de loupe Eenwording van Europese staal- en kolenindustrie heeft grote gevolgen. OIÖ mac Het klimaat is gunstiger dan ooit* Mysterieuse moord in Den Haag. Het Plan-Schuman Wordt U gekweld Getuigen bevestigen de klachten» Er verscheen een spook Hauc Held. NA GEDANE ARBEID ORANJEBOOM BIER Politie staat voor een raadsel. GEMEENTERADEN Vrijdag 20 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een stap op de weg naar volledige integratie. Aan het verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en jfesal .noet grote betekenis worden toegekend. Immers, de pohtieke en econo- gttsche Integratie van Europa kan zich niet ineens voltrekken. Slechts door pen geleidelijke reaUsatie van de integratie-gedachte op deelterreinen is de 'isuwordlng bereikbaar. De stichting van en Eurepese gemeenschap voor kolen staal Is de eerste stap op deze weg, die vèrreikende en blijvende gevolgen Cal blijken te hebben. De deelnemende ianden, met tezamen een bevolking van meer dan 160 mlllioen zielen, staan op het punt zich uit te spreken over de oprichting van een waarlijk supra-natlonaal gezagsorgaan, waarmee een be langrijke stap zal worden gedaan naar een georganiseerd Europa. Bij de Tweede Kamer is dezer dagen een ontwerp van wet ingediend tot goedkeuring van bovengenoemd ver drag, dat 18 April in Parijs ook door Nederland werd ondertekend. Aan de Memorie van Toelichting ontlenen we verder: Als één van de meer concrete poli tieke gronden, die tot het onderhavige Initiatief hebben geleid, moet zeker worden genoemd het alom sterk ge voelde verlangen naar een Frans-Duitse toenadering, zonder welke de eenwor ding van Europa zich niet kan voltrek ken. Van meet af aan heeft de regering er prijs op gesteld, wegens de vèrrei kende betekenis der betrokken materie, de Sta ten-Generaal op de hoogte te houden van de voortgang der bespre kingen. Als resultaat van de te Parijs gevoerde onderhandelingen zijn een verdrag, een aantal protocollen en een Overeenkomst opgesteld. Het belang rijkste document vormt het eigenlijke Verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Dit verdrag vormt de kern van de verwe- xenlijking van het Schuman-plan en zal voor 50 jaar gelden. Voor- en nadelen. In schaarstetijd zal de deelneming aan deze organisatie voor Nederland tot gevolg hebben, dat meer kolen en staal uit de Schuman-landen kunnen worden verkregen dan anders het geval zou zijn, terwijl door het wegvallen der prijsdiscriminatie de invoerprijzen lager zullen zijn. In een tijd van relatieve overvloed daarentegen zullen de prijzen ln Nederland waarschijnlijk hoger zijn. In het verleden was de situatie immers deze, dat in tijden van overproductie de grote exporterende landen de con currentiestrijd op de Nederlandse markt voor een deel uitvochten, waardoor in Nederland lage prijzen voor kolen, ijzer en staal tot stand kwamen, welke si tuatie voor de verwerkende industrie ongetwijfeld gunstig was, doch die ern stige sociale ontwrichting met zich medebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de voor de producten der zware industrie bestaande relatieve schaarste geduren de de eerstkomende jaren niet verdwij nen. Men mag evenwel aannemen, dat Nederland gedurende die tijd meer ko len en staal en tegen lagere prijzen zal kunnen importeren uit de Schuman- landen. Hier staat tegenover, dat Ne derland, evenals Duitsland, gedurende de overgangsperiode een bijdrage levert voor de inschakeling van de Belgische kolenmijnindustrie in de gemeenschap pelijke markt. Deze bijdrage zal in to taal ongeveer f 20 millioen, verdeeld over de periode van 5 jaren, bedragen. Amerikaanse kolen. Wanneer men bedenkt, dat Ameri kaanse kolen thans hier te lande wor den ingevoerd tegen een prijs, welke franco plaats van bestemming neer komt op rond f 80 per ton, dan is het