ZEEUWSCH DAGBLAD YÏLet dao.fi óJtad en tand PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Radio-onderhandelingentot goed einde gekomen MORGEN BESPREKINGEN TE KAESONG OVER WAPENSTILSTAND IN KOREA V „Het z al mijn tijd wel duren I" De ramp op de Spree Japans vredesverdrag wordt te San Francisco ondertekend CMi#e SNIPPER NIEUWS Mossadeq erkent aanbevelingen van Den Haag niet Diploma-uitreiking van de Vlissingse M*T\S* Engels muziekcorps concenteert op Nijtengo Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. 7e JAARGANG No. 1909 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 7 JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.27 u., onder 21.03 u. Maan op 8.41 u., onder 23.00 u. Hoogwater op Zondag 8 Juli: Vlissingen: 4.28 u. 1.90 m., 16.35 u. 1.80 m. Terneuzen: 4.53 u. 2.07 m., 17.03 u. 1.97 m. Wemeldinge: 6.11 u. 1.68 m., 18.22 u. 1.50 m. Zlerikzee: 5.58 u. 1.42 m., 18.04 u. 1.25 m. Opluchting op het hoofdkwartier te Tokio De generaals der Noord-Koreanen en Chinese communisten bebben vla de radio bekend gemaakt, dat zjj de voorstellen van generaal Rldgway voor de laatste voorbereidingen van de bespreking te Kaesong hebben aanvaard. Op het hoofdkwartier van de V.N. te Tokio heerste algemeen een gevoel van opluchtiug, dat de lange onderhandelingen via de radio tot een goed einde ge komen waren. Op grond van overwegingen van internationaal belang moet de conferentie in het geheim worden gehouden. Journalisten zullen niet aanwezig zijn. Generaal Ridgway heeft gisteren or der gegeven de luchtaanvallen te sta ken op de weg van Pjongjang naar Kaesong, waarlangs de Noordelijke on derhandelaars zullen gaan voor de voor lopige besprekingen, welke morgen te Kaesong zullen worden gehouden. Dit verbod geldt voor genoemde weg en een gebied met een straal van acht kilometer rondom Kaesong en is van morgen ingegaan, NOORDELIJKEN ONDERWEG. De Noordelijke onderhandelaars, die in vijf jeeps en vijf vrachtauto's de 240 km. lange tocht van Pjongjang maken, ALS IEMAND een harde tik op zijn hoofd gehad heeft en hij daarvan een niet zo prettige hoofdpijn heeft overgehouden, dan moet je zo'n man niet aan boord komen met allerlei kletspraatjes. Hij is versuft, verdoofd; hij kan alles nog niet zo goed bevatten. Het denken kost hem inspanning waarom zou je die man dan niet zo veel mogelijk het denken besparen, voor hem doen wat gedaan moet worden en hem alleen in uiterste noodzaak met vragen lastig vallen? Maar op een gegeven ogenblik is die verdoving voorbij, moet die ook voorbij zijn. Dan moet de patiënt weer leren voor zichzelf te denken en voor zich zelf te handelen. Dat kost even moeite, want iedere verandering kost moeite. Maar tenslotte zal die man dankbaar zijn, dat hij weer mee kan doen. Zoals het deze patiënt gegaan is, zo is het ook het Nederlandse volk gegaan. De oorlog heeft ons allen een stevige tik gegeven. Terreur, diefstal en moord zijn over ons gekomen als waren het de gewoonste zaken van de wereld. Klap op klap hebben we gehad tot we aan alles gingen twijfelen: aan de zin van eerlijkheid en rechtschapenheid, aan het nut van werken voor ons dage lijks brood, ja zelfs aan de zin van het leven. Toen kwam de bevrijding als een ont waken na een boze droom. Volkomen versuft waren we nog. We konden niet ineens beseffen, dat er weer een nor male tijd terugkeerde, we konden ons ook niet direct aanpassen aan een nor male levensnorm, de norm van fatsoen die in een gewone samenleving behoort te worden geëerbiedigd. De excessen hebben we daarvan gezien: illegalen met een prachtige staat van dienst heb ben zich voor rechters moeten verant woorden, omdat zij de in vredestijd gel dende normen vergeten bleken te zijn. En in aller hart leefde de onverschillig heid, de apathie, de stemming van: „Laat maar