ZEEUWSCH DAGBLAD PERZIE AANVAARDT AANBOD VAN TRUMAN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe phase in oliekwestie „Bemiddelaar Harriman is welkom" zegt Mossadeq Extra-winstbelasting aangenomen Wapenstilstand „veel nader gebracht V*N*~delegatie tegengehouden HIPPER NIEUWS GEZONDHEID VOOR BLEEKNEUSJES Naam van stad Veere zal straks door de aether klinken Mr Ir Haveman over de moeilijk heden ten aanzien van Australië* Uitgave Stichting „Zeeuwse)- Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90. Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren l VlissingenVan der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. 7e JAARGANG No. 1918 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 12 JULI 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. -S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.32 u., onder 20.58 u. Maan op 15.19 u., onder 23.59 u. Hoogwater Vrijdag 18 Juli: Vlissingen: 8.02 u. 1.59 m., 20.24 u. 1.49 m. Terneuzen: 8.27 u. 1.79 m„ 20.50 u. 1.70 m. Wemeldinge: 9.26 u. 1.56 m„ 21.47 u. 1.37 m. Zierikzee: 9.08 u. 1.36 m„ 21.28 u. 1.17 m. HITTEGOLF IN DUITSLAND; VIJF DODEN. Minstens vijf personen zijn gisteren om het leven gekomen en grote schade is aangericht door een hittegolf, die gevolgd werd door een zwaar noodweer in de Zuidwesthoek van Duitsland. De temperatuur in Frankfort was 33 graden. Toen volgde een onweer, waarbij verscheidene gebouwen werden beschadigd en bijna de gehele oogst, in het bijzonder fruit en groente, werd vernietigd; meer dan 3000 ruiten wer den door hagel vernield. Ook in Noord- west-Duitsland woedde zwaar weer. Een wervelwind wierp duizenden bomen omver en rukte daken af. Een grote fabrieksschoorsteen viel om. De totale schade wordt op meer dan millioen mark geschat. Thorez overleden? Volgens de „Daily Mali" is de lei der der Franse communisten, Thorez, te Moskou overleden. Het onderdeel van het wetsontwerp tot wijziging van de Inkomstenbelas ting enz., inhoudend de heffing van een extra Inkomstenbelasting over bedrijfswinsten, is gistermiddag in de Tweede Kamer aangenomen met 61 tegen 26 stemmen; de voorstemmers waren de K.V.P., Partij van de Arbeid en C.P.N. Voor de stemming verklaarde de minister van Financiën dat de rege ring, als dit voorstel zou worden ver worpen, geen kans tot dekking van de militaire uitgaven meer zou zien. Mr Oud vroeg of dit betekende dat de kabinetskwestie werd gesteld; waarop de minister antwoordde dat hij aan zijn verklaring niets had toe te voegen. Perzië heeft gisteravond het aanbod van President Truman aanvaard om diens speciale adviseur, Averell Harriman, naar Perzië te zenden teneinde het oliegeschll te bespreken. Harriman zal binnen 86 uur naar Teheran vliegen. Het besluit werd aan de Amerikaanse ambassadeur, dr Henry Grady, be kendgemaakt by een onderhoud aan het ziekbed van premier Mossadeq. gehele 15 man tellende Britse Mossadeq, die, zoals men zich zal herinneren, eerst het aanbod van Tru man verwierp, zei nu, dat Harriman „welkom" te Teheran zou zijn. Toen Grady het huis van Mossadeq verliet, zei hij „buitengewoon ingenomen" te zijn met het Perzische antwoord. President Truman had voorgesteld, dat Harriman Maandag in Teheran zou aankomen. Harriman, die indertijd minister van Handel ls geweest, wordt beschouwd als de beste onderhandelaar der V.S. Hij heeft In de afgelopen jaren enige van de grootste diplomatieke opdrach ten voor zijn land vervuld. Een lid van de Perzische oliecom missie, senator Ahmad Matin Daftari, deelde tevoren In de senaat mee, dat, indien er verder nog druk op Perzië zou worden uitgeoefend, „het land een uitweg zou