Er liggen kansen voor ons in Venezuela» TWEE MANNEN STIERVEN ONVERWACHT. Westelijk hoge commissie zal over eenkomst niet paraferen» yiïugx>tin Zijn verblijfplaats en meubi lair worden vernietigd Vlo UJi ftCi Kans voor fabrikanten. Haac HM „Liever varkens, dan kippen!" De> mens wild, maat BAA YENS UW OPTICIEN DE HERFST NADERT AL! -J Zaterdag 28 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Handel tussen Oost- en West-Duitsland. Tenzij communisten beperkende maatregelen opheffen. De Britse, Franse en Amerikaanse hoge commissarissen in West-Duitsland hebben, na een Donderdag gehouden bijeenkomst, een communiqué uitgegeven, waarin /.y o.m. verklaren: „De door de Russische controle-commissie uitge vaardigde nieuwe beperkende bepalingen voor het vervoer van goederen uit VVest-Berljjn naar West-Duitsland (waarbj) de Russische zóne moet worden ge passeerd) hebben ernstige gevolgen voor de West-Berljjnse economie, er is hierdoor een toestand geschapen, waarin de hoge commissarissen niet kunnen berusten". Oost-Duitsers confisceerden schroot. Sinds medio Mei j.l. eisen de Russen dat op de vrachtbrieven van derge lijke goederen wordt vermeld waar vandaan de grondstoffen, die erin zijn verwerkt, werden betrokken. Dit heeft geleid tot een vertraging in het han delsverkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland, waardoor sindsdien goederen ter waarde van zeventig millioen Mark in West-Berlijnse pak huizen zijn opgestapeld. De hoge commissarissen verklaren verder, dat zij hun besprekingen met de Russen over het tegengaan van smok kelarij niet zullen voortzetten en even min toestemming zullen geven voor hev ondertekenen van de nieuwe handels overeenkomst tussen Oost- en West- Duitsland, voordat de vroegere werk wijze is hersteld. Deze bestond hierin, dat vrachtbrie ven aan de Sowjet-contröle-commlssle werden gezonden, die ze van een stem pel voorzag, waarna ze zonder verder uitstel aan de West-Berlijnse gemeente lijke autoriteiten die e documenten eerst hadden gestempeld werden toe gezonden. De vier-mogendhedenbespreklngen over deze kwestie werden meer dan twee weken geleden afgebroken en nadien is er geen nieuwe vergadering vastgesteld. Sinds het aflopen van de voorlopige handelsovereenkomst ls er geen wette lijke handel tussen Oost- en West- Dultsland geweest. Slechts enkele con tingenten goederen werden vervoerd, die nog volgens de oude contracten geleverd dienden te worden. Zowel ln West-Duitsland als ln West- Berlijn ziet men ln het normaliseren van de handel tussen West-Berlijn en West- Duitsland een belangrijke vereiste voor het functionneren van het handelsver drag tussen Oost en West, dat 6 Juli j.l. geparafeerd is. (Ingez. mededeling, advert.) voorkomt dat muggen U steken. Samenzweerders in Ethiopië berecht. Door een bijzondere rechtbank zijn te Addis Abeba acht personen ter dood veroordeeld. Zij worden er van beschul digd een moordaanslag op Keizer Haile Selassie te hebben beraamd. Daarna zouden zij een republiek hebben willen vestigen. De arrestatie van de acht mannen, onder wie een minister van Staat, is op 9 Juli bekend gemaakt. De dag daar na werd bericht, dat de beklaagden aan de Keizer schuld hadden bekend en om gratie hadden verzocht. Na het overlijden van Petain. Het fort op het eiland Yeu, waar Pe tain zes jaar in gevangenschap heeft geleefd, zal door het Frar.se leger wor den vernietigd. Het meubilair, tekenen van het korte verblijf in de villa waar Petain Maandag overleed, zal worden verbrand. Dit zouden de autoriteiten hebben besloten om te voorkomen, dat collaborateurs een verering van deze voorwerpen zullen maken. B(j het graf van de onbekende soldaat onder de „Are de Triomph" ls het gis teravond tot een treffen gekomen tus sen aanhangers van Petain en vroegere verzetsstrijders, toen ongeveer dertig verzetsstrijders trachtten