°ndor de loupe In een bunker ratelde de telefoon x De munitie is op, overmacht te groot! Haac Held, Chefarine „4" doet wonderen Strijd om vliegbasis Woensdrecht Parachutisten bleven weg, want het regende, regende Beiaardconcerten te Veere ge nieten goede reputatie* Duitslands vooroorlogse schuld bedraagt 3 milliard dollars* Poot aard appelteelt, veeteelt en visserij in de statistiek* Assemblee van de Lutherse Wereldfederatie te Hannover. Hoogleraarsbenoemingen aan de V. U. Wotaidag 25 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 tf IN EEN BUNKER, VLIEGVELD WOENSDRECHT, Dinsdagochtend. De telefoon ratelt. Met een snelle greep pakt de com mandant van de vliegbasis Woensdrecht, Kapt.-Lt. ter Zee-Vlieger Fritzjl, de hoorn op: „Commandopost hierEen stem klinkt ge jaagd uit de hoorn: „Hier Groene Papagaai. De overmacht wordt te groot en de munitie raakt op! De Overste werpt een snelle blik op de kaart, die voor hem op tafel ligt. Even klemt hij de lippen opeen. „Nog zeventig man over" hoor ik hem mompelen, „en dan, luidop: „Stand houden kerels, tot de laat ste man. Er is versterking onderweg Harde woorden, maar ze moeten gesproken worden. Een overmachtige vijand is op het vliegveld aangestormd. Bij verrassing is de aanval geko men. Parachutisten waren gedropd, gliders met manschappen en materieel volgden en in de verte vochten zich vijandelijke stoottroepen een weg naar de basis. En buiten regent en regent en re gent het. Moet dit verhaal niet geschreven worden omdat we gisternacht twee volle uren lang met stijgend onge duld op een doornatte Woensdrechtse heide op de dropping van de Belgi sche paratroopers hebben staan wach ten? Die niet kwamen, omdat sprin- ?en bij regen mensenlevens kan kos- en en waardoor nu de gehele oefe ning „Hector" omgezet moest worden, Wilde het geen débacle worden? Neen immers! Want de oefening is, ondanks die grote teleurstelling, geslaagd. Ze slaagde ook, omdat de jongens op de vliegbasis zich, zelfs ondanks die re gen, vol élan in de strijd wierpen. Ze Slaagde vooral, omdat de leiding de diverse commandanten de vrijheid liet er een volledig oorlogsspel van te maken, waarbij de factor „verras sing" een groot element vormde en, nog voornamer, waarbij de individuele soldaat kon laten zien wat hij waard was. HEEL ANDERS OPGEZET. Och ja, de oefening was heel anders opgezet. Aan onze Oostgrens stond een vijand die een aanval door Brabant voorbereidde om de Schelde en Antwer pen In handen te krijgen. Daarom moest eerst de basis Woensdrecht vallen. De aanval op de basis moest vol komen onverwachts geschieden. De parachutisten moesten neerkomen, de weg effenen voor de gliders met man- Schappen om dan samen met de aan stormende stoottroepen de vliegbasis te bezetten. Dat lijkt moeilijker dan het is. Want in oorlogstijd gaat de opleiding van een vliegbasis weg en blijft slechts een detachement voor de verdediging over. Op het veld lag een compagnie in fanterie en jongens van de luchtvaart- troepen. En op Zuid-Beveland, in Ber gen op Zoom en bij Breda lagen drie Nederlandse Bataljons, die later ter versterking kwamen.... Maar we lopen op ons verhaal vooruit. MOEILIJKE TAAK. Nu de parachutisten niet sprongen moesten de rode troepen, die via Put ten op auto's waren „aangevoerd", 't alleen doen. En dit Zesde bataljon der Öelgische binnenlandse strijdkrach ten, onder leiding van majoor Van Heule, deed uitstekend werk. Om vijf uur 's ochtends vielen zij aan in het Zuiden van de basis. Twee volle uren boden de Nederlandse troepen hard nekkig tegenstand. Twee uren waarin echter de Belgen de verdedigers om singelden. Toen het bevel uit Bergen op Zoom kwam dat de troepen van de land macht terug moesten trekken leek de strijd voor de luchtvaarttroepen reeds beslist. Maar de L.S.K.