Koningin en Prins leerden wel en wee van Noordoostpolder-bewoners kennen Comité Benelux wil de Economische Unie nul TEHERAN'S BEVOLKING PROTESTEERT V SNIPPER NIEUWS Guatemala in opstand tegen communisme* Garanties voor industrie bij ver breding kanaal Gent-Terneuzen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederland bouwt voort. V Europa en Christendom* Hare Majesteit sprak met Walcherse boeren Nog geen accoord over Kaesong Defensiegelden komen er Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90 Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 19X5 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 14 JULI 1981 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds G, Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- eu ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.35 u., onder 20.56 u. Maan op 18.21 u., onder 0.23 u. Hoogwater op Zondag 15 Juli: Vlissingen: 10.11 u. 1.71 m., 22.43 u. 1.68 m. Terneuzen: 10.41 u. 1.91 m., 23.09 u. 1.88 m. Wemeldinge: 11.47 u. 1.57 m„ u. m. Zierikzee: 11.29 u. 1.35 m., u. m. Als kinderen van de Reformatie weten wij ons in gehoorzame nderwerping aan de volstrekte heer schappij aan de levende God, ook op politiek, economisch en sociaal gebied, over de grenzen van onze volken en anden heen, tot gemeenschappelijk aandelen geroepen. Wy zijn de overtuiging toegedaan dat door zodanig gemeenschappelijk aandelen de krachten van het Evan gelie voor het leven der gemeenschap vruchtbaar kunnen worden gemaakt. Mitsdien zijn wij overeengekomen, aan onze samenleving vorm te geven in een „Protestantse Vereniging voor Christelijke politiek in Europa", zo als de noodzakelijke eentoording uan Europa dat eist. Wij zijn bereid, te dien einde de samenwerking met de reeds bestaan de, nationale en internationale Chris telijke groeperingen en met name de „Nouvelles Equipes Internationales" naar vermogen te bevorderen". Deze verklaring is het resultaat ge weest van besprekingen tussen een aantal christelijke politici uit Duits land, Nederland en Zwitserland, op initiatief van de Duitsers de vorige week in Königswinter gehouden. HET IS deze verklaring die ons plot seling weer confronteert met de vraag, wat er in Europa, deze bakermat van de reformatie, is terecht gekomen van de reformatorische gedachte. En in de weinige landen die bij deze bespre kingen tegenwoordig waren ligt tevens al het antwoord opgesloten: er is, in politiek opzicht, bitter weinig van te recht gekomen. Neem de ondertekenen de landen stuk voor stuk: dan staat Duitsland er nog het gunstigst voor, want de C.D.U. in Duitsland is nog al tijd een machtige partij, zo lang dr Adenauer het roer van de Westduitse staat in handen heeft. Maar beschouwt men de kracht der oppositie, beschouwt men de samenstelling van de raden der diverse afzonderlijke Westduitse Lan der, dan vraagt men zich af, hoe lang deze christelijke partij zich nog als lei dende partij zal kunnen handhaven. Beschouw de protestants-christelijke invloed in Nederland: de twee protes tants-christelijke zusterpartijen waren in Königswinter vertegenwoordigd. Maar hoe groot is hun stemmenaantal in ons parlement? Wat de rooms-rode coalitie wil, gebeurt, de c.h.-ministers ten spijt. Let wel, wij onderschatten niet de invloed die ondanks die nume rieke minderheid van onze christelijke parlementsleden uitgaat, maar hoevele malen al hebben zij bij principiële de batten het onderspit moeten delven? En dan is er Zwitserland, waar de Zwitserse Evangelische Volkspartij ook al niet te veel invloed heeft; en men kan aan dit lijstje nog de chr. volks partij uit het socialistisch geregeerde Noorwegen toevoegen. En dan is men er wel zo ongeveer. O ja, er zijn nog mil- iioenen reformatorisch denkende chris tenen in andere landen van Europa, in Engeland en Denemarken, in Zweden en in Oostenrijk maar zij hebben zich niet tot protestants christelijke partijen georganiseerd, deels omdat hun aantal klein was, dgels omdat de politieke con stellatie in hun land historisch zo ge heel anders gegroeid was, denk aan Engeland. "T1 OCH is het initiatief genomen tot een protestantse vereniging voor