Vredelievende woorden van Morrison in Sowjet-Russisch blad Heftig onweer woedde boven Nederland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 Engeland vraagt beter begrip „Als bij ons op de deur wordt geklopt behoeft men niet te vrezen, maar bij jullie 1 SterKe raaiozenaer op Curagao Groot belang voor de Antillen en Nederland. Rustige verkiezingen in Israël Gouverneur van Zuid- Vietnam vermoord 1 SNIPPER NIEUWSk MEDAILLES voor KOREA-STRIJDERS Statencommissie zal kwesties in E*T*I* onderzoeken Verkiezingen brachten geen in grijpende wijzigingen* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2P09, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1930 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: Directeur: J ACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.01 u., onder 20.32 u.; Maan op 3.57 u., onder 20.42 u. Nieuwe hjaan 23.39 u. Hoogwater op Donderdag 2 Aug.: Vlissingen: 1.42 u. 1.85 m„ 13.55 u. 1.86 m.; Terneuzen: 2.09 u. 2.02 m., 14.24 u. 2.03 m.; Wemel- dinge: 3.23 u. 1.61 m., 15.44 u. 1.55 m.; Zierikzee: 3.12 u. 1.36 m., 15.28 u. 1.29 m. „INDIEN er 's morgens vroeg bg ons op de deur wordt geklopt, behoeft men niet te vrezen, dat het de politie is. Het zal waarschijnlijk slechts de melkboer of de postbode zijn. Kunt gij allen eerlijk zeggen, dat gü ditzelfde gevoel van persoonlijke vrijheid hebt, dat iedere Britse burger geniet?".... Dit stond gisteren in het Sowjet-Russisehe dagblad „Prawda", dat een uit daging van de Britse minister van Buitenlandse zaken, Morrison, heeft aan genomen om van hem een verklaring af te drukken over de respectieve vrij heden in Engeland en Rusland en over de vraag van welke zijde een nieuwe wereldoorlog dreigt. De verklaring van Morrison ging ver gezeld van een antwoord van het blad zelf, dat nu heeft verzocht „dat Britse bladen aan het antwoord van de Praw da dezelfde aandacht zouden schenken als de verklaring van Morrison in Rus land kreeg". Morrison begon zijn verklaring met de opmerking, dat kennis van de waar heid essentieel is voor het begrip tussen de volkeren. „Het Engelse volk kan zelf oordelen over het nieuws, dat niet ge dicteerd wordt terwijl in Rusland geen vrije toegang is tot kennis omtrent de manier waarop de rest van de wereld leeft en denkt". Morrison legde de Russen de vraag voor waarom zjj niet vrjj mogen reizen, waarom zg niet vrij naar de buiten landse radioberichten mogen luisteren en waarom de Engelse en Amerikaanse uitzendingen in het Russisch worden gestoord. „Britse burgers worden niet uit hun huizen verwijderd en niet gede porteerd. Zjj kennen het recht van ver gadering en politieke vrijheid om zich tegen de regering te verzetten of haar te steunen", aldus Morrison. „DAAROM BEWAPENEN WIJ" Sprekend over het Britse bewape ningsprogramma zei Morrison, dat En geland opnieuw bewapent, „wegens de politiek, die door de Sowjet-regering is gevolgd sedert het einde van de oorlog. „Indien, zoals uw leiders ons vertellen, de communistische en niet-communisti- sche staten in de wereld samen kunnen leven, waarom is het dan nodig, dat uw regering een politiek volgt en organisa ties opricht, wier enig doel schijnt te zijn moeilijkheden en internationale In zjjn rede bij de algemene beschou wingen over de begroting 1951 van de Nederlandse Antillen heeft de heer mr I. C. Debrot (K.V.P.) een belangrijke «uggestie gedaan. Hij zou willen, dat bij de Nederlandse regering wordt ge ïnformeerd, of deze bereid is met be hulp van de Nederlandse industrie op Curacao een zeer sterke zender te bou wen en aan de Antillen aan te bieden. De Antillen van hun kant zouden zich lan moeten verbinden als tegenpresta