een rouwde- monstratie van aanhangers van Pètain te verstoren. VRIJE CORRIDOR? De West-Berlijnse burgemeester, pro fessor Ernst Reuter, heeft Donderdag wederom aangedrongen op het Instellen van een corridor tussen West-Berlijn en West-Duitsland, waardoor goederen vrij vervoerd zouden kunnen worden, zonder tussenkomst van de Sowjet-Russische of Oost-Duitse autoriteiten. Volgens West-Berlijnse economische functionarissen heeft de Oost-Duitse politie ln de afgelopen vier maanden voor een waarde van 2 millioen West- Duitse Marken aan schroot geconfO- keerd, dat, afkomstig uit West-Berlijn, bestemd was voor West-Duitsland. BLOKKADE VAN HET SUEZ KANAAL. Kwestie voor de Veiligheidsraad. Gisteren ls ln de Veiligheidsraad het debat begonnen over de Israëlische klacht inzake de Egyptische blokkade van Israëlische schepen ln het Suez kanaal. De vertegenwoordigers van Egypte, Israël en Irak zijn uitgenodigd aan het debat deel te nemen zonder stemrecht. Het debat werd geopend door de Is raelische afgevaardigde bij de Ver. Na' ties, Abba Eban, die verklaarde, dat de regering van Israël rekent op actie van de Veiligheidsraad, om een einde te maken aan de toestand, die een toene mend gevaar is voor de toekomst van het gehele gebied. Door het permanent en zonder voorbehoud staken van de blokkade te eisen zou de Veiligheids raad de geest en de letter van de wa penstilstandsovereenkomst handhaven en verklaren, dat Israël en Egypte niet door de rechten van de oorlog maar door de plichten van de vrede zijn ge bonden. De Raad heeft de zitting ver daagd tot volgende week Woensdag. (Ingez. mededeling, advert.) Dr Riemens, gezant te Caracas: Vraag naar landbouw- en veeteeltproducten. „Voor Nederland zijn er in Vene zuela goede mogelijkheden. Vooral de Nederlandse kaas is er een bekend en gewild artikel. Daarom is het be paald teleurstellend, dat slechts één procent van de totale import van Ve nezuela uit Nederland komt!" Aldus verklaarde Hr. Ms. gezant te Caracas, Dr H. Riemens, tijdens een lunch, ge organiseerd door de afd. Amsterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Hij waarschuwde echterf, dat de markt in Venezuela niet met een handomdraai te veroveren is, vooral door de concurrentie van de Ver. Sta ten. Dr Riemens vertelde o.a. dat de financiële toestand in het land zeer gunstig is door de geweldige inkom sten van de petroleummaatschappijen en het voorzichtig financieel beleid der regering. Venezuela is een land, dat jaarlijks een overschot op zijn be groting heeft. Het land is dun be volkt, er wonen slechts ongeveer vijf millioen mensen op een oppervlakte zo groot als Frankrijk en Duitsland samen. Het is evenwel een duur land. De landbouw gaat sterk achteruit, doordat de olie-industrie arbeiders heeft aangetrokken. Venezuela is in Inschakeling van het bedrijfsleven bij de defensie-inspanning. Ingevolge het streven van de mili taire overheid om het Nederlandse bedrijfsleven zoveel mogelijk in te schakelen in de militaire productie, zal van 2 tot en met 31 Augustus a.s. in de toneelzaal van de Oranje-Nas- sau kazerne, Sarphatistraat, Amster dam, een tentoonstelling worden ge houden van een groot aantal artike len, behorende tot de militaire uit rusting. Vertegenwoordigers van in dustrieën, die op dit moment nog niet behoren tot de leveranciers van de strijdkrachten, zullen hier in de ge legenheid worden gesteld te beoor delen of zij tot levering van bepaalde artikelen in staat zijn. Zij zullen ter plaatse hiervan schriftelijk medede ling kunnen doen. Tentoongesteld zul len worden goederen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de luchtmacht betreffende de lederwa ren-industrie, confectie-industrie, tri cotage-industrie, band- en passement- industrie, nettenknoperijen, stukgoed- fabricage (wol en katoen), borstel