Duitse ex-generaal vraagt „eerherstel" voor de Waffen-S.S. Tweede Beneluxronde t Schitterende tocht door drie landen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Deze stoel is voor Kesselring' Duitse soldatenbond opgericht „Kood offensief op komst", Moeilijkheden in Ambonees woon oord te Woerden k SNIPPER NIEUWS ÏÏLet v-rifye, htcmi daa^i btad ejti Ccuid t Van controle naar controle Ontvangsten waren prettig, organisatie was uitstekend Middelburg in het teken van de Benelux Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Voretstr. 90, Tel. 2438, bfj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren VÜssingen: Van der Manderesti;. 40, TeL 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD Te JAARGANG No. 1928 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 30 JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergan van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.58 u„ onder 20.35 u. Maan op 1.38 u., onder 19.54 u. Hoogwater op Dinsdag 31 Juli: Vlissingen: 0.14 u. 1.57 m., 12.40 u. 1.62 m. Terneuzen: 0.40 u. 1.77 m„ 13.09 u. 1.81 m. Wemeldinge: 147 u. 1.42 m., 14.19 u. 1.44 m. Zierikzee: 1.32 u. 1.19 m., 14.03 u. 1.20 m. Professor Struik weigerde te antwoorden. De Duitse Ex-generaal Bernhard Ramcke, die onlangs uit een Franse ge vangenis is ontslagen, heeft Zondag te Brunswjjk op een bijeenkomst van 4000 oud-strijders, allen leden van Ramcke's luchtlandingscorps „groene duivels", enige voorwaarden genoemd, waarop de Duitse beroepssoldaten zonden vechten voor het Westen. Deze waren: le volledige gelijkheid van alle Duitse soldaten met de wes telijke geallieerde troepen. 2e. een on middellijke stopzetting van de „eer roof van de verdedigers van het vader land, met inbegrip van de Waffen-S.S. en de politiemacht. 3e. Onmiddellijke vrijlating van „alle zogenaamde oor logsmisdadigers" o.m. van Kesselring, Raeder, von Neurath, Doenitz en an dere hoge oorlogsmisdadigers. Ramcke plaatste een krans op een lege stoel naast zich en verklaarde „Deze stoei s hier voor Albert Kessel ring. Hjj hoort niet in de gevangenis te Werl, maar hier bjj ons". Ramcke werd stormachtig toege- ZEGT RIDGWAY. Terwijl de onderhandelingen in Kae- •ong zich voortslepen in een geest van „koele militaire formaliteit" men sprak gisteren over het tweede agen dapunt, de bufferzone heeft generaal Ridgwuy zijn periodiek rapport aan de Verenigde Naties gestuurd. De generaal beweert in Uit rapport er zeker van te zijn, dat de communisten een nieuw offensief voorbereiden. „De vijand heeft de tijd gehad zich tenminste gedeeltelijk te herstellen van zijn nederlaag in Mei en hjj is nog in staat gedunde eenheden aan te vullen met verse soldaten. Krijgsgevangenen maken herhaaldelijk melding van plan nen voor een zesde offensief", aldus het^ rapport van Ridgway. Volgens een communiqué hielden bei de partijen bij bovengenoemde bespre kingen vast aan de standpunten, die zij op de twee voorafgaande bijeenkomsten uitvoerig hadden uiteengezet. Admiraal Joy, de leider van de delegatie der V.N. had er op aangedrongen, dat de bespre kingen beperkt zouden blijven tot het militaire aspect van het vraagstuk van de instelling van een gedemilitariseerde zone. Notawisseling met Fcrzië. BRITS antwoord goed ontvangen? Nadat Zaterdag een groep Britse mi nisters onder leiding van Premier Att- lee met Trumans speciale afgezant Harriman over de Perzische oliekwestie heeft geconfereerd, heeft Engeland de Perzen tegenvoorstellen gedaan voor 'n hervatting van de besprekingen. En, naar het schijnt, heeft de Perzische premier Mossadeq, deze Britse voorstel len goed ontvangen. Hij heeft, op zijn beurt de Britten weer een antwoord doen toekomen en dit bevat volgens Perzische bronnen, die nauw met de re gering in contact staan, gunstige voor waarden tot nieuw contact. De Perzische minister van onderwijs zeide nog, dat er aanwijzingen waren, volgens welke Engeland de