zoeken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zou hebben". Daftari legde zyn verklaring af in een rapport aan de senaat betreffen de het overnemen van de Installaties te Abadan. Waarnemers zyn van mening, dat Daftari's uitlating een mogelyk drei gement inhoudt om de Russen te hulp te roepen. Daftari zei verder dat, indien er geen oplossing gevonden wordt voor de huidige impasse inzake de ontvangst bewijzen, de raffinaderijen zullen moe ten sluiten. Perzië zal zich tenminste een paar maanden in moeilijke financiële om standigheden bevinden, maar de Per zische staf zal worden gehandhaafd en volledig worden uitbetaald, zo ver klaarde Daftari. DE ONDERHANDELINGEN IN KOREA. ft De besprekingen van Woensdag hebben, een wapenstilstand „veel nader" gebracht dan deze 24 uur geleden was, aldus heeft een woordvoerder van de gealllëerde delegatie Woensdagavond verklaard. Zjjn verklaring werd beves tigd door een communiqué van de V.N. Over de volgorde van de agendapunten bestond echter nog menlngsversclill. Militaire zegslieden te Washington zeggen,- aldus Reuters correspondent, dat het opperbevel van de V.N. In Korea zich zal verzetten tegen het communistische voorstel om aan beide zijden van de 38ste breedtegraad een gedemilitariseerde zone te scheppen van 10 km breedte. Het zou daaren tegen aandringen op een zone, die dich ter by de huidige militaire linies ligt. De verbonden troepen bezetten thans Militairen orders voor enkele bedrijfstakken De ministers van Economische Za ken en van Oorlog en van Marine delen mede, dat de regering in ver band met de bestaande slapte In be paalde bedryfstakken, heeft besloten het tydstlp voor het plaatsen van een aantal militaire orders te vervroegen. De betrokken bedryven kunnen op deze wyze in de gelegenheid worden gesteld de leemte in de bezetting van het productie-apparaat, voorzover de omstandigheden dat mogelijk maken, op to vullen. Binnen enkele dagen zullen belang rijke orders worden ondergebracht by de schoenenindustrie, terwijl voorberei dingen worden getroffen om zo spoe dig als in verband met de technische omstandigheden mogeiyk is, eveneens vrij aanzieniyke bestellingen by de textielindustrie te plaatsen, met name in de confectie-industrie. Uitslag elfde nationale beiaard wedstrijd. De elfde nationale beiaardwedstrijd, die zoals bekend, gisteren te Rotter dam is gehouden, is gewonnen door Jan van Balkom uit Den Bosch, die hiermede f 300.won. De 2e prijs van f150.was voor Arie Peters uit Nij megen. Aan de R.H.B.S. te Terneuzen is by de overgangsexamens ruim 45 der leerlingen gezakt. LAATSTE NIEUWS De delegatie der V.N. voor de onder handelingen over een staking van het vuren in Korea, is heden op de weg naar Kaesong door een gewapende wachtpost tegengehouden. Vice-Admlraal Turner Joy en de an- Jere leden der delegatie, aan wie de doortocht werd geweigerd, moesten terugkeren. Vice-Admiraal Joy heeft in een tele- {ram aan Generaal Nam II gemeld, lat een communistische wachtpost dé veg naar Kaesong voor zijn motor- convooi heeft versperd. Hy verklaart zich in deze boodschap bereid naar Kaesong terug te keren, wanneer hy een verzekering ontvangt, dat zijn con- vooi, „de door mij noodzakeiyk geach te persvertegenwoordigers inbegrepen", zal worden doorgelaten. Volgens het hoofdkwartier der V.N. te i okio heeft Joy het convooi op draait gegeven naar de linies der ver bondenen terug te keren. posities tot 32 km ten Noorden van de breedtegraad, behalve op de Wes- telijke flank, waar de Noordelijken en kele punten in Zuid-Korea bezetten. Functionarissen te Washington twij felen er niet aan of een eventuele Noordeiyke eis tot