industrie, petten-industrie, knopen- industrie, helmenfabricage, persoon lijk eetgerei en metalen uitmonste ringsstukken. de volle zin van het woord een land in opkomst. Er worden thans indus trieën aangetrokken, die ook wel eni ge bescherming genieten en met be hulp van geld uit de oliewinning wordt getracht de verdere economie uit te bouwen. Voor Nederland al dus de gezant zijn er goede mo gelijkheden, in de eerste plaats voor landbouw- en veeteelt producten. De helft van het verbruik van landbouw producten wordt geïmporteerd. Al leen uit de Ver. Staten bedroeg de import van melkpoeder gedurende 1939 30 millioen dollar. Door degenen, die in de toekomst gaarne zaken zouden willen doen met Venezuela merkte Dr Riemens op, dat het absoluut noodzakelijk is de toe standen ter plaatse te bestuderen. Het gezantschap is gaarne bereid inlich tingen te verschaffen, maar de markt in Venezuela is niet met een hand omdraai te veroveren, mede door de concurrentie van de Ver. Staten. De emigratiemogelijkheden in Vene zuela zjjn aanwezig, maar niet ln de eerste plaats voor de landbouwers. Er is vooral vraag naar vakarbeiders al» gevolg van de snelle ontwikkeling van het land. Vietnam mobiliseert 60.000 man. De regering van Vietnam heeft Vrij dag een decreet goedgekeurd inhouden de de mobilisatie van 60.000 Vietname zen voor een diensttijd van twee maan den. In een hierover uitgegeven communi qué wordt gezegd, dat deze en andere maatregelen ter voltooiing van de alge hele mobilisatie onverwijld ten uitvoer zullen worden gelegd. Zij waren bedoeld om aan iedere vermeerdering van het communistische gevaar voor Vietnam ingeval van een staken van het vuren in Korea het hoofd te kunnen bieden. De stromen in de Vaarweg Antwer penDordt blijven zich nog steeds in gunstige zin wijzigen. Enige weken ge leden werden in het Hellegat enige nieuwe vaargeulen afgetond, terwijl men eerstdaags gaat beginnen ook in het Volkerak (Noordergat) de bebake- ning te wijzigen. In de Londense gevangenis Holloway is een modeshow gehouden waaraan twee bekende mannequins meewerkten, Meer dan 200 vrouwelijke gevangenen in gevangeniskleding vergaapten zich aan de kostbare toiletten en juichten de mannequins toe. (Ingez. mededeling, adv.) Eén keer fout wassen en het is voorgoed gedaan met Uw kostbare zijde en Uw kleurige rayon. Maar de fluweelzachte Vivalon-vlokjes geven de zekerheid van ruisende zijde en stralende kleuren FEUILLETON door G. P. BAKKER 77) o— .Kwam je dezelfde geheime deur door, waardoor wij gevlucht zijn?" „Ja. Op de heuvel, waar wij geze ten hebben was Verona bij mij. Daar viel ik in slaap en droomde. Een droom in een droom. Ik keek in je donkere ogen, zoals nu. Ik zoende je, zoals nu. Ik trok je naar mij toe zoals nu. Ik „Wacht nu eens even", zei ze la chend. „En die andere vrouw, je vriendin Verona?" „Riep mij wakker." „ZÜ wees je de schat?" „Ja, de plek waar de kostbaarheden zouden liggen. Het was een droom onder de invloed van het heulsap, dat ze mij had ingegeven". „Saxon, domme jongen", zei ze. „Heb jij er nooit aan gedacht, dat je droom misschien een aanwijzing zou kunnen zijn!" „Dwaasheid, Het was een droom, scherper treffend door het vergif. Bovendien, Verona wist zelf niet waar de kostbaarheden verborgen waren". „Weet je dat zeker?" „Ze had slechts een flauw vermoe den." "Kan zij haar gedachten niet over gebracht hebben naar jouw hersens?" j Vl„rwÜl zjj zelf de plaats niet ken de? „Je hoorde toch, dat het bruggetje en het pad bestond." „Zeker, maar hoe dikwijls als men ergens komt waar men nooit is, schijnt de omgeving je bekend. Soms ook, als je met iemand spreekt, weet je vooruit de woorden, die hij zal uiten, In je droom zie je dikwijls plaatsen, waar je nooit in je leven geweest bent. Ik vond het wel vreemd, toen Olivier de weg beschreef, de ver waarloosde tuin en het zandpad, maar de gebeurtenissen