KAREL VERMUYTEN VERTELT ME Z N KOREA-BELEVENISSEN. Duitse „Gemütlichkeit" in Windhoek Hopeloze verkeerssituatiein Middelburg ttaac Held Ontmoeting met de Belgische vrijwilligers. „Twaalfhonderd granaten de lucht in en hadden we er nog meer gehad. vloeibaar fruit! Zenuwpijn AKKERTJES hier In Zuid-Afrika is de drang naar het „Stammland" nog groot. Peking tegen Amerikaanse zending in China, Elly van uija terug naar pleegouders. Verg iste Marshall zich INSCHRIJFFORMULIER- Maandag 30 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze oorlogscorrespondent Alfred van Sprang) AAN HEX WESTELIJK FKONT. Uit een tent in een drassig stuk weiland komen opgewonden stemmen. Binnen spreken mensen in een vertrouwde taal met eikaar. Nieuwsgierig steek ik mijn hoofd naar binnen. „Goelenmiddag, mannenVerwonderde gezichteen kyken in myn richting. „Zyt gü Belg1" „NeeHollanderDe vriendschap is gauw gesloten. En spoedig zit lk temidden van een stel Belgische soldaten op een veldbed met een blikje bier in m(jn hand. Het zjjn vijf man. Karei Vermuyten uit Antwerpen, Robert Labbé uit Charleroi, Jean Ringlet uit Gemelle, Bernard Lefebure uit Antwerpen en Jean Devroede uit Brussel. Allemaal leden van het Belgische bataljon. En natuurlijk hebben ze het over de gevechten, die ze achter te rug hebben. Karei Vermuyten doet het woord. Een jonge parachutist is het. Op zijn baret draagt hij naast het Belgische em bleem de vleugel van de Amerikaanse parachutisten. En zijn dierbaarste bezit is het grote mes met op het lemmet de spreuk: „Who dares wins"; een herinne ring aan zijn diensttijd bij de Belgische parachutisten. „We zaten helemaal ln Noord-Korea" begint hjj zjjn verhaal. „Aan de overkant van de Imjln vult iemand anders hem aan. „Jawe waren de enige troepen van de Verenigde Naties op het ogen blik, dat de Chinezen met hun offensief begonnen. En zodoende hebben we er ook de eerste-klap gekregen „En hoeaccentueert Jean De- vroede het. CHINESE TACTIEK. Ze praten allemaal door mekaar. „Het zag er zwart van de Chinezen „Het zag er geel van de Chinezen...." vervolgt Karei zijn verhaal. De vallei was er eenvoudig vol van. En als ze er één neergeschoten hadden stond er met een weer een ander klaar om zijn plaats over te nemen. Dat is de tactiek van de Chinezen. Als een zee van mensen stro men ze naar het zuiden. De eerste golt heeft meestal niet veel anders dan hand granaten en messen. Het is hun op dracht om zoveel mogelijk wapens op de vijand buit te maken. De tweede golf heeft wel wapens. En een derde komt weer met lege handen in de verwach ting, dat er Intussen voldoende Chine zen gesneuveld zijn en zij hun wapens kunnen gebruiken. „Sommigen waren ln burgerkleding". „O, ja7" „In van die witte, Koreaanse gewa den. Later trokken ze die uit. Eronder droegen ze dan gewone uniformen". AMMUNITIE. De Belgen waren aan alle kanten om singeld. Het wa3 voor hen een raadsel waar alle ammunitie vandaan kwam. Maar er kwam eenvoudig geen eind aan. Ver moedelijk waren er voorraden ln de grond of ln de grotten verborgen. „En jullie7" Karei glundert. „We hebben hen behoorlijk met de mortieren getroffen De anderen knikken Instemmend. „Twaalfhonderd granaten zijn er de lucht in gegaan. En als we er meer ge had hadden, waren die vast en zeker ook afgevuurd". Het muur een enorme barrage vat. mortiervuur geweest zijn. In achttien uur tijd hebben ze die twaalfhonderd granaten verbruikt. Om snel te kunnen vuren hebben ze een nieuw systeem