Zwitsaletten Hum Held de loupe De B.S. had eea slechte administratie. Chefarine „4" doet wonderen Nieuwe premis Zieken fondsen. J Hippisch feest tijdens Vee- en Paardendagen te Utrecht. Regering houdt vast aan confis catie van Duitsevermogens- bestanddelen» Nederlandse experts moeten in Indonesië blijven» Oost-Duitse Volkspolitie wordt tot de tanden toe bewapend» Sport en spel Woensdag 11 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD P&gina 2 Gewest X had een groot tekort en kon dit niet verantwoorden. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, die zich bezig heeft gehouden met de begroting van oorlog over het dienstjaar 1948, was destyds gevallen over een bedrag van f 272.010,97. Dit bedrag was n.l. op de begroting opgevoerd om een tekort te dekken van gewest X van de binnenlandse strijd krachten; dit tekort kon echter op geen enkele wyze verantwoord worden. In «en nota aan deze commissie heeft de minister van oorlog nu het volgende medegedeeld: In hoeverre de administratie van dit gewest niet klopt, is niet met zekerheid aan te geven. Genoemd gewest bestond uit zes districten, t.w. Centrum, Noord, Oost, Zuid, West en Randgemeenten, alsmede uit circa dertig diverse onder delen, staven en diensten. Al deze onderdelen voerden op hun eigen wqze en naar eigen inzicht de geldelijke administratie. Bovendien heerste groot gebrek aan ter zake kun dig administratief personeel. Menigmaal werd een lid, dat zich in de illegale periode bijzonder had onderscheiden, doch overigens verstoken was van ad ministratieve kennis of inzicht, als ad ministrateur aangesteld en als zodanig te werk gesteld. De loongrens, welke in sommige sociale verzekeringswetten voorkomt, is zoals bekend met ingang van 2 Juli j.l. verhoogd van f4725,tot f4925,per jaar. Het maximum dag loon, waarnaar de premies en de uit keringen worden berekend, is van 13 op 14 gulden gebracht. Als ziekenfondspremie moet op het loon van de werknemer 1,8 pet tot ten hoogste 25 cent per dag, f 1,51 per week of f 6,57 per maand worden ingehouden. Ten behoeve van de ziekengeldverze kering kan, behoudens toegestane uit zonderingen, 1 pet van het loon tot ten hoogste 14 cent per dag, 85 cent per week of f 3.65 per maand worden ge kort. Gebleken is, dat vele betalingen ge schiedden op „niet te verantwoorden wijze", d.w.z. zonder bewijsstnk of zon der deugdelijk bewijsstuk, terw\ji in meerdere gevallen zelfs generlei aan tekening van deze uitgaven werd ge houden. Door een accountant is getracht aan de hand van de aanwezige bewijsstuk ken enerzijds en van de verschafte fondsen anderzijds achteraf een gelde lijke verantwoording op te bouwen, waarbij voor het „tekort" van f272.010,97 geen of geen aan normale eisen beantwoordende' bewijsstukken kon worden gevonden. Uit het hiervoren gestelde blijkt ech ter, dat dit in genen dele bewijst, dat dit bedrag verduisterd en/of ontvreemd zou zijn. Vorenbedoeld accountantsonderzoek, alsmede een vanwege het ministerie in gesteld onderzoek door de Kon. Ma rechaussee, heeft geen grond opgele verd om een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen een of meer der voor malige functionarissen by bedoeld ge west, terwyl het in verband met de ten dele zeer gebrekkige of afwezige admi nistratieve bewyzen en gegeven niet mogeiyk is en bovendien ook moreel niet verantwoord zou zijn, bepaalde per sonen alsnog geldeiyk geheel of gedeel- teiyk aansprakeiyk te stellen voor de ontbrekende kasbewyzen. Zittend in de kamer zagen sommige Eindhovenaren het dak van hun huis De gelukkige bezitters van een televisietoestel in Eindhoven heb ben Zaterdagmiddag, terwijl