volgden elkaar zo snel op, dat ik er verder geen aan dacht aan heb kunnen schenken." „Vervolg je verhaal maar", zei Ma rion. Ze luisterde met spanning, soms sloeg ze de arm om zijn hals, drukte zich tegen hem aan als om hem te beschermen. Soms ook lachte zij, zo als bij Edzke's woorden: „Die ver wenste wijven brengen de flinkste kerel de kop op hol." „En het gekste is", meende zij, „dat die kwajongen gelijk nceft. Maar zijn tijd zal ook komen." „Zoals de mijne gekomen is", op perde Saxon. „Eenmaal in je leven grijpt de ware liefde in je hart. Dan helpt geen rede neren en wie zijn verstand baas laat worden, zal het altijd berouwen. Dat geldt voor man en vrouw". „We hebben het beiden ondervon den", mompelde Saxon. „Diamant en glas", ging ze voort, „de echte liefde is hard als diamant. Niets kan haar versplinteren. Ze schittert nacht en dag. Als ze in je hart snijdt, blijft de wonde altijd bestaan. Uiter lijke omstandigheden hebben op haar geen invloed. Het andere is glas. Het kan soms glanzen, maar alleen bij zon licht. Het scheurt bij een zachte duw, breekt als het valt en wordt, als men er op trapt, tot fijne, scherpe scher ven." Saxon knikte. „Velen menen, dat ze hun glas door goud tot diamant maken. Anderen dat ze hun diamant kunnen ruilen tegen goud", vervolgde Marion. „Kleine wijsgeer, hoe weet je dat alles?" „Je moet niet menen, dat zelfs aan het Berlijnse hof niet velen om mij heen hebben gezwermd. Er waren mannen genoeg die je Marion wilden hebben. En een eenzame vrouw vindt het altijd prettig als men haar op eer lijke wijze het hof maakt, als ze boven andere vrouwen verkozen wordt, als men haar zegt, dat ze de mooiste vrouw der wereld is. En niét alle mannen zijn oud, lelijk en vervelend. Een vrouw. „Nooit, nooit laat ik je weer alleen!" riep Saxon. ,Dat is juist", sprak Marion, „het geen ik nu reeds een half uur bezig ben je duidelijk te maken. Wij blijven in 't vervolg bij elkaar. Weet je wat ik je zou willen vragen?" ,Nu liefste Dat we met ons beiden eens gingen onderzoeken of de vingerwijzing voor de ligplaats der kostbaarheden toch misschien geen waarheid bevat." Eén kans op de honderdduizend". Goed, dus toch een kans. Met nie mand er over spreken. Een geheim tussen ons beiden. We trekken weer vermomd naar de heuvel. We dringen de onderaardse gang bij avond binnen, van Rudolf's herberg uit. Daar is weinig gevaar aan verbonden. De meester vertelde dat er in Maagdenburg slechts een kleine bezetting achtergebleven is." (Wordt vervolgd.) Kuikenbroeders en pluimveefokkers oefenen critiek. „De regering schijnt meer te voelen voor varkens dan voor kippen!", aldus sprak de voorzitter van de Ver. van broederjjen en pluimveebedrjjven in Ne derland, de heer H. A. van Steenbergen, tijdens de algemene ledenvergadering van deze vereniging ln Apeldoorn. „Se dert de bevrijding ls de toestand in de kippenwereld niet zo somber geweest als vandaag!" Spreker dacht hierbij in de eerste plaats aan de z.i. scheve verhouding tussen voederprijs en eierprijs. De re gering schijnt meer te voelen voor de varkens dan voor de kippen, aldus spr. Immers, de export van varkensvlees kost ook handen vol geld, terwijl, wan neer de bekende cent per ei exporthef fing onlangs was doorgegaan, wij de subsidie op het kippenvoer tot de laat ste cent terugbetaald zouden hebben. Dank zij de organisaties is er grote kans, dat die heffing achterwege blijft. Op deze vergadering is mr J. van der Deuren uit Bennekom gekozen als tij delijk secretaris in plaats van de af getreden secretaris, de heer W. H. Schimmel, die wel gewoon bestuurslid zal blijven. Referaten zijn gehouden door prof. dr Romijn, die een voordracht hield over de proeven, welke hij met het machinaal broeden van kuikens had gehouden, ter wijl de rijkspluimveeteeltconsulent, de heer P. J. Wijk Pz., iets vertelde van zijn