-ers vochten Zich „een weg terug". Zij waren in gesloten, omringd door een heftig vu rende vijand. Een doorbraak wagen? Zij kijken elkaar aan. Loert daar niet de loop van een mitrailleur over de wegrand? Het is de laatste kans enhet lukt. Met enkele snelle sprongen stormen zij, vallen in een diepe greppel, krui pen snel voorwaarts. Dan liggen ze, doodstil. Een vijandelijke gevechts patrouille trekt voorbij. Ze worden niet ontdekt. Enkele minuten later sluipen zij terug naar de commando post. Smerig en nat, maar met glin sterende ogen Daar zit Overste Fritzjl. Hij heeft nog verbinding met Bergen op Zoom, waar kolonel G. C. van Mourik hem versterking belooft. Naast 'de overste zit een luitenant rapporten bij te werken. Een jonge korporaal zit aan een tafeltje. Als hij zijn kaart opzij schuift lacht hem onder het spiegelglas een fijn getekend meis jeskopje tegemoet. Dan glimlacht hij ook. Het is immers maar spel? Steeds meer komt de bunker onder vuur te liggen. Steeds hachelijker wordt de positie. Och, er vallen geen doden of gewonden, maar de span ning is er. Zal hulp op tijd komen? ER KWAM HELP. En er kwam hulp. Toen uw verslag gever naar zijn hongerige schrijfma chine terugkeerde rolden in de verte brencarriers, met manschappen bela den, naderbij. Maar in een spel kan zelfs een te- Generaal Hasselman kwam zelf kijken. Terwijl de regen uit een laag hangend grijs wolkendek het ont wakende Brabantse land door sijpelde, is gisterochtend in alle vroegte bij de vliegbasis Woens drecht de Nederlands-Belgische oefening „Hector" begonnen. Aan deze oefening, die tot vannacht duurt, nemen van Nederlandse zijde drie bataljons militairen deel, die juist in Kamp-Witten- berg twee weken herhalingsoefe ningen hebben doorgemaakt. Doel was hen in groter verband te oefenen in nachtelijke aanvallen, vervoer en verpleging. Van- deze oefening, die werd bijgewoond door de Chef van de Generale Staf, Luitenant-Gene raal B. R. P. F. Hasselman, de sous-chef van de Generale Staf, Generaal-Majoor Warringa en de Belgische militaire attaché, gene- raal-majoor Woussen, geeft onze verslaggever een reportage. k genaanval van een in allerijl aange voerd bataljon vast lopen. Wat dan ook prompt gebeurde. Vandaag begint de tweede fase van de oefening. Dan zullen de troepen uit Goes en rondom Breda oprukken om het vliegveld definitief te ontzetten. Vandaag ko men de jongens aan de beurt, die hier gisteren landerig rondliepen met een gezicht van: „dat ze net zo lief Maar U zoudt ze eens in het vuur moeten zien. Nat of niet nat, vechten als tijgers! Ook tijdens de zomeravondfeesten beiaardmuziek. De houtjes, waarop de beiaardier van Veere, Jan Kwist, zijn krachten be proeft en waarmee hl) de prachtige klanken uit de klokken van Veere's stadhuis tovert, zijn lang niet meer zo blank als twee jaar geleden. Geen wonder. Want als zij nog even blank waren, zou dit betekenen, dat de Veerse beiaard slechts bij uitzondering wordt bespeeld en dat is zeker niet het geval. De beiaard- concerten, die ook deze zomer worden gegeven, trekken weer vele bezoekers. En daaruit mag men de gevolgtrekking maken, dat deze concerten in korte tijd een reputatie hebben verworvei- Het land kan en wil terugbetalen. Herman I. Abs, vice-president van de credietbank voor wederopbouw en leider van de Duitse delegatie op de conferentie te Londen over de Duitse buiten landse schulden, heeft de Duitse vooroorlogse schulden, inclusief rente, geschat op 3 milliard dollars. Hij voegde hieraan toe: Men ltan weliswaar weigeren zijn schulden te betalen, doch op deze manier kan Duitsland zijn crediet niet