ze thuis lui in een gemakkelijke stoel zaten, hun mooie stad uit de lucht kunnen bewonderen. Hoe dat mo gelijk was? De heer en mevrouw Boesman waren n.l. met hun ballon ,JHenri Dunanf van het P.S.V. opgeste gen met een televisiecamera aan boord. Op een hoogte van onge veer 60 m. hing de ballon boven de stad en werden de fraaiste op namen gemaakt, ondanks de ste vige wind en de heftig schomme lende mand. De ballon was voor alle zekerheid aan kabels opge laten. Truman in September naar San Francisco? Volgens een bekendmaking van het Witte Huis la het mogelijk, dat Truman begin September naar San Francisco gaat in verband met de ondertekening van het vredesverdrag met Japan, die naar verwachting tussen 4 en 8 Sept. zal geschieden. Nieuwe munten in Indonesië. Indonesië zal spoedig 10 millioen rupiah aan stuivers, 25 millioen aan dubbeltjes en 50 millioen aan kwart jes in omloop brengen. De uitgifte van deze geldstukken, die in Utrecht ge munt worden, zal geschieden bij nood- muntwet. Op het ogenblik zijn er muntbiljet- jes van een dubbeltje af in omloop. De Nederlands-Indische munten, die in nog grote getale op Bali en Lombok gebruikt worden, zullen eveneens bij noodwet aan de geldomloop onttrok ken worden. ngez. mededeling, adv.) Als U voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat - dadelijk -n of twee Rennies en 't vuur is .iij vdorbaat geblust. Hoewel Rennies de i.ovigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste gewoon te, hun Rennies dadelijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygië nisch. Vraag een doos Rennies by Uw Apotheker of Drogist. Telken jare worden tijdens de Jaar beurs te Utrecht vee- en paardendagen gehouden. Dit jaar zal hieraan bqzon- dero luister worden bqgezet, doordat deze dagen 12 en 13 September tevens liet hoogtepunt zullen betekenen in de viering van het 25-jarig jubileum van de Kon. Ned. Federatie van lan- deiyko rjjverenigingen. De 12de September zal grotendeels aan het paard gewijd zijn. 's Morgens zullen twee kampioenhengsten en twee kampioensmerries worden aangewezen uit de warmbloedfokkerij, waarvoor het gemeentebestuur van Utrecht kampi- oensprljzen beschikbaar heeft gesteld, terwijl 's middags een concours hippique zal worden gehouden, tijdens welk de kampioenschappen van Nederland van de federatie verreden zullen women. 'In het teken der t.b.c.- bestryding. De nationale vee- en paardententoon- stelling, die Donderd.agsoch tends 13 September gehouden zal worden, staat in het teken van de landelijke actie tot het t.b.c.-vrij maken van de rundvee stapel. Er is bepaald dat in de groepen \oor fok-, gebruiks- en handelsvee uit sluitend t.b.c.-vrije runderen mogen worden ingezonden. Voor fok. en ge- bruiksvee zal een witte- of groenstreep verklaring worden geëist, voor handels vee is een geldige verklaring van een gezondheidsdienst of een exportverkla ring voldoende. Daar runderen met een exportverklaring vooj de binnenlandse markt niet als t.b.c.-vrij worden aan gemerkt, zal elk der dieren van een •kenteken worden voorzien, waaruit blijkt welk soort verklaring het dier begeleidt. Hef programma wordt besloten met een groot landelijk concours hippique, waarbij het kampioenschap voor Neder land eenspannen hakneys zal worden verreden. Beneluxlanden trekken één lijn. In haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer heeft de regering haar standpunt toegelicht ten aanzien van de confiscatie van vijandelijke vermo- gensbesianddelen. Zoals men weet is dit een der laatste onderwerpen, die nog door de Eerste Kamer behandeld moeten worden alvorens ook Nederland kan overgaan tot