duidelijk, dat- het wegvallen van invoer uit Amerika belangrijke financiële ge volgen heeft. De totstandkoming van dit verdrag biedt voor de volkshuishouding naast belangrijke voordelen, ook mogelijke en zelfs enige met zekerheid intredende nadelen. De regering ls van mening, één en ander zorgvuldig overwegende, dat de voordelen ln belangrijke mate de mo gelijke nadelen overtreffen, zodat een deelneming van Nederland ln de ge meenschap voor kolen en staal haar alleszins gerechtvaardigd voorkomt. (Ingez. mededeling, adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, ne mt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig To gal. Togal zuivert de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.83, f 2.08 en f 7.94. Onrust achter het ijzeren gordijn. Sabotage en fouten in de industrie. Drew Middleton, de speciale corres pondent van The New York Times, schrijft in een artikel over de onrust die heerst in de Europese Staten waar de communisten aan de macht zijn en die speciaal in Polen en Tsjecho-Slo- wakije aan de dag treedt. Middleton maakt in zijn artikel mel ding van berichten over' sabotage, het opzettelijk maken van fouten in de in dustrie, waardoor een slecht product geleverd wordt en het achterhouden van landbouwproducten door de boeren. Daarnaast zou het aantal incidenten, waarbij Russische militairen en auto riteiten of vooraanstaande communis ten uit het land betrokken zijn, voort durend toenemen. Communisten worden vaak in het openbaar uitgescholden en soms zelfs door arbeiders gemolesteerd. „Er is", zo schrijft Middleton, „op de Balkan meer onrust en wrijving dan ooit sedert 1945 het geval is geweest. Het wil mij voorkomen dat de moeilijk heden spontaan ontstaan zijn zonder dat het buitenland hier de hand in heeft". Volgens hem is er echter niets in de betrokken staten dat zou wijzen op het bestaan van een georganiseerde gewa pende verzetsbeweging. Grieven van Korea-vrijwilligers Op een kortgeleden te Tokio gehou den zitting van een Nederlandse Krijgs raad zijn door Nederlandse Korea-vrij- willigers klachten naar voren gebracht, die, naar de President, kolonel B. Da- jnen, in de uitspraak mededeelde, door getuigenverklaringen zijn bevestigd. Kolonel Damen sprak de hoop uit dat verandering zal worden gebracht in de toestanden, waarover is geklaagd. Le den van het personeel van het Neder landse gezantschap in Tokio verklaar den te hopen dat de Nederlandse re gering maatregelen zal nemen om de èorzaken der klachten weg te nemen. Do krijgsraad heeft medegedeeld, dat veie vrijwilligers onder valse voorwend sels zjjn overgehaald zich voor dienst neming iu het van Heutszbataljon op te geven. Kapitein Anemaet zeide, dat bij de militaire geneeskundige keuring in Nederland militairen met chronische ziekten werden goedgekeurd voor de zware dienst in Korea. (Ingez. mededeling, advert.) /aspar over de Benelux-conferentie te Goes. Kwestie Nederlandse betalingsbalans is zeer ingewikkeld. Na de conferentie te Goes heeft dr Jaspar, secretaris-generaal van de Benelux, aan een redacteur van Belga, die hem naar zyn indrukken vroeg, geantwoord zonder aarzelen te kunnen zeggen, dat deze uitstekend waren. „Deze openhartige besprekingen van dertien ministers hebben het klimaat gunstiger dan ooit gemaakt voor de totstandkoming van de volledige unie in de kortst mogelijke tjjd. Dit dient te worden gezegd in antwoord op enkele uitlatingen, die getuigen van scepticisme, dat hier en daar aan het licht is gekomen. De ministers der drie landen waren niet bijeengekomen om tot concrete resultaten te komen, aangezien geen enkele ambtenaar hen ver gezelde", In antwoord op de vraag, welke vor deringen werden gemaakt, zei de heer Jaspar: „Laten wy onder vordering verstaan de gevolgen van de genomen besluiten. Thans beogen deze voorna melijk het toepassen