herstellen en zonder herstel van het crediet kan Duitsland niet aan het econo mische leven in de wereld deelnemen. De naoorlogse schulden van Duits land door de hulp in het kader van het plan Marshall, die de bondsrepubliek niet zoals andere landen als toewijzing zonder terugbetalingsverplichting heeft ontvangen, bedragen 4 milliard dollars. Abs deelde verder mede, dat wat het vraagstuk van de transfer der Duitse terugbetalingen betreft, duidelijk is vastgesteld, dat de Duitse buitenlandse schuldendienst alleen uit het overschot van de Duitse balans van het goederen verkeer en de dienstverlening kan ge schieden en dat hiervoor de medewer king van alle handelspartners nodig is. ENGELSE PERSSTEM. In een artikel in de „Financial Times" van Maandag wordt er bjj de geallieer de regeringen op aangedrongen een krachtige houding aan te nemen ten Admiraal Forrest Sherman, die met een speciale missie uan president Truman naar Europa is gekomen, is Zondag plotseling te Napels overleden. Foto van de Admiraal, toen hij Vrij dagmiddag j.l. per vliegtuig in Lon den aankwam. aanzien van het vraagstuk der terugbe taling van de Duitse schulden. Er zijn een aantal aanwijzingen geweest al dus het blad dat de Duitsers nog steeds voornemens zijn om tot het uiter ste zowel de verdeling van Duitsland als hun na-oorlogse economische moei lijkheden te gebruiken als een middel om een belangrijke afschrijving op de buitenlandse schulden te verkrijgen. Zo is bijv. in het begin van de besprekingen te Londen een poging gedaan, zonder succes, om de crediteurenlanden ertoe te brengen de Duitse activa in het bui tenland, die voor herstelbelangen be doeld waren, af te schrijven op deze buitenlandse schulden. Het is moeilijk in te zien, welke reden er zou zijn voor enige vermindering van de buitenlandse schulden van Duitsland. De totale Duit se buitenlandse schuld is slechts een klein bedrag vergeleken met de over zeese verplichtingen, die Engeland heeft aangegaan om weer-tand te bieden aan de Duitse agressie. Zaterdagavond, tijdens het prijsvraag concert, zijn we nogeens door de nauwe mansgaten naar boven geklommen en enige tijd doorgebracht bij de beiaardier die met veel élan het ene wijsje na het andere, een uur lang, over Veere liet klinken. Zo'n beiaardbespeling vergt veel in spanning. Beiaardier zijn is een vak apart! Tot deze conclusie kwamen wij ook Zaterdagavond weer, toen wij, over het bankje van de heer Kwist geleund, keken, hoe deze de houten stokjes, waaraan de draden, die naar de klok ken voeren, zijn bevestigd, met zijn vuisten zat te bewerken. Een merk waardig schouwspel, daar boven in de Veerse stadhuistoren. NIET EENVOUDIG. Het programma, dat Zaterdagavond werd uitgevoerd en dat bij het luiste rend publiek niet bekend was, doch ge raden moest worden, was niet eenvou dig. Toch moeten de meeste liederen wel bekend zijn geweest. Nu de termijn voor inzending gisteravond gesloten werd, is er geen enkel bezwaar het programma te publiceren. Het was als volgt: 1. The Harmonians Blacksmith, Handel. 2. Grootvaders klok, Work. 3. Het hutje bij de zee, Joh. de Heer. 4. Letzter Frühling, Grieg. 5. Zonnelied, Cath. van Rennes. 6. Ave Maria, Frans Schubert. 7. Jesu, joy of man's desiring, Bach. 8. De Bietbauw, HuUebroeck. 9. Hemelhuis, Hullebroeck. 10. Wiljalied, Léhar. 11. Groszmütterchen, Lange. 12. Serenade, Tosselli. 