Zeilwedstrijden met Veere als eindpunt AH0K0 Haan N.V. Haven van Vlissingen keert 4 pCt dividend uit. Zeeuwse rundveestapel kan uit gebreid worden* Amerika is nog steeds in gevaar* Scherpe aanval op West- duitse regering. Sport en spel Historische costuumshow in Middelburgs stadhuis* In Nieuwiand wordt rioolwater opgevijzeld* Donderdag 26 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Prominente zeilers komen naar Zeeland. Eén en zeventig jachten zullen dit weekeinde deelnemen aan de zeilwed strijden, die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Kon. Zeil- en Roeivereniging „De Maas" te Rotterdam in samenwerking met de jachtclub K.Y.C.B. uit Antwerpen op de Zeeuwse wateren worden gehouden. Onder de deelnemers bevinden zich prominente zeilers uit binnen- en buitenland. Reeds voor de oorlog organiseerde „De Maas" op de Zeeuwse wateren de zgn. Vossenjachten, spannende en op windende races. Na de oorlog nadat „De Maas" een eigen sociëteit heeft gekre gen in de oude Campveerse Toren te Veere worden regelmatig wedstrijden gehouden, waarbij het Veerse gat als eindpunt dient. Zo zal het ook dit week einde worden, terwyl voor de wedstrij den van Maandag in Veere wordt ge start en Zierikzee als eindpunt fun geert, waar Maandagavond in hotel „Mondragon" de prijzen worden uitge reikt. Grote deelname. Er wordt in acht verschillende klas sen gezeild, nl. in de handicapklasse, de scherpe jachten- en kruiserklasse, en de drakenklasse. Voor de platbodem jach ten is een aparte klasse geformeerd. Zaterdag wordt om 12.20 u. vanuit Zjjpe gestart. De platbodemjachten starten in Stavenisse. Via Zjjpe, Mast gat en keten wordt gevaren langs de denkbeeldige lijn ZierikzeeColijns- plaat, vandaar via de Onrust en de Roompot met de Uiterton te Veere, als finish. Men verwacht, dat om half vier de eerste jachten zullen binnenkomen. Vanaf de duinen te Vrouwenpolder zal men een schitterend uitzicht hebben en de rush naar de finish kunnen gade slaan. Maandag wordt vanuit Veere naar Zierikzee gezeild. De start vindt tussen 10.20 u. en 11.10 u. plaats bij de Uiterton te Veere, waarna via de be tonningen in de Oosterschelde, die als merktekens op de route dienst doen, naar Zierikzee wordt gezeild. Omstreeks uur worden alle jachten in Zierikzee verwacht, waar dan 's avonds om 8 uur de prijzen worden uitgereikt. De pryzen. Er wordt dit jaar om de Atalanta- wisselbeker gezeild evenals om de van Dusseldorpwisselbeker, die in de klasse van de platbodemjachten beschikbaar is. De burgemeester van Zierikzee stelt eveneens een prijs beschikbaar en ook het zeilcomité te Zierikzee geeft prijzen in de vorm van oude gravures. Tal van plaquettes en luxe prijzen zijn beschik baar. De N.V. Haven van Vlissingen heeft aan haar aandeelhouders het verslag over 1950 aangeboden, nadat van het •xploitatie-saldo (f 107.993,10) werd af- fetrokken de in 1951 over de winst van 950 te betalen belastingen en het aan de directie toekomende tantieme, blijft •en saldo over van f 62.945,10. De raad van commissarissen stelt voor, hiervan f 32.000 over te boeken naar de reke ning „Reserve tot herstel van oorlogs- ichade" f304.64 op de nieuwe rekening over te brengen, en 4 dividend uit te keren. De buitenhaven is hersteld met uit zondering van dat gedeelte waar vroe ger de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" haar aanlegplaatsen had, omdat •en definitieve beslissing omtrent de te rugkeer van die maatschappij nog niet werd genomen, aldus het jaarverslag. In het afgelopen jaar werd eindelijk met de bouw der nieuwe sluizen begonnen; de werkzaamheden zullen, indien alles naar wens verloopt, in 1953 klaar ko men. Dit betekent, dat het dan acht jaar zal hebben geduurd, voordat de binnenhavens normaal toegankelijk zijn. De schadelijke gevolgen van de vertra ging voor de