Eerste deel van de Benelux-Ronde werd een verbroederingstour PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrouw en man „Zeeuwsch Dagblad"-equipe rijdt monsterrit van 1100 km. Demarcatielijn is nog een groot struikelblok in Korea GLORIEUSE INTOCHT VAN DE KOENE TIPPELAARS 1 SNIPPER NIEUWS1 Koningin stapte een stadhuis uit met een geitje Herbouw Rusthuis Ouden van Dagen te Vlissingen Europa gaat voor Uitgave Stichting „Zeeu'.vsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 275-1, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2P09, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1927 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct, per woord ZATERDAG 28 JULI 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.55 u., onder 20.38 u. Maan op 0.04 u., onder 18.22 u. Hoogwater op Zondag 29 Juli: Vlissingen: 10.46 u. 1.44 m., 23.11 u. 1.44 m. Terneuzen: 11.12 u. 1.64 m., 23.38 u. 1.64 m. Wemeldinge: 12.12 u. 1.35 m., u. m. Zierikzee: 11.56 u. 1.14 m., u. m. NEEN, wij hebben deze titel niet be leefdheidshalve zo gesteld wij schre ven dit zo, omdat het ons nuttig leek enige opmerkingen te maken over de verhouding tussen man en vrouw, sa menlevend in het gezin. Want wie scherp opgelet heeft zal bemerkt heb ben dat zich in de laatste 25 jaren een verandering voltrokken heeft in deze verhouding. En dat die verandering in de laatste 5 jaren op verontrustende wijze een hoogtepunt heeft bereikt. Twee, nauw met elkaar samenhan gende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. De eerste is, dat de geestesge steldheid van de vrouw zich heeft ge wijzigd, dat menige jonge vrouw anders denkt over haar positie in het huishou den dan haar moeder deed; en de twee de is dat dat huishouden grote veran deringen heeft ondergaan. Het laatste zal wel niemand bestrij den. Ieder weet of ieder kan het al thans weten! dat het besturen van een huishouding minstens evenveel zor gen meebrengt en minstens evenveel organisatievermogen vraagt als het be sturen van een groot bedrijf. Zeg met dat het overdreven is probeer het anders zelf een huishouden te drijven met een zeer bescheiden inkomen, bo vendien de kinderen op te voeden en daarnaast levenskameraad te zijn voor Uw echtgenoot. Die taak is uitzonder lijk zwaar. MAAR OOK liet eerste punt: dat de geestesgesteldheid van de jonge gehuw de vrouw anders is dan die van haar moeder en grootmoeder, behoeft niet in twijfel getrokken te worden, ook al zijn er hier uitzonderingen. De vrouw is zelfstandiger geworden, eist meer dan vroeger de haar toekomende plaats op naast de man, waar zij zich vroeger meestal onder de man gesteld zag. Dat is in het geheel niet verwonderlijk. Dank zij de emancipatie staat op het ogenblik vrijwel elk beroep voor de vrouw open. Logisch gevolg is geweest dat het meisje geheel anders wordt op gevoed dan vroeger; niet in de eerste plaats gericht op het huishouden, maar veel meer op het beroep dat zij voor zich gekozen heeft. En heeft zij een maal na die opleiding een positie in de maatschappij bereikt, dan leert zij daar in eigen verantwoordelijkheid te dragen en zelf beslissingen te nemen. Dan, op een gelukkig ogenblik, ont moet zij haar ware liefde. De liefde leidt tot verloving en de verloving tot een huwelijk. Dan zijn zij levensgezellen d.w.z. dat zij naast en met elkaar door het leven gaan. De man is hierbij de leidinggevende, maar desondanks staan zij naast elkaar. Ook de vrouw wil haar aandeel in de verantwoordelijkheid dra gen, haar man steunen, niet alleen door zijn pantoffels klaar te zetten en de kinderen stil te houden als vader moe is (alsof zij zelf niet moe is!), maar ook door de gemeenschappelijke zorgen sa men te bespreken en samen naar een oplossing te zoeken. Deze verandering komt in vele kleine dingen tot uiting: de hedendaagse vrouw vindt het vrij vanzelfsprekend dat de man ook zijn aandeel in het huishouden doet, voor zo ver hij tijd be schikbaar heeft. Ze vindt het gewoon dat hij des avonds, als het zo uitkomt, voor thee en koffie zorgt zij heeft