VOLGENDE STAP AAN ENGELAND PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikanen zijn van mening Perzen wlilen olie aan groep maatschappijen verkopen SNIPPER NIEUWS Gezagsorgaan is gewenst Wens van Nederlandse regering om Benelux-Unie is een fabel Het terugtrekken van troepen uit het buitenland geen probleem VIERDAAGSE GESTART IN STROMENDE REGEN Tholen heeft een Centrale A^VX)* Werkplaats Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bif geen gehoor voor advertenties 297Ó, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2P09, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1924 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 25 JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.50 u., onder 20.43 u. Maan op 23.15 u., onder 14.48 u. Hoogwater op Donderdag 26 Juli» Vlissingen: 7.27 u. 1.60 m„ 19.43 u. 1.45 m. Terneuzen: 7.53 u. 1.82 m., 20.09 u. 1.66 m. Wemeldinge: 8.54 u. 1.54 m., 21.09 u. 1.34 m. Zierikzee: 8.37 u. 1.34 m., 20.48 u. 1.14 m. Harriman heeft gisteren de Perzische voorstellen aan de Britse ambassadeur in Teheran, Francis Stepherd, overhandigd. Deze voorstellen honden in een regeling van de financiële aangelegenheden en een poging om tot een accoord te komen over de verkoop van de olie. Francla Stepherd zal de voorstellen ter overweging naar Londen zenden. Het Britse kabinet is in verband hiermee gisteravond in een spoedzitting, bijeengekomen. De Britse beslissing op de Perzische voorstellen zal niet bekend worden gemaakt vóór het debat in het Lagerhuis over de buitenlandse politiek. Amerikaanse kringen verklaarden dat de volgende stap aan de Britten is. Het Engelse „Foreign Office" vindt de Perzische voorstellen op het eerste gezicht niet teleurstellend. De Perzen zouden gaarne zien, dat de olie aan een groep maatschappijen wordt verkocht. Zij willen zich liever niet opnieuw aan één maatschappij binden. Een lid van de Perzische oliecommis sie deelde aan Reuter mede: „Wij slui ten de mogelijkheid van verkoop aan de voormalige Anglo-Iraanse oliemaat schappij niet uit, indien alle andere bij zonderheden op bevredigende wijze kun nen worden geregeld". Tanks en pantserwagens hebben gis teren een cordon gevormd om het Per- ADENAUER VOELT VEEL VOOR DE BENELUX. Dr Konrad Adenauer, kanselier van de West-Duitse bondsrepubliek, heeft zich uitgesproken voor een nauwe sa menwerking tussen West-Duitsland en de Beneluxlanden. De bondsregering zal elke poging tot uitbreiding van een dergelijke samen werking steunen. Enige Duits-Nederlandse problemen, welker oplossing thans nog moeilijk heden veroorzaakt, dienen in het kader van een grotere Europese organisatie beter en duurzamer geregeld te kun nen worden dan op zuiver bilaterale grondslag. Dat geldt in het bijzonder voor het verkeer en de agrarische sector. Mogelijk zullen reeds de resultaten van de voorgenomen conferentie van de Noordzeehavens de juistheid van deze opvatting bewijzen. Knaap van 16 reed auto KIND WERD OP SLAG GEDOOD. Het 12-jarig aangenomen zoontje Ri- nus van de familie Smeekes te Baarn is gisteren het slachtoffer geworden van een baldadigheid van een 16-jarige jongen. Deze knaap reed met een auto, die geparkeerd stond in de Ooster straat, weg toen de chauffeur even een kop koffie gebruikte. Op de hoek Java- laanBosstraat raakte de jongen de macht over het stuur kwijt en botste tegen een 1 -k van een villa, waar zich juist het jongetje bevond. Het kind werd tussen auto en hek gekneld en was op slag dood. LAATSTE NIEUWS. Mayer heeft het minimum aantal ■temmen in het Franse Parlement niet gehaald. R.T.C. MET SURINAME EN DE ANTILLEN. De Nederlandse regering