ln toepassing gebracht. Aan weerskanten van de loop stond een man met een gra naat. En nauwelijks was de loop leeg ot van de andere kant kwam er weer een nieuwe granaat in. Zo kon men een on ophoudelijke stroom van mortiergrana ten afvuren. En die hebben grote schade onder de Chinezen aangericht. Maar on danks dat waren de posities onhoudbaar voor hen. DOOR HET WATER. Tenslotte zij ze de Imjln overgesto ken. Het was een riskante onderneming, maar er was geen keus. Tot hun middel moesten ze door het water waden. „We hebben veel geluk gehad „Hoe dat „In de eerste plaats omdat het niet koud meer was. En verderde Chine zen beschikten daar niet over een mi trailleur. Als ze die gehad hadden, wa ren we niet zonder verliezen de rivier overgestoken". De anderen schudden hun hoofd. Als ze er nu weer aan denken rillen ze nog. Het was werkelijk op een haar, dat ze aan volledige vernietiging ont komen zijn. Eenmaal over de rivier wa ren ze ln een betere positie. Maar aller minst veilig. En toen een Brits bataljon omsingeld bleek te zijn, kregen ze op dracht weer naar voren te trekken om te proberen de Britten te bevrijden. Het was echter niet mogelijk. „Er was een ogenblik, dat lk dacht nooit meer levend uit Korea te komen" bekent Karei Vermuyten. En hij was zeker niet de enige. heimwee. Nu zitten ze even uit te blazen. Het is verre van Ideaal hier in het tentenkamp aan de drukke verkeersweg. Maar het Is er ln ieder geval veilig. En voor het eerst ln dagen hebben ze weer kunnen slapen. Maar de meesten hebben niet anders meer dan de kleren die ze dragen en hun wapens. De rest hebben ze op de terugtocht ln de steek moeten laten. Degenen, die hun plunjezak op een van de trucks hadden, zijn er alleen beter afgekomen. „Hierlaat Jean Devroede me zien. H(j opent zijn camouflage-jacket. Eronder is zijn blote lichaam. Schoon ondergoed heeft hij niet eens meer. En zo ls het met alles. „En de verliezen Er verschijnt een ernstige trek op de gezichten. Tot nu toe hadden de Bel gen geen mensen verloren. „We weten nog niet hoeveel het er precies zijn Sommigen zijn gewond en bevinden zich ergens ln een hospitaal zonder dat het bataljon weet waar. Anderen zijn vermist en komen misschien nog te recht. Een drietal, dat men eigenlijk ai opgegeven had, is nctabene met een jeep dwars door de Chinese linies terug gekomen. Maar hoe dan ook: het Bel gische bataljon heeft een zware klap gekregen. Het ls begrijpelijk, dat men er van onder de Indruk ls en meer dan anders over thuis spreekt. „Daar hebben ze de onzekerheid zucht Karei Vermuyten. En zijn gedach ten gaan vanzelf naar Antwerpen. En zo is het met al de anderen. Maar voot- loplg is er geen kans op naar huls te gaan. Het jaar is nog lang niet om. En evenmin de strijd ln Korea. (Ingez. mededeling, adv.) Zó werkt men in Streefkerk. De gemeente Streefkerk heeft op zeer originele wijze Zaterdagmorgen H.M. Koningin Juliana tijdens haar tocht door de vijf heerenlanden ge toond hoe zij werkt. Langs de linker zijde van de weg, die de Koningin tij dens haar tocht door Streefkerk volg de, waren acht taferelen (tableaux vi- vants) opgesteld. Ieder tafereel gal een aardige Indruk van de verschillen de industrieën in Streefkerk, die aan de bevolking een bestaan bieden. Tentoonstelling „Schilders ter zee" geopend. Te Utrecht is ln het centraal muse um door de vlce-admiraal B. D. J. W. Termijtelen geopend de tentoonstelling „Schilders ter zee", omvattende wer ken van