KING t Haar Oorlogsinvaliden behoeven geen liefdadigheid te vragen* De natuur in Windmolen „De Brak" te Sluis weer in werking* Onverwachte moeilijkheden voor „Scheldegouwen"* Kerkwerve wenst zelfstandig te blijven* ;£ezers Grote overstromingen en branden teisteren Kansas* Sport en spel Dinsdag 17 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De Staat zal ook Wim Hageman niet in de steek laten. Van verscheiden kanten is men geïnteresseerd in het lot van Wim Hageman, die in Korea ro ernstig gewond is geraakt, dat hy belde handen en rijn gezichts vermogen moet missen. Spontane reacties om hulp te bieden, bereikten ons en opgotwjjfeld ral dit in de toekomst het lot van Wim Hageman kannen verlichten. F.chter zal het niet zo zijn, zo blijkt uit een onderhoud met de afdeling geneeskundige verzorging van het ministerie van Oorlog, dat hij in het vervolg van liefdadigheid afhankelijk zal moeten lijn. De Staat erkent de morele verplich ting de geleden schade van de oorlogs invalide zoveel mogelijk te vergoeden. Daarom werden naast de toekenning van pensioen een aantal sociale maatre gelen getroffen, welke haar omstandig heden en behoefte zijn aan te passen. Zo heeft de invalide voor zijn gehele leven vrije geneeskundige behandeling voor de gebreken, welke oorzaak wa ren van zijn ontslag uit de dienst. Hierbij zijn ook hospitaal- en sanato- riumverpleging inbegrepen. Tijdens het verblijf daar worden de reiskosten voor regelmatig familiebezoek ver goed. Wordt de invalide thuis verpleegd, dan kan, zo nodig, een aanvullend bedrag worden gegeven voor verster kende middelen. De invalide heeft niet alleen recht op prothese, doch krijgt ook nog een reserve exemplaar. Zonodig krijgt hij een rijwiel, een invalidewagen of zelfs, indien zij daar prijs op stellen, een tandem, een gewone en een braille- schrijfmachine, een geleidehond en een braillehorloge. Dit alles is de materiële zijde van hun bestaan, maar minstens zo be langrijk is de psychische kant. Geen liefdadigheid. De invalide vraagt geen liefdadig heid. Er is werkelijk geen oorlogsin valide, die langs de huizen behoeft te gaan om aan de kost te komen, want zij hebben hun pensioen, dat be rekend wordt naar hun burger Inko men of naar hun militaire bezoldi ging. Het hoogste wordt als maatstaf aangenomen. Doch arbeidsvreugde geeft de beste levensvreugde. De invalide, die de gedachte krijgt geen taak meer in het leven te vervul len, is tot geestelijke ondergang ge doemd en daarom is het werk der doktoren er op gericht niet alleen het lichamelijk herstel zoveel mogelijk te bevorderen, doch wordt er vooral op gelet weike arbeidsmogelijkheden er nog voor de invaliden zijn. In Aardenburg, het prachtige land goed bij Doorn, leert de man oefenen met zijn prothese en wordt de arbeids- therapie dienstbaar gemaakt aan zijn genezing. Zorgvuldig wordt door tests bepaald, welke toekomstmoge'ijkhe- den de man bezit en in overleg wordt een richting gekozen. Hoe zwaar ook getroffen zal Wim Hageman ook indien enigszins moge lijk zichzelf een nieuw bestaan moe ten scheppen. Niet omdat de Staat van hem af wil zijn, doch om aan deze man het gevoel te ontnemen, dat hij een waardeloze in de maatschappij zou zijn. Hij zal op een of andere wijze in staat worden ge steld zijn gaven van hart en verstand (Ingez. mededeling, advert.) f KING in de auto, Op 't meer, in de trein. Met KING op de tandem, Of fiets - dal is fijnl Op al onze tochten Naar hei, bos en zee, Gaat als verkwikking Steeds KING met ons meel KING is hygiënisch En zuivert de mond. En daarbij, als