komen wat komen wil! Er ger dan het nu geweest is kan hfet toch niet meer worden. Ik vind alles best; het zal mijn tijd wel duren!" D EGRIJPELIJK was dit ailes. Het was een symptoom dat men niet alleen in ons land aantrof, maar in alle landen, die onder de oorlog geleden had den. Maar eens moet men daar weer overheen. Nu, zes jaar na de oorlog moet het Nederlandse volk zich wel weer hersteld hebben van die slagen. Is dat zo? Materieel bezien zijn wij de schok aardig te boven gekamen. De ge volgen van het Indonesisch wanbeleid drukken materieel zwaarder op ons dan die van de oorlog. Maar geestelijk? Geestelijk zijn wij er nog niet boven uit, is de stem ming van „Het zal mijn tijd wel du ren!" nog niet verdwenen. Wie daar aan twijfelde heeft uit de rede, die minister van Maarseveen hield ter gelegenheid van het feit, dat 100 jaar geleden de gemeentewet in werking trad, wel anders geleerd: zelfs voor de gemeentepolitiek bestaat nauwe lijks belangstelling. Terwijl toch de gemeentepolitiek het dichtst bij het volk behoorde te staan, want in de gemeenteraden worden meestal voor allen bevattelijke onderwerpen be handeld, die meestal alle burgers rechtstreeks raken. Niemand die geen belangstelling heeft voor gemeente politiek kan zich beroepen op het argument, dat het hem boven de pet gaat, of dat hij er toch niets beter van wordt. Als een gemeenteraad be sluit beter brandweermateriaal te ko pen, dan is dat in ieders belang: het welzqn van leder kan er van afhan gen. Als men hiervoor geen belang stelling heeft, dan interesseert men zich met meer voor zijn eigen belang. Dan is men als de patiënt die ver doofd lag. \X7TL ONS VOLK een wezenlijke democratie blijven, dan zal hier in heel snel verandering moeten ko- men' Sevaren die aan deze on verschilligheid verbonden zjjn heb ben we aan den lijve gevoeld in de Indonesische kwestie. Als het de massa van het volk niet interesseert gaan eenlingen de macht grijpen en glijden we langzaam maar zeker af naar de dictatuur of naar een gere geerd worden door een partijkliek. Het Nederlandse volk moet wakker worden, moet weer politiek bewust worden. Die apathie en onverschillig heid moeten verdwijnen. En iedere enkeling moet hiervoor bij zichzelf „beginnen. Een bezoek aan de kies vereniging, aan de publieke tribune tydens een gemeenteraadszitting, het »van en wee van de dat zijn de eerste stap pen op de weg naar een nieuw poli tiek bewustzijn. Laten we die weg snel betreden! zouden vanmorgen reeds vertrokken zijn. De pers zal tijdens de onderhandelin gen op de hoogte worden gehouden door middel van officiële communiqués en verdere mededelingen, die te Seoel zul len worden bekendgemaakt. „VAN GALEN" WAS ACTIEF. Hr. Ms. torpedobootjager „Van Ga len" heeft gedurende Mei en begin Juni deelgenomen aan: luchtdoelschietoefe ningen, seinoefeningen en onderzeeboot- afweeroefeningen, tezamen met Ameri kaanse en Australische schepen. De „Van Geilen" maakte tevens deel uit van het jagerscherm van een Ameri kaans vliegkampschip. Op een der Zon dagen werd op zee een R.K. kerkdienst gehouden, door een Amerikaans geeste lijke, die daartoe per helicoptere van schip tot schip werd overgebracht. Volgens ramingen van het Ameri kaanse leger bedroegen de communis tische verliezen in Korea tot 25 Juni 1.191.422 man. De verliezen van de Noord-Koreanen worden op 606.219 man en die van de Chinezen op 585.203 man geschat. INCIDENTEN BIJ KERK IN SOERABAJA. Gisteren hebben zich bij de pro testantse kerk op de Boeboetan in Soe- rabaja incidenten voorgedaan, waarbij een geestelijke werd geslagen en een opgewonden menigte het huis van een andere geestelijke binnendrong. Op ad vies van de politie werd tenslotte toe gegeven aan de eis van een comité, dat de sleutel van de kerk eiste voor het houden van een