Belangrijke veranderingen worden voorgesteld* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Grondwetswijziging op komst Moet het Nederlandse volk een Kamer voor Grondwets herziening kiezen? Meer Kamerleden - Minder rechtszekerheid Perzen worden steeds halstarriger* Critiek op Goese afspraken. Negen Korea-gewonden kwamen in Nederland terug. 1 SNIPPER NIEUWS Afscheid bij bouw- en woning toezicht op Walcheren. Vandaag zou in Kaesong beslissing vallen* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 242S, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2751, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1920 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 20 JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.43 u., onder 20.49 u. Maan op 22.14 u., onder 8.05 u. Hoogwater Zaterdag 21 Juli: Vlissingen: 3.31 u. 2.42 m„ 15.50 U. 2.26 m. Terneuzen: 4.03 u. 2.59 m., 16.23 u. 2.43 m. Wemeldinge: 5.24 u. 2.05 m., 17.48 u. 1.83 m. Zierikzee: 5.13 u. 1.78 m., 17.30 u. 1.56 m. De staatscommissie tot herziening der grondwet heeft dezer dagen haar interim-rapport aan H. M. de Koningin doen toekomen. Dit interim-rapport is tot stand gekomen op schriftelijk verzoek der regering; de regering wil nl. onderzoeken of het gewenst moet worden geacht, dat een aantal grondwetswijzigingen nog bij de Staten-Generaal wordt ingediend ter behandeling in eerste lezing vóór de periodieke verkiezingen van het volgende jaar. Zoals men weet moet een grondwetswijziging tweemaal door de Staten-Generaal be handeld worden en wel de tweede maal nadat er nieuwe verkiezingen hebben plaats gehad. Het interim-rapport is verdeeld in zeven hoofdstukken, handelend over zeven verschillende wijzigingen. In het eerste hoofdstuk wordt voorgesteld grondwets wijziging in tweede lezing niet te doen geschieden door de Staten-Generaal, maar door een speciaal daartoe door het Nederlandse volk gekozen kamer voor grondwetsherziening. In het tweede hoofdstuk worden voorstellen gedaan, die beogen de grondwet aan te passen aan de situatie, die is ontstaan door de souve- reiniteitsoverdracht aan Indonesië. Het derde hoofdstuk doet aanbevelingen om het aantal leden van de Tweede Kamer van 100 op 150 te brengen en van de Eerste Kamer van 50 op 75. Verder wordt voorgesteld het passief kiesrecht voor Je Staten-Generaal en de Provinciale Staten te verlagen tot 2S jaar. De volgende hoofdstukken zjjn gewijd aan voorstellen tot wijziging van de be palingen betreffende buitenlandse betrekkingen, aan voorstellen om de moge lijkheid te openen dat leden van Staten-Generaal, Provinciale Staten en Ge meenteraden van hun lidmaatschap vervallen worden verklaard, indien zij er naar streven met onwettige middelen de bestaande rechtsorde te veranderen, terwijl in het laatste hoofdstuk voorgesteld wordt aan de Koning, na de Raad van State gehoord te hebben, de bevoegdheid te geven een verschijningsverbod voor een bepaalde uitgave vast te stellen. De commissie is lang niet eensgezind gebleken bij het formuleren dezer voor stellen en meerdere minderheidsrappor ten zijn er het gevolg van. Zo hebben een aantal ieden, onder wie de heren Schouten en Tilanus, in een minder heidsnota blijk gegeven het niet eens te zijn met het instellen van een kamer voor grondwetsherziening. Zij wensen de oude toestand gehandhaafd te zien. Andere leden gaan wel accoord met het principe van deze kamer, maar zijn het niet eens met het voorstel, dat deze ka mer een grondwetswijziging met een twee derde meerderheid moet aanne