NOORDELIJKEN DEDEN REDELIJKE VOORSTELLEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Sfeer van reünie in Kaesong" Demarcatielijn en inspectie nog in discussie Y Eerst teamgeest» dan wapenen I Nederland voor een Europees leger Het botert al in de Raad van Europa Vermoeide spieren in het land van Maas en Waal Engeland is niet erg geporteerd voor Spanje 1 SNIPPER NIEUWSk BLONDE FANNY WON ALLES Gebr, Harting konden het niet bolwerken Tilanus sprak voor jeugd in Friesland Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1925 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 26 JULI 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.51 u., onder 20.41 u. Maan op 23.35 u., onder 16.05 u. Hoogwater op Vrjjdag 27 Juli: Vlissingen: 8.20 u. 1.49 m., 20.43 u. 1.40 m. Terneuzen: 8.46 u. 1.69 m., 21.09 u. 1.61 m. Wemeldinge: 9.44 u. 1.44 m„ 22.06 u. 1,28 m. Zierikzee: 9.26 u. 1.24 m., 21.47 u. 1.08 m. De Noordelijke voorstellen bij de wapenstilstandsbesprekingen te Kae song houden in, dat de verbondenen slechts de belofte moeten doen, dat het vraagstuk van de terugtrekking der buitenlandse troepen uit Korea later besproken zal worden. Dit betekent, dat naast, of buiten de wa penstilstandsbesprekingen om, door de betrokken regeringen onderhan delingen gevoerd dienen te worden omtrent de politieke kwesties van een blijvende regeling. Mocht men over deze kwestie te Kaesong over eenstemming bereiken, dan resten er nog twee belangrijke punten voor de delegaties te Kaesong, namelijk het vaststellen der demarcatielijn en de te treffen inspectiemaatregelen voor het nakomen van de be standsovereenkomst. Diplomaten zyn van mening, dat het regelen van (leze twee zaken nog dagen en misschien wei weken in beslag zal kunnen nemen, voordat men van een feitelijke wapenstilstand zal kunnen spreken. Een geallieerde woordvoerder te Tokio heeft verklaard, dat de Noor- delijko voorstellen van vandaag redelijk zowel naar inhoud als bewoording wa ren. Het voorstel getuigt van meer ge matigdheid bjj de Noordeiyken dan zy voor de onderbreking hadden getoond. Volgens Radio Peking is nog steeds geen overeenstemming bereikt over de vraag, hoe men de kwestie van het te rugtrekken der buitenlandse troepen uit Korea zal behandelen. Reuters correspondent zegt, dat te Kaesong een sfeer hing van een reünie van oude vrienden. De journalisten der Ver. Naties werden door wuivende en glimlachende kinderen begroet. Bij aan komst sprongen een Australiër en een Engelsman uit een Noordelijke jeep. De Australiër zeide correspondent te zijn ■lil;1:': :!li!ill:.i:.?:|!l!!ll!llllilBliii!ilM!lilUlli!IIMIIill';lIUIini!illl!!HIIIHIIIIIilimilllWlllin LJ ET DUITSE VOLK heeft aan Europa al menige les geleerd. Dure lessen overigens, want zij zün maar al te vaak met bloed betaald. Het is daar om zaak er het maximum aan voordeel uit te halen. Eén van die lessen is deze: het is be kend, cïat de Zuid- en Noordduitsers, zeg de Beieren en de Pruisen, het niet altijd zo goed met elkaar hebben kun nen vinden. Zelfs niet toen bet ideaal van Bismarck: een verenigd Duitsland, al lang verwezenlijkt leek. Toen tijdens de eerste wereldoorlog de Duitse legers door België trokken, de Pruisen voor op, daarachter de Zuid-Duitse divisies, toen zo verzekerde ons een Duitse oudstrijder hadden wij, Beieren, eigenlijk meer lust op de voor ons uit trekkende Pruisen te schieten, dan op de Beigen en Fransen voor wie we in ons hart meer sympathie koesterden. Deze les dient men in gedachten te nemen, als men leest, dat het eerste overleg over de vorming van een Euro pees leger tot een goed einde is ge bracht en dat aanbevelingen voor de di verse regeringen zijn opgesteld. Want weliswaar zijn we nog niet aan een Europees leger toe, zullen er nog heel wat