vergadering. Deze ver gadering werd door ongeveer 200 per sonen bijgewoond en richtte zich ten slotte in een resolutie tot de Synodale Raad in Djakarta met de mededeling dat een besluit van deze raad om ds Siahaja van zijn functie als voorganger te ontheffen, niet wordt erkend. De incidenten vinden hun oorzaak in reeds geruime tijd bestaande moeilijk heden tussen het Indonesische en het Nederlandse deel van de Protestantse Kerk in Soerabaja. Ziekenhuis weigerde slachtoffers op te nemen. Gemeentefunctionarissen van Oost- Berlijn hebben meegedeeld, dat 27 lijk jes van kinderen, die bij het ongeval met de „Heimatland" op de Spree zijn omgekomen, zijn gevonden en dat 4 kin deren worden vermist. Deze zijn ver moedelijk verdronken. Duikers blijven zoeken, totdat alle lijkjes gevonden zijn. Twee West-Berlijnse ziekenhuizen zouden dicht bij de plaats van de ramp geweigerd hebben de vijftig gewonde kinderen op te nemen, omdat zij niet vielen onder de West-Beriijnse ongeval lenverzekering. Deze onmenselijke wei gering werd twee uur later ingetrok ken. PROF. GERBRANDY ERE DOCTOR TE EDINBURGH. Professor Gerbrandy heeft gisteren het eredoctoraat in de rechten aan de uni versiteit te Edinburgh ontvangen. Prof. dr M. G. Fisher, deken van de rechts faculteit, bracht hulde aan prof. Ger- brandy's moed tijdens de oorlog, daar tiij voor Radio Oranje te Londen sprak, hoewel hij wist, dat vergeldingsmaatre gelen zouden kunnen worden genomen tegen zijn echtgenote en drie kinderen. Zijn oudste zoon werd gearresteerd en naar een concentratiekamp gebracht, doch prof. Gerbrandy bleef doorgaan met de uitzendingen. Hij had gestaan als een rots, waarop zijn land kon bou wen, aldus de deken. DE HEER G. WAGENVOORDE TER AARDE BESTELD. Onder buitengewoon grote belang stelling Is gistermiddag op de Alg. Be graafplaats te Middelburg het stoffelijk overschot van de heer G. Wagenvoorde, ln leven directeur van de Nijverheids dag- en avondschool te Vlissingen, ter aarde besteld. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door de heer W. Poppe, wethouder van Onderwijs te Vlissingen, die de liefde van de heer Wagenvoorde voor het Nijverheidsonderwijs schetste. Hierna sprak de heer G. M. Meurs, voorzitter van de Ned. Bond van Leer krachten bij het N.O. Voorts spraken nog de heren Buurman, namens de Ver. van Directeuren van het N.O. in Neder land en de heer E. Visscher, directeur van de Technische School te Middel burg, die het woord voerde namens de Groep Zeeland en West Brabant van de Bond van Directeuren van het N.O. Na mens de directie van de Kon. Mij. „De Schelde" sprak ir B. B. Louis, die zei, dat ook de K.M.S. aan de overledene veel dank verschuldigd is. Nadat door do oud-leerling, de heer J. de Graaf, was gesproken, sprak de heer L. J. van 't Westende namens de examencommissie Bemetel, waarvan de overledene secre taris was. Tenslotte werd nog gespro ken door de heer H. P. v. d, Werve na mens het bestuur van de Vakgroep Me taalbewerking. Een zoon van de over ledene dankte de sprekers. Vele bloem stukken getuigden mede van de grote plaats, die de heer Wagenvoorde in en buiten de kring van het Nijverheidson derwijs heeft ingenomen. NOORS SCHIP OP WRAK GESTOTEN. Het Noorse s.s. „Branita", groot 3175 br. rgt. is in de Wielingen op een wrak gestoten. Het schip keert terug naar Vlissingen voor een bodemonderzoek. De sleepboot „Goliath" en een bergings vaartuig zijn van Vlissingen uit ter as sistentie uitgevaren. Rusland zal aan besprekingen niet deelnemen. De burgemeester van San Francisco, Elmer E. Robinson, heeft verklaard, dat John Foster Dulles, Trumans afgevaar digde die belast is met de besprekingen over een vredesverdrag met Japan, hem heeft medegedeeld, dat San Francisco gekozen is ais plaats voor de onderte kening van een