Morgen beginnen de besprekingen in Korea Honderden paardenliefhebbers waren Zaterdag in Kortgene PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND NA EEN „HARMONISCHE INLEIDING In een kleine kale kamer vond de eerste ontmoeting plaats; men betrachtte militaire hoffelijkheid In 1954 nieuwe Ambachtsschool te Goes? Meer dan 153 km per uur op Drentse circuit Propaganda voor de Nederlandse Zuivel. Perzië wil nu erkenning van het Internationale Hof intrekken k SNIPPER NIEUWS Ari Rode Kruis kringwedstrijden te Oostburg Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1910 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 9 JULI 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.29 u., ondes 21.01 u. Maan op 11.12 u., ondefi 23.19 u. Hoogwater op Dinsdag 10 Juli: Vlissingen: 7.15 u. 1.65 m., 19.33 u. 1.43 m. Terneuzen: 6.04 u. 1.95 m., 18.22 u. 1.78 m. Wemeldinge: 7.56 u. 1.62 m., 20.11 u. 1.40 m. Zierikzee: 7.00 u. 1.42 m., 19.11 u. 1.20 m. Gisteren zijn de drie onderhandelaars van de Verenigde Naties naar hun basis teruggekeerd na met de Noord-Koreanen overeen gekomen te zijn, dat Dinsdag de besprekingen over een wapenstilstand zullen beginnen. De inleidende besprekingen in de vredesstad „Kaesong, even beneden de 88ste breedtegraad, hadden een „geheel harmonisch" verloop, aldus is offi cieel medegedeeld. Van communistische zijde zullen aan deze onderhandelingen twee Noord- Koreaanse en twee Chinese generaals deelnemen, van de z\jde van de V.N. twee Amerikaanse admiraals, twee Amerikaanse generaals en een Zuid- Koreaanse generaal. Voor de bijeenkomst van Zondag hadden de Noordelijken een groot huis in Kwangmoen Don, ten Noorden van het centrum van Kaesong, uitgezocht en rondom het huis wachtposten uit gezet. Ook werd wacht gehouden bij het tarweveld, dat als landingsterrein voor de hefschroefvliegtuigen van de BOODSCHAP VAN TRUMAN AAN RUSLAND. President Truman heeft de Russi sche regering Zaterdag doen weten, dat er geen oorlog zal zijn als het Rus sische volk bekend is met de vredes doeleinden van het volk en de regering van Amerika. De president heeft deze boodschap gezonden aan Nikolai Michailowitsj Sjvernik, voorzitter van het presidium van de opperste Sowjet der USSR. De boodschap is toegevoegd aan een reso- Inutie van het congres, waarin uiting wordt gegeven aan de vriendschap, die het Amerikaanse volk gevoelt voor alle volken ter wereld, het volk van de Sowjet-Unie inbegrepen. V.N. dienst deed en gemerkt was met een witte W. De besprekingen van Dinsdag zullen in dezelfde ruimte worden gehouden als de besprekingen van Zondag. De Noordelijke afgevaardigden zullen zijn: generaal Nam II en generaal-majoor Lie Sang Tsjo (Noord-Korea) en ge neraal Toeng Hoea en generaal Hsieh Fang (China). De afgevaardigden van de V.N. zijn vice-admiraal Charles Turner Joy, ge neraal-majoor Lawrence Chaigie, gene raal-majoor Henry Holes en vice-admi- raal Arleigh Burke (Amerika) en ge- neraal-majoor Paik Soen Joep (Zuid- Korea). „HEEL WAT ONENIGHEDEN' Kolonel Kinney, een der geallieerde afgevaardigden, verklaarde nog, dat de besprekingen in een kale kleine kamer werden gevoerd. Er bevonden zich geen propagandaplaten aan de muur. Er waren „heel wat onenig heden" geweest over punten, die niet duidelijk waren. De conferentie was begonnen, toen hij gezegd had: „Laat Geheelonthouders vergaderen te Utrecht. De 70e algemene vergadering van de N.C.G.O.V. zal 22 en 23 Aug. a.s. In K. en V/ .te Utrecht worden gehou den onder presidium van prof. dr A. H. Edelkoort van Utrecht. Aan de al gemene vergadering, waarvan de morgenzitting van 22 Aug. door de N.C.R.V. zal worden uitgezonden, gaat 21 Aug. een begroetingssamenkomst vooraf. In de Pieterskerk zal Woens dagavond 22 Aug. een wijdingsdienst plaats vinden, waarin voorgaan prof. Edelkoort en ds G. Gerbrandy, Ned. Herv. predikant te Utrecht. Een auto tocht zal Donderdag 23 Aug. het ge heel besluiten. Ter vergadering komt o.m. aan de orde de verkiezing van ren lid van het hoofdbestuur wegens utreding van burgemeester W. El- „ersma te Franekeradeel. In zijn piaats heeft het hoofdbestuur gecan- dideerd dr J. v. d. Spek te Poortugaal. De overige aftredenden zijn herkies baar. Na afdoening der verschillende huishoudelijke zaken zullen de heren dr J. v. Dorp, em.