moeilijkheden opgelost moeten wor den en heel wat woorden worden ge sproken, aleer het zo ver is, aleer de Duitser en de Fransman, de Neder lander en de Italiaan, zij aan zij zullen strijden men moet er toch op reke nen, dat het inderdaad zo ver komt. p N NIET ALLEEN er op rekenen, men mag er zelfs op hopen. Een Europees leger verkleint de kans op een inter-Europese oorlog zeer aanzienlijk en het vergroot de weerbaarheid van Europa, zodat een aanvaller uit het Oosten zich minder snel in een oorlogs- avontuur zal. storten. Aan die vorming van dit leger is ech ter een heel grote „maar" verbonden wij bedoelen de les die Duitsland ons geleerd heeft. Het is duidelijk, dat de vertegenwoordigers der landen, die het eerste protocol ondertekend hebben, dit ook hebbert ingezien. Ook zij zijn er zich blijkbaar van bewust geweest, dat er in een Europees leger een gevaar schuilt: het gevaar van animositeit tus sen de diverse nationaliteiten. Want men vergisse zich niet: Duitsland was in de oorlog '14'18 toch altijd nog meer een eenheid, dan Europa nu is of zelfs over tien jaar zal zijn. Reeds nu is er de wrijving tussen Fransen en Duitsers, vertrouwen de Fransen hun Rynburen nog niet ten volle en zouden ze de Duitse eenheden maar liever zo klein mogelijk houden om de kans op een herleving van de Duitse militaire macht zo gering mogelijk te houden. Hoe zal het dan straks zijn als ze sa men ten strijde moeten optrekken? Tij dens een veldslag zijn de zenuwen tot het uiterste gespannen, begaat een plaatselijke commandant wei eens een fout (men bedenke hoe vaak het voor komt dat troepen door eigen vliegtui gen worden beschoten.'). Als een Duit- te„J°mma.ndant een dergelijke fout maakt, zal een Fransman dan niet 'lan verraad denken en mogelijk de wapens opnemen tegen hen die zijn wapenbroeders waren? E'EN EUROPEES LEGER kan maar *-> op een wijze goed opgeleid worden- als aan de individuele soldaat geleerd wordt, dat hij niet in de eerste plaats Duitsers of Fransman of Nederlander is, maar allereerst Europeaan. Daarom achten wij het een zeer wijs besluit, dat een groot deel van de tijd van een recruut in beslag zal worden genomen door een voltooiing van zijn Opvoeding in Europese geest en, even tueel, op een plek buiten zijn vaderland gelegen. En dan pas komt de militaire opleiding. Eén leger prachtig, maar dan alleen als de soldaten bezield zün door één geest.' Het is te hopen dat dit punt, als dit ontwerp straks onderwerp van overleg zal gaan uitmaken in Nederlandse po litieke kringen, da aandacht zal hebben die het verdient; van „Ce Soir" (een pro-communistisch Parijs blad) en de Engelsman zeide zeide voor de „Daily Worker" te wer ken. Zij waren per vrachtauto en trein uit Peking gekomen. In China dacht men, volgens hen, dat de moeilijkheden te Kaesong overwon- nen.zouden worden. DE FLESSEN GINGEN ROND. In de middagpauze zonden de Noor delijken flessen zonder etiket en prui men aan de delegatie der Ver. Naties. Admiraal Joy zond zijn dankbetuiging, doch men maakte van de inhoud der flessen geen gebruik. Generaal Nam II werd door fotogra fen van beide partijen bestormd. Hij rookte een sigaret in een zeer groot MACARTHUR IS NIET ENTHOUSIAST. Generaal MacArthur heeft Woensdag voor een gemeenschappelijke vergade ring van het Huis en de Senaat van Massachusetts o.m. als zijn mening uit gesproken, dat het resultaat van de Koreaanse oorlog niet beslissend was geweest en dat de Ver. Staten geen buitenlandse politiek hadden. Het ge vaar van agressie was niet verminderd en er was niets bereikt, volgens hem. geel sigarettenpijpje in de vorm van een koohoorn. ANDER GELUID. Radio Peking heeft gezegd, dat de Chinese strijdkrachten gegroeid zijn tot een onoverwinnelijk leger van ruim 5.000.000 man. Voorts heeft