dergelijk verdrag. Ongeveer 27 Augustus «ouden werk- commissies in de stad aankomen. De plechtige ondertekening zou tus sen 4 en 8 September plaats hebben in De tweede Zaterdag van September kan een prachtige dag worden voor ieder in Zeeland die van het landschap van ons gewest houdt en die niet tegen een eind lopen of fietsen opziet. Want: Er zijn bjj de directie van ons blad plannen ln voorbereiding om op die dag een afstandsmars te houden van Goes uit en een fietsenralley van Middelburg uit. De wandelaars zullen onder leiding van de heer J. Goedee, leraar lichamelijke opvoeding aan liet Chr. Lyceum te Goes, een mars kunnen maken, variërend van 10 tot 20 km., al naar gelang de leeftijd. En de fietsers zullen op een onderzoekingstocht kunnen uittrekken door Walcheren en kennis kunnen maken met de nieuwe wegen, die bij de ruil verkaveling tot stand zijn gekomen. Natuurlijk zijn er prijzen te bemachtigen, maar over al dergelijke bijzonderheden kunnen we nog geen nadere mededelingen verstrekken. Te zijner tijd zullen die in ons blad gepubliceerd worden en dan zullen ook inschrijfformulieren worden afgedrukt. Maar één ding staat nu al vast: op de tweede Zaterdag van September gaat heel sportief Zeeland MET ONZE KRANT DOOR STAD EN LAND! -_J> i i i Een aantal leden van de Amerikaan se Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zal vandaag per vliegtuig vertrekken voor een bezoek aan West- Europa. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag medegedeeld, dat twee nota's aan de Sowjetrussische ambassade te Washing ton zijn overhandigd, waarin om ant woord verzocht wordt op Amerikaanse voorstellen tot vereffening van de Rus sische leen- en pachtrekening ten be drage van 11 milliard dollar. De Griekse Kamer van Afgevaardigden heeft met 125 tegen 74 stemmen haar vertrouweh uitgesproken in de rege ring-Venizelos. Volgens statistieken van de Wereldgezondheidsorganisatie is het zielenanatal op de gehele aarde sinds 1900 met 826 miilioen toegeno men. In 1949 telde de wereld 2.378.000.000 bewoners. De bevolking neemt op het ogenblik per dag met zes tigduizend mensen toe. Donderdag avond zijn in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden de debatten begonnen over een wetsvoorstel betreffende de burgerlijke verdediging. De gemoederen waren dermate "erhit, dat de zitting geschorst moest worden, om ernstige gevechten te voorkomen. De Britse autoriteiten hebben gisteren een onder zoek ingesteld naar een poging van Sowjetrussische soldaten om een ge deelte van de grens tussen de Britse en de Russische zone een 130 meter op Brits terrein te verplaatsen. Uit liet aquarium van Artis te Amsterdam heeft een onbekende kans gezien een 25-tal tropische siervisjes weg te nemen. De twaalf in aanbouw zijnde onderzeeboot- jagers zullen de volgende namen dra gen: Holland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Lim burg, Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland, Amsterdam en Rotterdam. Volgens het West-Duitse ministerie voor zaken betreffende geheel Duitsland bestaan de Oost-Duitse volkspolitie en de veilig heidsdienst thans uit 131.000 man. KABELDIEVEN STAAN TERECHT. Voor ile Arrondissements-Rechtbank te Middelburg stonden Vrijdag 3 per sonen terecht, die zich in de nacht van 12 op 13 Maart 1.1. hadden schuldig ge maakt aaq diefstal van een hoeveelheid koperen zwakstroomkabel, welke was opgehangen aan paien in een polder in de omgeving van Nieuw- en St. Joos- land, en via welke kabel enige boerde rijen van electrisehe stroom werden voorzien. Twee van de verdachten, n.l. de chauffeur J. Z. en de los werkman H. A. V., beiden wonende te Vlissingen, hadden aan de derde verdachte, de ta xi-ondernemer L. H. te Nieuw- en St. Joosland, aan wie zij nog enige honder den guldens schuld