Koning Abdoellah van Jordanië onder moordenaarshand gevallen- Minister Rutten wenst een andere opzet PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD YOOR ZEELAND De lont in het kruitvat? Hij was „de meest redelijke" der Arabische leiders» Onrust in heel de wereld- Niet alleen brood- k SNIPPER NIEUWS 1 Japanse vredesconferentie op 4 September. Ons onderwijsstelsel op de helling Indeling zou moeten zij'n kleuter-, basis-, voortgezet- en wetenschappelijk onderwijs Motie-Loeff met algemene stemmen aangenomen» Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad'* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren l Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1921 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 21 JULI 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.45 u., onder 20.48 u. Maan op 22.25 u., onder 9.31 u. Hoogwater Zondag 22 Juli: Vlissingen: 4.19 u. 2.29 m., 16.35 u. 2.13 m. Terneuzen: 4.49 u. 2.46 m., 17.08 u. 2.30 m. Wemeldinge: 6.10 u. 1.94 m., 18.29 u. 1.71 m. Zierikzee: 5.57 u. 1.68 m., 18.11 u. 1.46 m. Koning Abdoellah van Jordanië is gisteren omstreeks 12 uur in oud-Jeruzalem doodgeschoten. Hij stond op het punt de Omar-moskee binnen te treden voor zijn Vrijdagsgebed, toen de aanvaller, die zich achter de deuren van de hoofdingang verdekt had opgesteld, op hem schoof. Volgens een officieel Jordaans communiqué werd de koning onmiddellijk door 3 kogels gedood. Zijn lijfwacht schoot de aanvaller, een kleermaker die in dienst zou staan van de ex-Moefti van Jeruzalem, ter plaatse neer. In het land is de noodtoestand afgekondigd. Na de aanslag gelastte radlo-Jeruzalem alle programma's af en zond voor lezingen uit de Koran uit. Ook de officiële Egyptische radio-omroep deelde op dramatische wijze het nieuws mede. Koning Abdoellah, die de leeftijd van 69 jaar bereikt heeft, behoorde tot de „afstammelingen van de profeet". Hjj was overtuigd Moslim en een van de meest op de voorgrond tredende heersers van het Midden-Oosten. De begrafenis is vastgesteld op Maandag a,s. Het stoffelijk overschot zal bijgezet worden in het mausoleum van Abdoellah in Amman. Er is een officiële rouwperiode van drie maanden afgekondigd. Hoezeer het bericht over de moord voerde politiek van evenwicht van Ab- Bi J1 én van de grootste duivels in het T-* leven van de mens is het materia lisme. In de éne tijd is dit kwaad groter dan in de andere. In tijden van druk, waarin het erom gaat het vege lijf te redden, is de materialistische geest niet zo sterk als in perioden van rust en van weelde. In de bezettingstijd dachten de meeste mensen, als de vliegtuigen over vlogen en als de bommen vielen, niet in de eerste plaats aan hun bezittingen en aan hun geld, maar aan het behoud van zichzelf. Al mogen wij niet ver geten, dat er juist ook in deze tijd velen waren, die zich voor geld verkochten aan de vijand. In tijden van rust echter is de mate rialistische geest het grootst. Zo'n tijd beleven wij thans en het lijkt soms wel, of het niet meer mogelijk is anders dan in begrippen van geld en goed te den ken. „Wat word ik er beter van?" of „Wat krijg ik ervoor?" zijn vragen, die talloze malen per dag worden gehoord. Het is duidelijk, dat het er ons niet om te doen is in twijfel te trekken, dat iedereen tekort komt en graag wat rui mer in zijn middelen zou zitten. Nee, het gaat hier om een instelling, een geestesgesteldheid, niet om de vraag, of iemand recht heeft op een bepaalde be loning voor verleende diensten. Een in stelling, waarbij geestelijke waarden wel niet worden ontkend, maar in feite volkomen worden genegeerd. Het ergste is, dat de meeste mensen, die zich aan dit kwaad schuldig maken, het zelf niet eens weten. Deze