13. Ideale, Tosti. SCHRIJVEN EN LEISTEREN, Op Veere's pleinen, in de oude straat jes en op de Kade, stond het publiek stil te luisteren. Ritsen fietsers, auto mobilisten, vooral vreemdelingen en een enkele Veerenaar, voor wie dit al ver trouwde klanken zijn geworden. Hier en daar zag men mensen, papier in de hand, peinzend luisteren, soms de me lodie neuriënd. Het was bewonderens waardig met welk een overgave er ge luisterd werd en mén probeerde uit te vissen, wat gespeeld werd. Hoewel we nu nog slechts kunnen gissen, menen we toch te kunnen voorspellen, dat er wel licht slechts enkele inzenders zullen zijn, die meer dan 10 melodieën juist hebben geraden. Beiaardmuziek is niet te krygen. Slechts enkele stukken voor de beiaard zelf zijn uitgegeven. Alle mu ziek, die de heer Kwist zo wekelijks laat horen, moet zelf geschreven worden en voor de beiaardbespeling geschikt wor den gemaakt. Er zit dus aan een derge lijk concert heel wat voorbereiding vast. Het Veerse gemeentebestuur heeft de beiaard gebruikt, zoals men van de vroede vaderen heeft mogen verwach ten. Mede door de inspanning, die de stadsbeiaardier zich gegeven heeft en nog geeft, genieten de concerten een goede reputatie. OOK DEZE WEEK. Nu deze week in Veere de zomer avondfeesten gehouden worden, lag het voor de hand, dat ook de beiaardcon certen daarin zouden worden opgeno men. Na afloop van de aangekondigde concerten door het Middelburgs Man- nenkooren het Westkapelse Dameskoor zal de heer Kwist, zowel Vrijdag- als Zaterdagavond, een concert op de bei aard te geven. Het programma, dat we nog zullen publiceren, wordt 's avonds van 9.00—9.30 uitgevoerd. Maandag a.s. zal eveneens op deze tijd een beiaard concert worden gegeven en wel door de heer Heering uit Haarlem. (Ingez. mededeling, adv.) BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F 0.75 Ruim 150 personen gewond door instorting van tribune. Tijdens een voetbalwedstrijd te Santé Fe, in Argentinië, is een grote staan- tribune ingestort. Vele bezoekers vielen van een hoogte van verscheidene meters op de grond. 114 toeschouwers werden ernstig en vijftig licht gewond. Mr J. A. Berger adviseur van minister Albregts. Mr J. A. Berger, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars is be noemd tot adviseur van de minister zonder portefeuille, prof. dr A. H. M. Albregts, wat betreft diens taak op het gebied van de productiviteitsbevorde- ring. Te Kielwindeweer in de gemeente I-Ioogezand-Sappemeer is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 68-jarige weduwe L. Meyer-Venema in haar wo ning door worging om het leven ge bracht. Twee personen zijn gearresteerd n.l. W. B. uit Hoogezand en D. R. uit Arlo. De F.I.D.E., de internationale schaak federatie, heeft de bekende Nederland se schaker W. J. Mühring benoemd tot internationaal meester. V DE GESCHIEDENIS OORDELE. Eindelijk heeft dan de gevangene van Yeu, Henri Pétain, maarschalk van Frankrijk en held van Verdun, voor eeuwig de ogen gesloten en is hij gesteld voor de hoogste rechter, de Heer van hemel en aarde. De aardse rechter had hem veroor deeld, eerst tot de doodstraf, daarna bij decreet van generaal de Gaulle tot levenslange gevangenisstraf, omdat hij zijn vaderland verraden had, het vaderland, dat hij in een lang leven onschatbare diensten had bewezen. Hoogverraad had men hem ten laste gelegd had hij niet op 22 Juni 1940 de Duitse capitulatievoorwaarden ge tekend en was hij niet opgetreden als hoofd van de schijnregering te Vichy? Had hij in die functie niet de onder zijn bevelen staande troepen opdracht gegeven te strijden tegen de geallieer den toen deze voornemens waren de Franse gebieden in Noord-Afrika te bezetten en had hij niet het doodvon nis goedgekeurd, dat een Vichy-ge- rechtshof had uitgesproken over een verzetsstrijder als Charles de Gaulle? Is dat alles niet verraad aan het va derland? Ach, wie zal oordelen oner de diepe gronden, die een mens tot zijn daden drijven? Eén ding staat vast: wat deze grijze maarschalk gedaan heeft, heeft