men. Zij willen in geen geval een gro tere meerderheid dan drie vijfde. MEER KAMERLEDEN. Bij haar voorstellen tot wijziging van het aantal kamerleden heeft de com missie tevens een overgangsregeling ontworpen op grond waarvan de uit breiding van het aantal leden der Tweede Kamer zonder nieuwe verkie zingen verwerkelijkt zal worden binnen twee maanden nadat de grondwetswijzi ging zal zijn aangenomen. Voor de Eer ste Kamer zal een nieuwe verkiezing door de Provinciale Staten nodig zijn. BUITENLANDSE BETREKKINGEN Een voornaam punt uit de grondwets wijzigingsvoorstellen ten aanzien van buitenlandse betrekkingen is het opne men van een bepaling, waarin wordt vastgelegd, dat aan volkenrechtelijke organen bij of krachtens een overeen komst bevoegdheden kunnen worden opgedragen en dat besluiten van deze organen de voorrang hebben boven bin nen het Koninkrijk geldende wettelijke voorschriften. Op deze wijze wil de commissie voorkomen dat men grond wettelijke bezwaren zou kunnen maken DE ZEE EISTE DRIE SLACHTOFFERS. In enige uren tijds zijn gisteren in Den Haag bij het zwemmen in zee drie mensen verdronken. Om kwart voor twaalf is de 12-jarige J. G. in de golven verdwenen. De jongen kon bijna niet zwemmen. Om kwart over twaalf is de 20-jarige D. van L. uit Overschie verdronken bij Kijkduin. Hij was aan het zwemmen met enige meisjes. Een van haar raakte in moeilijkheden. Toen van L. haar te hulp wilde komen, verdween hij in de golven. Het meisje slaagde er in uit het water te komen. Laat in de middag eiste de zee een derde slachtoffer. Het was de 30-jarige Haagse bakker J. S. S. had zich op genoemd tijdstip ter hoogte van de Kwartellaan te Scheve- ningen in zee begeven. Mensen op het strand zagen hem eerst op borsthoogte in het water en later ontdekten zij de man dieper in zee. Plotseling was S. uit het gezicht verdwenen. Een strandboot werd uitgezet en spoorde gedurende an derhalf uur tevergeefs naar de man. Van geen der drie slachtoffers is het stoffelijk overschot tot dusverre gevon den. STAAT LEENT ONDERHANDS 322.436.000.—. Rente 4 looptijd 25 jaar. Blijkens mededeling in de Nederland se Staatscourant heeft de minister van financiën met een aantal levensverzeke ringsmaatschappijen en pensioen, en personeelsfondsen een onderhandse le ning gesloten onder de volgende voor waarden. In de lening groot 305.536.000 gulden wordt deelgenomen door houders van 3Ys vijfjarige niet verhandelbare en niet beleenbare schatkistbiljetten, die zich hebben verbonden het bedrag der op hun naam staande 3% schat kistbiljetten na afloop van de vijfjarige looptijd in staatsschuld ts beleggen. De rente bedraagt 4 per jaar en gaat in 16 Juli 1951. De lening wordt aangegaan tegen een koers van 100 en heeft een looptijd van ten hoogste 25 jaar. Een der deelnemende levensverzeke ringsmaatschappijen heeft er de voor keur aan gegeven een fixe lening aan te gaan. Met deze maatschappij is door de minister van financiën een vier pro cent lening aangegaan groot 16.900.000 gulden tegen een koers van 100 met een-looptijd van ten hoogste 25 jaar. In totaal heeft de staat derhalve on derhands een 4 lening opgenomen van 322.436.000 gulden. r Pa ,1jeer B. van den Berg te Goes behaalde het einddiploma N.O.I.B. (Nederl. Oul. Instituut voor het Buiten land) te Breukelen. tegen het toekennen van bevoegdheden aan supra-nationale organen, zoals noodzakelijk zullen zijn bij een verder voortgaan op de weg naar een verenigd Europa b.v. VRIJHEID VAN DRUKPERS. Het laatste hoofdstuk heeft ook een minderheidsnota