Boudewijn werd Koning der Belgen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geestdrift in Brussel Duizenden Belgen juichten hun nieuwe koning toe» Onze Militaire .Tehuizen in gevaar O' Ontslag van Pholien niet aanvaard» Veel geglirnlach in Kaesong! \l SNIPPER A V v i'j NIEUWS L Houdt dat in dc gaten... 't gaat om onze soldaten Heeft Harriman gefaald Militair verdrag tussen Spanje en Amerika 7 Labourregering heeft zorgen» Jaarvergadering Coöp* Veiling Walcheren Uitgave S... Ming „Zeeuwsch Dagblad" Kcardkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 212S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1918 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 18 JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op en ondergang van Zon en Maan. Donderdag; Zon op 4.40 u., onder 20.52 u. Maan op 21.44 u., onder 4.55 u. Hoogwater Donderdag 19 Juli: Vlissingen: 1.52 u. 2.29 m., 14.13 u. 2.31 m. Terneuzen: 2.22 u. 2.48 m., 14.46 u. 2.50 m. Wemeldinge: з.42 u. 1.94 m., 16.12 u. 1.89 m. Zierikzee: 3.32 u. 1.66 m., 15.56 1.62 m. In een ceremonie, die twaalf minuten duurde, werd Prins Boudewijn gisterochtend als Boudewijn de Eerste Koning der Belgen. Te vijf over elf legde hij de eed op de grondwet af met krachtige stem, eerst in het Nederlands en daarna in het Frans, Deze eed maakte hem tot Koning der Belgen en tot opvolger van zijn onder zo dramatische omstandigheden afgetreden vader. P— ü'aas.:,!,. >p een elassieaie vergadering heeft de legerpredikant, overste ds B. A. Bos, ontstellende mededelingen ge daan over onze Protestants-Christelijke Militaire Tehuizen. Op het budget van de Vereniging „Pro Rege", ter onderhouding van deze Militaire Tehuizen in ons vaderland, is bij alle zuinig en sober beheer, dat reeds gevoerd moest worden noch tans een tekort van twee ton, f 200.000. Maar, wat het ergste is, indien niet binnen zeer korte tijd een bedrag van 170.000 binnenkomt om een bankschuld af te lossen, dan zullen er zeven, zegge zeven van onze bestaande Protestants- Christelijke Militaire Tehuizen gesloten moeten worden. Deze dreiging treft zeer speciaal enige der Tehuizen in het Zuiden van ons land. Allereerst Grave, waar duizenden militairen gelegerd zijn. Daarna Tilburg en Middelburg. En verder, indien er niet spoedig hulp komt, ook de Militaire Tehuizen in de Harskamp, Wezep en Deventer. „Deze sluiting en opheffing" aldus een schrijven van de Classis Klundert der Gereformeerde Kerken „alleen door gebrek aan geldmiddelen, zou toch niet minder dan een ramp zijn voor onze jongens in vaste of tijdelijke dienst. De Rooms-Katholieke Tehuizen zijn overal prima in orde. Gevolg is: Zij gaan daar heen, waar ze gezelligheid vinden en welkom zijn". „Zulk een sluiting" concludeert zeer terecht dit ciassicale schrijven „zou tevens een slag zijn in het aan gezicht van onze Protestantse arbeid ten dienste van belangen van het Ko ninkrijk van God". Een predikant, die van dit schrijven in een kerkdienst mededeling deed, ver klaarde het overbodig te achten er ver der nog iets aan toe te voegen. En inderdaad, eigenlijk is het zo. Deze sombere mededelingen, ze spreken overduidelijke taai genoeg! Een aantal van onze Protestants- Christelijke Militaire Tehuizen in groot gevaar om opgeheven, gesloten te wor den. Waar onze jongens dan moeten blij ven? Slenteren langs de straat, in café's en op andere plaatsen, waar ze in 't geheel niet thuis behoren en waar de verleiding hen wenkt, zeer sterk? Hun toevlucht zoeken in de Rooms- Katholieke Tehuizen, hetgeen volgens de alarmerende mededelingen van de legerpredikant ds B. A. Bos reeds ge beurt? Daar is alles prima in orde, daar vinden ze gezelligheid. Maar zijn ze daar in een sfeer, welke de huiselijke zoveel mogelijk benadert? Behoren ze d5ar, onze jongens van Protestants-Christelijken huize? Aan ons allen het antwoord op deze vraag. Een antwoord, niet alleen met de mond, want daarmee wordt de dreigen de opheffing van onze Militaire Tehui zen niet voorkomen! Een antwoord met de daad vraagt deze noodkreet van ds B. A. Bos van Protestants-Christelijk Nederland. Zeker, daar gebeurt hier en daar wel wat, waarbij ik zeer speciaal denk aan de actie voor het Militair Tehuis te Middelburg op initiatief van ons blad. Zo goed begonnen, is daarin echter de laatste tijd vrijwel stilstand geko men. (Gelukkig niet helemaal, getuige de verantwoording in ons nummer van heden. Maar: het gaat veel te lang zaam. Red.). Beseffen wij nog wel waarom het gaat? Zo niet, laat dan deze noodkreet „Onze Militaire Tehuizen in gevaar!" het ons duidelijk mogen maken. 