-pred. te Haarlem en ds G. W. Korevaar, Ned. Herv. pre dikant te Zwolle, refereren over: „De zeventigjarige" en dr v. d. Spek over: „De nieuwere methoden bij het be handelen van drankzuchtigen". ons tot zaken komen". Het zag er naar uit, dat de Noor delijken Kaesong bezet hielden. Kin ney had echter weinig militairen ge zien. Enkele bewoners gluurden door de ramen toen men naar de vergader plaats reed. Op de conferentie had men „militai re hoffelijkheid" betracht, „niet be paald vijandig". Geen der gedelegeer den droeg dapens. De geallieerde de legatie had er van afgezien gebruik te maken van een ruim aanbod van Wod ka, bier, zoetigheden en fruit. Kinney zeide verder uitsluitend En gels gesproken te hebben, dat uitslui tend in het Koreaans werd vertaald. Tsang sprak voor de Noordelijken in het Koreaans. Hij gebruikte geen en kele maal het Chinees. Gashouders explodeerden; het leek een atoombom. Met een explosie, die geleek op een ontploffing van een atoombom is Za terdag in de buurt van de Amerikaan se industriestad Newark een aantal gashouders in de lucht gevlogen. Vlam men en rook spoten 750 m hoog. Van uit een vliegtuig zag men hoe 25 van de 37 gashouders, die bij een chemi sche fabriek behoren, explodeerden. Ook in de fabriek zelf brak brand uit. Alle beschikbare brandspuiten van de grootste stad in New Yersey kwamen in actie en men wist na urenlange strijd het vuur, dat een gebied van honderden vierkante meter bestreek en dreigde over te slaan naar een 150 tal tanks met diverse soorten brandstof, te blussen. De schade wordt geraamd op meer dan een millioen dollars. Volgend voorjaar hoopt men met de bouw te beginnen. Het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool" te Goes heeft beslo ten het schoolgebouw aan de Westwal te verkopen aan het Departement van Landbouw. Als voorwaarde werd gesteld, dat het gebouw in 1954 volledig moet zijn ontruimd. Dit betekent dus, dat over drie jaar de nieuwe ambachtsschool voltooid moet zijn. Voordat het zover is, moeten er nog heel»wat moeilijkheden worden over wonnen. Niet alleen zal nu een beslis sing genomen moeten worden over de aankoop van grond, ook zal overleg moeten worden gepleegd met het de partement over de tekeningen en bouwplannen. Vooral het financiële ge deelte van de bouw levert nog grote moeilijkheden op, doch men koestert van de zijde der vereniging de hoop, dat binnenkort de mogelijkheden voor een gunstige financieringsregeling open zullen komen te liggen. Er wordt in ieder geval naar ge streefd het volgend voorjaar met de bouw van de nieuwe school, welke moet verrijzen in Bouwplan-Oost, te beginnen. DE TT-RACES TE ASSEN. Engelsman Duke wint de 500 c.c.