Christelijke politiek in Europa. Wij kunnen daarvoor alleen maar dankbaar zijn en ons er met alle kracht achter stellen. Want erkent men eenmaal, dat het Christendom ook in de politiek iets moet betekenen, dat Gods Woord in de politiek alles moet betekenen, dan kan men niet anders doen dan toestemmen, dat de komende eenwording van Europa ook een eenwording vereist van de na tionale politieke groeperingen, uiter aard met behoud van de nationale zelf standigheid van elk dezer partijen. En dan kan men trots zijn op de krachtige woorden in deze verklaring: „Wij zijn de overtuiging toegedaan, dat door zo danig gemeenschappelijk handelen de krachten van het evangelie voor het leven der gemeenschap vruchtbaar ge maakt kunnen worden". De kracht van elk dezer partijen is klein en laat men zieh geen illusies maken: ook de ge zamenlijke kracht zal klein zijn. Want niet alleen de christelijke partijen heb ben zich opgemaakt gemeenschappelijke kracht te ontplooien in het komende fe deratieve Europa de roomsen zijn altijd al internationaal georiënteerd ge weest krachtens hun afgestemd-zijn op Rome; en de socialistisch denkenden zijn evenmin ooit aan grenzen gebonden geweest, ook als is er onderling dikwijls nog zo veel geharrewar en zijn Engelse socialisten soms heel andere socialisten dan hun Belgische broeders b.v. Maar dit alles mag nooit een reden zijn tot wanhopen. Wij mensen kunnen nooit iets meer doen dan het zaad van het Evangelie uitstrooien het zal altijd zijn die de wasdom moet geven. Misschien lijkt dat voor velen Uwer even vaag als de eenwording van Europa nog vaag is maar zo goed als men zal willen werken aan deze een wording, zo goed zal men moeten wer ken aan het verbreiden, ook op dit po litieke terrein, van de christelijke ge dachte. „Eén Europa!" is een mooie leus, maar de nu aangeheven leuze: „Eén Christelijk Europa!" is mooier! Het werkbezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren aan de Noord-Oost-Polder hebben gebracht, heeft hen op vele wijzen de betekenis van deze Inpoldering en het leven van de gemeenschap ln dit nieuwe land laten zien. Zowel de Koningin als de Prins hebben op de routes, die ze aanvankelijk leder afzonderlijk aflegden, zeer veel belangstelling getoond voor de agrarische zijde van de inpoldering. Het treffendst daarbij was wel het bezoek, dat Hare Maje steit in de morgenuren aan de boerengemeenschap aan de Zwijnweg bracht, waar verschillende getroffen Walcherse boeren wonen. De Koningin vroeg vol interesse naar de mogelijkheden, die hier voor hen zijn weggelegd en het deed haar kennelijk goed te vernemen, dat deze gezinnen zich ln da nieuwe polder gemeenschap uitstekend thuis voelen. Verscheidene Walcherse boeren en boerinnen waren ln hun oorspronkelijk streekcostuum gestoken, maar boer Cevaal, die daar nu een gemengd be drijfje van 12 ha bezit, zei er toch eerlijk bij, dat deze dracht zo lang zamerhand uitzondering gaat worden. Toen de Koningin daarop opmerkte, dat zü b(j haar bezoek aan Zeeland toch nog heel wat klederdrachten bad gezien, zei boer Cevaal eerlijk, dat velen zich toen voor de gelegenheid speciaal in klederdracht hadden ge stoken In Marknesse bood Grietje de Jong, het eerste kind dat in de N.O.P. werd geboren namelijk op 10 Augustus 1942 H. M. een bouquet aan, dat door de kinderen in de polder was ge plukt en ze gaf er een toespraakje bij weg, dat er mocht zijn! De bijeenkomst ln Emmeloord droeg een zeer ongedwongen karakter en bood het Koninklijk paar een uitsteken de gelegenheid zich ten aanzien van de polder te oriënteren op agrarisch-, so ciaal- en cultureel terrein. Dat was vooral mogelijk doordat, behalve leden van "'de poldercommissie voor Alge mene Belangen, ook figuren uit het jonge verenigingsleven aanwezig waren. In Urk en Schokland. Het bezoek adn Urk vormde wel een zeer sterk contrast met het overige deel van de route,- waar, bij alle enthou siasme van de polderbewoners, toch een zekere sfeer van zakelijkheid bleef. Maar Urk, blinkend van vaderlandse properheid, bracht volkomen de beko ring van het oude, dat reeds zozeer door de inpoldering begint te ver dwijnen. Een bende heeft op de koffie-onder- neming Karanhadji in het gebied van Kalibaru op Oost-Java, een overval gepleegd. De ondernemer, de heer Per- seyn, die daar met zijn vrouw en vader woonde, werd lafhartig neergeschoten, waarna de bende met geld en goede ren verdween. Voorstel van Generaal Ridgway. De opperbevelhebber van de V.N.