duivel van het materialisme is ook op christelijk erf springlevend. Hij boekt op dit punt de prachtigste resul taten. Ais een christelijke boer dag en nacht in de weer is, om een zo groot mogelijke productie te halen, dan valt dat alleen maar te loven. Maar als er voor deze boer niets anders meer be staat dan de prijzen van koolzaad en tarwe, dan heeft de duivel hem te pak ken. Want dan is hij onder de macht van het geld en dan vergeet hij, dat de prijzen, die hij maakt, niet buiten God omgaan en dat hij volkomen af hankelijk is. Als een christelijke zakenman zijn omzet tracht te vergroten, dan is dat alleen maar in hem te prijzen. Maar als hij voor niets anders belangstelling heeft dan voor de vraag, of de uitver koop hem de verwachte resultaten brengt en in de put zit, als het niet naar wens verloopt, dan Is hij op de verkeerde weg. Als de huismoeder, hoe moeilijk zij het ook heeft om de touwtjes iedere week weer aan elkaar te knopen, alleen maar daaraan denkt, dan ontbreekt haar iets heel belangrijks. Zo zouden wjj kunnen doorgaan, maar het is nu wel duidelijk, wat wij bedoelen. De mens zal bij brood alleen niet le ven". Dit woord uit de Bijbel be houdt voor alle tijden zijn waarde. Brood, d.i. alles, wat wij nodig hebben om als mens te kuilnen leven, is heel belangrijk. Maar brood alleen is niet genoeg. The oretisch onderschrijven wij dit allemaal, maar in de praktijk vergeten wij het iedere dag. Er zijn mensen, die denken, dat dit woord de activiteit en het ini tiatief verlamt, omdat het de materiële dingen van deze wereld van zeer' onder geschikt belang verklaart en het dus geen zin heeft zich daarvoor nog druk te maken. Maar deze opvatting is ver keerd. Op tal van plaatsen in de Bijbel blijkt duidelijk, dat de materie een zeer voorname plaats inneemt. Dat kan ook wel niet anders, want het is tenslotte God zelf, Die alles heeft geschapen. Maar de Bijbel waarschuwt ons ook Iedere keer tegen het grote gevaar, dat wij de materie tussen God en ons plaat sen en zodoende het gezicht op God verliezen. Wie zichzelf een beetje kent, zal moeten toegeven, dat dit geen sprookje is en dat wij o zo vlug zó op gaan in de materie, dat wij Hem verge ten. En dat wij er een god van maken, daarop ons vertrouwen stellen en de grootste angsten uitstaan, als die afgod ons in de steek dreigt te laten. Die angst komt alleen maar daar vandaan, dat wij niet op God, maar op een afgod ons vertrouwen hebben gesteld. Wij kunnen de duivel van het mate rialisme niet in eigen kracht overwin nen. En hier ook nooit volledig. Wij hebben daarvoor God zelf nodig. En dat betekent, dat wij terug moeten naar de Bijbel, die de harmonie van geest en stof proclameert. Wij moeten dat lezen, er in onze gezinnen over spreken en de dominé's in de kerk moeten erover preken. Want nogmaals: „De mens zal bij brood alleen niet leven". Hij is ook nog voor iets anders geschapen! Om n.l. in dö materie God te prijzen. T. Voorzichtig in zee I Gedurende het komende weekeinde treden er vrij grote verschillen op tussen hoog en laag water. Bij zee winden brengt deze verandering voor baders grote gevaren met zich mee. Ga vooral niet verder dan tot aan het middel in zee en blijf uit de buurt van golfbrekers. Let vooral op de opkomende vloed en bedenk daarbij, dat het Zwin achter u snel in diepte kan toenemen. N.a.v. de drie slachtoffers, die de zee reeds eiste, heeft de contact-com missie van de kustbrigade's deze waarschuwing verspreid. op koning Abdoellah de wereld heeft geschokt wordt het beste getypeerd door een correspondent van A.F.P., die meldde dat het bericht in politieke krin gen in Londen de uitwerking had van een bominslag. Om dit te begrijpen, dient men te overwegen