Nederland en Noorwegen zullen tesaxnen atoom-onderzoek verrichten Amerika's plattelandsjeugd niet anders dan de onze Adenauer ontmoet veel tegenstand. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD YOOR ZEELAND Waarheen Indonesië? Kosten: drie a vier ton gouds BOUW KERN-REACTOR WORDT OVERWOGEN „Eerst taak voltooien" Minnie Mae 7aylor - Ambassadrice Uitwisseling helpt mee tot beter internationaal begrip Zonder journalisten gaat Joy niet naar Kaesong Communisten wijzen V*N.~protest af De Benelux- conferentie A k SNIPPER 4 NIEUWSk Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 242S, bij geen gehöor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1914 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franoo per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG IS JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Baterdag: Zon op 4.33 u., onder 20.57 u. Maan op 16.50 u., onder u. Hoogwater Zaterdag 14 Juli: Vlissingen: 9.05 u. 1.63 m., 21.29 U. 1.54 m. Terneuzen: 9.31 u. 1.83 m., 21.57 u. 1.74 m. Wemeldinge: 10.29 u. 1.54 m„ 22.57 u. 1.40 m. Zierikzee: 10.13 u. 1.34 m., 22.41 u. 1.19 m. In een sober gesteld verslag van de Javasche Bank over 1950 komen en kele zinsneden voor, die tot nadenken stemmen. Mr. Houwink, de oud-direc teur, die met dit verslag zijn werk bij deze bank, welke te vergelijken is met onze Nederlandsche Bank, afsluit, con stateert, dat de productie in Indonesië beneden de verwachtingen is gebleven, terwijl de mogelijkheden tot opvoering ruimschoots aanwezig zijn. De produc tie naar de opbrengstcijfers zou reden geven tot een zekere voldoening, ware het niet, dat deze zeer sterk zijn beïn vloed door het Koreaanse conflict. Amerika heeft voor zijn oorlogsproduc tie n.l. enorme voorraden rubber in In donesië opgekocht tegen zeer hoge prij zen. Dat de economie van Indonesië het laatste jaar niet is ingestort, is voor een zeer belangrijk gedeelte aan deze hoge exportprijzen te danken. Men begrijpt echter, dat deze basis zeer wankel is. Komt er een wapen stilstand in Korea en een algemene ontspanning der internationale verhou dingen, dan is te verwachten, dat die voor het maatschappelijke leven in Indonesië zeer ernstige gevolgen hebben. Reeds nu zijn de gevolgen merkbaar van het embargo op strate gische grondstoffen naar communis tisch China, waarheen Indonesië ook rubber leverde. Ook over de oorzaken van de lage productiecijfers kan men in het jaar verslag van de Javasche Bank het één en ander vinden. Ook zonder dat zou men het kunnen weten, n.l. de nog steeds heersende onveiligheid. Duizen den bandieten maken belangrijke pro ductiegebieden van Indonesië tot oor den, waar rustig werken onmogelijk is. Zo lang de Indonesische regering geen kans ziet voor rust en orde te zorgen, zo lang zal het economische leven zich niet kunnen herstellen en zo lang zal het met dit rijke eilandenrijk achter uitgaan. Met droefheid en zonder enig leed vermaak constateren wij dit alles. Van voldoening, omdat wij deze gang van zaken vooi spelden, is geen sprake. Want er staat te veel op het spel. Niet alleen wat de nog altijd grote Neder landse belangen betreft, maar vooral wat de millioenen inlanders aangaat, die steeds verder in de ellende worden gedompeld en steeds meer verpauperi» seren. Indonesië ligt in een deel van de wereld, waar het communisme, me de door de slechte economische ver houdingen, steeds meer vrij spel krijgt. Waar het tenslotte op uit moet lopen weet niemand. Men kan slechts hopen, dat spoedig een keerpunt wordt bereikt en dat orde en veiligheid, eerste voor waarden voor de ontwikkeling van een land, worden hersteld. Maar ook dan is men er nog niet. Nog altijd blijken in Indonesië vele honderdduizenden niet te