immers een minstens even zware dag taak achter de rug als hij! En het is toch ook voor een man geen minder waardig werk? DEZE VERANDERING is begrijpe lijk, kan zelfs 'erblijdend zijn als zij meer wederzijds begrip tussen man en vrouw teweeg brengt maar zij is op dit ogenblik nog verontrustend, omdat de huwelijksband hierdoor toch losser geworden blijkt te zijn. De vrouw, nog niet geheel en al gewend aan haar vrij heid, blijkt snel geneigd te zijn op hol te slaan, te vergeten, dat het huishou den haar taak is in het huwelijk en dat zij die taak zo goed mogelijk dient te vervullen. En de man blijft altijd een kind van zijn moeder. Hij wil altijd in zijn vrouw iets van zijn moeder terug vinden en tegenwoordig vindt hij dat „iets" dikwijls niet. Dan wordt het hu welijk een teleurstelling, een last met alle ellende van dien. Hiertegen is maar één middel: op voeding tot liefde. Ouders dienen hun kinderen niet alleen op te voeden voor de maatschappij, maar zeker niet min der voor het huwelijk. Dat eist van die ouders inzicht in de geestesgesteldheid van hun zoons en dochters en dat eist een goed voorbeeld. Het huisgezin, waarin men is opgegroeid is de bril waardoor men ook later het leven be ziet. Als in dat huishouden de liefde tussen man en vrouw gewoond heeft, dan is de kans groot, dat die liefde ook zal wonen in de huisgezinnen der kin deren, ook al zijn de tijden dan ver anderd. Ieder die kinderen heeft moge zich hiervan bewust zijn. Het gaat in deze om niets meer of minder dan het voort bestaan van het Christelijk huwelijk. Vandaag gaat het door België en Luxemburg Indonesische militair schoot Nederlander dood. De 53-jarige voorman van de haven dienst van de K.P.M. te Tandjong Priok, de heer J. J. Thepen, is Donderdagmid dag door twee schoten uit de stengun van een militair van de havenveilig heidsdienst te Tandjong Priok dodelijk getroffen. Een der kogels trof ook de klerk van de K.P.M., Warta, die ernstig gewond naar het ziekenhuis werd ver voerd. Vólgens inlichtingen van de Indonesi sche militaire politie had Thepen een dreigende beweging gemaakt naar de militair, die met zijn stengun in aan slaghouding stond en die onmiddellijk :urde. Thepen werd op slag gedood. (Van onze speciale verslaggever) Valkenswaard, Zaterdagnacht 12.15 uur. Een oud mannentje uit Amsterdam legde gisteravond zijn bril van zijn gezicht om beter de letters op het oranje bordje voorop onze auto te kunnen lezen. Hij spelde de woorden „Benelux-Ronde" en was te vreden. Dit gebeurde om ongeveer half acht voor het hotel „Witte- veen" aan de Ceintuurbaan in Amsterdam, waar de eerste hoofdcon- trölepost van de Benelux-Ronde, het grote touristische tourevenement van het jaar was gevestigd. Zo nieuwsgierig als deze oude Amster dammer was, waren dat de duizenden die de scooters, motorfietsen en auto's de hoofdstad zagen binnen rijden. In de straten rondom de Cein tuurbaan, waar tientallen voertuigen stonden geparkeerd, hingen de mensen uit de ramen, om de bedrijvigheid op straat goed te kunnen gadeslaan. De politie had voor een prima organisatie gezorgd en kon het drukke verkeer goed verwerken. Op de meeste kruispunten in Amsterdams straten stonden leden van de Amsterdamse Motorclub met blauw-witte vlaggen om de deelnemers de weg te wijzen. Dat was Amsterdam. Maar voordat de honderden rijders hun contrölekaarten daar hadden laten afstempelen, hadden zij al een prachtige rit achter de rug. DE START. Eerst was daar geweest de start in Bergen op Zoom, waar honder den toeschouwers op het Marktplein waren samengestroomd. Spanning heerste daar vooral onder de deel nemers, die op het punt stonden de monsterrit van 1100 km te beginnen. Op het laatste nippertje kwam er nog een motorrijder uit Irian en twee Zwitsers aangereden, die nog voor de tocht inschreven. In het to taal vertrokken 345 deelnemende voertuigen. DOOR HET LAGE LAND. Het ging eerst via controlepunten bij Ter Heide, Moerdijk, IJsselmunde en Den Haag. De bewegwijzering, zowel langs de wegen als in de steden was tip-top