schilders, die gedurende 1950 op de schepen der Koninklijke Marine hebben meegevaren. Deze tentoonstel ling, die geopend is van 28 Juli tot 19 Augustus, is door de directie van het centraal museum in samenwerking met de Koninklijke Marine georganl seerd. WEST-DUITSE GRONDWET WORDT BESCHERMD. De West-Duitse bondsraad heeft gis teren een reeds door de Bondsdag goed gekeurd wetsontwerp aanvaard, dat voorziet ln het besehermen van de grondwet der West-Duitse federale re publiek. Het uitgebreide ontwerp voor ziet in bestraffingen voor alle soorten van ondergrondse bedrijvigheid, waarby maximaal levenslange dwangarbeid kan worden opgelegd. Alle vormen van ver raad, waaronder ook het verraden van staatsgeheimen, zijn strafbaar gesteld. De indieners van het ontwerp hebben nog verklaard dat het niet bedoeld is om de openbare mening aan banden te leggen of de pers te muilkorven. Wel zullen krasse maatregelen genomen worden tegen hen, die de regering met welke middelen ook willen omverwer pen of de grondwet met onwettige mid delen willen veranderen. Ellende der nauwe straten. Politie voor een zware taak. Middelburg kent niet, zoals de grote steden, piekuren, waarop fabrieken en kantoren leegstromen en het verkeer formidabele afmetingen aanneemt, maar de Zeeuwse hoofdstad kent wel een piekdag, nl. de Donderdag. Dan is het zo druk, dat de politie voor een bijna hopeloze taak is gesteld. Daarbij komt nog, dat het publiek, vooral de wandelaars en fietsers, zelfs tegen de meest een voudige verkeersregels zondigen. Meer dan een uur hebben we Donder dagmiddag op verschillende plaatsen de situatie opgenomen en wij zijn tot de conclusie gekomen, dat, wanneer geen ingrijpende maatregelen worden getrof fen, de verkeersmoeilijkheden in Mid delburg zullen uitgroeien tot een ver keerschaos. Het gemeentebestuur heeft in overleg met de commissaris van po litie destijds enkele maatregelen geno men, die voor de minder drukke dagen afdoende bleken te zijn. Nu de stroom van vreemdelingen op Donderdagen on gekende vormen gaat aannemen, blijken deze maatregelen totaal onvoldoende. PARKEERVERBOD. Op de Markt is er een parkeerver bod, waaraan stipt de hand wordt ge houden. Voorts mag men op de Nieuwe Burg aan één zijde parkeren, terwijl dit ook voor de Lange Noordstraat langs het stadhuis geldt. Deze maatregelen dienen te worden uitgebreid tot een al geheel parkeerverbod. Op de Nieuwe Burg liep het verkeer Donderdag ver schillende keren vast, omdat door de rij parkerende auto's bussen en auto's elkaar niet konden passeren. In de L. Noordstraat is het nog erger. Sommi gen storen zich niet aan het gedeelte lijke parkeerverbod en plaatsen de auto aan de verboden zijde van de straat. Donderdagmiddag is de politie daartegen streng opgetreden en de wa gens, die urenlang verkeerd geparkeerd (Ingez. mededeling, advert.) Zon treiterende, zagende pijn. die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar ...die helpen direct! J dagen de verkeersregels te vergeten. Men wandelt rustig op de straat, of er geen auto's bestaan. Als er ongelukken gebeuren roept men ach en wee, doch maatregelen blijven achterwege. Waarom, zo vragen tal van Middel burgers en vreemdelingen zich af, ko men er geen oversteekplaatsen. Het publiek vraagt er zelf om. De commis saris van politie verzekerde ons, dat hij er by b. en W. op beeft aangedrongen. b. en W. wezen dit voorstel echter af. In Viissingen kan het ook, waarom op de Middelburgse Markt