beseffen, dat hard werken allernoodzakelijkst is. Sta kingen zijn, vooral in de havensteden en in de industrieën, aan de orde van de dag. De één steekt de ander aan en waar niet gestaakt wordt, doet men het kalm aan. Over de middelen, die hieraan een einde moeten maken, schijnt de regering niet te beschikken. Het blijft bij exclamaties, die op Harder werken aandringen. Vorige week heeft president Soekarno in redevoeringen te Bandoeng, Garoet en Tasikmalaja op nieuw op dit aambeeld gehamerd. Hij zei: „Men wenst een zevenurige werk week. Daarmede ben ik het eens. Maar in die zeven uren eis ik een arbeids productiviteit van honderd procent. Wanneer er zeven uren gewerkt wordt met een arbeidsproductiviteit van der tig procent, staat dit gelijk aan een twee en halfurige werkdag". Ware woorden, maar of ze zullen helpen? T n dezelfde redevoeringen zei Soekarno I ook het één en ander over de nati onalisaties. Hij verklaarde, dat het buitenlandse kapitaal door de regering in de gelegenheid wordt gesteld zich in Indonesië te ontplooien, omdat het ten goede komt aan de volkswelvaart. In donesië kan niet nationalises i, omdat het de middelen en de deskundigen niet heeft. „Waarom zouden wjj nationalise ren, indien dat de productie omlaag brengt, terwijl wjj een maximumpro ductie nodig hebben?" zo vroeg de In donesische president. Ook hier weer woorden, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Maar Soekarno zei er niet bij, waarom dat buitenlandse kapitaal niet naar Indonesië stroomt. Hij weet het drommels goed. Ais men dit alles zo overziet, gaat men weer opnieuw beseffen, op welk een ontstellend lichtzinnige wijze het groo.tste deel van het Nederlandse volk enige jaren geleden zijn verantwoorde lijkheid heeft vergooid door een rege ring te kiezen, die te ongelegener tijd Indonesië van Nederland losscheurde. Die niet uitging van beginselen, maar een politiek voerde van compromissen en opportuniteit. Nakaarten Mis schien. Maar ook opnieuw vaststellen, waar de diepste oorzaak ligt van de tegenspoed en de ellende, die als een loodzware druk op de Indonesische vol keren rusten. T. „Wanneer wij nagaan, dat een gram uraan, als energiebron gelijk te stellen is met 25 ton koolstof, wanneer wij In het oog honden, dat men in Engeland In 1954 een vliegdekschip met atoom-energie hoopt te drijven, dat de Ver enigde Staten reeds voor 1953 projecten hebben, een duikboot met atoom energie uit te rusten en dat daar plannen in uitvoering zyn voor de atoom aandrijving van bommenwerpers, dan spreekt het wel vanzelf, dat een volk, dat zijn blik voorwaarts gericht houdt, niet afwijzend kan blijven staan bij het onderzoek der atoomkern-energie." Prof. dr J. M. W. Milatz, hoogleraar in de proefondervindelijke natuur kunde aan de Rijks Universiteit te Utrecht, zeide dit aan een redacteur van het A.N.P., toen hij enkele nadere bijzonderheden vertelde over de samen werking tussen Noorwegen en Neder land op het gebied der atoom kern energie. Het bleek mogelijk met Noorwegen direct zaken te doen. Men ziet in dat land het belang van de kernenergie volkomen in. Noorwegen, met zijn klei ne bevolking maar zeer belangrijke scheepvaart (uitgebreider dan die van Nederland) is overtuigd, dat toepas sing van kernenergie hij de scheepvaart grote bezuinigingen kan opleveren. De exploitatiekosten van een schip zijn per dag zeer hoog en het besparen op de bunkeruren betekent alleen reeds een zo aanzienlijke bezuiniging, dat men in een betere concurrentiepositie kan komen. Nederland heelt uranium. In Noorwegen was men dan ook al overgegaan tot de bouw van een z.g.n. „kernreactor". Men had er bovendien de beschikking over getraind perso neel, de bij de proefnemingen nood zakelijke moderator of