Koning Leopold deed afstand van de troon. DE BENELUX-BESPREKINGEN TE GOES Staat van beleg in Teheran* Italiaanse regering is afgetreden. In de Zuid-Sloepolder boerde men vrij goed* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dramatische plechtigheid. Prins Boudewijn kon slechts enkele woorden stamelen» Socialist Spaak werd uitgejouwd! i SNIPPER NIEUWS Moeilijke besprekin gen over agenda» Stiel H<y, 90,1 Uitgave iichtlM „Zeeuwsch Dagblad" .fdkdntoór: Goes, L. Vorststr. Tel. M8S, bij geen gehoor voor advertenties Ï97Ö, voor redactie £435. Giro 2T4289. Kantoren 1 Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2T54, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD Te JAARGANG No. 1917 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 17 JULI 1981 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.39 u., onder 20.53 u.; Maan op 21.19 u., onder з.21 u.; Volle Maan 20.17 u. Hoogwater op Woensdag 18 Jnlll Vlissingen: 0.55 u. 2.09 m., 13.19 2.21 m.; Terneuzen: 1.22 u. 2.27 m., 13.51 u. 2.39 m.; Wemeldinge; 2.42 u. 1.76 m., 15.14 u. 1.82 m.j Zierikzee: 2.31 u. 1.50 m., 14.59 u. 1.55 m. Met moeite kon Koning Leopold zijn aandoening verbergen, toen bij gistermiddag om kwart over twaalf de oorkonde tekende, waarin hij afstand doet van de Belgische troon. Tevoren had hij zijn zoon toege sproken en gezegd: „Mijn geliefde Boudewijn, het is met een gevoel van trots, dat ik u de edele en zware taak overdraag voortaan de kroon van België te dragen, die ondanks de verschrikkelijkste aller oorlogen en in weerwil van alle daarop gevolgde beroeringen ongerept is gebleven". Het was het treffendste ogenblik van deze historische gebeurtenis, toen vader en zoon elkaar voor het' aangezicht van de tweehonderd hoogste waardigheidsbekleders van het land omhelsden. „Mijn lieve vader, ik zal alles doen om mij waardig te tonen uw zoon te zijn", aldus had Boudewijn in het Frans op de in het Nederlands en In het Frans gehouden rede van zijn vader geantwoord. Koninklijke familie naar Londen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen a.s. Za terdag met de beide oudste Princessen voor een privé bezoek van enkele dagen naar Londen vertrekken. Het ligt in het voornemen een bezoek te brengen aan héj Festival of Britain en aan de Horse show te Londen. H. M. zal Maan- dag en de Prins en de beide Princessen I mene Vergadering Donderdag naar Nederland terugkeren, heidsraad. had plaats genomen. Een luid gejuich steeg op toen op het bordes van het pa leis een rood kleed met het koninklijk embleem werd uitgerold ten teken, dat de vorstelijke personen zouden verschij nen. Na enkele ogenblikken leidde de af getreden vorst zQn zoon naar bulten. H(j groette eerst het volk door een brede zwaai met zjjn pet. Dan plaatste hjj zich aan de linkerzijde van Boudewijn en wees op hem. Men kon de jonge koning een afwjjzend gebaar zien maken. Hjj hield zjjn vader bjj de arm en plaatste zich enigszins naar achteren. Dit tref fende einde van de plechtigheid duurde slechts enkele seconden. Dan klonken de tonen van het mu ziekcorps der gidsen, dat voor het pa leis stond opgesteld en reden de auto's van de genodigden aan. Alleen Spaak, die zulk een grote rol in het drama om de Koning heeft gespeeld, verliet het paleis te voet. ONVERKWIKHELIJK TONEEL. In het parlementsgebouw, waar de afgevaardigden moesten staan, omdat de stoelen reeds waren weggenomen met het oog op de plechtigheid van van daag, is vervolgens een onverkwikkelijk toneel opgevoerd. Behandeld moest Na het eindigen van de officiële plechtigheid