van nieuwe me thoden, met het doel de gewenste op lossingen voor nog hangende kwesties voortaan te bespoedigen. WATERWEGEN EN BETALINGS BALANS. Voor mij is het eveneens belangrijk, dat men erkend heeft, dat de kwestie van de waterwegen juridisch niet ge bonden is aan Benelux, maar dat zij een zeer belangrijke psychologische rol hierin speelt, zoals de heer Pholien en van Zeeland het hebben verklaard. Niet minder belangrijk is het feit, dat de wil tot uiting is gekomen om voor de nog hangende moeilijkheden een oplossing te vinden. Op de vraag, of dr Jaspar hiermede voornamelijk de Nederlandse betalingsbalans bedoelt, zei deze „Neen", maar daar gij dit probleem ter sprake brengt, neem ik de kans waar, om u aan te tonen, hoe ingewikkeld deze kwestie is. Zij heeft niet alleen 'n Benelux-, maar ook een internationaal karakter ingevolge haar terugslag op de O.E.E.S. en de Europese Betalings unie. Met betrekking tot zijn binnen lands beleid heeft Nederland sedert en kele maanden drastische bezuinigings maatregelen uitgevaardigd tot het be werken van het evenwicht in zijn ba lans en begroting. Bovendien is naar middelen gezocht, die de Nederlandse uitvoer kunnen bevorderen. Al deze maatregelen, die in April zijn genomen, hebben reeds zeer tastbare resultaten opgeleverd. Voor een juiste schatting is het echter nog te vroeg. Het pro bleem heeft een internationaal karak ter door het feit, dat de Nederlandse ba lans ten zeerste zou verbeteren, indien Nederland meer kon uitvoeren dank zij de O.E.E.S. Hier dient erop te worden gewezen, dat in beginsel de landen, die er lid van zijn, zich bereid hebben ver klaard 60 van hun handel vrij te maken". PRAKTIJK IS ANDERS. „Maar in de praktijk gaat het er he lemaal anders toe, en men kent landen, die beperkingen uitvaardigen op het gebied van de eontigenteringen of op dat van de Invoerrechten. Duitsland b.v. heeft tijdens de jongste maanden schier geen Nederlandse land- of tuinbouw producten meer ingevoerd. Het staat buiten kijf, dat, zo Nederland in het kader van de O.E.E.S., meer kon uit voeren, het probleem van zijn betalings balans er geheel anders zou uitzien". Op een nadere vraag over het pro bleem der waterwegen antwoordde de heer Jaspar nog, dat al wat hij dien aangaande kon zeggen is, dat de op lossing ervan, na de conferentie van Goes, dichter bij is gekomen. Op de vraag, of hij de mogelijkheid van een nieuwe conferentie binnen af zienbare tijd zag, antwoordde dr Jas par: „Daarover dienen de bevoegde mi nisters te beslissen. Zij kunnen bijeen komen op departementaal vlak, of, zo als te Goes, op regeringsvlak t.g.v. een algemene conferentie. M.i. zullen de ministeriële bijeenkomsten vermoedelijk slechts in September beginnen, daar de vacantietijd is aangebroken". (Ingez. mededeling, advert.) maar alles keerde ten goede. Zijn huis stond scheef en zijn dochter leek op een geestverschijning. Nee, het fotograferen ging hem nooit best af. Maar nu is hij een perfect fotograaf. Met de Philips Flitscamera kunnen foto's eenvoudig niet mislukken, want de bediening is de eenvoud zelf. Zowel overdag (zonder flitslamp) als des avonds in huis, in de tent of ln de schemer zijn alle opnamen stuk voor stuk meesterwerkjes. Uw handelaar laat U graag zo'n Philips Flitscamera zien. Amerikaanse hulp aan India. Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse Nationale Veiligheids raad bepaald, dat India niet van Ame rikaanse Economische hulp moet wor den beroofd wegens zijn handel met het Sowjet-blok. De handel van India met het Oosten ls van geringe omvang en inhouding van steun zou het tot een nauwer samengaan met de communis ten kunnen dwingen. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 70) o— „Er wordt niet gevochten!" klonk de zware stem van Scapiros met het Spaans accent. En toen: „Hoera, jon gens, schitterend gelukt". „Melchior. Man. Waarom heb je dat niet eerder gezegd?" „Overste, het was een gevaarlijke rol en we moesten haar goed spelen tot we onze troepen zagen. We wil len niets wagen. We moesten slagen, y e moesten u onder de neus van Von 'appenheim weghalen. Geen kleinig heidje, overste. Zolang we op vijan delijk terrein waren op de weg naar Halle, waar elk ogenblik vijandelijke troepen ons zouden kunnen ontmoe ten, moesten we onze rol streng door- Voeren. Thans zijn we veilig. Nu gven afstijgen, overste. U heeft zeker feeds gezien, dat we met beide regi menten hier zijn. U moet nu 't bevel weer overnemen. Ha, daar komt ma joor Von Holm reeds aangereden aan net hoofd van zijn Zweden." Von Holm reed op Saxon toe. „Wel kom, overste. Blij u veilig weer te alen. Eigenlijk moest ik mijn bevel hebber een geducht standje geven. Is d«t werk voor iemand van uw rang, de spion te spelen? Uw leven is te Veel waard om het zo in de waag schaal te stellen." „Het leven van een soldaat hangt altijd aan een draad". „Toegestemd, doch niet aan het koord van de beul. Maar mooi werk geleverd. De koning trekt Werben af. Hij volgt volko- heeft u geleverd, reeds op Werben at. Hy men uw aanwijzingen. Juist zijn tak- tiek. De loop der grote rivieren vol gen. Wij, Zweden, zijn trots op u." „Defileren voor de overste", klonk luid zijn bevel. Saxon stond met majoor Von Holm en Scapiros op het mos ter zijde van de grote weg. Plotseling sprong een grote zwarte hond tegen hem aan, trachtte zijn gezicht te lekken. „Wolf, Wolf dan toch!" kalmeerde de over ste. En toen reden de ruiters langs hem heen, twee aan twee, De officieren groetten met hun zwaarden. De rui ters de ogen naar hun geliefde over ste gericht. De vaandels wapperden in de nachtwind, gescheurd en verschoten, getuigen van menig eervol gevecht, de roem der regimenten, maar de muziek speelde niet. „We kunnen ons niet het gehele leger van Von Pappenheim op de hals halen", had Melchior's verstandig besluit geklon ken. Het was een wonderlijk fantastisch gezicht. De lange rij geharnaste rui ters, schitterend als zilver in het ijle maanlicht, een sprookjesoptocht. Saxon was diep bewogen. Het was het grootste bewijs van eerbied, dat de troepen hun bevelhebber konden bewijzen. Toen de laatste ruiters verdwenen waren, scheen het Saxon of ze gevolgd werden door een groot aantal zwarte schaduwen, die dichter en dichter bij kwamen en toen wist hij. Vooraan gingen: de meester, Von Finkeberg en Edzke, de schipper en daarna volgden de eedgenoten. Vier aan vier, onnoemelijke rijen, allen tot de tanden gewapend en honderden met musketten van het nieuwste mo del, allen militair ingedeeld. Ze brachten Saxon hun groet. Toen de stoet voorbij was, sprak Von Holm: „Overste, vindt u goed dat we een paar uur rust nemen?" Dan kunnen wij krijgsraad houden ook met de aanvoerders der hulptroepen en de mannen kunnen een beetje eten, drin ken en rusten. Ze hebben een flinke rit achter de rug en ik geloof dat de grap pas gaat beginnen. Daarna neemt u het bevel weer over. Balder en uw harnas hebben we meegenomen." Weldra zaten de officieren en aan voerders samen op het mos. Schild wachten werden uitgezonden en men waagde het er zelfs op, vuren te ont steken. „En nu", zei Saxon, „zou ik gaarne willen weten hoe jullie alles zo goed hebt kunnen uitvoeren." „Laat de meester dat vertellen", stelde Von Holm voor. „Overste, ik kreeg bericht van Pra xiteles onder die naam kent u hem dat ze met veel moeite u te pakken gekregen hadden. Hij zag het, maar kon alleen niets doen. Nergens had hij hulp kunnen krijgen. En niet ieder neemt het alleen tegen een heel leger op. Hij was slimmer. Hij vloog naar mij toe met een snelheid, die zijn vriend Mercurius hem benijd zou heb ben. Ik zond onmiddellijk een briefje aan Von