Perzische nationalisatiewet thans heeft aanvaard. olug tegen internationale valse muntersbende. Te New York zijn zeven leden van een internationale organisatie van valse munters, die zich ook met de onwettige handel in verdovende mid delen bezig hield, gearresteerd, nadat voor een bedrag van 100.000 dollar aan valse bankbiljetten in beslag was genomen. De arrestaties worden ex tra belangrijk geacht, omdat de poli tie thans over de bewijzen beschikt van het door dezelfde personen be drijven der bovengenoemde misdrij ven. De organisatie staat onder lei ding van Fransen en Italianen. De Italiaanse tak wordt geleid door Char les Luciania, bijgenaamd „Lucky Lu ciano", een uit de Ver. Staten naar Italië teruggekeerde misdadiger. JTJWELENDIEF GEARRESTEERD. In Amsterdam is de 25-jarige Am sterdammer T. E. gearresteerd, ver dacht van diefstal van een horloge. Hij is naar Den Haag overgebracht, omdat de Haagse politie, bij wie E. als een „beroepsdief" bekend staat, hem verdachtvan twaalf diefstallen bij Haagse juweliers. De inkoopwaar- de van de bij deze diefstallen gesto len voorwerpen bedraagt ongeveer duizend gulden. E. heeft een gedeel telijke bekentenis afgelegd. Hij wordt ook nog in andere steden gezocht. Samenwerking Nederlandse en Duitse Rode Kruis. Naar aanleiding van een bericht, dat in September tussen het Neder landse en Duitse rode kruis een ver drag van wederzijdse samenwerking bij rampgevallen zal worden gesloten, deelde men ons desgevraagd namens het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis mede, dat dit bericht vol komen uit de lucht is gegrepen. Er bestaan wel plannen om met Duits land een verdrag van wederzijdse bij stand voor de grensgebieden te slui ten. Het Nederlandse Rode Kruis zou een dergelijk verdrag op prijs stel len. Met België bestaat reeds zo'n ver drag. In de geest van deze overeen komst zullen in September met ver tegenwoordigers van het Duitse Rode Kruis besprekingen worden gevoerd. Uver een verdrag is evenwel nog niets bekend. Een en ander hangt van het verloop der onderhandelingen af. juicht. Overal werden de eikenloofon derscheidingstekens van de luchtlan dingstroepen gezien. Men zong het eer ste couplet van „Deutschland ilber al les". De voormalige kolonel-generaal Kurt Student zond een boodschap, waarin hij herinnerde aan de gevechten in België, Rotterdam, Noorwegen, de Sow jet- Unie en elders Het bestuur van de „bond van vroe gere beroepsmilitairen'" heeft op de conferentie, die Zaterdag en gisteren te Bonn is gehouden, besloten de orga nisatie te veranderen in een „Duitse Soldatenbond". De „Deutscher Solda- tenbund" zal niet slechts de soldaten van de actieve dienst in zich verenigen doch ook de reservisten. De gewezen admiraal Hansen heeft opdracht ont vangen besprekingen met reeds be staande verenigingen van militairen te voeren over een eventuele toetreding tot de voorgestelde organisatie. Er worden reeds desbetreffende besprekin gen gevoerd met de verenigingen van leden van vroegere leden der valscherm troepen en het Afrika-corps. Een woord voerder van de „Duitse Soldatenbond" heeft verklaard, dat de organisatie reeds 85.000 leden telt. Vier gevangenen ontvlucht. Zaterdagmiddag zijn uit de strafge vangenis te Groningen aan de Heere- weg vier gevangenen ontvlucht. Waar schijnlijk zijn de delinquenten over de gevangenismuur geklauterd. De Gro ninger recherche tracht de vluchtelin gen op te sporen. Nieuw succes voor Raymonde Vergauwen. C. de Rijk verbeterde Zeeuwse record op de 100 meter schoolslag. De zwemwedstrijden voor de zwem- competitie der Kring Zeeland, die Za terdagmiddag door „De Zeehond" uit Vlissingen te Souburg werden geor ganiseerd, hebben 2 nieuwe Zeeuwse records opgeleverd. Raymonde Vergau wen zwom de 100 m. schoolslag dames in 1 minuut 25.4 sec., terwijl C. de Rijk van „Luctor' de 100 meter schoolslag heren in de tijd van 1 minuut 21 sec. aflegde. Er bestond voor deze