studiereis naar Amerika. TURKIJE EN DE ZWARTE ZEE. Naar in welingelichte kringen te An kara verluidt, zullen Turkse Marine eenheden permanent in de Zwarte Zee worden gestationneerd, teneinde dat deel van de Turkse kust te beschermen, waar Russische duikboten z(jn waarge nomen. UIT DE SCHRIFT. „Het hart des mensen overdenkt zijn weg, maar de Heere stuurt zijn gang." Spreuken 16:9. De Bijbel spreekt over het hart in meer dan één zin. En hij zegt, dat daaruit de uitgangen van het leven zijn. Bij die „uitgangen" of „oorsprongen" zullen we hebben te denken aan de bronnen van een rvier. Daar bij die bronnen welt het water op, daar perst het zich van alle kanten uit de bodem en dan vloeit het al verder en mondt eens uit in de zee. Zo ligt in ons hart de levens bron. Daar ontspringt het leven. Het is wel duidelijk, dat wan neer we in Spreuken 16 lezen: „Het hart des mensen overdenkt zijn weg," wij niet hebben te den ken aan ons hart in lichamelijk opzicht, maar als geestelijk levens centrum. Om het in één woord te zeggen: het hart, dat is ons „ik", onze „intiemste persoonlijkheid." Daar ontspringt de stroom van onze gedachten. Daar ontspringt het alles.... heel dat leven van peinzen en zinnen, van overleggen en beraadslagen, van liefde en haat van streven en worstelen. En nu weten wij uit Gods Woord, dat er iets met dat hart van ons niet in orde is. Dat hart is niet meer, zoals God, de Schepper van alle leven, het geschapen heeft. Want toen ging het leven van de mens naar God uit en de stroom ging in de richting, die God wilde en het water was rein en zuiver. Maar sindsdien heeft de mens zijn hart aan God ontstolen en drijft hij met al zijn gedachten en daden in de tegengesteld richting, en we le zen: „de Here zag, dat al het ge- dichtsel der gedachten zijns harten te allen dage boos was." Wie kan zeggen: Ik heb mijn hart gezuiverd en ben vrij van zonde? Het hart des mensen overdenkt zijn weg. Met dat woord „weg" wordt in de Bijbel hel hele men senleven bedoeld en ook de hele inhoud van dat mensenleven. De mens overdenkt zijn weg, hij peinst, hij zint, hij overlegt, welke weg hij zal inslaan om zijn doel te bereiken en zijn wensen ver vuld te zien. Maar.... die mens blijft daarin afhankelijk van God. De mens mag wikken en wegen, maar onder voorwaarde, dat hij met God re kent. Juist, omdat de Here onze gang stuurt, zullen we Hem in al onze wegen kennen en als onze weg niet altijd gemakkelijk en effen is, la ten we dan bedenken, dat God geen omwegen duldt en daarom vaak onze wegen recht maakt. Laten we bij al deze dingen toch bedenken, dat de Here tegenover het gedichtsel van onze harten stelde de gedachte van Zijn vrede! De Here Jezus kwam om Zichzelf te geven. Zijn bloed, Zijn leven, Zijn hart. tlngez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 Het heeft zin in dit weekoverzicht twee figuren naast elkaar te plaatsen: wijlen Abdoellah, koning van het Has- jemietische Rijk van de Jordaan en wijlen admiraal Forrest Sherman, chef van de Amerikaanse marinestaf; twee mannen die twee dagen na elkaar zeer onverwacht uit het leven werden weggerukt. De een stierf onder moordenaarshand, de ander aan een hartverlamming. Niet dat deze twee mannen ook maar iets met elkaar te maken hadden of dat er enig verband zou bestaan tussen beider dood. Het heeft zin ze naast elkaar te stellen, omdat in de laatste dagen van hun le ven beider activiteit gericht was op het bewaren van vrede in dat deel van de wereld, dat men het Nabije Oosten noemt en dat men niet ten onrechte als een haard van onrust beschouwt. Koning Abdoellah is door een pis toolkogel de dood ingezonden en deze moord verwekte naast algemene ver ontwaardiging een gevoel van onrust in de wereld. Het zou immers niet de eerste maal zijn dat een pistool schot een oorlog ontketende! Abdoel lah was koning van het