Pappenheim, dat die stomme majoor in staat zou zijn u op te han gen. De rest was betrekkelijk eenvou dig. (Wordt vervolgd.) GESCHENK AAN SURINAME EN DE ANTILLEN. In overleg met de regeringen van Nederland en van Suriname en de Ne derlandse Antillen is besloten opdracht te geven tot het vervaardigen van twee bronzen monumenten, waardoor uiting wordt gegeven aan de innerlijke ver bondenheid der drie rijksdelen, welke zich zo treffend heeft geopenbaard in de moeilijke achter ons liggende oor logsjaren. De opdracht is verleend aan de heer Termote voor het beeld, te plaatsen in Willemstad, en aan Mari Andriessen voor het kunstwerk, bestemd voor Pa ramaribo. De heer Termote heeft reeds een reis naar de Nederlandse Antillen gemaakt om zich ter plaatse te oriënteren. De heer Andriessen zal zich binnenkort met hetzelfde doel naar Suriname be geven. Moordenaar van 100.000 Joden staat terecht. Woensdag is te Warschau het proces begonnen tegen de voormalige luite nant der S.S., Jurgen Stroop, die ervan beschuldigd wordt in 1943 100.000 Jo den uit de Poolse hoofdstad naar ver nietigingskampen te hebben gezonden. Met hem staat terecht kapitein Franz Konrad. Stroop wordt verantwoordelijk ge acht voor de onbeschrijflijke toestan den in het ghetto van Warschau, waar in het begin van 1941 gemiddeld 5.000 personen per maand stierven tengevol ge van typhus, honger en overbevol king. Konrad wordt ervan beschuldigd Jo den in het ghetto te hebben beroofd en afgeperst. Men had eerst beloofd, dat hun niets zou geschieden, maar later werden zij vermoord. Konrad verklaarde onschuldig te zijn. Er worden plannen uitgewerkt voor een zo mogelijk landelijke actie in het najaar onder de leuze „Zwijgend Ver keer". Men denkt in OctoberNovem ber deze actie te beginnen. Het perma nent anti-lawaai comité is in 1947'48 reeds met een vijftal acties begonnen. Toelating van nieuwe grossiers tot fruitveilingen is mogelijk. Bewijsstuk van Bedrijfschap is nodig. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Verkerk (A.R.) betreffende de nieuwe voorschriften voor de fruit veilingen, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, schriftelijk geant woord. Behoudens ontheffing door het Be drijfschap, mogen veilingen van vers citrus fruit worden gehouden na ge pleegd overleg met en na verkregen toestemming van het Bestuur van de Ondervakgroep Binnenlandse Groot handel in Groenten en Fruit. Tot deze veilingen, behoudens ont heffing door het Bedrijfschap, mogen uitsluitend worden toegelaten de be- drijfsgenoten, die blijkens schriftelijk bewijsstuk ter veiling kunnen aantonen, dat zij in basisjaren bepaalde omzetten hebben behaald of gedurende ten min ste drie achtereenvolgende jaren als subgrossier werkzaam zijn geweest. De minister acht het geen normaal verschijnsel, dat de toelating tot veilin gen of beurzen op enigerlei wijze wordt beperkt. Voor 1940 hadden in verband met een exclusief contract tussen een bepaalde groep Importeurs en een bepaalde groep grossiers, die van oudsher de groothandel in zuidvruchten hadden be heerst, slechts deze grossiers toegang tot de veilingen van verse zuidvruchten. Door de afkondiging van de onderha vige verordening, waarin objectieve ei sen voor de toelating tot de veilingen zijn gesteld, kon worden voorkomen, dat deze situatie opnieuw zou ontstaan. Als resultaat van de door het bedrijf schap getroffen regeling zal een vrij groot aantal nieuwe grossiers tot de veilingen kunnen worden toegelaten. De minister doet de toepassing der ver ordening met grote nauwkeurigheid na gaan, opdat, indien deze toepassing het algemeen belang zou schaden, onver wijld maatregelen kunnen worden ge troffen. (Ingez. mededeling, advert.) Woensdagavond laat werd te Den Haag de 69-jarige M. O. In zijn kamer aan de J. P. Coeiwtraat 16 dood aangetroffen. De