verschillende bedrijven is zeer groot De haven werd aangelopen door 1695 zeeschepen met 2.362.350 brt. (1949; 918 met 617.483 brt.). Bovendien liepen 1437 binnenschepen de haven aan met in totaal 464.941 ton (in 1949: 1467 binnenschepen met 373.129 ton). (Ingez. mededeling, advert.) ZUIVER ZETMEEL Het ideale bindmiddel ERNSTIGE ZIEKTE VERSCHIJNSELEN IN GEZIN TE APELDOORN. Moeder overleden. In een gezin te Apeldoorn, hebben zich gisteren ernstige ziekteverschijnselen geopenbaard b\j de vader en de moeder, een dochtertje van 7 en een zoon van 18 jaar. In de afgelopen nacht is de 48- jarige moeder, mevrouw Hoeve, geboren Klein, overleden. De drie andere zieken zijn naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Hun toe stand is nog ernstig te noemen. Bij de twee overige thuis zijnde doch ters hebben vrijwel geen ziektever schijnselen voorgedaan. Of hier van ziekte of van vergiftiging sprake is, staat nog niet vast. De recherche stelt een onderzoek in. Voor een confectiefabriek in Amster dam kwam gisteren een bestelauto voorrijden. Er zaten een paar man in, die de fabriek ingingen en uit het ma gazijn een groot aantal dozen met o.a. costuums en regenjassen in de auto laadden. Alles leek heel gewoontot men ontdekte dat deze mensen brutale dieven geweest waren, die niets in de fabriek te maken hadden gehad. Schade 30.000 gulden! Mits de bodem zo intensief mogelijk wordt benut. Op een diner, na afloop van de onlangs gehouden rundvee-fokdag te Axel, kwam in diverse redevoeringen de positie van en de interesse voor de rundvee houderij ter sprake. Daarbij werd ook het woord gevoerd door de heer C. Hamelink uit Axel lid van Ged. Staten, die o.m. zeide, dat het Provinciaal Bestuur de ontwikkeling der rundveehouderij met belangstelling volgt en zo nodig ook zjjn medewerking verleent tot verbetering van de rundveestapel. Nu klaagt men over de geringe be- Op de geuite klacht, dat de belang stelling voor de rundveehouderij te gering is, zei de heer Hamelink, dat de landbouw zich ook niet de nodige inspanning getroost om uitbreiding van de rundveestapel te verwezenlijken. Om zich tot Zeeland te beperken, kent men hier zeer veel plaatsen langs dijken en sloten, waar de plantengroei totaal verwaarloosd wordt. Werden deze beter benut, dan zou veel meer vee gehouden kunnen worden en ook meer liefde voor het vee worden aan gekweekt. De provincie moet thans grote ka pitalen fourneren voor wegenbouw, terwijl de landbouwers geen moeite doen om deze stroken te verwerven en ten nutte te maken, hoewel dit in de meeste gevallen toch voor een laag bedrag mogelijk zal zijn Philips maakt nieuw magnetisch materiaal. Het Philips-laboratorium, dat ook het over de gehele wereld gebruikte magneetstaai „ticonal" ontdekte, heeft thans een nieuw magnetisch materiaal gevonden, dat zich onderscheidt door geheel nieuwe eigenschappen. Een moeilijkheid, waarmede de fabrikan ten van radio- en televisietoestellen hebben te kampen is het ernstige te kort aan de metalen nikkel en kobalt. Deze metalen worden o.m. gebruikt voor de permanente magneten in de luidsprekers van deze toestellen. Het nieuwe materiaal is bijzonder ge schikt voor de fabricage van perma nente magneten en heeft o.m. het voordeel, dat de nodige grondstoffen veel makkelijker verkrijgbaar zijn dan het schaarse en dure nikkel en kobalt. Sinds enigs tijd is het nieuwe mate riaal In de fabriek van de N.V. Phi lips te Eindhoven in fabricage. Naar verwacht wordt zullen leveringen op enigszins grotere schaal in de loop van 1952 mogelijk zijn. Nederlands detachement in Korea deelt in eervolle vermelding. Franse en Nederlandse troepen delen in de eervolle vermelding, die de Ame rikaanse tweede infanteriedivisie in Korea van de zijde van president Tru man heeft ontvangen. De eervolle vermelding, die door het