hadden, gevraagd, of deze niets wist te verdienen. H. had toen gezegd dat hij dit inderdaad wist. Samen zijn zij toen de polder ingegaan, waar de stroomdraad aan de palen hing. Met een draadtang gewapend klom H. in een van de palen, en ondanks het feit dat de draad onder stroom stond, werd deze doorgeknipt, hetgeen natuur lijk de nodige vonken veroorzaakte. V. en Z., die aanvankelijk nogal geschrok ken waren van het geknetter, zagen dat H. niets was overkomen, waarna men gezamenlijk ongeveer 800 meter van de kabel stroopte. Ter zitting bekenden de verdachten H. en V., (Z. was n.l. niet verschenen) het hun teiaste gelegde. Tegen H., die als hoofddader be schouwd kon worden eiste de Officier een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest. Tegen Z, en V. luidde de eis: 2 maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met 2 jaar proeftijd. Beiden worden onder toezicht gesteld. Uit spraak 11 Juli a.s. Na Voilenhove zal in de kop van Overijssel thans ook Giethoorn een vlas industrie krijgen. het „War memorial Opera House". De vredesconferentie zal vermoede lijk slechts in naam een conferentie zijn, daar algemeen wordt verwacht dat alle meningsverschillen tussen de verschil lende landen tevoren uit de weg zullen zijn geruimd. De Sowjet-Unie zal waarschijnlijk niet aan de conferentie deelnemen, evenmin als communistisch of nationa listisch China. In het belang van een .urits-Amerikaanse overeenstemming is het aan Japan overgelaten te beslissen met welke regering van China het for meel vrede wil sluiten. Op de vredesconferentie zullen ook de veiligheidsovereenkomsten tussen Ame rika enerzijds en Japan en Australië- Nieuw Zeeland anderzijds worden ge sloten. De voorbereiding van deze beide overeenkomsten is in een vergevorderd stadium en het ligt in de bedoeling dat ze in werking treden wanneer het vre desverdrag met Japan wordt getekend. WIJZIGING VAN DE ARBEIDS WET. De minister van Sociale Zaken heeft geen bezwaar, zo zegt hij in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer t.a.v. het wetsontwerp tot wij ziging van de arbeidswet 1919, het mi nimumaantal Zondagen die een rustdag moeten zijn op dertien in plaats van op twaalf te stellen. Het aantal vrije Zondagen verder te verhogen, acht hij voor het ogenblik onmogelijk. Een dc. tatie van de Internationale R.K. Gidsenconferentie, waaraan door vertegenwoordigsters van 15 landen wordt deelgenomen, werd Donderdag door Koningin Juliana ten paleize Soestdijk ontvangen. Prinses Marijke, die ook aanwezig was, ging met de padvindsters in een der autobussen. Het jongste van onze prinsesjes voelde zich te midden van het groepje best op haar gemak. HET OLIECONFLICT. Brits Kabinet in spoedzitting bijeen. De Perzische minister-president, Mossadeq, heeft gisteren verklaard, dat Perzië niet bereid is, de Jurisdictie van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag te erkennen. Mossadeq legde zjjn verklaring af tegenover studenten, die op ziekenbezoek kwamen. Het Hof heeft aanbevelingen gedaan, precies zoals de Britten hebben verzocht. Het is jammer, dat machtige landen internationale organisaties kun nen gebruiken om hun wil aan kleine zwakke landen op te leggen. De te Middelburg gehouden collecte voor „Hulp aan gerepatrieerden" heeft f 838.79 opgebracht. In de omgeving van Mossadeq wordt de beslissing van het Hof levendig ge- critiseerd. Een lid van de oliecommissie uit het parlement verklaarde, dat Per zië tegen de genomen beslissing protes teren zal, daar deze in strijd is met de souvereiniteit van Perzië. PERZISCHE REACTIES. Dr Ali Chaeygan, lid van het Per zische parlement en lid van de gemeng de oliecommissie, welke de supervisie heeft over de nationalisatie van de olie- industrie in Perzië, zal zijn regering adviseren het