Hom Hdd de ioupe In de Braakman is straks plaats voor vele boeren* Kerkdag bedoeld als bazuinstoot. Nieuw land uit water en schotten. Zomer 1952 hoopt men de sluiting tot stand te brengen. Hij was zijn hoofd kwijt HIER Lutherse Kerk geneigd tot passiviteit. GCEDE FRUITOOGST VERWACHT. Voiksdemocrafen willen mee regeren. VAST PANDOER.... ORANJEBOOM BIER l West-Duitsland wil een sterke politiemacht» Vrijdag 6 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 De haven van de Belgische vissersplaats Bouchaute aan de uiterste zuidpunt van do Braakman ïykt meer op een voetbalveld dan op een haven. Alleen maar triest ligt er nog een houten vissersbootje op de vette slikken van wat eeus een haven vol bedrijvigheid was. Een paar honderd meter verder, meer de Braakman in, komen bjj bijzonder hoog water nog wei eens een paar scheepjes, maar als de vissers niet zorgen, dat ze er vlug weg z(jn, zitten ze er voor vele maanden vast. De Isabellasluis heet dit punt. Van wat eens een sluis was zijn nu nog een aantal brokken steen te zien met wat verroest staal. Vlak bij ls de dijk, waarover nog niet zo heel lang geleden tramrails hebben gelegen, met prikkeldraad afge sloten. In het Noorden ls iets te ontdekken, dat op de glinstering van water gelijkt. Eu verder ls het niet anders dan slik, voor een deel begroeid met planten, die alleen in zoute grond groeien of met het bekende Spartina gras, dat door mensenhand hier Ls geplant om het proces van aanslibbing te versnellen. Dat is dan de Braakman, die ligt te wachten op het ogenblik, dat scherpe ploegen de klei zullen snijden en het zaad zal worden gezaaid. Dat is dan het einde van een zeearm in het Zeeuwse en het Vlaamse land, die trotse oorlogs vloten heeft gedragen en waar beslist werd over het lot van volken en steden Hier, bezijden de verkeersweg, waar O.- en W.-Zeeuwsch-Vlaanderen elkaar ontmoeten en waar het Nederl. grond- §ebied overgaat in het Belgische, wordt e stilte over de rijpe schorren slechts verbroken door het gekwinkeleer van de vogels. In de verte, naar het Zuiden, doemt het silhouet van de toren van Bouchaute op en zijn er de rode daken van het Belgische stedeke. Zo ls het thans rondom de Braakman. Ruim twintig jaar geleden, voordat de Dijckmeesterpolder was ingedijkt, kon den Oost en West elkaar niet ontmoe ten dan via een voetpaadje. Dat was tijdens de eerste wereldoorlog, toen de Duitsers op Belgisch gebied hun elec- trische draad hadden geplaatst, zelfs helemaal niet mogelijk. Wie toen van Oost naar West Zeeuwsch-Vlaanderen wilde, moest eerst een vaartocht over de Wester-Schelde maken. DE BLIK IN DE TOEKOMST. Maar laten wij nu verder het ver leden rusten en ook het heden, om een blik te werpen in de toekomst van het schorrengebied, dat de Braakman thans is. Ir J. v. d. Kerk, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in het Arrondisse ment Terneuzen, kan daarover veel vertellen. „Het doel van de indijking van de Braakman is primair het winnen van cultuurgrond en daarnaast het ver beteren van de afwatering der omlig gende polders, terwijl de grote verkeers- verbetering zeker niet minder belang rijk is", zegt hij. „Er zullen 1550 ha. ingepolderd worden. Een oppervlakte van 160 ha. blijft binnenwater en zal dienen als boezem voor het afgevoerde water van de polders, die rond de Braakman liggen. Ruim 1700 ha. van Nederlandse polders en bijna 12.000 ha op Belgisch gebied waterden op de Braakman af. In vorige eeuwen was deze lozing heel wat gemakkelijker. Ge ruime tijd was de gehele waterafvoer geconcentreerd op de Isabellasluis, doch reeds lang is dit niet meer mogelijk door de sterke aanslibbing. De Belgen voeren het water nu af in westelijke richting