Conservatieve oppositie in Lagerhuis tegen ontruiming van Abadan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rome en de verdraagzaamheid» Engeland en het Midden-Oosten Britse minister leidt delegatie naar Teheran Nog geen overeen stemming in Kaesong Ia September gaaa de Grieken ter stembus Een bloemenkoningin zwaait deze week haar scepter in Den Haag* 1 SNIPPER J NIEUWSk Vrede of oorlog, maar er valt te praten", zegt Nehroe* V.S» en Engeland manen tot kalmte MAN VIEL IN 50 METER DIEP RAVIJN De kolen worden duurder» Nederlandse vrouw vermist in Oostenrijk Uitgave Stichting „Zeeuwset- Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 241S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1929 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord DINSDAG SI JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.59 u., onder 20.33 u.; Maan op 2.44 u., onder 20.22 u. Hoogwater op Woensdag 1 Aug.: Vlissingen: 1.06 u. 1.69 m., 13.21 u. 1.76 m.; Terneuzen: 1.33 u. 1.87 m., 13.48 u. 1.94 m.; Wemel- dinge: 2.42 u. 1.50 m., 15.04 u. 1.49 m.; Zierikzee: 2.31 u. 1.26 m., 14.49 u. 1.24 m. A Is Rome in ons land de volstrekte meerderheid had, wat zou er dan gebeuren met de vrijheid, waarvoor wij zo lang gevochten hebben? Deze vraag kan niet worden afgedaan met de op merking, dat het zo'n vaart wel niet zal lopen en nog minder door er stil zwijgend aan voorbij te gaan. Want daarvoor is zij te ernstig. Men behoeft helemaal niet aan brandstapels en gal gen te denken, om toch tot de conclusie te komen, dat er weinig reden tot ge rustheid bestaat. Niet alleen protestanten zitten met deze vraag, maar ook, gelukkig, vele roomse mede-christenen. De mogelijk heid van een roomse meerderheid is zeker niet slechts theoretisch, al zijn de bevolkingscijfers op dit punt zeker niet onrustbarend. Maar afgezien van deze kwestie zelf is het noodzakelijk, dat er een diepgaand, principieel gesprek op gang komt tussen protestanten en rooms-katholiekcn over de betekenis, de waarde en de inhoud der verdraag zaamheid, alsmede de uitwerking daar van in de praktijk. In de loop der jaren zijn over het z.g. tolerantieprobleem en Rome verschil lende publicaties verschenen. Kortgele den kwam een uitstekend gedocumen teerde en fundamentele brochure van dr N. J. Hommes van de pers, die een mooie aanleiding vormt voor een ge sprek. Hetgeen dr Hommes schrijft is zeker niet geruststellend. Met tal van citaten toont hij aan, dat de verdraagzaamheid bij Rome niet veilig is. Als wij het woord verdraagzaamheid hier gebrui ken, dan geschiedt dat niet in de zin van: „elkaar dulden, opdat er een rus tige samenleving zij", maar omdat wij willen uitgaan van hetgeen de Bijbel over verdraagzaamheid zegt. Het Chris tendom is in wezen onverdraagzaam, omdat het pretendeert de enig ware re ligie te zijn. Hier is de allesbeheersende Waarheid in het geding. Rome zal dit toegeven. Maar Rome ontkent in feite de mogelijkheid en het bestaansrecht van een andere, in de zelfde Bijbel gevonden, visie op de Waarheid. Juist, omdat Rome de Waar heid, die naar reformatorische overtui ging door haar versmald en misvormd is, voor zichzelf opeist en geen andere meningen duldt, ja, die meningen, waar van zij het Schriftuurlijke bewijs niet wil aanvaarden, als dwalingen afwijst, eist Rome ook het recht van vrijheid voor zich allen op. En voor het afwij zen van die „dwalingen" schroomt Ro me niet gebruik te maken van midde len, die wel in schrille tegenstelling staan tot het Bijbelse woord: „Niet door kracht noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden". Omdat zij gebonden is aan het z.g. canonische recht, dat de mogelijkheid van tijdelijke straffen open laat. Het is duidelijk, dat het bij Rome niet gaat om het gelijke recht van waarheid en dwaling in de kerk. Want