wedstrij den grote belangstelling. Amerikaanse Thunderjets aan Nederland overgedragen. Generaal Eisenhower op Ypenburg. Op de Ilsy te Ypenburg zijn Zaterdag middag de eerste Amerikaanse Thun- derjet-straalvliegtuigen, die bestemd zijn voor de Nederlandse luchtmacht namens de Amerikaanse regering over gedragen aan de minister van oorlog en marine, ir C. Staf. Deze belangrijke gebeurtenis in de annalen der militaire luchtvaart kreeg nog extra cachet door het feit, dat Generaal Eisenhower hier bij tegenwoordig was. Het was wat gezellig in Veere. WITTE ZEILEN EN FLOODLIGHT De toerist, die dit weekeinde Veere bezocht, heeft kunnen genieten van de zomeravondfeesten die daar zijn geor ganiseerd. Hij heeft tevens het schouw spel gade kunnen slaan van de vele jachten die daar, als deelnemers aan de internationale zeilwedstrijden van de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas arriveerden. En niet alleen de helderwitte zeilen van de snelle jachten wekten de be wondering. Ook de in floodlight baden de gevel en toren van het aloude stad huis ontlokte velen bewonderende uit roepen. Vrijdagavond gaf het Middelburgs Mannenkoor o.l.v. de heer Jan Kuiler in de Grote Kerk een concert. Zaterdag avond trad het Westkappelse dames koor o.l.v. de heer P. de Rooy op. De stadsbeiaardier, de heer J. Kwist, be speelde het carillon. Vanavond zal het Middelburgs Mannenkoor opnieuw op treden. En de zeilers? Hun is het ook best bevallen. „Zeeland bezit het mooiste zeilwater dat in Nederland te vinden is". Dat zei ons de heer H. van Win gerden uit Gorcum, een bekend wed strijdzeiler en een echte „Old timer", die al vanaf zijn jeugd hier zeilt. Hij voegde er aan toe: „Het is echter ook één van de moeilijkste zeilgebieden, maar dat trekt juist aan". Vechtpartij met dodelijke afloop. Bij een vechtpartij in een café aan de Laagstraat te Eindhoven, is een 54- jarige ongehuwde arbeider A. M. G. H. gedood. H. (die in het café inwoont), kreeg woorden met een 47-jarige ge meentearbeider en bij de vechtpartij, die .volgde, kreeg hij een vuistslag te gen de linkerslaap. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. De gemeentewerkman is later in zijn wo ning te Eindhoven door de politie ge arresteerd. Dc vlaggen moesten neer! De Ambonezen, die thans in ons land verblijven, herdenken in hun woon oorden iedere maand het ontstaan van de zg. „Republiek der Zuid-Molukken". Tijdens deze plechtigheid wordt o.a. meestal in het kamp de Ambonese vlag gehesen naast het rood-wit-blauw. Tijdens een dergelijke plechtigheid, die Zaterdagmiddag in het Ambonese kamp aan de Utrechtsestraatweg in Woerden werd gehouden, zijn moei lijkheden ontstaan tussen de Ambone zen enerzijds en ambtenaren van de dienst maatschappelijke zorg van het departement van binnenlandse zaken en de rijkspolitie anderzijds. Laatstgenoemden, o.w. loco-burge burgemeester en de inspecteur van po litie te Woerden eisten n.l. de Neder landse en Ambonese vlaggen neer te halen, omdat de republiek Zuid-Moluk ken niet door de Nederlandse regering wordt erkend. Indien de Ambonezen de vlaggen niet zouden binnenhalen, zo deelde men mede, zou men deze zelf strijken en dit geschiedde dan ook. Het strijken van de vlaggen ver wekte een dusdanige reactie, dat de heel Goldman, ambtenaar van de dienst maatschappelijke zorg en assis tent sociaal-leider voor de Ambonese kampen te Woerden die bij het bin nenhalen der vlaggen had geassisteerd van de kampbewoners een afstraf fing in ontvangst moest nemen. Gistermiddag is de eeuwenoude boer derij „De Kloosterschuur" te Rijnsburg tot de grond afgebrand. De woning, de hooibergen, een zomerhuisje en de stal gingen in vlammen op. De schade be draagt ongeveer f 90.000, doch wordt door de verzekering gedekt. De Ame rikaanse brigade-generaal Crawford is ontheven van zijn functie als comman dant van het tankarsenaal te Detroit, wegens het aannemen van steekpennin gen van maatschappijen