verlangzamen de stof (zwaar water) en over grafiet voor de reflector. Noorwegen miste echter het volstrekt onontbeerlijke me taal: uranium. En dat heeft Nederland, merkwaar dig genoeg, ter beschikking, gevolg van de vooruitziende blik van prof. dr W. J. de Haas te Leiden, op wiens voorstel vóór de oorlog een aanzien lijke hoeveelheid van dit metaal tegen de toen nog geldende lage prijs werd aangekocht. Het benodigde uranium voor het reactoronderzoek in Noorwegen, dat te ivjeller zal geschieden, wordt dus door Nederland beschikbaar gesteld. Daarenboven nog getraind personeel. De kosten voor Nederland zullen in totaal 3 4 4 ton gouds zijn. Noorwegen heeft in de reactor alleen reeds een bedrag van 20 millioen Noorse kronen gestoken. Nederland zal trouwens zelf ook het onderzoek ter hand nemen. Dit betreft eventueel de bouw in ons land van een kernreactor met een vermogen van 5000 kw (de Noorse reactor heeft slechts een vermogen van 100 kw). ok wordt gedacht aan de bouw van een kernreactor van 1 millioen kwvoor energieproductie. Over deze stadia laat zich echter niets met zekerheid zeg gen, omdat alles afhangt van de voor proeven te Kjeller. Het spreekt vanzelf, dat de kosten voor de laatste twee stadia aanzien lijke sommen zullen vergen. Reeds met de bouw van een 5000 kw.-reactor zul len grote bedragen gemoeid zijn. De energiereactor met een vermogen van 1 millioen kw. zal zelfs zulk een be drag vergen, dat dit de draagkracht van een klein land te boven gaat, wes halve samenwerking met een of, zo nodig, meer andere kleine landen noodzakelijk zal blijken. Op de vraag of het kostbare Neder landse uranium door de proefnemingen in Noorwegen niet te loor zal gaan, wees prof. Mila z erop, dat het ura nium weliswaar in de reactor radio actief wordt, maar dat het zonder veel moeite weer in zijn oude toestand kan worden hersteld en naar Nederland teruggebracht. Weer twee Amerikaanse divisies naar Europa. Amerikaanse legerautoriteiten heb ben medegedeeld, dat aan de 28ste en 43ste Amerikaanse divisie is aan gezegd zich gereed te maken om deze herfst naar Europa te vertrekken, waardoor het aantal Amerikaanse divisies in Europa tot zes zal stijgen. De eerste en vierde infanterie-divisie en een bezettingseenheid, die even groot is als een divisie, zijn reeds in Europa gestationneerd. De tweede tankdivisie is thans onderweg naar Europa. Dodelijk getroffen door ijzeren gevaarte. Bij de in aanbouw zijnde uitbreiding van de electrische centrale der PGEM aan de Waalkade te Nijmegen werd gisteren de 42-jarige gehuwde Rotter damse schoorsteenbouwer, J. Timman, vader van vijf kinderen, door een ijze ren gevaarte, dat van 40 meter hoogte zwaar getroffen, dat hij onmiddellijk dood was. MOSSADEQ (FLUISTEREND): De Perzische premier, Mossadeq, heeft Donderdag in het parlement ver klaard (hij sprak ruim een uur lang, waarbij zijn stem tussenbeide tot een gefluister daalde), dat hij niet zou af treden voordat zijn „taak, het nationa liseren van de Perzische olie" voltooid zou zijn. Hij diende drie wetsontwerpen in ter voorziening in de financiële moei lijkheden en strekkende tot het op nemen van alle fondsen in het buiten land (dit zou voornamelijk slaan op de zestien millioen pond sterling, die op Britse banken gedeponeerd is), tot het aanvaarden van de door de bank voor in- en uitvoer aangeboden lening van 25 millioen dollar en tot het uitschrij ven van een openbare lening van twee milliard rials (220 millioer. gulden) met een looptijd van twee jaar en tegen zes procent. Mossadeq zeide verder, dat de mo gelijkheid bestond, dat de oliecrisis maandenlang zou duren en de regering zou nopen de verkiezingen, die in Fe bruari aanstaande gehouden zouden worden, uit te stellen. In