terugtrekking van de verbonden troepen uit Korea als voorwaarde voor een bestand, zal vier kant van de hand worden gewezen. Wel zou een dergehjke terugtrekking kun nen worden aanvaard als deel van een definitieve vredesregeling. Men beschouwt het als belangrijk, dat in de gemelde communistische voor stellen niet verwezen wordt naar toe zicht achter de linies om schendingen van de wapenstilstandsovereenkomst tegen te gaan. De berichten meiden slechts, dat zy voorstelden, dat als de strijdkrachten uit een gelemilitariseer- de zone langs de 38ste breedtegraad worden teruggetrokken, een niet-mili- taire commissie op dit gebied toezicht zou dienen te houden. In Washington wordt algemeen aan genomen, dat het opperbevel van de V.N. commissies eisen, die toegang Korea zou hebben van het bestand. voor toezicht tot alle delen gedurende de zou van tijd r k i j custeravond is Prinses Vvilnelmina in ons land met de Dakota van Prins Bernhard teruggekeerd uit Noorwegen. De Prins vloog het toestel zelf. By Leiden is gisteravond om 9 uur een electrische trein uit de rails gelopen. Er deden zich geen persoonlyke onge lukken voor. Met de schrik vrij kvvam ook de automobiliste die gister middag met haar wagen in de Wees- pertrekvaart reed. Een passerend wiel- rqder dook de wagen na en redde haar van een wisse dood. In het land van Weert heerste gisteren een noodweer. Bomen waaiden om en de bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in. De hoogleraren van de sociaal-economische faculteit te Makassar, die thans in ons land zijn, zijn door het Indonesische ministerie van Onderwys telegrafisch dringend verzocht terug te keren, want 67 studenten zitten met de han den in de schoot. De K.L.M., die in de toekomst de beschikking krijgt over een aantal nieuwe verkeersvliegtuigen zal het corps stewardessen en stewards gaan uitbreiden. Het „Haagse spook" dat nog steeds honderden nieuwsgieri gen naar de Paets van Troostwyk- straat lokt, heeft zich gisteravond weer met, zy het schaarse, kloppen gemeld. De politie zoekt nog tevergeefs naar de oorzaak van de klopgeluiden. Ook in Keulen klonk een hevig gebol- d:r op een zolder. Maar dat kwam van een koe, die vreedzaam lag te herkau wen, maar zo schrok van een hond, dat ze een trap van 19 treden oprende. De brandweer moest haar via het dak met een kraan omlaag takelen. In In donesië hebben vertegenwoordigers van 13 politieke partyen een comité opgericht, dat gekant is tegen het voornemen van Soekarno om als ge woon arbeider twee dagen aan een draaibank in het marine-etablissement te gaan werken. „Hij kan zyn krachten beter wyden aan staatzaken en het regeringsprogramma ter verhoging van de welvaart', zegt men boos. De gehele lb man staf van het olieveld te Gatsj Saran, waar de BritsIraanse oliemaatschap- pij de bronnen heeft gesloten, is Woensdag vertrokken en heeft de Per zische oliemaatschappü verzocht het werk over te nemen. Tot dusver heb ben de Perzen dit verzoek niet be antwoord. Een vooraanstaande Perzische func tionaris van de BritsIraanse olie maatschappü, Behesjti, deelde Reuter per telefoon mee, dat hij van de maat schappij opdracht had gekregen, in af wachting van instructies van de Perzi sche oliemaatschappü de onderhouds werkzaamheden voort te zetten. „Als ik hiertoe opdrecht krijg, kun nen wü de bronnen opnieuw openen en ruwe olie naar Bandar Masjoer pom pen", zo zei hü. Woensdagmorgen heeft het Britse fregat „Flamingo" Basra verlaten op weg naar Abadan, teneinde de krui ser „Mauritius" af te lossen, die daar büna veertien dagen heeft gelegen. C.B.T.B.