achtste leger bekend is gemaakt, is ver leend wegens het standhouden van de divisie in Mei bij de rivier de Sojang na bij de 38ste breedtegraad, toen ongeveer 100.000 Noordelijken poogden de ooste lijke sector van het centrale front te doorbreken. De aanval werd afgesla gen, waarbij de Noordelijken ongeveer 48.000 man zouden hebben verloren. Pétain in eenvoud begraven. Woensdag is het stoffelijk overschot van ex-maarschalk Pétain op het kerk hof van Port Joinville op het eiland Yeu ter aarde besteld. Ongeveer 3000 personen, onder wie oud-ministers van de Vichy-regering, generaals en geestelijke hoogwaardig heidsbekleders, waren voor de begrafe nis van het vasteland overgekomen. De weg van de kerk naar de begraaf plaats was door manschappen van de republikeinse garde afgezet. Pétain was de laatste van de 334 maarschalken, die Frankrijk heeft gehad. Minister van den Brink heeft zijn vol doening uitgesproken over de activiteit van de inzamelaars van oude materialen en afvalstoffen en over de behaalde re sultaten (in Mei b.v. werd 20 millioen kg. oud papier opgehaald!). Vooral de huismoeders hebben van hem een pluim gekregen. Een goederentrein van 15 wagens is niet ver van Amersfoort ontspoord, doordat de eerste vijf wagens uit de rails liepen. De materiële schade is groot, doch er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Het reizigersver keer tussen Den Dolder en Amersfoort is met autobussen onderhouden. langstelling voor de rundveehouderij als gevolg van de beperkte voeder mogelijkheden, doch langs vele ber men, dijken en sloten groeit het voer voor talloze runderen. Dit is b.v. vaak het geval langs vele nieuwe provin ciale wegen, die veelal een flinke gras berm hebben, doch die vaak verwaar loosd wordt. Door intensieve behan deling zouden dergelijke stroken bo vendien een veel grotere opbrengst geven. Een ander verschijnsel van non chalance van sommige landbouwers is de verbranding van stro op de ak kers. En stro kan mits goed ver zorgd ook een waardevol veevoe der zijn. Als alles met grote zorg tot het laatste gebruikt zou worden, werd de mogelijkheid geschapen om de Zeeuw se rundveestapel belangrijk uit te breiden en zou daardoor de kans op een meer intensieve rundveefokkerij belangrijk stijgen. Hier ligt een belangrijke mogelijk heid voor de agrarische sector. Door een actieve en goedgerichte propa ganda der veefokkers-verenigingen zouden deze daaruit hun deel krijgen. En niet alleen de vermeerdering, maar ook de kwaliteitsverbetering is van economisch belang. Niet alleen dienen de weiden inten siever te worden bewerkt, doch ook aan deze stroken dient de volle aan dacht te worden geschonken. Zeeland kent vele bedrijven, waar slechts een paar runderen worden ge houden en waar door bovengenoemde maatregel veel meer runderen gelokt zouden kunnen worden. Toespraak van Acheson. Russische luchtmacht de sterkste ter wereld. „De Ver. Staten verkeren in groter gevaar dan vele Amerikanen denken. Dit gevaar is niet minder dan het een maand geleden was, voordat de Sowjet-Unie haar voorstel deed om tot een wapenstilstand in Koreai te komen", verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson Dinsdagavond lil een door hem te Detroit gehouden toespraak. „Of er nu wel of geen vrede in Korea is, of onze tegenstanders kirren als dui ven of grommen als beren, onze taak en de bedreiging, waar wij ons tegen over zien gesteld, blijven dezelfdever volgde hij. „Het Kremlin volgt een soe pele tactiek, die telkens aan wisselende omstandigheden kan worden aangepast. Doch zo lang de Russische macht drei gende vormen aanneemt en de Sowjet- Unie geen bereidheid aan de dag legt om te werken voor een stabiele en vreedzame wereld, blijft het gevaar voor ons bestaan. De Ver. Staten zullen, indien nood zakelijk geweld met geweld beantwoor