heeft aan de Landsregering voorgesteld, een com missie van voorbereiding in te stellen voor een Ronde Tafel Conferentie. De conferentie, die het vorige jaar werd verdaagd, wordt opgeheven en de dele gaties ontbonden. Suriname en de Ne derlandse Antillen zullen te gelegener tyd uitgenodigd worden om een veelzij dig samengestelde delegatie naar een nieuwe conferentie te zenden. Elk land zal de kosten van zjjn eigen delegatie betalen, terwyi de conferentie door Ne derland bekostigd wordt. De commissie van voorbereiding zal een ontwerp-sta- tuut als basis voor overleg samen stellen. De staten hebben aan de Landsrege ring geantwoord, teleurgesteld te zjjn, omdat verwacht werd, dat de Neder landse regering thans een datum be kend zou maken voor de Ronde Tafel Conferentie. Zij kunnen zich derhalve niet verenigen met de weg, welke door de Nederlandse regering is gekozen en dringen er met klem bij de Landsrege ring op aan, het daarheen te leiden, dat de Nederlandse regering nog dit jaar de Ronde Tafel Conferentie zal doen plaats vinden. Het ir.uonesiscne Kabinet zal deelne men aan de besprekingen van het Ja- Panse Ontwerp-Vredesverdrag. René Mayer, die aangewezen is voor het vor men van een Franse regering, heeft zijn voorgenomen regeringspolitiek voor het Parlement uiteengezet. Hij is van me ning, dat deelneming van Duitsland aan de verdediging van Europa noodzakelijk is. - Een Israëlische klacht over de blokkade van Egypte van het Suez- kanaai zal morgenavond in de Veilig heidsraad worden behandeld. Het 50e emigrantentoestel van de K.L.M. is naar Australië vertrokken, ondanks de te verwachten moeilijkheden bij het ian- n,JP Karachi t.g.v. het Perzische olie- conflict. De „Willem Ruys" is met leden van deg Nederlandse militaire missie in Indonesië en anderen aan boord naar Indonesië vertrokken. - Op het eerste internationale concours van blaasinstrumentenmakers te Den Haag H'®1 ™mder dan zeven tenorhoorns en dertig trompetten bespeeld. zische Parlementsgebouw. Een menigte van enkele duizenden demonstranten dreigde namelyk het gebouw te bestor men uit protest tegen het brute optre den van de politie by de jongste on lusten in Teheran. GESNEUVELD IN KOREA. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten in Korea op 17 Juli jl. zijn ge sneuveld de sergeant P. J. Boer- rigter en de korporaal J. Ie Due; op 21 Juli sneuvelde sergeant A. W. Tessensohn. De ongehuwde sergeant P. J. Boerrigter werd op 26 October 1924 geboren. Hij was afkomstig uit Almelo. De eveneens ongehuw de korporaal J. Ie Due werd op 6 Augustus 1926 geboren. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Ser geant A. W. Tessensohn werd op 26 October 1923 geboren. Hij was afkomstig uit 's-Gravenhage. Ook hij was ongehuwd. NAAR EEN EUROPEES LEGER De afgevaardigden op de confe rentie voor de vorming van een Eu ropees leger hebben bun regeringen aanbevolen, dat er een Europees le ger komt met een overkoepelend mi litair en politiek gezagsorgaan. Er moeten gestandaardiseerde hoofd kwartieren komen voor land- en luchtstrijdkrachten, gestandaardi seerde wapens, opleidingsscholen en productiemethoden. De conferentie heeft gisteren het eerste stadium van haar werk voltooid na vijf maanden van beraadslagingen. Het heeft een voorlopig rapport goed gekeurd. Afschriften hiervan zijn over handigd aan da waarnemers uit de Ver. Staten, Engeland, Canada, Nederland, Portugal, Noorwegen en Denemarken. Er zal geen onderscheid worden ge maakt tussen de deelnemende staten. Het voorgestelde Europese leger zou een vreedzaam en niet-agressief karak ter dragen. De wil der afzonderlijke staten zou ondergeschikt