vermoorde is als tekenaar werkzaam geweest bi) het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. pei tiental mensen verblijf houden. Bezoek ontving hij zeer weinig. Gisteravond om omstreeks half zeven heeft zich nog een vriend bij hem vervoegd, maar er werd niet opengedaan. Toen later op de avond een broer van O. hem wilde be zoeken, kreeg deze evenmin gehoor. Onraad vermoedend, heeft men zioh toen tot de politie gewend, die zich toe gang tot O.'a kamer verschafte. De po litie trof de bewoner dood op de divan aan. In de kamer was een grote ravage aangericht. Alle kasten en kistjes ston den open. Tot nu toe is niet nauwkeurig kun nen worden vastgesteld op welke wijze de oude man vermoord is. Vermoedelijk heeft men hem een harde klap op het hoofd toegebracht, want uit de mond van O. liep bloed. Een schotwond was niet aanwezig. Van medische zijde ls geconstateerd, dat, toen het lijk werd gevonden, de dood tussen 6 en 24 uur was ingetreden. Weinig aanwijzingen. Toen de politie zich toegang tot O.'a kamer verschafte, was de deur op slot en een sleutel werd niet ln de kamer aangetroffen. Het vermoeden bestaat, dat iemand het huls aan de J. P. Coen- straat, waarvan de voordeur meestal openstond, is binnengegaan, de kamei van O. heeft doorzocht en toen, verrast door de thuiskomst van de oude man, deze heeft neergeslagen. De dader zou daarna zijn weggegaan en de deur aan de buitenkant hebben afgesloten met medeneming van de sleutel. Naar de politie, die het onderzoek met kracht ter hand neemt, tenslotte mededeelde, staat men voor een raadsel. O., die reeds een paar jaar op dit adres woonde, was niet bemiddeld. Aan het ministerie had hij als arbeidscontractant gewerkt. Tweede Kamer Nieuwe regeling voor goederenvervoer met binnen schepen. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp „Regeling voor het vervoer van goederen met binnenschepen" goedgekeurd. De regeling bedoelt dit vervoer te coördineren en te saneren, o.m. door het invoeren van een ver gunningsstelsel. Tijdens het debat bleek, dat de heren Onder TE SMAL GEBLEKEN. Drie voormannen van de P.v.d.A., de heren Burger, Donker en Vorrink, hebben een fel artikel geschreven in Het Vrije Volk" en „Het Parool". Zij komen daarin tot de conclusie, nadat zij verklaard hebben, dat vóór Korea het reuzewerk van herstel en weder opbouw practisch was geëindigd, dat eigenlijk alleen de P.v.d.A. in staat is verantwoordelijkheid te dragen. De vijf grote politieke partijen aanvaard den wel een program om de nieuwe last van de bewapening op te vangen en dus eraan mede te werken, dat het geld er zou komen o.m. door ver zwaring van sommige belastingen, maar toen puntje bij paaltje kwam, lieten zij de regering goeddeels in de steek. En genoemde heren stellen dan vast, dat de brede basispolitiek, waaraan zij loyaal medewerkten, omdat de heer Romme die wilde, voor de tweede maal heeft gefaald. Dat is niet alleen de schuld van de V.V.D. en de C.H., maar ook van de K.V.P., die wankelt tussen wat de K.AM. wil en hetgeen pof. Duynstee voor de geest zweeft. Uiteindelijk deed de K.V.P. wel mee, maar van harte ging dat toch niet. Maar dan de V.V.D.De leden van die fractie zijn de „muiters aan boord van het schip van staat". De V.V.D. is tegelijk regering en oppositie. Zelfs het stellen van de Kabinetskwestie vermocht haar niet tot een andere houding te brengen. Men zou van deze grote woorden bijna onder de indruk komen, ware het niet, dat aan het slot de ontnuch terde lezer een hart onder de riem wordt gestoken. Want, zo zegt het driemanschap (en het klinkt zelfs een tikje profetisch): „De P.v.d.A. zal haar verantwoordelijkheidsbesef niet laten varen en als anderen dat wel doen, zal Nederland het slachtoffer worden van het feit, dat het Nederlandse libera lisme, zoals dat tot uiting komt in de