi je mantel er over." Ze trok hem naar zich toe. „Zo. Even Wachten of iemand ons volgt. Voor- xlchtigheid is alles." „Dwaas kaboutertje." „Een poos later zei ze: „Ik hoor Siets. Nu kunnen we rustig onze on- erneming doorzetten. Niemand zit Ons op de hielen. Buk je." Ze klom weer op zijn rug. Het pad bleef slecht. Soms ging hij tot aan zijn knieën door het slijk. Zoveel mogelijk trachtte hij van de ene steen op de andere te stappen. Toen werd hem eensklaps iets duide lijk. De stukken steen waren neerge worpen op de meest onbegaanbare plaatsen. „Weet je hoe ver het is?" vroeg Marion. „Neen, maar in mijn droom leek de weg mij lang. Wat is tijd in een droom? Soms lijkt het, als men even geslapen heeft, of men uren doorleefde. Ik viel eens in slaap, Melchior wekte mij na een paar minuten en ik had in die tijd een gehele veldslag meege maakt, die zeker in werkelijkheid uren geduurd zou hebben. Toch denk ik, dat de weg wel een half uur zal zijn, zeker weet ik het niet." „Het ,,ad wordt beter." „Laat m: nu maar weer lopen", zei ze. „Waarom?" „Draag je mij zo graag?" vroeg ze plagend. Hij zette haar op de grond. Een kwartier liepen ze. Bij een bocht van de gang zette hij de licht- klep van de lantaarn af, keek om de hoek, maar zag niets verontrustends Nog smaller werd het pad. „Nu moeten we er spoedig zijn", merkte Saxon op. „Ik denk achter de volgen de bocht. De weg loopt hier, zoals je misschien nog weet, zigzagsgewijze, soms zelfs met rechte hoeken. Zo worden onderaardse gangen dikwijls gemaakt voor de verdediging." „Kijk, rattenogen", zei ze rillend. „Betekent niets. Ze zullen ons niet aanvallen." Bij de volgende hoek zei de overste: .Hier is het. Daar is meer, maar het l'jkt anders dan in mijn droom. De muren zijn opgeruimd. Die stenen la gen daar niet zo opgestapeld. De toe gang tot het verdere gedeelte van de gang is vrijwel afgesloten." Hij be lichtte zorgvuldig plek voor plek. „Daar", meende Marion op het smalle pad met de rug tegen de muur staande, „is de trap, waarover je ge sproken hebt. Zie je die steen, en die daar? Je droom was geen bedrog." Saxon keek in de diepte, zag de plas waarin hjj was gevallen, huiver de even. Hij voelde weer het slijke- rige water zich boven zijn hoofd slui ten. Hij liep het water voorbij. „Marion',' waarschuwde hij, blijf daar even staan. Ik wil eerst de gang achter die muur onderzoeken, opdat ons van die zijde geen onaangename verrassingen te wachten staan." Saxo klom over de stenen, die de afscheiding vormden van het verdere gedeelte van de gang. Met grote moeite werkte hij zich in de linker hoek door een gat tegen de zoldering, nadat hij een paar brokstukken had verwijderd, die hij aan de andere zijde van de muur wierp. Hij liet zich zak ken en belichtte met de lantaarn de omgeving. Tegen de muur was een smalle droge plek die uitliep op een pad. Hij liep er over en kwam aan een diepe put. Daarachter was het gehele metselwerk ingestort en vol komen afgesloten,. Van deze zijde zou niemand hen kunnen overvallen. Hij klom terug. „Van die kant zijn wij volkomen veilig", zei hij. „Als men hier wil ko men kan het alleen langs de weg die wij zijn gegaan." Hij zette de lantaarn op de grond en keek in het water op de plaats waar Verona in zijn droom hem de schatten had gewezen. Hij be greep, dat er geen ander middel be stond om het te onderzoeken dan in het groezelige water af te dalen. Marion stond bij de lantaarn. Eens klaps bukte ze zich. In de modder zag ze iets glinsteren. Ze pakte