den. Doch de problemen van onze we reld zouden door een oorlog slechts sterk in getale toenemen. Tussen de uitersten van zwakheid en oorlog voert een middenweg, waarbij er naar wordt gestreefd aan de landhonger der Sow- jets het hoofd te bieden zonder oorlog, door het opbouwen van een doelmatig werkend stelsel van gemeenschappelijke veiligheid. De minister vervolgde: „Wij zijn reeds zover dat eventuele aanvallers welen dat een algemene militaire aanval op de vrije staten een kostbare geschiedenis zou worden. Wij moeten thans een zo danige militaire sterkte opbouwen, dat het volkomen duidelijk wordt dat een militaire aanval op ons geen succes zal hebben. Doch er ligt nog een lange weg voor Deelnemers aan Beneluxronde moeten in bezit zijn van licenties. Naar aanleiding van desbetreffende opmerkingen in verschillende bladen deelt de K.N.A.C. mede, dat de inter nationale voorschriften betreffende het deelnemen aan wedstrijden, ralleys e.d., die door verschillende landen voeren, uitdrukkelijk vereisen, dat de deelne mers voorzien moeten zijn van interna tionale deelnemers- en bestuurderslicen ties. Genoemde voorschriften laten niet toe hiervan af te wijken, dus ook niet voor de Beneluxronde van de M.C. „Scheldegouwen". De K.N.A.C. heeft nog getracht voor deze ralley onthef fing der voorschriften te verkrijgen, echter zonder resultaat. ons voordat wij kunnen zeggen een vei lig punt te hebben bereikt, waarbij on ze bewapening afschrikwekkend genoeg werkt!" Acheson schatte in zijn rede de totale sterkte der communistische strijdkrach ten in de wereld op negen millioen man, namelijk ruim vier millioen inwoners der Sowjet-Unie, meer dan drie en een lialf millioen Chinese communisten en bijna een millioen man der Oost-Euro- pese volksdemocratieën. Hy zeide dat de Russische luchtmacht met twintig duizend vliegtuigen in eerste linie, de sterkste ter wereld is. Een onverwachte scherpe aanval van de West-Duitse vakbond tegen de eco nomische politiek van de regering te Bonn wordt zo ernstig geacht, dat de West-Duitse regering gisterochtend een speciale zitting heeft gehouden. Naar de vice-kanseiier, dr Blueehcr, mede deelde zal de regering nochtans niet af wijken van de totnogtoe door haar ge volgde politiek, die gericht is op „de beste sociale orde door middel van een goed werkend economisch appa raat". De leiding van de West-Duitse vak bond, die vijf millioen arbeiders omvat, heeft gedreigd de medewerking aan de economische politiek der regering te staken, onder meer daar onvoldoende rekening is gehouden met de enkele maanden geleden door de vakbond ge- eiste economische politiek, die zou moe ten worden gericht op stijging van het werkelijke inkomen en op betere ver deling van de inkomens. Men verwacht, dat, wanneer de vak bonden inderdaad zullen overgaan tot terugtrekking van hun vertegenwoordi gers uit de commissie voor plan-Schu- man, de commissie voor prijzen en Ionen èn de organen, die verantwoordelijk zijn voor de kolen- en staalindustrieën, de positie van de West-Duitse regering daardoor ernstig zal worden ondermijnd. Het zal dan zeer moeilijk worden voor dr Adenauer om de definitieve ratifica tie van het verdrag inzake het plan- Schuman door het parlement gedaan te krijgen. Onder (jg |oUp6 PRATEN EN WANDELEN. Het vierdaagse-legioen is gestart voor de 4 X 55. 