hoe weinig sta biel op dit ogenblik de toestand in het Midden-Oosten is en hoe groot de in vloed was van de vermoorde vorst. Ab doellah was een vriend van Engeland al sinds de eerste wereldoorlog, toen hij met „Lawrence de Arabier" tegen de Turken streed. Hij vestigde zijn hoofd kwartier in Amman en deze stad werd later de hoofdstad van zijn land, Jorda nië, dat onder Britse protectie werd ge plaatst. In 1950 verdubbelde hij het grondgebied van zijn kleine rijk door de annexatie van een deel van Palestina, zeer tegen de zin van de leiders van de Arabische Liga, waarvan Egypte de kampioen is. Algemeen beschouwde men hem als de grote tegenspeler tegen het fanatis me van deze Liga en men zag in hem „de meest redelijke" van alle Arabische leiders in zijn houding ten aanzien van het aanpassen der situatie aan het ont staan van Israël. Deze houding bezorgde hem veel vijanden die voorstanders wa ren van een gevecht tegen Israël tot de laatste man. Ook vreesden zijn rivalen zijn plan voor een „groot Syrië", waarin Syrië, de Libanon, Palestina en Jordanië zou den worden opgenomen, ook al omdat Engeland hem in deze de vrije hand wil de laten. En men vreesde zijn leger, het Arabisch legioen, dat volgens Britse methoden is opgeleid, onder bevel staat van de „Britse Arabier" Glub Pasja en tot de modernste strijdkrachten van het Midden-Oosten gerekend kan worden. Als directe oorzaak nu tot de moord, ziet men in Londen de dy nastieke rivaliteit tussen wijlen ko ning Abdoellah en de familie der Hoesseini's, waarbij het ging om het gezag over gedeelten van Arabisch Palestina; de Hoeseini's werden krachtig door Egypte gesteund. GEVOLGEN. Overal in de wereld vraagt men zich nu met grote bezorgdheid af, welke ge volgen deze moord zal hebben in de haard van onrust, die het Midden-Oos ten nog altijd is. Vooral in Londen maakt men zich bezorgd, temeer nu dit land steeds groter moeilijkheden onder vindt met Perzië en Egypte, leden van de Arabische Liga. Men ontveinst zich niet, dat men juist nu de bekwaam ge- doellah ten zeerste zal missen. En ook in Israël maakt men zich zeer bezorgd. Men rekent hier op verstrekkende ge volgen. Voorlopig heeft Tel-Aviv geen commentaar gegeven, maar het kern kabinet is in spoedzitting bijeengeroe pen. Alle grenzen tussen Israël en Jor danië zijn hermetisch gesloten, ook die tussen het oude en het nieuwe deel van Jeruzalem. Ook in Washington en Parys acht men de mogelijke gevolgen zeer ernstig. Men vreest, dat door deze moord ook een aantal andere „kruitvaten" in het Midden-Oosten tot ontploffing zullen worden gebracht! Vooral in Washington hoopt men echter op de invloed van ge neraal Glub Pasja, te meer daar de on middellijk na de moord benoemde re gent, Emir Naif, tweede zoon van Ab doellah, geen erg dominerende persoon lijkheid is. Prins Naif zal regent blijven totdat de kleinzoon van de overledene, de thans 14-jarige prins Hoessein, de troon zai kunnen bestijgen. DE GOESE BENELUX- CONFERENTIE. „La Libre Belgique" komt met sensaties. Het Belgische blad „La libre Belgique" heeft een geheel andere lezing gegeven van de besprekingen, die de Benelux- ministers vorige week Zaterdag te Goes hebben gehouden dan de officiële. Vol gens dit blad zou Nederland hebben voorgesteld de economische Unie met onmiddellijke ingang te proclameren, dit om te bewerkstelligen, dat ons land zijn handelsbalans-problemen zou kun nen oplossen. Bij een verwezenlijking van de Unie zouden de drie landen n.l. als een eenheid optreden tegenover de O.E.E.S. en de Europese Betalings-Unie. Nederland zou in ruil hiervoor hebben toegegeven in het Belgische verlangen de kwestie der waterwegen tot onder werp van besprekingen binnen de Bene lux te