moeten zijn aan die der gemeenschap. Wat betreft de nog te overwinnen moeilijkheden bevat het voorlopig rap port slechts aanbevelingen. Een diep gaander studie van deze punten is nood zakelijk. Er is geen besluit genomen over de precieze vorm van de politieke autoriteit. Ook is nog niet uitgemaakt, hoe de kosten over de verschillende lan den moeten worden verdeeld. De ver eiste militaire standaardisatie moet nog nader worden bestudeerd. Over de ma ximale grootte van nationale contin genten bestaat nog verschil van mening. Evenais het plan-Schuman was de organisatie van het Europese leger be doeld voor de tijd van 50 jaar. POLITIEKE OVEREENKOMST NODIG. De deskundigen zjjn het er over eens, dat, alvorens practische stappen kunnen worden gedaan wat betreft de materiële organisatie van een Europees leger, de deelnemende landen een politieke over eenkomst moeten sluiten voer de onder brenging van hun legers in een gemeen schap, zoals voor de kolen, en staal industrie gedaan is. Tot dit doel wordt voorgesteld, dat na de volgende verga dering van de Atlantische Raad, in Sep tember, een conferentie van ministers van Defensie wordt gehouden. Goed voorgaan WIL DE VIETMINH OOK WAPENSTILSTAND? De radio der Vietminh heeft volgens Franse luisterposten uitvoerig de voorstellen van het Franse weekblad „l'Observateur" omgeroepen volgens welke de Franse Unie „rechtstreeks of mogelijk door middel van Chinees- Indische bemiddeling onderhandelin gen met de regering van Ho Tji Minh (Vietminh)" dient te zoeken. Derge lijke besprekingen dienden mogelijk vooraf te gaan aan iedere vorm van een staken van het vuren, hoewel men hieraan geen grote ruchtbaarheid behoefde te geven. NEHROE IS ZEER VREEDZAAM. Premier Nehroe van India heeft de Pakistaanse minister-president Liaquat Ali Khan een telegram gezonden, waar in hij zegt, dat India in het geheel niet voornemens is Pakistan aan te vallen of te pogen voor welk vraagstuk ook een oplossing te vinden door het toe passen van geweld. Doch indien gebied van India, Kasjmir inbegrepen, door Pakistan zou worden binnengevallen, zal India alle nodige maatregelen tref fen om zich te verdedigen, verklaarde Nehroe verder nog. ITALIAANSE REGERING GEVORMD. Zevende kabinet van De Gasperi. De Itailaanse kabinetsformateur, Al- cide de Gasperi, heeft.de president, Lui gi Einaudi, medegedeeld, dat hij er in geslaagd is het zevende kabinet in zijn opeenvolgende reeks te vormen. Men verwacht, dat de Christen-Democrati sche leider later in de namiddag de sa menstelling van zijn regering bekend zal maken. De regering zal een twee partijen coalitie zijn, hoofdzakelijk bestaande uit vertegenwoordigers van Christen-De mocraten met een kleine vertegenwoor diging van de kleine Republikeinse Partij. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ MEPPEL. Op de rijksweg bij Meppel ging gis teren een kleine auto, waarin twee da mes gezeten waren, plotseling op tot nu toe onverklaarbare wijze slingeren, bij het inhalen van een andere auto. De auto sloeg over de kop, waardoor de twee inzittenden door de geopende kap naar buiten geslingerd werden. De 24-jarige mej. P. M. de Jong uit Den Haag werd op slag gedood. Een verpleegster uit Ermelo, mej. Velema, werd ernstig gewond naar het Diaco- nessenhuis te Meppel vervoerd. Ondanks herbewapening verhoging van uitvoer Moeilijkheden van Engeland. Het inflatiegcvaar en de mogelijkheid, dat het tekort op de internationale be talingsbalans zal stijgen, zijn de ernstig ste problemen, waarvoor Engeland zich thans gesteld ziet, zo verklaarde de En gelse minister van Buitenlandse Handel, Shaweross. Hij zeide, - dat de uitvoer en de pro ductie verhoogd moeten worden om de ze problemen op te lossen, ofschoon verhoging van de uitvoer wegens de herbewapening zeer moeilijk te verwe zenlijken zal zijn. Naar Sir Hartley me dedeelde overweegt de Engelse regering om de huidige moeilijkheden te over winnen o.m. de volgende maatregelen: 1. Beperking van het civiele verbruik ten behoeve van de uitvoer. 