verschillende niet-socialistische par tijen welke zijn dat allemaal, zou den wij willen vragen), faalt in het vervullen van de historische plicht, die ons ajlen gemeenschapplijk is op gelegd." Wij moeten dus vaststellen: de P.v.d.A. is de enige vaste kern in ons straks onbestuurbare land. De interne te genstellingen zullen dus opgelost zijn. Voorts: alleen bij de P.v.d.A. is de landsverdediging veilig, u>ant de an deren hebben geen verantwoordelijk heidsbesef. Slotconclusie: een verwa ten stuk, dat het democratische recht van critiek op regeringsvoorstellen ontkent en dat ons doet denken aan de slagzin van een partij, die jaren gele den opgeld deed, dat zonder haar Ne derland geen toekomst meer had. T. Krol (C.H.), v. d. Zaal (A.R.) en Rit meester (V.V.D.) de termijn voor da vergunningverlening te kort vonden. Deze moet nj. om de tien jaar worden verlengd en men was van oordeel, dat hierdoor de ontwikkeling van de bin nenscheepvaart geremd zal worden, om dat een schip veel langer meegaat dan tien jaar. Over de positie van de verladers sprak vooral de heer Algera (A.R.). Hij was van mening, dat deze niet in de besturen van de schippersbeurzen moe ten zitten, doch wel invloed moeten kunnen uitoefenen. Een hierop betrek king hebbend amendement werd ver worpen met alleen de stemmen der A.R. voor. De z.g. acte van Mannheim was het hoofdpunt van het debat. In deze acte wordt de vrije vaart op de Rijn voor geschreven. De kwestie ging nu om de vraag, of deze nieuwe regeling in strijd is met de acte of niet, omdat ook voor de Rijnvaart door Nederlanders ver gunning nodig is. Juridisch is de zaak niet duidelijk en bestaat er verschil van mening. De eindconclusie was echter, dat de rechter het maar moet uitzoe ken, als dat noodzakelijk mocht zijn. Het ontwerp behoeft niet gewijzigd te worden. OVEZANDE. Raad zit met de toren ln zijn maag! Vastgesteld werden controleregelen voor gemeer te-ontvanger, beheerders van leges- en voorschotkassen en op de financiële administratie ter secre tarie. De rekening over het dienstjaar 1950 werd aan de Raad aangeboden met de volgende cijfers: gewone dienst, uitgaven f 137.622,21, inkomsten f 135.700,29, derhalve met een nadelig saldo van 11961,92; de kapitaaldienst sluit met f365.512,22 in ontvang en uitgaaf. Aan het Wit Gele Kruis en Groene Kruis, aan de Ovezandse fanfare en de voetbalvereniging en parochiale bibliotheek werden voor 1952 dezelfde subsidies toegekend als over 1951. De raad verzocht Burg. en Weth. om de mogelijkheid te bezien tot het verbeteren van Kerkplein, Nieuw- straat en een gedeelte Bloemenstraat. Restauratie van de toren werd wel no dig geacht, doch het benodigde bedrag weernield de raad om verdere beslui ten te nemen. Het bleek, dat de raad enigszins met de toren in zyn maag zat, zodat B. en W. werd gevraagd over de restauratie van de toren een uitvoerig rapport te doen opmaken. ZIERIKZEE. Voorstel om van Zierikzee een eilandgemeente te maken gehandhaafd. Het belangrijkste, dat in de gemeen teraad van Zierikzee besproken werd, was het voorstel van G.S. om het aan tal gemeenten op het eiland terug te brengen tot negen. Zierikzee had im mers voorgesteld, om van het eiland één gemeente te maken. De raad handhaafde haar uitspraak dan ook. Verder nam men nog een ver zoek aan van Bedrijfs „Horea", om voor enkele restaurants de sluitingstijd te bepalen op 24 uur. Eveneens werd goedgekeurd voor het aandeel van de raad de onderhandse aanbesteding voor de werkzaamheden aan de Gasthuiskerk en de Beurs ten bedrage van f 12.634,94. Tot leraar in de oude talen aan het Gem. Lyceum benoemde men dr J. H. Croon uit Amsterdam. De raad besloot op advies van de voorzitter, jhr mr J. Sehuurbeque Boeye de heer W. J. Aerts te Amsterdam eveneens te benoemen. Afgewezen werd een aanvraag om sub sidie van de