China een machtige vloot- en luchtmacht opgebouwd, waar door het een militaire macht van we reldbetekenis en een bolwerk voor de vrede In het Oosten en de gehele we reld is geworden. Frankrijk heeft de Amerikaanse re gering verzocht om iedere overeen komst met communistisch China over Korea afhankelijk te doen zijn van de verzekering, dat de communisten hun steun aan de opstandelingen in Indo- China zullen stopzetten. HUMMEL WON POPPEN- OORLOG. De Duitse fabriek der Hummel poppen en figuren heeft een aan klacht ingediend tegen ateliers in Venlo en Maastricht, wegens be- driegelijke nabootsingen der origi nele beeldjes, die door deze ateliers in de handel werden gebracht. Het Bossche Hof heeft thans ln kort geding beslist, dat de Jema- ateliers te Maastricht de vervaardi ging en verkoop van Hummelfiguren en nabootsingen daarvan moeten staken. In eerste instantie had de Maastrichtse rechtbank het pleit ten gunste van de Jema beslist. Verschillende beeldjes door de Je ma vervaardigd, zoals brievenbestel ler en kinderen by veldkapel werden het Hof als bewys van de naboot sing voorgelegd. DERDE MISLUKKING IN FRANKRIJK BINNEN 2 WEKEN De katholieke leider en oud-pre mier Georges Bidault, heeft presi dent Auriol meegedeeld, dat hij de opdracht een regering te vormen niet kan aanvaarden. Bidaults falen om overeenstemming te bewerkstel ligen tussen de coalitie-partijen is de derde mislukking in twee weken. Reynaud zal president Auriol van daag meedelen, of hij zal pogen een re gering te vormen. Hij zal eerst zijn aan hangers gematigden, conservatieven en conservatieve onafhankelijken raadplegen. Reynaud is vurig voorstander van het Atlantisch Pact en zou waarschijn lijk een krachtige buitenlandse politiek gaan voeren. Integratie van Europa. De Nederlandse regering acht een werkelyk Europees leger nuttig en wen selijk, als er maar voldoende waarbor gen zyn, dat de Atlantische verdediging van de 12 N.A.T.O.-landen niet zal wor den vertraagd of belemmerd. Ook moet blyken, dat de integratie van Europa een stap naderbjj wordt gebracht. De Nederlandse regering is bij de conferentie van Parijs van het begin af aan vertegenwoordigd geweest door waarnemers en heeft het overleg inzake de vorming van een Europees leger steeds met belangstelling gevolgd. Door schade wordt men wijs. Vertegenwoordigers van het Neder landse Parlement en hun plaatsvervan gers ln de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa zyn het niet eens met minder gunstige persbeoorde- lingen van de voorjaarszitting. De moei- lykheden, die zich naar bulten voorde den, waren ln hoofdzaak van formele aard. De beraadslagingen over het Schuman-verdrag werden op hoog peil gevoerd. Verheugend waren de verbin dingen, welke men wist te leggen tussen de Raadgevende Vergadering en het Amerikaanse Parlement. Waneer de Assemblée er dit najaar in slaagt om haar werkwijze ingrijpend te herzien en om paal en perk te stel len aan het grootste haar aanklevende euvel, n.l. de ongebreidelde stroom van onvoldoend voorbereide en overwogen, veelal nauwelijks ingediende voorstel len, is zij op de goede weg. Ook voor de Raadgevende Vergadering met haar internationale bezetting en outillage geldt: dat men al doende leert en door schade wijs wordt. Van groot belang waren de redevoe ringen van minister Stikker, voorzitter van de Raad der O.E.E.S. Na diens eerste rede werd de strydbyi begraven. Wild-West in Veenendaal Bij een vechtpartij met de politie is A. B. te Veenendaal door een schot ln de buik getroffen. Levensgevaarlyk ge wond werd hjj naar een ziekenhuis overgebracht. Een groepje mannen, bij wie ook B. stond tegen het middernachtelijk uur nogal luidruchtig te praten voor een Veenendaals café. Toen een politie-pa- trouille hen tot stilte