- troepen, Generaal Ridgway, heeft de Noordelijken per radio voorgesteld de wapenstilstandsbesprekingen in een „absoluut neutrale zone" met een ra dius van acht kilometer rond Kaesong „of een andere gewenste plaats" te hervatten. Beide partijen dienden vrije toegang tot de conferentieplaats te hebben, „met inbegrip van persvertegenwoordi gers". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat Generaal Ridgway de volle steun heeft van de Amerikaanse re gering met betrekking tot zijn beleid. Inmiddels heeft ook de Noord-Koreaan- se Generaal Nam II geantwoord op de boodschap van Joy. Hij bleef bij de weigering de pers in Kaesong toe te laten zolang nog geen overeenstem ming is bereikt. Italië vraagt Britse steun voor herziening vredesverdrag. Italië heeft Engeland gevraagd om steun inzake de herziening van het vredesverdrag. De Italianen zijn name lijk van mening, dat de opgelegde mi litaire beperkingen slechts strijdkrach ten toestaan, die onvoldoende zijn voor de nationale verdediging en onverenig baar met Italië's verplichtingen als lid van het N.A. Pact. SCHACHT OP WEG NAAR INDONESIË. Dr Hjalmar Schacht, Hitiers vroe gere financiële tovenaar, die thans in Rome vertoeft, heeft bevestigd, dat hij op weg is naar Indonesië, waar hij door de regering was uitgenodigd. „Ik heb geen speciale aanstelling gekregen, hoewel men mij uiteraard niet heeft gevraagd over tennis te komen spre ken", zei hü met een brede glimlach... HARREtfAN NAAR TEHERAN. Gisteravond is Averell Harriman, de Amerikaanse bemiddelaar, per vlieg tuig uit Washington naar Teheran ver trokken. De kleurige klederdrachten en de vrolijk gepavoiseerde vloot; het was een onvergetelijk beeld. Zo was het ook in Schokland, het eiland, dat nu als eenschip-op-het-droge ln het nieuwe land ligt. Hét Koninklijk Paar bezocht hier geruime tijd het, in het vroegere kerkje ingerichte, polder- museum, Kerken en scholen hebben de beide Koninklijke bezoekers aanschouwd; zij reden door dorpen waarvan nog voor enkele jaren geen steen was gelegd, zjj zagen hoe In een betrekkelijk korte tijd, ondanks oorlog en tegenslagen, een nieuwe polder ls verrezen, waarin duizenden een nieuw bestaan hebben gevonden. Toen zü aan de Ramspol afscheid namen zagen zjj in de verte, aan de Zuidelijke horizon, het langwerpige sil houet ven de in aanleg Zijnde dijk voor een nog groter gebied: de Oosterpolder. Zo bouwt Nederland voort.... r Sff A'V,:♦- ."sr/f Ta$ t tt 1 Tweede Kamer aanvaardt alle belastingontwerpen. Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer bij eindstemming alle door minis ter Lieftinck ingediende belasting verhogingen goedgekeurd, zodat de 250 millioen gulden, die de regering meent nodig te hebben voor financie ring van de defensiespanning thans kunnen worden geïnd, als tenminste de Eerste Kamer geen spaak in het wiel zal steken. Bij de eindstemming bleken de heren Welter (K.N.P.) en van Dis (S.G.P.) tegen alle en de P. v. d. A. vóór alle ontwerpen. De andere partijen waren verdeeld. Aan de eindstemming was"-een scherp debat voorafgegaan over de vraag of de door minister Lieftinck ingediende wijzigingsnota op de verhoging van de vennootschapbelasting (door deze nota zou deze belasting 16 millioen meer gaan opbrengen, dit tot dekking van de concessies, die in de voorafgaande dagen door de minister waren gedaan) inderdaad noodzakelijk was. De heer Schouten (A.R.) keurde de wijziging in een amendement af en vond steun bij Mr Oud (V.V.D.). Minister Lief tinck stelde echter de kabinetskwestie, waarna het amendement verworpen werd. VAN GOES BEGINT DE VICTORIE De weg van Goes naar Roosendaal is volgeplakt met pamfletten. Als straks de ministers van Luxemburg, België en Nederland de weg van Roosendaal naar Goes zullen afrijden om ln Hotel „De Korenbeurs" hun bespre kingen