4 X 55 is 220. Twee honderd en twintig kilometers lopen is een hele prestatie. Daar is meer voor nodig dan een grote mond: „lk zal wel eens even...." brengt je niet ver. Een gezond lichaam en een paar sterke benen en boven al een grote dosis wilskracht die brengen je hoogstwaarschijnlijk naar het begeer de doel. En zeljs als je daarover be schikt valt het niét mee: als je om drie uur in de nacht de slaap uit je ogen moet wrijven, omdat je om nier uur op pad moet; als dan de regen in stromen uit een grauwe hemel valt, waaraan nog maar nauwelijks een glimpje te bekennen is van de komen de dag; als je tegen het middaguur verstijfd bent van kou en nattigheid en je voeten branden in je wollen sokken dan.ja dan is er heel wat wilskracht nodig om de volgende ochtend opnieuw te beginnen, ook al was de feestelijke stemming 's avonds als balsem in een pijnlijke wonde. Dan moet je wel heel sterk bezield zijn van de uhl om de tocht tot een goed einde te brengen, moet dat einde in derdaad je grote ideaal zijn, waarnaar je met alles wat je hebt, streeft. Tweehonderd en twintig kilometers. Dat is zo ongeveer de afstand van Amsterdam naar Brussel; dat is zo ongeveer de afstand van Brussel naar Luxemburg; het is zo ongeveer de Benelux-afstand. Benelux is een ideaal, dat drie landen zich gesteld hebben, maar dat niet zo gemakke lijk te bereiken is. Er is een gezond lichaam: laten we zeggen: drie gezon de landen en er is een sterke wil voor nodig, een sterk moreel om de moeilijkheden bij de start, slaap, re gen, vermoeidheid, het hoofd te bie den. Maar zoals aan het einde van de vierdaagse aan het legioen de triomph wacht; de juichende menigte, de bloe men, het zo begeerde kruisje, zo wacht aan het einde van Benelux de triomph: drie landen, hecht aaneengesloten en bereid om samen verder te gaan. En wat mij betreft ook bloemen en rid der-kruisen voor de ministers. Die 220 km. doen de wandelaars in vier dagen. Maar de 220 km. van de Benelux zijn in ruim zes jaar praten nog niet afgelegd. Zou het bij de ver wezenlijking uan de Benelux niet net zo zijn als bij het lopen van de vier daagse: een grote mond brengt je niet verJe moet je benen verzetten en willen verzetten om vooruit te komen! COMPETITIE-OVERZICHT S.D.K.B. Ie Klasse: De spanning in de le klasse is ten top gestegen. Zeemeeuwen liet bij Velo- citas een puntje zitten (00). Burgh, dat met 5—1 van O.W.K. won, krijgt thuis nog Zierikzee en moet nog naar Die Gouwe. Zeeumeeuwen ontvangt nog laatstgenoemde club. Burgh heeft het wel het zwaarste, want van Zierikzee, dat Die Gouwe met 92 klopte, is nog niet gewonnen. De stand is thans: Zeemeeuwen Burgh I Zierikzee I O.W.K. I Strandvogels 11 9 10 8 10 5 10 4 11 3 37—20 19 36—16 17 35—24 11 26—27 9 24—33 8 Z.V. U.-pcogramma 1951-1952. Huldiging van Ed. Flipse op 6 October a.s. Het Z.V.U.-programma voor het sei zoen 19511952 ziet er veelbelovend uit! De start zal, indien dit experi ment slaagt, zeker goed zijn. Men zal n.l. een groot aantal oud-Nederlandse costuums naar Middelburg brengen, die in de Burgerzaal van het Stad huis worden getoond. Een tweede hoogtepunt is het con cert, dat het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Ed. Flipse op 6 October a.s. geeft. De historische costuumshow zal waar schijnlijk op 10 September a.s. In de Burgerzaal van het Stadhuis worden gehouden. Het Nederlands Costuum- FEUILLETON door G. P. BAKKER. 75) „Is het waar, dat uw bruid zich in het kasteel bevindt?" Saxon keek hem vol verbazing aan. „Ja", antwoordde hij, keek naar de burcht en zag dat men daar blijk baar opgeschrikt was door het tu mult. In het oosten straalde de hori zon in de meest fantastische kleuren •n daarvoor zag men op de ringmuur mannen en vrouwen, die vol belang stelling de gebeurtenissen volgden. Da gehele bagage, de gehele tros was Saxon in handen gevallen. Het leger zelf was vernietigd, de staf ge sneuveld of gevangen genomen. Sa xon begaf zich naar de tent van de ge vallen bevelhebber en stond tegen over Von Felsen. „Kapitein", begon hij, „dit is de tweede keer, dat wy elkaar ontmoe ten. Ik ben u dankbaar, dat u enige dagen geleden mijn voorspraak ge weest bent. Dat heeft mij het leven gered, daarom mocht ik het uwe niet laten nemen. Ik heb een bode nodig naar het kamp van Mansfeldt. Wilt H dat zyn? U