in orde. De route was aangege ven door grote witte letters B.R. op de kruispunten van wegen en door bor den aan de bomen. Vergissen was slechts mogelijk voor hen die niet op letten. Blijkbaar was dat het geval met een automobilist, die aan de controle post aan de Moerdijk doorreed en pas twee honderd meter verder zijn vergis sing ontdekte. Zijn vrouwelijke passa gier moest terug lopen, om de kaart te laten afstempelen. Maar dat zijn ten slotte kleine incidenten op een tocht van ruim 100 km. Daarbij kwam (eigen lijk hadden wij dat eerst moeten noe men), dat het weer zich tot op het ogenblik uitstekend leende voor een tocht als deze. Een stralende zon bij de rit overdag maakte het rijden vooral De Franse impasse. PETSCHE DOET WEER ZIJN BEST. President Auriol heeft de minister van Financiën van het afgetreden kabi net, Maurice Petsche, voor de tweede maal verzocht te trachten een regering te vormen, iijj is bereid een bijeenkomst van de verschillende partyen te presi deren. Wanneer daar overeenstemming wordt bereikt, zal h\j de uitnodiging van Anriol aanvaarden. van de motorrijders tot een plezier. Het gedeelte van de tocht door het eigen land leidde van Amsterdam over Amersfoort, Utrecht, 's-Hertogenbos_ch en Eindhoven naar de grens, een tocht door een prachtige streek. VERBROEDERING. Deze ronde is waarlijk een Benelux- Ronde. Hier rijden Belgen, Luxembur gers en Nederlanders samen. Tijdens de Vervolg op pag 5.) Bescheiden werden in beslag genomen. *Door de eeuwen trouw" dient bezwaarschrift in Door de Stichting „Door de eeuwen trouw" te Eindhoven zal bjj de rechtbank te Den Bosch een be zwaarschrift worden ingediend tegen de inbeslagnemingen, welke bij haar en bestuursleden hebben plaats gehad, waarbij, zo zegt de Stichting, een groot aantal brieven en andere bescheiden zjjn meegenomen door de justitie. In het bezwaarschrift wordt gesteld, dat de Stichting aanspraak maakt op onverwijlde teruggave van stukken, om dat de inbeslagneming niet in het be lang is van enig strafrechtelijk onder zoek en dus in strijd met de wet. Voorts wordt gesteld, dat de Stichting de over tuiging heeft, dat de inbeslagnemingen zijn geschied om haar te belemmeren in haar actie ten behoeve van het zelf beschikkingsrecht, om haar bij het Ne derlandse publiek in het discrediet te brengen en om gegevens te verkrijgen omtrent de werkzaamheden van de Stichting in het verleden en haar plan nen voor de toekomst, welke voor de Nederlandse regering van politiek be lang zouden kunnen zijn. De behandeling dezer zaak zal waar schijnlijk volgende week in raadskamer van de Rechtbank te 's-Hertogenbosch beginnen. Vredesgekiv van Radio-Moskou DE DELEGATIES DOEN KALM AAN. De bjjeenkomst van Vrijdag heeft slechts 75 minuten geduurd. De Chinese en Noord-Koreaanse afgevaardigden hebben de toespraak van vice-admiraal Joy niet beantwoord. Zij vroegen daarvoor de tijd tot Zaterdag. Het vaststellen van een demarcatielijn zal mogelijk tot grote onenigheid aanleiding geven. De militaire leiders der Ver. Naties willen, zoals bekend, vast houden aan de huidige frontlinie, die behalve in het Westen, over een afstand van dertig tot vijftig kilometer over Noord-Koreaans gebied loopt. Deze linie is voor de verbondenen veel gunstiger dan de 38ste breedtegraad. Zouden zij op deze laatste scheidingslijn terug trekken, zoals de communisten willen, dan zouden de geallieerden de kostbare, na drie maanden van strijd behaalde terreinwinst, moeten p-jjsgeven, zo verklaarde men. De delegaties te Kaesong hebben be sloten slechts één agendapunt per dag te bespreken. Verder is men van plan, om de vergadering, als de gemoederen te veel opgewonden zijn, onmiddellijk te verdagen. Radio Moskou heeft zijn uitzending voor het binnenland, in het internatio nale overzicht, gezegd: „De wapenstil stand in Korea moet door de landen ge zien worden als de eerste fase in de strijd om de vrede. Deze eerste fase zal uitgebreider onderhandelingen mogelijk maken, die niet slechts betrekking heb- Harriman naar Londen. Harriman, de