heeft Koning Leopold met een handgebaar op het bordes van het koninklijk paleis zjjn zoon aan het Belgische rolk aangeboden, nadat enkele duizenden van zjjn aanhangers daar door de kreet „Leopold" enkele uren lang uiting hadden gegeven van hun aanhankelijk heid jegens de scheidende vorst. De socialistische leider Paul Henri Spaak werd door de op het paleisplein samengestroomde menigte uitgejouwd toen hij zich, begeleid door drie politiemannen, te voet van het paleis naar het parlements gebouw begaf. Om twee minuten voor twaalf betra den Koning Leopold en Prins Boudewijn de gouden troonzaal van het Brusselse paleis. Zij waren beiden gekleed in de uniform van luitenant-generaal, met het paarse lint van de Leopoldsorde. Nadat de hoofdmaarschalk hen met de uitroep „Le Roi" had aangekondigd, betraden zij een verhoging, die aan de voorzijde van de zaal was aangebracht. De vorstelijke personen maakten het eerst een buiging naar rechts waar de parlementaire afvaardiging stond: ne gentig in jacquet gestoken heren; de tweede koninklijke buiging gold links, waar een kleurige groep hoogwaardig heidsbekleders was opgesteld. De Koning en zijn zoon namen achter de tafel plaats zonder gebruik te maken van de daarvoor voor hen geplaatste ze tels. Koning Leopold keek voor hij met zijn rede begon, de zaal rond. Prins Boudewijn stond gedurende het uur, dat de plechtigheid duurde, stram en vrijwel zonder enige beweging, de handen gekruist over zijn sabel. DRAMATISCHE OGENBLIKKEN. Nadat enkele ogenblikken lang een doodse stilte had geheerst in de door elf enorme lusters verlichte zaal, hield de Koning zijn toespraak, eerst in het Nederlands, daarna in het Frans. Hij zeide deze plechtigheid te hebben gewild opdat zij een „plechtige betoging van eendracht" zou worden. Na zijn sol daten en landgenoten te hebben gepre zen voor hun houding in de oorlogs- en bezettingstijd richtte hij zich tot zijn zoon en met „de laatste woorden, die Ik ais Koning der Belgen wens uit te spreken", ook rechtstreeks tot zijn landgenoten. „De toekomst van het vaderland hangt af van uw nationale solidariteit", aldus Koning Leopold. Na deze toespraak vond het meest Indrukwekkende deel van de plech tigheid plaats. De jonge prins keer de zich naar zijn vader en dankte hem in enkele in het Frans gespro ken woorden. Dan omhelsden zij elkaar alvorens de Koning zich over de tafel boog om langzaam de hand tekening te zetten onder het docu ment van de troonsafstand. Vader en Zoon stonden met diep neergeslagen blik toen de eerste minis ter, Fholien, zjjn rede hield, snel en wel haast onverstaanbaar van achter een In het midden der zaal opgestelde tafel. Daarna volgde de gehele reeks der sprekers. Voorzitter van de Katholieke Partij, Lefèvre, memoreerde de vele droeve gebeurtenissen uit het leven van de Koning en men kon Koning Leopold een traan zien wegwissen, toen Lefèvre ook het overlijden van Koningin Astrid memoreerde. De volgende woordvoerder der partijen was de socialistische leider Max Buset. Hij las de verklaring snel en zonder enige bewogenheid in zijn stem voor en verklaarde aan het slot, dat de volgelingen van zijn party vol ledig bereid zijn zich achter Boudewijn te scharen. De laatste spreker was de leider van de liberalen. Daarna traden de afgetreden Koning en zyn zoon weer naar voren. Zq maak ten langzaam dezelfde buigingen, als waarmee de ceremonie begonnen was, zq reikten de hand aan de eerste minis ter, aan de voorzitters der drie partyen, aan de voorzitters van kamer en senaat en aan kardinaal van Roey, dan verlie