2. Normalisatie van winsten en lonen. 3. Verscherping van de prijsbeheer- sing. Voorts zal afgezien moeten worden van alle overeenkomsten tussen werk gevers en vakbonden, die belemmerend kunnen werken op verhoging van de productie. BELGISCHE GERUCHTEN ROND GOES. Nederland verwacht geen kunstmatige hindernissen van België. Naar aanleiding van de te Goes gehouden Benelux-ministersconferentie z\jn aan de minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, enige vragen gesteld. De eerste vraag luidde: Uit België bereikten ons bepaalde ge ruchten, die thans hun uitdrukkingen gevonden hebben in de Belgische pers, dat de Nederlandse regering tijdens de laatste ministersconferentie te Goes de wens heeft geuit de Benelux-Unie ter stond te proclameren, waarna de drie landen als één geheel in de Europese betalings-Unie zouden gaan optreden. Dit verzoek zou van Belgische zijde zijn afgewezen. Kunt u hierop commentaar geven De minister antwoordde: Ik heb van deze en soortgelijke berichten met de grootste verbazing kennis genomen. Ge lukkig weet een ieder, die met de Bene- Iux-vraagstukken vertrouwd is, dat der gelijke berichten naar het rjjk der fa belen moeten worden verwezen. Naar mijn mening kan een vruchtdragende ontwikkeling der Benelux-gedachte slechts plaats vinden op basis van een samenwerking, waarbij alle samenwer- kenden bereid zyn de noodzakelijke of fers te brengen en de consequenties van hun samenwerking te aanvaarden. Vra gen, als waarover in de Belgische be richtgeving wordt gesproken, zijn dan ook door de Nederlandse regering niet gesteld. Het doel van de drie regeringen was een openhartige gedachtenwisseling, die inderdaad heeft plaats gevonden en naar ik meen verhelderend werkte. Prins Bernhard cn zijn twee dochters genieten in Londen. Prins Bernhard heeft gistermorgen met Prinses Beatrix en Prinses Irene een bezoek gebracht aan de „Pleasure Garden" en de „Funfair" in Battersea Park in Londen. Zij waren vergezeld van een hofdame en twee attachés. De Prinsessen bezochten vele attracties. Onder meer reden zij in de spooktrein van Emmett. Maandagavond is Koningin Juliana per regeringsdakota op Soesterberg te ruggekeerd. MARSHALL OVER KOREA: Als het juiste ogenblik maar daar is. De Amerikaanse minister van Defensie, generaal George Marshall, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat terugtrekking op het geschikte ogenblik van de buitenlandse troepen op Korea geen probleem zal scheppen als de communisten oprecht een vredesregeling willen. Marshall noemde de volgende vier basisvoorwaarden voor een bestand: 1. Overeenstemming over een militaire linie die verdedigbaar zal zijn in geval van hernieuwde vijandelijkheden. 2. De bereidverklaring de thans in Korea aanwezige troepen niet te versterken. 