-ers vergaderden in Sneek De heer Clir. v. d. Heuvel als voorzitter herkozen. Op de vooravond van de 33ste alge mene vergadering van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, die ditmaal in Leeuwarden werd gehouden, is in de huishoudeiyke vergadering de heer Chr. v. d. Heuvel uit Leiden m.a.s. her kozen ais voorzitter. Gisteren werd de vergadering ge opend door de voorzitter van de Friese C.B.T.B., de heer Gerbrandy, waarna de heer van de Heuvel refereerde over „D positie van ons, van onze stand en onze organisatie". Hy besprak hierin o.m. de Nederlandse exportpolitiek, de loon- en prijsvraagstukken en de be drijfsorganisatie en belichtte de afwy- zende houding van de C.B.T.B. tegen het voorgenomen productschap van de akkerbouw. Vervolgens werd gesproken door de Commissaris der Koningin, mr P. Lint horst Homan, de heer J. de Ruiter namens de C.H. Tweede Kamerfractie, de heer Aigra namens le en 2e Kamer fractie vaq de A-R- en de heer Lage- veen namens het L.E.I. en de St. v. d. Landbouw, 's Middags sprak de heer Aigra over „Geur en kracht van het platteland". Vandaag worden excursies gemaakt. 2000 koorleden zongen op nationaal zangfeest. Zestig koren uit het gehele land heb ben gisteren deelgenomen aan het na tionale zangfeest van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereni gingen, dat te Doorn werd gehouden. In zqn openingswoord heeft de voorz. van de Ring Utrecht, de heer G. van Dqk, zqn vreugde er over uitgespro ken, dat ditmaal ook uit Limburg, Zeeland en het Noorden deelnemers waren gekomen. Hierna zongen 2000 koorleden, begeleid door de Utrechtse Chr. Muziekvereniging „De Bazuin", Gezang 149 en het bondslied. Later op de dag lieten de koren zich afzonder bjk horen. De dag werd met een con cert besloten. ECHTPAAR AANGEREDEN: MAN GEDOOD, VROUW ZWAAR GEWOND. Op de rijksweg Amsterdam-het Gooi ls gistermorgen het echtpaar Bartels uit Den Haag door een personenauto aangereden. Ondanks het geven van signalen en krachtig remmen kon de bestuurder beide mensen, die zonder aandacht aan het verkeer te schenken, de straatweg overstaken, niet meer ontwyken. De man werd over de mo torkap geslingerd en op de grasberm geworpen. Hy was op slag dood. De vrouw werd zwaar gewond en is in zorgwekkende toestand naar de Majel- lastichting te Bussum overgebracht. De bestuurder van de auto treft geen schuld. Diefstal en vandalisme in Terneuzen Dader door politie gegrepen. Door de politie te Terneuzen ls de 23-jarige Terneuzenaar C. L. In hech tenis genomen, verdacht van diefstal, vandalisme en schennlng der openbare eerbaarheid. De jongeman, die hetgeen hem tenlaste is gelegd, heeft bekend, zou vandaag, in afwachting van zyn berechting, weer op vrije voeten ge steld worden. nogal Hy heeft nogal heel wat op zün kerfstok. Zaterdagavond om half 12 werd de politie gealarmeerd door Mevr. K., wonende aan de Schelde- kade, dat zich op het terrein achter haar woning een man ophield, biyk- baar met minder goede bedoelingen. Toen de politie zich naar het be wuste pand begaf, ontmoette men onderweg C. L., die in het bezit was van 2 handdoeken en een theedoek, die, naar hü vertelde, voor het baden bestemd waren. Men kon hem niets ten laste leggen en liet hem dus vrij. Dezelfde nacht werd echter de po litie opnieuw gealarmeerd over de diefstal van een damesrijwiel en een badhanddoek. De politie besloot der halve L. van bed te lichten en onder wierp hem aan een verhoor. Hü be kende zich schuldig aan diefstal en later ook aan het plegen van schen- ning der openbare eerbaarheid gedu rende de laatste weken. Het kwam vast te staan, dat men tevens de hand had gelegd op de man, die 's nachts met zware stenen ruiten ingooide. MIDDENSTANDERS