speciale afgezant van Truman, is gisteren naar Londen ver trokken voor besprekingen met de Brit se regering over de Perzische voorstel len met betrekking tot de oliecrisis. Hij zal twee dagen in Londen blijven en daarna naar Teheran terugkeren. DE LAATSTE LOODJES. Aan 8804 wandelaars is Vrijdagmiddag, de vierde en laatste dag van de vier daagse, de medaille uitgereikt. In totaal zijn er 300 uitvallers te noteren ge weest, van wie de meesten in de eerste twee dagen tengevolge van de koude hebben opgegeven. De nestor van de vierdaagse, de 78-jarige opa Dinkhuizen uit Den Haag, liep het parcours voor de 27ste maal uit. Het weer was stralend en in Cuyk, het hoogtepunt van het parcours van de laatste dag, werden zjj door duizenden toegejuicht. De intocht te Nijmegen was, zoals ieder jaar, overweldigend. (Onze verslaggever geeft op pagina 5 een verder relaas). f 7 i i i i GROENTE- EN FRUITTENTOON- STELLING TE TERNEUZEN. In het veilinggebouw te Terneuzen zal op 28 en 29 September a.s. een groenten- en fruittentoonstelling wor den gehouden, georganiseerd door de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen", de Zeeuwse Groentelers- vereniging en de afdeling Zeeland van de Nederlandse Fruittelersvereniging, Dertien deelnemers telt de voonved- strijd om het schaakkampioenschap van Nederland. De vijf winnaars zullen Ia- ter tegen Euwe, Prins, v. d. Berg, Van Scheltinga, Cortlever en Kramer uit komen. Op de Sint Pietersberg zal een verhoging van 275 meter lang en 20 meter breed worden aangebracht. Men wil meer noodlottige instortingen voor komen. Tussen Amsterdam en Amersfoort is 'n bestelauto ontvreemd, waarin zich een pakket met zware ver giften bevond. -» Te Bant in de Noord- Oost Polder is een kleine Ned. Herv. noodkerkje in gebruik genomen. Voor heen werden de kerkdiensten in een boerderij gehouden. De Rotterdamse Kamer van Koophandel wenst geen lap middelen voor het vliegveldvraagstuk. Dit staat te lezen in haar jaarverslag 1950. Minister Stikker heeft weer een hele reis voor de boeg. Dinsdag vertrekt hij naar Parijs. Daarna is Straatsburg aan de beurt. i.an het eind van de week hoopt de minister weer in ons land te rug te zijn, Op de Londense effecten beurs heerste een chaotische toestand. De regering had n.l. een dividendstop vastgesteld. De West-Duitse Bonds raad heeft de regering verzocht con trolemaatregelen voor de staalindustrie te nemen. De raad van Zierikzee heeft gister avond B. en W. gemachtigd het uitbag geren van de nieuwe haven over een lengte van 150 meter onderhands aan te besteden aan de Fa G. Blom en Van der Vlies te Sliedrecht. Kabelprobleem te Middelburg. Gemeente en P.T.T. vonden elkaar. Vertegenwoordigers van B. en W. te Middelburg en het hoofdbestuur van de P.T.T. zijn het eens geworden over de vraag, hoe het loodkabelnet van de ra- diodistributie aesthetisch gezien het meest gunstig aan de huizen kan wor den aangebracht. Het gemeentebestuur zal het verzoek aan de burgerij, geen toestemming te verlenen tot de aanleg, intrekken. Het betreft hier de loodkabel bestemd voor het vierde programma van de radio distributie. De leiding van de samenspreking had de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. ben op militaire, doch ook op politieke aspecten, teneinde een atmosfeer te scheppen, die van essentieel belang is voor de Internationale samenwerking. De onderhandelingen moeten leiden tot het bereiken van een overeenstemming tussen de vyf grote mogendheden en het sluiten van een vredespact. Een auto vol Als het koninklijk paar een bezoek aan een deel van het land brengt, is het zo langzamerhand gewoonte ge worden dat in verschillende plaatsen geschenken worden aangeboden. Hieronder volgt dan een lijst van wat Koningin Juliana en Prins Bern- hard mee naar Soestdijk zullen ne men, na de eerste dag van hun be zoek aan de Vijfherenlanden en Al- blasserwaard: Drie bouquetten bloemen, een an tieke koperen melkkan, vier papie ren mandjes met een tegeltje erin voor de Prinsesjes, een geitje, een Meikaas, een potje