dwalingen hebben ook in de kerken van de Reformatie geen recht. Maar het gaat, zoals dr Hommes terecht zegt, om de functie van de staat in de worste ling tussen waarheid en dwaling. Hier lopen de wegen van Rome en de Refor matie wel zeer ver uiteen. Rome is verworden tot een machtsinstituut, dat het gehele leven aan zich wil onderge schikt maken. De dienende functie van de christelijke kerk in deze wereld is bij haar op de achtergrond geraakt. Merkwaardig, maar anderzijds oek weer verklaarbaar vanuit het roomse standpunt, is hetgeen Rome eist voor haar volgelingen in communistische landen, n.l. vrijheid van eredienst en sacramentsuitreiking, vrijheid van reli- gieprediking en propaganda, vrijheid de kerk naar eigen recht te besturen, vrij heid van godsdienstig onderricht en christelijke scholen, vrijheid van druk pers en verdediging van het geloof. Dat zij al deze zaken niet eist voor niet- roomsen in landen, waar juist zij de macht heeft (b.v. in Spanje), is een voudig hieruit te verklaren, dat alleen Rome volgens haar de Waarheid bezit en al die anderen dwalenden of ketters zijn. Deze essentiële tegenstelling tussen Rome en de Reformatie op het punt der verdraagzaamheid heeft vér gaande consequenties. Denken wij slechts aan de strijd tegen het commu nisme. Rome wijst het communisme principieel af en samen optrekken met de kinderen der Reformatie is gebie dende eis. Maar het wordt wel heel moeilijk, wanneer wij niet weten, wat met die strijd de uiteindelijke bedoeling van Rome is. Gaat het alleen en ten diepste om vrijheid van religie voor iedereen, dus ook voor de niet-room- sen? Gaat het om de vrije loop van het Evangelie of om het behoud dan wel het vestigen van een machtspositie van Rome? Het is zo diep jammer, dat deze pijnlijke vragen gesteld moeten worden. Maar het zou niet eerlijk zijn ze te verzwijgen, omdat nog geen enkele rooms-katholieke eerlijk en rond heeft verklaard, dat Rome zich heeft vergist in het stuk der tolerantie. Wij zullen dit probleem ernstig moe ten bespreken. Wij zullen precies moe ten weten, wat wij aan elkaar hebben. Met grote woorden van roomse zijde, die de kern omzeilen, komen wij niet klaar. Hier zal een duidelijke verkla ring moeten komen, niet alleen uit Utrecht, dat er geen gevaar te duchten is, omdat Rome het anders is gaan zien maar vooral van het Vaticaan. Want oproepen tot gemeenschappelijke strijd tegen anti-christelijke ideologieën is zinloos, indien dat niet gepaard gaat met woorden èn daden, die het opstel len van één front mogelijk maken. T. Uitg.: Willem de Zwijgerstichting, Den Haag. RICHARD STOKES, de Britse minister voor strategische materia len, zal een Britse delegatie naar Teheran leiden, zodra over zekere punten met de Perzische regering overeenstemming is bereikt, zo heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, gisteren in het parlement verklaard. Stokes zal eerst een bezoek brengen aan Abadan om polshoogte te nemen alvorens naar Teheran verder te reizen. Morrison sprak in het lagerhuis over de Britse betrekkingen met het Midden-Oosten. De minister verklaarde, dat Engeland de traditionele sterke vriendschapsban den met de Arabische staten wenst te versterken en verder uit te breiden. Engeland is bereid mee te werken aan een verstandig gebruik van de op brengst der olie voor sociale hervorming en verhoging van de levensstaandaard der bevolking niet alleen in de olie producerende landen, doch in het ge hele gebied van het midden-oosten. Eén van de hoekstenen, waarop sta biliteit en veiligheid van het midden oosten moeten rusten, was volgens In een communiqué van de Verenigde Naties over de besprekingen te Kaesong wordt gezegd, dat men er wederom niet in is geslaagd de moeilijkheden met be trekking tot de bufferzone op te lossen. Vice-admiraal