niet? Laat de overheid het publiek opvoeden behoor lek de straat over te steken. Een groot deel van de chaotische toestand zou daarmee zijn opgelost. Een andere moeilijkheid, waarvoor niet direct een oplossing te vinden is, blijft het vragen naar de weg. Politie agenten in Middelburg moeten bijkans alle talen spreken en het valt niet mee om de mensen duidelijk te maken, hoe men rijden moet. De uiteenzetting duurt even en prompt ontstaat een verkeers opstopping buiten de schuld van de agent. Middelburg heeft, met het ge meentebestuur, de stroom vreemdelin gen, die onmisbare deviezen in het laatje brengen, toegejuicht. Dat was in alle opzichten gerechtvaardigd, doch wanneer de veiligheid van het verkeer niet zo spoedig mogelijk wordt gewaar borgd, zullen de busondernemers uit België zich wel tweemaal bedenken, stonden en het verkeer danig in de war brachten, werden met een kraanwagen weggesleept. Terwijl wij op de hoek van de Markt stonden toe te zien, vroegen tientallen chauffeurs naar de parkeerplaatsen. De parkeerplaats bij de Markt blijft, wan neer men geen behoorlijke richtingbor den plaatst, voor de vreemdelingen on vindbaar. Zo is het ook met de parkeer plaats voor de bussen. Iedere vreemde ling zoekt in de drukke binnenstad veel 'te lang naar behoorlijke parkeerruimte. Waarom geen borden geplaatst? DE VOETGANGERS. De voetgangers schijnen op Donder- voor dat zij weer naar Middelburg ko men. Men behoeft geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat wanneer niet op zeer korte termijn maatregelen worden genomen, Donderdag a.s., als de kermis op de Markt in volle gang is, het verkeer in de binnenstad een nog hopelozer aanblik zal bieden dan Don derdag j.l. het geval was. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 78) „Dat is waar. Mansfeldt is opgetrok ken om zich met Von Pappenheim te verenigen. Daarna marcheren ze naar het noorden". „Zie je wel. Dus slechte bewaking en weinig gevaar. Denk eens in, als we 't geluk hebben iets te vinden..!" „En mijn regimenten dan?" „Die laten we op Bingumstein. Het kasteel is onneembaar met zo'n bezet ting. Als we ze nodig hebben, kunnen ze in enkele uren bij ons zijn." Marion spr k met zoveel geestdrift, dat haar plan Saxon niet meer zo dwaas scheen. Zijn lust naar avontu ren ontwaakte weer; de tocht met Ma rion had een grote bekoring voor hem. „Wij zullen ons zo kunnen vermom men, dat niemand ons zal herkennen", vervolgde ze, „en jij bent weer mijn avonturier." „Je zigeunerbloed spreekt". „Zeker, ik ben zigeuner van moeders zijde." „Dat dacht ik wel." „Wees er blij om". Ze trok zijn hoofd naar haar toe, kuste en kuste hem wild. „Gaan we? Gaan we?" vroeg ze. ,Ja, ïaar ik heb één voorwaarde." „Bij voorbaat toegestaan." „Als onze tocht afgelopen is, hoe hij ook moge uitvallen, gaan we naar het kamp van koning Gustaaf Adolf en trouwen we. Ik wil niet dat je langer alleen in Berlijn woont." „En als jij dan ten strijde trekt?" „Dan volg je. Veel meer officiers- vrouwen doen dat." „En als de koning geen getrouwde overste wil hebben." „Dan neem ik mijn ontslag, laat mij niet meer overhalen, we worden boer en boerin". „Als je zo spreekt, Saxon, geloof ik dat ik dol verliefd op je word." „Zullen we dadelijk boer en boerin worden, lieveling?" vroeg Saxon. „Neen", zei ze, „eerst de tocht. We moeten beproeven de schat te vinden. Als we geen geluk hebben, ben ik be reid de klompen aan te trekken en je te volgen waarheen je wilt." HOOFDSTUK