tie aan de Nederlandse regering gedu rende een periode van b.v. 10 jaren één uur zendtijd per dag af te staan ten ge- bruike voor Nederlandse uitzendingen ten behoeve van de Nederlandse voor lichtingsdienst (cultureel en politiek) en ten behoeve van de Nederlandse han del en industrie. Naar de mening van de neer uebrot zullen Nederland en de Nederlandse in dustrie door die regelmatige uitzendin gen de kosten van een station in het veelvoudige terugkrijgen, terwijl de ideeële resultaten niet in geld te waar deren zijn. In geval van oorlog kan de Nederlandse regering hier bovendien, onder Nederlandse vlag, beschikken over een eigen zender, onafhankelijk van het buitenland, terwijl de zender een symbool kan zijn van de rijkseen heid. Bij de beantwoording van de spre kers zei de heer Da Costa Gomez, de voorzitter van de regeringsraad, dat deze bereid is met de Nederlandse re gering hierover in overleg te treden. De verkiezingen in Israël zijn rustig verlopen. Men spreekt te Tel Aviv van „De rustigste verkiezingen die ooit in het Midden-Oosten gehouden zijn". Vol gens mededeling van de politie is in ge heel Galilea en Noord-Israël „geen schot gelost en geen mes getrokken". De rechtse algemene Zionistenpartij (voor ondernemersvrijheid) gaat over het algemeen gelijk op met de tegen woordige regeringspartij, de gematigd- socialistische „Mapai". De uiterst rechtse vrijheidspartij en de verenigde socialistische partij, de Mapam, (pro cominform) volgen op enige afstand. biet grootste deel van de uitslagen is thans binnen. Hieruit blijkt, dat de ge matigde arbeiderspartij van Premier David Ben Goerion, de Mapai, de groot ste partij blijft. Zij heeft haar positie iets verbeterd, doch bij lange na geen beslissende meerderheid behaald. Op meer dan 50 van de 120 zetels zal zij wel niet mogen rekenen. Een nieuwe coalitieregering schijnt onvermijdelijk. De officiële uitslag van de verkiezin gen wordt niet voor het einde van de week verwacht. spanningen te verwekken?" ,Wij zagen, dat, terwijl wij hadden gedemobiliseerd en ontwapend, uw re gering omvangrijke strijdkrachten en militaire installaties in stand had ge houden. Wij realiseerden ons geleidelijk aan, dat het gemis aan evenwicht in de militaire macht tussen de Sowjet-Unie en de westelijke mogendheden ons be staan zelf in gevaar bracht en dat dit gemis aan evenwicht moest worden op geheven. Namens de Britse regering kan ik u verzekeren, dat er geen reden is om ook maar enige vrees voor onze politiek ten opzichte van het volk der Sowjet-Unie te koesteren". Morrison eindigde met te zeggen, dat zijn verklaring naar hij hoopte zou hel pen om beter begrip tussen de Sowjet- Unie en Engeland tot stand te brengen en dat nu de „Prawda" zijn kolommen voor hem opengesteld, hij verdere gele genheden zou hebben om het Brits standpunt aan het Russische volk voor te leggen en te antwoorden op de op merkingen, die de „Prawda" zal ma ken". ANTWOORD VAN DE „PRAWDA". In het antwoord van de „Prawda" wordt gezegd dat in geen enkel land een dergelijke vrijheid van meningsui ting, persvrijheid of persoonlijke vrij heid en vrijheid van organisatie bestaat als in de Sowjet-Unie. Alleen voor de „vijanden van het volk" niet. „Voor deze misdadigers, van landei genaars tot terroristen, dieven, moor denaars en agenten, die een omwente ling moeten bewerkstelligen toe en die erop uit zijn het kapitalisme in de Sow jet-Unie te bewerkstelligen, bestaan de arbeidskampen". „Welke vrijheden ge nieten de labourarbeiders die met be vroren lonen zitten, terwijl de Kapita listen rijk worden?" aldus het blad. De radio-uitzendingen zijn erop ge richt om de vijanden van