Joy heeft de commu nisten verzocht hun antwoord op het voorstel der verbondenen n.l. dat men bij de vaststelling van een gede militariseerde zone uitgaat van de hui dige frontlijn te herzien. VAN HET FRONT. Zes dagen van verbitterde gevechten om strategisch belangrijke heuvelstellingen ten noord oosten van Janggoe aan het oostelijke front zijn Maandag beëindigd, nadat de noordelijke verdedigers hun laatste heuvel hadden prijsgegeven. De andere aangrenzende heuvels werden Zondag door verbonden strijd krachten veroverd. Koning Paul van Griekenland heeft Maandag een decreet getekend, waarbij het parlement ontbonden wordt en niouwe verkiezingen voor 9 September uitgeschreven worden. Het nieuwe parlement zal dan op 10 October bijeen komen. Maandagavond heeft Koning Paul vier niet-politieke kabinetsleden beë digd, n.l. twee ex-generaals en twee procureurs. Deze benoeming is bedoeld om de partijen een verzekering te geven dat de verkiezingen onpartijdig zullen zijn. Doch de leider der populisten, Tsaldaris en deleider van de demo socialisten, Papandroe, hebben ver klaard, dat zij Venizelos niet vertrou wen. Zij denken, dat hij van zijn macht gebruik zal maken om de liberale partij in de loop van de verkiezingen te be gunstigen. Koning Paul heeft Venizelos gevraagd toezicht te houden op de verkiezingen. Veldmaarschalk Papagos, die eind Mei aftrad als bevelhebber van de Griekse strijdkrachten, heeft Maandag avond verklaard, dat hij in de politiek gaat en aan de komende verkiezingen* zal deelnemen. Morrison vriendschap en samenwerking tussen Engeland en Egypte. „Wij nodigen Egypte uit als gelijke deel te nemen aan de gemeenschappe lijke poging om de wereld veiliger te maken. Wij willen onze verhouding op een geheel nieuwe basis opzetten. Wij kunnen het volbrengen van onze inter nationale verantwoordelijkheid niet la ten schaden door een Egyptische wei gering, doch wij zullen de hoop om Egypte over te halen spontane mede werking te verlenen, wat onze opdracht onmetelijk gemakkelijker zou maken, niet opgeven", aldus Morrison. Over Turkije en Griekenland zei de minister, dat de regering hoopt, dat over het opnemen van deze landen in het Noordatlantisch Pact binnenkort overeenstemming zal worden bereikt. „NIET AARZELEN". ZEGT CHURCHILL. De leider der conservatieven, Chur chill, zei, sprekend over de Perzische oliekwestie, dat zijn partij met alle macht zich verzetten zou tegen een al gehele ontruiming van Abadan. Er moet voldoende Brits personeel blijven om de raffinaderij te onderhouden. „Wij moe ten niet aarzelen tussen beide te komen, als het aan gewelddaden bloot zou ko men te staan". Churchill vroeg het par lement, dat Zaterdag op reces gaat, te rug te roepen, als besloten mocht wor den het Britse personeel te evacueren. Een dergelijke politiek zou een „schan delijke ramp" zijn, aldus besloot hij. Onder toejuichingen verklaarde Att- lee: „Het is onze bedoeling ons niet geheel uit Perzië terug te trekken". Mogelijk zal wel de Britse staf uit be paalde olievelden of uit gedeelten van Abadan moeten worden teruggetrokken. iMEaBiülfcai' Bureau Zuid-Molukken over het incident te Woerden. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen te Woerden Zaterdag j.l., deelt het bureau Zuid-Molukken te 's-Graven- hage mede, „dat tenzij de regering zich alsnog bereid toont tot een minne lijke regeling vermoedelijk binnen kort een burgerlijke rechtsvordering terzake van belediging tegen de Staat der Nederlanden zal worden aanhangig gemaakt, wegens krenking van de hoog ste eergevoelens der Ambonezen jegens de Nederlandse vlag en jegens hun ei gen vlag". Dodelijk ongeval op de Nieuwe Vlissingseweg. Gistermiddag omstreeks twee uur, werd de 69-jarige A. C. Kraamer op de Nieuwe Vlissingseweg, ter hoogte van het wissel, door het breken van de rechterachteras van een vrachtwagen, gegrepen. Het slachtoffer werd op dus danige wijze geraakt, dat de dood on middellijk intrad. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben tijdens hun tocht door de Alblasserwaard en Vijf Heerenlanden een bezoek gebracht aan verschil lende plaatsen. In Schoonrewoerd bezichtigt Koningin Juliana de prach tige antieke wagens van de „Boerenwagenclub", welke op het Kerkplein stonden opgesteld. Een sprookje werd werkelijkheid. Zij won dc harten van honderden. Een bloemenkoningin, fleurig als de zomer, heeft op het stadhuis van Den Haag uit handen van burgemeester Schokking, het bestuur over de Residentie overgenomen. Met deze overname is voor Den Haag onder de zinspreuk „Den HaagBloemenzee" een week van festiviteiten begonnen, die ten doel heeft in binnen- en buitenland bekend te doen zijn, dat Den Haag een stad is van parken en plantsoenen, van groen en bloemen. Deze bloemenkoningin, gekleed in een cocktailjapon met bijpassende bolers van zacht blauw organdie met witte broderie anglaise motieven, haar stralend gezicht omlijst door een grote hoed van dezelfde stof, deed om elf uur haar intrede in de stad. Zij zat in een door zes schimmels getrokken calèche, waarvan het glanzende zwar te lak bijna schuil ging onder de ver siering van creme-kleurige rozen naar het stadhuis. Haar jeugdige charmante verschijning won op slag de harten van de vele honderden, die zich langs de straten hadden opgesteld en al De oplossing van het oliegeschil zags'^ej-d er niet overal gejuicht dat H in een deeleennntcehen t,K»n TTn. mfiJl zelden in Den Haag haar hij in een deelgenootschap tussen En geland en Perzië. HARRIMAN TEVREDEN NAAR TEHERAN. President Truman's speciale ambas sadeur Harriman is gistermiddag per vliegtuig uit Londen voor de terugreis naar Teheran vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Harriman, zeer be vredigende besprekingen gevoerd te hebben met leden van de Britse rege ring. „Ik ga thans terug om de voor naamste punten, die uit deze bespre kingen zijn gerezen, met de Perzische regering en functionarissen van de Anglo Iranian uit te werken. Ik heb goede hoop, dat een basis gevonden kan worden voor een regeling van de ge schillen, die zijn ontstaanaldus Har riman. fleurige entree, de overal opgestelde bloembakken en de vlaggende binnen stad bracht een feestelijke sfeer te weeg. „Wij verwachten van u„" zo sprak burgemeester Schokking de Bloemen koningin op het stadhuis toe, „dat u ons in deze sombere tijd van zwaar tillende nota's wat vrolijkheid en luchtigheid zult brengen". „Uw taak zal zwaar zijn", waar schuwde de burgemeester. Als een teken van haar macht en waardigheid overhandigde hij haar een oorkonde en een standaard, die zij gedurende haar zesdaags rijk in Den Haag zal mogen voeren. Schuchter nog door het gewicht van haar nieuwe waar digheid, deed zij met zachte stem de belofte, om zich als een goed bloe- r r 7 i l Zweden en Portugal zijn er boven op. GEEN MARSHALLHULP MEER NODIG! ,en ^Prtu8al hebben mede- afhh dat zij "iet langer behoefte urne1 a^n ^iacshalldollars, zo maakte William Foster, de leider van de E.C.A. Maandag bekend. Enige gerepatrieerden uit Indonesië hebben in Den Haag opgericht een „Bureau voor emigratie van gerepatri eerden uit Indonesië' (B.E.G.I.). Hr. Ms. Fregat „Van Speyk" dat sedert 5 December 1949 in Curacao verbleef is op weg naar huis en wordt 1 Augustus in Den Helder verwacht. 