opgeleverd. De bedoe ling van dit ontwerp is aan de Koning, dus aan de minister, de macht te geven een verschijningsverbod voor een be paalde uitgave vast te stellen. Dit ver bod zal echter terstond moeten worden ingetrokken, indien een der kamers der Staten-Generaal blijk geeft hiermede niet in te stemmen. Dit laatste zal dan het geval zijn, indien in een der kamers tenminste een derde van de stemmen tegen het verbod wordt uitgebracht. Uit de aard der zaak heelt (lit voor stel bij vele leden van de commissie geen instemming gevonden. Zjj zijn van oordeel, dat langs de weg van strafrech telijke repressie voldoende effectief tegen misbruik van de vrijheid van drukpers kan worden opgetreden en dat de onafhankelijke rechter het aangewe zen orgaan is om terzake beslissingen te nemen. Het openen van de mogelijk heid van vaststelling van een verschij ningsverbod door de administratie ach ten zijn overbodig en bedenkelijk. Bevolking van Schouwen ontving Commissaris der Koningin hartelijk. Schouwen heeft Woensdag de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote een hartelijk ontvangst bereid. Of het de schoolkinderen waren, of de patiënten in het ziekenhuis, allen zullen een goe de herinnering aan deze dag bewaren. In het ziekenhuis „SchouwenDui- veland" te Noordgouwe liet jhr de Casembroot zich rondleiden door het Dagelijks Bestuur en de Directie. Met belangstelling werd kennis genomen van de technische outilage van het ziekenhuis en de huisvesting van het personeel. Een aardig ogenblik was het, toen een patiëntje van de kinderzaal mevr. de Casembroot bloemen aan bood. De leerlingen van de lagere school te Kerkwerve zongen het gezelschap een welkomslied toe. In hartelijke woorden dankte de Commissaris voor deze verrassende ontvangst. Hiervoor was de erewacht van de Nationale Re serve geïnspecteerd. Het gezelschap bezichtigde nog de fraaie, juist gerestaureerde raadszaal. Burgemeester W. Baas zei bij deze ge legenheid, dat Kerkwerve de noodzaak van annexatie niet inzag, waarna men tot bespreking overging in besloten zitting. Korea-vrijwilligers veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof ver oordeelde gisteren de 26-jarige soldaat P. A. J. Vijgen uit Heerlen tot een ge vangenisstraf van zes maanden met af trek en de 30-jarige soldaat G. M. Bru- gel uit Breda tot acht maanden piet aftrek. B. en V., beiden Korea-vrijwil- ligers, hebben op 5 Maart jl. tijdens een vechtpartij, die begon in een stadsbus in Den Haag, de kolonel dr H. J. van der Giessen, een pak slaag toegediend, waardoor deze twee snijtanden uit zijn bovenkaak verloor. Ondanks Harrimans waarschuwingen. Niets wyst er op, dat er binnen afzienbare tyd een einde zal komen aan de moeilijkheden inzake de Perzische olie. Integendeel! De Perzen hebben Richard Seddon, de hoofdvertegenwoordiger van de Brits-Iraanse meegedeeld, dat hij liet land onmiddellijk moet verlaten en ook twee andere functionarissen zijn uitgewezen. Bovendien is men, naar een speciale correspondent van Reuter meldt, niet erg ingenomen met Harriman's bemiddelingspogingen. Een invloed rijk lid van de Perzische oliecommissie vertelde aan deze correspondent, „dat Harriman alleen maar geprobeerd heeft ons bang te maken, door er op te wijzen, dat wy onze klanten niet gemakkelijk zullen terugwinnen, als we ze eenmaal kwyt zijn!" En Hassibi, de Perzische onderminister van financiën ver klaarde: „Als Harriman niet een of ander voorstel heeft te doen, hebben wij verder niets meer met hem te bespreken!" Het