het Sowjet- volk aan te moedigen. Over het Sowjet- leger zegt de „Prawda", dat dit thans ongeveer de omvang heeft van dat in vredestijd voor de tweede wereldoor log. Het slot van de verklaring ging over Korea. „Kunnen de bloeddorstige acties van de Brits-Amerikaanse troe pen defensief genoemd worden?" aldus het blad. Wie wil beweren, dat de Brit se troepen Engeland tegen het Kore aanse volk verdedigen? (Dat hier gevochten wordt voor de vrijheid van het Zuid-Koreaanse volk, weet „Prawda" blijkbaar niet). Dader overleed zelf half uur later. Een 25-jarige jongeman heeft giste ren de gouverneur van Zuid Vietnam, Thai Laph Than, die een inspectietocht in het district Sadec, 130 t.w. van Sal- gong maakte, vermoord. By de aanslag die hy pleegde, kwam ook de Franse generaal Chanson, bevelhebber van het gebied Cochin-China, om het leven. De dader van de aanslag was een nationalist. Vier hoge Franse officieren werden gewond en later per vliegtuig naar Saigon vervoerd. De dader ging wel bijzonder koel bloedig te werk. Hij flaneerde met zijn handen in zijn zak door het politiecor- don en wrong zich dicht in de buurt van de gouverneur, die juist uit de auto was gestegen en naar de menigte wuif de. Toen wierp hij een granaat van plastic. De gouverneur overleed ter stond. Zijn moordenaar werd eveneens door de scherven getroffen en stierf 'n half uur later. Krenkende Indonesische propaganda in de V.S. Vraag van de heer Weiter aan minister. De heer Weiter heeft aan de minister van Buitenlandse zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat vanwege de Republiek Indonesia op ruime schaal in Amerika verspreid wordt een geïllustreerde brochure onder de titel: „Charter of transfer of sove reignty", waarin op zeer eenzijdige wij ze, en in vaak voor Nederland krenken de bewoordingen, propaganda wordt ge maakt voor de beweerde aanspraken van de R.I. op het westehjk deel van Nieuw-Guinea? 2. Is van de zijde der Nederlandse regering in Amerika propaganda ge maakt voor de verdediging van het Ne derlandse standpunt, volgens hetwelk het westelijk deel van Nieuw-Guinea onbetwistbaar behoort tot het Konink rijk der Nederlanden? 3. Zo neen, is de minister dan niet van oordeel, in verband met de ervarin gen, die in het verleden zgn opgedaan met betrekking tot de politieke gevol gen van het gemis van goed gevoerde propaganda in Amerika, dat zo spoedig mogelijk op objectieve en waardige wijze, met vermijding van krenkende bewoordingen, voor het Nederlandse standpunt, in de vorige vraag genoemd, propaganda dient te worden gemaakt door de uitgifte van een brochure of op andere, door de minister geschikt geoordeelde wijze? VIER BOERDERIJEN BRANDDEN AF. Velen in den lande zullen vannacht wakker zijn geschrokken van de heftige slagen, die klonken tydens het onweer dat sinds gisteravond over ons land woedde. Reeds in het eind van de middag trokken in het Zuiden van het land de onweerswolken samen, terwijl later ook langs de kust opkomend onweer werd gesignaleerd. Langzaam trokken de buien van het Zuiden en Westen, later ook van het Oosten uit over ons land. Tegen tien uur gisteravond was het onweer op zijn hevigst en ook vannacht omstreeks half twee woedde een hevige bui gevolgd door felle slagregens. Op enkele plaatsen sloeg de bliksem in. In Delden (Ov.), werd de kapitale boerderij van de heer J. Ottenschot ge troffen. Het woonhuis alsmede twee schuren brandden af. Niets kon worden gered. Er werd gelukkig niemand ge kwetst. Ook in het Brabantse plaatsje Geffen is een kapitale boerderij van de heer H. Huysmans door het hemelvuur ge- A'j DE BILT ZEGT: Minder drukkend. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Minder warm. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen met kans op uitschieters in buien en in de loop van de dag in het Westen van het land in vallen van zeewind. i'i Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraph" zou in Thüringen in Oost- Duitsiand een typhus-epidemie uitge^ broken zijn. Fabrieken van de staal- gietindustrie van Noord Rijn-Weitfalen hebben de productie stopgezet wegens geringe brandstoffentoewijzigingen. Het Britse spoorwegpersoneel heeft loonsverhoging gevraagd voor haar 580.000 leden. Deze verhoging zal de genationaliseerde spoorwegen 17 milli- oen Pond Sterling kosten. Engeland heeft trouwens volgens de „Washing ton Post" met ernstige financiële moei lijkheden te kampen. De onttrekking -aan Britse goud- en dollarreserves zul len waarschijnlijk leiden tot een ver zoek de hulp in het kader van het Plan- Marshall te hervatten. Voorts bezit John Buil nog een dreigend tekort aan geleerden wat nu vooral, nu voor het bewapeningsprogramma en plannen van de ontwikkeling van diverse gebieden wetenschappelgk geschoolden nodig zijn, merkbaar wordt. Op 12 Augustus wordt mevr. M. JansenSteen te Yde (gem. Vries), 103 jaar. De derde van de vier ontsnapte gevangenen is te Am sterdam gegrepen. troffen. De gehele inboedel ging ver loren. In Ouderkerk aan de Amstel werd een hooiberg getroffen. In Groningen woedden twee felle boerderijbranden. In Ferwerdermeedum (gemeente Ezinge) sloeg de bliksem ln de boer derij van de heer B. Meisinga. In korte tijd was van de boerderij en van de be drijfsgebouwen weinig meer over. In Peize bluste de Groninger brand weer een boerderij van de landbouwer U. Berends. Het woonhuis kon hier worden gespaard. Boven Zeeland bleef het onweer ook lange tijd hangen, mede doordat het op komend water was. ZOUT GOEDKOPER. Het ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat in verband met de afschaffing van de accijns op con- sumptiezout, de winkelprijs van zout met ingang van heden is verlaagd van f 0,21 tot f 0,14 per kg. De prijs van gejodeerd zout is vastgesteld op f0,19 per pak van 1 kg. Vermiste Nederlandse vrouw in Oostenrijk nog niet gevonden. Ook Dinsdag is vergeefs gezocht naar de 50-jarige Nederlandse Johanna van der Linde, die sedert Vrijdag j.l. in de Oostenrijkse Alpen wordt vermist. Zü is afkomstig uit Hengelo en zg bracht haar vacantie door in Brand (Vorarl- berg). „Door de Eeuwen Trouw" ontvangt eigendommen terug. Gistermorgen werd in raadkamer van de rechtbank te Den Bosch, het bezwaarschrift behandeld van de stich ting „Door de Eeuwen Trouw" tegen de inbeslagnemingen van stukken en bescheiden, wélke kort geleden van jus titiële zijde hebben plaats gehad bij de stichting en enkele van haar bestuurs leden. De uitspfaak van de rechtbank vond direct plaats en hield in dat alle in beslag genomen stukken vandaag voor 16 uur terug dienden te worden gegeven aan de stichting. Middelburgse motorrijder overleden. Gistermiddag is de 28-jarige P. Smaardijk, die Zaterdag tijdens de Be- neluxronde in België met zijn motor tegen een vrachtauto reed, overleden. Hoewel Maandagmorgen een lichte verbetering in zijn toestand optrad, geraakte hu later buiten bewustzijn en kwam niet meer bij kennis. Het slacht offer was ongehuwd. Over de toedracht van het ongeval is weinig bekend. Het overlijdensbe richt heeft vooral in kringen van be stuur en leden van „Scheldegouwen" grote verslagenheid teweeg gebracht. Voor de Verenigde Naties is een médaille ontworpen, die zal wor den uitgereikt aan militairen in Korea, die zich bijzonder hebben onderscheiden. De bepalingen, die zullen gelden voor de uitreiking van