hoofdzaak. Voor ieder gezondI En is soms het lichaam Vermoeid in elk lid, Je neemt maar een KING, En dra ben /e fit! ontboezeming van een king-vuiend de natuurzuivere oepermunt TONNEMA - SNEEK dienstbaar te maken aan zijn mede mensen. Slechts dan kan een ware le vensvreugde geschonken worden en daarop moet de hulpverlening ge richt zijn. Wanneer de oorlogsinvalide op een of andere wijze een bestemming be reikt heeft, dan nog wordt hij niet aan zijn lot overgelaten. Sociale wer kers blijven zich op de hoogte stellen van zijn omstandigheden en springen zo nodig bij. Wie eens op de afdeling van Oor log komt, waaronder deze zaken res sorteren, zal bemerken, dat elk geval van oorlogsinvaliditeit daar niet al leen bekend is, doch oprecht wordt meegeleefd met het wel en wee der mensen. Nu zal het lot van Wim Hageman zeker een der zwaarste, zo niet het zwaarste zijn van allen, die gewond uit de oorlog kwamen, maar deson danks zal ook voor hem een weg ge vonden worden. Het medeleven van zijn stadgenoten zal hem kunnen schragen en hem het begrip geven, dat zijn moed hoog wordt aangeslagen. De radio welke hem aangeboden kan worden, zal hem tot afleiding en ontspanning kunnen dienen en het geschonken geld kan gebruikt worden voor een bijzondere wens, die Hage man misschien koestert. Ook voor zulke bijzondere wensen is intussen een middel gevonden. Het komt meer malen voor, dat oorlogsslachtoffers, o.w. ook weduwen en wezen behoren, voor uitgaven staan, die niet ten laste van het Ministerie van Oorlog kunnen worden gebracht. Dan kan een beroep worden gedaan op de kas der Gezamenlijke Militaire Fondsen, waaronder ressorteren: de Prins Bern- hard Stichting, het Karei Doorman Fonds, de Ver. Eereschuld en Dank baarheid, het Fonds 1815 voor Oud- Militairen en nagelaten betrekkingen, de Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Mili ciens en de Stichting Van Weerden Poelmanfonds. Het secretariaat hiervan is geves tigd Vondelstraat 93, Amsterdam. Hulsvesting. Een moeilijkheid, die voor het Mi nisterie van Oorlog al even zwaar is om te overwinnen als voor de parti culier blijft de huisvesting. Er wordt dikwijls vergeefs naar een goede huis vesting gezocht. Een verlamde bijv. is op een bovenhuis practisch ge doemd tot thuisblijven, terwijl hij in een benedenhuis met tuin dagelijks van de buitenlucht zou kunnen genie ten. Dit is een punt, waarop ook Wim Hageman uiteindelijk geholpen moet worden en waarbij zeker de mede werking van de gemeentelijke over heid en de burgerij ingeroepen mag worden als hij over enige weken re patrieert. Hij bevindt zich thans aan boord van een Brits hospitaalsehip, dat een aantal gewonde Nederlan ders vervoert. De oorlogsinvalide behoeft geen me delijden te vragen en geen liefdadigheid; hy heeft echter recht op begrip, op dankbaarheid en op die hulp, welke me dewerkt tot het herwinnen van zjjn zelf standigheid. Commissaris der Koningin krijgt stamboom aangeboden Onder zeer grote belangstelling had Zaterdag te Sluis de weder-ingebruik- stelling plaats van de uit 1789 daterende wind-korenmolen „De Brak" door de Commissaris der Koningin ln Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Onder de talrijke genodigden bevonden zich enige leden van G. S. van Zeeland, de vertegenwoordiger van de Minister van O., K. en W., mr R. Hotke, de voorzit ter van de Vereniging „De Hollandse Molen", mr P. G. van Tienhoven, de secretaris van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, de heer P. J. van de Velde, de directeur van de Rykscom- missie voor oudheidkundig bodemonder