enige lichtpunt is dat Hassibi verklaard heeft wel met de Britten te willen spreken, als Harriman een derge lijke bespreking zou willen bewerkstelligen. Het zou dan moeten gaan over de distributie der olieproducten de productie en het raffineren der olie zouden geheel volgens de Perzische wet moeten geschieden. Vermoedelijk zal de Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, van daag opnieuw een verklaring afleggen in het Lagerhuis over de oliekwestie. (Van onze parlementaire medewerker). Gisteravond behandelde de Tweede Kamer de deviezennota van minister Lieftinck, terwijl zij tevens het ont werp in bespreking nam om de oprich ting van een economische betalingsunie goed te keuren. De heer Schouten (A.R.) vroeg tijdens dit debat naar de resultaten van de conferentie te Goes en in het bijzonder naar de kwestie van de AntwerpenRijnverbinding. Minis ter van den Brink deelde hieromtrent mee, dat men het eens geworden is op deze basis: geen Benelux zonder kanaal (het Belgische standpunt) en geen ka naal zonder Benelux (het Nederlandse standpunt). Hoewei er niet gerepliceerd werd vroeg de heer Schouten toch het woord. Hij legde de volgende verklaring af: „Tegen het standpunt van de regering inzake de AntwerpenRijnverbinding heb ik zeer ernstige bezwaren cn ik be treur het in hoge mate, dat de regering voor dit standpunt heeft gekozen". Met deze korte woorden werd dus de eerste critiek geuit op het regeringsbe leid op dit punt, een beleid, dat tot dus verre nog nimmer op deze wijze in de Kamer was bepaald. Bij de debatten over de regeringsverklaring heeft dr Drees destijds gezegd, dat de kwestie van het kanaal met de Belgen bespro ken zou worden. De heer Schouten heeft zich daartegen niet verzet mits dit spreken niet betekende, dat men di rect aan de Belgische eisen zou toege ven. Ook de heer Oud deelde dit stand punt. Ongetwijfeld wordt van deze zijde in de Kamer de verklaring van minis ter van den Brink als een verder af glijden beschouwd. De komende vierdaagse. De inschrijving voor de vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen, die van Dinsdag 24 tot en met Vrijdag 27 Juli a.s. worden gehouden bedraagt ruim 9500 deelnemers, bijna 2000 meer dan het vorige jaar. Met het oog op dit gro te aantal is de start voor de 55ers en 50ers nu bepaald op kwart voor vier in de morgen. De vlaggenparade zal in het Gofferstadion plaats vinden. Een enorme rookwolk steeg op boven Cansas City, nadat olietanks in brand geraakt waren. Op de voorgrond staan enige goederentreinen, grotendeels in het water, als gevolg van de overstromingen van de rivieren Kaw en Missouri. De enorme brand en rookontwikkeling ontstonden door de ont ploffing van twee tanks, die 800.000 gallons dieselolie bevatten. Ongeveer een half millioen mensen moesten tengevolge van de brand en over stromingen uit hun huizen vluchten. De strijd is gestreden. In Tokio liggen nog 20 gewonde Nederlanders. Voor negen jongens uit het Nederlandse detachement Ver. Naties is gister avond het einde gekomen van een lange reis. Wat er in Korea nog mag ge beuren, voor hen is de strijd afgelopen. De verwondingen, die z(j in Korea hebben opgelopen, zjjn van dien aard, dat zij voor verdere militaire dienst zjjn afge keurd. Na een lange reis nit Tokio, waar zij zijn verpleegd, arriveerden zjj gisteren om 20.35 uur op Schiphol met het K.L.M.