die aan de re gering leveren. Als eerste versterking van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in West-Duitsland zijn acht grote trans portvliegtuigen op het vliegveld Frank fort aangekomen. Zij kunnen middel zware pantserwagens, vrachtauto's en geschut vervoeren. De Griekse rege ring van de liberale premier Venizelos is Zaterdagavond afgetreden. In Sep tember zullen vermoedelijk algemene verkiezingen worden gehouden. De nemarken en Zweden hebben Moskou een nota gezonden over het inbeslag- nemen van Deense en Zweedse vissers vaartuigen in de Baltische Zee. - Een vliegtuig van het type Auster, vermoe delijk een Engels sporttoestel, wordt vermist tussen Gent en Southend. De scheepvaart in het Kanaal is gewaar schuwd. Hij verwijderde zich hierna uit het kamp. De ambtenaren probeerden ver volgens de vlaggestok, waaraan de Am bonese vlag had gewapperd, te verwij deren. Dit werd belet door de kamp bewoners, die gedurende een daarop volgende bespreking tussen de Neder landse ambtenaren en de Ambonezen, de vlaggestokken weer in orde brach ten en opnieuw de vlaggen hesen. 's Middags arriveerden toen veertig man rijkspolitie. Zondagmorgen zijn de vlaggen opnieuw gehesen. Overleg met de plaatselijke voorzitter van de stichting „Door de Eeuwen Trouw", die ondanks het verbod van de Neder landse regering zich genoodzaakt zag het kamp te betreden teneinde zijn in vloed aan te wenden, had tot resultaat dat de vlaggen daarna tijdelijk wer den binnengehaald. De loco-burgemeester van Woerden heeft toegezegd, zich met de desbetref fende autoriteiten in Den Haag te zul len verstaan om een bevredigende op lossing te vinden. Van Ambonese zijde is men van mening, dat de Ambonezen „door het beledigende optreden van hoge ambtenaren uit Den Haag gepro voceerd zijn in verband met het kort geding, dat door hen aanhangig is ge maakt inzake het verbod van rege ringszijde om in de Ambonese woon oorden toegang te verlenen aan be stuurders van de stichting „Door de Eeuwen Trouw". De in Nederland geboren Dirk Struik, hoogleraar in de wiskunde aan de technische hogeschool van Massachu setts, weigert aan de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden te Washing ton mede te delen of hij ooit lid van de communistische partij is geweest. Hij wordt er van beschuldigd lid te zijn van een uiterst geheime commu nistische organisatie. Op een der binnenpagina's van dit nummer vindt U een inschrijf formulier afgedrukt voor de wandelaars en de fietsenralley, die ons blad organiseert op de tweede Zaterdag in September. U weet het al want wij hebben het U al verteld. De wandelaars zullen een mars kunnen maken, variërend van 10 tot 20 km., ai naar gelang de leeftijd en de fietsers zullen op onderzoekingstocht door Walcheren kunnen uittrekken. Men kan inschrijven individueel of als groep voor elk der beide spor tieve tochten. Zo'n groep kan zijn een sportclub, een schoolklas, een buurtvereniging, enz. enz. De kosten bedragen: Voor jongeren t/m 18 jaar: individueel f 0.60; per groep f 0.45. Voor ouderen dan 18 jaar: individueel ƒ1.25; per groep ƒ1. Alle deelnemers die de tocht goed volbrengen ontvangen een herinne- ringsprijs. En natuurlijk zijn er nog andere prijzen, maar daarover ver tellen we later meer. Wanneer men in groepsverband wil meedoen dient men een inschrijf formulier aan te vragen aan ons hoofdkantoor: „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90 te Goes. Nu is het woord aan U! Zorg, dat de Grote Markt te Goes op Zaterdagmiddag 8 Sept., om 2 uur, vol staat met wandelaars en de Markt te Mid delburg vol met fietsers, die allen willen genieten van deze sportieve gebeurtenis. MET ONZE KRANT DOOR STAD EN LAND! (Van onze speciale verslaggever.) De Tweede Benelux Ronde behoort weer tot het verleden. Ruim dertig uur, van Vrijdagmiddag tot Zaterdagavond, zjjn de honderden deelnemers aan deze unieke rit van „Selieldegouwen" in de weer