de médaille, zijn op het ogenblik in behandeling bij de Alge meen Secretaris en bij het Verenigd Commando. Tevens zullen deze herfst speciale postzegels van de Verenigde Naties uitkomen. De ontwerpen hiervoor zijn reeds gemaakt en uitgevoerd bij de druk ker ij J. Enschedé Zonen te Haarlem. De bovenste foto toont de médaille van de voor- en achterzijde gezien. Het woord Korea, zal op de metalen band, die vlak boven de médaille is aangebracht komen te staan; het lint is blauw met ruit gestreept. De foto beneden toont vier van de ontworpen postzegels, v.l.n.r. postzegel van ll/i dollarcent, uitgevoerd in groen, ontworpen door de Mexicaanse kunstenaar Leon Helguera; postzegel van 50 dollar cent, uitgevoerd in grijze kleur, ontwerp Leon Helguera; zegel van 1 dollar, uitgevoerd in karmijnrood, ontworpen door de Nederland se kunstenaar J. F. Doeve en zegel van 2 dollarcent, uitgevoerd in staalblauwe kleur en eveneens ontworpen door J. F. Doeve. P.Z.E.M, mag volgend jaar geen kleine electrische apparaten meer verkopen De Provinciale Staten van Zeeland hebben gistermiddag, na uitvoerige be schouwingen over al hetgeen zich gedurende de laatste maanden in het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft voorgedaan, besloten een oommissie van onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij dit instituut, welke commissie in de kortst mogelijke tijd aan de Provinciale Staten rapport zal uitbrengen en ook een oordeel zal uitspreken over de vraag, of twee amb tenaren al of niet terecht zijn ontslagen. Voorts werd in deze vergadering een motie van de heer J. de Kruyter (C.H.) aangenomen met 2117 stemmen, waarin Ged. Staten werd verzocht zodanige maatregelen te treffen, dat per 31 December a.s. de verkoop van met name genoemde kleine electrische apparaten door de P.Z.E.M. wordt stopgezet. Voor de bespreking over dit onderwerp in de morgenvergadering verwy'zen wy naar pag. 2. By het voorstel tot subsidiëring van het E.T.I. met f 10.000,opende de heer L. P. van Oorschot (Arb.) de dis cussies. Hy was van mening, dat over vele onverkwikkeiyke dingen rondom dit instituut licht moet worden ontsto ken. Hg stelde vast, dat de Prov. Plan- Dienst en het E.T.I. twee aparte licha men zijn. De Prov. Staten zijn echter niet op de hoogte met de organisato rische verhoudingen tussen beide orga nen. De heer van Oorschot achtte het ten zeerste gewenst, dat de Prov. Staten weten, om welke redenen twee E.T.I.- ambtenaren werden ontslagen, zonder dat zij zich konden verantwoorden. Wat hadden zy misdaan en waarom werd hun de toegang tot het kantoor verbo den? zo vroeg hy. De directeur dient te worden gehoord en een rapport van zijn hand moet aan de Prov. Staten worden voorgelegd. Het is voorts noodzakelijk, dat door enkele deskundigen, liefst professoren in de economie, een onderzoek wordt inge steld en advies wordt gegeven over de organisatorische opbouw van het E.T.I. Naar de mening van de heer van Oor schot heeft de P.P.D. geen enkele be voegdheid op het terrein, dat het E.T.I. bestrijkt. Is het juist, dat voor de di- directeur van de P.P.D., die tot lid van het dagelijks bestuur van het E.T.I. is benoemd, een instructie is gemaakt, die de directeur van het E.T.I, degradeert en volkomen ondergeschikt maakt? De heer van Oorschot stelde voor een com missie van onderzoek uit de Provinci ale Staten in te stellen, die verslag zal uitbrengen en die ook de ontslagen ambtenaren zal horen. TOCH EEN „SUPER DIRECTEUR"? De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) onderschreef goeddeels het betoog van de heer van Oorschot. Hoewel dat door Ged. Staten werd ontkend, kon de heer Stemerding