maande, verzetten enige personen, vooral B., en een zekere H. G. zich daartegen. Het kwam tot een vechtpartij. Een der agenten werd van achteren en van voren aangevallen en nadat hij een zijner armen had vrij weten te maken, greep hij zijn pistool en loste een waarschuwingsschot. Het tweetal deinsde achteruit, doch stortte zich later weer op de agenten. Een der agenten werd bij zijn arm beetgepakt, waarop het schot afging en B. in het onderlijf getroffen ineenstortte. G. werd gearresteerd en opgesloten. Het was erg koud en nat IEDER „BLAUWVOSJE" HEEFT EEN LEREN- EN RUBBERZOOL. Op de tweede dag van de vierdaagse hadden 81 de stryd niet meer aange durfd. Het viel te verwachten, dat de tweede dag tientallen slachtoffers zou eisen, want het weer was zeer verraderlyk voor de lopers. Allen klaagden over de koude. De grote vochtigheid had een slechte invloed op de spieren en men zag dan ook, dat velen moeilijk liepen. De geneeskundige dienst had veel werk en lette er nauwkeurig op, dat zy, die er lelyk aan toe waren, ook werkelyk het wandelen staakten en niet in uitsterste inspanning, die fnuikend zou zyn, het parcours trachtten uit te lopen. Vooral de Ambonezen hebben het zwaar te verantwoorden, gewend als zij zijn aan een warm glimaat. Woensdag hadden zij andere schoenen aangetrokken, en toen ging het iets be ter dan de eerste dag, toen zij op rub berlaarzen liepen. Toch hebben reeds 7 van de 22 Ambonezen moeten opgeven. In uitstekende conditie verkeerden de Biauwvosjes, een Nijmeegse wandelver eniging, die alleen uit dames bestaat. Deze Biauwvosjes dragen ieder een schoen met een leren en een schoen met een rubberzooi. OPA IS NOG FIT. Ook de nestor van de vierdaagse, de In een suikerfabriek in Groningen is een centrifuge uit elkaar gesprongen. Een arbeider werd op slag gedood, een ander is ernstig gewond naar het zie kenhuis overgebracht. „VREDE, VREDE VOOR DE GEHELE WERELD". Morrison sprak in het Engelse Lagerhuis. Ons eerste doel Is vrede, vrede voor de gehele wereld, doch niet tot elke prys. Wy willen een vrede die ons ln staat stelt voort te gaan met ons werk van maatschappelyke en economische vooruitgang. Wy kunnen agressie slechts verhin deren indien wy tonen dat de vrye lan den vastbesloten zijn gemeenschappeiyk hun verdedigingen op te bouwen en schouder-aan-sehouder te staan, indien dit nodig zou blyken. De West-Euripcse veiligheid kan niet worden bereikt door alleen West-Euro pa in staat van verdediging te brengen. Het Middellandse zeegebied vormt de Zuideiyke sector van de Europese ver dediging. De Britse regering is dan ook tot de slotsom gekomen dat het redelyk is Griekenland en Turkye te doen toe treden tot het Noord-Atlantische Ver drag. Dergelijke woorden sprak Herbert Morrison gistermiddag in het Lager huis in het debat over buitenlandse aan gelegenheden. Onder toejuichingen der socialistische Lagerhuisleden vervolgde hij: De Brit se regering is niet van mening dat het iVJ A Dr Hans Seebolm, de West-Duitse minister van Verkeer is van plan om 16 Augustus naar Den Haag te komen, om met minister Wemmers verkeers problemen te bespreken. De Ver. Staten heeft het voornemen, om 80 mil- lioen dollars te besteden in het komen de jaar voor verlening van economische hulp aan India, Pakistan, Afghanistan, Ceylon en Nepal. Het bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan de Alblasserwaard belooft geweldig te worden. Er is een uitgebreid program ma opgesteld. Het emigrantenschip „Zuiderkruis" is van Rotterdam naar Canada vertrokken. Een zekere Th. Stevens viel te Rotterdam aan boord van een schip in een acht meter diepe tank. Hij overleed ter plaatse. In En schede werd onlangs een auto gestolen. De Amsterdamse recherche vond de wa gen in Landsmeer terug. D.w.z. de auto