- klasse. Als hullende wolven achter een hert, zo joegen Zaterdagmiddag de drie Italianen, MasetH, l'agani en Milani, op hun viercylinder Gilera's vele ron den lang in huiveringwekkend tempo achter de sierlijk wegvluchtende jeug dige Britse kampioen Geoffrey Duke op zijn 1 cylinder Norton aan. Maar Duke kwam zegevierend uit de strijd. Want ondanks de meningen van experts, dat niemand de Italianen zou kunnen dwarsbomen, wist de Brit na 14 slopende ronden, zijn tegenstanders van zich af te schudden. De honderd duizenden toeschouwers, die daar op de Drentse heide de T.T.races bijwoon den, sprongen juichend overeind toen hij als eerste door de finish ging. Hij had deze 500 c.c. monsterrit over 300 km afgelegd in 1 uur 56 minuten en 3.9 seconde. Het is het hoogste ge middelde dat op het Drentse circuit ooit is gereden, n.l. 153.87 km per uur Dit moordende tempo is menig rijder DE OLIEKWESTIE. In allerijl worden verdedigingswerken opgebouwd. Terwjjl tweeduizend Perzen anti-Britse leuzen aanhieven voor het parle mentsgebouw in Teheran, heeft de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Kazeml, Zondag de afgevaardigden van het parlement medegedeeld, dat Perzië overwoog zijn erkenning van het Internationale gerechtshof in te trekken. Kazerni zei, dat premier Mossadeq een groep juridische deskundigen had verzocht het intrekken van de Perzische erkenning van het hof te bestuderen en bjj het kabinet aanbevelingen had ingediend. Do Perzische autoriteiten te Abadan PROVINCIEPLAATJES VOOR AUTO'S. Nu bij de nieuwe kentekens voor mo torrijtuigen niet meer vastgesteld kan worden uit welke provincie de auto af komstig is en omdat, naar de K.N.A.C. is gebleken, zeer veel automobilisten er prijs op stellen op een of andere wijze kenbaar te maken uit welk deel van het land men afkomstig is, heeft de K.N.A.C. besloten provincieplaatjes uit te geven, die het wapen van de betref lende provincie dragen. GEEN „KROET" MEER VOOR CONSUMPTIE. De commissie fruitteelt van de St. v. d. Landbouw gaat accoord met het voorstel om maatregelen te treffen tegen de verkoop van „Kroet" voor menselijke consumptie, nu geregeld meer fruit van goede kwaliteit aan de markt komt. ZEEUWSE BEIAARDIERS NAAR ROTTERDAM. De Viissingse beiaardier Ph. Broerse en zijn Goese collega W. L. Harthoorn zullen samen met acht anderen, n.l. de heren J. van Balkom, N. Bruyn, Wim ter Burg, R. Heering, Peter Maassen, Arie Peters, Rien Ritter en B. J, van der Veen, op 11 Juli a.s. op de elfde beiaardwedstrijd te Rotter dam hun krachten meten. Iedere deel nemer speelt als verplicht nummer het praeludium van Sjef van Balkom, een improvisatie over een opgegeven thema en een vrij nummer. De jury bestaat uit de heren A. van Balkom, Jac. Bonset, W. J. A. P. Creman, dr W. v. d. Eist en Ferd. Timmermans. Klanken uit Veere door de aether. Naar \vjj vernemen zal de wereld omroep binnenkort een uitzending aan het oude stadje Veere wijden. Woens dag en Donderdag zullen daartoe op namen worden gemaakt. Aan de uit zending wordt meegewerkt door de atadsbelaardier van Veere, de heer Jan Kwist. Het is zijn bedoeling enkele Valerius- liederen op de beiaard uit te voeren. Voorts zal hij het orgel van de Ned. Herv. Kerk bespelen. Dit orgel is eerst vorige week Zondag in gebruik geno men. De heer Kwist zal zeventiende eeuwse melodieën dp dit orgel spelen. Bovendien zal het kerkkoor van de Ned. Herv. Gemeente van 't Zand, waar de heer Kwist cantor-organist is, ln de kerk Ps. 138 uitvoeren. Tenslotte zal de heer Kwist ook de Mozartvleugel, die in de Campveerse- toren staat, voor de microfoon bespe len. De reporters van de Wereld omroep hebben een aardig draaiboek Samengesteld en ter afwisseling van het gesproken woord zal de heer Kwist flus voor de muzikale omlijsting zorgen. hebben opdracht ontvangen zich op „alle eventualiteiten" voor te bereiden. Het vliegveld van Abadan is onder militair toezicht geplaatst. In de buurt van het vliegveld zijn verdedigings werken uitgevoerd. De opperbevelheb ber der Perzische troepen is te Aba dan aangekomen om de verdedi gingswerken te inspecteren. Nieuwe Engelse nota. Inmiddels had de Britse ambassa deur te Teheran, Sir Francis Shepherd, Zaterdag de Perzische regering een nieuwe nota