betrouwbare kringen te Washing ton is vernomen, dat de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, Grady, binnen zes of acht weken zal worden opge volgd door Loy Henderson, op het ogenblik ambassadeur in India, aldus meldden Donderdag Amerikaanse pers berichten. Nieuwe Britse oorlogsschepen. Ingericht voor atoomoorlog. Het eerste van een groep nieuwe snelle Britse anti-duikbootfregatten zal binnen een week gereed zijn voor de proefvaart. De fregatten zijn ingericht voor de oorlog met atoomwapens. De pantse ring zal het schip beschermen tegen atomische stralingen: De bovenbouw is tot een minimum beperkt. Er is geen brug in de gewone zin; het schip wordt bestuurd met behulp van een grote periscoop. TIENDUIZEND GULDEN VERDUISTERD. Wegens verduistering van tiendui zend gulden ten nadele van het res taurant, waar hij als boekhouder werkzaam was, is dezer dagen de 30- jarige J. W. C. V. uit Den Haag ge arresteerd. Het was de laatste maan den opgevallen, dat V. met vriendin netjes een leven leidde, dat hij alleen met zijn salaris onmogelijk kon be kostigen. Een naar aanleiding daar van ingesteld onderzoek wees uit, dat V. door frauduleuze manipulaties met het giroboek van zijn werkgever in enkele jaren tienduizend gulden heeft verduisterd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. STILLE-OCEAANPACT. Ontwerp ondertekend. De V.S., Australië en Nieuw-Zeeland hebben gisteren te Washington het ontwerp van een Stille Oecaanverdrag ondertekend. Volgens dit verdrag zal een gewapende aanval op een der par tijen worden beschouwd als een aanval op alle partijen, die dan verplicht zijn de aangevallen partij te hulp te snel len. Het verdrag, dat nog door de drie regeringen moet worden goedgekeurd, zal waarschijnlijk van kracht worden wanneer het vredesverdrag met Japan is gesloten. In het verdrag wordt dui delijk bepaald, dat de verplichtingen van Australië en Nieuw-Zeeland tegen over de V.S. strikt beperkt zijn tot het gebied van de Stille Oceaan. De architect L. Beye te Veere, heeft een eervolle vermelding gekre gen voor de studieprijsvraag, uitge ven door de redactie van het „Vak blad v. d. bouwbedrijven"; „Het ont werpen van een vacantieoord bestaan de uit 30 zomerhuisjes, gerangschikt voor een centraal gebouw en de wo ning van een exploitant in een bos rijke omgeving". De le prijs werd toegekend aan de heer W. van den Hoff, bouwk. teke naar te Zwolle. Vertegenwoordigers van communistisch China en afgevaardigden van de V. N. ontmoetten elkaar te Kaesong om te onderhandelen over het tijdstip, waarop de besprekingen over een wapenstilstand zullen aanvangen. (Foto per radio en telefoonlijn overgebracht. Duitser zet zonnewarmte in energie om. Na tientallen jaren van proef nemingen is het de 51-jarige Josef Krügel te Düsseldorf gelukt zonne warmte in energie om te zetten. In het door Krügel geconstrueerde ap paraat worden vier stalen cylinders met voor warmte gevoelige ammo niak aan de stralen van de zon bloot gesteld. De daarbij ontstane gassen ontwikkelen gemiddeld een druk van 15 atmosfeer. De in energie omge zette gassen worden, nadat zij een turbine hebben aangedreven, weer in stalen cylinders opgevangen en afgekoeld. (Van een onzer redacteuren.) „DANK OE WELL!" zei Minnie Mae Taylor tegen haar gastheer uit Bie zelinge, toen deze een schaal kersen voor haar neerzette. Het eerste zinnetje in het Nederlands niet slecht voor een Amerikaans meisje, dat nog maar vier dagen in Holland is en dat vier maanden geleden over dit kleine landje niet veel meer wist, dan dat er windmolens zijn en dat alle mensen er op klompen lopen! Toen ze, uit Parijs komend, in Den Haag uit de trein stapte en de controleur bij de uitgang van het station haar vragen in een zeer