't Gaat om het behoud van onze Pro testants-Christelijke Militaire Tehuizen in de allereerste plaats! En vervolgens om deze. Tehuizen van meestal oncomfortabele, ongezellige ge bouwen te veranderen in wat ze inder daad moeten zijn: Tehuizen voor onze jongens. De Rooms-Katholieke Tehuizen zijn prima in orde, daar is gezelligheid. Moeten deze Tehuizen het toevluchts oord voor onze jongens worden, omdat straks de Protestants-Christelijke ge sloten dreigen te worden? Moet het zo? Protestants-Christelijk Nederland ook Zeeland! verstaat Uw taak, Uw roeping in dezen! Waar kerkcollecten gehouden worden, geeft mild! Waar deze ontbreken, steunt dan royaal op andere wijze. De dreiging hangt; de tijd is kort. Zal niemand dit vergeten? J. Hs. De duizend parlementsleden en genodigden, die de eed staande hadden aan gehoord, hieven daarna een applaus aan, dat minutenlang duurde en waarin men de kreten „leve de Koning" en „vive ie Rol" kon horen afwisselen. Ook de eerste, krachtig en helder uitgesproken troonrede van de jonge vorst werd door een spontane demonstratie te zijner ere gevolgd. Daarna begon Boudewijn I, gezeten in een open rijtuig en omgeven door op witte schimmels gezeten rood gedecoreerde leden van het rijkswacht-escorte, een triomfantelijke rit langs de met honderdduizenden omzoomde boulevards van de stad. De rit eindigde met een uiterst geestdriftige huidebetoging voor het paleis, waar de jonge vorst vanaf het balcon zijn landgenoten groette. een spontane demonstratie van tiendui zenden, die op het paieisplein de cordons verdrongen toen de jonge vorst zich op het balcon vertoonde. Lange tijd hielden de toejuichingen aan en daarna ver spreidde de menigte zich om op de bou levards het afmarèheren gade te slaan van de troepen, die langs de gehele ko ninklijke weg hand in hand hadden ge staan. KABINET VROEG ONTSLAG. Kort daarna reed de auto van minis ter-president Pholien de poort van het paleis binnen. De premier gingen vol gens de gewoonte aan de nieuwe vorst het ontslag van zijn kabinet aanbieden. Naar verluidt heeft de Koning hem ver zocht deze aanvrage tot heden uit te stellen. Aangenomen wordt dat de Ko ning het ontslag niet zal aanvaarden. De communistische volksvertegen woordigers en senatoren hebben de eed aflegging van Koning Boudewijn niet bijgewoond. Plet is de eerste maal, dat parlementsleden afwezig bleven bij die plechtigheid. Bij de inhuldiging van Ko ning Leopold waren de communisten wel aanwezig. DE BELT ZEGT: In het Noorden meer bewolking. Voor het Noorden van het land: Ge leidelijk toenemende bewolking, met overwegend droog weer. Matige Weste lijke tot Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Voor het overige deel van het land: droog en ta melijk zonnig weer. Matige, tijdelijk zwakke Westelijke tot Noordwestelijke wind. Iets warmer, Koning Boudewijn sprak de eed, die hem tot Koning der Belgen maakte, uit staande voor zijn met een rood balda kijn overwelfde troon. Het halfrond van de zittingszaal van de kamer, waar de plechtigheid plaats vond, bood een schitterende en veelkleurige aanblik. Recht voor de troon zaten op gouden stoeltjes de ministers, waarvan alleen de heer van Zeeland in uniform was. Direct links voor de troon was een al leenstaande zetel ingericht voor de aartsbisschop van Mechelen, kardinaal van Roey, de hoogste kerkelijke hoog waardigheidsbekleder van het land. Daarachter zaten