het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland. In de M.v.A. wordt onder meer ge zegd, hoe bq herhaling is gebleken, dat de Duitse bondsregering tot dusverre weinig begrip heeft getoond voor het recht der geallieerden om de opbrengst van do» Duitse vermogensbestanddelen in hun landen, als een /ij het zeer bescheiden bqdrage tot de vergoeding der door Duitsland aan deze landen toegebrachte schade aan te wenden. De regering kan zich geheel vereni gen met hetgeen door tal van leden omtrent de confiscatie zonder vooraf gaand tractaat is opgemerkt. Inderdaad is de regering van oordeel, dat de on derhavige materie meer het karakter heeft van een onteigening en wel tot verhaal van een schadevordering dan van een verbeurdverklaring. Het is juist dat de Nederlandse oor logsslachtoffers door dit ontwerp niet een grotere schadeloosstelling zullen verkrijgen. Echter zal zonder confisca tie van het vijandelijk vermogen het Nederlandse volk meer belasting moe ten betalen om de middelen voor de vergoeding van oorlogsschade op te brengen. Naar aanleiding van de opmerkingen over een gemeenschappelijk standpunt der Benelux-landen ten aanzien van het vraagstuk van het vijandelijk vermogen, kan worden medegedeeld dat de rege ring hierover herhaaldelijk contact heeft opgenomen met de regeringen van België en Luxemburg, dat het voorts mogelijk is gebleken om tijdens bespre kingen met de regeringen der bezet tende mogendheden een gemeenschap pelijk Benelux-standpunt naar voren te brengen en dat er een gelijkluidend me- tingez. mededeling. advert.) morandum te dezer zake door de Bene lux-landen aan de regeringen der be zettende mogendheden is aangeboden. (Wij tekenen hierbij aan, dat dezë materie momenteel onderwerp van be spreking is op de conferentie tot rege ling van de Duitse schulden. Het stand punt van Duitsland is, dat volgens het volkerenrecht de geallieerden niet het recht hebben Duitse vermogensbestand delen van vóór de oorlog te gebruiken als herstelbetaling van In de oorlog toegebrachte schade. Duitsland wü deze vooroorlogse vermogens gebruiken ais betalingsmiddel voor vooroorlogse schuld. Naar aanleiding hiervan is door de Duitse pers al felle critiek geleverd op de houding der geallieerden waarbij vooral Nederland het heeft moeten ontgelden. Red. Zeeuwsch Dagblad). Opzienbarend artikel in de „Abadi", „Laten wy open kaart apelen: Kunnen wy zelf ons land besturen T Moeten wij vreemde krachten, die ons land worden aangeboden, weigeren? Wanneer wy er van overtuigd zijn, dat wy met onze eigen krachten kunnen werken, laten wjj dat dan bewyzen. Laten wy dan hard werken en de zevenurige werkdag te niet doen, teneinde ons land op te bouwen. Doch wanneer wy eeriyk zyn, moeten wy erkennen, dat wy nog vreemde krachten nodig hebben. Waar kunnen wy die personen vinden, die ons land door en door kennen? Het antwoord heeft men niet ver te zoeken, aangezien alleen de Nederlanders aan de gestelde eisen voldoen", aldus schrijft het blad „Abadi" (Masjumi) in een artikel over de Nederlandse ambtenaren naar aanleiding van de binnenkort verstrykende termUn van twee jaar, die in de overeenkomsten van de R.T.C. is vastgelegd inzake de tewerkstelling van Nederlandse ambtenaren by de Indonesische re gering. „Abadi" vervolgt, dat reeds vele Nederlanders naar Nederland zijn te ruggekeerd zonder het einde van de termijn van twee jaren af te wachten Daaronder waren er natuurlijk, die zich niet aan de nieuwe verhoudingen heb ben kunnen aanpassen, doch ook men sen, die om andere redenen naar hun vaderland zijn teruggekeerd, mensen, ïe er aan twijfelden of in Indonesië hun