WEG NAAR WAPENSTILSTAND IN KOREA NAGENOEG GEËFFEND PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Er zitten nog addertjes onder het gras OVEREENSTEMMING BEREIKT OVER AGENDAPUNTEN Ook Reynaud lukt het niet de Opleving in de gelederen van verslinders van kilometers v SNIPPER NIEUWS k .JÉ Benelux-Ronde begint om twee uur vandaag Bolwerk van de vrije wereld veel sterker dan het Russische Ds* D* Veldkamp overhandigde tien mille voor hongerend India Uitgave Stichting „Zeeuwich Dagblad" Hoo.dkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel, 343S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 3435. Giro 274280. Kantoren s Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2P09, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1926 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 27 JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon eu Maan. Zaterdag: Zon op 4.53 u., onder 20.40 u. Maan op u., onder 17.17 u. Hoogwater op Zaterdag 28 Juli: Vlissingen: 9.33 u. 1.46 m., 21.56 u. 1.39 m. Terneuzen: 9.58 u. 1.67 m., 22.23 u. 1.60 m. Wemeldinge: 10.56 u. 1.38 m., 23.20 u. 1.27 m. Zierikzee: 10.39 u. 1.18 m., 23.04 u. 1.06 m. Na de slepende besprekingen van de laatste tijd zijn de delegaties van de Ver. Naties en de Noordelijken het eens geworden over de agenda voor de wapenstilstandsbesprekingen. Aanvaarding van de agenda, het vaststellen van een militaire demarcatielijn, het treffen van concrete regelingen o.a. betreffende de krijgsgevangenen en aanbeve lingen aan de betrokken regeringen van beide partijen, zijn de agenda punten van de besprekingen, die direct op bet sluiten van een wapen stilstand zijn gericht. Deze conferentie zal Zaterdag beginnen. Uit de korte duur van de besprekingen leidt men te Tokio af, dat men tenslotte tot overeenstemming over de agenda is gekomen. Deze mening werd versterkt door berichten uit Washington, volgens welke de verbondenen, met slechts gering voorbehoud, met het Noordelijke compromisvoorstel hebben Ingestemd. Aangaande het tweede punt van de agenda meldt Reuter, dat het vaststellen van een militaire demar catielijn, het instellen van een gede militariseerde zone inhoudt als eer ste voorwaarde voor het beëindigen van de vijandelijkheden. Het derde punt betreft regelingen voor de verwezenlijking van een staken van het vuren en een wapen stilstand met inbegrip van de in stelling van een lichaam, dat op de nakoming hiervan moet toezien. in het communiqué der Ver. Na ties wordt verder nog gezegd, dat men zich ten volle moet realiseren, dat een wederzijdse aanvaarding van de agenda zuiver een eerste stap is naar het einddoel van een wapenstilstand. Er zijn talrijke prin cipiële punten binnen het geheel van de agenda, waarover nog overeen stemming moet worden bereikt en ten aanzien waarvan op het ogen blik nog een diepgaand verschil van mening bestaat. GEEN CONCESSIES. Brigade-generaal William Nuckolls, die op het vooruitgeschoven hoofdkwar tier van de onderhandelaars aan corres pondenten inlichtingen verstrekte over de bijeenkomst van gisteren zei, dat er Jordanië heeft goede bedoelingen. PROGRAMMA VAN NIEUWE REGERING. Na de moord op koning Abdoellah is een nieuw Jordaans kabinet gevormd. Dit heeft gisteren een verklaring uit gegeven, waarin het zegt, de tussen Jordanië en verbonden en bevriende landen bestaande verdragen te zullen eerbiedigen. De regering deelt verder mede, besloten te hebben tot volledige samenwerking met de staten-leden der Arabische Liga, opdat het Arabische staatkundige gebouw in stand gehouden wet en"orde" te verzekeren. De verklaring wordt besloten met de woorden: „Wij zullen ook