ten zij langzaam de zaal. „LEOPOLD: LEOPOLD!" Buiten had inmiddels een menigte van enkele duizenden voor de afgetre den Koning gedemonstreerd. Men hoor de onophoudeiyk „Leopold" vanuit de massa, die achter de poiitie-afzetting LIBANESE EX-PREMIER VERMOORD. Riad el Solh, Libanees ex-premier, is Maandag, naar te Damascus wordt ge meld, in Amman, de hoofdstad van Jor danië, vermoord, toen h(j op het punt •tond per vliegtuig naar Beiroet te ver trekken. Twee van de mannen, die op Solh vuurden, zijn doodgeschoten. De overige leden van de groep, die de aanslag pleegde, worden nog gezocht. De Libanese ministerraad is Maandag byeengekomen. Er is een periode van openbare rouw afgekondigd. De oud minister zal een staatsbegrafenis krij gen. Solh werd premier in 1943 en be kleedde deze functie tot October van het vorig jaar. worden de z.g. „civiele lyst", de dotaties derhalve die de koninklijke personen zullen ontvangen. Volgens het voorstel zal de dotatie voor Koning Boudewyn 36 millioen fr. moeten bedragen, na zijn huweiyk te verhogen tot 42 millioen fr. Daarnaast zal de afgetreden Koning zes millioen fr. dotatie per jaar ontvangen, terwyi Koningin Elisabeth en de vroe gere prins-regent Karei ieder over do taties van vier millioen fr. beschikken. Men kwam echter niet tot een beslis sing, omdat op verlangen van de socia listen en liberalen de behandeling tot Woensdag werd uitgesteld. Argument was, dat men niet voldoende tyd had gehad om zich op dit wetsvoorstel voor te bereiden. Zoals men weet is deze kwestie al lange tyd onderwerp van discussies geweest, ook in de Belgische pers. Het ls opgevallen dat tUdens de plech tigheid van de troonsafstand in het ko ninklijke paleis prins Boudewjjn geen toespraak heeft gehouden. Het was voorzien, dat de prins na de Koning eerst in het Frans en daarna in het Nederlands zou spreken. Naar verluidt heeft de socialistische partyleider Max Buset Zondag een bezoek aan het paleis gebracht en bezwaar gemaakt tegen en kele passages in de door prins Boude wyn te houden toespraak. Het geheel uitblyven van deze toespraak wordt daarmee in verband gebracht. De plechtigheden van de kroning be ginnen vandaag te 11 uur met de aan komst van de nieuwe Koning in het parlement voor de eedsaflegging en de troonrede. Deze zal drie kwartier duren en van het begin tot het einde over de radio worden uitgezonden. Na de celletjes Harriman zegt economische steun van Amerika toe» als overeenstemming in het olieconflict is bereikt» Naar aanleiding van de relletjes die Zondag in de Perzische hoofdstad hebben plaats gevonden, is de staat van beleg in Teheran afgekondigd. Gisteren was het in de stad tameiyk rustig. Er werd veelvuldig door politie gepatrouilleerd en in de loop van de nacht kwamen troepenversterkingen aan. Om het huis van premier Mossadeq zyn speciale wachten opgesteld. Naar Reuters schatting zyn er 15 personen gedood en ongeveer 150 gewond. De Amerikaanse bemiddelaar, Harri man, heeft een bezoek gebracht aan premier Mossadeq en aan de sjah van Perzië. Van gewooniyk welingelichte Perzische en Amerikaanse zijden is ver nomen dat Harriman Perzië Ameri kaanse economische steun voor zijn pro gramma voor ontwikkeling van het land heeft toegezegd, mits het oliegeschil met de Anglo-Iranian „op bevredigen de wyze" wordt opgelost. Onder „be vredigend" zou Harriman in algemene zin verstaan „aanvaardbaar voor Enge land". Dr Mossadeq zou hebben geantwoord een dergeiyke regeling te willen aan vaarden, mits deze tot stand komt in het kader van de Perzische nationalisa- tiewet (Engeland heeft reeds verklaard de nationalisatie van olievelden in be ginsel te aanvaarden, doch niet in te stemmen met de desbetreffende Perzi sche wetgeving). VERKLARING VAN MORRISON. De Britse minister van buitenlandse zaken Morrison verklaarde Maandag in het Lagerhuis dat de Britse regering zich verheugt over de Amerikaanse be langstelling voor het geschil. „De Britse regering wenst Harriman alle succes met het vervullen van zyn opdracht in Teheran", voegde hy hieraan toe. De Conservatieve afgevaardigde Dun- A'i A Toen Zondagmorgen ds L. W. van Wy'ngaarden, na de dienst in de Remon strantse kerk te Nieuwkoop te hebben geleid, nog eens terugging om de fraaie kansel in de pas gerestaureerde kerk te bezichtigen, zakte hy plotseling ineen. Een dokter kon slechts de dood consta teren. „Ik geloof, dat een belangrijke verbetering teweeg gebracht zou wor den in de verhouding tussen Nederland en Indonesië, als het mogeiyk zou zyn het wantrouwen over en weer te ver minderen of geheel te doen verdwijnen", aldus de heer A. Th. Lamping, hoge commissaris in Indonesië by zyn aan komst op Schiphol. De federatie Arn hem van de C.J.M.V. heeft daar een nieuw en goed geoutilleerd jeugdcen trum doen verrijzen. Het ligt in de be doeling dit nieuwe gebouw, dat in Oc tober klaar zal zyn, in de zomermaan den als jeugdherberg te gebruiken. Pakistan heeft Maandag by de Veilig heidsraad geprotesteerd tegen „massale Indiase troepenconcentraties" aan zyn grenzen. India's premier Nehroe heeft deze verklaring over troepenconcentra ties „een grove leugen" genoemd. -■ Noorwegen heeft een legergroep ter sterkte van een bataljon ter beschik king gesteld van de Ver. Naties. Het bataljon zal gebruikt worden voor col lectieve acties op verzoek van de Alge- of van de Veilig- can Sandys verzocht de regering te wil len verzekeren dat ze niet overweegt bemiddeling te zullen aanvaarden en onderhandelingen aan te zullen knopen, indien dit een afwyken zou betekenen van de gedragslyn, welke door het In ternationaal Gerechtshof te Den Haag als de juiste is aangegeven. Minister Morrison antwoordde dat de Britse regering op ondubbelzinnige wy ze haar standpunt t.a.v. de uitspraak van het Haagse Hof heeft duidelijk ge maakt, hieraan toevoegend: „De heer Harriman moet een moeilijke opdracht vervullen en ik acht het verstandiger hier niet verder op in te gaan." In Kaesong De V.N.-delegatie voor een sta king van het vuren in Korea meldt enige voortgang over de opstelling van een agenda. In een bericht uit Kaesong echter wordt gezegd dat de Noordkoreaanse generaal Nam II er ontstemd uitzag toen de communis ten na de ochtendbijeenkomst van gisteren het gebouw verlieten en haastig in jeeps wegreden. Vice-admiraal Turner Joy, hoofd van de V.N.-delegatie, deelde aan correspon denten mede dat de communisten om de onderbreking hadden verzocht. Voor het begin van de tweede vergadering zei admiraal Joy: „Wy hebben de gehele ochtend de leiding gehad en nu is liet de beurt van de communisten". De afgevaardigden van de V.N. legden geen verklaring af toen zy om 14.17 uur naar de vooruitgeschoven basis terug keerden. Vanmorgen om 11 uur wordt weer vergaderd. UITERLIJK GAAT HET BETER. Naar de uiterlijke omstandigheden te oordelen, zo zegt Reuters correspon dent, gaat het met de conferentie de goede kant op. De stugge, bijna vijan- dige houding van de communisten was Maandag zodanig veranderd, dat de Noordkoreaanse en Chinese afgevaar digden onmiddellijk ingingen op ver zoeken van Westerse fotografen om groepsfoto's te mogen maken. Generaal