via het Leopoldkanaal naar Heijst en zo in zee. Bij de bespreking van de indijkingsplannen bleek, dat de Belgen prijs stelden op herstel van de oude toestand, dus lozing van het water in noordelijke richting. Men kwam tot een oplossing in deze zin, dat iets zuide lijker dan de oude Isabellasluis een nieuwe sluis zal worden gebouwd. Na de Indijking zal 22 Nederlands en 78 Belgisch poldergebied op de Braakman lozen". HUT TIJDSTIP VAN INDIJKING. Ir v. d. Kerk gaf vervolgens een ant woord op de vraag, of het hele gebied op dit ogenblik geheel rijp is voor indij king. „Toen men wist, dat vele gedeel ten van de Braakman ingedijkt konden worden, heeft men zich afgevraagd, of het, vooral landbouwkundig bezien, de voorkeur verdiende te wachten tot alles zover zou zijn. Op sommige proefveldjes bleek, dat inderdaad nog steeds aan slibbing plaatsvond. Maar in het alge meen was de situatie toch zo, dat gehele inpoldering verantwoord moest worden geacht. Een groot stuk van het gebied is aangesteld tot boven gemiddeld hoog water. Bovendien hebben ook de andere belangen als grondaanwinning en ver- keersverbetering het tijdstip van indij king bepaald. Er zijn gedeelten, waar niet minder dan anderhalf tot twee me ter zware klei ligt. Daartegenover zijn er percelen, waar maar enkele decime ters kiel zich heeft afgezet. Evenals in het Sloe hebben wij ook hier de beste o,-„-iringen gehad met de aangeplante Spartina. U zult begrijpen, dat de grootte en het karakter van de te stich ten bedrijven (een zeer voorlopige ver kaveling is reeds gemaakt) afhankelijk is van de soort en de kwaliteit van de grond. Dat ligt voor de hand, gezien het zeer afwisselende aspect van dit gebied. In het algemeen zullen in de nieuwe polder zeekleibedrijven van het normale type komen. Het aantal ligt in de buurt van honderd. Aan de kant van Biervliet Is de grond uitstekend geschikt voor fruitteelt. Bebossing van de slecht ste gronden maakt het mogelijk, dat in de polder wellicht ook een klein re creatiecentrum ontstaat. Aan sommige zijden van de bergboezem zal zand lig gen, zodat ook hier mogelijkheden voor recreatie zullen bestaan". DE AFSLUITDIJK. „Door sommigen is de vraag gesteld, waarom de afsluitdijk van de Braak (Ingez. mededeling, adv.) man niet noordelijker komt te liggen", zo merkte ir v. d. Kerk vervolgens op. „Met opzet is deze dijk op een wat zui delijker punt ontworpen", aldus luidde het antwoord, „omdat dit de kortste weg van Oost naar West zal zijn en bovendien, omdat hetgeen meer zou kunnen worden ingedijkt, grond van slechte kwaliteit is. Een volgende over weging was, dat bij uitvoering van het bestaande plan de verdediging van de dijk tegen het water minder kostbaai zal zijn, doordat de dijk veel meer be schermd zal liggen dan indien deze noordelijker lag. Tenslotte kan bij dit plan op een zeer gunstige plaats, ni. op een hoog gedeelte, de afwateringssluis worden gebouwd". Van de zijde van electriciteitsdeskun- digen is er grote belangstelling geweest voor de vraag, of het af te voeren water door de sluis niet te gebruiken zou zijn voor de opwekking van electrische stroom. Uit onderzoekingen is echter gebleken, dat dit volstrekt onrendabel zou zijn, waarom men van het maken van een plan heeft afgezien. DE STADIA VAN HET WEBK. Over de verschillende tydstippen, waarop de onderdelen van het werk, dat in totaal op 7% millioen gulden is begroot, gereed moeten zyn, deed ir v. d. Kerk nog enige mededelingen. De bouw van de afwateringssluis by de af- sluitdük en de aanleg van het aanslui tende dyksgedeelte is dit voorjaar aan besteed en met de uitvoering is reeds een begin gemaakt. Zomer 1952 moet dit werk gereed zijn. Dit jaar nog zal de aanbesteding