overhandigd, waarin de regering werd verzocht twee vertegen woordigers te benoemen in de raad van toezicht, waarvan de vorming door het internationale gerechtshof is voor gesteld. Hoessein Makki naar Teheran terug. Hoessein Makki, secretaris van de Perzische nationalisatieraad, is uit Abadan naar Teheran teruggeroepen, Fanny Blankers, Wim Sljjkhuis en Hans Harting naar Vlissingen. Het duel SlijkhuisHarting op de 3000 m te Vlissingen is thans vast gesteld Woensdag 25 Juli a.s. Het is zo goed als zeker, dat Fanny Blan kersKoen zal starten op de 100 en 200 m handicap. Herman Harting zal uitkomen op de 800 m. i'j Gisteren is te Tilburg de grote wol opslagplaats van de N.V. Wollenflanel fabriek Beka tot de grond toe afge brand. Het gebouw was tot de nok toe gevuld met balen wol. De schade, ruim IV2 millioen gulden, wordt door de verzekering gedekt. Zondag is bfj Sankt Anton in de Oostenrijkse Alpen een veertigjarige inwoner uit Heerlen gedood, toen hij met zijn auto, waar van de remmen weigerden, een steile helling afvloog en tegen een smidse botste. Drie andere inzittenden, een echtpaar en de vrouw van de veron gelukte bestuurder, .werden gewond Zaterdag is een 35-jarige houwer op de 537 m verdieping van de Staatsmijn Hendrik onder neervallend gesteente bedolven en gedood. De man, Scholten genaamd, was gehuwd en vader van een kind. De internationale mijnen veegoefening Factotum is Zaterdag geëindigd met een grootscheepse vloot revue voor de Scheveningse kust. In België is een bepaling van kracht geworden, dat rijwielen met hulpmotor van maximaal 50 c.c. voortaan op de rijwielpaden moeten rijden. Doordat de trappers van de fiets van de 11- jarige Antonia Rommers uit Steen bergen, die met een vriendinnetje naar de kermis was geweest, de trappers van het andere rijwiel raakte, kwam ze te vallen, juist voor de auto van een zekere O. uit Nieuw-Vossemeer. Het meisje werd op slag gedood. Bij een stormachtige botsing tussen poli tie en 2500 jonge communisten, die demonstreerden tegen het verbod van de F.D.J. zijn in Dortmund twee poli tiemannen gewond. Zeventien arbei ders, merendeels vrouwen, werden ge dood, drie vermist en dertien gewond, toen Zaterdag in een munitiefabriek bij Bethune in Frankrijk een ontplof fing plaats vond, in een afdeling waar springstoffen in de hulzen jvordt ge- aldus gewoonlijk welingelichte kringen. Het zou hem niet toegestaan zijn naar de raffinaderijen terug te keren. Makki zou met andere leden van de raad sterke meningsverschillen heb ben. De raad is naar Abadan gekomen om toezicht op de overdracht der raf finaderij te höuden. Soepeler regeling voor gezelschaps- reizen naar België en Luxemburg gevraagd. Het hoofdbestuur van het Comité Be nelux heeft een verzoek gericht aan de minister van Buitenlandse Zaken, te willen bewerkstelligen, dat met ingang van 15 Juli a.s. een soepele regeling van kracht wordt, waarbij het Nederlanders wordt toegestaan voor gezelschapsrei- zen van bijvoorbeeld minimum 10 per sonen naar België en Luxemburg de grens te overschrijden, voorzien van een collectieve lijst van deelnemers, afgege ven door de burgemeester van de plaats van inwoning der organiserende vereni ging, school, fabriek of bedrijf. De re geling zou dan gelden voor gezelschaps- reizen van maximum 3 dagen. Nieuwe rechter te Middelburg. Ljjst van aanbeveling opgemaakt. Ter voorziening in de vacature van rechter In de Arrondissementsrecht bank te Middelburg is een lijst van aanbeveling opgemaakt waarop zijn geplaatst in alphabetische volgorde: 1. mr J. A, Abbing, ambtenaar O.M. bij de Kantongerechten in het Arrond. 's-Hertogenbosch en rechter-plaats- vervanger in de Arr. rechtbank te Mid delburg. 2. mr H. J. M. Cokart, subst.- griffier bij de Arr. rechtbank te Rot terdam. 