Nam II (Noord-Korea) en vier andere communistische afgevaardigden poseer den gedurende verscheidene minuten voor fotografen en filmoperateurs. „De tijd dringt", zegt McCIoy. In een rede op een bijeenkomst te Frankfort van byna 1000 Amerikaanse, Britse en Franse verbindingsofficieren en Duitse gasten heeft de Amerikaanse hoge commissaris McCIoy Maandag aangedrongen op een snelle Duitse by- drage aan de verdediging van West- Europa, omdat „de tyd dringt". Reorganisatie van kabinet-de Gasperi verwacht. De Italiaanse premier De Gasperi heeft gisteravond het ontslag van zyn regering aangeboden aan president Einaudi. Te Rome wordt verwacht, dat hy een nieuwe regering zal vormen, wederom steunend op de Chr. democratische en republikeinse partijen. Vermoedeiyk zal ongeveer een derde der ministers ver vangen worden en naar men aanneemt ook de 78-jarige minister van buiten landse zaken Graaf Sforza. Waarschynlijk zal de Gasperi zelf deze portefeuille gaan beheren. De onmiddellyk oorzaak van de Ita liaanse regeringscrisis moet worden ge zocht in de critieken, die invloedrijke kringen van de Christendemocratische party hebben geoefend op minstens ze ven voor het merendeel Christende mocratische ministers. De minister van financiën Pella, die een krachtige politiek van „geen inflatie" voerde, had reeds Zaterdag zijn portefeuille telegra fisch ter beschikking gesteld. Pella is een dergenen op wie genoemde kringen de meeste critiek oefenden. De crltiek op de afgetreden regering kwam uit kringen met sterk uiteenlopende be langen, doch alle critici zyn het er over eens, dat de Italiaanse economie ingrij pend moet worden hervormd. Churchill is nog steeds de populairste. Aan veie mannen en vrouwen over het gehele land verspreid stelde het Nederlands Instituut voor Publieke Opi nie de vraag: „Welke van alle nu leven, de mannen leden van de koninklijke familie uitgezonderd bewondert u het meest?" Dit zyn de resultaten: 1. Churchill; 3. Mac Arthur; 3. Drees; 4. Truman; 5. Eisenhower; 6. Lieftinck; 7. Albert Schweitzer; 8. de Paus; 9. Johan Bodegraven; 10. Philips Sr. Churchill ls sinds veie jaren de meest bewonderde man. 7.5 pet. van het gehe le publiek zet hem bovenaan. Daarop volgt Mac Arthur met 7 pet. Vorig jaar kwam hij nog niet op de lijst voor. Drees wordt door 5 pet, van het publiek het meest bewonderd. Nieuwelingen op deze lyst zijn Joh. Bodegraven met 1 pet. en Philips Sr. Stalin is van de lyst verdwenen. Hy stond in Maart 1947 met 6 pet. op de tweede plaats. Monsterproces tegen voetbalpool ondernemingen. Ruim 200 verdachten. Een groot aantal organisatoren, hoofdagenten en agenten van de voet balpool- en voetbalprijsvraagonder- nemingen zullen wegens overtreding van de Loterijwet terecht staan voor het kantongerecht te Rotterdam. Het aantal verdachten in dit monsterpro ces overschrijdt de 200. Het laat zich aanzien, dat er met de berechting van deze zaken tenminste een week ge moeid zal zijn. Deze vervolging besluit min of meer de grote actie, die de justitie in Fe bruari en April j.l. tegen voetbalpool ondernemingen is begonnen. De zwaarste klap werd de voetbalonder nemingen toegebracht op Zaterdag middag 7 April, toen de politie over het gehele land In een grote gecoör dineerde actie is opgetreden tegen alle in Nederland opererende voetbalpool ondernemingen. Een grote hoeveelheid administratieve bescheiden en duizen den guldens werden toen in beslag ge nomen. Te weinig auto's voor rondrit met Middelburgse oudjes. Het aantal ouden van dagen, dat zich heeft opgegeven voor de rijtoer, die