be hoorlijk Engels beantwoorde contrast met de Franse douane!; toen ze iets gezien had van de haar zo imponerende gebouwen, waaraan Den Haag rjjk is en ze een bezoek gebracht had aan Scheveningen ja, toen wist ze dat haar gedachten over ons land totaal zouden veranderen. Ook ai had ze, toei: ze in Maart wist dat ze naar Nederland zou gaan, alles wat maar op Holland betrekking had en wat in bibliotheken in haar buurt te vinden was, grondig bestudeerd! GROOTMOEDER KREEG PAS ELECTR1C1TEIT Minnie Mae Taylor, charmant, goed gekleed meisje van 19 jaren, is een Amerikaanse boerendochter, afkomstig uit de buurt van Russelville, in de staat Kentucky en zij logeert nu voor een poosje op de grote boerderij van de familie Scheele de Putter in Bieze linge. Ze is een van de drie Amerikaan se onderdanen, die in het kader van de uitwisseling van plattelandsjonge ren naar Nederland zijn gekomen. Een van de drie maar ook een van de velen, want aan deze uitwisseling ne men heel wat landen deel. Sinds 1948, toen het plan in werking trad, zijn al 90 boerenzoons en -dochters van Ame rika uit naar alle delen van de wereld getrokken: naar Europa, maar ook naar Israël en Nieuw-Zeeland, naar de Libanon en Brazilië. En een min stens even groot aantal uit die landen is de gast geweest van Amerikaanse boerenfamilies. Zo is een dochter van de familie Scheele de Putter het vo rige jaar in Amerika te gast geweest. NAAR BETER INTERNATIONAAL BEGRIP. Wat van dit alles de bedoeling is laat zich gemakkelijk begrijpen. „Door aan de Amerikaanse plattelandsjeugd de gelegenheid te bieden het leven op het land in andere landen mee te leven, door hen iets te laten zien van de zeden en de cultuur van die landen, zal dit uitwisselingsplan bijdragen tot de ont wikkeling van de jeugdleiders, die met kennis van zaken over het leven in andere landen kunnen spreken en tot West-Duitsland en het plan-Schuman. Beperkingen zullen eerst moeten worden opgeheven. Onder grote belangstelUng is de West-Duitse Bondsdag gisteren bijeengekomen voor het debat over de ratificatie van het planSchuman. West-Duitsland is hiermede de eerste van de betrokken zes landen. De bondsraad, de West-Duitse Senaat, heeft het wetsontwerp voor de ratificatie reeds besproken en een aan tal voorwaarden gesteld. Kanselier Adenauer heeft echter ge steld, dat de toestemming van de Se naat niet nodig is voor een verdrag, dat door de centrale regering wordt gete kend. De Bondsraad vertegenwoordigt n.l. de elf staten van West-Duitsland. Het debat van gisteren begon ru moerig, toen Adenauer opmerkte, dat het parlement Woensdagavond welis waar besloten had verder debat uit te stellen tot na het reces en dat hij de behoefte aan rust van het parlement wel erkende, doch datde rest van zijn woorden ging in het tumult ver loren en tien minuten lang was het de Kanselier onmogelijk zijn woorden te Impasse in Korea duurt voort De V.N.-delegatie, die, zoals we gisteren meldden, op weg naar Kaesong werd tegengehouden, vertoefde gisteravond nog steeds in Moensan. De com munisten, die de delegatie niet door wilde laten omdat de 20 journalisten, die voor het eerst van Kaesong uit verslagen over de onderhandelingen zouden zenden, als „verboden waar" werden beschouwd, hebben een V.N.