Internationaal Gerechts hof niet meer te erkennen. Het is zijn persoonlijke mening dat het Internatio naal Gerechtshof voor Perzië heeft af gedaan. Critiek op veerdienst Terneuzen— Hoedekenskerke. In de raadsvergadering van Terneu zen werd ernstige critiek uitgebracht op de gang van zaken bij de Provinciale Veerdienst TerneuzenHoedekensker ke. Er werd op gewezen, dat het meer malen voorkomt, dat zowel te Terneu zen als te Hoedekenskerke auto's en kielrijders niet aan boord kunnen, het geen niet alleen voor de betrokkenen een tijdverlies van twee uren betekent, doch daarnaast het vreemdelingenbe- zoek via Terneuzen in hoge mate du peert. Ook de bestaande en zeer beper kende bepalingen voor wat betreft het vervoer van zee via deze veerdienst ont lokte aan verschillende raadsleden cri tiek. De raad verenigde zich er tenslotte mede, dat het gemeentebestuur stappen zal ondernemen, teneinde te trachten verbetering in de bestaande toestand te verkrijgen. De eersten zwaaiden af. De eerste leerlingen, die hun studie aan de Vlissingse M.T.S. hebben vol tooid en door het examen zjjn gekomen, zijn gistermiddag afgezwaaid. Het ge meentebestuur van Vlissingen had ge meend, dat deze uitreiking een plechtig karakter te moeten geven en daarom werd zjj in de raadszaal gehouden. Dit eerste resultaat mag er z\jn: Niet min der dan 20 geslaagden en slechts 2 af gewezenen. Nadat de burgemeester mr B. Kolff het bestuur van de Zeevaartschool had verwelkomd, sprak de voorzitter van dit bestuur de heer H. C. Wesseling, die het gemeentebestuur dank bracht voor de grote belangstelling voor het werk van de M.T.S. De M.T.S. zo vervolgde hij, heeft zijn bestaansrecht bewezen en deze school verheft geheel Walcheren uit een isolement. Vele ouders kunnen de hoge kosten van hun zoon aan een M.T.S. buiten Zeeland te laten stude ren, niet drager. We zijn, zo zei de heer Wesseling, door de eerste moeilijke ja ren heengekomen en hij bracht daar voor hulde aan directeur, adj. direc teur en leraren. Het ligt in de bedoeling, zo deelde de voorzitter nog mee, zo mogelijk de M. T.S. uit te breiden en hij hoopte daar voor op de welwillende medewerking van de autoriteiten. De directeur, de heer P. Vijn, noemde deze diplomauit reiking een grote gebeurtenis. Hij bracht dank aan het lerarencorps, aan de Kon. Mij. „De Schelde", die werk plaatsen beschikbaar stelde, het ge meentebestuur, de directeur van de R.H.B.S. voor het afstaan van lokalen en laboratoria. Het resultaat van de examens, zo besloot de heer Vijn, is minstens zo goed als dat van andere M.T.S.-en. Hierna reikte de directeur het diploma alsmede een boekwerk aan de geslaagden uit. GELUKWENSEN. Gelukwensen werden uitgesproken door de heer K. G. Hofstede, inspecteur voor bijzondere opdrachten bij het Nij verheidsonderwijs. Hij zei, dat er uit Goes, Middelburg en Terneuzen aanvra gen tot het stichten van de M.T.S. wa ren binnengekomen, doch dat tenslotte Vlissingen de school heeft gekregen, omdat daar kon worden aangehaakt bij de Zeevaartschool. Bovendien was er in Vlissingen een constante wisselwer king tussen school en industrie. Mede hierdoor is de proef in Vlissingen ge slaagd. Voor de opleiding van werktuig bouwkundigen zijn goede mogelijkhe den, doch hij waarschuwde voor uit breiding met andere Elfdelingen. Onge veer 60 pet. der leerlingen moet in dienst, doch hij sprak de hoop uit, dat nu er veel vraag is naar werktuigbouw kundigen, ook zij "een plaats zullen ver overen. De heer A. Schout feliciteerde na mens het Prov. Bestuur. We zijn trots op de M.T.S., aldus het lid van G.S. Hij sprak de hoop uit, dat veel van de ge slaagden in Zeeland zullen blijven en daardoor hun steentje bijdragen voor de verdere industrialisatie van dit ge west. Hij noemde het mogelijk de school met een afd. waterbouwkunde uit te breiden. Namens de Bond van M.T.S.