XXXII. Twee zigeuners, een oude man, fors van gestalte, met een dikke naar bo ven krullende snor, een grote bril voor de bijziende ogen en een jongen met een olijfkleurige gelaatstint en het eerste zwarte dons op de boven lip, liepen langs een smal slingerend paadje naar de top van een heuvel aan de westzijde van de Elbe, noorde lijk van Maagdenburg. Langzaam daalde de schemering, zodat van hun kleding slechts weinig te onderscheiden was. De fel gekleur de buizen en de bonte sjerpen hadden ze blijkbaar afgelegd. De grote breed gerande vilten hoeden waren diep over het voorhoofd getrokken. De korte ruime pofbroek verdwenen in hoge zwartleren laarzen. De gehele donkere dracht wees er op, dat ze uit waren op een geheimzinnige onder neming, diefstal, kinderroof of scha king van een jonge vermogende erf gename. De oudste had om zijn schouders een lange zwarte almaviva geslagen, die hem tot aan de knieën reikte. Toen zij de top van de heuvel langs het zich door het struikgewas naar boven slingerend pad hadden bereikt, wierp de oude zijn mantel in het mos onder een zware honder-jarige eik. Ze gingen zitten, de jonge man dicht tegen de oude aan. „Is dit de plek waar Verona en jij hebben gezeten?" vroeg de jongeling. „Ja, en waar zij plotseling jouw ge laat aannam en mij aanzag met jouw donkere ogen, maar dat alles was slechts een droom." De jongeling sloeg zijn arm om de hals van de oude zigeuner. „Saxon", zei hij fluisterend, „zelfs in de droom kon je mij niet ontrouw zijn." Hjj kuste Marion op de warme lip pen. „Natuurlijk was jij het", antwoord de hij. „Ik zou my daarin nooit kun nen vergissen." „Vreemd." „Wat?" „Dat die droom zo duidelijk in je herinnering bewaard gebleven is." „Dat komt, denk ik, door het Ver dovingsmiddel." „Misschien." „Weet je de weg naar de verborgen ingang?" ,Ik zou hem in het donker kunnen vinden. Ik heb de schreden geteld en ik ben zeker dat het dezelfde weg is, die wij in Mei bij de ontvluchting uit Maagdenburg in omgekeerde richting zijn gegaan." „Laten we dan vertrekken." „Steek je geen lantaarn aan?" vroeg ze. ,Niet nodig en het zou onvoorzich tig zijn." (Wordt vervolgd.) en over de grenzen In de hongersnoodgebieden Darbhanga en Saharsa aan de grens van India en Nepal zijn door overstromingen ruim 100.000 mensen dakloos geworden en honderd dorpen overstroomd. Boten zijn het enige middel van vervoer in deze streek, waar de te velde staande ge wassen ernstig zijn beschadigd. Westberlijners hebben voorkomen, dat drie onbekenden de jeugdleider Ja- kobi ontvoerden. Jakobi werd in een auto gedrongen, hij riep om hulp, waar op voorbijgangers er in slaagden de auto tot stoppen te brengen. De leider van de Japanse conserva tieve partij, de voormalige premier As- liida, heeft in een toespraak verklaard dat Japan een nieuw leger van ongeveer 200.00U man, onderverdeeld in een vijf tiental divisies, moet opbouwen. Asliida zeide o.m. „gemeend wordt dat een der de wereldoorlog onvermijdelijk is". Reeds enige maanden lang wekt een specht de inwoners van een dorpje in Westialen iedere morgen om precies vijl uur door op de metalen platen van de brandweersirene te hakken. Op liet ogenblik heeft de specht zelfs twee van zijn jongen in opleiding. By Lougli i- oyle (iYoord-lerland) is een Firefly van de Britse luchtmacht in zee gestort. Het lijk van de piloot kon door een onderzeeboot worden gebot gen. De waarnemer wordt nog vermist. De Franse politie speurt naar een blonde Fooi