van de dijk plaatsvinden, zodat, als zich geen tegenslagen voor doen, volgende zomer de sluiting tot stand kan worden gebracht. Daarvoor zyn reeds drie grote Phoenix-caissons aangevoerd, die te Sluiskil een ligplaats hebben gekregen. In 1953 en 1954 zal het werk in de nieuwe polder zelf wor den uitgevoerd. Morgen Zaterdag 7 JULI ONHERROEPELIJK LAATSTE DAG van onze propaganda- verkoop met 15°/o korting op alle ESDERS KLEDING (uitgezonderd merkartike len en schoenen) MORGEN TEVENS SPECIALE AANBIEDINGEN JONGENS- en MEISJESKLEDING. LANGE NOORDSTRAAT 8-10 MIDDELBURG (Ingez. mededeling, advert.) maar nu is de zaak in orde. Nu eens bezat haar echtgenoot twee neuzen en dan weer had hy geen hoofd. Zy dacht dan ook, dat zy het fotogra feren wel nooit zou leren. Maar nu is de zaak in orde. Zy schafte zich de Philips Flitscamera aan, zó eenvoudig te hanteren, dat de foto's niet kunnen mislukken. Overdag prachtfoto's (zon der flitslamp)des avonds of bin nenshuis even schitterende opnamen (met flitslamp). Uw handelaar laat U de Philips Flits camera gaarne zien. en over de grenzen Burgemeester Schokking van Den Haag gaat in Parijs de herdenkingsfees ten meevieren. Hij neemt een vaatje haring mee voor burgemeester Pierre de Gaulle en een fraaie doos Haagse hopjes voor mevrouw de Gaulle. Vice-adrairaal jhr C. E. van Holthe zal ook na 1 Augustus, de datum waar op hy met pensioen gaat, voorlopig be last blyven met het voorzitterschap van het comité van chefs van staven. Dit om de minister van Oorlog en Marine meer tijd te geven by het uitzien naar een opvolger. In de Noord-Oost-Polder moest men tot dusverre voor alle officiële besognes als het aangeven van geboorten, beta len van schoolgeld, enz., naar Emmel- oord. Daarin komt verbetering want er worden hulpsecretarieën gevestigd te Marknesse en Ens. De havenarbeiders in Lyttleton, de derde haven van Nieuw-Zt-land, zyn van gedachten veranderd. Ze besloten eerst gisteren het werk te hervatten, maar nu blyven ze toch maar in sta king. Premier Menzies van Australië heeft een wetsontwerp ingediend, dat aan de regering by na onbegrensde macht zal geven om noodmaatregelen voor voor bereidingen voor de verdediging te tref fen. „Aviation Age", een Amerikaans luchtvaartblad, meldt dat Rusland se dert 1949 een tweemotorige straalbom- menwerper, de Tu-10, vervaardigt, die waarschijniyk de beste lichte straal- bommenwerper ter wereld is. Het toe stel heeft een snelheid van 980 km per uur, grote wendbaarheid en is zeer ge schikt om op grote hoogte te opereren. KREEFTVER WE RKINGS- VAARTUIG MAAKTE PROEFVAART. Eerste schip met diepvriesinstallatie Met goed gevolg heeft vandaag het motorschip Isolda, dat by A. de Jong N.V. Scheepswerf en Machinefabriek te Vlaardingen is verbouwd en ingericht tot kreeftverwerkingsvaartuig voor re kening van de Tristan da Cunha De velopment Comp. Ltd te Kaapstad, proef gevaren. Deze maatschappij gaat er de kreef- tenvisserij mee uitoefenen. De kreeft wordt gevangen door begeleidende klei ne schepen en aan boord van de Isolda verwerkt en diepgevroren bij een tem peratuur van minus 30 graden Celsius om vervolgens te worden opgeslagen in een met lucht gekoeld ruim by een tem peratuur van minus 20 graden Celsius, Het product ls bestemd voor export naar Amerika waar het steeds goede aftrek vindt. De Isolda is het eerste schip, dat in Nederland werd voorzien van een diep vriesinstallatie. (Van onze Utrechtse correspondent). De Lutherse Kerk van Nederland heeft Woensdag op haar buitencentrum „Hoekelum" hy Bennekom voor het eerst een „kerkdag" gehouden. Voorheen schreef het Ned. Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending jaarlyks een zendingsdag uit; deze samenkomst was echter niet representatief voor de Lutherse Kerk in haar geheel. Dit is thans veranderd. Wel opende de voorzitter van het Luth. Genootschap, prof. dr P. Boendermaker, hoogleraar te Amsterdam het samenzijn. Daarna voerde evenwel de voorzitter van de synodale commissie, ds J. P. van Heest te Amsterdam, het woord. Deze kerkdag wil een bazuinstoot zqn, die ons wakker roept, zei ds Van Heest. Immers, het vlees is zwak; tel kens zyn wy geneigd in te slapen als kerk. Wat trekken wy ons practisch aan van de ontkerstening van ons volk Voor al te velen onzer is het geloof iets dat bewaard wordt voor de binnenka mer. Wy laten de wereld wat zy is. We zyn geen vijanden van het Evangelie, van de Kerk van Christus. We menen het goed met God. Maar we steken on ze handen niet uit de mouwen. Er wordt geklaagd dat de kerk een domineeskerk is. Ik vind dit een won- deriyke klacht, zei ds Van Heest; maar als zü gegrond is, dan komt het door dat de leden zo weinig actief zyn. In aansluiting hierop gaf ds C. Pel te Amsterdam „Beelden uit een werkende Kerk". Pas teruggekeerd van een reis naar Amerika verhaalde hy van zyn be vindingen bü de Lutheranen aldaar. Zonder van een zwart-wit verhouding te willen spreken meende ds Pel toch te moeten vaststellen, dat het kerkehjk leven hier ongunstig afsteekt by Ame rika. Men vindt daar niets van de ang stige benepen houding, die kenmerkend is voor de Lutherse Kerk in Nederland. Hier tracht men zich zoveel mogeiyk in stand te houden, in Amerika zijn de Lutheranen in de aanval. Hier beschou- FEUILLETON - G. P. BAKKER 58) „Zeker." „De ontbrekende schakel", dacht hy. „Wy meenden u te herkennen, on danks uw zwarte snor en haren, maar moesten zekerheid hebben. Eén fout zo_ alles kunnen bederven." „Blij je te treffen," zei Saxon. „Juist op tijd. Ik moet hier weg. Pappen- heim is in Halle aangekomen. Hy kent my te goed en vele van zyn ruiters hebben my dikwijls gezien. Ik heb alles vernomen wat ik weten wilde. Twee kameraden kan ik uitstekend gebruiken. Ik dacht reeds, dat de meester my had vergeten, maar ware vrienden komen, als men ze nodig heeft. Ik moet een bode hebben en iemand, die my een paard kan be zorgen. „De bode ben ik," sprak Mercurius. „Ik zal een bericht schrijven." „Een vertrouwd man met een mon delinge boodschap is beter." „Maar het is een vrij uitvoerig rap port." „Doet u my het verhaal maai." Saxon gaf hem de nauwkeurige sterkte der troepen, der artillerie, het doel van hun opmars. Alles wat voor de Zweedse koning van belang kon zyn. Het slot luidde: Niet optrekken naar Maagdenburg, doch naar het westen, Havelberg, Tangermünde en Werben. Mercurius had scherp geluisterd. Toen Saxon uitgesproken was, her haalde hy het rapport woord voor woord zonder enige aarzelipg ofschoon verschillende aanwijzingen technisch en voor een leek moeilijk te begry- pen waren. De overste keek de man vol bewon dering aan. „Uitstekend", klonk zyn oordeel. ,,'t Is in goede handen", verzekerde Praxiteles. „De meester heeft hem verzocht mee te gaan om mogelijke Inlichtingen over te brengen. Wy la ten zo weinig mogelijk aan het toeval over. Mijn vriend Mercurius is niet de eerste de beste'" „De koning van Zweden zal spoedig alles weten", verklaarde de bode. „Ik reis snel, al draag ik geen vleugels aan de voeten." Saxon wilde hem enige -goudstuk ken geven, maar Mercurius weigerde. „Dank u beleefd", zei hij. „Wy zyn immers vrienden, strijden voor de zelfde zaak." „Voor het paard zal ik zorgen," bood Praxiteles aan. „Een goed uur van hier is een herberg. Daar zullen wel goede paarden te krijgen zijn. De broeders verkopen de gestolen waar in die buurt aan de opkopers, die ze weer leveren aan de intendance." „Een