met boter, een ham, een antieke boerenwagenkist, een stamboekveulentje, een kristal len kaarsenluchter, pressepapiers voor de Prinsesjes, een oud koperen reincultuurapparaat, een schilderij en een bouwdoos voor de Prinsesjes. Hulp voor Arabische vluchtelingen. TRUMAN VRAAGT VIJF MILLIOEN. President Truman heeft het Congres om vijf millioen dollar verzocht voor hulp aan Arabische vluchtelingen uit Palestina en teneinde een verslechte ring van de huidige eritieke toestand in het Midden-Oosten te voorkomen. Een der voornaamste oorzaken van de spanning in het Midden-Oosten is de ellendige toestand van honderddui zenden Arabische vluchtelingen uit Palestina. Een veertigtal Amerikaanse „Thunderjet"-straaljagers werden overgedra gen aan vijf landen van het Noord-Atlantisch pact, n.l. Noorwegen, Dene marken, Nederland, België en Frankrijk. De plechtigheid vond plaats op het vliegdekschip „Corregidor" te Newark. De bovenste foto toont de ver tegenwoordigers van de vijf landen, die de vliegtuigen in ontvangst na men, v.l.n.r. Kolonel H. F. C. Holtz NederlandAmbassadeur Wilhelm Munthe de Morgenstierne (Noorwegen), Eugene M. Zuckert, een assistent secretaris van de luchtmacht, Ambassadeur Henrik DeKauffmann (Dene marken), Consul Jean Daridan (Frankrijk) en burgemeester graaf Yuan Dumonceau de Bergendal (België). Foto beneden toont een gedeelte van de straaljagers op het vliegdekschip. Een oude legende herleefde „PIET HEIN" VAARDE DOOR VIJFHERENLANDEN. Wie tijdens de rondrit van Koningin Juliana en Prins Bernhard deze eerste dag zjjn oor te luisteren legde heeft verschillende malen spontane uitlatingen kunnen opvangen, die er op wezen, hoe zeer men in de Vijfherenlanden dit koninklijk bezoek dankbaar opvat als een levend bewijs van vorstelijke belang stelling in wat in ons volk en dus ook in het „hartje Nederland" leeft, streeft en werkt. In al deze stadjes, dorpen en landouwen, waar eeuwen van Hollands rijke geschiedenis op neerzien, was het vandaag een weelde aan feestelijke en dikwijls originele versiering en glundere gezichten. Een sfeer van blijmoedigheid ken merkte de gehele tocht, die om twee uur Vrijdagmiddag in de oude vestings stad Vianen begon en eerst om 10.30 uur met een rit door de ver lichte stad Gorkum naar de „Piet Hein" zal eindigen. Het was trouwens een echt Hollandse tocht, die zich geheel aan paste bij deze streek, omdat zij gedeel telijk over water ging met het jacht „Piet Hein". .Slechts van Vianen, waar de intocht tijdens het beieren van de klokken onder de oude Hofpoort door geschiedde, ging de rit van de Koningin en de Prins gezamenlijk. Daarna split sten zich hun wegen, om bij het bezoek aan de Leerdamse glasfabriek weer te- samen te komen. H.M. de Koningin was gekleed in een licht grijze robe van changeant zijde en droeg een klein zacht geel hoedje met een dito strik. HET GEITJE. Deze dag was ijk aan bijzondere din gen. In het stadhuis van Meerkerk, speelde zich 'n alleraardigst tafereel af. Toen het haar aangeboden geitje, ver sierd met een oranje strik en speciaal bestemd voor Prinses Marijke de op de eerste etage liggende raadszaal was binnengeleid en vriendelijk door de Ko ningin was gestreeld, informeerde de Landsvrouwe lachend of het dier zelf trappen kon lopen. Nederland wil groter EBU-quofum Volgens kringen, die in nauw con tact staan met de Europese organisa tie voor het plan Marshall, zal het West-Duitse quotum van 320 millioen dollar in de Europese betalingsunie vermoedelijk worden verhoogd. De bestuursraad, welke sedert Donderdag j.l. bijeen is om te overwegen of her ziening van de quota nodig is, heeft volgens deze zelfde kringen nog geen beslissing genomen inzake Duitsland of inzake Nederland, dat eveneens een groter quotum wenst dan de toe gewezen 330 millioen dollar. De raad zal zijn bijeenkomst aan het einde van deze week besluiten. Het nieuwe quotum voor Duitsland zal vermoe delijk ongeveer 450 millioen tot 500 millioen dollars bedragen. LIJDENSGESCHIEDENIS DUURT AL JAREN. Gistermiddag vergaderde de gemeen teraad