behoeft geen antwoord terug te brengen. Alleen moet u mij beloven mijn bericht niet te zullen lezen, tenzij de geadresseeerde u zelf de brief toont". „En mijn losprijs?" vroeg Von Fel sen aarzelend. „Is de boodschap." „Overste. Ik dank u", zei hij, „of schoon het niet prettig is zo terug te keren." „D« kansen van de strijd." Saxon gaf hem een in papier ge wikkeld pakje, schreef vlug een briefje, verzegelde het met zijn ring. Op het adres stond: De Hoogedelgeboren Heer Vaandrig Verona. Het schrijven luidde; „Door deze zend ik u kapitein Von Felsen. Ik dank u zeer voor het beursje met goud, dat u mij heeft geleend. Hierbij een snoertje Oosterse parelen. Ik hoop als huwelijkscadeau. Maar mijn dankbaarheid blijft eeu wig, evenals de herinnering aan u. Overste Saxon". Hy reikte brief en pakje aan kapi tein Von Felsen. „U kent natuurlijk vaandrig Verona, een sympathieke jongeman, die mij eens een dienst heeft bewezen." Er verscheen een glimlachje op het gelaat van de kapitein. „Zeker overste. Een veelbelovend officier." „Melchior", riep Saxon. „Geef de kapitein zijn paard en wapens terug; geleid hem buiten het kamp." Von Felsen salueerde in de hou ding. „Overste", zei hy. „Het moet een genoegen zijn u te dienen". „Als u terug wilt komen, uw plaats je is altijd open. Het zou niet dom zijn. Ik zie de kansen keren. Maar leer dit van mij: kom getrouwd te rug." Het gelaat van Von Felsen wisselde van kleur. „Overste, ik houd u aan uw woord." Hy ging in de houding staan en sa lueerde. Maar Saxon stak hem de hand toe. De ander drukte die stevig. Beiden glimlachten. Dachten ze aan hun eerste handdruk of aan Verona? Von Felsen vertrok. „En nu eindelijk naar het kasteel", mompelde Saxon. Doch op hetzelfde ogenblik snelde Marion de tent binnen en vloog Saxon in de armen. V Toen de opperbevelhebber Tilly de nachtelijke verrassing van zyn regi menten vernam, zei hij: „Meer schan de dan schade. De revanche zal spoe dig volgen." HOOFDSTUK XXXI. „Lieveling, zul je me nooit meer alleen laten?" vroeg Marion, toen ze in de kemenade in Saxon's armen lag, het hoofd tegen zijn brede borst geleund. „Maar meisje, ik heb nog slechts de helft van myn opdracht vervuld. De schat is nog niet gevonden. Ik kan toch niet met lege handen bij de ko ning komen en zeggen: „Sire, ik heb gefaald." „Ik heb zo'n angst gehad", zei ze zacht. „Ik wist dat Von Pappenheim je gevangen genomen had. Ik heb Bernhard gesmeekt mij naar het le ger der keizerlijken te laten gaan, toen de trompetter voor de tweede maal geblazen had en de boodschap per het bericht overbracht, dat indien ik niet uitgeleverd werd, het kasteel verwoest zou worden en ik je nooit zou weerzien. Ik wilde naar Von Pappenheim, maan Bernhard heeft me opgesloten." „Dat was verstandig van hem." „Hij zei: Prinses, er is hier in het kasteel maar één opperbevelhebberen die ben ik. U moet mijn bevelen ge hoorzamen. Maar maakt u zich niet bezorgd. U zult de overste veilig te rugzien. Zijn beide regimenten zijn op weg naar hier en de meester brengt een geheel leger op de been." (Wordt vervolgd). museum is in het bezit van een groot aantal historische costuums. Een aan tal daarvan zullen in de Burgerzaal, die zich uitstekend voor een dergelijke show zal lenen, door mannequins worden ge toond. Cruys Voorbergh zal het geheel van een toelichting voorzien, terwijl voor een passende muzikale omlijsting wordt gezorgd. Huldigingsconcert. De Zeeuwse dirigent Eduard Flipse viert dit jaar zijn zilveren jubileum. Op initiatief van de echtgenote van de Commissaris der Koningin mevr. S. C. de Casembrootbaronesse v. d. Feltz is een comité gevormd, dat de organi satie van een huldigingsconcert door het Rotterdamse Philharmonisch Or kest ter hand heeft genomen. Dit con cert wordt gegeven op Zaterdag 6 Oc tober a.s. en begint 's avonds om