-ljjn vlieg tuig uit Karachi, de „Prinses Marijke". Heel Schiphol leefde mee met de te rugkomst van deze jongens, die voor het grootste deel op 26 October van het vorig jaar per „Zuiderkruis" als vrij willigers van het eerste Nederlandse detachement naar het Verre Oosten wa ren vertrokken. Allereerst verlieten de burgerpassa giers van dit üjnvliegtuig het toestel. Daarop werden de persfotografen by de trap toegelaten, doch als één man lieten zij hun camera's rusten, toen de zwaarst gewonde vrijwilliger, de 25- jarige Wim Hageman uit Den Haag, die zijn beide handen heeft verloren en bo vendien blind is geworden, ais eerste de trap van het vliegtuig werd afgeholpen en in een der gereedstaande ambulance- wagens werd geplaatst. Na hem volgden vijf zijner kamera den, die „lopende patiënten" zijn. Enke len hunner hadden beenwonden, maar konden zich niettemin, zij het strom pelend, op eigen kracht naar de ambu lanceauto begeven. Drie der vrijwilli gers werden op brancards uit het toe stel gedragen. Alle negen waren ge kleed in militair tropenuniform. iVJ di In Castro in Brazilië zal, op initiatief van de Chr. Emigratiecentrale, een nieuwe kölonie van Nederlandse boeren worden gevestigd op ongeveer 30 km. van de reeds bestaande Nederlandse ko lonie van Carambay. Er is plaats voor 50 gezinnen en 20 ongehuwde landar beiders. Ons land staat dit jaar num mer één op het lijstje van landen, waar heen de Amerikaanse soldaten in Duits land het liefst met verlof gaan. Dat brengt dollars op! Nederland mag voor anderhalf millioen dollar aan kaas in Duitsland invoeren en reuzel ter waarde van een half millioen dollar. In de buurt van Naarden is een auto, waarin een groepje ouden van dagen uit de kop van Noord-Holland een uitstap je maakte, door een zware vrachtauto aangereden. Twee der oudjes zijn zwaar gewond in het diaconessenhuis te Naar den opgenomen. Een glazenwasser in Amsterdam werd onwel terwijl hij op een ladder stond. Hij viel van een hoog te van drie meter op de straat en is aan zijn verwondingen overleden. Een jongeman uit Groningen wilde per bromfiets een non-stop rit van Gronin gen naar Maastricht maken. In de buurt van Purmerend is hij echter, ver moedelijk tengevolge van oververmoeid heid, van zijn fiets gevallen en aan de gevolgen overleden. Vijf Zuid-Kore- aanse officieren, leiders van het z.g. „spookleger", zo genoemd omdat de soldaten van dit leger er uitzagen als spoken tengevolge van honger, zijn ter dood veroordeeld, omdat ze 2 millioen dollar, die voor deze soldaten bestemd waren, in hun eigen zak hadden gesto ken. Egypte heeft gisteren doen we ten, dat het bereid is schepen met ruwe olie voor Haifa door het Suez-kanaal te laten passeren, als het waarborgen krijgt, dat Israël de geraffineerde olie niet zal gebruiken „voor agressieve doeleinden tegen een Arabisch land". De heer Neugcbauer wordt opgevolgd door dhr Izeboud In het Vergaderlokaal te St. Laurens is gistermiddag afscheid genomen van de hoofdopzichter van de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht op Wal cheren, de heer E. W. Neugebauer. Tal van sprekers roemden het verdienstelijke werk van de hoofdopzichter in tal van gemeenten. De voorzitter van de Dienst de heer A. H. S. Stemerding, burgemeester van Souburg deelde mede, dat het bestuur tot opvolger heeft benoemd de heer F. Izeboud te Souburg. De voorzitter herinnerde er in een toespraak aan, dat de scheidende hoofd opzichter bijna 40 jaar verschillende Walcherse gemeenten heeft gediend. In 1913 werd hij benoemd te Domburg op een salaris van f2.50 per gebouw. In 1918 ging hij naar Arnemuiden, daarna naar Aagtekerke, Veere, Westkapelle, Vrouwenpolder, Nieuwland en Grijps- kerke. In 