was in 200 stukken gesneden. Het Amsterdamse pierement „De grote buik" is ln Paramaribo aangekomen en heeft daar zijn eerste tonen in de tro penzon uitgegalmd. opnemen van Spanje in de West-Euro- pese verdediging een versterking zou betekenen voor de gemeenschap der vrijheid lievende landen. Wij hebben met de Amerikaanse re gering op de meest openlijke en vriend schappelijke wijze gesproken over haar te Madrid gevoerde besprekingen en medegedeeld dat o.l. de strategische voordelen van een Inschakeling van Spanje zullen worden overtroffen door de politieke scheuring, die hier het ge volg van zou zijn onder de Westerse mogendheden. „Onzin, onzin", riepen de conservatieven. Maar hij ging verder. „De Westerse geallieerden hebben opzettelijk het be sluit genomen een mild vredesverdrag met Japan te sluiten. Elk ander besluit zou een onrechtvaardigheid hebben be tekend. RUSLAND. Morrison waarschuwde voor de vreed zame bedoelingen van Rusland, hoewel er rede tot blijdschap is om ieder aan bod van vrede Tot slot vroeg deze staatsman zware offers voor het ge meenschappelijk welzijn van de gehele wereld. „Indien er duidelijke tekenen zonden zyn", zo zei hy nog, „van het volgen van een nieuwe koers in de politiek zul len wy de dan geboden gelegenheid voor een nieuwe vooruitgang voor de gehele wereld met beide handen aangrijpen". De oppositie was het vrijwel met de doelstellingen van Morrison eens. Tevoren had hy nog verklaard, dat de Engelse regering aan Perzië verdnl- delykingen had gevraagd inzake hun standpunt. Op het gemeentelyk sportterrein in Vlissingen stond een klein meisje ln Walcherse hoerendracht met een grote pop, gekleed als zy zelf, in haar armen geklemd. En tegenover haar stond mevrouw Blankers-Koen, „golden Fanny", zoals de Engelsen haar noemden tydens de Olympische Spelen in Londen, toen zy daar vier eerste prijzen, vier gouden medailles in de wacht sleepte. Met een verlegen gebaar overhandigde het kleine meiske haar pop aan de grote, slanke athlete tegenover haar. „Voor kleine Fanny 1" zei ze en het 5000-koppige publiek klapte zich de handen stuk. En na de grote pop kwamen er kleine, gelijk geklede popjes voor mevrouw Xenia Stad-de Jong uit Den Haag en voor haar clubgenote Leni van der Meyden (aan wie die eer ver moedelijk te beurt viel omdat mevrouw Van der Kade-Koudys op het appèl ontbrak). En natuurlijk was er ook een popje voor Wim Slijkhuis, onze beste nationale athleet. EUROPESE VERVOERSPOOL. De voorzitter van de Economische Commissie van de Raad van Europa heeft Woensdag aan verslaggevers mee gedeeld, dat de Raadgevende Vergade ring van de Raad de oprichting van een Europese vervoerspool zal bespreken evenals de middelen tot een verdere verlaging van de tariefmuren tussen de West-Europese landen. De moord in Jordanië. EMIR TALAL NAM DE BENEN In officiële kringen in Damascus ge looft men, dat Emir Talal van Jordanië, de oudste zoon van wijlen koning Ab- doellah, er in geslaagd is zijn medisch asyl ln Zwitserland te verlaten. Zijn huidige verblijfplaats zou onbekend zijn. Dat was het begin van de athletiek- wedstrijden, georganiseerd door het dis trict Zeeland van de K.N.A.U. Een avond die vele Zeeuwen in verrukking gebracht zal hebben door het prachtige lopen van Fanny Blankers en die ook wel enige teleurstelling gebracht zal hebben, toen bleek dat de Vlissingse jongen, Hans Harting, in zijn grote ri vaal Slijkhuis ditmaal zijn meerdere moest erkennen. Maar een verrassing was het, dat een Zeeuw, W. Booy uit Sluiskil, niet alleen Rootsaert, de kleine man uit Zeeuwsch-Vlaanderen klopte op de 800 meter, maar dat hij ook verre de baas bleef over Herman Harting, de nu in Amsterdam wonende Vlissinger, die als favoriet op dit nummer gestart was. DE WEDSTRIJDEN. Tot enige