-protest van de hand gewezen. Radio-Peking stuurde zelfs het bericht de wereld in, dat de Amerikaanse delegatie de totstandkoming van een staking van het vuren wil vertragen en nu de verantwoordelijkheid op de Noordelijken wil schuiven. Joy stuurde, nadat hem doortocht was geweigerd, een telegram aan Nam 11, de Noord-Koreaanse generaal, waarin hij zich bereid verklaarde, verder te onderhandelen als de pers vertegenwoordigers, wier aanwezigheid hij noodzakelijk achtte, doorgelaten werden. Maar de Noordelijken waren niet bereid persmensen door te laten, aleer er overeenstemming was bereikt. „Als de communisten de journalisten toelaten of hun eigen verslaggevers terugtrekken, is het hele geschil bij gelegd", zo heeft, volgens een voor aanstaande Amerikaanse senator, Ge neraal Omar Bradley, gezegd. Bradley was overigens optimistisch ten aanzien van deze impasse. „De communisten stellen krachtige pogingen in het werk om hun gezicht te redden", zei hij. hervatten. Adenauer, tenslotte voortgaande, zei, dat het parlement het verdrag slechts aannemen of verwerpen kon, doch niet amenderen. Overal in het verdrag wa ren aanknopingspunten voor verdere ontwikkeling van de Europese integra tie. De ondertekenaars zouden toetre ding van Engeland ten zeerste verwel komen en Adenauer was ervan over tuigd, dat die toetreding feit zou wor den. De politieke doeleinden van het plan waren van veel groter betekenis dan de economische voordelen. De rechtse afgevaardigden, speciaal de christen-democraten, juichten Ade nauer luide toe. Van communistische zijde maakte men voortdurend scherpe opmerkingen over „Amerikaanse in vloed" en „tussenkomst van de Hoge Commissaris McCloy'. Adenauer zei nog, dat alle betrokken landen het duidelijk achtten, dat Duits land niet tot het verdrag zou kunnen toetreden, als de beperking door het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied van de staalproductie en andere industriële beperkingen van kracht zouden blijven. President Heuss zou het verdrag niet tekenen, voordat deze beperkingen wa ren opgeheven. Adenauer bracht hulde aan Schuman voor zijn initiatief en zei te hopen, dat de Duitse zware industrie zich niet zou inlaten met een in kringen van de Franse zware industrie gevoerde tegen actie. Tenslotte werd het Plan in eerste lezing goedgekeurd. „Le Peuple" meldt, dat de Benelux- ministers tijdens hnn overleg te Goes, waarschijnlijk zullen beraadslagen over het landbouwprobleem, het munt probleem, de kwestie van de aanpas sing der lonen, de visserij en de water wegen. Algemeen verwacht men in België, dat de conferentie, ofschoon zij niet bedoeld is om tot formele besluiten te komen, tot zeer belangrijke beslissin gen zal kunnen voeren, die voor de ontwikkeling der unie van de grootste betekenis zouden kunnen blijken. In offiële kringen te Brussel is te ver staan gegeven, dat het in de bedoeling ligt het gehele terrein der hangende problemen nog eens te overzien. Dat men van Belgische zijde hoopt ter conferentie te Goes in staat te zullen zijn de kwestie van de water wegen nader tot een oplossing te bren gen, blijkt ook wel uit het feit, dat de ministers Behogne en Van Zeeland er aan de vooravond van de conferentie een bespreking met hun katholieke senaatsfractie aan hebben gewijd. A Te Delft is geslaagd voor het can- didaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur: J. H. Bun, IJzendijke. Voor het ingenieursexamen slaagde de heer P. E. A. van Nleuwland te Vlissingen. Israël heeft bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de blokkade van het Suezkanaal door Egypte. De Amerikaanse luchtmacht mag zeven vliegvelden in Frans Marokko gebrui ken. De president van de Franse republiek, Auriol, heeft de oud-minis ter van Financiën, Eetsche, gevraagd een nieuwe regering te vormen. Petsche zal Dinsdag antwoord geven. Een lijnviiegtuig is bij Aracju (Noord-Bra- zilië) in zee gestort. De 25 passagiers en de bemanning van vier kwamen om het leven. President Truman heeft Prinses Elizabeth en haar echtgenoot uitgenodigd voor een bezoek aan de V.S. Bij een ontploffing in een Kali mijn in Sonderhausen (Thüringen) zijn zeven Oostduitse mijnwerkers om het leven gekomen. En tenslotte: Anto nio