3. Behoorlijke inspectie door beide par tijen als verzekering tegen eventuele voorbereidingen tot een onverhoedse aan val. 4. Een bevredigend accoord wat betreft de krijgsgevangenen. Het Ver. Natie-convooi is weer naar Japanse krijgsgevangenen, die naar men Kaesong vertrokken voor de negende vergadering van de vredesonderhande- laars. De Japanse organisatie van de raad voor het gezin, heeft Dinsdag een peti tie bij het hoofdkwartier van generaal Ridgway ingediend inzake een spoedige repatriëring van de meer dan 300.000 De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben in Engeland een bezoek gebracht aan de „Horse Show" te White City. De joto toont links Prins Bernhard, midden Prinses Beatrix en rechts Prinses Irene tijdens de show. 9104 bibberende tippelaars De eerste dag van de vierdaagse heeft niet onder zulke stralende weers omstandigheden plaats gevonden als de 9104 tippelaars een record aantal voor de 3o-jarige vierdaagse het zich wel wensten. In de vroege morgen uren stroomde de regen neer op de eerste lopers, die zich om kwart voor vier op hun kilometers wierpen. Zij lieten zich echter door deze gutsende regenval niet ontmoedigen. Later klaarde het weer op en gedurende de rest van de dag bleven de wandelaars van zware regenval gespaard. Het zonnetje liet echter verstek gaan en bleek niet van zins de duizenden sportieve tippelaars HET PARCOURS. Het parcours voor deze eerste dag leidde allereerst door Lent en Bemmel, waar reeds vele inwoners de tippelaars opwachtten. Bij Houtakker, even voor bij Bemmel, splitste het parcours zich. De lopers van 30 en 40 km sloegen hnksaf om via een omweg in Eist te belanden. De 55 km tippelaars mar cheerden door Huissen, Elden en Driel om uiteindelijk ook Eist te passeren. De luchtmachtkapel vrolijkte hier het treffen met een concert op. Toen de wandelaars 's middags weer naar Nij megen terugkeerden via Valburg en Oosterhout stonden talrijke belangstel lenden reeds in de omgeving van de Waalbrug en in de stad zelf te wachten. INTERNATIONAAL. Vooral de militaire tippelaars mar cheerden kranig. Engeland is met 66 man vertegenwoordigd. Luxemburg zond 22 wandelaars (militairen), Noor wegen 24, onder wie de heren Thorp en Andorsen, die lopend vanuit Noorwegen zijn gekomen. 102 Belgen paratroe pen en Montagnards, 26 Indonesische officieren, die hier hun opleiding ont vangen, 24 Ambonezen uit het kamp Vossenbos te Wierden en 1 Canadees completeren de lijst van buitenlandse deelnemers. Sinds enige dagen is radio-telefoon- verkeer met Bolivia mogelijk. Istaliatie kostte f 120.000. VLISSINGEN's HUISVUIL WORDT COMPOST. De installatie, welke vers huisvuil tot compost verwerkt, heeft te Vlissingen met succes proefgedraaid. De installatie is ontworpen door ir W. A. G. Westrate, directeur van de Vuii-Afvoermaatschap- pU te Amsterdam, terwijl bij de prac tische uitvoering door de machinefa briek Bavo te Schiedam enkele detail verbeteringen van de Vlissingse reini gingsdienst zyn aangebracht. De auto's storten het opgehaalde huisvuil in een bunker, vanwaar het via een transportband en een grof-vuil-zeef (die de zeer grote stukken uitsorteert) naar een rasp-machine gaat, welke de compost uitwerpt. De compost is ge schikt voor grondverbetering, kan met een kunstmeststrooier over de velden worden gedistribueerd en schijnt door de grote broeiing goed bruikbaar voor broeikassen ter vervanging van paar- denmest. Daarbij komt, dat het pro bleem waar men met het huisvuil moet blijven, volledig is opgelost.. De hoeveel heid huisvuil wordt omgezet in compost met een volume van slechts een vijfde van het oorspronkelijke, terwijl slechts vijf procent van het huisvuil van die aard is, dat de installatie het niet kan verwerken. In België, en vooral te Ant werpen, toont men grote belangstelling voor deze nieuwe installatie. De kosten van de inrichting hebben f 120.000 bedragen. aanneemt zich nog in Russische en Chi nese kampen bevinden. Ned. korporaal in Tjimahi doodgestoken. Een 25-jarigo Nederlandse korporaal van de Ned. Militaire Missie in Indone sië werd buiten de cantine in Tjimahi, die onder