Vrijdagmiddag wordt gemaakt door een deel van Zuid-Beveland is in Middel burg zo groot, dat men te weinig auto's heeft. Er gaven zich 312 personen op, zodat behoudens een bus niet minder dan 94 auto's moeten meerijden om al len te kunnen vervoeren. Tot nog toe gaven zich 52 automobilisten op. Het comité doet een dringend beroep op de autobezitters de betreffende formulie ren ijlings by de commissieleden in te leveren. Wegens de zeer grote aantallen Belgen, die Vrijdag naar Zeeland ko men, kan men ook geen autobussen hu ren. Mochten zich niet meer automobi listen opgeven, dan zou sléchts een deel van hen, die zich opgaven kunnen deel nemen aan de rijtoer, hetgeen te be treuren zou zyn. Geëist wordt: grotere productie om een halt toe te roepen aan de steeds verder om zich heen grijpende crisis in de grote Italiaanse bedryven, krachtige pogingen om het getal der Italiaanse werklozen dat reeds geruime tijd twee millioen bedraagt, te verminderen en nieuwe pogingen om te komen tot ver deling van ruim een millioen hectaren grootgrondbezit onder boeren zonder land. Ondanks de hevige op Pella geoefende critiek acht men het echter waarschijn lijk dat de Gasperi hem ook in zyn nieu we kabinet met de portefeuille van fi nanciën zal belasten. Handhaving van Pelia is een waarborg dat zyn krachtige anti-inflationistische politiek, die in de verstreken drie jaar heeft gemaakt dat de lira van een zwakke een betrekkelijk sterke munteenheid is geworden, zai worden voortgezet. FRAUDE BIJ PROV. DIENST IN ZEELAND ONTDEKT. Middelburger in hechtenis. Naar wy van de Middelburgse ge meentepolitie vernemen is J. de B., die tot op 1 Juli j.l. als bureauchef werk zaam was by een van de Provinciale Diensten, gearresteerd. Hy wordt ver dacht van oplichting. Een en ander zou aan het licht zyn gekomen door de ont dekking van een betrekkelyk klein te kort by deze Prov. Dienst. Een eerste onderzoek wees uit, dat er meer schijnt verduisterd te zyn, dan dit kleine be drag. Er zouden enkele duizenden gul dens mee gemoeid zyn. De B. werd per 1 Juli op zyn eigen verzoek ontslagen uit de dienst. I.v.m. het onderzoek, dat vermoedelijk enige weken zal duren, kon de politie geen nadere mededelingen verstrekken. Delegaties van Belgische, Lu xemburgse en Nederlandse mi nisters, onder voorzitterschap van de drie Eerste Ministers, hebben in „De Korenbeurs" te Goes een conferentie gehouden met het doel eens geheel openhar tig een algemen overzicht van alle Benelux-problemen te ge ven. De 16 ministers (8 Belgische, 6 Nederlandse en 2 Luxemburg se) en de scretaris-generaal van de Benelux in de bovenzaal van „De Korenbeurs", waar de conferentie plaats vond. Contactdag Zeeuwse Volkshoge school. In het kader van de voorbereidende werkzaamheden tot stichting van een Zeeuwse Volkshogeschool werd Zater dag te Axel een contact-dag gehouden in het „Centrum". Bjj de vele genodigden uit Oost- en West Z.-Vlaanderen merkten wy o.a. op de heer C. Hamelink, lid van Ged. Sta ten, burgemeester P. L. D. J. v. Oeveren uit Axel, de heer Abr. Haak, voorzitter Kring Axel der Z.L.M., enige Herv. pre dikanten, vertegenwoordigers (sters) van het onderwijs, van de Plattelandsvrou wenbond, de Vakbeweging, de L.J.G. en de P.Z.E.M. Mr Schlingemann uit Goes sprak over: „Problemen rond de Scheldemon- den" en zette het doel en streven van de Volkshogeschool uiteen. Spr. belicht te enkele aspecten van het Zeeuwse maatschappelijke leven en stipte tegen stellingen als die van werkgever-werk nemer, coöperatie-vrije handel, stad- platteland en landbouw-industrie