lijf en goed gegarandeerd konden worden geacht wegens de vele moorden op Nederlanders. Velen hebben ook ont slag gevraagd, aangezien hun positie als adviseur hier als van generlei waar de wordt beschouwd. Het is best te be grijpen, dat na vijf jaren van strijd voor de onafhankelijkheid tegen de Neder landers, vele Nederlanders door de In donesiërs worden gewantrouwd. Velen onzer zijn bevreesd voor een eventuele geheime activiteit, die Nederlanders zouden kunnen voeren, teneinde in In donesië wederom de heerschappij te verkrijgen. Er is echter één ding, dat de massa is ontgaan: op 4 Juli hebben de laatste Nederlandse militairen Indo nesië verlaten. Dit feit plus de gedachtengang en overtuiging van de meeste Nederlan ders in Indonesië, dat de Nederlandse regering hier nimmermeer zal kunnen overheersen, zijn redenen om het wan trouwen ten opzichte van de Nederlan ders te doen verdwijnen. „Abadi" besluit met het uitspreken van de hoop, dat de kwestie de volle (Ingez, mededeling, adv.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F 0.7S GESCHENK VAN NEDERLAND AAN SURINAME EN NED. ANTILLEN. De moeilijke omstandigheden, waarin Nederland na de laatste wereldoorlog was komen te verkeren, hebben Suri name en de Nederlandse Antillen, na de reeds gedurende de oorlog betoonde aanhankelijkheid aan de Nederlandse zaak, aanleiding gegeven nader spon taan belangrijke hulp aan Nederland te bieden. Deze bewijzen van saamhorigheid hebben reeds enige jaren geleden de gedachte doen rijzen aan het Surinaam se volk en aan dat van de Nederlandse Antillen een geschenk aan te bieden voor deze ten zeerste gewaardeerde hulp. Voor de uitwerking van dit denk beeld is echter zeer veel overleg nodig geweest, zodat eerst thans tot deze uit voering kan worden overgegaan. Het overleg heeft ertoe geleid de keuze te bepalen op een monument, op te richten resp. te Parabaribo en te Willemstad, dat uitdrukking geeft aan de dankbaarheid van het Nederlandse volk voor de verleende hulp en aan de verbondenheid van Nederland, Surina me en de Nederlandse Antillen. De kosten van deze kunstwerken zullen in totaal f 50.000 bedragen. De regering heeft dit bedrag by de Kamer aangevraagd. aandacht van de regering zal hebben, nu wij voor het aflopen van de termijn van twee jaar staan, opdat wij de ex perts en deskundigen niet zullen ver liezen. Het bezoek van dr Schacht. Devraag met betrekking tot het werven van buitenlandse deskundigen houdt ook in regeringskringen de ge moederen bezig nu bekend is geworden, dat de vroegere Duitse minister van ünenciën, dr Hjalmar Schacht, naar Indonesië is uitgenodigd. De minister van financiën, '-Vihisono, heeft aan Aneta desgevraagd medege deeld, dat de regering officiee; nog niet op de hoogte is van het bezoek van Schacht. De minister zeide, dat dr Su- mitro inderdaad opdracht van de re gering ontving om deskundigen in het bankwezen en op het gebied van finan ciën en economie in Europa aan te wer ven. „Indonesia Raya" echter noemt het aantrekken van Schacht een „stap in het duister". Indonesië heeft uit het buitenland uitvoeriïigskrachten nodig en geen krachten, die de grote lijnen van de politiek in het land bepalen. Want toezicht op de financiële politiek raakt ook de defensie en de economische po litiek. ZWARE STRAFFEN IN HAAGSE OPLICHTERS- AFFAIRE. De Haagsf rechtbank heeft gister morgen uitspraak gedaan in de Inge wikkelde oplichterszaak, die 14 dagen geleden voor dit college uitvoerig werd behandeld. Negen van de 14 verdachten in deze affaire hebben thans terechtge staan en hedenmorgen hun vonnissen vernomen. Zij worden ervan beticht di verse lieden