hij gemeend te moeten doen tot welzijn van zijn vaderland, zijn ge liefde Frankrijk. Hij was geen ver rader als een Mussert, een Quisling. En of hij juist gehandeld heeft, of hij niet door zijn handeltoijze zijn vader land voor erger rampen heeft behoed wie zal het uitmaken? De geschie denis oordele over hem. Over hem en over zovele anderen die ongeveer als hij gehandeld hebben. Nederland kent evenzo zijn Pétains, mensen die in overheidsfuncties zaten en in bedrijven en die met de bezetter hebben samengewerkt zó ver als hun geweten het toeliet, omdat ze meen den het land, het algemeen yjelzijn daarmee een dienst te bewijzen. Ook zij waren geen Quislings, zij waren vaderlanders. De meesten van hen zijn nu verguisd, soms door een zuiverings raad, soms ook alleen maar door hun omgeving, moreel, veroordeeld, wat misschien og erger is. Velen uan hei» dragen nu hun lot zoals Pétain het zijne heeft gedragen; wrokkend en zoekend naar eerherstel. Ook ouer hen oordele de geschiedenis, want wij zijn daartoe niet in staat. Visserijproducten brachten 60 millioen aan deviezen op. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft enkele publicaties het licht doen zien en enkele cijfers gepubliceerd over de pootaardappelteelt, de veestapel en de visserij. Wjj ontlenen hieraan het volgende: POOTAARDAPPELEN. De omvang van de teelt, die na de oorlog sterk was uitgebreid, blijkt de laatste 3 jaren aanzienlijk te zijn te ruggelopen (1947 51,6 duizend ha., 1950 26 duizend ha.). Onder de rassen neemt Bintje met 27 procent de voornaamste plaats in, ge volgd door Voran (16 Eersteling (16 Eigenheimer (10 en Alpha (8 KERK EN ONDERWIJS De Lutherse kerken van verschil lende landen, die tezamen de Assem- blée vormen, plegen om de vijf jaar bijeen te komen. In 1947 was dit het geval te Lund in Denemarken en in 1952 zal Hannover de Assemblée ont vangen. Het uitvoerend comité van de Assemblée bestaat uit vijftien perso nen en vergadert elk jaar. President is bisschop Nygren in Zweden en se cretaris dr S. C. Michelfelder. Het hoofdkwartier is gevestigd in Genève. Het comité van voorbereiding voor de Assemblée 1952 kwam reeds bijeen onder presidium van dr Liemar Hen- nig, de Duitse assistent van de secre taris der Luth. Wereldfederatie. De grote hall van de Stadthalle te Hannover, die 5 k 6000 personen kan bevatten en in welk gebouw ook tal van grote en kleine zalen voor de werkvergadering der verschillende FEUILLETON door G. P. BAKKER. 74) „Vang hem levend", beval de over ste. Het zwaard werd Von Felsen uit de hand geslagen. Hij wankelde in het zadel. Een achttal Zweden omring den hem. Zijn tegenstand was gebro ken. Saxon dreef zijn paard naar de overgebleven keizerlijke kurassiers. „De wapens neer. Je leven wordt gespaard." De mannen aarzelden. Ze keken elkaar aan. De wachtmeester van 't vierde peloton brulde: „Nooit. Vooruit." Toen stak de overste zijn zwaard op, hief zijn ongewapende hand om hoog en zei: „Wachtmeester, geef je over. Meen je dat ik mijn oude vrienden wil laten vermoorden?" De wachtmeester herkende nu blijk baar de stem. Hij keek naar zijn vriend, de korporaal. Deze knikte. Dé oude snorrebaard nam zijn sabel bij de punt, bood Saxon 't gevest aan. „Neen", zei deze. „Je kunt je wa pens houden. Ik ben niet van plan Je als gevangenen te behandelen. Dat zou de grofste ondankbaarheid zijn. Stijg maar af." Kapitein Von Felsen stond naast zijn paard te midden van Saxon's ruiters. Saxon steeg af, liep naar hem toe. „Kapitein," zei hij. „Geef mij uw erewoord." „Het moet wel", antwoordde hij moedeloos. „God weet, dat ik liever gesneuveld zou zijn. Dit had u mij kunnen besparen." Saxon sloeg zijn vizier op. „Kijk me aan. Dat