- ers feliciteerde de heer van Zijp. Ten slotte dankte de heer C. M. Wonder- gem namens de leerlingen de directeur, adj. directeur, leraren en bestuur voor de medewerking. De heren Vijn en Baks ontvingen geschenken. DE GESLAAGDEN. Geslaagd zijn: L. J. Cariier, H. P. Cijsouw, W. Daane, J. Dorsman, H. J. Everwijn, C. A. v. d. Eyk, D. C. Galle, L. C. Giljam, J. M. de Graaff, A. J. Haak, J. J. Huigh, A. W. ter Meulen, S. C. v. d. Meulen, D. Moes, A. C. Mun ter, G G. M. Speckens, J. de Vries, T. V. v. 'd. Walle, I-I. W. Wesselink en C. W. Wondergem. Naar zijn mening moet Iran zich van het Hof terugtrekken, daar het Hof de zwakke landen, zoals Iran, niet blijkt te kunnen beschermen. Het Perzische Ka binet zal vermoedelijk de aanbevelingen van Den Haag verwerpen. De Perzische gezant in ons land, de heer Hoessein, zei, dat het Hof naar de mening van Iran niet competent is in deze zaak en daarom geen oordeel ln het aangeven van interim maatregelen kan geven. De Perzische ministerraad besloot op de bijeenkomst van Donderdagavond zjjn standpunt ten aanzien van de aan bevelingen van het Hof eerst te bepa len, wanneer m ende officiële tekst van het besluit heeft bestudeerd. RAAD VAN TOEZICHT. Het Britse Kabinet is gistermiddag in spoedzitting bijeengeroepen teneinde alle aspecten van de uitspraak van het Hof te bestuderen. Het heeft de Britse gezant in Teheran opdracht gegeven, de kwestie van de Raad van Toezicht aan hangig te maken. Tentoonstelling met vele attracties. Hoewel van de zfjde van het zaken leven voor handels- en wjverheidsten- toonstellingen minder interesse valt waar te nemen, dan in voorgaande ja ren, bestaat er voor de Goese Nijtengo die van 9 tot en met 18 Augustus wordt gehouden in Het Schuttershof, nog flinke belangstelling. Onder de veertig deelnemers bevinden zich echter maar weinig Goese middenstanders, een feit, dat door het Nijtengo-comité ten zeer ste wordt betreurd. In toaal beslaat de expositie een 800 m2. standruimte, die is verdeeld over twee grote zalen en een tent van 11 bij 30 m. Tevens is ruimte afgestaan aan een comité, dat hulp wil verlenen aan Indische gerepatrieerden door deze mensen aan goede winterkle- ding te helpen. In een aparte tent zal een expositie worden gehouden waarin een tropenverzameling zal worden sa mengebracht. Deze expositie staat ge heel los van de Nijtengo, maar zal zeker grote aandacht trekken omdat hier ver scheidene attracties aan zijn verbonden. Het Tropeninstituut te Amsterdam heeft n.l. de toezegging gedaan haar gamelanorkest hier te lande te laten optreden terwijl ook Indische dansen zullen worden vertoond. Voorts zal een krontjongband van te Goes wonende gerepatrieerden voor muzikale omlijs ting zorgen. Achter in de tuin zal een dessa worden gebouwd en een Indische markt, een Pasar Malang, met een In disch restaurant. „THE KINGS OWN HUSSARS". Op 13 Augustus zal hier optreden een groot Engels muziekcorps, dat thans in de Britse zone van Duitsland vertoeft en een klein tournee door ons land maakt. Dit orkest, „The Kings own Hussars" genaamd, heeft zich bereid verklaard om op de Njjtengo te komen concerteren en zal voordien een mars door de stad maken. Onder de deelnemers-standhouders bevindt zich ook de gemeente Goes die met een prachtige maquette komt, waarop men, door een druk-op-de-knop diverse belangrijke gebouwen kan ver lichten. Ook de P.Z.E.M. en het Rode Kruis hebben een stand. De opening vindt plaats op 9 Augus tus des middags om twee uur. DE BILT ZEGT: Weinig verandering ln temperatuur. Weersverwachting geldig tot van avond: Veel bewolking, maar overwe gend droog weer en voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land verspreide opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1