zoek, de heer E. Glazema en de voor zitter van de Nederlandse Molenaars- bond, de heer L. Kammeraad. Nadat jhr de Casembroot er onder meer op gewezen had, dat de door wind kracht gedreven molens* In tijden van nood een welkome bijdrage vormen voor de nationale economie en de thans ge restaureerde molen, die in October 1944 ten gevolge van beschieting zwaar be schadigd werd, voor Sluis van het groot ste belang is, niet ln de laatste plaats omdat hy een byzondere attractie voor de duizenden vreemdelingen vormt, die het stadje bezoeken, stelde hy door het trekken aan een touw de molen ln wer king. Vele sprekers voerden hierna het woord, w.o. de heer C. Bukkens, die jhr de Casembroot een familie-stam boom aanbood, waaruit bleek, dat de commissaris een rechtstreekse afstam meling is van Samuël de Casembroot, die ln de 17e eeuw schepen en burge meester van Sluis was en daar op het St. Janskerkhof hegraven ligt. Opening tentoonstellingen. Na de lngebruiksteling van de molen werd door de Commissaris nog een twee tal tentoonstellngen in de openbare la gere school geopend. Eén daarvan werd Ingericht door de Dienst van het Rijks oudheidkundig Bodemonderzoek en )>e- vat ln hoofdzaak materiaal, dat gevon den werd bij de drooglegging van de N.O.-polder. De andere expositie bevat De zee geeft terug Een paar maanden geleden ver loor de heer D. Minnaard op de slikken te Yerseke bij de St. Pie- terspolder zijn portemonnaie. Wie beschrijft de verwondering van de onfortuinlijke verliezer, toen de Rijkspolitie hem dezer dagen het verloren voorwerp, dat kwalijk naar de zee rook, weer terugbe zorgde. De portemonnaie was n.l. bij Stabenisse weer aangespoeld! de werken van de Belgische kunstschil der A. de Vare, die zich speciaal hééft toegelegd op het schilderen van Belgi sche en Zeeuws-Vlaamse molens. Misverstand van de K. N. A. C. over de Beneluxronde- Er is plotseling een moeiiykheid gerezen, waardoor de deelnemers aan de Beneluxronde, die op 27 en 28 Juli wordt gehouden, worden gedupeerd. De K.N.A.C. beschouwt deze ronde als een wedstryd en niet als een gewoon tour- evenement. Het gevolg is, dat de K.N.A.C. van de deelnemende automobilisten eist, dat zij in het bezit zyn van een startbewys, dat f 20,kost. Het ere-comité, dat vorige week vergaderde, zal trachten deze moeiiykheid uit de weg te ruimen. Het ere-comité, dat onder voorzitter schap van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ver gaderde, stelt zich op het standpunt, dat de ICN.A.C. het bij het verkeerde eind heeft. Er is immers van een wed strijd, waarbij aan winnaars persoon lijke prijzen worden uitgereikt, geen sprake. Het ere-comité wil nu trachten de beslissing door de K.N.A.C. te doen herroepen. Bovendien is het steeds het streven van „Scheldegouwen" geweest om door een minimaal deelnemersgeld en door het stellen van een laag ge middelde zoveel mogelyk automobilis ten, d.w.z. ook zij, die niet over een ruime beurs beschikken, te laten deel nemen. Dit wordt door de deelnemers zeer toegejuicht. Nu echter zouden zy, die geen lid zyn van de K.NAC, toch nog f20,extra moeten betalen. Het gevolg van het besluitv eui de K.N.A.C. is, dat enkele deelnemende automobi listen zich al hebben teruggetrokken. Men hoopt nu, dat de K.N.A.C. het ingenomen standpunt alsnog zal her zien en dat het hoofdbestuur zal willen inzien, dat men hier een onjuiste be slissing heeft genomen, die in het be lang van Zeeland en „Scheldegouwen" herroepen moet worden. In aansluiting op de gisteren door ons gepubliceerde byzonderheden over de aankomst kan