voor tezamen een bedrag van ruim een millioen te hebben opge licht. Acht van hen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van ne gen maanden tot drie jaar. Slechts de Haagse radlotelegrafist van Buren werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Totale sterkte zal 100.000 man bedragen. Volgens een verklaring van het West-Duitse Ministerie voor Zaken betref fende geheel Duitsland ondergaat de Oost-Dnltse volkspolitie een radicale ver andering, om haar ln overeenstemming te brengen met bewapening en orga nisatie van het Sowjet-leger. De totale sterkte zal tot 100.000 man uitgebreid worden. De politie zal bestaan uit eenheden ter sterkte van brigades naar het voor beeld van een gemechaniseerd Sowjet- regiment, waarin artillerie, pantser troepen, infanterie-eenheden en andere wapens vertegenwoordigd zullen zijn. Men is thans bezig met 24 dergelijke eenheden in het leven te roepen, waar van de uiteindelijke sterkte 2.400 man zal zijn. Er zijn 13 scholen voot technici en officieren. Het hoofdkwartier be vindt zich te Adlerhof bij Oost-Beriyn. RUSSISCHE EN DUITSE TANKS. Tankpersoneel wordt geoefend in de Sowjet-Russische T34 en de Stalin- FEUILLETON door G. P. BAKKER. 62) —o— De gevangene haalde de schouders op. „Je van". „Ze noemden mij „de schipper". „Wat is je geboorteland?" „De Nederlanden". „Sinjeur Govaerts", sprak de ma joor tot een officier, die schuins ach ter hem stond. „Vraag de gevangene iets in uw moedertaal. Hij is immers een landsman van u?" De schansmeester knikte. „Wat was je beroep?" Zijn Neder lands had in de vele jaren dat hij bij de keizerlijken diende een Duits tintje gekregen. „Schippersknecht", luidde 't zachte antwoord. „In orde, majoor", klonk het oordeel van de vesting-ingenieur. „Dat ene woord is voldoende." In het bijna onmerkbare lachje om zijn lippen lag meer medelijden dan vrolijkheid. Jammer van die flinke kerel, dacht hq blijkbaar. „Hoe kwam je in het leger?" vroeg de majoor verder. „Geronseld". „Door deze man?" De gevangene keek naar de grijze snorrebaard en knikte. „Wachtmeester, waar heb je hem opgeduikeld?" Wü vonden hem, gebonden en be- Sofd in een hofstede in de buurt van aagdenburg. Hij bleek een schip persknecht te zijn van een Hollandse schuit, die graan had gebracht voor het garnizoen. Dat staat vast. Wq na men hem mee, omdat hij zo flink ge bouwd was. Bq ons kurassiers kan je niet alles gebruiken. Hq had op de vloot gediend. Pracht kerel." „Waarom ben je uit bet kamp ge vlucht?" „Ik kreeg een waarschuwing, dat ik als spion zou worden gehangen." „Wie heeft je gewaarschuwd?" Ér volgde geen antwoord. „Wil je niemand verraden?" Een grote korporaal der kurassiers van Montecuculi trad saluerend naar voren. „Wat wil je?" „Majoor. Ik heb gevraagd verhoord te worden. Ik had vernomen, dat een wachtmeester van de musketiers, zo'n valse rooie omdat hij bij het spel aan een paar der onzen verloren had, ofschoon hq trachtte hen er tussen te nemen, kurassier Willem uit wraak als spion had aangegeven." „Je liegt", klonk een stem achter de korporaal! „Hij is een spion". Saxon keek naar de korporaal, die voor hem gelogen had. „Jq liegt", schreeuwde de grqze snorrebaard tegen de vos. „Dat zou je het leven kunnen kosten, vriendje". „Stilte", brulde de majoor. „Hoe weet je, dat hij een spion is?" vroeg hq de rode 'wachtmeester der musketiers. „Ik heb hem vroeger ergens gezien." „Waar?" „Dat kan ik me helaas niet herinne ren, maar ik weet het zeker; zijn ge zicht komt me bekend voor. Even kwam er een "flauw lachje op het gelaat van de gevangene. „In Praag?" vroeg hij nauwelijks verstaanbaar. „Juist nu weet ik het. Het was in Praag.3 „Ik ben er nooit geweest", klonk de zachte stem van de ander. „Wie liegt er nu?" vroeg de korpo raal. „Hoor hem eens. Zijn gezicht komt mij bekend voor. Daarom zou hq een spion zijn? Vrolijk voor zyn bekenden!" „Stilte", brulde de majoor weer. „Alle drie afgemarcheerd of ik laat je er uit gooien." „Je leven is geen duit meer waard," fluisterde de snorrebaard tegen de musketier, maar zo luid, dat de ma joor het hoorde.