maken. België zou hiertoe echter niet bereid gebleken zijn, omdat de Bel gische ministers van mening zijn, dat Nederland eerst zelf zijn betalingsba lans in het reine moet brengen. Het A.N.P. heeft zich naar aanleiding van dit artikel tot bevoegde kringen in Den Haag gewend. Men verklaarde daar, dat de mededelingen van „La libre Belgique" „volkomen uit de lucht gegrepen en van a tot z onjuist zijn" DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking maar ook flin ke perioden met zonneschijn en droog weer, overwegend zwakke winden, hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noordoost. Vooral in het binnenland iets hogere temperaturen. Japan mag zelf een China kiezen 1 Engeland en de V.S. hebben Vrijdag de landen, die deel hebben genomen aan de strjjd in het Verre Oosten met uitzondering van China uitgenodigd de conferentie over het voorgestelde Ja panse vredesverdrag op 4 Sept. te San Francisco by te wonen. Aan Japan zelf is de beslissing overgelaten welke Chinese regering het wil uitnodigen om het verdrag te ondertekenen. De Britse en Amerikaanse ambassa deurs te Mouskou hebben nota's, plus de tekst van het ontwerp van een Ja pans vredesverdrag overhandigd aan de Sowjetrussische onderminister van bui tenlandse zaken Andrei Gromyko. In de nota werd om Sowjetrussisch commen taar op het vredesverdrag verzocht en wel vóór 13 Augustus. De Sowjet-Unie werd uitgenodigd de conferentie te San Francisco bij te wonen. Het ministerie van buitenlandse za ken te Den Haag bevestigde dat giste ren om vier uur de uitnodiging is over handigd. NAAR UNIEBREUK. Prof. Supomo komt poolshoogte nemen. Prof. dr R. Supomo zal spoedig, ver gezeld van een aantal deskundigen, als speciaal Indonesisch afgevaardigde naar Nederland vertrekken. Hjj zal tot taak hebben met de Nederlandse regering en met Nederlandse politieke kringen in formeel contact op te nemen inzake de wyze, waarop het Uniestatuut zo spoe dig mogeiyk kan worden vervangen door een normaal internationaal ver drag. Nog een luchtfoto van het overstroomde gebied van Kansas: Het water stroomt over de terreinen van de Phillips Petroleum raffinaderij en het tankgebied van Kansas City. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer een zeer uitvoe rige nota doen toekomen, waarin een leidraad wordt geboden voor een geleidelijke (re)organisatie van ons onderwijsstelsel. In deze nota worden- voorzieningen geschetst voor het kleuteronderwijs tot en met het voorbereidend hoger onderwijs. Zij is opgesteld vanuit een onderwijskundig gezichtspunt, zodat be stuurlijke kwesties, wettelijke regelingen, bevoegdheden van leerkrachten en Rijkstoezicht er niet in wor den behandeld. De naar de mening van de minister noodzakelijke herziening van ons onderwijsstelsel in zijn geheel betekent niet, dat het bestaande gebouw van onderwijsvoorzieningen moet worden afgebroken, maar dat, met behoud van het goede, die wijzigingen dienen te worden aangebracht, welke met het oog op de veranderde omstandigheden wenselijk zijn. Over het hoger onderwijs zullen nog afzonderlijke mede delingen volgen. Ook het landbouwonderwijs blijft onbesproken. REGEN SPELBREKER IN KAESONG. Gisteren hebben de vertegenwoor digers der Ver. Naties en de communis ten niet kunnen vergaderen, aangezien de regen het voor de Westerse onder handelaars onmogelijk maakte de weg naar Kaesong af te leggen. Manschap pen van de genie zijn gisteren bezig ge weest de rivierovergangen te herstellen en amphibievoertuigen staan klaar om de onderhandelaars naar de overkant te brengen. De besprekingen zullen van ochtend worden hervat. Zo heeft de re gen de vrede op Korea weer een dag vertraagd! WETHOUDERS KRIJGEN 5 SALARISVERHOGING. Ged. Staten van