nog het volgende worden gemeld. De deelnemers moeten zich afmelden in de hal van het Stadhuis aan de Markt. Het stadhuis zal voor deze ge legenheid in floodlight worden gezet. De radioreporter van de K.N.M.V.. de heer Hengelmolen, die emge weken ge leden ook de Zeeuwse terreinkampioen schappen by Oostkapelle versloeg, zal ook nu de reportage voor zyn rekening nemen. De Rykspolitie zal de deel nemers van Goes naar Middelburg brengen, terwijl aan de gemeentegrens de Middelburgse gemeentepolitie deze i medofH.ing, advcri i Gemeenteraad wil geen meter grond afstaan» De gemeenteraad van Kerkwerve heeft zich unaniem tegen de plannen van Ged, Staten tot opheffing van de gemeente verklaard. In de vorige week ge houden raadsvergadering kwam men na een uitvoerige bespreking tot de con clusie, dat vastgehouden moet worden aan het onverkort handhaven van de gemeentelijke zelfstandigheid. Veranderingen of wijzigingen in de gemeente grenzen zijn alleen maar mogelyk, indien door hogere instanties over de gemeente zal worden beslist zonder rekening te houden met de uitspraak met de raad, zo zal aan Ged. Staten worden medegedeeld. B. en W. hadden de raad van tevoren medegedeeld, dat Ged. Staten geen en kele motivering hadden gegeven van hun voorstel Kerkwerve in twee delen te doen uiteenvallen. Zij tastten volle dig in het duister, waarom een wille keurig stuk der gemeente by Zierikzee zou worden gevoegd en waarom jhet dorp en Nieuwerkerke zouden moeten opgaan in een nieuw te vormen gemeen te met Zonnemaire en Noordgouwe, evenwel met uitzondering van Schudde- beurs. Deze splitsing kan in geen geval het gevolg zijn van een andere hoofdbron van bestaan voor de ingezetenen van Moriaanshoofd en omgeving dan voor de andere inwoners. In de gehele ge meente is de landbouw n.l. de hoofd- bestaansbron. B. en W. wezen er verder op, dat Kerkwerve er financieel goed voor staat. De tekorten, ontstaan tijdens de evacuatie, zijn geheel weggewerkt. De openbare gebouwen en andere gemeen- FEUILLETON door G. P. BAKKER. 67) o— Marion, zyn Marion, in de macht van Von Pappenheim! Hij kende hem. In het gevecht worgde hij met zijn sterke handen de vijandelijke solda ten. Want een wilde woesteling was al was hij een zeer geleerd man, Ie aan vele universiteiten had ge studeerd, vele talen vloeiend sprak en zich aangenaam kon voordoen. Saxon was niet gebonden, maar hij had geen enkel wapen. Hij had de tent aan alle kanten onderzocht, maar geen enkele zwakke plek gevonden. Er was geen maas in het net, waar door hij zou kunnen kruipen. Achter het zeildoek hoorde hy de regelma tige schreden der hellebaardiers en aan de voorzijde was het wachtlokaal. Als hij maar een goed zwaard had, zou hij alleen de strijd aanvaarden, trachten door de wacht heen te bre ken, maar met ledige handen viel daar niet aan te denken. Een hellebaardier trad binnen, salueerde. „Overste, kapitein Govaerts wenst u te spreken." „Kapitein Govaerts? Wie zou dat zyn?" „Laat binnen komen." Kapitein-ingenieur Govaerts was de schansmeester, die had moeten con stateren dat Willem de Schipper een Hollander was. Saxon had geen acht of) de naam geslagen. Hoe lang was dat nu al geleden? „Overste", zei hij, „ik heb dikwijls van u gehoord. En daar we landge noten zijn, heb ik verlof verkregen u te bezoeken." Hy sprak Hollands met een vreemd accent. „Dat is heel vriendelijk van u, kapi tein." „Uw maal staat nog onaangeroerd, zie ik, U moet eerst flink eten en een glas drinken. In zwarte ogenblikken heeft men de meeste kracht nodig. Ik weet ongeveer wat uw moeilijkheden