mocht ik niet." „Overste Saxon", zei hij. „Dus toch." „Juist. Ik zal je het werkelijk niet moeilijk maken. Melehior, wil je ka pitein Von Felsen naar de tent van de bevelhebber brengen? Hij is een vriend." Toen ging Saxon terug naar het vierde peleton. De manschappen ston den met de andere overgebleven ku rassiers in twee rijen opgesteld. De paarden aan de teugel. Twee wacht meesters en de korporaals vijf passen voor de troep. „Wachtmeester", sprak Saxon tegen zijn oude vriend. Blij je gezond te zien, evenals de andere kameraden van het vierde peloton. Ik heb je 'n voorstel te doen. Ik ben je kameraad geweest. Houdt krijgsraad en deel mij mede of je in het vervolg mijn kame raden wil zijn. Ik zie daar enkele rui ters met bekende gezichten. Ja, ik weet het. Zij hebben reeds onder mij gediend in Wallenstein's leger. En, Hans, jij ook als ik mij niet vergis." Hans sloeg aan. „Zeker overste." „Welk regiment?" vroeg Saxon. „Overste Holck." „En jij, Carlo?" „Overste Bernstein." „Ik betaal prompt de soldij. Per slot zijn we allen beroepssoldaten. Laat mij eerst nog één ding zeggen. Ik houd niet van gedwongen nering. Diegenen onder jullie, die niet op mijn voorstel kunnen ingaan, staat het vrij te vertrekken. Overleg het samen maar. Ik kom zo terug." „Kapitein Norbo. Zijn de chirurgijns reeds met de gewonden bezig? Wilt u met uw escadrons hulp verlenen en vraag de meester ook. Hij heeft ge schikte krachten. Verzorg vriend en vijand. Je kunt beschikken over de tenten aan de linkerkant. Juist die. Er zijn twee middelen om de strijd te winnen. De tweede is zijn vijanden tot vrienden te maken." De beide wachtmeesters traden op Saxon toe. „Overste", sprak de oude snorre baard. „Wij willen allen gaarne on der u dienen. Maar we hebben een beleefd verzoek. Het vierde peloton zou graag bijeen blijven. Wij zijn zo lang samen geweest. U zult er nooit berouw van hebben." „Hoeveel mannen zijn er onge- wond?" „Ongeveer zestig." „Uitstekend. Vormt twee pelotons. En jij bent de luitenant." „Maar overste. Ik ben te oud." „Luitenant. Ik heb in mijn hele loopbaan nooit beter wachtmeester gezien of het moest je kapitein Mel ehior zijn." „Korporaal Sievers." „Present overste." „Jij hebt voor mij gelogen. Ik be vorder je tot wachtmeester." „Een gemene streek wreekt zich al tijd door de gevolgen", bromde de nieuwe luitenant. Het gehele pele ton begon te lachen. „Olivier. Jij wordt korporaal. En verder luitenant, vul je zelf het kader maar aan, als het nodig is." „Tot uw dienst, overste", sprak de nieuwe luitenant saluerend. „Overste", fluisterde hij toen. „Mag ik een onbescheiden vraag doen?" „En die is?" secties zijn, is beschikbaar, alsook de pas gebouwde, moderne Niedersach- senhalle, die aan 3000 personen plaats biedt. Voorts krijgt men de beschik king over een openlucht-stadion met 50.000 zitplaatsen, waar de sluitings meeting gehouden wordt. De oude en voorname Marktkirehe wordt ge bouwd en zal tijdig gereed zijn om als geestelijk centrum van de Assemblée dienst te doen. In deze kerk, die aan 2500 personen plaats biedt, zal een grote avondmaalsdienst gehouden worden. In de hotels zijn reeds 1500 bedden gereserveerd, terwijl bij parti culieren nog over 150.000 bedden kan worden beschikt. Er zijn zes secties gevormd, elk met een eigen thema, aansluitend op het hoofdthema van de Assemblée. Zweden heeft de zorg voor sectie I Theologie; sectie II is we reldzending; sectie III inwendige zen ding; sectie IV evangelisatie en rent meesterschap; sectie V jeugd en stu- dentenwerk en sectie VI vrouwen werk. Dan zijn er nog studiecommis sies voor opvoeding, publiciteit, man nenwerk, oecumenische zaken, inter nationale aangelegenheden. Uit Neder