geweest, reden zij ruim 1100 km en passeerden zij, welgeteld, 38 controles in de drie landen. Zij hebben zóveel gezien en zóveel genoten, dat zij de eerste tijd over weinig andere dingen zullen praten dan over deze in elk opzicht geslaagde ronde. Het was dan ook werkelijk iets bijzonders, deze tocht door de schitterendste gedeelten van België en Luxem burg met een grandioze ontvangst In Middelburg. En dat niet alleen. Want dit is op de keper beschouwd niet het voornaamste. Het mooiste van deze ronde was, dat mensen uit het éne land mensen uit het andera land keerden kennen, dat zjj vriendschap sloten en nu ai afspraken el kaar het volgende jaar weer te ontmoeten. Dat een Zwitser en een Engelsman, een geestelijke, nadat zjj kennis hadden gemaakt, niet meer van elkaar zjjn weg geweest. Als men het zo beschouwt, dan is deze Tweede Benelux Ronde dubbel geslaagd. En men zou bjjna voorstellen het bestuur van de organiserende club „Scheldegouwen" als adviescommissie voor een volgende Benelux minis tersconferentie te benoemen En nu de tocht zelf. Onwillekeurig gaat men vergelijkingen maken met de ronde van het vorige jaar. De rijders, die in 1950 ook meededen, vonden deze Tweede Benelux Ronde mooier. Dat kwam door een nog betere organisatie (dit keer hoefde men nergens, zoals vo rig jaar vlak over de Belgische grens gebeurde, een controleur uit zijn bed te halen), doordat de rit door een nog mooiere streek liep, doordat het weer in alle opzichten meewerkte, en zeker ook, doordat het tijdschema heel wat krapper was dan het vorige jaar. Toen kon de rijder bij wijze van spreken tus sen sommige plaatsen „een eind weg rijden", nu moest hij op zijn tijd passen. Begrijpelijk, dat dit wat meer spanning gaf. Dat laatste kan natuurlijk ook een nadeel zijn. De vrouw van een motor rijder, die op de duo meereed, verweet in Luxemburg-stad haar man, dat ze geen tijd kreeg om rustig rond te kij ken. Het was maar jachten en je kon nergens eens een uurtje aan de kant van de weg gaan zitten. Deze dame (gelukkig was de echtelijke ruzie vlug opgelost), was echter ook weer eenzij dig. Wie rustig reed volgens de opge geven route, had voldoende tijd zich bij de controlepunten even te vertreden. Maar ja, een vacantietrip, waarbij men de tijd aan zichzelf heeft, was het nu ook weer niet. Jachten was echter ner gens nodig. IN AYWAILLE. In Aywaille, de eernte controleplaats ten Zuiden van Luik, stond Zaterdag nacht de zaak op stelten. Tegenover het café, waar de kaarten werden afgestem peld en men pikzwarte koffie kon drin ken (wat om vier uur 's nachts de bes- VOLGEND JAAR 500 DEELNEMERS? In een hoekje by de Coertoren van het Stadhuis zaten Zaterdagavond om 11 uur enkele motorrijders. Zij waren al eerder op de avond als deelnemers aan de Beneluxronde door de onver moeibare burgemeester van Vrouwen polder, de heer W. N. van Liere, „afge- vlagd". Zjj konden niet genoeg krijgen van het schouwspel. Zo was het ook met duizenden Middelburgers, die Zaterdag avond de Markt omzoomden en de rij ders met een hartelijk applaus verwel komden. Middelburg was in feeststemming. De mensen van „Scheldegouwen" niet min der. De voorzitter, de heer P. Casten- miller, rende heen en weer, de moeilijk heden, die zich bij het organiseren van de tocht hadden voorgedaan, vergetend, 't Was gezellig in de binnenstad, waar de kermis weliswaar het Marktplein ontsierde, maar waar het Stadhuis baadde in het licht der schijnwerpers en de intocht voor de deelnemers tot één der mooiste momenten van de ge hele tocht maakte. Van kwart over acht tot in de nacht mevr. de Dreu uit Goes, die als enige Zeeuwse dame de tocht uitreed, kwam tot grote opluch ting van haar man, om 1 uur binnen daverde de Markt van het motorgeronk. De eersten. Het was nauwelijks half 8, toen op perwachtmeester de Bruyn van de Rijkspolitie ons vertelde, dat al een aan tal deelnemers in Goes werd vastge houden. Toch kwamen pas