half 8. Het is verder niet onwaarschijnlijk, dat naast de gebruikelijke toneelvoorstellin gen, de Parijse Pantosninespeler Marcel Marceau naar Zeeland komt, terwijl ook onderhandelingen gaande zijn met het Spaanse danspaar Susana Auneoud en Jose Udaeta. Concerten. Op concertgebied zal er in het nieuwe seizoen door de Z.V.U. in diverse Zeeuwse plaatsen veel geboden worden. Het Kameroperagezelschap met o.a. Dora van DoornLindeman, Otto Cou perus, Erna Spoorenberg en Wiebe Drayer, geeft concerten in Middelburg en Goes. Dit gezelschap zal vermoede lijk een jeugdvoorstelling verzorgen. Onder hen, die in het komende sei zoen in Zeeland zullen optreden, be horen de Franse sopraan Noemi Peru gia, Hérman Krebbers, de Nederlandse violist, het trio met Gerard Hengeveld (piano), Theo Olof (viool) en Carel van Leeuwen Boomkamp (cello) en Harry van Oss, de Troubadour, die enige we ken geleden in Veere optrad. Lezingen. Prof. B. V. A. Röling, die in Zeeland lang geen onbekende is, zal in het ko mende seizoen weer lezingen houden. Ook de journaliste mr E. Elias houdt in diverse plaatsen een causerie. Voorts staan lezingen van mr Abel Herzberg, Annie Schmidt, Kees Hana, de natuur kenner en dr H. de Groot op het pro gramma. - Tot brandmeester te Kats is benoemd de heer A. Korteknie, tot onderbrand meester de heer M. Klaassen. Voorts werden tot manschappen van de vrij willige brandweer benoemd de heren J. Blok, Abr. Versprille en Adr. Versprille. Eervol ontslag werd verleend aan de manschappen A. Burgel, L. van Weele, J. Kesteloo, Abr. Tazelaar en L. Welle- man. Velocitas I 10 2 1 7 16—24 3* Die Gouwe I 10 1 1 8 18—48 3 Velocitas 2 punten in mindering we gens het niet spelen van de wedstrijd BurghVelocitas. 2e Klasse: D.S.S. behaalde een monsterzege op de Burgh-reserves (130). Brouwers haven werd 2 punten rijker, door Storm vogels met 31 te kloppen. Een ver rassing leverde de ontmoeting D.O.S. K.O.D.E.S. op, waarbij de thuisclub met 32 won. De stand is: D.S.S. 1 Zwaluwen 1 D.E.S. I Brouwershaven Stormvogels I D.aS.K.O. I Burgh II 10 9 1 46—17 18 11 8 1 2 43—21 17 4 26—22 10 1 5 20—27 7 2 6 10—25 6 1 6 18—29 5 1 7 17—39 5 5 9 3 10 2 9 2 10 2 Reserve 2e klasse A: Hier werd het programma beëindigd. De Zeemeeuwen-reserves versloegen Burgh 111 met 43 en haalden hiermee het kampioenschap binnen. Velocitas II klopte Strandvogel II met 54. De eindstand luidt: Z>emeeuwen II 8 6 1 1 3417 13 Velocitas II 8 5 1 2 25—26 11 Burgh III 8 3 1 4 28—27 7 Strandvogels II 8 2 2 4 22—26 6 Zwaluwen II 8 116 16—29 3 Reserve 2e klasse B: D.S.S. IX werd in deze klasse kam pioen. De afgelopen week klopte het eerst de Zierikzee-reserves met 50 en daarna Burgh IV met 121. Zierikzee H heeft ook met 31 verloren van Brouwershaven II. Die Gouwe II deel de met D.S.S. UI de eer (22). De stand is: D.S.S. II 9 9 56—15 18 O.W.K. H 9 5 1 3 36—21 11 Brouwershaven II 8 3 2 3 2021 8 Zierikzee II 9 4 5 4131 8 D.S.S. III 7 2 2 3 20—33 6 Die Gouwe II 7 3 4 1440 3 Burgh IV 7 1—6 18—44 2 PROGRAMMA. Donderdag 26 Juli: 2e klasse: D.E.S. IBrouwershaven I Res. 2e klasse B: D.S.S. II—Brou wershaven II; O.W.K. IIDie Gouwe H Zaterdag 28 Juli: le klasse: O.W.K. IVelocitas I. 2e klasse: Zwaluwen 1D.S.S. D.O.S.K.O. IStormvogels I. Res. 2e klasse B: Burgh IVD.S.S, III; Zierikzee IIDie Gouwe II. Iï SCHAKEN. Kampioenschap hoofdklasse. In de vijfkamp om het Zeeuwse schaakkampioenschap der hoofdklassers werden de volgende wedstrijden ge speeld: J. ScheltensI. Blokpoel V414 J. L. WoudstraA. Quakkelaar 10; drs ScheltensJ. L. Woudstra (4%j M. J. QuakkelaarI. Blokpoel 10; L BlokpoelJ. L. Woudstra 0I; A. Quakkelaardrs Scheltens 01; drs ScheltensM. Quakkelaar 0I; A. Quakkelaar1. Blokpoel 10; M. QuakkelaarA. Quakkelaar 10; J. WoudstraI. Blokpoel 10; I. Blok poelA. Quakkelaar 01. De stand is nu: M. Quakkelaar' 3 