- „Stilte. Die oude veteranen van Montecuculi zijn brutaal als de beul. „Heb je iets te bekennen?" vroeg hq de gevangene nog steeds boos. „Als je belangrqke mededelingen hebt te doen, nieuws, dat voor de staf van be lang is, kan je misschien je leven red den. Dan zou genade gaan boven recht." De gevangene verwaardigde zich niet antwoord te geven. „Je hebt tien kerels neergeslagen. De dood heb je in elk geval ruim schoots verdiend. Wat zegt u, heren?" „De strop", sprak de kapitein. De luitenant knikte toestemmend. „Voor de laatste maal. Als je iets te zeggen hebt, doe het dan nu. Het is je laatste kans". De majoor kreeg geen antwoord. „Provoost-geweldige, laat de man naar de strafplaats brengen". Door de hellebaardiers omringd werd de gevangene weggeleid. Hy liep met de grootste moeite, slingerde op zyn benen. Een der geleiders nam hem in de arm. (Wordt vervolgd.). tank, alsmede in de Duitse Tqgertank. De radio-instrumenten en de optische instrumenten zijn uitsluitend afkomstig uit Duitse voorraden. Bij iedere eenheid bevindt zich een Russische tolk en bq de opleiding vormt het Russisch een belangrqk onderdeel. De „Volkslucht macht" Is volgens het rapport nog niet voorbq het stadium van het zweef vliegen. LINKER LABOURVLEUGEL ROERT ZICH. Verlanglijstje van Bevan c.s. Maandag is in Engeland een brochure uitgekomen onder de titel: „Slechts één weg", en met 'n voorwoord van de on langs uit protest tegen de defensie- voorstellen afgerteden Labourmlnisters Bevan, Wilson en Freeman. Aan de samenstelling van deze bro chure, welke zelf ontkent een politieke verklaring namens de Labourpartij te zijn, zou door een vijf en twintigtal La- bour-afgevaardlgden zijn medegewerkt, terwei vele andere het met de inhoud eens zouden zijn. De strekking van de brochure komt hierop neer: de bewapening moet on dergeschikt zyn aan een wereldplan voor wederzijdse hulp en het huidige program moet beknot worden; Groot- Brlttannlë moet het initiatief nemen zonder het bondgenootschap met Ame rika te verbreken tot uitbreiding van een wapenstilstand ln Korea tot een re geling in het Verre Oosten, tot vredes voorstellen aan de Sowjet, tot een bil lijke verdeling van grondstoffen en tot het nalaten van aandringen op herbe wapening van Duitsland of toelating van Franco tot het Atlantisch Pact. Elizabeth en Philip naar Canada. j Prinses Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburg zullen op 25 September a.s. uit Liverpool vertrekken voor een bezoek aan Canada. De reis zal gemaakt worden met het Canadese passagiersschip „Empress of France", dat ruim twintigduizend ton meet. Prinses Margaret ziek. Naar wordt vernomen heeft Prinses Margaret rode hond. Voorlopig zal zij op haar kamer In Buckingham blijven. KORFBAL. Competitie S.D.K.B. Overzicht le klasse. De grote strijd tussen de koplopers is voorbij. Op eigen terrein wist Burgh Zeemeeuwen de eerste nederlaag toe te brengen (20). Hierdoor heeft Zee meeuwen nog slechts één verliespunt minder dan Burgh, zodat er nog van alles kan gebeuren. Zierikzee behaalde op Velocitas een benauwde 43 zege. O.W.K. nam met 32 revanche voor de destqds tegen Strandvogels geleden 31 nederlaag. Stand (bqgewerkt t/m 6 Juli 1951) Zeemeeuwen Burgh I Zierikzee I O.W.K. I Strandvogels Velocitas I Die Gouwe I 8 6 1 4 1 3 1 2 2 2 1 31—16 16 25—15 13 22—16 9 22—20 7 16—25 6 16—17 2 10—33 1 2e klasse. In deze klasse heeft de leider even eens een verliespunt minder dan zqn op volger. In de afgelopen week versloeg D.S.S. met 75 Brouwershaven. Met de rust had D.S.S, een 61 voorsprong, maar na de rust wisten de gasten de doelpuntenachterstand tot 2 terug te brengen. Zaterdagavond behaalde D.S. S. met 4—2 een nieuwe overwinning, thans op Burgh II. De stand is: D.S.S. I 8 7 1 29—15 14 Zwaluwen I 8 1 1 27—13 13 D.E.S. I 6 3 3 15—15 6 Stormvogels I 8 2 2 4 8—16 6 Brouwersh. 7 2 1 4 16—21 5 D.O.S.K.O. I 6 1 1 4 10—17 3 Burgh II 7 1 1 5 12—20 3 Reserve 2de klasse A. De Zeemeeuwen-reserves namen met dezelfde cqfers (3—2) revanche voor de op eigen veld tegen Strandvogels II geleden nederlaag. Met gelijke cqfers won Burgh III van Zwaluwen II. Stand: Zeemeeuwen II 6 4 1 1 2513 9 Burgh IH 6 3 1 2 23—19 7 Velocitas H 6 3 1 2 16—20 7 Strandvogels II 7 2 2 3 1821 6 Zwaluwen H 7 115 1524 3 Reserve 2de klasse B. In deze klasse won O.W.K. II met 21 van Brouwershaven II, daarmee revanche nemend voor de in de uitwed strijd geleden 4—0 nederlaag. Zierikzee II verpletterde met 101 D.S.S. II. Het kampioenschap zql hier wel aan D.S.S. II ten deel vallen. Stand: D.S.S. II O.W.K. H Zierikzee II D.S.S. III Brouwersh. II Die Gouwe II Burgh IV Programma, lste klasse. 14 Juli Strandvogi Is I—Die Gouwe I; Velocitas I—Burgh I; Zeemeeuwen I— Zierikzee I. 2de klasse. 10 Juli Burgh IID.O.S.K.O. I. 14 Juli Brouwershaven IStorm vogels I; D.E.S. IZwaluwen I. Reserve 2de klasse A. 11 Juli Velocitas IIBurgh IH; Zwa luwen IIZeemeeuwen II. Reserve 2de klasse B. 10 Juli O.W.K. II—Zierikzee II. 12 Juli Brouwershaven IIDie Gou we n. 14 Juli Burgh IVZierikzee H; D.S.S. Ill—D.SII; Die Gouwe II— O.WJC. II, 6 6 32— 9 12 7 3 1 3 20—18 7 5 3 2 25—11 6 5 2 1 2 13—24 5 6 2 1 3 12—15 5 3 1 2 6—18 1 4 4 6—19 Onder DIE DURE TIJD In de trein liep het gesprek met de man, die tegenover mij zat, al vlug over de duurte. Het iuas een een voudige kerel, die met vrouw en twee dreumesen op reis was naar een bruiloft ergens in tiet Noorden. Zijn vrouw bevestigde, dat het bijna niet meer mogelijk was de eindjes aan elkaar te knopen. Kortgeleden moest Pietje nieuwe schoenen heb ben. Het kon werkelijk niet. De oude schoenen toerden nog maar eens een keer gelapt. Van een nieuwe zomer- jas voor haarzelf kwam dit jaar ook niets, zei ze, en de overhemden van manlief vertoonden bedenkelijke slij tage. Mijn overbuurman bood mij een si garet aan, een merk van één gulden de twintig. „V rookt, ze niet slecht", zei ik. Hij beaamde dat, maar merkte er direct bq op, dat hq dat bocht van zeventig cent niet kon roken. Onder het genot van de geurige sigaret ver trouwde hij mij toe, dat hq een goede tien gulden per week aan rokerij kwüt was. „Een mens mag toch wel wat hebben, nietwaar?" verontschuldigde hij zich. Ik maakte een beweging met het hoofd, die zowel ja als nee kon betekenen. Na een paar minuten stopte de trein. Het bleek, dat mijn méde-reizigers moesten overstappen. Wat ook met mij het geval was. Ik nam afscheid en verdween in de perrondrukte. Toen ik even later de wachtkamer tweede klasse binnenstapte, zat het uiertal in een hoek al gezellig koffie te drinken. Na een minuut of tien ging men di neren: soep, biefstuk, doperwten, pudding toe. Ik spoelde met een paar slokken koffie mijn oudbakken boter hammetjes weg. Toen ik daarmede klaar was, heb ik diep nagedacht over die dure tijd. En ik. zag, in gedachten, gelapt schoenen met een kapot overhemd en een versleten damesmantel tussen biefstuk en pudding liggen. Het ge heel was 'gegarneerd met sigaretten van één gulden de twintig.T. Bijeenkomst Ned.