2 Augustus zal het schip de haven van Nieuwediep binnenvaren. H.M. de Koningin heeft gisteren de leden van de Internationale federatie van vrouwen met academische opleiding ontvangen ten Paleize Soest- dijk. Zij sprak geruime tijd met het ge zelschap, bestaande uit 40 vrouwen die 23 landen vertegenwoordigden. In 1952 zullen trolleybussen door Nijmegen rijden. Er komen er in totaal 14. Een machinist, twee matrozen en een stuur man van de Nederlandse kustvaarder „Bornrif" zijn in Amsterdam gearres teerd, omdat zij in Zweden van een andere kustvaarder, de „Aegrit" 200 kg aan koperen staven hebben gestolen en deze in Amsterdam hebben verkocht. Het Brits-Amerikaanse meningsver schil over het opperbevel der Noord- Atlantische zeestrijdkrachten zou zijn opgelost. Engeland zou zich eens ver klaard hebben met de benoeming van de Amerikaanse admiraal William Fechteler. In Spanje zouden 22 com munisten, onder wie 10 vooraanstaande leiders, gearresteerd zijn. Het Syri sche kabinet onder premier Chale el Azem Bey is gisteravond afgetreden. Op 6 Augustus zullen te Hiroshima grote vredesdemonstraties worden ge houden, i.v.m. het feit dat zes jaar ge leden de eerste atoombom boven deze stad ontplofte. En in Amerika wor den plannen gemaakt voor nieuwe proefnemingen met atoombommen. Waar en wanneer deze zullen geschie den, wilde men niet zeggen. ■- Wegens verduistering van staats- en particuliere gelden ten bedrage van ongeveer 18 millioen Lire is de hoofdkassier van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken in hechtenis genomen. Nota aan Pakistan Volgens een hedenmorgen vroeg I onderhande 1 ingen of door oor- gepubliceerde nota, heelt de Indische worden opgelost, aldus Nehroe, menkoningin te zullen gedragen. Een driewerf „hoera" besloot deze plech tigheid. De bestuursoverdracht geschiedde in de oude raadszaal van het stadhuis. Gedurende de plechtige ogenblikken zat de Bloemenkoningin met haar ge volg op een met tapijten beklede ver hoging aan het einde van de zaal. Een goudgelige poort van dahlia's over koepelde haar troon. Premier Nehroe de premier van Pa kistan, Liaquat Ali Khan, in ant woord op diens laatste nota over de gespannen verhouding tussen India en Pakistan, uitgenodigd in New Dehli de kwestie te bespreken zonder dat van te voren voorwaar den zijn gesteld. Op het verzoek van Pakistan om de Indische troepen terug te trekken, ant woordde Nehroe, dat de openlijke oor logsvoorbereidingen en algemene hys terie in Pakistan voor India dwingende redenen zijn om met de voorzorgsmaat regelen voort te gaan. Nehroe geeft de verzekering, dat India niet tot agressieve daden zal over gaan, zolang Pakistan Indisch grond gebied niet aanvalt. Hij voegt er aan toe, dat dit ook geldt voor een aanval op Kasjmir. De kwestie kan door vredelievende AMERIKA VERSTERKT ZIJN LUCHTMACHT IN EUROPA. Vooraanstaande Amerikaanse officie ren hebben Maandag op een receptie te Frankfort voor het in het weekeinde aangekomen Amerikaanss vliegtuig- personeel te verstaan gegeven, dat in de komende maanden nieuwe omvang rijke Amerikaanse luchtmachtverster kingen naar Europa en West-Duitsland zullen komen. Behalve transportvlieg tuigen worden ook straaljagers en bom menwerpers verwacht. Een officiële Amerikaanse woord voerder te Berlijn heeft Maandag na drukkelijk de persberichten tegenge sproken, als zou men voorbereidingen treffen om opnieuw een luchtbrug tus sen West-Duitsland en West-Berlijn in te stellen. In deze berichten werd ver band gelegd tussen de aankomst van een afdeling Amerikaanse transport vliegtuigen te Frankfort en de grote hoeveelheid goederen, die tengevolge van de belemmeringen in het handels verkeer niet uit West-Berlijn kunnen worden geëxporteerd. die oorlog wenst uit te schakelen en Liaquat Ali Khan uitnodigt dit ook te doen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben de Verenigde Sta ten er bij Pakistan en India op aan gedrongen zelfbeheersing te betrachten bij het oplossen van hun geschil over Kasjmir en met dr Frank Graham, de bemiddelaar van de Ver. Naties aldaar, samen te werken. Ook de Britse regering heeft aange drongen op het