te honden, dan zullen zij aan vele bomen langs de weg pamfletten zien ln de geest van „wij willen de Benelux nu" en „niet langer praten, handelen, want de Benelux is een zaak van ons allen!" Deze biljetten zjjn daar aan gebracht door het Comité Benelux, een zuiver particuliere organisatie, die ln elk der drie landen vele aanhangers telt en die op deze wijze de ministers ertoe wil brengen eindelijk spijkers met koppen te slaan. En van dat gevoelen heeft dit comité vandaag ook blijk gegeven in een brief aan onze minister-president Dr Drees. Voordat men met dit" .jpiakwerk" be- on, had het Cöfnité een vergadering belegd in „De Landbouw" te Goes, waar het woord werd gevoerd door de heer K. C. de Caluwé, secretaris van de Belgische afdeling van dit comité en de heer E. W. P. van Dam van Isselt, de Nederlandse secretaris. Beide sprekers waren het volkomen met elkaar eens: het gedraal met de ondertekening en de inwerkingtreding van de Benelux is volkomen onnodig. De heer de Caluwé stelde het geïntri- geer van Belgische belanghebbenden voor het voortdurend uitstel verant woordelijk plus de kleinheid van de 1 Elf personen, onder wie drie sol daten en drie politie-agenten, werden gewond, politie-auto'g omvergeworpen en een woning met fakkels in brand gestoken bij een relletje in Cicero in de Amerikaanse stad Illinois. Vierdui zend mensen leverden er slag omdat een neger-chauffeur een woning betrok in een wijk waar anders geen negers wonen. Pretoria zed spoedig atomen kunnen splitsen. Binnenkort zal men beginnen met de bouw van een cyclo tron. In Neurenberg zijn zes Tsje- choslowaakse vluchtelingen, die ont snapt waren uit de uraniummijnen, aangekomen. Onder hen zou zioh een vroegere chauffeur van de Ameri kaanse ambassade te Praag bevinden. - Vrijdag is te Huil brand uitgebroken ln een blok voorraadloodsen aan de haven. In de volle loodsen bevinden zich grotendeels goederen uit Neder land. Chaos schijnt op handen. De regering van Guatemala heeft de uitzonderingstoestand in de hoofdstad afgekondigd. Duizenden anticommunistische demon stranten hebben nameljjk Donder dag personen, die zjj als communisten beschouwen, aangevallen, auto's in brand gestoken en het nationale paleis belegerd, waar regeringsfunctionarissen zich verschanst hadden. Militairen heb ben voor het paleis het vuur geopend op een groep van ruim honderd personen. De demonstranten drongen op het pa leis samen en riepen: „Er uit met de communisten". Pamfletten, die de de monstranten verspreidden, vermeldden: „WU zjjn geen communisten. Het com munisme heeft geen godsdienst". De wacht om het paleis wierp traan- gasbommen. Mede ten gevolge van een stortregen trad rust in. Volgens Keuters correspondent werden ongeveer 100 per sonen door het vuur gewond, enkele do delijk. Laat des avonds kon men nog spora disch vuur horen. Alle tekenen wijzen op een op handen zijnde chaos in deze stad van een millioen; soldaten schoten vanaf vrachtauto's op burgers. Ook uit andere delen van het land wordt onrust gemeld. De president staat aan het hoofd van een regering bestaande uit linksen, ge matigd linksen, rechtsen en onpartijdi- gen. Zij werd in Maart gevormd. Er is nog geen verklaring van regeringsfunc tionarissen, die in het paleis zün opge sloten. Eerder op de dag eiste de me nigte van de president, dat hü zou be- wijzen, dat hü een anti-communistisch standpunt innam. Belgische politieke figuren en de heer van Dam (elegant gebaar) ging aan de moeilükheden, die de Belgen maken, zonder veel woorden voorbü en stelde de slapheid van de Nederlandse be windsdragers aan de kaak. Hjj deelde mede, dat het comité Benelux heden aan minister-president Dr Drees een schrijven had gericht, waarin werd aangedrongen op onmid dellijke ondertekening van het verdrag, omdat by langer talmen elk der drie kleine landen volkomen in de hoek zal worden gedrukt door de grote mogend heden; op onmiddeliyke instelling van de hogere Benelux-organen, opdat deze de macht krijgen de thans nog han gende problemen (landbouwvraagstuk, monetaire moeilijkheden en de kana- lenkwestie) op te lossen; en een on- middeliyk accepteren van