om vijf voor half negen de eerste deelnemers door de finish, met klaroengeschal vanaf de Coertoren begroet. R. v. d. Velde was met z'n motor no. 1 in Goes en hij opende met dr. Arends uit Hansweert de stoet. Bij hen bevond zich ook de Engelse geestelijke, dr Lindon uit Man chester, die later voor de microfoon ui ting gq[f aan zijn bewondering voor de organisatoren, terwijl een Zwitserse deelnemer honderduit praatte over de grote hartelijkheid van de Zeeuwse be volking. Tien minuten later arriveerde de knalrode jeep van de fa. Kievit „De rode jeep van Kraak" en tevens een auto uit Gelderland met een dame als bestuurster. Het was haar best beval len, verklaarde ze. De eerst aankomen de auto werd bestuurd door Baron Schimmelpenninck v. i. Ooyen uit Den Haag. De eerste deelnemers werden met muziek door „Achilles" en „Excelsior" vanaf de Stationsbrug afgehaald. Van af de brug stonden langs de route dich- Vervolg op pag. 3). te drank is voor een Beneluxrijder!) ging plotseling een venster open. Een man verscheen, die in rap Frans le lijke dingen schreeuwde naar de groep automobilisten en motorrijders. Even later verscheen ook mama en samen deden zij hun best de tegenpartij aan het verstand te brengen, dat zij, mits gaders hun kinderen, niet konden sla pen van het lawaai, dat de „kaaskop pen" maakten. Dat moesten ze maar in het bos doen. Of zij het advies van een Belgische rijder om de burgemeester te gaan halen, hebben opgevolgd, weten wij niet, want wij moesten weg. Nu moet men vooral niet denken, dat zich overal in België iets dergelijks voordeed. Het tegendeel is waar. De Belgische motorclubs hebben al het mo gelijke gedaan het de rijders zo aange naam mogelijk te maken. En zij zijn daarin uitstekend geslaagd. De organi satie was beter verzorgd dan het vorige jaar. Het scheen wel, of de hele bevol king van de kleinere Belgische contrö- leplaatsjes was uitgelopen. En als hier of daar wel eens een aanwijzing van de te volgen route ontbrak, stonden er altijd wel een paar Belgen, die met drukke gebaren de goede weg aanwe zen. NAAR LUIK. Hasselt was de eerste controle in België. Via Tongeren, met een onver wachte vliegende controle in het holst van de nacht (groene vlag, stoppen, loodje van de bestuurder controleren, goede wensen van voorzitter Casten- miller), naar Glons. Toen naar Luik. Duizenden lichtjes van kolenmijnen, open vuren met fantastische effecten, silhouetten van enorme fabrieken tegen de donkere nachthemel, een aarzelend opkomend maantje. En toen reed onze équipe verkeerdDom, ja, maar wij hadden geen spijt! Want de omweg, die wij moesten maken, om in Aywaille te komen, was het mooiste deel van de nachtelijke tocht. Al ging dat dan over weggetjes, die wij in Zeeland nog niet eens quartaire wegen zouden durven noemen! Enfin, Aywaille werd nog ge makkelijk op tijd bereikt. Volgende con trole Houffalize. Toen naar Clerveaux met een echt Belgisch ontbijt: pistolets met gehakt, zoveel men lustte, maar te eten met hamer en beitel. Natuur lijk zwarte koffie, ingeschonken door een monsieur met enorme bretels en ui- lenbril, die druk redenerend, als een acrobaat met de koffiekan zwaaide. Zelfs na het oponthoud voor de twee de vliegende controle bij Beaufays. Toen zaten we al lang en breed in Luxemburg. Gemerkt hadden we dat niet, want van douane aan de grens was geen spoor te bekennen. Ze zijn daar blijkbaar al verder dan aan de Belgisch-Nederlandse grens! TOEN DE DAG BEGON. Na Clervaux begon, in het aanbreken de daglicht, met een vuurrood opkomen de zon, een tocfit, die niemand vergeet. Over slingerende wegen, over bergen en door dalen, werd hier een stuk van Luxemburg doorgereden, dat overweldi gend was aan natuurschoon. In de enorme dalen lagen, als dekens van wit te wol, de ochtendnevels. Hier en daar stak een hoog punt erboven uit. Als de zon erop scheen, trokken zij langzaam op en dan kwamen dorpjes, met kerk torens en beekjes, te