aan. Mr Schlingemann zei, dat men deze winter cursussen zal houden in een jeugdcentrum op Walcheren, met me dewerking van de Stichting voor Cul tureel en Maatschappelijk Werk van de heer Lijnzaad. De bedoeling is enkele dagen per week cursussen te geven, des Zondags niet. Tal van Zeeuwse moeilijk heden zullen er aan de orde komen en er zullen speciale cursussen zijn voor vrouwen en meisjes en voor landbouw- jongeren. Ook met mensen van buiten Zeeland hoopt men zodoende beter con tact op te nemen. Er zyn hier reeds 250 leden der Volkshogeschool. Uit de nu volgende gedaehtenwisseling bleek, dat men het doel sympathiek vond. Koolzaad is nog het meest geschikte gewas voor het jonge land. Aan de hand van een kaart van de Zuid-Sloepolder gaf de landbouwconsulent, ir v. Beekom, gisteravond in Hotel v. d. Driest te Lewedorp voorlichting over de grondbewerking en het bouwplan van deze polder. Op deze kaart overheerste de kleur groen. Dat wil zeggen, dat verreweg de meeste kavels een goede koolzaad-opbrengst hadden van ruim 2500 kg. per ha. Ir van Beekom raadde dan ook voor dit jaar het koolzaad aan. Dit gewas zal ongeveer tweederde van de gehele oppervlakte moeten beslaan. Als uitwij kingsmogelijkheid zyn de vroege gewas sen van suikerbieten aan te bevelen. Minder enthousiast was ir van Beekom, wiens klaar betoog door de aanwezigen aandachtig werd gevolgd, over de gra nen. Met vrij veel risico zal desnoods gewassen met styf-stro geteeld kunnen worden. Met wintertarwe is het dan te proberen. Gezien de ervaringen in de N.O.-Polder, mislukken erwten en vlas. Ook de aardappelen (pootgoed is duur) brengen veel risico met zich mee. Met het oog op de in de toekomst in de nieu we polder te vestigen bedryven om be- dryfstechnische redenen en de collec tieve bestrijding van de zo gevreesde koolzaadaarduls en andere parasieten, wordt niet meer dan eenderde van de kavel met suikerbieten en andere ge wassen geteeld. Grondbewerking. Vele adviezen werden gegeven betref fende de grondbewerking. Het parool is eerst: niet bemesten. Ploegen dieper dan 10 cm is absoluut fout. De blauwe modder, die dan boven komt, is puur vergif. De uitslag van het koolzaad moet voor het volgende gewas vernie tigd worden. Het probleem van de afwatering is nijpend in het jonge land. Hoewel het voorlopig de enige remedie is, zijn grep peltjes helaas onvoldoende. De tijd en de natuur zullen hier als heelmeesters optreden. De vergadering was er zeer mee eens, dat de voorzitter van de Vereniging van Pachters van de Zuid-Sloepolder, 51. de Dreu, ir v. Beekom hartciyk dankte en stemde met een hartciyk applaus in. Rentmeester, ir Illuytenaar, onder streepte in zyn speech deze dankwoor den en legde nogmaals de nadruk op de gegeven adviezen. Tijdens de levendige gedaehtenwisse ling kwam o.m. de wens naar voren, om in de toekomst wat meer vruchtwisse ling aan te wenden. AMBONEES TROK EEN DOLK. Maandagavond stonden op de Vlis- singse kermis enige studenten uit het kamp te Biggekerke en een groep Am bonezen voor een show-tent te kijken. Om tot dusver onbekende redenen heeft een der Ambonezen een student, afkom stig uit Vietnam, met een dolk in de rug gestoken. Dr Sluiter verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een brandweerauto naar het St. jQzefs- ziekenhuis werd overgebracht. Later is hij naar het kamp te Biggekerke ver voerd daar er geen levensgevaar aan wezig was. De politie speurt naar de dader, die in de kermisdrukte ontkomen is. DE BILT ZEGT: Iets warmer. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1