-Belgische Chr. Vakorganisaties* Op vergroting van sluis te Terneuzen aangedrongen. De Raad van Overleg van de Neder landse en Belgische Christeiyke vakor ganisaties heeft tn een Maandag ln Overyssel gehouden byeenkomst beslo ten zich tot de regeringen te wenden, teneinde de oplossing van enkele han gende moeilijkheden in de Benelux te vragen. De Nederlandse afgevaardigden heb ben toegezegd bij haar regering aan te dringen op een de door Gent gewenste vergroting van de sluis van Terneuzea Daartegenover nam de Belgische dele gatie op zich haar regering te vragen de moeilijkheden inzake de landbouw op te lossen. De organisaties hebben voorts besloten vier seotles op te richten, ten einde de samenwerking in Beneluxver- band op het gebied van beroepsbelan- gen, van volksgezondheid, van cultuur en van economische instellingen te ver sterken. zy hebben er over beraad slaagd hoe de Nederlandse en Belgischs vakbonden ertoe zouden kunnen bijdra gen beter de plannen, methoden en structuur van beide landen bekend te doen worden. De belde organisaties hebben voorts besloten bij. de bevoegde autoriteiten aan te dringen op een vertegenwoordi ging van de standorganisaties ln de of ficiële Instanties der Benelux. DE BENELUX-BIJEENKOMST VAN ZATERDAG TE GOES. De bqeenkomst van enige ministers der Beneluxlanden Zaterdag te Goes wordt, volgens een mededeling van de secretaris-generaal van de Neder lands Belgisch Luxemburgse douane overeenkomst, op uitnodiging van deze gehouden. Een communiqué zegt, dat de ministers van deze gelegenheid ■gebruik zullen maken verschillende problemen te bespreken, welke met het tot stand komen van de economi sche unie samenhangen. Er wordt in het communiqué nog eens met na druk op gewezen, dat deze bijeen komst geenszins het karakter heeft van een ministers-conferentie, hetgeen ook reeds hieruit blijkt, dat geen en kele ambtenaar de ministers zal ver gezellen. Volgens een bericht van het Belgi sche persbureau Belga hoopt men nochtans, dat in een nabije toekomst een volledige tekst voor de economi sche unie zal worden getekend, waar- bq bijzondere protocollen zullen wor den gevoegd betreffende de voornaam ste nog niet opgeloste punten. Zeeuwse korfbalbonil. Dinsdag werd gespeeld: AAspiranten B: Swift BMadjoe 4 4-0. Donderdagavond speelde in de 3e kl. C Swift VStormvogels II. Uitslag 3 —4. De uitslagen van de Zaterdag gespeel de wedstrijden luidden: le klasse: ScampoloSwift 36; S.S.S.—B.K.C. 4—2; Togo—Seolto 3—L 2e klasse: VolhardingSwift II 34; Stormvogels IIZeelandia 0—8; Een- dracht—Madjoe. Madjoe niet opgeko men, gestraft met 2 verliespunten; OlympiaTogo II 50. 3e klasse A: VopoElto 42; O.D.S. Scampolo lil 31. 3e klasse B: V.K.V.Vitesse 07; Tjoba II—Top 06. 3e klasse C: S.V.G.—A.K.C. 3—3; K.V.L.Fortuna 12; AtlasSwift IV 0-4. Adspiranten A: ScampoloSwift A 23; De PoelZeelandia 27; Tjoba Vopo 03. Adspiranten B: V.K.V.—Madjoe. V.K.V, niet opgekomen, gestraft met 2 verliespunten. WIELRENNEN. Baankoers voor nieuwelingen. De uitslag van de Zaterdag te West- dorpe gehouden baankoers voor nieuwe lingen luidt: 1. M. Verhelst, Axel, de 75 km in 2 uur 32 min. 0.2 sec. met een voorsprong van 3 min. 8 sec.; 2. Schoenmakers, Blerick; 3. v. d. Kloot, Zundert; 4. v. Vliet, Selzaete (B.)5, de Bruijn, Etten; 6. v. d. Looy, Velt- hoven; 7. van Herk Velthoven; 8. Alon- sius, Westdorpe; 9. Rqsbergen, Sprun- del; 10, van Est, Fqnaart.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2