voorschijn. Na Dikirch d controleplaats Grund- hof, door het schitterende Müllerthal, over de golvende weg langs de masten van Radio Luxembourg, naar de stad Luxemburg. Daar genieten van dé prachtige stad, turen in het diepe dal voor de grote boulevard met het beekje erin. En, hoe prozaïsch, maar hoe pret» tig, zich verfrissen in één der hotels. Met zes man scheren aan één wastafel tje. Zo van: „Als u uw hoofd een beet jé naar links houdt, kan ik ook in de spie gel kijken". DWARS DOOR BELGIE. Luxemburg was de tweede hoofdcon- tróle. Toen het Westen in, de grens over naar Arlons. Daar kreeg ieders Beneluxrijder een aardige plaquette (in Vielsalm in Luxemburg had men reeds een miniatuur slijpsteentje ontvangen, vervaardigd uit een bijzonder soort lei steen, waardoor deze plaats beroemd is). Over prachtige wegen en volop ge nietend van het vele natuurschoon ging de tocht verder naar Tintigny, Bertrix, Roehefort, Dinant, Namen. In Tintigny kon men kokende chocolademelk drin ken op het platform van een groot he renhuis. Het smaakte weer best, on danks de zon, die in niets ontziende fel heid de wereld bescheen. Heel rustig waren de wegen. Het eni ge, waarop de bestuurders moesten let ten, waren de koeien, die overal iij groepjes over de weg wandelden en zieft niet stoorden aan het verkeer. Maaï ongelukken hebben zij niet gemaakt. Tussen Dinant en Namen langs dé imponerende rotsgevaarten. Na Namen een mooi stuk weg naar Wavre. Daar stond op het Marktplein monsieur La» on, die vorig jaar had meegereden, maar nu (wel tot zijn spijt) met de contrólé was belast. Hij moest vele rijders op houden, omdat in Brussel, de volgend» controle, tevens laatste hoofdcontrole, de rijders en de deelnemers een lunclj kregen aangeboden en men daar de gro» te stoot niet ineens kon verwerken. Hei was een wijs besluit, in Wavre de zaak even op te houden. In Brussel zelf was de controle keu rig geregeld, heel wat beter dan vorig jaar. Er was voldoende politie vooj Café Bellevue, een afgesloten gedeelte voor de motoren en een ruime parkeer* plaats voor de auto's. De controles in de Belgische steden waren goed te vin den door de pijlen, die op bomen en mu ren waren aangebracht. HET LAATSTE TRAJECT. Van Brussel ging het via Oudenaerdö en Gent, Lokeren en St. Niklaas, naas Antwerpen. De Beneluxrijders behoef* den geen tolgeld voor de tunnel te be talen, een mooie geste van Belgischs zijde! Toen via Putte naar Woensdrechj Aan de grens verleende de Wegenwacht alle mogelijke service. Voor de laatst» maal werden de ramen van de auto'è gewassen. Vijf kilometer voor de con trole bij Woensdrecht een laatste vlie, gende contrlóe. Toen naar Goes voor de allerlaatste controle, de 38e. En in de loop van de Zaterdagavond arriveerden de Beneluxrijders opgetq- gen in de Zeeuwse hoofdstad. De slaap, waartegen zij vooral in de morgenuren zo hadden moeten vechten, Was ver dwenen. Vermoeidheid kende niemand meer. Op zó'n ontvangst had geen mens durven rekenen! De grauwe, vuile ge zichten van de motorrijders lichtten he lemaal op, toen zij door de feestelijk verlichte Lange Delft naar de Markt reden en aan de finish hun voertuigen tot stilstand brachten. De bestuursleden van „Scheldegouwen" hadden vele dank woorden in ontvangst te nemen, die zij volop verdienden. En niet alleen zij, maar ook al die leden van de andere Nederlandse en Belgische motorclubs, de politie in de drie landen, kortom al len, die op zo'n bijzonder prettige wijze hun diensten verleenden voor een vlot verloop van dit grote toeristische eve nement. De uitslagen plaatsen wij morgen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagochtend tot Maandagavond: Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met voorna melijk in het Zuiden van het land een enkele verspreide regen- of onweersbui. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Vrij warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1