1949 werd de' heer Neuge bauer benoemd tot hoofdopzichter bij de toen opgerichte Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht op Walche ren. De heer Stemerding sprak woorden van dank en bood de scheidende hoofd opzichter een fraaie schemerlamp aan, terwijl mevr. Neugebauer bloemen ont ving. Hij sprak daarbij de wens uit, dat beiden nog vele jaren een verdiende rust zouden genieten. DE SPREKERS. Namens het personeel sprak de direc teur van de Dienst de heer J. D. P. de Smit. Hij dankte vooral voor de steun, die hij als directeur van de heer Neuge bauer mocht ondervinden. De directeur bood hem een prismakijker aan. Ver volgens sprak de burgemeester van St. Laurens de heer J. W. van 't Hoff. Hij herinnerde aan de bouw van gemeente huis en boerenleenbank als voorbeelden van het goede werk, dat de heer Neuge bauer in St. Laurens heeft verricht. Zonder u, aldus de burgemeester, zou St. Laurens niet zijn, wat het nu is. Hij bood hem een luchtfoto van gemeente huis en omgeving aan. Namens het ge meentebestuur van Veere sprak de wet houder, de heer S. Kodde, terwijl voorts nog het woord voerden de burgemees ter van Nieuwland mr S. K. J. F. Graaf van Randwijk, de burgemeester van Aagtekerke de heer J. Bosselaar, de burgemeester van Vrouwenpolder de heer W. N. van Liere wethouder J. Polderdijk van Arnemuiden, de burge meester van Meliskerke de heer J. Huysman, de heer J. J. Huyssen, ge meentesecretaris van Arnemuiden en de heer P. Dregmans, burgemeester van Serooskerke. De heer Neugebauer sprak een dankwoord, waarbij hij de Centrale Dienst voor de directeurska mer de wapenschildjes aanbood van alle bij de dienst aangesloten gemeenten. BENOEMINGEN. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de heer P. Izeboud door het bestuur is benoemd tot opvolger van de heer Neu gebauer, terwijl hij tevens wnd. direc teur wordt. Aangezien de heer Neuge bauer ook opzichter was van district 3 moest eveneens in deze vacature wor den voorzien. De heer D. F. Koole te Serooskerke is nu als zodanig benoemd. Tenslotte werd meegedeeld dat tot plv. hoofdopzichter is benoemd de heer J. P. Roose te Koudekerke. Na het officiële gedeelte was men nog enige tijd gezellig bijeen. DE NAMEN. Hun namen zijn: Soldaat G. J. v. d. Bos uit Wateringen; Soldaat 1ste kl. J. Dantuma uit Groningen; Soldaat 1ste kl. W. C. Hageman uit Den Haag; Sol daat J. Horbowicz uit Delft; Kapitein C. van Marion uit O verveen; Korporaal J. J. Massar uit Rumst (België); Sol daat 1ste kl. A. Noordergraaf uit Rot terdam; Soldaat J. Ruitenbeek uit Kerkrade en Soldaat W. C. Schouten uit Dordrecht. Na hun aankomst op Schiphol werden zij in twee ambulancewagens en in een personenauto van de Kon. Landmacht vervoerd naar militaire hospitalen te Utrecht en Den Haag, waar zij verder zullen worden verpleegd. Sommigen van hen zullen nog moeten worden geope reerd. OPPERBESTE STEMMING. Een tiental minuten lang kreeg de pers gelegenheid de jongens en niet te vergeten de enige verpleegster, die hen op hun reis heeft begeleid, zr Ine Koopman uit Alkmaar vragen te stellen. De stemming bleek opperbest. Er was nauwelijks tijd iets over het strijdtoneel zelf te vragen. Men beperk te er zich toe wederwaardigheden over de lange reis te verhalen. Halverwege was op medisch advies soldaat Johan Breeuwer uit Den Haag, die door een mortier gewond werd en gedeeltelijk verlamd is, in een hospitaal achter ge bleven. De reis per vliegtuig werd voor hem te riskant geacht. De overigen had den zich best gehouden. Ieder levens