3. mr C. E. E. Fromberg, subst.-griffier bij en rechter-plaats- verv. in de Arr. rechtbank te Utrecht. Op de grote Nationale Jaarbeurs te Barcelona héejt het Nederlandse Zuivelbureau een stand ingericht om. een beeld te geven van hetgeen Nederland op Zuivelgebied presteert. Hoge Spaanse autoriteiten brengen een bezoek aan de Nederlandse inzending. GOES II EN SOUBURG WONNEN. Zaterdag wapperden op het Sport terrein te Oostburg de vlaggen van het Rode Kruis ter gelegenheid van de daar gehouden Kringwedstrijden, dit jaar voor het eerst in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Er bestond voor deze wedstrijden grote belangstelling niet alleen van de zjjde der Zeeuws-Vlamingen maar ook was een aantal Belgen aanwezig. De ploeg van Goes H won bij de dames, terwjjl Souburg by de heren de eer ste plaats bezette. Beide ploegen ko men nu binnenkort op de landelijke wedstrijd uit. De wedstrijd stond o.l.v. dokter P. J. C. v. d. Slikke uit Middelburg. Bij de dames werd deelgenomen door ploegen uit Middelburg, Goes I en Goes II, bij de heren kwamen uit de afd. Goes, Arnemuiden en Souburg. Al deze ploegen waren de besten van de vorige week in drie gemeenten gehou den wedstrijden. De dames hadden de opgave een patiënt, die in een nood ziekenhuis werd binnengebracht met een fractuur van het linker-scheenbeen en een slagaderlijke bloeding aan het rechterdijbeen, in bed te leggen en de nodige hulp te bieden, daar de laatste verwonding weer ging bloeden. De uitslag van deze wedstrijd luidde: 1. Goes II, 415 pnt., commandante 80 punt. 2. Goes I, 325 pnt., commandante 70 pnt. 3. Middelburg, 318 pnt., com mandante 73 pnt. Optreden en samen werking van commandanten met de teams werden door de jury geprezen. BU de heren. De herenploegen kregen een vrij ge compliceerde opgaaf: bij een auto ongeluk werden 2 passagiers uit de auto geslingerd. Eén hunner liep ver wondingen op aan rechterarm en voor hoofd, terwijl de ander een bekken fractuur bleek te hebben. De chauf feur, die nog achter het stuur zat, klaagde over machteloosheid in het rechteronderbeen. Van de herenploe gen werd verlangd, dat zij eerste hulp verleenden met vervoer naar de kant van de weg. Souburg behaalde hier een prachtige overwinning met niet minder dan 516 pnt (maximum bereik baar aantal bedroeg 600). De comman dant kreeg 98 pnt. Op de 2e plaats kwam Arnemuiden met 412 pnt, com mandant 78 pnt. 3e werd Goes met 275 pnt, commandant 48 pnt. Feest van gratie en adel bij kampioenschappen van landelijke ruiters BEROEMDE HENGST „NICO VAN DE HEIBLOEM" MARCHEERDE NAAR ERETRIBUNE. Honderden paardenliefhebbers, uit alle windstreken van de provincie heb ben Zaterdagmiddag in Kortgene genoten van het waarlijk grote schouwspel dat daar ter gelegenheid van het Henjarig bestaan van de Landelijke Rulter- vereniging „Noord-Beveland" is opgevoerd. Want dank zjj de uitmuntende samenwerking met de Bond van Noord-Bevelandse paardenfokkers, heeft de Gewestelijke Bond voor Zeeland van de Kon. Nederlandse FederaHe van Lan delijke Rjjverenigingen de toeschouwers een programma geboden, waarin de verrichtingen der ruiters werden afgewisseld door indrukwekkende demon straties van hetgeen Zeeland bezit aan koudbloedpaarden. Want indrukwekkend was het mo- element" het paard nog immer ment, toen de Nationale Kampioen- hengst 1950, Nico van de Heibloem, het beroemde vaderpaard van onze koudbloedfokkerij, aan het hoofd van tal van zijn afstammelingen naar de eretribune kwam gemarcheerd. Daar stond hij, groot en machtig, met benen zo zwaar als pilaren. Zijn kop is feller dan ooit en hij heeft nog zoveel vuur in zijn lichaam, dat hij nauwelijks het dansen kan laten. Dan maakt hij een ereronde, een harmonie van