het op een gouden ring. Saxon," zei ze. „Licht me eens bij. Wij zijn op het goede spoor. Zie, een zegelring met het wapen der Ebertots. De ever in een groene steen'.' „Verloren!" antwoordde Saxon. „Ik dacht reeds, dat ze ons voor geweest waren. Men heeft de kostbaarheden gelicht en de ring verloren." ,Het is mogelijk", meende Marion, terwijl ze de gouden ring aan zijn vin ger schoof, „maar zou het niet kun nen zijn, dat de wonderdokter hem daar met een bepaald doel heeft neer gelegd, half verborgen onder het slijk? Een toevallig vinder, en het zou een wonder zijn, als iemand hem op deze plek vond, zou denken: Een gouden ring, een goede dag, maar w(j (Wordt vervolgd.) gebied komt. Nog betrekkelijk kort ge leden werd deze duinenrij op Belgisch grondgebied onderbroken door een geul, die eveneens zeewater in Het Zwin toe liet. Deze geul werd echter afgedamd en in de bedding wordt de vorming van jonge duinen door rijsschermen gesti muleerd. Dit is volgens de Stichting te betreuren, daar deze duinen niet zee- werend zijn in tegenstelling tot de dui nen, die door „Het Vrije van Sluis'" verdedigd worden. De middengeul is juist diep genoeg om bij springtij met harde Westenwind Het Zwin van enig zout water te voorzien. In de afgelopen winter werden plannen uitgevoerd om de middengeul uit te diepen, waardoor het veriandingsproces zou worden ver traagd. Het zat echter niet mee, doch in Februari 1951 nam de Rijkswater staat het werk over en voerde een plan op belangrijke grotere schaal uit, zodat het gestelde doel toch nog werd bereikt. HET SLOE. In het Noord-Sloe nam het aantal kokmeeuwen toe, hetgeen voortvloeit uit de inpoldering van het Zuid-Sloe. De visdiefjeskolonies in Noord-Sloe en Kaloot hebben tot dusver weinig hinder ondervonden van de kokmeeuw-verhui zingen. In 1950 heeft zich op de ver dronken Calandpolder in het Noord- Sloe een schaapherder gevestigd, waar door de broedplaatsen in dit gebied aan waarde Inboeten. Gedurende het winter halfjaar verleende het waterwildreser- vaat Noord-SloeVeerse GatZand- kreek weer aan duizenden wilde eenden en ganzen gastvrijheid. Door de inpol dering heeft het Zuid-Sloe als recreatie gebied en natuurruimte haar waarde verloren. De brede kreek, die is blyven bestaan, is belangrijk, daar hier evenals elders In de provincie veei kieviten, tureluurs, kluten, visdiefjes en ook steltlopers In de broedtijd heen trekken. De kreek is dus ornithologisch zeer belangrijk ter rein. In verband daarmee is contact ge zocht met het domeinbestuur voor het zoeken naar een oplossing waarbjj de kreek in de Zuid-Sloepolder als orni thologisch belangrijk terrein tot haar recht kan komen. Met de eigenaar van het buiten „Sorg- wijck" op Noord-Beveland kon men niet tot overeenstemming komen. Een zo merhuisje aan het Zwaakseweel bij 's-Gravenpolder werd op last van het gemeentebestuur afgebroken, daar de Stichting bezwaren had, omdat het bouwsel aan de sfeer ter plaatse af breuk deed. Het ledental bedroeg in Maart 1951 158. FINANCIëN. Aan contributie werd in 1950 ontvan gen f740. De onkosten bedroegen ruim f400. Het bezit van de Stichting op 31 December 1950 bedroeg f 4423,56. kreeg zitting de heer A. Vermaire (Midd.). Als plaatsvervangende ver tegenwoordigers werden aangewezen de heren Jhr mr T. A. W. J. Schorer, M. A. M. Govaert, C. A. Kaan, A. A v. Eeten, A. S. Wisse, A. J. Cambier en M. den Boer. De afgevaardigden der Provincie ontvingen bindend mandaat tot lid van de raad van bestuur te benoemen de