indachtig blij ven aan de wens van koning Abdoellah om uitbreiding te geven aan het par lementaire leven en het op een gezonde basis te organiseren". De Franse impasse. I'aul Reynaud heeft zyn pogingen om een regering voor Frankrijk te vormen opgegeven. Hij verklaarde, dat hij president Auriol heeft voorgesteld een program ma-commissie van partijleiders en des kundigen bijeen te roepen. Deze com missie zou enige dagen rustig kunnen werken om te onderzoeken, of niet-com- munisten en niet-Gaullisten in de Na tionale Vergadering tot voldoende eens gezindheid kunnen geraken om een re gering te vormen. Hij zei verder nog, dat snel een re gering gevormd moet worden. „Europa dient te weten, wat Frankrijk wil". Volgens president Auriol houdt de grondwetswijziging in, dat een premier door de Nationale Vergadering kan worden benoemd bij gewone meerde- heid van stemmen, dus dat geen abso- :te meerderheid meer nodig zal zijn. grote mate van overeenstemming was. Het viel mij persoonlijk op, dat de Chi nese afgevaardigde generaal Tang Hoea op de conferentie van vandaag enigszins bedrukt was. Te Washington verklaarde men van ambtelijke zijde, dat de onderhandelaars van de Ver. Naties In de eerste ronde van de besprekingen alles gekregen hebben wat zy wensten, zonder op be langrijke punten concessies te doen. BUFFERZONE. Over de ligging van de bufferzone is men het nog niet eens. De Noordelijken hebben doen uitkomen, dat zij deze zone precies langs de 38ste breedtegraad wensen. Generaal Ridgway heeft daar entegen instructie een bufferzone te bewerkstelligen langs de huidige front- Mr G. C. v. Dam secretaris P.C.W. Het bestuur van het verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland, heeft als adjunct-secretaris aangesteld, mr G. C. van Dam te Bles- kensgraaf. Verdere uitbreiding van het secretariaat door aanstelling van een econoom wordt overwogen. lijn, die grotendeels ten Noorden van de breedtegraad loopt. Wat de uitwisseling van krijgsgevan genen betreft heeft Ridgway opdracht één tegen één te eisen. Er zijn echter meer Noordelijke krijgsgevangenen dan van de verbondenen. Men verwacht daarom, dat de communistische onder handelaars zullen eisen, dat alle krijgs gevangenen worden vrijgelaten. RADIO PEKING. Radio Peking heeft gisteravond om geroepen, dat de delegaties te Kaesong zijn overeengekomen de betrokken re geringen voor te stellen dat binnen ze kere tjjd een bijeenkomst op hoger ni veau wordt gehouden om de kwestie der geleidelijke terugtrekking van alle bui tenlandse troepen uit Korea te be spreken. Op zjjn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gisteravond verklaard, hoopvoller gestemd te zijn over de vooruitzichten voor een wapen stilstand in Korea. Belangstelling van buitenlandse studenten voor Zeeland. Morgen zullen 200 leden van de As sociation des Auditeurs en ancien Audi teurs du Cabinet de Droit Internatio nal de la Haye een bezoek aan Zeeland brengen. Dit gezelschap studenten, dat wordt begeleid door enige professoren uit bin nen- en buitenland, zal om elf uur door het gemeentebestuur van Middelburg worden ontvangen. Om half twaalf rij den de studenten naar Veere. Om half twee wordt in Domburg een lunch aan geboden door de Commissaris der Ko ningin en de leden van Ged. Staten. Om half vfjf vertrekt men naar Vlis singen en om zes uur begint een boot tocht, aangeboden door het Provinciaal Bestuur, op de Wester-Schelde. Mej. X. Langeveld te Goes slaagde te Amsterdam voor het specialisten vakexamen speelgoederen. Het ergste leed is geleden IN GROESBEEK WAS HET GROOT FEEST. Onder uitstekende weersomstandigheden werd de derde dag der vierdaagse