zjjn beheer stond, doodgesto ken. Hij werd door enige onbekenden naar buiten geroepen. Slechts zyn pistool werd gestolen. De volgende vraag was: Is het uw mening, dat de betalingsbalansmoeilijk heden, waarmede Nederland kampt, te wijten zijn aan het Voor-Unie-Verdrag en gelooft u, dat de Nederlandse rege ring op grond daarvan aanspraak dient te maken op een bijzondere Belgische tegemoetkomendheid Het Voor-Unie-Verdrag heeft naar mijn mening, zo antwoordde de minis ter, weliswaar geleid tot een grotere invoer uit België in Nederland dan zon der Voor-Unie-Verdrag het geval zou zijn geweest, doch de kwantitatieve be tekenis hiervan mag niet worden over schat. Ook indien ten aanzien van Bel gië de vrije invoer beperkt zou zijn ge bleven tot het percentage, dat ook ten aanzien van de andere O.E.E.C.-landeii geldt, zou het Nederlandse betalings balansprobleem hierdoor naar mijn me ning slechts in geringe mate in gunstige zin zijn beïnvloed. Dit geldt temeer, indien men bedenkt, dat Nederland, in vergelijking met der de landen, preferentie geniet op de Bel gische markt met betrekking tot de af zet van agrarische producten. Het enige wat Nederland tegenover de vrije in voer van Belgische producten in Neder land verwacht is, dat van Belgische zyde zo min mogelyk kunstmatige hinder nissen aan de export van Nederlandse producten naar België in de weg wor den gelegd. Ik heb deze Nederlandse opvatting ook aan mijn Belgische collega's mede gedeeld. Er is geen sprake van, dat van Nederlandse zijde in dit verband een verzoek, als waarover u in uw eerst^ vraag sprak, tot de Blegische regering zou zijn gericht. BOTSINGEN IN JORDANIë. Gemeld wordt, dat in de Jordaanse stad Assalt, botsingen zyn voorgekomen tussen Palestijnse Arabieren en Jorda- niërs. De stad is vol Palestynse vluchte lingen. De spanningen na de moord op Honing Abdoellah is in het land nog groot. ES zyn nog meer Palestijnse Arabieren, van wie bekend is, dat zjj de ex-Moefti van Jeruzalem, Hadj Amin ei Hoessein!, steunen, gearresteerd. De ex-Moefti van Jeruzalem heeft ge zegd, dat er nooit een conflict heeft be staan tussen koning Abdoellah van Jor danië en de Hoesseini's over het bestuur van Arabisch Palestina. Wel zei h(j nog steeds te strijden voor de bevrijding van Palestina van imperialisme en Zionisme^ DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en overwegend droog ween Meest matige wind tussen West en Noord. Dezelfde of iets hogere tempe* raturen. Commissaris der Koningin opende haar gistermiddag. Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de Centrale A.V.O. Werkplaats Tholen, die is ondergebracht in één des vertrekken van het gemeentehuis van Sint Maartensdijk, officieel geopend. Deze korte plechtigheid vond plaats in de raadszaal dezer gemeente. De werk plaats was reeds op 7 Mei j.I. in gebruik genomen. De voorzitter van de Stichting Cen trale A.V.O. Werkplaats Tholen, bur gemeester L. A. Verburg van Stave- nisse, kon, behalve de Commissaris, welkom heten het bestuur der Stich ting, de leden van de raad van beheer, de colleges van B. en W. der Thoolse gemeenten, vertegenwoordigers van de Vereniging A.V.O., thans de Ned. Ver eniging tot sociale zorg voor minder validen, vertegenwoordigers van de cen trale werkplaats te Hilversum, een ver tegenwoordiger van het Gewestelijk Ar beidsbureau, dokter L. J. A. Looysen te Tholen, medisch adviseur der Stich ting en de heer J. A. Gelderblom te Tholen, de directeur der werkplaats. WAT VOORAFGING. Burgemeester Verburg gaf vervolgens een overzicht van hetgeen aan de stich ting der werkplaats, de eerste van dit soort in Zeeland, voorafging. Hij