Griffier der Staten, mr J. M. Pi laar, als opvolger van dr B. D. H. Tei legen Azn., de vroegere griffier. VERKOOP ELECTRISCHE APPARATEN. Daarna kwam de kwestie van ver koop van electrische apparaten door de P.Z.E.M. aan de orde. De heer J. de Kruijter (C.H.) was allerminst be vredigd door het voorstel van Ged. Staten deze verkoop niet te staken. De noodzaak van verkoop door de P.Z.E.M. is niet aanwezig. Meer dan 400 zaken in Zeeland trachten mede door verkoop van electrische appa raten in hun onderhoud te voorzien. De handel hoort by de middenstand thuis en niet by de energiebedrijven. Dat de installateurs erop gesteld zyn, dat de P.Z.E.M. de verkoop in handen houdt, is niet waar. Dat het hun be lang is, dat zjj hun afnemers naar de P.Z.E.M. verwijzen, wordt door de electriciteitswinkeliers en installateurs tegengesproken. Lit een door de heer de Krujjter in gesteld onderzoek was gebleken, dat ca. 98 procent der betrokken middenstan ders er tegen is, dat de P.Z.E.M. elec trische apparaten aan particulieren ver koopt. De overeenkomst tussen de Electro- bond en de P.Z.E.M. over deze verkoop is onder druk en door noodzaak tot stand gekomen. Maar deze overeen komst is vervallen, omdat de bond niet meer bestaat en omdat op vele ver zoeken tot verdere samenwerking nooit enig resultaat is bereikt. Ook de Vak groep acht zich niet meer gebonden aan deze overeenkomst. De conclusie van de heer de Kruijter was, dat bij stopzetten der verkoop de gemeenschap niet wordt geschaad. De P.Z.E.M. zal bovendien practisch geen financieel verlies lijden, indien zij dit terrein van de handel verlaat en van de stoel van de middenstand opstaat. De heer de Kruyter kondigde aan, dat hij een motie zou indienen de kleine electrische apparaten en toestellen per 31 December 1951 te doen beëindigen, indien Ged. Staten het been stjji houden. NOG MEER TEGEN STANDEïtS. De heer M. A. H, Govaert (K.V.P.) onderschreef het betoog van de heer de Kruijter volledig. Hij herinnerde aan een verklaring in 1946 van de vroegere P.Z.E.M.-directeur, wijlen de heer Sloo- ves, dat de P.Z.E.M. zo vlug mogelijk de verkoop moet staken en deze aan de handel moet overlaten. In een uitvoerig betoog bestreed ook de heer A. Vermaire (Midd.) het stand punt van Ged. Staten. OORSTANDERS. nen i.ca auia-r geluid liet de heer L. P. van Oorschot (Arb.) horen. Hjj verklaarde vóór het voorstel van Ged. Staten te zijn, omdat daarmede het al gemeen belang wordt gediend en niet het belang van een bepaalde groep. („Dat kan ook wel het algemeen be lang zijn", zo interrumpeerde mr W. F. E. Baron v. d. Feltz (C.H.)), De taak van de P.Z.E.M. is niet alleen electri- citeit te leveren, maar ook voorlichting te geven wat het gebruik van electri sche apparaten betreft en ervoor te zorgen, dat deugdelijke apparaten in de huizen komen. De heer van Oorschot was verder van mening, dat juist door de verkoop via de P.Z.E.M. de kleine, zwakke installa teurs worden geholpen. Anders zijn zij aangewezen op de grote broers met alle gevolgen van dien. Dat deze kleine in stallateurs de hand ophouden voor een „fooi" van 15 procent van de P.Z.E.M. bij levering van apparaten, achtte de heer van Oorschot een volkomen on juiste opvatting. Wij moeten dankbaar zijn, dat de P.Z.E.M. op deze wijze de middenstand dient en daarmede tevens het belang van de verbruikers. De heer J. Hommes (A.R. verklaar de, dat het hier gaat om de vraag, of er een belangentegenstelling is tussen middenstand en overheid. Spr. kon