gelopen. De ommekeer in het koude en vochtige weer veroorzaakte een opleving in de gelederen der wandlaars, die dan ook niet In zulk een hoog tempo liepen als de voorafgaande dagen, toen de vochtige grond allerminst tot een zitje noodde. Op deze Donderdag zag men weer de bekende vierdaagse tafereeltjes van lopers, die langs de kant van da weg zich met welbehagen in het gras hadden uitgestrekt en in genoeglijk samenzijn de dag rekten. Het aantal uitvallers was slechts 32, hetgeen in vergelijking met andere jaren zeer gunstig is. - Zal Goerion het halen? ISRAEL HOUDT MAANDAG VERKIEZINGEN. Maandag zullen in Israël parlements verkiezingen worden gehouden. Het vo rige parlement, dat In Januari 1949 werd gekozen, is in het begin van dit jaar ontbonden, nadat de coalitie-rege ring door de oppositie ten val was ge bracht n.a.v. 't vraagstuk van de gods dienstige opvoeding. Een twintigtal partjjen, die meer dan duizend candidaten hebben gesteld, zul len aan de verkiezing om de 120 zetels deelnemen. Tot dusver is de belangrijkste partij de Mapai, de arbeiderspartij van pre mier Ben Goerion. Het is echter niet ■vaarschijnlijk, dat de Mapai de abso lute meerderheid zal weten te behalen. Met uitzondering van de communis ten cn de linkervleugel van de socia listen is het merendeel der partijen ge oriënteerd op het Westen. Dit is meer om economische dan om politieke mo deven. De derde dag is altijd zeer zwaar Van het parcours dat zich ten Zuiden van Nijmegen uitstrekt is vooral het ren,, aaarunuei uevinuen zieir sreenua enkele buitenlanders. Van de Engelsen, Belgische en Luxemburgse militairen is er geen enkele uitgevallen. De parel van de derde dag van de vierdaagse, was volgens traditie Groesbeek, waar men het vertrouwde beeld van een vlag gende en juichende bevolking aantrof. Langs de Hoofdstraat stonden de men sen rijen dik geschaard. Voor de grote kerk nam gemeentebestuur en enkele andere officiële persoonlijkheden het défilé af. Ook de luchtmachtkapel was weer present. f f 4 4 J dj De Engelse regering heeft besloten ter bestrijding van de inflatie een divi dendstop in te stellen dit najaar. - Deze regering heeft beloofd aan de West-Duitse Bondsregering Helgoland terug te geven en iets anders op te zoe ken voor de oefenbombardementen van de luchtmacht. -> Volgens de laatste be richten bevindt Emir Talal zich nog in Zwitserland. Bevan is met zijn echt genote op het ogenblik met vacantie in Joego-Slavië. Hij hoopt nog met Tito te spreken. Een kleine groep Neder landers zijn van Schiphol naar Rusland vertrokken. Zij mogen daar eens pools hoogte nemen. Pakistan heeft in Ne derland een order van twee baggermo lens geplaatst. Een assistent-accoun tant heeft in Harderwijk f120 verdui sterd. De politie heeft te Bergen op Zoom 5 looddiefjes gearresteerd. Deze knaapjes van 15 en 16 jaar hadden blijkbaar vacantie. Europese Raad van Kerken voorgesteld. Gisteren is de laatste plenaire zitting gehouden van een Europese Leken Con ferentie, die acht dagen heeft geduurd, en waaraan 200 leken uit 12 Europese landen, waaronder Nederland, deel namen. De conferentie was georgani seerd door de Wereldraad van Kerken. In de voorafgaande besloten zittingen is besproken, hoe de Kerk uit haar iso lement kan breken en de hedendaagse wereld in het leven van alle dag kan ontmoeten. Op de plenaire slotzitting is een voorstel ingediend om een Euro pese Raad van Kerken op te richten teneinde het christelijk gevoel van ver antwoordelijkheid voor een verenigd Europa te stimuleren. R.T.C, eind van dit jaar? De staten van de Nederlandse An- met oetreKKing tot de rtonae ratei Conferentie. Als streefdatum voor