zijn, maar de vrees voor het noodlot is dikwijls erger dan het noodlot zelf. Zij ondermijnt de kracht om de vijand te bestrijden.. Zolang de bijl niet ge vallen is staat het hoofd nog op de schouders." „In het huis van de gehangene..." „Toch wel. Maar eet en drink eerst." Kapitein Govaerts schonk twee roe mers vol. „Uwe gezondheid." Saxon dronk. De woorden van de kapitein hadden de gedachten van de gevangene een andere richting gege ven. Onwillekeurig begon hij te eten. De ander keek vrolijk toe. ,En nu," zei hij zacht, zo zacht, dat een derde het gefluister onmogelijk zou kunnen verstaan. „Ik heb toe vallig een vriend van u ontmoet." Saxon keek hem verbaasd aan. De ander knikte bevestigend. ,Ik deed een wandelingetje. En daar zag ik aan de kant van de weg een jonge schipper zitten, een brede jon gen met bolle wangen. Een Gronin ger, dacht ik, even breed als zyn tjalk of kof en even bolwangig als de boek van zijn schip. Ik riep hem in bet Hollands toe: „Zeg, hoe kom jij hier verzeild?" De jongen vloog overeind, keek me aan en zei: „U is ook Groninger?" „Dat kon", zei ik. „Veel scheelt het niet. Mien mouder was 'n Gröneger wicht. Het enige Gronings, dat ik ooit gesproken heb." „En u is keizerlijk officier?" „Ook dat." „Dan heeft God u gezonden," zei hy. „U zou mij een grote dienst kunnen bewijzen door mijn groeten over te brengen aan mijn vriend Willem, die door de keizerlijken gevangen geno men is. Hij moet ginds in het kamp zijn." „Wil je hem bevrijden?" vroeg ik. „Dat lijkt me nog al een onderne ming." „Neen," zei hij. „Maar ik zou graag weten hoe het hem ging." „Ik vertelde hem uw geschiedenis, voegde er bij dat de veldmaarschalk u deze nacht door een peloton Waalse ruiters zou laten halen om u naar Halle over te brengen en dat Von Pappenheim juist weer vertrokken was." Saxon had met de grootste belang stelling geluisterd. En toen?" vroeg hy. „En toen, niets meer. Hij vroeg me nog of ik geen middel wist u te be vrijden. Maar ik maakte hem duide lijk, dat ik als keizerlijk officier dat niet mocht doen, zelfs niet als het in my'n macht stond. Ik beloofde hem echter de groeten aan u over te bren gen." „Ik dank u hartelijk," antwoordde Saxon. „Hij Is een beste jongen." (Wordt vervolgd,) telijke eigendommen zijn goed onder houden. De leermiddelen der scholen worden dit jaar geheel vernieuwd voor alle klassen. De haven Flaauwers zal binnen enkele maanden van een geheel nieuwe beschoeiing zyn voorzien. Eén der raadsleden was van mening, dat Zierikzee geen industrieterrein no dig heeft, zodat het niet nodig is, dat Kerkwerve aan deze gemeente grond afstaat. Bovendien heeft Zierikzee ge noeg grond, geschikt ais bouwterrein. De slotconclusie was dan ook: „Wij willen geen enkele meter van een an dere gemeente erbij hebben, maar wy willen ook geen enkele meter afstaan. Het blijve: Kerkwerve!" taak zal overnemen. Segeerstraat en Lange Delft zullen geïllumineerd wor den. De voorzitter van het Ned. Olym pisch Comité, luit. kol. Pahud de Mor- tanges, is bereid de prijzen uit te reiken. Voor het clublokaal van „Schelde gouwen", het Ned. Koffiehuis, dat dan weer op de Markt gevestigd zal zijn, komt een grote verlichte kaart, waarop men de route, die de deelnemers moe ten afleggen, kan volgen. Van de 104 deelnemers, die vorig jaar meereden, doen er thans niet minder dan 80 voor de 2e maal mee. Betrouwbaarheidsrit afgelast. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat de open betrouwbaarheidsrit, die „Scheldegouwen" dit najaar zou houden en waarvan de baten bestemd zouden worden voor de uitbreiding van het zee- hospitum „Zonneveld" te Oostkapelle, niet zal doorgaan. Ook deze beslissing is een gevolg van het standpunt van de K.N.A.C. De R.A.C. Zuid mag per jaar n.l. slechts één open betrouwbaarheids rit uitschrijven, zodat deze rit moest vervallen. DRIE VLIEGTUIG ONGELUKKEN OP EEN DAG. 10 personen kwamen om. Gistermorgen is te Welton by Lin coln ln Engeland een Lincoln-bommen- werper van de R.A.F. neergestort. Het vliegtuig kwam terecht op 300 m af stand van een boerdery, na vlak langs het dak hiervan gekomen te zijn. Het toestel vloog ln brand na het ontploffen van de benzinetank en het vuur was zo hevig, dat men niet naderby kon komen om de Inzittenden te helpen. Zeven leden van de bemanning kwamen om het leven. Drie personen kwamen om en drie an deren werden ernstig gewond bij hel verongelukken van een tweemotorlg Lockheed-Hudson vliegtuig op 't vlieg veld Bromma bij Stockholm. Het toestel, dat geladen was met krantenpapier, ge raakte in brand. Te Wlnterthur in Zwitserland kwamen twee sportvliegtulgen op een hoogte van vijftig meter met elkander ln bot sing. De twee Inzittenden vanhet ene toestel moesten met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis vervoerd worden. grypen naar de SLECHTHORENDE JEUGD. Bijna iedereen telt in eigen familie- of kennissenkring wel een slechthoren de, hetzy licht of zwaar. Er bestaat veel onbegrip bij de nor maal horenden, dientengevolge vaak bitterheid by de doven. Hardhorende jongeren hebben het dikwijls bijzonder moeilyk. Zij zien het leven nog vóór zich. Hun kwaal vormt een ernstige handicap in de maatschappij en zij moe ten al over byzondere kwaliteiten be schikken, willen zij een goed figuur slaan in hun beroep. De Slechthorende Jeugd Organisatie (S.H.J.O.) stelt zich ten doel S.H.-jon- geren van plm. 530 jaar ln clubver band samen te brengen en hen door het houden van byeenkomsten, tochten, weekends en kampen te helpen en te steunen. Onlangs is een Zeeuwse afdeling van de S.H.J.O. opgericht en wy zoeken contact met S.H.-jongeren in Zeeland, die wij uit hun isolement willen halen en die wy in onze grote vriendenkring zo gaarne welkom zullen heten. Belangstellenden gelieven zich in ver binding te stellen met de heer M. van Antwerpen, No. 2, Ovezande (Zld.) of met C. Meeuwse, Wyngaardstraat 47, Goes. SLECHTHORENDE JEUGD ORGANISATIE Donderdagmiddag om half vier zal in het gemeente vergaderlokaal te Sint Laurens afscheid worden genomen van de heer E. W. Neugebauer, hoofdop zichter by de Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren. Nimmer maakten de V. S. zulk een ramp mée. Ca 500.000 personen uit hun woningen verdreven. Het reeds enige dagen door overstromingen en branden geteisterde Kansas- City in Amerika, wordt door nieuwe gevaren van water en vuur bedreigd. Zaterdagavond laat bezweek een dyk van de Missouri, waardoor grote hoeveel heden modderwater het reeds ondergelopen stadsgedeelte binnenstroomde. Pakhuizen met olie geraakten in brand. De brandende olie, die zich over het water verspreidde, heeft enkele gedeelten van de stad ln een vuurzee veranderd. De ramp heeft reeds de reputatie de schadelykshe in de Amerikaanse ge schiedenis te zyn. Onder joUgtë „STABIEL". Professor Romme is voldaan over z\jn dienaren in de Tweede Kamer omdat zij zo fceurig in de pas hebben gelopen vorige week bij de slotfase nan de behandeling der belastingont- werpen. Niemand misgunt natuurlijk de professor deze voldoening, zelfs al zou men kunnen veronderstellen, dat enige zelfvoldoening de K.V.P.