VRAGEN: Soepelheid bij invordering van belasting De commissie van overleg van de middenstands-vakcentralen heeft in 'n adres Minister Lieftinck verzocht de noodzakelijke soepelheid bij de invorde ring van belastingen te betrachten. Met grote bezorgdheid heeft de com missie kennis genomen van de huidige gang van zaken. De laatste weken is door de abnormale prijsdalingen duide- ïyk gebleken hoe het zakenleven er voor staat en de accountantsrapporten tonen duidelük aan, dat de veelheid van aanslagen die thans binnenkomen, voor vele ondernemingen de feitélyke onderg'ang betekenen en dit kan toch geenszins de bedoeling zijn van het financieel beleid. In liuü werd te Egmond aan Zee de eerste steen gelegd voor het Beatrix- huis van de Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniën. Tijdens de oorlog „ontfermden" de bezetters zich over het vacantiehuis met het gevolg, dat er niets van overbleef. In 1949 werd met de herbouw begonnen en het Beatrixhuis van nu, een smaakvol en fraai ingericht gebouw, huisvest een schare van over de honderd kinderen, die volop kunnen genieten van de prachtige natuur en de zee. De onderste foto toont het mooie en prettig ingerichte Beatrixhuis op de heuvel. Foto boven: Als het weer het verblijf in de open lucht niet toelaat, vermaken de kleinen zich in de gezellige zaaltjes. Er worden spelletjes gedaan of er wordt een prachtig verhaal voorgelezen, waar met aandacht naar geluisterd wordt. Men zie ook het artikel van onze Utrechtse correspondent op pag. 2. Radio-reporters lieten brandklok luiden RADIO-UITZENDING NAAR WEST-INDIE WORDT VOORBEREID. In één der Schotse huizen van Veere klonk gistermiddag nog eenmaal de bronzen stem van de grote luidklok. Het was of de tyd even stil stond, toen de zware galm van de klok in do museumzaal langzaam wegstierf. Buiten speelde de beiaard de bekende wysjes en In de haven meerden de vissers- scheepjes. In de vismyn was de afslag in volle gang. Voor de Schotse hulzen stond de reportagewagen van de Wereldomroep. „Veere, een stad in Zeeland, een handvol oude huizen, een Hollandse minaret, opbloeiend uit één van Euro pa's mooiste stedenhuizen, een kerk; die als een rots op het weke land staat, geloof, dat de eeuwen kan trotseren." In de nacht van 21 op 22 Juli a.s. zal de omroeper deze woorden voor de microfoon uitspreken. Vele Nederlan ders in de West zullen hun oren spit sen. Zy zullen geboeid luisteren naar wat over dat oude stadje wordt gezegd. De uitzending vindt plaats in de 31, 49 en 16 m. band en duurt van half 1 tot 1 uur. De aanleiding. Wat was eigenlijk de aanleiding tot dit klankbeeld over Veere? Reporter Gert Garthoff gaf het antwoord. In 1666 voer Abraham Krijnsen, een Mid delburgse jongen, met zeven scheepjes naar de West. Hy verloor onderweg één van zyn schepen, maar wist een ander schip op de Engelsen te verove ren. De vloot kwam behouden op de Surinamerivier aan. De mannen ver overden een fort, dat zü Zeelandla noemden. Later kreeg Engeland Man haften in ruil voor Suriname, waar de Zeeuwen zich vestigden. Deze geschie denis nu was de aanleiding tot een klankbeeld VeereNew-York, dat op Manhatten is gebouwd en Paramaribo, hoofdstad van Suriname. Veere, de Emigratie-mogelijkheden. Er komt een Centraal Emigratiebestuur. Ter gelegenheid van de landbouwweek te Wageningen heeft de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, over de organisatorische aspecten van het emlgratlevraagstuk gesproken. De snelle ontwikkeling van de emigratie sedert 1947 en de daarmede samenhangende problemen schetsend, deelde spr. mede, dat in het eerste halfjaar 1951 reeds meer dan 21.000 emigranten ver