deze conferen tie stelde men 't eind van dit jaar voor. „VREDESVOORSTELLEN" AAN RUSLAND. Zeven Britse kwakers, die een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie, nebben zes voorstellen aan het Kremlin gedaan tot bevordering van de wereldvrede en tot verbetering van de betrekkingen met het Westen. Zij hadden Donderdag een onderhoud van ruim drie uur met Jacob Malik, die uitvoerig op de voor steilen inging en mededeelde, dat hij ze aan zijn regering zou mededelen. Bij begrafenis herleefde een stukje oud-Duitsland. Kroonprins Wilhelm van Pruisen ter aarde besteld Het stoffelijk overschot van de vroe gere Duitse kroonprins Wilhelm van Pruisen is in Hechmgen ter aarde be steld. Velen trokken langs de tombe in de kapel van Sint Michael, de kapel van het kasteel der Hohenzollerns in Wurtemberg, en legden bloemen en kransen op het graf. Aanwezig waren o.m. vertegenwoordigers van de gealli eerde Hoge Commissie en leden van de West-Duiise regi Bij de pleciu.0zag inen de tra ditionele parade-uniformen van het oude Duitse keizerhjke leger, de kleu rige toga's van universiteitsfaculteiten en het studentencorps. Leden van de hofhouding droegen een fluwelen kus sen met de onderscheidingen van Prins Wilhelm. De kist werd gedragen door acht boswachters in uniform van de koninklüke landgoederen. De plaatselijke burgerwacht, in mid deleeuws costuum, loste het ere-salvo, toen de kist in het graf werd neerge laten. Hierna plaatste een van de vier zoons van Prins Wilhelm, Prins Frie- drich, een urn met de as van Prins Hu- bertus, een andere zoon die verleden jaar in Zuid-Afrika is gestorven, naast de kist van zün vader. Kransen van alle regerende Europese vorstenhuizen dekten de tombe, als mede kransen van de vereniging van soldaten die in de eerste wereldoorlog onder commando van Prins Wilhelm hebben gevochten. Zeepaardje (in de pan) gevangen. De Gebr. Schot uit Tholen waren zeer tevreden over hun garnalen- vangst op de Ooster-Schelde. Zij glunderden dan ook voldaan, toen een gedeelte van de vangst thuis op gedist werd. Maar hoe verwonderd keken zij, toen een wel erg vreemde en grote garnaal uit de pan kwam n.l. een bruin gestoofd zeepaardje. Ze hebben het diertje maar niet doorgestuurd naar „Artis" in Am sterdam. IN ZEIST ERGERT MEN ZICH AAN VERZETSMONUMENT Op 4 Juli :s te Zeist in het Walkart- park een monument onthuld ter nage dachtenis aan de gevallenen uit de be- zettingstüd. Het beeld is een mannehjk naakt, dat met een arm de vlag be schermt en met de hand van de andere arm voor ogen in de verte naar een be tere toekomst tuurt. In het voetstuk zün de woorden „Zü gaven hun leven voor de vrijheid van hun vaderland en voor de toekomst van hun kinderen" meenteraadsvergadering ter sprake zal komen, verwacht men van K.V.P. en A.R.-züde thans bezwaren tegen de vorm waarin het beeld is gegoten. Deze foto, genomen door een persfotograaf, van koning Faroek van Egypte, tijdens zijn huwelijksreis met koningin Narriman, maakte plotseling een einde aan hun verblijf in Zwitserland. De fotograaf nam een foto van de koning, toen deze per motorboot zijn hotel verliet. De Zwitserse politie echter nam de film in beslag, doch na een beroep van de Journalisten- bond op de president van Zwitserland, Von Steiger, werd de film aan de fotograaf teruggegeven. „Zwitserland is een vrij land", was het commen taar van de president. Toen koning Faroek vernam, dat de foto was vrij gegeven, verlieten hij en de koningin Zwitserland overhaast en werd de reis voortgezet naar Italië. KRIS KRAS DOOR DRIE LANDEN. Vandaag zullen van de historische Markt in Bergen op Zoom de 350 deelnemende voertuigen aan