moeilijk aannemen, dat 98 procent der installateurs en winkeliers bezwaren heeft tegen de handelwijze der P.Z.E.M. Het was hem bekend, dat velen hunner geen bezwaar hebben. Zij zijn eer te vreden over de service der P.Z.E.M. Onder (fe |<)U|pe TERREUR IN HONGARIJE. De berichten, die de laatste tijd uit Hongarije de vrije landen bereiken, zijn ontzettend. De communistische terreur viert daar hoogtij. Niemand is meer zeker van zijn vrijheid. Raz zia's zijn er aan de orde van de dag en de nacht en in volgepropte goede renwagons worden de slachtoffers naar het Oosten gebracht. Wat er met hen gaat gebeuren, wie zal het zeggen? Deze verschrikkelijke berichten roe pen bange herinneringen op aan de tijd van de Duitse bezetting. Maar wij wisten toen, dat aan de verdruk king een eind zou komen, dat voor de bevrijding hard werd gewerkt. Het Hongaarse volk bezit deze wetenschap niet. Het kan niet hopen op een spoe dige wisseling van zijn lot. Al zeggen de berichten ook, dat de Hongaren allerminst wanhopen en er diep van overtuigd zijn, dat zij vroeg of laat de knellende banden van zich kunnen werpen. Dat is verblijdend. Want een volk, dat de moed heeft opgegeven, is een verslagen volk, dat niet meer de kracht kan opbrengen, om, als het moet en kan, verzet te bieden. Als wij, hier in het rustige Neder land, waar ieder kan schrijven en spreken wat hij wil, dit alles op ons laten inwerken, kunnen wij er niet rustig onder blijven. Wat maken wij, wetend wat wij tijdens de bezetting beleefden en niet wetend, wat ons te wachten staat, ons toch druk over fu tiliteiten, over dingen, die het noemen niet waard zijn, als wij eraan denken, dat wij allen gemeenschappelijk ook voor de grote verschrikking kunnen komen te staan. En wat zijn wij wei nig bewogen met het lot van dit volk, dat een standbeeld oprichtte voor Mi- chiel de Ruyter, dat vele van zijn zo nen naar ons land zond om te leren, wat Reformatorisch Christendom in de praktijk van het leven betekent. Wij gevoelen ons machteloos. Voor de leniging en de opheffing van de nood kunnen wij niets doen. D.w.z.: niets materieels. Er is ons slechts één wapen overgebleven, dat zo belache lijk lijkt voor hen, die het nooit ge bruiken, n.l. het gebed. Dat is heus geen meditatie, het is christelijke ernst. Dat gebed kan wonderen doen, mits wij zelf in de verhoring ervan geloven. T. Waar zouden vooral de kleine midden standers moeten blijven, als de verkoop door de P.Z.E.M. werd stopgezet? Een belangentegenstelling bestaat dus niet en de A.R.-fractie onderschrijft het voorstel van Ged. Staten. De heer Stemerding was van mening, dat er scherp onderscheid gemaakt moet worden tussen kleine en grote electrische apparaten en toestellen (b.v. een strijkijzer en 'n electrisch fornuis). Voor die kleine apparaten is het vol strekt niet nodig, dat de P.Z.E.M. in geschakeld blijft. Wat de grote ap paraten aangaat ligt de zaak anders. Hier kan een taak voor de P.Z.E.M. liggen. HET ANTWOORD VAN GED. STATEN. Nadat de heer C. Boender had mede gedeeld, dat de S.G.P.