-veld- heer niet vreemd is. Maar op zijn minst kijkt men toch wel even vreemd op, als hij in een ar tikel in de „Volkskrant" de K.V.P. het meest stabiele element in ons po litieke leven durft te noemen, om dat het vorige week de doorslag heeft gegeven bij de stemming over de be- lastingontwerpen. Natuurlijk in te genstelling met de andere partijen, dit minder of helemaal niet stabiel zijn. Het is prettig, dat wij het nu weten Maar graag hadden wij ook van prof. Romme een definitie van wat stabili teit is gehoord. Dat moet voor hem niet moeilijk zijn. Want op dit punt ia hij een tovenaar. Als men b.v. aan hem zou vragen, wat „naakt" of „aan gekleed" is, dan zou hij u haarfijn in lichten. En met nog groter gemak zou hij het verschil weten te definiëren tussen „overdragen'en „opdragen". (U weet wel, uit de tijd van de debat ten over de souvereiniteit van Nw.- Guinea.) Als men soms zou willen weten, wat de professor onder op portuniteit verstaat, krijgt men tien tegen één te horen, dat dit hetzelfde is als stabiliteit. Het kan natuurlijk ook gebeuren, dat prof. Romme zo'n vraag niet erg fijngevoelig vindt. Men kan dan de wedervraag verwachten, of g* soms rechts extreem zijt. Dat is natuur lijk het tegengestelde van stabiel. Wat een rust, dat er in ons landj* zo'n stabiele groep bestaat, die over een leider beschikt, welke het toppunt van stabiliteit is. Niemand behoeft ooit te vragen, wat hij zal doen. Zijn overwegingen en zijn handelwijze zijn voor ieder glashelder. Als dat niet zo is, komt dat alleen maar, omdat u niet weet, wat stabiel is. T. Jaarverslag 1950 van de C. B. T. B. In het jaar 1950 nam het aantal le den van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tulndersbond toe van 81.555 tot 32.619, zo blykt uit het jaarverslag over 1950 van deze bond. Ondanks de grote economische bij drage van de landbouw aan het Neder landse volk, moest ook in het jaar 1950 keer op keer gestreden worden voor een redeiyk inkomen en een gerechtvaar digde plaats ln de samenleving, aldus het jaarverslag. O.m. wordt gememo reerd, dat de regering de basisprys van de melk van 18 cent verlaagde tot 17.5 cent. Deze daad deed een storm van verontwaardiging opsteken. Het ging bovendien niet eens om die halve cent, de werkelijke reden was, dat de regeri de landbouw gebruikte als object om i de mlllioenen overheidsuitgaven f8 lioen te kunnen bezuinigen, en hlermedo goede sier te maken. President Truman heeft Kansas en Missouri tot „rampgebieden" verklaard. Tot nu toe zijn een half millioen mensen door de zich nog steeds uitbreidende overstroming in de beide agrarische staten uit hun woningen verdreven. Er is aanzienlijke schade toegebracht aan gewassen en industriële installaties. Voorzover bekend, bedraagt het aantal verongelukte personen totdusver 17. Hulp van alle kanten. Van alle kanten en uit alle delen van de V.S. wordt hulp geboden. Een sub commissie van het Huis van Afgevaar digden heeft een nood-toewijzing van 15 millioen dollar goedgekeurd. Boven de ondergelopen gebieden hebben vlieg tuigen reeds meer dan 200 ton voedsel, dekens, medicamenten en rubberboten neergelaten. Op sommige plaatsen zyn hefschroefvliegtuigen op eilandjes ge land om mensen te bevryden, die door de watermassa's geïsoleerd worden. Het Rode Kruis en andere hulp-organisaties verlenen in samenwerking met militaire en burgerlijke autoriteiten hulp aan duizenden daklozen. De materiële schade wordt reeds op 500 millioen dollar geraamd. Charles Brannan, de Amerikaanse minister van Landbouw, heeft opdracht gegeven, on beperkte hoeveelheden opgeslagen