de leden van het di plomatieke corps, de meeste in statie uniformen met gouden belegsels. Voorts was de zaal gevuld met vertegenwoordi gers van de hoogste staatsinstellingen, de gouverneurs der provincies en de burgemeesters van de provinciale hoofdsteden. DE PLECHTIGHEID. Bij zijn binnenkomst in het Paleis der Naties werd de Koning die in een open auto, voorafgegaan door een ere-escorte te paard, de korte rit van het paleis had gemaakt, ontvangen door een uit vijf tien kamerleden en twaalf senatoren bestaande deputatie. Nadat de voorzitter van de Ka mer, de witgebaarde Frans van Cauwelaert, de aanwezigen had verzocht plaats te nemen zeide hij: „Het behage Zijne Majesteit de grondwettelijke eed af te leggen". Daarop sprak de jonge vorst de eedsformule tweemaal achtereen in de beide landtalen uit. De eed luidt: „Ik zweer de grondwet en de wet ten van het Belgische volk na te leven, 's lands onafhankelijkheid te handhaven en het grondgebied on geschonden te bewaren". Nadat het applaus bedaard was, ging Koning Boudewijn op zijn troon zitten en opende de enveloppe met de troon rede, die hy langzaam voorlas, daarby byzondere nadruk leggende op de passa ge, waarin hij zijn vader hulde bracht voor „de grootheid en de zelfverlooche ning", waarmee deze het besluit tot af treden genomen heeft. Terstond na de troonrede gingen de toejuichingen opnieuw op. De Koning gaf zelf het sein tot het beëindigen daarvan door naar voren te treden en met hetzelfde ceremonieel als waarmee hij gekomen was, de zaal te verlaten. Hij werd bij het uittreden der zaal be geleid door de kreten „leve de -Koning". Buiten werd hij met dezelfde uitroe pen opgewacht door het publiek. TRIOMFTOCHT. De daarop volgende tocht in een open auto bracht de Koning naar het graf van de onbekende soldaat. Hier ver richtte hij zijn eerste officiële daad na de eedsaflegging: hij legde een krans ter ere van de'gevallenen, die hij ook in zijn troonrede zo gevoelig herdacht had. Langs juichende mensenhagen ging de kleurige stoet vervolgens langs de brede zonnige lanen terug naar het ko- ninkiyk paleis. Om kort voor twaalf na men de plechtigheden een einde met hi de gouden troonzaal van het paleis te Brussel heeft Koning Leopold Maandag afstand ge daan van de Belgische troon. Koning Leopold, gekleed in de uniform van luitenant-generaal, met het paarse lint van de Leo poldsorde, tekent de oorkonde van afstand. Rechts: Prins Bou dewijn. Maar einde der besprekingen is nog niet in zicht. Volgens berichten uit Kaesong zijn de besprekingen van gisteren in een sfeer van gereserveerde hartelijkheid gehouden. De Noord-Koreanen glimlach ten, toen zij de conferentiezaal verlieten, do Chinezen echter keken links noch rechts. Ook de leider van de delegatie der V.N., admiraal Joy, verliet de confe rentie glimlachend, alsof de besprekingen vlot waren verlopen. In het vooruit geschoven kamp te Moensan wachtte generaal Ridgway op de terugkomst van de delegatie. Volgens de correspondent van Reuter, Batchelor, zyn nauw in verbinding met de delegatie staande leringen optimistisch gestemd over de kansen op succes, nu de conferentie de belemmering van de vorige week heeft overwonnen. De twee voornaamste punten van bespreking zijn: de juiste bepaling van een bufferzone en of de kwestie van terugtrekking van alle buitenlandse troepen in overweging genomen zal worden. De delegatie van de V.N. schijnt het tweede punt als een politieke kwestie te beschouwen, die buiten bespreking moet vallen. Gisteren is een K.L.M.