zich niet aan de indruk onttrekken, dat de directeur van de P.P.D. een „super-di recteur" van het E.T.I. wordt. Wat de financiën betreft, was hy van oordeel, dat het nog niet vaststaat, of ook het Rijk meer subsidie zal geven. Als van de Provincie f 20.000 zou wor den gevraagd voor het E.T.I., zou de heer Stemerding daartegen geen be zwaar hebben. Mits vaststaat, dat het geld volledig Zeeland ten goede komt. De heer Stemerding vroeg, ol het juist is, dat als opvolger van de heer de B., die ontslagen werd als bureau chef van de P.P.D., één der ontslagen ambtenaren van het E.T.I. zai worden benoemd. Daartegen had hy onoverko- 25 leden van de Eerste Kamer gekozen. Zetelwinst van V.V.D, en C.-H. Gisteren hebben de Provinciale Staten van Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen en van Zuid-Holland over de door deze colleges aangewezen 25 leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gesterad. Om de drie jaar treedt n.l. de helft van de leden van de Eerste Kamer af. Ingrijpende wgzigingen hebben deze verkiezingen uiteraard niet gebracht. Twee van de zes deelnemende partyen kwamen met hetzelfde aantal zetels uit de bus n.l, de P.v.d.A. en de A.R. De V.V.D, en da Chr. Historischen boek ten elk een zetel winst, de K.V.P. en de communisten verloren eik een zetel. De 25 leden worden in twee groepen gekozen; 13 van hen zgn argevaardigd door de 4 Noord-Oostelijke provincies, 12 door de provincie Zuid-Holland. Het staatje voor Zuid-Holland ziet er aldus uit: aantal zetels 2 2 1 4 1 aantal zetels in nu zittende kamer 1 2 1 4 1 C. H. A.R. V.V.D. P.v.d.A, C.P.N. S.G.P. K.V.P. 2 3 De C.H. heeft vermoedelijk haar winstzetel te danken aan het feit, dat de heer Weiter en twee V.V.D.-leden op haar lgst stemden. Zowel Prof. dr F. C. Gerretson als de heer mr F. A. Ne lemans kregen een voorkeurstem. De Noord-Oosteiyke provincies. De vier Noord-Oosteiyke provincies gaven niet meer wijzigingen te zien. Hier zag het staatje er aldus uit: aantal zetels 4 2 2 2 aantal zetels in nu zittende kamer 4 2 1 2 1 P.v.d.A. A.R. V.V.D. C.H. C.P.N. S.G.P. K.V.P. 3 3 Hier is derhalve een communist ge wipt ten voordele van de V.V.D. Zowel in Groningen als in Drente heeft een C.H.-lid op de V.V.D. gestemd, beiden vermoedeiyk om de verdeling van de restzetels te beïnvloeden. In Groningen kon de heer H. Rottingshuis wegens ziekte niet aan de stemming deelnemen. De heer Rottingshuis is lid van de K. V.P.. Het eindresultaat ziet er nu aldus uit: oud nieuw P.v.d.A. 8 8 A.R, 4 4 V.V.D. 2 3 C.H. 3 4 C.P.N. 2 1 S.G.P. K.V.P. 6 5 De namen van de in Zuid-Holland ge kozenen zgn: Voor de C.H. de heren: J. de Zwaan te Leiden en F. C. Gerret son te Utrecht. Voor de A.R. de heren: A. Anema te Haarlem en J. Schipper te Utrecht. Voor de V.V.D. de heer A. N. Molenaar te Wassenaar. Voor de P.v.d.A. de heren: J. van de Kieft te Busgum, J. L. Hoogland te Het Bildt, H. J. de Dreu te Assen en J. van Til burg te Rotterdam. Voor de C.P.N. de heer A. D. Schoonenberg te Amsterdam en voor de K.V.P. P. J. Witteman te Overveen en H. A. M. T. Kolfschoten te Eindhoven. Door de vier Noord-Oostelüke pro vincies zgn gekozen: Voor de P.v.d.A. dè heren: J. A. Jonkman te Den Haag, H. Oosterhuis te Amsterdam, W. Scher- merhorn te De Bildt (Utrecht), en S. de Jong te Enschede. Voor de A.R. de heren W. Rip te Voorburg en J. Tjalma te Hoogeveen. Voor de V.V.D. de heren: H. D. Louwes te Ulrum en R. H. Baron de Vos van Steenwijk te De Wijk. Voor de C.H. de heren G. Kolff te Geldermal- sen en G. Vixseboxse te Holten. Voor de K.V.P. de heren L. J. C. Beaufort te Nijmegen, H. J. M. Verhey te Didam H. C. Nykamp te Enschede. Op grond