trokken. Dit is een gelijk aantal als In het gehele jaar 1950. Hy sprak de ver wachting uit, dat dit jaar wellicht 35.000 emigranten ons land zullen verlaten. Van deze emigranten begeven zich ongeveer 13.000 naar Canada, in welke trek de agrarische beroepen nog steeds verre overwegen, ofschoon een kente ring is waar te nemen. In het genoemde aantal zyn ongeveer 2.000 beoefenaren van niet-agrarische beroepen begrepen. Gezien de toenemende mogelykheden, welke Canada voor deze groepen biedt, verwacht de heer Haveman dat zy een toenemend aandeel in de trek naar dit land zullen hebben. De trekkracht naar Nieuw-Zeeland neemt nog steeds toe. Onder de met dit land afgesloten emigratie-overeen komst kunnen in verband met de zeer grote woningschaarste uitsluitend on- gehuwden van 1835 jaar vertrekken. Voor de gehuwde emigranten, met of zonder kinderen, geldt in het algemeen een ieeftydsgrens van 50 jaar, doch zy kunnen slechts toelating verkrijgen, in dien zy in het bezit zyn van een aan vaardbare huisvestingsverklaring. Verwacht mag worden, dat dit jaar ongeveer 3.000 Nederlanders naar dit land zullen vertrekken. De afvaart van de „Zuiderkruis", de eerste rechtstreek se tocht van een Nederlands emigran tenschip naar Nieuw Zeeland door het Panamakanaai, is voor beide landen 'n grote gebeurtenis. Ten aanzien van Australië heeft zich na de feitelyke inwerkingtreding van de emigratie-overeenkomst op 1 Juni j.l. uiteraard nog geen duidelyke ont wikkeling afgetekend. Met de Austra lische regering werd ovreengekomen, dat in de periode 1 Juni31 December van dit jaar 12.000 Nederlanders zou den kunnen emigreren onder wie 1.500 gezinnen met ten hoogste vier kinderen jonger dan 16 jaar. (Zie vervolg op pag 2). stad met een rijk verleden, New-York, wereldstad van het ogenblik en Para maribo, stad met een schone toekomst. De opnamen. Er zyn voor dit klankbeeld in Veere heel wat opnamen gemaakt. Het was stiller dan ooit in het oude Kraanstraatje, toen in het aardappel veldje achter de Schotse huizen gister middag de microfoon stond opgesteld. Reporters en technici hielden de jeugd op een afstand, want ieder geluid kon de opname van het beiaardspel van Jan Kwist schaden. Zelfs de timmer man moest een ogenblik zyn gereed schap laten rusten Alleen de mussen in de toren en de meeuwen op het dak van de Schotse huizen trokken zich van het geval wei nig aan. Ter ere van Valerius, die in Veere geleefd en gewerkt heeft, stegen daar de klanken van zyn gebed: „O Heer, die daar des Hemels tente spreidt", omhoog. Voordien had in de Hervormde Kerk de heer Kwist op het enige tyd geleden in gebruik genomen orgel een melodie van J. P. Sweelinck ten gehore gebracht. En gisteravond zong het kerkkoor van de Herv. Ge meente van 'tZand in de kerk Ps. 138 vers 1 en 4, waarvan eveneens opna men werden gemaakt. Het klankbeeld zou niet volledig zyn geweest, wanneer niet in de Campveerse toren de krach tige Mozartvleugel zou zyn bespeeld. Dat geschiedde eveneens door Jan Kwist. Brand De vrolyke noot in deze serie op namen vormde het luiden van de luid klok in de stadhuistoren. Na afloop van het beiaardspel zou deze klok wor den geluid. Toen men echter de op namen liet terugdraaien, kwam ge meente-secretaris van der Hiele hard aanlopen met de mededeling, dat het luiden maar moest vervallen, omdat de klok alleen bii brand wordt gebruikt. Zou het doorgaan, dan zouden binnen enkele ogenblikken de Veerse brand weerlieden arriveren om te horen, dat ze door de radioreporters in het ootje waren genomen! De yverige klokkelui- der, de heer Brouwer, werd echter naar de brandweerlieden gestuurd om te vertellen, dat ze