aannemen van een ge matigde houding. Twee doden bij verkeersongevallen. Nabij het plaatsje Berdorff in Luxem burg is een 53-jarige inwoner van Hen gelo, M. Meyer, voor de ogen van zijn oudste zoon in een 50 meter diep ravijn gevallen. Het slachtoffer was op slag dood. Op enkele honderden meters afstand van de grenspost Frenswegen (Overijs sel), is gisteren bij een botsing tussen een Volkswagen en een fietser, die plotseling de weg overstak, de 47-jarige mevr. L. FroelichOppler uit Amster dam om het leven gekomen. De fietser ontwijkend, verloor de bestuurster van de auto de macht over het stuur en vloog tegen een boom, waarna de auto enkele malen over de kop sloeg. Op de Berlagebrug te Amsterdam, kwam een tandem met hulpmotor in botsing met een personenauto. De tan dembestuurder werd gedood, zijn vrouw ernstig gewond. In Assen is de 19-jarige militair J. Hogerwerf uit Alkmaar in het diepe ge deelte van het Asser zwembad ver dronken. Hij maakte deel uit van het garderegiment „Prinses Irene". Te Leidschendam heeft de politie gisteravond uit een sloot het lijkje van een vierjarig zoontje van de tuin- arbeider M. opgehaald. Het knaapje was sedert Zaterdag vermist. De werkeloosheids- en wachtgeldverzekeringswet GEEN OVEREENSTEMMING IN S.E.R. (Van onze pari. redacteur). De commissie uit de S.E.R., die moet onderzoeken welke de gevolgen zullen zijn van de invoering van de werkloos heids- en wachtgeldverzekeringswet, is niet tot eenstemmigheid gekomen. Zoals bekend moet de S.E.R. voor 1 Augustus a.s. de ministers van econo mische zaken en sociale zaken over deze materie van advies dienen. Voor het geval dat de commissie een stemmig was in haar eindoordeel, zou haar conclusie rechtstreeks aan de be trokken ministers worden medegedeeld. Nu moet echter de volledige S.E.R. zich uitspreken. Het grote punt is nog altijd de wijze waarop gecompenseerd moet wc den. Voorlopige berekeningen heb ben aangetoond, dat de invoering van deze wet een last op het bedrijfsleven zal leggen van 4 waarvan werkge vers en werknemers ieder 2 moeten betalen. De vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties zijn van oor deel, dat deze 2 volledig gecompen seerd moet worden, daar een dergelijke achteruitgang van het reële inkomen niet te dragen zou zijn. De werkgevers in deze commissie wensen echter alleen de eventuele prijs stijgingen te compenseren. Door deze gang van zaken zal het niet mogelijk zijn om op de gevraagde tijd advies uit te brengen. Over de andere punten die bij de invoering van deze wet in het geding zijn, schijnt echter overeenstem ming te bestaan. Ook gas ca electriciteit» Sedert begin April van dit jaar zijn de prijzen van de in ons land ingevoerde buitenlandse kolen aanzienlijk gestegen. Aangezien deze buitenlandse kolen on geveer een-derde van het totale ver bruik uitmaken, ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst de prijzen van vaste brandstoffen voor industriële en huisbranddoeleinden met Ingang van 1 Augustus a.s. te verhogen. Voor onderstaande soorten brandstof fen zullen met ingang van 1 Augustus 1951 in de grote steden de volgende ma ximumprijzen gelden: anthracietnootjes III, eerste kwaliteit f8,80 per H.L.; anthracietnootjes IH, tweede kwaliteit f8,30 per H.L.; essnootjes III, f7,30 per H.L.; Eierbriketten f5,60 per H.L.; gas- cokes III, f7,55 per 2 H.L. Met ingang van 1 September a.s. zul len de prijzen van essnootjes IH en eierbriketten resp. f 7,65 en f 5,95 be dragen. Voor gascokes zal van 1 Sep tember af een prijs van f7,85 mogen worden berekend. Laatstgenoemde prij zen hangen samen met het destijds ten aanzien van deze soorten vaste brand stoffen ingevoerde stelsel van seizoen- prijzen. In verband met de verhoging van de kolenprjjzen wordt aan de gas- en elec- triciteitsbedrjjven