van ongeveer 30 jaar in verband met de moord op de weduwe van de voormalige Foolse maarschalk omigiy Ridz, wier lijk waarvan het noold ontbrak onlangs in een zaa in de buurt van Monte Carlo werd gevonden. Volgens de politie wordt een grote hoe- veeineid juwelen alsook de stal van de vroegere maarschalk uit de llat van mevrouw Smigly Ridz vermist. In de voor 'isjecho-Slowakije bestem de radio-uitzending van de „Stem van Amerika" werd Fresident Gottwaid uit genodigd de tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeelde Amerikaanse correspon dent, William Oatis iedere dag voor de radio te laten spreken om te bewijzen, dat deze nog in leven is. Het smaldeel vyi van de Nederlandse marine, dat o.a. bestaat uit de kruiser Tromp en de tregatten Dubois en Zee hond is Vrijdag in Oslo aangekomen voor een officieel bezoek. Yrydag heelt in Kopemiageu de echt genote van Prins Jacques van Bourbon- Parma, Prinses Birgitte, het leven ge schonken aan een dochter. De Haagse organist Feike Asnia is enige dagen geleden voor het volgen van het tweede gedeelte van de inter nationale dirigentencursus te Siena, naar Italië vertrokken. Vergadering van S.R.P, verstoord Politieke tegenstanders hebben deu ren en ramen van een huis in Herne, waarin leden van de socialistische rijks- party vergadei uen, verorijzela en ue eiectriciteit afgesneden. De tegenstanders nadden de verga derden meegedeeld, hun besioten ver gadering op te breken. Toen hieraan geen gehoor werd gegeven, bestormden zij het huis. Vroeger op de dag had de minister van 1 'nnenlandse zaken van Noord- rynlandWestfalen, Flecken, openbare activiteit van alle met de S.R.P, ver bonden organisaties verboden. aan verwondingen over leden. De man, die zoals bekend Dinsdag nacht by een vechtparty met de politie te Veenendaal, in het onderiyf werd geschoten, ls in het Julianazlekenhula aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Brie/ uit Zuid-Afrika. (Van onze correspondent J. J. Th. de Kok). Het is een verkwikking uit het zo drukke en nerveuze Johannesburg in Wind hoek te komen. Zoals bekend, is deze plaats de hoofdstad van Zuid-West- Afrika. Per trein is het een hele reis van enkele dagen, doch do meer en meer gebruikeiyke luchtroute brengt U er in een luttel aantal uren. De omgeving doet wel herinneren aan de Unie, want het is er eveneens uit gestrekt en droog, doch overigens is in Windhoek zelf alles typisch Duitsi h. Duitse gevels aan de huizen en gebouwen, Duitse opschriften, men hoort vrijwel overal Duits spreken, kortom men is in weinige uren verplaatst in een volkomen Duitse atmosfeer. West is, zoals reeds vermeld, een enorm gebied, doch bijzonder droog en verla ten. De Kalahari-woestijn beheerst als het ware het landschap. Overal in liet land verspreid liggen nederzettingen, onder leiding van Duitsers of hun af stammelingen. De resultaten, welke zij hebben weten te bereiken, zijn vaak verbluffend. De grote bron van inkomsten geven de „Karakul" huiden. Indien de inter nationale prijzen goed liggen en deze zijn momenteel best heerst er onge kende welvaart. De „Karakul"-boeren trekken dan naar Windhoek en laten de duiten vlot rollen. Er komen momenteel veel Duitsers in Zuid-Afrika binnen, hetzij per boot of door de lucht. Maar de meesten van hen trekken toch maar weer naar Zuid- West, waar men zo gezellig „unter uns" is. Ook al wordt dit gebied t.z.t. een pro vincie van de Unie, hetgeen het de facto als is, het zal wel altijd Duits