Zeeland hebben een brief aan de gemeentebesturen gericht, waarin wordt gezegd, dat met ingang van 16 Maart j.l. de wethouderssalaris sen met 5 met een maximum van f 200.kunnen worden verhoogd. De gemeentebesturen worden verzocjit hun oordeel hierover uit te spreken. In zyn inleiding constateert de minister, dat onze onderwijsvoorzieningen niet de noodzakelijke onderlinge samenhang vertonen. Bovendien zyn de iueestO onderwyswetten ontstaan in tijden, toen de samenleving in zeer vele opzichten aanmerkelijk anders was dan de huidige. Techniek en verkeer hebben veld verhoudingen gewyzigd en de eisen, die de samenleving thans aan iedere burger stelt, zyn veelzydiger en hoger geworden. De minister betwyfelt, of de driedeling lager, middelbaar en hoger onderwys nog beantwoordt aan de differentiatie in het huidige maatschappeiyk leven. In de loop der jaren zyn meer overgangsvormen naar voren gekomen, waardoor de onderscheiding der groepen minder scherp is geworden. Daarom wordt dö voorkeur gegeven aan een Indeling van ons onderwys in kleuteronderwys, basisonderwys, voortgezet onderwys en wetenschappelijk onderwys. Na de vermelding van diverse ver langens en klachten over het tegen woordige systeem (geen voldoende aan sluiting van het éne schooltype aan het andere, ontoereikende selectie der leer lingen naar geschiktheid, verkeerde schoolkeuze, te geringe wisselwerking tussen school en maatschappij, het te intellectualistische karakter van ons onderwijs, het ontbreken van een spe cifieke opleiding van leerkrachten voor De provincie Zuid-Holland heeft, o.a. tot dekking van de uitgaven voor uit voering van provinciale werkenleen le ning uitgeschreven van 5 millioen gul den, rente 4 koers 100 Met ingang van Maandag a.s. moet iedere ex porteur van snijbloemen bij uitvoer naar België en Luxemburg 12 van het bruto-factuurbedrag betalen aan het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. Op een vergadering van de Ned. Pluim veefederatie heeft de directeur van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren, ir Tukker, meegedeeld, dat vertrouwd wordt, dat de verhoogde exportheffing op eieren op 1 Aug. niet zal ingaan en waarschijnlijk in het geheel niet tot stand zal komen. Op het stationsem placement te Maastricht zijn gisteren twee treinen uit de rails gelopen: des ochtends de stoptrein uit Roermond, des middags die uit Heerlen. Er waren geen persoonlijke ongelukken, maar de mate riële schade is aanzienlijk. Gistermid dag om 4 uur reed een auto voor voor het postkantoor te Helvoirt. De be stuurder ging binnen en kocht een post zegel van 10 ets. Even later kwam hij terug met een andere man, maar toen greep hij een bak met wisselgeld en bankpapier ter waarde van f 500.Ze zijn er samen in de auto tussenuit ge trokken en nog niet gevonden. Er is een lange-afstand-bromfiets-record ge vestigd: een 27-jarige Haagse journalist René Willink, heeft een tocht gemaakt door Afrika van ruim vijf maanden en hij heeft in die tijd 12.000 km. „ge bromd". Hij heeft 188 liter benzine ver bruikt en 1200 gulden. Viermaal heeft hij een lekke band gehad. Canada gaat 300 radartoestellen voor het op sporen van vliegtuigen aan West- Europa cadeau doen. Nederland krijgt ook zijn deel. Spanje heeft van de American Export-Import Bank een le ning van 7,5 millioen dollar gekregen voor verbetering van het spoorwegnet. Ex-maarschalk Pétain, de banneling van het eiland Jeu, is stervende. Sinds Woensdag is hij niet meer bij bewust zijn geweest en zijn polsslag is niet meer voelbaar. Hij is nu 95 jaar. De scherpe kantjes weg. Polderbestuur van Walcheren besprak herverkavelings- werken. Twee uur lang heeft het bestuur van de Polder Walcheren in het Polderhuis