Rijk van de Jordaan, een klein landje aan weerszijden van deze rivier en een onbetekenend landje ware het niet dat juist deze man daar koning ge weest was. Abdoellah regeerde nog maar kort over het aan de Israëlische zijde van de Jordaan gelegen deel van zijn rijk; pas sinds 1949. Toen de Pa lestijnse oorlog uitbrak was hij aan het hoofd van zijn Arabisch legioen een volgens Engelse methoden op geleide strijdmacht onder aanvoering van de Engelsman Glubb, die ook de titel pasja draagt de Jordaan over getrokken en had hij Arabisch Pales tina inclusief het oude Jeruzalem op de Joden veroverd. En toen de wa penstilstand gesloten tverd heeft hij dit gebied, hierin gesteund door En geland, welks trouwe bondgenoot hij sinds jaar en dag is, geannexeerd. Dit alles tot grote ontstemming van zijn doodsvijand, de trouweloze ex-Moefti van Jeruzalem, die aanspraak maakt op de troon van Abdoellah en daarbij de sympathie heeft van de andere Arabische staten. Abdoellah echter trok zich van het gedoe van zijn tegenstanders weinig aan hij was zelf ook aangesloten bij de Arabische Liga, maar hij was nu niet direct een lid dat b(j de anderen erg in de smaak viel! en hij koos een weg van verzoening jegens Israël, zich daarbij waarschijnlijk realiserend, dat deze jonge staat vooral in Ame rika nogal sympathie genoot. Dit heeft zijn aanzien in de Westerse wereld veel goed gedaan: men beschouwde hem algemeen als de man, die de po litieke en militaire situatie in dit deel van de wereld in evenwicht hield; een figuur die aan de ene zijde het Ara bische fanatisme (vechten tot de laat ste Israëliet uit Palestina verdreven is!) beteugelde, maar die aan de an dere kant ook voldoende invloed had om Israël duidelijk te maken, dat het zo welletjes was. En zo bestond er een gerede hoop, dat er in een niet zo verre toekomst een mogelijkheid te vinden zou zijn de vrede tussen Israël en zijn buurstaten te bestendi gen. Die kans is nu aanienlijk geringer geworden. Een kans op burgeroorlog in het Rijk van de Jordaan is niet geheel en al uitgesloten, daar een deel van de bevolking (daarbij ijverig opgestookt door andere Arabische sta ten!) het niet eens schijnt te zijn met de benoeming van Emir Naif tot re gent, zolang de kleinzoon van Ab doellah, prins Hoessein, nog te jong is om te regeren. Deze ontevredenen wensen de oudste zoon van de over leden koning, Emir Talal, op de troon. Het is bekend, dat deze tot de fana tici behoort. Men heeft hem echter niet kunnen kiezen, omdat hij momen teel in Zwitserland (al dan niet met reden!) verpleegd wordt onder een blijkbaar streng toezicht van een Britse zenuwarts. Als een dergelijke burgeroorlog zou ontbranden zou dit de lont in het kruitvat betekenen, want het is duidelijk, dat ook Israël dan niet werkeloos zou blijven toe zien. Mogelijk echter vindt men een compromis door prins Hoessein reeds nu tot koning uit te roepen. Het is te hopen dat zo de lont gedoofd kan worden. korte<"TOereldkroniek i En nu dan admiraal Sherman. Kort voor de dood deze Amerikaanse admi raal wegnam had hij een zeer belang rijke missie achter de rug, een missie die tot doel had Spanje voor een of ander militair bondgenootschap met de Ver. Staten te polsen. Menigeen, die gelezen heeft hoeveel ontstem ming dit verwekt heeft bij de West- Europese landen, in het bijzonder Engeland en Frankrijk, zal zich met verbazing hebben afgevraagd, wat Amerika er toe gebracht heeft juist nu dit bondgenootschap te entameren. En waarom juist een admiraal hier voor de aangewezen man was. Hier nu komt het verband tussen de acti viteit van deze twee onverwacht ge storvenen: evenals Abdoellah zoekt ook Amerika naar wat meer stabili teit in het Nabije Oosten. En daarom werden onderhandelingen met Spanje gevoerd. Door een admiraal. Wil de Amerikaanse vloot naar dit gebied varen, dan moet zij de