toegestaan de prijzen voor gas en electriciteit te verhogen met 10,01 per kubieke meter resp. per kilowattuur. De vrijheid duurde maar kort. Naar wij vernemen, is de politie erin geslaagd twee van de vier ontvluchte recidivisten, die Zaterdag j.l. uit de strafgevangenis te Groningen zijn ont snapt, te arresteren. Zij werden op transport gesteld naar Groningen, en zijn inmiddels weer opgesloten. Het zijn de 42-jarige G. E. uit Hil versum en de 33-jarige A. O. uit Am sterdam. Zevenjarige jongen bij Kamperland verdronken. Gisteravond omstreeks 18 uur is te Kamperland op Noord-Beveland in zee verdronken het zevenjarige zoontje van de familie G. Remijnse uit Wolphaarts- dijk. Het kind was op het strand aan het spelen met enkele vriendjes. Het ventje is in zee gegaan en waarschijnlijk door de stroom meegetrokken. Men heeft nog kunstmatige ademhaling toe gepast, doch de levensgeesten keerden niet terug. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor Nederlands M.O. A, P. Lamain te Wis- sekerke. Soldaten van het Franse bezettings leger, Oostenrijkse Gendarmes en leden van de Oostenrijkse reddingsdienst wa ren gisteren op zoek naar een 50-jarige Nederlandse vrouw, Johanna van der Linde, die sedert Vrijdag in de Alpen wordt vermist. Mr J. Moolenburgh nam afscheid van „Pro Juventute". Tijdens de algemene vergadering van de Zeeuwse afdeling van de vereniging ,Pro Juventute" is gistermiddag af scheid genomen van de voorzitter, mr J. Moolenburgh, die bijna 20 jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd. De wnd. voorzitter, de heer L. H. H. Parren, sprak hem toe en dankte hem voor het vele werk, dat hij in het be lang van de verdwaalde jeugd heeft ver richt. In zijn dankwoord zei mr Moolen burgh, dat het hem moeilijk viel af scheid te nemen, temeer daar hij altijd met veel genoegen deel van het bestuur heelt uitgemaakt. Hij herinnerde aan enkele feiten uit de tijd van zijn voor zitterschap en dankte allen voor de on dervonden medewerking. In zijn plaats werd tot voorzitter ge kozen mr B. 8. Siëperda te Middelburg. In de plaats van de secretarisse, mevr. mr A. M. J. Hesselinkvan Deinse, die wegens vertrek naar elders heeft be dankt, werd gekozen mevr. H. Schen- kenberg van Mieropde Kat. Uit het jaarverslag, dat tijdens de vergadering werd behandeld, bleek, dat 49 zaken werden behandeld, waarbij 63 kinderen, t.w. 6 meisjes en 57 jongens, betrokken waren. Er staan 17 kinderen onder toezicht van de vereniging. Zij bracht haar vacantie door in Brand (Vorarlberg) en had Vrijdag j.l. met de kabelbaan de Bürserberg be stegen. Het laatst is zij 's avonds op de top van de berg gezien. Zij had ge zegd, dat zij langs de andere zijde de berg wilde afdalen. Toen zij niet in het hotel terugkwam is de Oostenrijkse Gendarmerie met zoeken begonnen. Later namen ook le den van de Oostenrijkse reddingsdienst met moderne uitrusting en speciaal af gerichte honden aan het zoeken deel. Maandag voegden zich Franse soldaten bij hen. Beide kanten van de berg en het omliggende terrein worden nage zocht. Aangenomen wordt, dat J. van der L. haar vacantie in Brand alleen door bracht. Waar zij precies vandaan komt, is nog niet bekend. TOESTAND VERONGELUKTE MOTORRIJDER IETS BETER. De verwondingen, die de deelnemer aan de Beneluxronde, de Middelburgse motorrijder P. Smaardijk, had opgelo pen, bleken ernstiger te zijn, dan men aanvankelijk vermoedde. Het was zelfs zo, dat Zondag voor zijn leven moest worden gevreesd. Uit Brussel, waar hij wordt verpleegd vernamen wij, dat zijn toestand iets is verbeterd, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat alle gevaar is geweken. DE BILT ZEGT: Warm weer. Geleidelijk toenemende bewolking, maar slechts hier en daar een enkele bui. Meest matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1