van do vermelde gegevens zullen de volgende veranderingen in de samenstelling der Kamer optreden: Wat de Party van de Arbeid betreft, zal Prof. ir W. Schermerhorn de plaats innemen van mr J. Cramer, die onlangs benoemd is tot Commissaris der Konin gin In Drenthe en zai de heer J. van ineiyke bezwaren. Voorts moet de ambtenaar, die slachtoffer van de reorganisatie werd, volgens G.S. niet „hopelijk wel gehol pen worden", want hij heeft recht op steun. De heer M. v. d. Himst (K.V.P.) was voorstander van een commissie van on derzoek, die ook de verhouding van E.T.I. en P.P.D. onder de loupe moet nemen. Gevraagd werd naar het Ontwikke lingsplan Zeeland, dat het E.T.I. zal op stellen. Is er geen gevaar, dat hiermede de P.P.D. zich gaat bemoeien? ONJUISTE FIGUUR. De heer J. Hommes (A.R.) achtte het volkomen onjuist, dat een provinciale ambtenaar de chef wordt van de direc teur van het E.T.I. Dat dit de P.P.D, zal schaden, hoeft niemand te vrezen. Maar of dit het E.T.I. ten goede zal komen, mag met recht worden betwij feld. Ook de heer Kodde achtte de nieuwe figuur niet juist. Hy vroeg zich af, of het niet noodzakeigk is de verhouding van de Provincie tot het E.T.I. te wg- zigen. Van een commissie van deskun digen verwachtte hg weinig heil. Wij moeten deze zaak in eigen kring oplos sen. Vanzelfsprekend wordt de directeur van het E.T.I. ondergeschikte van de directeur van de P.P.D. Daardoor zal een onjuiste vermenging ontstaan. Voor de directeur van de P.P.D. moet een an der worden aangewezen. Jhr. mr T. A. J. W. Schorer (Arb.), wilde weten, of de oplossing, die nu iü gevonden, een voorlopige is en mevr, E. J. v. d. Broeckede Man (Arb.), vroeg, of het juist is, dat de directeur van de P.P.D. volgens zgn instructie de dagelgkse controle uitoefent. In tweede instantie verklaarde de heer van Oorschot op het ogenblik geen behoefte te hebben aan een commissie van onderzoek, indien Ged. Staten toe zeggen de zaak volledig te onderzoeken en daarbg vooral de verhouding E.T.I. P.P.D. in beschouwing te nemen. Het mag niet voorkomen dat zg hetzelfde werk doen en dat tegenspraak is met dat van het andere. —sri COMMISSIE. ria is ii „tuit; schorsing der verga dering deelde de heer A. L. S. Locke- feer, lid van Ged. Staten mede, dat het college besloten had een commissie van onderzoek te aanvaarden, waarin enige leden van Ged. Staten zitting zuilen nemen en voorts van elke fractie één vertegenwoordiger. De leiding zou be rusten by een lid van Ged. Staten. De ze commissie zal op de kortst mogelijke termijn haar werk moeten beginnen. Voorts zullen Ged. Staten het alge meen bestuur van het E.T.I. verzoeken een commissie van toezicht, bestaande uit deskundigen, te benoemen, die de structuur van het E.T.I. zal onderzoe ken. De heer van Oorschot dankte voor deze toezegging en verzocht de com missie alle nodige inlichtingen te ver strekken. Hg vroeg tevens, of de ont slagen ambtenaren in hun functie kun nen terugkeren. Tegen dat laatste verzette zich de heer Stemerding. Het gaat er juist om, uit te maken, ot de ambtenaren terecht werden ontslagen en of rechtsherstel noodzakeigk is. Daarna werd het voorstel van Ged. Staten aangenomen. Het voorstel tot subsidieverlening aan het E.T.I. werd aangehouden. opvolgen. De K.V.P. zal de heer H. J. Kuiper moeten missen. Van de commu nisten zal de heer Scbalker uitvallen. De V.V.D. wordt versterkt met een ze tel van mr R. H. de Vos van Steenwgk, de afgetreden commissaris der Konin gin in Drenthe. Tensiote zai prof F. C. Gerretson te Utrecht de C.H.U, komen Tilburg te Rotterdam de heer A. Kievit vwsterken. A

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1