Straat van Gibraltar passeren. Dat Truman en de zijnen niet zo'n erg hoge dunk hebben van Engelands capaciteit om deze zeestraat te blijven beheersen van de vesting Gibraltar uit, is niet zo verwonderlijk: de stuntelige Britse politiek in het Nabije Oosten geeft alle reden tot dit wantrouwen! Wat was dus logischer dan zich van de medewerking van Spanje te verzeke ren? En dit nu is het werk geweest van admiraal Sherman. De Ver. Sta ten zijn er al lang op uit overal ter wereld steunpunten te leggen, daar mee de vroegere strategie van Enge land voortzettend. Als men nu be denkt, hoe dicht Rusland ligt bij het Nabije Oosten, hoe de weg naar Afri ka en Achter-Indië slechts wordt ge blokkeerd door een maar heel zwak Perzië, dat bovendien nog niet eens helemaal ongevoelig lijkt voor het lonken van het Kremlin, nu het in een conflict met een der westerse mo gendheden gewikkeld is, en verder door een Turkije dat wel trouw is aan het Westen, maar toch niet krach tig genoeg zal zijn om een commu nistische vloedgolf te breken dan kan men zich voorstellen, dai de Ame rikanen wat ruw over de West-Euro- pese gevoeligheden zijn heengelopen en de onderhandelingen met Franco begonnen zijn. In dit zelfde licht dient men trou wens ook het zenden van Harriman door Truman te zien als bemiddelaar in het Perzische olieconflict en het is verheugend dat de Amerikaan succes schijnt te boeken. Het ziet er naar uit dat de Perzen toch weer met da Engelsen nu een vertegenwoordi ging van de Britse regering zullen gaan praten en vermoedelijk komt men van praten dan ook wel weer tot samenwerking. Dat praten heeft ook gebaat in Kae- song, waar de vertegenwoordigers der Ver. Naties hun zin hebben gekregen in het gesprek over een wapenstil stand op Korea. De communisten zijn teruggekomen van hun eis, dat de te rugtrekking der buitenlandse troepen op de agenda moet staan; zij hebben zich vergenoegd met de toezegging, dat daarover later gesproken zal wor den. Er zijn nog vele dingen, die in de afgelopen week de gemoederen heb ben bezig gehouden: de kabinetscrisis in Frankrijk, de vorming van een Europees leger, het vredesverdrag met Japan wij zullen dit alles voor dit maal laten rusten. Ongetwijfeld zul len deze vraagstukken te zijner tijd in het brandpunt der belangstelling komen. V Twintigduizend gulden verloren. Een incasseerder van de firma R. Mees en Zonen te Rotterdam had gis termiddag bij twee banken in de bin nenstad een bedrag van ƒ20.179,31 af gehaald. Op de terugweg kwam hij tot de ont dekking, dat hij zijn portefeuille kwijt was, waarin hij het geld had gedaan. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat hij de portefeuille naast zijn binnenzak heeft gestoken. oewel veel mensen hun vacantie nog met spanning tegemoet zien en iedereen zijn hoofd nog vol heeft met zomerplannen, zijn de mo de-ontwerpers alweer druk bezig hun collecties samen te stellen voor de komende herfst en winter. De foto's boven laten drie mantels zien van zeer uiteenlopend karakter, doch alle bestemd om deze herfst te worden gedragen. Allereerst een geklede mantel in prinsessenstijl met de nieuwe af lopende schouderlijn, uitgevoerd in soepele zwart-wollen stof en af gezet met witte kant. De mouwen kunnen naar verkiezing drie kwart en lang worden gedragen. In het midden ziet men een mantel van meer winterse allure. Deze is gemaakt van een warme, wollen tweedstof en kan ook zon der ceintuur, als swagger worden aedragr i. capuchon i. afneem baar. Tenslotte een nog wat zomers model, dat dan ook bestemd is voor de uroege herfst. De mantel is uitgeroerd in het populaire zioart-ioit dessin, dat nooit verveelt. Het onderste gedeelte van de kraag en de vier knopen zijn van zwart fluweel en geren deze overi-ens zeer eenvoudige mantel een aparte bekoring

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3