te Middelburg gistermiddag gediscussiëerd over de motie Loeff c.s. waarin stop zetting van de egalisatiewerkzaamheden werd gevraagd, wanneer geen overleg met de betrokken landbouwers plaats had. Bovendien werd daarin gezegd, dat door de egalisatie goede bouw- en weilanden voor jaren In- of minder produc tief werden gemaakt. De motie die tenslotte met alg. stemmen werd aange nomen, beperkte zich tot de uitspraak, dat men het wenselyk oordeelde, dat by de werkzaamheden ook de ter plaatse bekende en deskundige landbouwers door de Herverkavelingscommissie moeten worden gehoord. Mr P. Loeff, het debat openend, wees mogelijk van goed weiland bouwland er op, dat sommige theorieën wel eens gemaakt zien. niet kloppen met de praktijk. Het egali- satiewerk, aldus mr Loeff, moet zorg vuldig worden gedaan.Hij meende, dat dit de laatste tijd te wensen overliet, mede door het ontbreken van goed toe zicht. Hij stelde voor om de grondge bruikers te laten optreden als bezoldigd opzichter bij de werken op hun perce len. Hij vroeg zich af hoeveel jaar ge moeid zou zijn met het herstel van Wal cheren wanneer het structuur-herstel op natuurlijke wijze zou plaatsvinden. De heer J. Koene wees er hierna op, dat wanneer de plaatselijke commissie ge raadpleegd zou zijn, de ondoelmatige egalisatie bij Rapenburg verkomen zou zijn. De heer J. Bosselaar meende, dat Walcheren als proefkonijn wordt ge bruikt. De aanleg van de nieuwe wegen juichte hij toe, doch hjj vroeg zich af of men hier niet soberder te werk had kunnen gaan. Hij zou gaarne de rust op Walcheren spoedig teruggekeerd willen zien. Ook meende hij, dat goed weiland door de egalisatie niet wordt veranderd in goed bouwland. Hij drong aan op uit voering der werken in overleg met de ervaren grondgebruikers. Laten theorie en praktijk samenwerken in 't belang van Walcheren, zo besloot hij. De heer P. de Visser wilde zo min HET ANTWOORD. Op al deze vragen kwam een drie voudig antwoord van de zijde der her verkavelingsautoriteiten. Ir A. Francke meende, dat het toezicht bij de werken wel meeviel al kon hij niet ontkennen, dat in incidentele gevallen tekort is ge schoten. Als er iets niet in de haak is, laat men het ons vertellen, aldus ir Francke. Ir W. A. v. d. Werff zei, dat de wegen breed zijn gemaakt i.v.m. de beplanting, die de windschermen van vroeger moeten vervangen. Deze wind schermen komen langs de wegen en niet meer als perceelsscheidingen. Hij vond overleg met de boeren moeilijk, omdat deze weinig ervaring op egalisatiegebied hebben. Slechts 5 ha. op Walcheren was voor de inundatie goed gedraineerd. Ir v. d. Werff deelde mede, dat de nieuwe kavelindeling zo spoedig mogelijk tot stand wordt gebracht. In 1952 zal ieder weten welke kavels hij bezit. Deze toe wijzing neemt niet weg, dat daarna nog enkele jaren egalisatie- en drainage werkzaamheden zullen plaatsvinden. Ir C. v. d. Berg, hoofd van de Wetenschap pelijke afdeling, zei dat de wetenschap wel degelijk rekening houdt met de praktijk. Hij stelde de termijn voor na tuurlijk strustuurherstel van Walcheren op minstens 15 jaar. Ir v. d. Berg meende, dat er op Wal cheren geen goed weiland te vinden is in vergelijking met andere gebieden. Voorts wees hij er op, dat de toekom stige eigenaar van de percelen beslist of hij er bouw- of weiland van maakt. Hij meende verder, dat wanneer het grasland een redelijke hoogte bereikt, goed gedraineerd is en een goed polder- peil heeft, het gemakkelijk als bouw land gebruikt kan worden. WANTROUWEN? Mr Loeff zei hierna nog niet te be grijpen, dat, hoewel de boeren direct na de inundatie gewaarschuwd werden niet te diep te ploegen, bij egalisatie thans zeer diep wordt gegraven. Mr Loeff deelde hierop mede, dat