gevaar is voor hen geweken, maar ver- scheidenen zullen waarschijnlijk inva lide blijven. Zr Koopman vertelde, dat er nog on geveer 20 gewonde Nederlandse vrtt- willigerg in Tokio werden verpleegd, toen zij met deze groep terug ging naar het vaderland. Zij verwachtte, dat van deze 20 de helft definitief zou worden afgekeurd en dus eveneens spoedig naar Nederland zou worden teruggebracht en dat de overige tien misschien weer te rug zouden moeten naar het front, In dien er intussen tenminste geen vrede werd gesloten. Vrede of oorlog? Maar dc strijdkrachten der Ver. Naties blijven tot „de werkelijke vrede" 1 Een woordvoerder van de Ver. Naties in het vooruitgeschoven kamp in Korea heeft verklaard, dat de besprekingen van vandaag waarschijn lijk zullen beslissen, of de onderhandelingen geheel afgebroken zullen worden of voort zullen gaan. „Wij zullen hetzij overeenstemming be reiken of het zal er naar uit zien dat het meningsverschil een definitief karakter krijgt", zei hij. De twee delegaties, aldus Reuter, kwamen vandaag met elkaar in botsing over het enige agendapunt, waarover nog geen overeenstemming is bereikt naar men meent de vraag over de te rugtrekking van buitenlandse troepen. Na minder dan twee uur onderhandelen gingen de delegaties uiteen zonder voortgang te hebben geboekt. Reuter meldt verder „van zeer goed ingelichte zijde" te hebben vernomen, dat de Ver. Naties, indien er een wapen stilstand wordt gesloten, mogelijk in een later stadium het recht zullen eisen communistische gebieden in Noord- Korea voor een onderzoek te bezoeken. In antwoord op een vraag welke waar borgen de communisten zouden kunnen geven tegen een hernieuwd uitbreken der vijandelijkheden na een eventueel tot stand gekomen wapenstilstand, werd van deze zijde geantwoord: „In dien men zijni tegenpartij niet kan ver trouwen ljjkt het mjj voor de hand lig gend dat men zich naar zjjn gebied be geeft en daar zelf gaat kijken!" ACHESON: „WIJ BLIJVEN!" De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft Donder dagavond verklaard, dat de strijdkrach ten van de V.N. „in Korea moeten blij ven tot een werkelijke vrede stevig ge vestigd is." In zijn verklaring sloot Acheson aanvaarding van het commu nistische voorstel om nu reeds tot over eenstemming te komen over het terug trekken van alle buitenlandse troepen uit Korea geheel uit. „Indien er een wapenstilstand zou zijn", zei hij, „zou een strijdmacht van de V.N. in Korea moeten blijven totdat een werkelijke vrede stevig gevestigd zou zijn en het Koreaanse volk de ver zekering zou hebben, dat het „vrij van vrees voor agressie" aan zijn toekomst zou kunnen werken. De omvang van deze strijdmacht zou van de omstandig heden afhangen en vooral van de nauw gezetheid waarmee een wapenstilstand zou worden nageleefd." TIENDUIZENDSTE POLDERLING. Gisternacht om twee uur werd in Eng in de Noord-Oostpolder In het gezin van de landbouwer W. A. Delhy een Jongen geboren, die de tienduizendste Inwoner van de polder is. Een vertegenwoordiger van de land drost dr ir S. Smeding reikte aan de ge lukkige vader een spaarbankboekje uit met een bedrag van f 50. Als een bijzondere toevalligheid ban hierbij worden vermeld, dat gisteren de oudste inwoner van de polder, eveneen» woonachtig in Ens, de heer L. van Niejenhuis, 87 jaar werd. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen, voor namelijk in het Noorden en Noordoos ten van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noordwest. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1