-fractie achter Ged. Staten staat, was het woord aan het lid van Ged. Staten, mr van der Weel. Deze wees erop, dat het onjuist is zich op een strikt dogmatisch stand punt te stellen. Men mag deze zaak niet zo simplistisch stellen als sommige tegenstanders deden. De P.Z.E.M. heeft niet alleen tot taak electriciteit te leveren, maar ook ervoor zorg te dragen, dat goede appa raten gebruikt worden. Daarvoor is een toonzaal ingericht. Maar een toonzaal, waar niet kan verkocht worden is een museum van merkwaardigheden, dat bovendien spoedig veroudert. De P.Z.E.M. heeft geen enkel he rwaar tegen de levering van apparaten door de installateurs, integendeel. Zij wil zo soepel mogelijk samenwerken in het belang der verbruikers. De overeenkomst tussen Electrobond en P.Z.E.M. is niet een gevolg van druk en noodzaak maar van een inzien van de werkelijkheid en het zoeken van sa menwerking in het algemeen belang. Zeeland kan zich aan deze overeen komst niet onttrekken. Juist hier is er grote behoefte aan kleine electrische apparaten; 52 procent van de stroom die geleverd wordt, is voor huishoude lijk gebruik. Dit is het hoogste percen tage van het gehele land. In Noord- Brabant is het 23 procent. Het is dus duidelijk, hoe belangrijk de verkoop van de P.Z.E.M. is. Als deze haar taak af stoot, zal zij haar plicht verzaken te genover de gemeenschap. Aan de motie van 't Westende uit 1946 waarin op staking van de verkoop zo mogelijk, werd aangedrongen achtte mr van der Weel zich niet meer gebonden. De ver gadering werd daarop tot des middagg geschorst. Om de prijs van vlees. „Volksslagers" mogen niet de dupe worden. Enige tyd geleden heeft de heer Bachg (K.V.P.) aan de regering vragen gesteld betreffende de onverbindendverklaring der boycotbepalingen in de bedrijfsregeling der slagers. Zoals men weet voeren de slagers nog wel eens een „pryzenoorlog" en om dat te voorkomen hadden zy boycotbepalingen op gesteld, die echter door de regering zyn vernietigd. By de beantwoording der vragen heeft de regering nu haar standpunt in deze kwestie uiteengezet. (Ingez. mededeling, adv.) «SEN PUNEN en SB IIP20IABUITENF CJft 1 De ministers achtten het geen juist De ministers zijn van oordeel, dat, voor zover in het slagersbedrijf mini mumprijsregelingen noodzakelijk zijft om desastreuze concurrentie te we ren, een zogenaamd open calculatie schema zoals ook beoogd wordt door het bedrijfschap voor vee en vlees, te verkiezen is boven een stelsel, waarbij door commissies van belanghebben den voor alle in een bepaald gebied gevestigde slagers uniforme minimum prijzen worden vastgesteld. De ministers hebben gemeend de boy- cotbepallngen onverbindend te moeten verklaren, onder meer omdat zjj het on juist achten toe te laten, dat bepaalde slagers, als b.v. de z.g. „volks"-slagers, worden gedwongen hogere prijzen te be rekenen dan ter vergoeding van de kos ten van een efficiënt werkend, volledig bezet bedryf van een type als het hnnne noodzakelijk is. beleid de met het algemeen belang strijdige boycotbepalingen te laten voortbestaan totdat de calculatiever ordening van fiet bedrijfschap voor vee en vlees, waartegen bezwaren zijn gerezen en waarover nog tijdro vend overleg gaande is, haar beslag zou hebben gekregen. Tegen vervan ging van de bestaande regeling door een andere eventueel voorlopige privaatrechtelijke voorziening ter beteugeling van excessieve concur rentie, die de bezwaren van de be staande regelingen miste, zouden de ministers geen bezwaar hebben ge had. De slagersorganisaties hebben van de haar door de minister zonder portefeuille geboden gelegenheid tot een dergelijke voorziening te besluiten echter geen gebruik gemaakt, hoewel van haar kant de aan de bestaande regeling verbonden bezwaren erkend werden. Overleg is nog gaande. Over het tijdstip van inwerkingtreding der ver ordening kan echter nog geen posi tieve mededeling worden gedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2