de door de Motor- en Autoclub „Schelde' gouwen" voor de tweede maal ge organiseerde Benelux-Ronde ver trekken, Meer dan 1100 km lang sturen zij hun voertuigen door de drie Benelux-landen en overal langs de route en vooral aan de controles staan de enthousiaste toeschouwers, om hen toe te juichen. Het is een auto-festijn van de eerste soort. Vanmorgen om half elf ontvangt de burgemeester van Bergen op Zoom, ir H. B. Witte, het ere-comité en het be stuur van „Scheldegouwen" op het stadhuis. Om half twaalf volgt dan de ontvangst van de deelnemers. Aanvan kelijk zou deze ook op het stadhuis ge schieden, doch gezien het grote aantal deelnemers zal dit wel een onmogelük- heid blyken, zodat deze ontvangst, voor het stadhuis zal plaats vinden. Onmiddellijk na deze ontvangst gaat het startsecretariaat open en krijgen de organisatoren handen vol werk om alle deelnemerskaarten te controleren en de rijders te „verzegelen". Om precies 2 uur zal de eerste groep Pakistan nodigt Nehroe uit. De premier van Pakistan, Liaquat Khan, heeft de Indiase premier Nehroe uitgenodigd naar Karachi te komen ter bespreking van de kwestie-Kasjmir. De Pakistaanse premier heeft een vredesplan van vü'f punten opgesteld tot herstel van een vreedzame atmos feer en de vestiging van vriendschappe- lijke betrekkingen op permanente basis. vertrekken en daarna volgen, telkens om de tien minuten, de negen andere groepen, zodat om half vier de laatste deelnemers aan deze tweede Benelux- Ronde begonnen zijn. Zaterdagavond om 8 uur wordt de eerste groep op de Markt te Middelburg verwacht. ACHESON VERDEDIGT ZIJN a MILLIOEN UITERSTE WAAKZAAMHEID IS GEBODEN. Indien het tot een wapenstilstand In Korea zou komen, komt er mogelijk een periode van betrekkelijke rust. Dit is ook het geval geweest na het Rus sische succes in Tsjecho-Slowakije, het mislukken van de Russische poging (in 1946) om Perzië te overheersen, het verslaan der communistische strijders in Griekenland en het opheffen van de blokkade van Berlijn. Doch dat betekent geen verandering in de feitelijke toestand. Het gevaar is niet kleiner geworden dan het een maand geleden was en de tactiek van het Kremlin is "niet ver anderd. Zouden de wapenstilstandsbesprekingen mislukken, dan moeten wjj klaar staan om een grote communistische aanval op de verbonden strijd krachten af te slaan. De vijand heeft gebruik gemaakt van de rust aan het front om zijn strijdkrachten te reorganiseren, doch generaal Ridgway is op zijn hoede. Zó verdedigde de Amerikaanse minis-1 verstandelijk en aeesteliik oebied aan net oTutémana." - J GROTE KRACHT VAN VRIJE WERELD. Hij pleitte verder: Laten wij er aan denken, dat de vrije wereld over veel meer kracht bezit dan de Sowjet-Unie en haar vazalstaten. In de vrije landen woont ruim twee-derde van de ge hele wereldbevolking. Hun geza menlijke oppervlakte beslaat bijna drie-vierde van al het land ter we reld, Het gezamenlijke productie vermogen dezer staten is vele malen dat van het door de Sowjets beheer ste gebied. Hun hulpbronnen op HONGERSNOOD EN EPIDEMIEEN MAKEN TOESTAND ONHOUDBAAR. Grootse daad van naastenliefde in Den Haag. Niet zonder trots reikte gistermiddag ds D. Veldkamp, Ned. Herv. predikant te Den Haag, de voorzitter van de Haagse jeugd-actie aan de algemeen secre taris van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, de heer Jan Peters, de tiende duizend gulden over, die door de Haagse bevolking ten bate van hongerend India byeen is gebracht. „10.000 gulden in drie weken t(jd". Ds Veldkamp zelde dat zyn stoutste verwachtingen in deze overtroffen zijn geworden. „Wjj dachten dat India voor menig Nederlands burger