blijven. De Chinese communistische autori teiten hebben alle Amerikaanse pro testantse zendngen in China gelastf haar werkzaamheden onmiddellijk ta staken, zo is Zaterdag in Hongkong be kend geworden. Een desbetreilende verordening, die Dinsdag in Peking ls afgekondigd, houdt tevens de volledige verbreking in van economische betrek kingen tussen Chinese kerken en Ame rikaanse protestantse organsaties ln da V.S. Reeds eerder zijn dergelijke maatre gelen genomen tegen Amerikaanse ka tholieken. De maatregelen hebben ten doel „een einde te maken aan de Amerikaanse Invloed en de Chinese kerken onafhan kelijk te maken". Zij leggen de basis voor de toekomstige werkzaamheden van de Chinese protestantse kerken, met name wat betreft hun betrekkingen met buitenlandse zendingen in het al gemeen, hoewel het niet-Amerikaanse buitenlandse zendingen niet uitdrukke lijk verboden ls in China te werken. De „Gemütlichkeit" viert er hoogtij, men gaat periodiek naar zijn „Stamm- tisch" en men amuseert zich naar Duit se gewoonten en gebruiken, hetgeen be tekent, dat het er eigenlijk gezelliger is dan in de Unie. Het merkwaardige met Duitsers in den vreemde doet zich voor, dat zij zelfs nog in de derde of vierde genera tie Duitsers blijven. Kinderen van Ne derlandse ouders in de Unie, spreken over het algemeen Afrikaans of Engels, afhankelijk van het gebied, waar zij wonen. Zij worden meestal Afrikaners of South-Africans. Kinderen van Duit sers spreken meestal Engels, maar ze ker ook allemaal Duits, daarvoor zor gen de ouders wel. Vandaar dat een land, dat immigranten wenst op te ne men, die zich assimileren, beter Neder landers kan nemen dan Duitsers. In Zuid-West is de drang naar het „stamland" nog groot. Indien de bewo ners van Zuid-West zich eens eerlijk zouden uitspreken, geloof ik, dat zij het liefste zelfstandig zouden zyn, met een nauw contact met het oude vaderland, desnoods als kolonie. Maar zij zijn practisch en begrijpen, dat het toch niet te verwezenlijken is en daarom leggen zij zich er bij neer, dat zij bij de Unie zuilen behoren, waar bij zij in hun politieke richting uiteraard neigen naar de Nationalisten onder dr Malan, van wie zij het meeste te ver wachten hebben. Zij maken wat dat be treft op dezelfde handige wijze van hun gunstige positie gebruik als dr Ade nauer in West-Duitsland ten opzichte van de geallieerden. Hun standpunt is: rustig de kat uit de boom kijken, niet te enthousiast doen en maar afwachten welke concessies zij ons geven. EEN OASE. Overigens hebben zy er door hun ac tiviteit en bekwaamheid welvaart weten te brengen. Windhoek is een oase. Zuid- Moeder vei waarloosde haar. Elly van Gijn, net Nederlandse meis je, dat in de oorlog door haar ouders in Duitsland werd achtergelaten, is nadat het vorig jaar onder protest van de pleegouders uit Zandvoort aan haar moeder in Den Haag was toegewezen thans weer bij de pleegouders. De voog dijraad heeft hiertoe besloten, omdat de door de rechtbank en liet gerechtshof erkende moeder het kind heeft ver waarloosd. Dit is gebleKen, zo soireel het „Vrye Volk", toen de vader van liet kind, die van de moeder gescheiden is, de voog dijraad verzocht het kind onder zijn voogdij te stellen. Het door de kinderpolitie ingestelde onderzoen heeft er toe geleid, dat het kind tijdelijk is ondergebracht in een te huis en Woensdag weer aan de pleeg ouders, het echtpaar Van Breemen in Zandvoort, is toegewezen. De officier van Justitie van ae Haagse