-Constellation bij de start op Idle Wild (New York) van de zijkant van de startbaan afge lopen en moest daardoor ijlings tot stil stand worden gebracht. De machine bleef ogenschijnlijk onbeschadigd, maar de passagiers moesten toch met een an der vliegtuig naar Nederland vervoerd worden. Gistermiddag is door hooi- broei de kapitale boerderij van de heer J. Twerda te Cubaard (Fr.) in vlammen opgegaan. Slechts enige huisraad kon worden gered. De 43-jarige arbeider H. Meister raakte in de zeverij van de mijn Juliana te Eygelshoven bekneld in de omkeerinrichting van een transport band. Hij overleed ter plaatse. In Am sterdam heeft een 23-jarige fabrieks arbeider een eveneens 23 jaar oude vrouw met een dolkmes zodanig ver wond, dat zij in levensgevaarlijke toe stand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Na de aanslag stak de mart zichzelf met de dolk in de buik. Ook hij ligt in het ziekenhuis. De oorzaak is minnenijd. Mr Wilopo is benoemd tot minister van economische zaken van Indonesië in de plaats van de afgetre den mr Sujono Hadinoto. De nieuwe Franse nationale vergadering heeft Dinsdag met 474 tegen 127 stemmen be sloten, dat de Gaullisten de uiterst rechtse plaatsen in de kamer zullen in nemen, dit ondanks hun protest dat zij geen rechtse partij zijn. Een trein op het traject SyracuseCatania (Sicilië) kwam Dinsdag zo hevig met een stier in botsing, dat het dier de lucht in ge slingerd werd en daarna door het dak van een baanwachterswoning stortte, waar de baanwachter met zijn gezin juist aan tafel zat. De vrouw des hui zes sverd gewond, de stier was dood! VAN EST STORTTE IN RAVIJN VAN 70 METER. En kwam vrijwel ongedeerd weer naar boven! Wim van Est, Nederlands deelnemer aan de Tour de France, het grootste wielersportevenement van ieder jaar, is gisteren by de afdaling van de Aubisque, de eerste hoge col In de Pyreneeën, met enorme snelheid uit de bocht geschoten en in een 70 m. diep ravön gestort. Ieder verwachtte dat hy dood zou zijn, maar wonder boven wonder bleek hij, op wat schrammen en builen na, onge deerd en kon hij zelf meewerken toen hij met behulp van fietsbanden uit het ravijn werd gehesen. Als bijzonderheid dient vermeld, dat van Est gisteren de gele trui droeg, teken dat hy tot dat ogenblik de beste tyden had gemaakt in deze monsterrace. Hij zal nu echter van verdere deelname moeten afzien. Langzaam maar zeker loopt de stand van de actie voor het Chr. Mil. Tehuis te Middelburg naar de 10.000. Met hetgeen wij hieronder verantwoorden is de stand geko men op ƒ9207.08. Van een oud-militair, geboren in 1887 te Wemeldinge, werd f3. ontvangen. Tijdens de verloving van P. Slimmen en L. Huysman te Middelburg werd ƒ,5.15 gecollec teerd. Van enkele kerken werden giften en collecten ontvangen. De collecte in de Geref. Kerk van Grijpskerke bracht f83.76 op, in de Geref. Kek te Gapinge werd f 54.60 gecollecteerd. Van de Geref. Kerk te Terneuzen werd 5.ont vangen. Tijdens een vergadering van de Kring Walcheren Zuid met ring Middelburg en Vlissingen van de Geref. Jeugdverenigingen werd 13.gecollecteerd. De Bouwsteenactie loopt ook nog steeds. Josien Siereveld te Arne- muiden doeg f3.50 af en tijdens een schoolreisje van de Chr. School te Grijpskerke werd door de kin deren f3.32 bijeengebracht. Een reuze aardig idée. Opbrengst bouw steentjes H. W. te D. f5.Oud papier brengt goed geld op. Jacob de Bree, Co Cornelisse en Jan Looise droegen f 10.— af. Te St. Laurens werd door zeven jongelui gecollecteerd. De opbrengst was f43.59. Hartelijk dank aan alle mede werkers! In diverse gemeenten zijn nog inzamelingen aan de gang en daar- om hebben we goede hoop, dat binnenkort de f 10.000 zal zijn be reikt. Alle afdrachten gaarne aan de huisvader van het tehuis te Middelburg of op giro 68787 van het Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Besprekingen in Perzië zouden zijn afgebroken. De zending van Harriman, Tru- mans bemiddelaar in het Perzische oliegeschil, schijnt mislukt te zijn. Volgens nauw met de Perzische re gering verbonden kringen zouden de besprekingen tussen hem en pre mier Mossadeg zijn afgebroken en zou Harriman vandaag Teheran verlaten. Volgens waarnemers stuit Harriman op dezelfde onverzoenlijke houding ais de Amerikaanse ambassadeur Grady. Mossadeq en Kazemi (de Perzische mi nister van buitenlandse zaken met wie Harriman gisteren een uur heeft gecon fereerd) zouden Harriman duidelijk hebben gemaakt, dat zij niet bereid zijn van de letter