wees erop, hoe reeds voor de oorlog op Tho len een aantal personen was, dat ten gevolge van lichamelijke gebreken niet op normale wijze in het onderhoud kon voorzien. Een bevredigende regeling voor deze mensen bestond er niet. Zij waren aangewezen óf op overheidssteun óf op ondersteuning door diaconieën. Het eerste plan van de A.V.O. (het ponsen van adresplaatjes) kon niet doorgaan, omdat er geen machines be schikbaar waren. De tweede opzet, n.l. het machinaal breien van sokken voor onze landmacht, had meer succes. De nodige gelden, f 12.000, werden bijeen gebracht door de Thoolse gemeenten (f7000) en de A.V.O. (f5000)). Begin Januari j.I. werd de Stichting gevormd. Na enige besprekingen kon de werk plaats in Sint Maartensdijk worden ge vestigd. Zij werd, na het aanbrengen van enkele veranderingen, door de Ar beidsinspectie goedgekeurd. De burgemeester bracht dank aan al len, die hun medewerking verleenden, o.m. ook aan een firma, die twaalf stoe len gratis beschikbaar stelde. EEN DER NUTTIGSTE INSTELLINGEN. De Commissaris der Koningin ver klaarde, dat hij de laatste drie jaar al vele openingen in Zeeland had verricht, maar dat deze instelling wel één der nuttigste was, die hij officieel opende. De naam A.V.O. (arbeid voor onvol- waardigen) vond hij niet erg gelukkig gekozen en de nieuwe naam achtte hij beter. De mensen, die het aangaat, zijn n.l. vaak niet onvolwaardig, aldus dé Commissaris. Zij zijn dat meestal maai: op één punt. „Maar dat zijn wij ali^j maal ook. Als mijn ouders mij voojf wiskundeleraar hadden laten studereji, zat ik nog op school", zo merkte jhr dé Casembroot op. Vervolgens wees de Commissaris ex* op, dat God hun, die lichamelijk niets moeten missen, vaak iets anders heeft geschonken, waardoor zij uitblinken. Hfl wees in dit verband op de blinde teleï foniste ter Prov. Griffie, die dermate accuraat is, dat niemand haar werk kaq verbeteren. Dit geldt ook voor sommige conducteurs der Prov. Stoombootdienj sten, die, hoewel zjj nooit administratief werk verrichtten, in hun arbeid uit munten. Volgens de Commissaris kun nen in Zeeland nog velen aan volwaar dige arbeid geholpen worden. Nadat hij hulde had gebracht aan de oprichters der werkplaats, sprak da Commissaris de wens uit, dat deze in stelling onder Gods zegen tot in lengtè van dagen veel heil en geluk zal bren gen voor de mensen, die er zijn tewerk gesteld. NOG MEER SPREKERS. Burgemeester D. C. Bouwense vaq Sint Maartensdijk en Scherpenisso dankte speciaal de Commissaris vooï zijn aanwezigheid. „Tholen heeft nooit over overmatige belangstelling te kla gen. Maar als wij op u een beroep doen, is dat nooit tevrgeefs", zei de burge meester, die zijn beste wensen voor da toekomst van de werkplaats aanbood. Tenslotte sprak de heer A. L. A, Borst te Hilversum namens de Ned. Vereniging. Hij verklaarde, dat er bij de voorbereidingen vele gelukkige mo menten waren, omdat op Tholen de ge meenschapsgedachte werd gevonden en men besefte, dat het niet ging om me delijden, maar om medehelpen en me de verantwoordelijkheid dragen. Hij dee4 een beroep op de aanwezigen bet werk der vereniging te steunen. Nadat verversingen waren aangebo den, bezichtigde het gezelschap de werkplaats, waar de heer W. Kurvink uit Tholen werkmeester is. Momenteel zijn er acht personen werkzaam. Er zijn elf breimachines, die spoedig alle in ge bruik zullen zijn genomen. Het is de bedoeling ook vrouwen in te schakelen en uiteindelijk te komen tot thuis wer ken, ook met de machine. De werk plaats blijft dan in gebruik voor per sonen, die het werk moeten Ieren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1