land hebben in deze verschillende sec ties zitting genomen de heren prof. dr P. Boendermaker, C. J. P. Bik, dr H. J. Jaanus, ds mr D. G. Hoevers, ds C. Pel, dr C. Riemers, M. Ruppert, ds J. P. van Heest, dr W F. Lichtenauer en mej. da. L. C. Dufour. De Assemblée zal vergaderen van 25 Juli tot 3 Augustus 1952. Bidstond voor de nood van de kerk in Oost-Europa. Deputaten, door de Generale Syno de der Geref. Kerken van 's-Graven- hage benoemd met het oog op het uit schrijven van bid- en dankstonden, hebben besloten de kerkeraden van de Geref. Kerken uit te nodigen Zondag 29 Juli a.s., zo mogelijk in de morgen dienst, een bidstond te houden voor de nood van de kerk in Oost-Europa, in het bijzonder die van de Hongaarse kerk. J. Hobma te Zwolle t. In de ouderdom van bijna 89 jaar is te Zwolle overleden de heer J. Hob ma, rustend hoofd ener Chr. school, die vroeger op het terrein van het Chr. onderwijs een zeer vooraanstaan de plaats heeft ingenomen. Einde vo rige eeuw werd hij hoofd van de z.g. haveloze school te Utrecht. Vervolgens was hij hoofd van de Marnixschool al daar, één van de grootste in den lan de. De heer Hobma was voorzitter van de Ver. van Chr. onderwijzers, lid van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, voorzitter van de exa mencommissie voor het Chr. Voorbe reidend L.O. en lid van de examen commissie voor het L.O. 38 jaar was hij bestuurslid van „Johannes". Tal van historisch-literaire studies ver schenen van zijn hand en hij was de enige onderwijzer, die de eer te beurt worden van het I viel lid te worden van het Prov. (Wordt vervolgd). Utrechts genootschap der wetenschap pen. Zijn handboek voor het bewaar - schoolonderwijs is sedert lang uitver kocht. Tot het vorig jaar was de heer Hobma adviseur van de Ver. voor Chr. voorbereidend onderwijs. De heer Hobma was lid van het college van notabelen der Ned. Herv. gem. te Utrecht en 23 jaar secretaris van de kerkelijke vereniging Gemeentebelang. Voor de wis- en natuurkundige faculteit. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam zijn benoemd tot gewoon hoog leraar in de wis- en natuurkundige facul teit dr E. van Dalen te Badhoevedorp en dr C. C. Jonker te Amsterdam, res pectievelijk voor de anorganische en analytische chemie voor de natuur kunde. Dr E. VAN DALEN, geboren 18 Oc tober 1902 te Assen, studeerde schei kunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen en promoveerde in 1933 te Delft op het proefschrift „Oriënterende on derzoekingen over tandcementen". Van Januari 1928 tot November 1929 was hij assistent voor de anorganische schei kunde aan de Universiteit te Groningen, daarna tot Februari 1930 assistent, en vervolgens tot Februari 1932 hoofdas sistent voor de analytische chemie aan de T.H. te Delft. In 1932 werd hij be noemd tot conservator aan het schei kundig laboratorium der Vrije Univer siteit. Van 1934 tot 1938 gat hij daar als privaat-docent colleges analytische scheikunde, daarna volgde zijn benoe ming tot lector. Dr C. C. JONKER, geboren 22 Juli 1908 te Werkendam, studeerde wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn promotie geschiedde in 1937 aan de Leidse Universiteit op het proefschrift „Die Intensitatsverhiiltnis- se in Caesiumspectrums". Na verschillende leraarsbetrekkingen te hebben vervuld werd hij in 1946 be noemd als conservator aan het natuur kundig laboratorium der V.U., in 1948 volgde zijn benoeming tot lector in de wis- en natuurkundige faculteit. Als privaat-docent in de wis- en na tuurkundige faculteit voor het onder wijs in de meteorologie en de physische oceanografie is toegeialen dr F. Groen leider van de afdeling oceanografie van het K.N.M.I. te De Bilt. Dr P. Groen werd 