van de wet op de nationa lisatie af te wijken of de aanbevelingen van het Internationale Gerechtshof te aanvaarden. Op een persconferentie heeft de Amerikaan nog verklaard: „Het verlenen van Amerikaanse econo mische hulp aan Perzië is niet afhanke lijk van het bereiken van een regeling voor het geschil met de Anglo Iranian. ringen zouden het er niet mee eens zyn dat te Madrid Spaans-Amerikaanse be- sprekingen worden gehouden. De Britse en Franse regeringen zouden te Washington tegen het bezoek van ad miraal Sherman aan Madrid hebben ge protesteerd. Geruchten rond Franco-Spanje Engeland en Frankrijk protesteerden. Verschillende berichten wijzen er op, dat er binnen zeer afzienbare tyd een of ander militair verdrag tussen de Ver. Staten en Spanje gesloten zal worden. Men neemt aan dat het zal gaan om het gebruik van steunpunten voor lucht macht en marine, waarby niet zal worden overwogen Spanje tot het Noord- Atlantisch Verdrag te doen toetreden, daar dit op zeer sterke tegenstand i-j Engeland en Frankryk zou stuiten. Deze geruchten zijn in de wereld ge komen naar aanleiding van een bezoek van admiraal Forrest Sherman, chef operaties der Amerikaanse marine, aan generaal Franco en aan Spaanse ma rine-autoriteiten. A.F.P. weet hierom trent te melden, dat Sherman generaal Franco Maandag heeft verzocht te overwegen of Spanje de Ver. Staten het gebruik kan toestaan van 'n aantal zee- en luchtbases. In dit verband worden in het bijzonder de vliegvelden van Madrid, Barcelona en Sevilla, de havens van Cadix en Carthagena en enige stra tegische punten in Spaans-Marokko ge noemd. Admiraal Sherman zou tegen over Franco hebben verklaard dat dit z;ou kunnen geschieden op grond van een Spaans-Amerikaanse overeenkomst en zonder dat het nodig zou zijn Spanje tot het Noordatlantische Verdrag te doen toetreden. Van dezelfde zyde wordt nog verno men dat Sherman Franco als tegen wicht zou hebben voorgesteld: uitge breide Amerikaanse economische hulp en het verstrekken van moderne uitrus ting voor het Spaanse leger. De waarschijnlijkheid van dit alles wordt verhoogd door uitlatingen van vooraanstaande Amerikaanse senato ren. Zo heeft Tom Conally, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, tegen over journalisten verklaard, dat het voor Amerika „hoogst gewenst" was lucht- en zeebases in Spanje te bezitten. „Engeland zou zich niet hierin moeten mengen", zo voegde hij er aan toe. De democratische senator Harry Bird, lid van de Senaatscommissie voor de strijd krachten, zeide, dat men Engelands protest in deze diende te negeren. PROTESTEN VAN ENGELAND EN FRANKRIJK. Van gewooniyk welingelichte zyde wordt te Parys vernomen dat Engeland en Frankryk niet slechts gekant zyn tegen pogingen om Spanje op te nemen in het Noordatlantische Verdrag, doch dat zy het ook onjuist zouden achten in dien de Ver. Staten een militaire over eenkomst met Spanje van Franco zou den sluiten. De Britse en Franse rege- Tekort op betalingsbalans van 1100 millioen pond» Naar Agence France Presse meldt, houdt de Britse Labourregering zich thans diepgaand bezig met de ver slechtering van de Britse betalings balans. Er bestaat momenteel een tekort van 1100 millioen pond het geen aanzienlijk groter is dan aan vankelijk werd geraamd. Om in deze situatie verbetering te brengen, zou de Britse minister van financiën o.m. de volgende maatregelen hebben voorgesteld: 1. Beperking van de invoer, vooral uit de dollarzóne. 