van Vlissingen. Bij de rondvraag heeft de heer J. L. de Wit (A.R.) op nieuw de kwestie van de herbouw van het tehuis voor ouden van dagen ter sprake gebracht.. Hij wees er op, dat do Stichting Rusthuizen Walcheren be reikt wat ze wil, doch dat Vlissingen nu al 6 jaar bezig is het rusthuis her bouwd te krijgen, zonder veel verder te komen. De heer De Wit was geniegd alle hoop te laten varen. Wethouder Van Oorschot moest dat toegeven. Ook ik heb het gevoel van moedeloosheid", zo zei hij, B. en W., zo deelde de wethouder me de, hebben zich eerder dan de Stichting Rusthuizen, om bouwvolume tot Ged. Staten gewend, doch de Stichting ging voor, omdat „Irma" verbrand was. Tholen kreeg inmiddels ook al bouw volume voor een rusthuis. Bovendien kregen de architecten, die de plannen voor het rusthuis hebben gemaakt ru zie, waardoor de zaak maandenlang bleef liggen. Op 26 April j.l. werd tij dens een bezoek namens het Ministerie van Wederopbouw afgesproken, dat een beslissing zou vallen. Er werd beloofd, dat een brief zou worden gezonden, waarin het standpunt van het Ministe rie werd bepaald. Deze brief kwam na vele weken wachten, doch niet aan het gemeentebestuur, doch aan de Prov. Dienst voor de Wederopbouw en Volks huisvesting Zeeland, die opdracht kreeg het Vlissingse gemeentebestuur in te lichten. Dit gebeurde eerst 6 weken na ontvangst van de brief. Het gemeente bestuur heeft zich nu tot Ged. Staten gewend met verzoek deels in 1951 deels in 1952 bouwvolume ter beschikking te stellen voor de herbouw. Ged. Staten hebben dit verzoek om advies naar de P.D.W. gezonden, waar het thans wordt behandeld. Wethouder Van Popering zei hierop, dat men Maandag in Den Haag bespre kingen zal voeren. Maandag hopen we op deze vergade ring terug te komen. Mej. dr H. van den Berg te Zierikzee, tijdelijk lerares aan het Gem. Lyceum, is in vaste dienst benoemd. Wie beschrijft de verbazing van het buiten wachtende publiek, toen Konigin Juliana even later het stad huis uitstapte met het geitje aan de hand, dat volgens alle regelen der kunst de trappen was afgedaald, DE ZWAAN. In Kedichem werd weer scheep ge gaan op de „Piet Hein", die De Linga afzakte naar Arkel, gelegen aan de door Napoleon tot heirweg verheven Bazel- dijk. Nu wil een oude legende, die her inneringen oproept aan de Lohingrin- sage, dat de heren van Arkel hun boot jes vroeger lieten voorafgaan door een zwaan. Om die legende levendig te hou den lag daar nu aan de grens van Ar kel een geweldige zwaan in het water, die zodra het koninklijk jacht naderde als chef-de-reception fungeerde en in hetzelfde tempo naar de kade dreef, waar het koninklijk paar aan land zou gaan. In de Stadsdoelen te Gorkum werd een maaltijd genuttigd, waar aanzaten alle burgemeesters met hun echtgeno ten. Nog laat bezochten de Koningin en de Prins de personeelsavond van de N.V. de Vries Robbe en Co. Op de dag had Prins Bernhard de fabriek be zichtigd. MARSHALL VOOR DE SENAAT: Generaal Marshall, de Amerikaanse minister van Landsverdediging, heeft Vrijdag getuigenis afgelegd voor de Commissie voor Buitenlandse Betrek kingen van de Senaat, zulks in verband met Trumans programma voor het ver lenen van economische en militaire hulp aan het buitenland tot een bedrag van 8500 millioen dollar, Indien het Congres besnoeiingen wenst, zou ik deze liever zien aange bracht in de voor de Amerikaanse weer macht uitgetrokken gelden, dan in het voor de Europese bewapening bestemde bedrag", verklaarde Marshall o.m. Voorts deelde generaal Marshall me de, dat de Ver. Staten verwachten in 1952 400.000 soldaten in Europa te heb ben. Dan zouden de Europese bondge noten 2.500.000 man onder de wapenen hebben en in staat zijn uit hun reserves 5.000.000 man in het veld te brengen 90 dagen na het uitbreken van een oorlog. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot van avond: Vr'j warm. Droog en vrij warm weer. Tamelijk veel bewolking. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke vvind.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1