recordverbetering is het niet gekomen. De junioren, die eerst hun krachten maten, deden het behoor lijk, maar bleven toch nog vrij veel bo ven de bestaande Zeeuwse records. De 100 meter heren was voor de Amster dammer J. Smidt met 0.1 seconde voor sprong op de Zeeuwse crack De Pagter uit Vlissingen, die op zijn beurt de grootste moeite had met de Middelbur ger Becks. De tijden waren op deze grasbaan behoorlijk (11.4 voor Smidt, 11.5 voor de beide anderen). Ook op de 200 meter bleef Smidt met 0.1 seconde baas over De Pagter (23.8 en 23.9). De 100 meter dames werd onbedreigd door mevr. Blankers gewonnen in de fraaie tijd van 12.1, slechts 0.2 seconde meer dan de tijd waarmee ze in Londen de gouden medaille won. De enige Zeeuwse deelneemster, mej. L. Minderhoud van „De Zeeuwen" uit Vlissingen maakte een tijd van 13 seconden; ze werd vier de en laatste, maar haar tijd was goed genoeg om haar naar de A-klasse te doen promoveren. Over de 800 meter heren schreven wij al; Herman Harting nam de leiding, maar halverwege liepen Booy en Rootsaert hem voorbij en was de A.A.C.-man geslagen. Het 3000 me ter duel tussen Hans Harting en Slijk huis was spannend. Om beurten namen beiden de kop als was het afgesproken. Toen er nog 400 meter te lopen waren lag Harting nog een meter voor, maar zoals te verwachten was kon hy tegen de eindsprint van Slijkhuis niet op. De verwachting dat Fanny er in zou slagen haar wereldrecord hoogspringen terug te veroveren, dat sedert 7 Juli j.l. op naam staat van een Engelse werd geheel de bodem Ingeslagen. Om het re cord terug te winnen moest zu minstens 1,70 meter springen ze kwam niet verder dan 1,49 meter. By haar derde sprong sloeg ze (per ongeluk) met haar arm de lat af. De Vlissinger Zwigtman springt zeer behoorlijk; hij haalde 1,64 meter en liet daarmee de anderen een decimeter on der zich. Hoogtepunt, wel niet aan spanning maar aan loopstijl, was de 80 meter horden voor dames. De manier waarop Fanny Blankers-Koen de horden neemt heeft al vele malen publiek tot luid ap plaus gebracht en zo verging het ook in Vlissingen. Men ziet nauwelijks dat ze een horde neemt, alles gaat zo prachtig soepel dat het niet meer lijkt dan een grote stap. De estafettenummers, waarmee de avond werd besloten, bracht een over winning voor de Goese meisjes op de 4 maal 60 meter en voor de heren van „De Zeeuwen" op de 4 maal 1000 meter. ER KOMT EEN SINTELBAAN. Aan de wedstrijden ging een ontvangst ten stadhuize vooraf, waarbij burge meester Kolff een vriendelijk speechje hield en Hans Harting een pluim op de hoed kreeg, omdat het eigenlijk aan hem te danken was, dat deze wedstrij den met prominenten doorgang kon vinden. Het verheugendste was de medede ling, dat het gemeentebestuur alles op alles zal zetten om Vlissingen zo spoe dig mogelyk een sintelbaan te geven. Dat zal de belangstelling voor de athle- tiek in Zeeland, die deze avond al een flinke Injectie gekregen heeft, zeker nog meer doen opleven. Een woord van hulde tenslotte aan de wedstrijdleider, de heer F. A. Kolijn, voor de uitmuntende organisatie. Morgen geven wij de gedetailleerde uitslagen. 78-jarige Opa Dinkhuizen uit Den Haag is nog zo fit als een hoentje. De route van de tweede dag leidde door het wyde land van Maas en Waal, Het grote trefpunt was Wijchen, het schilderachtige plaatsje, dat de oudste aanlegplaats van de vierdaagse is. De bewoners, van wie velen een vrije dag hadden genomen, maakten er een echte feestdag van. Overal hingen vlaggen uit en de gehele bevolking was langs de straten opgesteld om de deelnemers toe te juichen. In het prachtige Wijchense kasteel, waar het gemeentebestuur ze telt, werden de autoriteiten en genodig den door de burgemeester ontvangen. Toen de wandelaars Wijchen eenmaal gepasseerd