type, gang en adel! De opening. Nadat 's ochtends de keuringen voor de bekroningen in de categorieën hadden plaats gevonden, vond des middags om 1 uur de officiële opening plaats door Burgemeester A. A. Schuit van Kort gene. Deze bracht de besturen der bei de organisaties hulde, dat zij in deze tijd van mechanisatie „het levende de ereplaats blijven geven. Met een op wekking tot de boerenjeugd om de paardensport trouw te blijven, over handigde hij de jubilerende vereniging een bloemenmand. De Parade. En toen begon het schouwspel met een parade van alle deelnemende rui ters. Daar defileerden zij over het zon overgoten terrein, fier achter het vaan del hunner vereniging. Een inspectie volgde waaraan ook deelnam dr Brandt, de landelijke voorzitter van de Kon. Ned. Federatie. Toen volgde de prijs uitreiking aan de winnende achttallen, viertallen en individueien. Zij hadden 's ochtends gereden om het kampioen schap van Zeeland. De uitslagen geven wij op pag. 3, zesde kolom. Na de prijsuitreiking volgde de voor leiding van de bekroonde hengst- en iets merrieveulens. Fraaie dieren, die beloven voor de toekomst. In bonte volgorde werden de rubrie ken afgewerkt. Genoten heeft men van het springconcours klasse B en van de concourses éénspannen en tweespan nen tuigpaarder, van het springcon cours klasse L en niet het minst van de Kampiooenschapswedstrijden Veel zijdigheid en de eilandenwedstrijd. Fel was vaak de strijd maar sportief. En hoe heeft het publiek genoten van het optreden van een tweejarige bonte ponny, die, voor een sier lijk wagentje lopende, gemend we d door de zesjarige Dik Vermaas uit St. Maartensdijk, die, in boerencostuum gekleed, trots de teugels voerde. Na..jt hem zat de driejarige Marljjntje Har- tog uit Colijnsplaat. Een liefelijk tafe reeltje. Paard en ruitertjes waren sa men 11 jaar. Jonger kan het al niet. Het was een feest van gratie en adel. Ir J. D. Dorst, voorz. van de Ge westelijke Bond voor Zeeland van de Kon. Federaties, kon dan ook aan het slot van de middag met recht alle medewerkenden zijn hartelijke dank betuigen. Er was nog een man, die aan deze ruiterdag een speciale herinnering zal behouden. Dat is dokter Jansen uit Kortgene. Hij won namelijk bij een verloting, dis ter bestrijding van de onkosten werd gehouden, een prachtig veulen. te machtig gebleken. Velen maakten een val, anderen kregen motorpech, Van de ruim 30 rijders bleven er ted slotte slechts tien over. Onze beide landgenoten, die deze zware race mee reden, eindigden, zij het met enige ron den achterstand, als 7e en 8e. Het wa ren Lous van Rijswijk op Triumph en dr FokkeBosch op Norton. Toch leverde deze 21ste grote prijs van Nederland geen enkele spannende finish op, omdat in alle drie de races een rijder zich een zeer grote voor sprong op zijn naaste concurrenten wist te bemachtigen. Bij de 125 c. c. klasse over 7 ron den (in totaal 115.75 km) werd de Ita liaan Leoni winnaar op Mondial in 56.20.5 sec. (gem. 123.27 km). De eerst- aankomende Nederlander was Zijlaard op M.V., die nummer 7 werd. Bij de 350 c. c. klasse werd de Engelsman Bill Doran op A.J.S. win naar in de tijd van 1 uur 44.18.1 sec. E_n gemiddelde dus van 142.68 km per uur). Lous van Rijswijk werd hier nó, 8 als eerste Nederlander. Hij bereed Velocette. Bij de 500 c.c. klasse werd zoals gemeld Duke winnaar. Tweede werd de Italiaan Milani met een gemiddel de van 153.64 km/uur. DE BENELUXBESPREKINGEN TE GOES, „Gebaar van goodwill" van Belgischs zijde? Volgens het Dagblad „De Nieuws Gids" overweegt de Belgische regering op de a.s. bijeenkomst te Goes aan dij Nederlandse betalingsmoeilijkheden tetf gemoet te komen, niet alleen dooif steun van een extra crediet voor Nejt derland bij de Europese betalingsunié. doch