zo ver van zijn bed was, dat hü zich niet kon bepalen tot het leed dat daar geleden wordt, maar do feiten wijzen anders uit. Een kleine stad ais Brielle bracht in de afgelopen drie weken bij voorbeeld reeds 2000 gulden ten bate van India bijeen, en w(J hopen dat vele steden het goede voorbeeld dat Den Haag heeft gegeven, zal navolgen". De heer Peters, die voor het bijeen gebrachte geld de eerste levensmidde len zal inkopen, die per schip naar In dia vervoerd zullen worden, toonde zich niet minder verheugd over dit eerste resultaat. De K.L.M. heeft aangeboden om de eerste ton levensmiddelen gratis naar India te vervoeren, waar zü in ont vangst genomen zal worden door de Ne derlandse ambassadeur. Het ligt in de bedoeling dat een Nederlander, die zich geruime tüd met research-werk in In dia heeft bezig gehouden mede zal gaan met deze eerste voedselzending, welke zal bestaan uit plantaardige vetten, melkproducten, soeppastei, vitaminen en geneesmiddelen. „Het is hoog tjjd dat er geholpen wordt", zeide de heer Peters. Het mis lukken van de laatste oogst, het droog teseizoen, de hongersnood en de heer sende epidemieën maken de situatie bjj- na onhoudbaar". Vindt de actie die in Nederland is ontketend ook navolging in andere lan den?. Inderdaad, deelde de heer Peters mede. Uit Suriname kwam bericht dat men ook daar naar Nederlands voor beeld een inzameling voor hongerend India wil houden. Voorts heeft de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap contact gezocht met de World Assembly of Youth opdat ook de jeugd van andere West-Euorpese landen opgewekt zal worden om ten bate van hongerend In dia inzamelingen te houden. grens van Europa en ln het nabije Oosten nog sterker maken dan zy reeds zijn. Zy willen de andere landen helpen zich te versterken, met het oog op de hen bedreigende gevaren. Hiervoor zullen verscheidene jaren van hard werken en opofferingen nodig zün, doch indien de opbouw der Noord- Atlantische strijdkrachten is voltooid, kan de hulp aan de Europese landen sterk worden verminderd, daar wij van mening zün dat de Europeanen verre weg het grootste gedeelte behoren ta dragen van de kosten voor de instand houding hunner weermacht. Om onze bondgenoten in staat te stel len hun weermacht op te bouwen, is voor de komende drie jaar een bedrag van 25 milliard dollar nodig. Acheson zei verder dat het plan- Schuman een reusachtige stap ip da goede richting is. Hü verklaarde goeda hoop te hebben dat in de komenda maanden nog andere gewichtige stap pen zullen worden gedaan. RAPPORT VAN SHERMAN, Het ministerie van Buitenlandse Za ken had het rapport van Sherman over zijn bezoek aan Madrid nog niet tot in bü'zonderheden bestudeerd. Er waren voorzieningen in het ontwerp-hulppro- gram, die steun voor Spanje mogelijk maakten, zo antwoordde hij op een des betreffende vraag. Het Huis van Afgevaardigden heeft een republikeins voorstel verworpen, om Acheson van de loonlüst van het ministerie te schrappen. Het amende ment werd met 171 tegen 81 stemmen verworpen. AMSTERDAMSE POLITIE WIL SPEELCLUBS WEGVAGEN. Namens de Officier van Justitie te Amsterdam is aan besturen van alle speelclubs te Amsterdam een waar schuwing uitgereikt door de politie, waarin wordt gezegd, dat deze clubs hun activiteit op zeer korte termün moeten staken, daar anders zal worden ingegrepen. Naar schatting zyn er ta Amsterdam een 20-tal van deze inrich tingen. Het schynt de bedoeling van de Officier van Justitie te zün definitief een einde te maken aan deze speelclubs. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking maar op da meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1