by het luiden rustig aan hun werk konden blijven, zodat ook deze opname doorgang kon vinden. Tenslotte trok het gezelschap naar de Schotse huizen, waar de heer Kwist, nu niet hoog in de toren de beiaard bespelend, maar op zün rug liggend, met zün voet nog éénmaal de klanken van deze „gepensionneerde" luidklok liet horen. De Vismyn werd niet overgeslagen, hoewel het voor de reporters een tegen valler was, dat door middel van de münklok werd geveild, waardoor niet die opname kon worden gemaakt, die ervan werd verwacht. Het leven in Veere ging inmiddels gewoon door en slechts de schooljeugd had belangstel ling voor de wagen en de met kabels en microfoons sjouwende mannen De naam Veere zal straks door de aether klinken, samen met de namen van wereldsteden en In het oog van vele Nederlanders, die vèr van huis orgel, spinet en beiaard horen, zal iets van gerechtvaardigde trots flonkeren! Veere's burgemeester bedacht een prijsvraag. De burgemeester van Veere, Jhr I. F. den Beer Poortugaei, heeft het initiatief genomen tot een prijsvraag. De stadsbeiaardier, Jan Kwist, zal zo als gebruikelyk op Zaterdag 21 Juli a.s., 's avonds van 8 tot 9 uur, weer een concert geven. De melodieën, die worden gespeeld, zullen niet van tevo ren worden aangekondigd. Het publiek, dat op Zaterdagavonden tydens de con certen Veere pleegt te bezoeken, zal moeten raden, welke melodieën de heer Kwist speelt. Inzendingen kunnen tot en met Dinsdag 24 Juli a.s. worden ingeleverd. De burgemeester heeft voor de winnaar een fraai boekwerk uitgeloofd. KABELDIEVEN MOETEN 2 MAANDEN ZITTEN. De taxi-ondernemer L. H. uit Nw.- en St.-Joosland is gisteren door de Arr. rechtbank te Middelburg veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waar van acht maanden voorwaardelyk met een proeftyd van drie jaar en onder toezichtstelling. Hy had namelyk een grote hoeveelheid iaagspanningskabel uit de Nw.- en St.-Joosiandpolder ge stolen. Zü'n heipers, de loswerkman H. A. V. en de chauffeur J. Z., beiden uit Vlissingen, werden ieder veroor deeld tot vier maanden waarvan 2 maanden voorwaardelyk met 2 jaar proeftijd. Zeeuwse Zendingsdag te Biezelinge slaagde uitstekend. De gisteren te Biezelinge georgani seerde Zeeuwse Zendingsdag kon, van wege de regen, niet, zoals voorgaande jaren, In een der rijke fruitboomgaar den worden gehouden. Maar in de rui me graanloods van de heer Balken ende was het niet minder gezellig en de velen, die deze dag hebben byge- woond, zullen er dan ook met genoe gen op terugzien. Vyf sprekers hebben er het woord gevoerd, nadat ds Gruppen van Bieze linge het openingswoord had uitgespro ken. Allereerst sprak ds M. S. Roos van Zwyndrecht over „Onze opdracht voor de heidenen", daarna was het woord aan ds G. H. Polman van 's-Gravenhage, die in zyn rede „Zen- dingspraktyk" allerlei interessante by- zonderheden vertelde over het werk onder de Toeradja's. Na de pauze sprak ds M. Boertion van Wormerveer, de toekomstige zendeling voor de Staat Israël, over het werk in deze staat. Ds B. van Smeden van Rotterdam medi teerde over „Onze attestatie". De laat ste spreker, de evangelist G. Visser van Urk, behandelde het onderwerp „emi gratie". Zijn werkterrein ligt in de N.O. Polder en hy vertelde over het zegenrijke werk, dat daar in de kam pen en onder de jongeren wordt ver richt. Ds Gruppen sloot deze dag met gebed na een woord van dank tot allen die aan het welslagen ervan hadden meegewerkt. DE BILT ZEGT; Koeler. Veranderlyke bewolking met voor- namelyk in het binnenland enkele bui en, hier en daar vergezeld van onweer. Matige, tü'delyk vry krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1