Kath. Paedag. Beroeps keuze Bureau te Goes. BAARLAND. Bank voor Nederlandse Gemeenten verstrekt een crediet van f 45.000. Bij de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering, merkte de heer De Vriend op dat mededeling is gedaan door B. en W. dat de heer Jac. Huissen geen gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid tot tijdelijke huis vesting i.v.m. de bestaande noodtoe stand. Het ligt toch niet in üe bedoeling dat hij nu gepasseerd zal worden, vroeg de heer De Vriend. De voor zitter deelde hierop mede, dat zyn rech ten onverkort blijven, doch dat de niet- aanvaarding een gevolg was van ver schillende omstandigheden. De voorzitter zei toe, dat er werk van gemaakt zal worden de woning on bewoonbaar te verklaren. In verband met de financiële moei lijkheden is de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten bereid gevonden een afzonderlijk crediet te verstrekken tot een bedrag van f 4o000.B. en W. stellen voor dit crediet te aanvaarden, waarmede het totaal toegestaan crediet komt op f 145.000,—, waartoe z.h.s. werd besloten. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Goes heeft i.v.m. het voornemen tot stichting van een lagere landbouwschool te Oudelande een voorstel gedaan ter financiering hiervan. In het ongedekte bedrag ad f2500,— per jaar werd ge vraagd gedurende 30 jaar een bijdrage van 7 van f 1000.f 70,als mede een bijdrage per leerling uit de gemeente afkomstig. B. en W. stellen voor in principe accoord te gaan met het voorstel van de Z.L.M., waartoe z.h.s. werd besloten. Bij de rondvraag vestigde de heer De De Vriend de aandacht op de afheining aan de Raadhuisstraat. De voorzitter deelde mede, dat de plaatsing hiervan ook aan B, en W. is opgevallen. De heer De yriend wilde niet graag strak» nog een» de grond kopen die de gemeente thans reeds gekocht heeft en verzocht bespreking van dit punt met de heer Dubbelman, opdat de afheining mede i.v.m, de voorgenomen straatver betering meteen op de goede plaat» komt. De voorzitter zei toe, dat dit zo spoedig mogeiyk zal gebeuren. Voorts merkte de heer De Vriend op dat de straat aldaar slecht ligt, terwijl voor de verbetering nog een bedrag op de begroting voorkomt. Na enige discussie werd besloten dat het gedeelte der Raadhuisstraat van de dam van de heer Elenbaas t/m de nieuwbouw herbe- straat zal worden, waartoe van enkele aannemers prijsopgaaf zal worden ge vraagd. De heer De Vriend wil op dit punt geen critiek laten horen, want hy vond het sympathiek dat de gemeenten in combinatie hun wegen teren en elkaar daarbij helpen met het personeel, maar dat dit uitgebreid is tot een naburig waterschap dat geen personeel hiervoor leverde, vond hy niet in orde. Hij zou dit laatste in het vervolg niet gaarne meer zien. De voorzitter gaf hierop een toe lichting, waarby wel bleek dat het col lege van B. en W. thans geen voor stander meer is van hulp aan een wa terschap, indien geen tegenhulp wordt geboden. De voorzitter merkte op dat met het waterschap Baarland een regeling is getroffen voor het kleine gedeelte De- iische weg by mej. Ruysaard. Dit is in overleg met het waterschap meege- teerd om een aansluiting te verkrijgen op het resterende gedeelte gemeente weg. KORTGENE. Voor verbouwing gemeentehuis is 56.400 gevoteerd. De raad kwam in vergadering hij een. Met algemene stemmen werd be sloten het nieuw benoemde raadslid G. Korteknie te Kats toe te laten. Hierna werd behandeld de verbouwing van het gemeentehuis. De heer J. H. Valk, di recteur van de Centrale Dienst Beve- landen, lichtte een en ander breed voerig toe. In een vorige vergadering werd terzake reeds f 50.000 gevoteerd. Thans werd besloten het gevoteerde bedrag te verhogen tot 156.400, in welk bedrag de bouw van een cel is verdis conteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2