hy van vele boeren instemming had ont vangen betreffende de ingediende mo tie. Hy zei, dat hem daaruit was geble ken, dat er by de bevolking een wan trouwen tegen de Herverkavelingscom missie bestaat. Dit betreurde hy. Dat dit wantrouwen is ontstaan, aldus spr., is aan henzelf te wyten, daar ze niet op tactvolle wyze te werk zyn gegaan, ter- wyl niet voldoende ruggespraak is ge houden met de belanghebbenden. Alle 12 ondertekenaars, zo vervolgde hij, na nog eenmaal de strekking der motie uiteengezet te hebben, handhaven deze. Verwerping van de motie zou een slag in het gezicht van de boerenbevol king betekenen. De voorzitter meende, dat er geen en kele reden is de Herverkavelingscom missie of het bureau van uitvoering te wantrouwen. De verhouding tussen ir v. d. Werff en de boeren is voortreffe lijk. Hij vond de motie volkomen over bodig. Na enige discussie, waarop men over en weer pogingen in het werk stel de de inhoud van de motie zodanig te wijzigen, dat ieder zich er mee kon ver enigen werd de motie, in een nieuw kleed gestoken, met alg. stemmen aan genomen. De motie luidde: Het bestuur van de Polder Walche ren, op 20 Juli 1951 in algemene verga dering byefen, spreekt de wens uit, dat de Herverkavelingscommissie by de voortzetting der egalisatiewerkzaamhe den overleg pleegt met de plaatselijke bekende en ervaren landbouwers. enige onderwijstakken enz.) geeft de minister enige richtlijnen voor de op« bouw van ons onderwijsstelsel. Zo zal er tenminste een 8-jarige leer plicht moeten zijn en, indien mogelijk, nog een aanvullende leerplichtregeling. Voor de vervulling van de meeste func ties is n.l. meer nodig dan in die 8 jaar kan worden gegeven. Voorshands wil de minister deze aanvulling echter nog ontraden. (Zie vervolg op pag 2). DE BENELUX RONDE. Er zijn reeds 320 voertuigen ingeschreven. Do belangstelling voor de 2e Benelux Ronde, waarvan de start a.s. Vrydag ix) Bergen op Zoom plaats vindt, overtreft de stoutste verwachtingen. Vrydagmor- gen waren reeds 320 voertuigen inge schreven en daarmede was Scheldegou- wen aan het einde van zijn latyn, want de aanmeldingen, welke Vrydagavond nog binnenkwamen, moesten op een wachtlyst worden geplaatst. Zij zuilen geaccepteerd kunnen worden, indien er nog logiesaccomodatie wordt aangebo den. Van deze 320 voertuigen zijn er 100 automobielen en 220 motoren. Eén deelnemer komt uit Engeland, twee uit Zwitserland, ongeveer 80 uit België en de overigen zijn Nederlanders. Onder de Nederlandse automobiel-equipes bevin den zich vijf dames-rijdsters. Hiervan neemt Zeeland twee sportieve dames rijdsters voor zijn rekening. Het zijn mevrouw van LeeuwenDrost uit Mid delburg, die ook vorig jaar de tocht vol bracht en mevrouw de Dreu-Sohier uit Goes, die ditmaal voor het eerst mee rijdt. Interessant wordt dit jaar de strijd om de clubprijzen. Er zijn meerdere clubs, die alles op alles zullen zetten om zonder uitvallers aan de finish te ko men. Bestond verleden jaar de winnen de club uit vijf voertuigen, thans zijn er reeds 11 clubs, die met tenminste zes voertuigen hebben ingeschreven en dus voor de clubplaquette in aanmerking komen. Bovendien zijn er nog enkele clubs, die met vijf voertuigen hebben in geschreven en indien er nog logies vrij komt ook nog met een zesde voertuig aan de start zullen komen. De mededeling, dat de finishconlrole in de Hal van het Stadhuis zou plaats vinden, bleek voorbarig te zijn geweest, want hiervoor werd geen toestemming verleend. Aan alle andere plannen zal echter uitvoering worden gegeven. De heer Hengelmolen uit Vught, zal de reportage verzorgen, waarover wij rec schreven. Deze reportage begint om half acht.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1