2. Wettelijke maatregelen tegen de stijging van de prijzen in het binnen land. Verlaging der winstmarges, fixe» ring der dividenden en verscherping van de strijd tegen prijskarteis, enz. 3. Verzoek voor een verhoging van da Amerikaanse steun, voornamelijk in he| kader van het militaire hulpprogram ma. 4. Het zich onttrekken aan da terug betaling van de eerste der 50 jaarlijkse aflossingstermijnen ten bedrage van on geveer 140 millioen dollars der Ameri kaanse en Canadese na-oorlogse lenin gen. Tenslotte Is het niet uitgesloten, dal de Britse regering het besluit zal nemen om ln de loop van het a.s. najaar een buitengewone begroting ln te dienen. Oplossing voor fiinanciele moeilijkheden gezocht. De zware last, die ontstaan Is door de steeds hoger wordende kosten, alsmede de nieuwe gebouwen en de voor de bouw daartoe gesloten geldleningen stelt de Coöp. Veillngsvereniging „Walcheren" te Middelburg voor grote financiële moeiiykheden. Tijdens de jaarvergadering, die gistermiddag werd gehouden is ten dele voor deze moeilijkheden een oplossing gevonden door verhoging der contributie alsmede een verhoging van het veilingpercentage. Na de openingsrede van de voorzitter, de heer B. Koole, en de jaarverslagen waarvoor wij naar pagina 2 verwijzen, werden mede i.v.m. de financiële toe stand de bestuursvergoedingen onveran derd vastgesteld. De bestuursleden M. Arendse, L. Joziasse en M. Steyn wer den herkozen, evenais het lid van de Raad van Toezicht, de heer J. Kwekke boom. De Rijkstuinbouwconsulent ir. W. van Soest, die evenals de heer M. Wat- tel de vergadering bijwoonde gaf hierna een uiteenzetting van de totstandko ming van de nieuwe gebouwen, alsmede de moeilijkheden, die daarbij overwon nen moesten worden. Hij wees er op, dat bij de Minister is aangeklopt en dat men daartoe de moed hpd, omdat het hier om een belangrijke en een gezonde zaak gaat. Gepoogd moet worden een bijdrage te krijgen voor het onrendabele deel der gebouwen. Ir van Soest was van mening, dat de moeilijkheden op gelost zouden kunnen worden, indien' alle leden achter de veiling staan en zelf ook jets voor deze zaait doen. Te rugtrekking op dit moment betekent ondermijning van de zaak. Wat de toestand op tuinbouwgebied op Walcheren betreft zei ir. van Soest, dat het klein fruit thans goud opbrengt. De pryzen van aardbeien en zwarte bes sen zyn ongekend hoog. Ook de groen ten brengen pryzen op, die men niet had durven verwachten. Er zyn nog steeds mogelijkheden tot uitbreiding van de groententeelt aanwezig. Tenslotte pleit te ir. van Soest voor betere sortering en verpakking. VERHOGINGEN. Het entreegeld werd vervolgens vast gesteld op f5.— per lid. Na enige dis cussie werd besloten een contributie te heffen van f 10.per lid i.p.v. f 5.—. Met 57 stemmen voor en 6 tegen werd daartoe besloten. Het veiiingpercentage- voor leden en niet-leden werd hierna met 61 tegen 2 stemmen met 1 ver hoogd. Tenslotte werd met algemene stemmen besloten de huur voor groen tekisten met 1 ct. en de huur van fruit- kisten met 2 ct. te verhogen. EXPLOITATIE. Wat de exploitatierekening betreft werd aan veilingsprovisie ontvangen f68.252,94. Aan contributie werd ont vangen f 2910,—. Aan koelloon werd ontvangen f 16.926,54. De totale ont vangsten bedroegen f 126.839,03, Aan Ionen en salarissen werd betaald f47.124,09. De algemene onkosten be droegen f 42.907,26. Aan interest moest worden betaald f 26.952,72. De onroe rende goederen komen op de balans pep 31 December voor f739.771,83. Een bij drage in de oorlogsschade werd nog ont vangen van f 12.397,80. Het totale bezit bedroeg f984.314,58. De reserve komt op de balans voor op f24.696,81, ter wijl aan vreemd kapitaal op lange ter mijn is geleend- f 713.722,16. Op korte termijn was beschikbaar f239.512,94. Commissaris opende nieuwe weg HulstClingeNamen. In aanwezigheid van het voltallige collego van Ged. Staten en vele andere autoriteiten werd Dinsdagmiddag te Clinge de nieuwe weg HulstClinge— Namen door de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot officieel geopend. Bij deze gelegenheid wees de Com missaris er o.m. op, dat deze weg niet alleen belangrijk is voor de ontsluiting van het meest Oostelijk gelegen deel van Zeeuwsch Vlaanderen, (dat hier door een betere verbinding met de rest van Nederland krijgt), doch dat zij ook van internationale betekenis is, aange zien de nieuwe weg via Hulst de kortste verbinding tussen Zeeuwsch Vlaanderen en Antwerpen vormt. De weg is 12 km, lang.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1