waren, zat het grootste ge* deelte er weer op en vermoeid maas dankbaar trokken tenslotte de duizen den wandelaars Nijmegen, dat hen vol vreugde opwachtte, binnen. De buiten landers liepen uitstekend. Zij teldett geen enkele uitvaller. Ook Detje de „klompen-tippelaar" uit Maaswaal liep mee. (Zie linkse foto!), De man heeft blijkbaar gerekend op de grilligheid van ons klimaat, want hij draagt een grote parapluie mee, waar op staat „Efkes schuilen". Op de an dere foto zien we de mariniers uit Doorn Eist binnen marcheren. INDIA LEVERT GEEN MATERIAAL AAN CHINA. In een brief aan de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Trygve Lis, heeft India ontkend, dat het als bron van strategische materialen voor com munistisch China en Noord-Korea dienst doet. De brief was een antwoord op een verklaring van de Amerikaansd democratische senator O' Conor van Zaterdag j.l. Hij had gezegd, dat bijna de helft van de ladingen strategisch materiaal, die met onder Panamese vlag varende schepen naar communistisch China worden vervoerd, uit India af komstig zijn. Djakarta liet 16 Chinezen van de Staf van de Vice-Consul niet toe. Volgens een in Londen ontvangen be richt van het Chinese persbureau „Nieuw China" zal de Chinese Centrale Volksregering met de Indonesische re gering besprekingen voeren over da weigering om 16 leden van de staf varj de Chinese Vice-Consul op 22 Juli tod te staan in Djakarta aan land te gaan, De Vlce-Consul Hojing en twee an deren, die diplomatieke passen hadden, werden toegelaten, doch de overigen moesten met hetzelfde schip ver trekken. Voor het examen leermeester-gezel slaagde de heer C. v. Liere, handzetteP bij de Fa Oosterbaan en Le Cointre ta Goes. „WIE PLEIT VOOR DEMOBILISATIE IS EEN EZEL". Mr Burger bralde zinledig. Op de byeenkomst van de Friese fe deratie van Christelyk-Historisehe jon geren-groepen te Bolsward sprak de heer H. W. Tilanus, voorzitter der Tweede Kamerfractie, over „De C.H.U. ln de branding van deze tyd". Spreker onderschreef de uitspraak van Aden auer, dat een ieder, die in het Westen ln deze tyd pleit voor demobilisatie, een ezel moet worden genoemd. De offers voor onze defensie, die minister Lief- tinck heeft gevraagd, moeten worden gebracht, al kan men over de verdeling van de lasten van mening verschillen. De christen heeft de taak deze dingen reëel onder ogen te zien, zonder echter te vergeten, dat God regeert, en vast houdende aan de twee beginselen, die de C.H.-polltiek moeten beheersen, n.l. God liefhebben boven alles en de naaste als ons zelf. Het slotwoord van de middagvergade ring werd gesproken door de heer H. M. Gerbrandy, lid van Ged. Staten van Friesland. VAN DE WETERING. Ook de heer Van de Wetering schet ste de verdeeldheid in de wereld en in een zich christelijk noemend Neder land, waar, „soms de haat tegen het Christendom op onverwachte yvijze ge- de de uit wordt, zoals b.v. onlangs in Tweede Kamer, toen mr Burger, consequentie van de Christelijke poll' tiek een plukken van de armen en een sparen van de rijken noemde. Het was zinledig gebral en dwaas pathos". De heer Van de Wetering vroeg zich af of de organisatie van de Christelijk Historische Unie wel is opgewassen te gen de taak, die de na-oorlogse proble men stelt. Voor de muzikale omlijsting zorgde 's middags de Christelijke muziekver eniging „Concordia" van Gaastmeer. Ds L. Rijksen nam beroep naar Middelburg aan. Ds L. Rijksen, predikant by de Geref, Gemeente te Leiden heeft het beroep naar Middelburg aangenomen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot van avond: Enkele opklaringen. Overwegend droog met enkele opkla ringen. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. Iets hogere tempera turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1