Cappato te Adria, die slechts één tand bezit, deed met drie andere dorps genoten een spel, waarbij de verliezer een tand moest missen. Laat Antonio nu dat spelletje verliezen liet aan deze jonge mensen bijbrengen van enig begrip van internationale verhoudingen en van de problemen, die een wereldvrede in de weg staan" aldus luidt de doelstelling. En denk nu niet dat dit maar holle woorden zijn: als Minnie Mae Taylor vertelt hoe serieus ze haar tocht heeft moeten voorbereiden en hoe ze straks al haar belevenissen en ervaringen zal gaan doorgeven, móeten doorgeven aan haar vriendinnen en vrienden thuis en overal waar de leiding van dit uit wisselingsplan haar wil laten praten, dan begrijpt men dat dit alles geen wassen neus is. Om uitverkoren te worden moet men iets gepresteerd heb ben en dat niet alleen in school of beroep, maar ook op sociaal en kerke lijk terrein. Amerika wil waardige vertegenwoordigers sturen en als de uitverkorenen dan ook bekend zijn en zij te horen hebben gekregen naar welk land zij zullen gaan, dan wordt aan die uitverkorenen opgedragen een stu die te jnaken van aardrijkskunde, ge schiedenis, cultuur en landbouw zowel van het land dat bezocht zal worden als ook van Amerika zelf. „Had U zelf Holland boven aan het verlanglijstje staan?" vraag ik en uit de verlegen manier waarop ze kijkt weet ik, dat het een klein beetje pijn lijke vraag is! „Nee", zegt ze. „Ik wilde graag naar Nieuw-Zeeland. Holland stond nummer 2 of 3 op mijn lijstje." „Maar denk alstublieft niet, dat ik er nu nog maar één ogenblik spijt van heb!" Hoe eerlijk het gemeend is zie ik aan haar smekende ogen. Dan lachen we beiden. „AMERICAN WAY OF LIFE". Het gesprek gaat over haar thuis, de farm ergens in Kentucky, waarbij ruim 100 ha. grond behoren en waar haar vader en moeder, samen met een ander echtpaar, graan en vooral tabak verbouwen. Maar het gaat net als op een Hollandse boerderij: er zijn een paar koeien, die de families ruim schoots voorzien van melk en boteren kaas, kippen lopen er rond, er wordt groente en fruit geteeld („we hebben ook een kerseboom, maar er zit geen kersje aan van 'tjaar. Ik begrijp het niet"), er wordt geweckt en gezorgd voor wintervoorraad en al die zaken meer, die ook het Hollandse boeren leven vullen. „Is alles nu zoveel moderner inge richt dan hier?" vraag ik. „Wij hier in Europa hebben altijd zo het idee, dat vrijwel iedere Amerikaan in een eigen auto rondrijdt en dat ieder huis voorzien is van de nieuwste snufjes als koelkasten, electrische wasmachines en zulke voor ons bijna onbereikbare zaken meer." Ze lacht. „Inderdaad, we hebben een auto. Fietsen doen daar alleen hinde ren en dan alleen bij wijze van sport. Maar verderlaat ik U vertellen, dat mijn grootmoeder een jaar ge leden voor het eerst electriciteit in huis kreeg en dat ze er tot op de dag van heden nog een beetje bang voor is. Rekent U nu zelf maar uit hoe veel overdrijving er in ai die verhalen dikwijls schuilt. En in het boerenwerk is het precies zo: lang niet iedereen heeft alle ma chines die hij eigenlijk moest hebben. Maar de een helpt de ander en zo komt men er samen doorheen. Heus, het platteland van Amerika scheelt niet zoveel van datgene wat ik hier in die paar dagen heb gezien. Er is veel samenwerking en er is een zelfde geest: men gaat eens bij elkaar op visite, men leeft met elkaar mee, men kent elkaar, ook al zijn de afstanden dan zoveel groter dan hier." (Zie vervolg pag. 4, le kolom.) (Ingez. mededeling, advert.) XOttKHRlL «WE*" DE BILT ZEGT: Enkele buiten. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien, later echter ook flinke opklaringen. Zwakke tot matige Zui delijke wind, later Westelijk. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1