voedsel naar de geteisterde gebieden te zenden. WATER ZAKT. Gisteren begon het water in Kansas en het gebied ten Westen van de stad te zakken, waardoor de hoop herleefde in de harten van duizenden. Men hoopt, dat vandaag de brand, die reeds drie dagen woedt en die door meer dan 4 millioen liter olie wordt gevoed, onder de knie te krijgen. Reeds zijn 17 ge bouwen door brand verwoest. Verbond van Chr. Voetbalverenigingen. Onder voorzitterschap van de heer N. Teeuw hield Zaterdag 't verbond van Christelyke Voetbalverenigingen zyn jaarvergadering. By de bestuursverkiezing werden de heren J. Meere en F. Remmerts her kozen, terwyi ln de vacature Ardon werd voorzien door de verkiezing van de heer H. Uyterwyk (Appingedam). Het bestuursvoorstel om ter ver vanging van het vorig jaar tot stand gekomen fusie met de V.Z.C. een Unie van Zaterdagvoetbal-belangen-organisa- tie op te lichten werd goedgekeurd. BELGISCH-NEDERLANDSE ZWINCOMMISSIE. Zaterdag kwam te Cadzand de Bel gisch-Nederlandse Zwin-commissie» waarvan o.m. deel uitmaken de Gou verneur van West-Vlaanderen en de Commissaris der Koningin van Zee land byeen. Na een korte bespreking maakte het gezelschap een tocht door het Zwin, ten einde na te gaan, hoe na het aan leggen van de geul, de plantengroei ly dit natuurreservaat is. Besloten werd ln de loop van deze zomer door d« Nederlandse en Belgische waterstaats diensten de plantengroei in Het Zwiil ln kaart te laten brengen en ln Sep tember of October van dit jaar by eea gunstig ty opnieuw een bezoek aaa Het Zwin te brengen ten einde te zien of de werking van de gegraven geul ten behoeve van de plantengroei goed ls. Prins Bernhard woonde legeroelening bij. Prins Bernhard woonde in zijn hoeda nigheid van Inspecteur-Generaal eea oefening bij van een gedeelte der 7 De cember Divisie. De Prins was vergezeld van kolonel Le Fevre de Montignyj chef-staf van de Inspecteur-Generaal en majoor Geertsema, adjudant van de Prins. VOETBAL. Nederlaagwedstrjjden. Zaterdagmiddag waren het eerste eu tweede elftal van de Bevelanders uit Kamperland te gast by de voetbalver eniging Veere om nederlaagwedstrydea te spelen. Veere moest in beide elftallen zijn meerdere erkennen. Het eerste elftal kreeg met 72 klop en de reserves ver loren met 71 van de gasten. Hiermee hebben zowel het eerste en tweede elftal van de Bevelanders tot mj toe de grootste nederlaag toegebracht aan Veere I en II. Wielerwedstrijden voor jongens. Zaterdagmiddag om 4 uur organiseert de W.S.C. „De Scheldemond" op het Bellamypark te Vlissingen de jaarlijk se wedstryd voor jongens van 14 jaar en ouder op gewone fietsen om de wis selbeker. Er moeten 40 ronden verreden worden. Er zijn naast de wisselbeker nog 10 waardevolle prijzen en de nodige premies. Aan deze wedstrijd mogen geen wielrenners deelnemen, die ln het bezit zyn van een licentie van de N.W.U. Na afloop volgt er een echte wieler wedstrijd over 100 ronden. NIEUWS IN 'T KORT M.i.v. 2 November 1951 is tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polders Oud-Kempenhof stede en Moggershil benoemd de heer J. van Putte Wz. te Sint Annaland. De ouden van dagen uit Kloetinge hebben Vrijdag een prettige reis per bus gemaakt naar Antwerpen, waar o.a de dierentuin werd bezichtigd. Gisteren herdacht het echtpaar van de VeldeButler te Axel zijn 55-jarige echtverbintenis. De heer P. Vermaat te Yerseke, op ziener der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, hoopt op 26 Juli te herdenken, dat hy 40 jaar aldaar werkzaam is,

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2