tevens door de schuld van vies milliard frank, die ons land aan Belgijl heeft, op lange termijn te consolidereA Het blad voegt er aan toe, dat dit gebaar van goodwill niet eens betekenjj dat België een tegenprestatie verlangt inzake de kanalenkwestie. Ons land zal inzake de verbinding ScheldeRijn 'h vrije beslissing worden gelaten. Het Plan Konijnenburg voor een kanaal door Eendracht en Kreekrak schijnt in Antwerpse havenkringen een gun- stig onthaal te vinden volgens het blaa, KIND AANGEREDEN TE SOUBURG, Zaterdag omstreeks het middaguur, vond in de Vlissingsestraat ter hoogt® van de watertoren een ongeval plaats, waarvan het 8-jarig zoontje van dé Fam. R. uit Vlissingen liét slachtoffei; werd. Het ventje liep zonder uit t< kijken van achter een auto de straa over en werd gegrepen door 'n vracht' auto met aanhangwagen. Het slacht» offer werd met verwondingen opgeno men en naar Vlissingen vervoerd. De Souburgse sportweek ten einde. De Souburgse Sportweek is Zaterj dag geëindigd. De organisatoren verdie* nen alle hulde voor dit kranige stukji werk, dat waard is een jaarlijks terurf kerend evenement te worden. In aa middaguren werd een ringrijderij ge» houden, terwijl ook de adspiranten van de Souburgse Gymnastiekvereniging „Astrow" hun beste beentje hebben voorgezet en hebben laten zien, wat z| konden, 's Avonds maakte de Muziek» ver. „Vlijt en Volharding" samen mef „Astrow' een wandeling door de stra ten. Op het Zeelandiaplein werden ver» volgens een groot aantal duiven gelostj waarna gymnastiekdemonstraties wer» den uitgevoerd. Voor een record aantal bezoekers gaven de dames- en heren.» keurploegen van de „Zebra' schitteren de staaltjes van hun kunnen te zien. Doch ook de dames en heren vaij „Astrow" toonden, dat ze voor geen gymnastiekvereniging in welke stad ook, behoeven onder te doen. Vooral dé vijf dames van „Astrow" oogstten me? het vendelzwaaien veel succes. De burgemeester, de heer A. H. S, Stemerding, dankte na afloop van da demonstratie de keurploeg van dé „Zebra" voor hun prachtig werk. Na* dat „Vlijt en Volharding" het Wilhel* mus had gespeeld, werd nog een mu zikale wandeling door de straten ge maakt, waarmee de sportweek werd besloten. De ringrjjdery. De uitslag van de s middags gehou den ringrijderij luidde: 1. P. de Visser 19 r., 2. P. Jongepier 13 r., 3. Jan Brasser 11 r. 4. C. Stroo 11 r., 5. Jao, Castel 10 r., 6. Jan Melse 9 r. 7. Jolj, de Witte 9 r., 8. M. Filius 8 r., 9. W, Bosschaart 8 r., 10. J. Melse 8 r., 11, J. van Eenennaam 7 r., 12. M. Boone 6 r„ 13. K. Janse 5 r., 14. A. W. Bak ker 4 r. INTREDE Dr A. F. J. KLEÏN TE HEINKENSZAND. Na gisterochtend door prof. dr W, G. van Unnik uit Utrecht bevestigd te zijn heeft gistermiddag de nieuw be noemde predikant der Ned. Herv, Gem. te Heinkenszand, dr A. F. J. Kleyn, zijn intrede gedaan. Hij deed dit met woorden n.a.v. Ps, 107 22. Na de preek richtte de nieu we herder zich allereerst tot de kerke* raad, vervolgens tot de kerkvoogdij, zijn bevestiger, de consulent, het col lege van B. en W. en afgevaardigdert van de Geref. Kerk en andere geno digden. Ds Kleyn werd toegesproken door de consulent ds v. d. Made uit Niéuw- dorp. Deze liet zingen Ps. 119 9 gew. Vervolgens spraken een theologisch student uit Utrecht, Burg. Funk, de heer C. van Damme namens de Geref. Kerk, en de heer J. J." van Belle na mens de School met de Bijbel. Da buitengewoon druk bezochte dienst werd besloten met het zingen van „Een vaste burght is onze God". DE BILT ZEGT; Lagere temperaturen. Veranderlijke bewolking met enkel® verspreide buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Meest matige Zuidwestelijke wind. Lagere tempera turen. ■■i mmtma/ma

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1