6 December 1912 te Sneek geboren. Hij promoveerde in 1942 aan de V.U. op het proefschrift: „Orde en wanorde m de eenvoudigste roosters", bewerkt bij prof. dr H. A. Kramers te Leiden, terwijl als promotor optrad prof. dr G. J, Sizoo. Na enige ja ren assistent voor de theorethisciie na tuurkunde aan het natuurkundig labo ratorium der V.U. te zijn geweest, werd hij wetenschappelijk medewerker aan het K.N.M.I. te De Bilt. Naar de keuringsuitslagen te oor delen worden in Noord-Holland de gun stigste resultaten bereikt, het minst gunstige beeld vormt Zuid-Holland. Het is in dit verband van belang te zien, dat in Noord-Holland de pootaardappel teelt voor het grootste deel op klein» bedrijven (beneden 5 h.) wordt uitge oefend. Klaarblijkelijk betreft dit da Eersteling, welke voor 60 op deze kleine bedrijven wordt gevonden. Ook de keuringsuitslagen naar het ras wij zen op algemeen gunstige resultaten voor de Eersteling. DE VEESTAPEL. De rundveestapel in zijn geheel i» sinds Mei van het vorige jaar met 8 procent uitgebreid; hij bedraagt nu 2.882.000 stuks tegen 2.723.000 in 1950. Het aantal stuks melkvee steeg van 1.518.000 op 1.543.500 (2 het jong vee nam toe met 100.000 stuks (10 Relatief was de toeneming het sterkst bij het mestvee, dat de helft hoger bleek te liggen dan in Mei 1950 (96.000 stuks tegen 64.000). Anders is de situatie bij de varkens. Wel is ook hier het totale aantal en ook het aantal mestvarkens hoger dan in Mei 1950, doch uit verschillende aanwij zingen valt duidelijk at te lezen, dat sedert de herfst van het vorig jaar de belangstelling voor de varkenshouderij verminderd is. Bij de landbouwpaarden, welke een geringe vermindering laten zien (1100 stuks) valt in het bijzonder een ver oudering waar te nemen, welke blijkt uit een verschuiving van de 311 ja rigen naar de oudere leeftijdsklasse. VISSERIJ. In totaal bedroeg de aanvoer in Ne derland 222 millioen kg. ter waarde van bijna 72 millioen gulden, tegen 231,5 millioen kg. ter waarde van 72,3 milt. gulden in 1949. Ondanks de aandacht, welke werd be steed aan de mogelijkheden van de „verre visserij", d.i. de visserij in de Noordelijke wateren (IJsland, Barendts- zee, Lolodden e.d.) blijkt deze slechts ca. 3 millioen kg. vis (1 millioen gul den) te hebben opgebracht tegen 3,5 millioen kg. (1,5 millioen gulden) in 1949. De visserij bracht ons land naar ver houding veel deviezen in. In 1950 wer den ca. 92 millioen kg. visserijproducten ter waarde van ruim 60 millioen gulden uitgevoerd. Daarentegen had de invoer van visserijproducten weinig te beteke nen. Het verbruik van visserijproducten liep t.o.v. 1949 iets terug nl. van 10.9 tot 10,2 kg. per hoofd der bevolking. KORTE BERICHTEN De A.V.iC.O.-vIiegtuigfnbricken heb ben een tweede z.g. vliegende driehoek gebouwd, de 707a, een toestel met een spanwijdte van 10,36 en een totale leng te van 12,80 meter en voortgestuwd door een Derwent straalmotor. Na de proefvlucht verklaarde de testpiloot: „Meer en meer kom ik tot de overtui ging, dat de staartloze vliegende drie- nock het standaardontwerp voor de toekomst zal worden!" In Enkhuizen is gisteren een negen jarig jongetje door een auto aangereden terwijl het op straat speeide. Hij liep een schedeibasisfractuur op en overleed korte tijd daarna. Te Capeile aan de IJssel is gister nacht een 40-jarige Duitse kok bij het aan boord gaan van zijn schip to water geraakt en verdronken. De Sabena, de Belgische luchtvaart mij. heeft bekend gemaakt, dat Dinsdag een van haar vrachtvliegtuigen te plet ter is gevallen. Twee der bemannings leden werden gedood, de derde is zwaar gewond in het ziekenhuis te Niamey op genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2