de steun, die het bedryfsleven gaarne wii geven by de verwezenlijking van de Benelux- Unie. Tevoren reeds had de heer de Ca luwé meegedeeld, dat de Belgische boeren er momenteel geheel toe bereid zqn zich bq Nederland aan te passen en dat het Algemeen Christelük Vak verbond zich reeds in die zin tegen over de regering had uitgelaten. Tot de oplossing van de landbouwmoeilijk- heden zag hij derhalve wel een reële mogelükheid. Het ligt in de bedoeling van het comité-Benelux om van vandaag af een „non-stop-offensief" te ontketenen op de ministers der diverse landen en niet te rusten, tot het volledige unie een feit zal zqn. En daartoe zal alle druk, die uitgeoefend kan worden, ook wor den uitgeoefend. „Van Goes begint de victorie!" riep de heer van Dam uit zo zü het! Op het Parlementsplein te Tehe ran kwam een groot aantal de monstranten bijeen om te pro testeren tegen de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag in zake het Perzisch olie-geschil. =J Twee arbeiders onder bus geraakt bij Sluiskil. Gisterochtend zün op de kanaalveg te Sluiskil twee arbeiders uit Terneu zen, J. Boogaert en J. Meeuwsen, doolj. een bus van de Z.V.T.M., die uit da richting Sas van Gent kwam, over reden en ernstig gewond. De bus chauffeur treft geen schuld. Beide arbeiders werken aan de weg- verbetering ter plaatse. Zü kwamen onder de bus terecht, doordat zü, toen ze uit de wagen stapten waarmede zij naar hun werk kwamen, de weg over. staken achter de auto om, waardoor zij de bus niet zagen aankomen. Z« zün opgenomen in-het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil. K.v.K voor Zeeuws Vlaanderen verzoekt: Rapport Steenberghe—-Van Cauwelaert in bespreking De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gistermiddag in Hotel „Rotterdam" te Terneuzen, onder voorzitterschap van Ir C. A. L. Horstmann, een uitvoerige bespreking gewyd aan het rapport der commissie Steenberghevan Cauwelaert over de waterwegen en havenbelangen. Met algemene stemmen besloot de Kamer de minister van Verkeer en Water staat te berichten, dat men uitvoering van het Nederlandse plan wenseiyk acht en dat garanties t.a.v. de haven- en spoorwegbelangen ln Zeeuwsch-Vlaanderen dienen te worden gegeven. Voorts werd de garantie verzocht, dat het kanaal GentTerneuzen niet verder zal verzilten na de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen en de ver breding van het kanaal. De heer M. L. van Liere te Terneu zen opende de discussies. Z.i. is het uitgangspunt van het plan een nieuwe zeesluis te Terneuzen ten behoeve van Gent. Z.-Vlaanderen heeft daarbü geen enkel belang. Gaat Nederland er mede accoord, dan kan dat alleen ten koste van grote offers (veel cultuur grond gaat b.v. met kanaalverbreding verloren). De heer Van Liere achtte het bil lijk, dat België hiertegenover een con traprestatie stelt. Daarover staat ech ter niets ln het rapport. Het Nederlandse uitgangspunt is: grotere welvaart voor Z.-Vlaanderen. Dat betekent: uitbreiding en vestiging van Industrie, dus meer werkgelegen heid. In eerste instantie zal de Ter- neuzense haven dezelfde ooncurrentie- mogehjkheden moeten hebben als Ant werpen en Gent Speciale spoorweg tarieven zullen dus nodig zün, d.w.z. gelükstelling met België. Ook na af loop van de concessie der Ned. Spoor wegen zullen de Z.-Vlaamse spoor wegstations als Belgische stations be schouwd moeten worden. Geen bezwaar had de heer v. Liere tegen verbreding van het kanaal, mits geen enkel Nederlands oelar.g wordt geschaad. Geen verdere verzllting dus door de grotere, nieuwe sluis. Voorts moet bü de uitvoering er ernstig reke ning mede gehouden worden, dat de industrieën bü Sas van Gent niet aan dood water komen te liggen. Het tarief voor het z.g. hpefüzerverkear moet voorts redelyk zijn. Tenslotte zal de regering moeten zorgen voor meer woonruimte i.v.m. behoud en vestiging van industrieën. GEEN HAVENGELDEN. De heer J, F, de Klerk te Terneu zen verklaarde zich tegenstander van het heffen van havengelden in de plaatsen-langs het kanaal. Tot heden gebeurt dat niet, in tegenstelling met de Belgische havens. De door de Neder landse delegatie