rechtbank heeft hiervoor voorlopige toestemming verleend. In de procedure, die de pleegouders onmiddellijk nadat het kind aan de ouders was toegewezen, aanhangig had den gemaakt, nadden Rechtbank, Hof en Hoge Raad de moeder in het gelijk gestela. In 1942 werd het kind door de ouders in Hamburg in een ziekenhuis achterge laten. De pleegouders te Zandvoort ont- lermden zich over het kind. De moeder heeft verscheidene pogingen gedaan het Kind eigener beweging terug te krijgen en werd tenslotte m I95U in het gelijk gesteld. Zij bewees de identiteit van het kind met een naamketlinkje, dat zij het in Hamburg had omgedaan. Bij het rangeren onder trein geraakt. In de nacht van Vrijdag op Zater dag kwam de 22-jarige ongehuwds J. S. uit Nieuwstad bij Sittard op het noordelijk gedeelte van het station te Sittard bij het rangeren onder een trein. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht, waar een been en een arm werden geam puteerd. De toestand van S. is zorgwekkend. Verrassing in de V.S. De mededeling van Generaal Marshall voor de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, dat de V.S. ver wachten in 1952 4(10.000 militairen in Europa te zullen hebben was voor Ame rika geheel nieuw. Verslaggevers begon nen het ministerie van landsverdediging met vragen te bombarderen. Dit gaf uiteindelijk toe zelf verrast te zijn door Marshali's mededeling en deze niet na der te kunnen toelichten. Zegslieden van het ministerie verklaarden niet te kunnen zeggen of de minister hiermede een nieuwe ontwikkeling had aangege ven, of dat hy zich mogelijk had ver gist. De Kanaaltochten, De Zweed Warle moest het opgeven. Ook de Zweed Lars Warle is er niet in geslaagd het Kanaal over te zwem men. In de vroege ochtenduren van Zaterdag moest hy zijn poging op 1300 meter van de Engelse kust ver wijderd, opgeven, tengevolge van de ongunstige stromingen, die hem ver der terug in zee deden geraken. Communistische opstandelingen te Birma gereed voor de aanval? ARRESTATIES IN NEW YORK. De Birmese semi-officiële „New Times" meldt dat te Madaja, 25 km. ten Noorden van Mandalaya, duizend man communistische opstandelingen zijn samengetrokken, die gereed staan voor de aanval. Gemeld wordt dat de rebellen over een eigen fabriek voor de vervaardiging van ammunitie be schikken, die onder buitenlandse (ver moedelijk Japanse) leiding staat. Het blad meldt verder dat communistische opstandelingen de spoorweg nabij Ta- betswe, ten zuiden van Mandalay, hebben opgeblazen, het naburige sta tion hebben vernield en alles, wat zij dragen konden, meegenomen. WEST-BRABANT—AMSTERDAM AUTOMATISCH. Van heden af zal van West-Brabant (telefoondistrict Breda) uit doorlo pend automatisch getelefoneerd kun nen worden met de Stad Amsterdam. Tot nu toe was deze onbeperkte auto matische verbinding slechts van kracht voor het telefoondistrict Amsterdam, met uitzondering van de stad zelve. voor de FIETSTOCHT OF WANDELMARS, georganiseerd door het „Zeeuwsch Dagblad" op Zaterdag 8 September 1951. Ondergetekende: Adres: Woonplaats: geeft zich op als deelnemer aan de FIETSRALLEY OP WALCHEREN WANDELMARS OP. ZUID-BEVELAND (schrappen waaraan men niet wil meedoen) Het verschuldigde inschrijfgeld is voldaan per postwissel of in contanten op een der bureaux van het „Zeeuwsch Dagblad ondertekening Dit formulier zo snel mogelijk toezenden aan een der kantoren van het „Zeeuwsch Dagblad" te Goes of Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2