uit 3; J. L. Woudstra, 314 uit 4; drs Schel tens 2 uit 4; A. Quakkelaar 2 uit 5; L Blokpoel 14 uit 6. Kampioenschap eerste klasse, In groep A van de voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap der Zeeuwse eerste klassers is de beslis sing gevallen. De Middelburger L. J. Woudstra wist de beslissende wedstrijd tegen de Vlissinger A. Mast te winnen en daardoor als eerste te eindigen. Iiy komt nu met Wolf uit Oostburg en de winnaar van de voorronde uit Zuid-Be veland uit tegen de titelhouder J. L. Woudstra om het kampioenschap. De uitslagen waren: Woudstra—Hol ster 10; NiemarktMast 01; Breel Woudstra 01; HolsterNiemarkt 10; NiemarktBreel 1—0; Breel Mast 1414; WoudstraNiemarkt 10; MastHolster 10; Holster Breel 10; HolsterWoudstra 1414; MastNiemarkt 01; MastWoud stra 10; WoudstraBreel 1—0) BreelNiemarkt 01; Holster—Mast 01; NiemarktWoudstra 1—0; Mast Breel 01; WoudstraMast 10. De stand is nu; Woudstra 514 uit 8; Mast 414 uit 8; Niemarkt 5 uit 7; Hol ster 214 uit 6; Breel 114 uit 7. Rioolzuiveringsinstallatie in gebruik. Langzamerhand lopen alle platelands- gemeenten van Walcheren vast roet hun rioolwater. De meesten lozen het riool water voor zover ze over goed fune- ionerende riolen beschikken op pol dersloten en -watergangen, doch het Polderbesuur is op dit vieze water niet gesteld. Waar mogelijk moeten maatre gelen worden getroffen. Zo heeft nu Nieuw- en St. Joosland een zuiverings installatie gebouwd, waarbij een nieuwe uitvinding voor het eerst is toegepast, nl. het opvijzelen van het rioolwater. We hebben een kykje bij de nieuwe installatie genomen, die sinds enkele weken in gebruik is en goed voldoet. Een deel van de gemeente is reeds van riolering voorzien een ander deel neg niet. Het zal van de financiële positie van de gemeente afhangen, wa meer de gehele gemeente riolering krijgt. Vroe ger loosde men het rioolwater op een sloot, die daardoor zeer verontreinigd werd. Nu in Nieuwiand 22 woningwet woningen zijn gebouwd, moest er een andere oplossing worden gevonden, te meer daar het polderbestuur van lozing van het riool op de watergang niets wilde weten. In overleg met de R.I.Z.A. ontwierp men in 1949 plannen voor een zuiveringsinrichting. Ir J. J. Hopmans maakte het ont werp en paste daarbij voor het eerst in een dergelijke zuiveringsinrichting de opvyzeling van het door het hoofdriool aangevoerde water toe. Overal wordt het water nu opgepompt, hoewel de vij zel ook voldoet. Bovendien is het goed koper en vergt de vijzel minder onder houd, dan pompen. Verder kon men het water opvijzelen, omdat het slechts over een hoogte van 1.75 m. omhoog moet worden gebracht. De werking. Nadat het water is opgevijzeld komt het in de bezinkingstanks. Er zijn 2 van deze tanks, die om beurten dienst doen. Door dezelfde vijzel wordt bet water uit deze tanks overgebracht naar de slijkgistingstank. De bezinkingstanks hebben een inhoud van 15 kub. m. ieder. De vijzel pompt 30 kub. m. water per uur op. Door overdruk komt de vette slijksubstantie uit de gistingstank en wordt door middel van een goot naar de 5 slijkdroogbedden gevoerd. Het overtollige en grotendeels gezuiverde water wordt afgevoerd naar de polder watergang. De installatie werd vorig jaa: Juni aanbesteed, terwyl in September met de bouw werd begonnen. De bouw voerde uit de fa. Jac. Haringman te Goes, ter wijl de technische installatie werd gele verd door de N.V. Landustrie te Sneek. De bouwkosten bedroegen in totaal f 25.000.De installatie, die onder toe zicht van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht werd ge bouwd, heeft het voordeel, dat men slechts enkele malen per dag naar de werking moet omzien, waardoor men geen personeel voor de bediening nodig heeft, omdat de gemeentewerkman toe zicht houdt.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2