goedgevonden com pensatie, heffing van havengelden dus, betekent alleen maar een achteruit gang, doordat vele schepen onmiddel- üjk zullen doorvaren. Ook dit stand punt zal ter kennis van de minister 'worden gebracht. Ir Horstmann wees er nog op, dat België moeiiyk de garantie kan geven, dat het kanaal voldoende met water wordt gevoed, aangezien dit zoete wa ter uit Frankrijk moet komen en men het daar naar elders afvoert, Voorts verklaarde hü, dat de Nederlandse delegatie haar goedkeuring aan de uit voering der plannen uitdrukkelijk af- hankehjk stelde van de gelükstelling der spoorwegtarieven met België. Het merkwaardige is overigens, dat nog geen woord gesproken is over de vraag, wie_ tenslotte de kosten van het project (255 millioen gulden) zal moe ten betalen. De Kamer besprak deze middag verder het personeelsreglement, dat ter vaststelling was voorgelegd. In dit reg lement wordt de ambtenaren, in dienst der Kamer, het uitoefenen van elke nevenbetrekking verboden, tenzü dan met toestemming van de Kamer (voor secretaris en adj.-secretaris) of het bstuur (al het andere personeel). Dit ging o.m. de heer v. Liere veel te ver. Hü zag hierin een beknotting der per- soonlijke vrijheid. De voorzitter verklaarde, dat deze bepaling steunt op wettelüke voor schriften. Een ander voorstel om de bepaling, waarbü het personeel per 8 dienstjaren één extra-vacantiedag krijgt, te lateri vervallen, werd met 10—8 stemmeii aangenomen. Bü de ingekomen stukken was een verzoek van de handeldrijvende mid denstand in Terneuzen, om met de uit verkoop reeds heden te mogen begin nen in plaats van Maandag. Besloten werd dit verzoek in te willigen voor heel Z.-Vlaanderen. DE STOOMBOOTDIENSTEN. Een verzoek aan de regering om een commissie van deskundigen te be noemen met betrekking tot de exploi tatie van de veerdiensten op da Wester-Schelde, was door minister Wemmers afgewezen. In verband hiermede verklaarde da heer Cambier, dat het Rük verkeerd bezuinigt. Waarom laat men niet ledera voetganger voor het overvaren be talen Ir Horstmann verklaarde zich tegen stander van deze suggestie. Het Rüf| zou dan van zün principe afstappen en dat zou betekenen, dat het goederen vervoer naar evenredigheid veel zwaar der wordt belast. Do voorzitter deelde vervolgen» mede, dat binnenkort de pres.-direc- teur der N.S. een bespreking in Zee land zal hebben met vertegenwoordi gers van belanghebbende organisatie» over de exploitatie van de spoorlijnen in Z.-Vlaanderen door de N.S. Ged. Staten hadden het verzoek om vervoer van los vee op het veer Ter neuzenHoedekenskerke toe te staan, afgewezen. Zü waren van mening, dat daardoor schade, o.m. aan auto's en rywielen, zou kunnen worden toege bracht. Besloten werd G.S. te berich ten, dat men met één boot voor da aan- en één boot voor de afvoer van het vee tevreden is. Via de Nederlandse Kamer van Koophandel te Brussel werd bereikt, dat het kantoor Seizaete voor de uit voer van groente en fruit naar België per 12 Juni j.l. werd opengesteld. Dit betekent een belangrijke onkosten- besparing voor de exporteurs, die voor heen hun producten via het grens, kantoor Esschen moesten verzenden, Bü de rondvraag wees de heer Ph, de Vuyst te Oostburg op de noodzake- lÜ'kheid het grensstation Retranche- ment (de kortste verbinding België Cadzand) tot een dagelükse doorlaat post te maken. Getracht zal worden dit te bereiken. De heer v. Liere verzocht een over zicht van de Z.-Vlaamse industriële en agrarische productie, uitgedrukt in pro centen van de landelijke cüfers. Onder zocht zal worden of dit mogehjk is. In deze vergadering herdacht men, na gevoelvolle woordx vaen de voor zitter, met enige ogenblikken stilte de dezer dagen te 's-Gravenhage over leden ir A. H. L. de Bel, oud-directeur van de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent en oudlid van de Kamer van Koophandel. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Zater dagochtend tot Zaterdagavond. Vry zonnig en droog. Aanvankelük weinig, later toenemen de bewolking, maar droog weer. Zwak ke tot matige Noordebjke wind. Warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1