riem zonder eind," meende Saxon. „Maar als de kwartiermeesters ze niet kochten, zouden de paarden over de grens gebracht worden of aan de vijand verkocht. Nu vaart ieder er wel by." „Ook de kwartiermeester," oordeel de Mercurius. „Je kunt het weten, want je bent niet alleen de bode der goden," op perde zyn vriend. „Menig legerleverancier wordt een ryke geldschieter." „Geldschieter! Tegenwoordig in Hamburg noemt men die heren ban kiers!" „Zeker omdat ze op een bankje in zeker klein vertrekje behoorden te zitten." „Hoe langer de oorlog duurt, hoe groter de waarde van het goud wordt," beweerde Saxon. „En hoe slechter de mensen", her nam Praxiteles. „Als ik over het goud begin zou ik wel een liedje willen huilen. Ieder die met goud in aanra king komt, wordt er geestelijk door verlaagd. Wonden kan men helen door er dunne zilveren of gouden plaatjes op te leggen zegt Paracelsus, de grote heelmeester. Zeker is, dat de ettering ophoudt en de genezing er door verhaast wordt, maar op de ziel werken de gouden schyven juist om gekeerd." „Je draaft door, oude dokter," ver weet Mercurius hem. „Itf elk geval," meende Saxon, „moet ik u enige van die vervloekte gouden schyven geven om paarden te kopen. Een voor de bode, een voor u en een voor mij." Praxiteles schudde het hoofd. „We hebben u toch reeds duidelijk ge maakt dat we vrienden zijn. En we zijn te trots op die vriendschap dan dat we het vuile goud gelegenheid willen geven zich er tussen te drin gen." De drie mannen gaven elkander de hand. „Het zou onheus zijn verder aan te dringen," besloot de overste. (Wordt vervolgd.) wen de leden hun kerk als een insti tuut waar men preken kan horen, in de V.S. doen al de leden mee aan het ker- kewerk. In Nederland weten de Luthe ranen niet meer wat offeren is. Een ge middelde van vijftig cent per kerkgan ger op Zondag wordt hier heel hoog ge acht, in Amerika geven de Luthersen zonder dat ze met bedelpreekjes wor den bewerkt vaak één of twee' dollar per persoon. Hoe het komt? Onze kerk, aldus ds Pel, leeft voor een groot deel van de kapitalen, die het voorgeslacht naliet Dat is doodgevaarlyk. Indien deze oude kapitalen niet meer bestonden, zouden de meeste Lutherse predikanten in Ne derland kunnen gaan stempelen, want we hebben geen middelen uit het leven de geslacht. In Amerika betekent de kerk iets voor de mensen. Zy offeren er gaarne hun geld en tyd voor. Dat is pas echt leven als kerk! Ook de andere sprekers, ds B. W. Th. Gramberg te Zwolle, ds mr D-. G. Hoe vers te 's-Gravenhage, dr C. Riemers, ds N. Schenkman en J. B. Oosterwelder bepleitten grotere activiteit. De kerk dag had trouwens als motto: „Het ge loof in actie" De kerkdag slaagde ten spijt van de weinig ideale weersomstandigheden. De cantor-organist van Utrecht, de heer Willem Mudde liet de talrijke aanwezi gen zingen. Men was gekomen zowel uit Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid-Limburg als uit Leeuwarden en Den Helder, Doetin- chem en Leiden. NIEUW SOORT BUNGALOW. In negen uur tijds gereed. Woensdag is door slechts vier man in de buurt van Schiedam een bungalow gebouwd, die in negen uur tijds gereed moest zyn. De onderdelen hiervan waren reeds vooraf vervaardigd. Het gold één van de twee exemplaren, die als proef- woningen bestemd zyn voor de Pacific Coast, waar men er zich voor interes seert. De Rotterdamse firma H. de Jong en Co., die ze bouwt en de „Jonoo housing Corporation", die ze exploiteert, menen met deze bungalow een geheel nieuw type op de markt te brengen. De uit voering is in „plywood" (multiplex), met een hardboard binnenbekleding. De dakbedekking is van bitumenproducten. Wie het standaardmodel gebruikt, verkrijgt een woonkamer van 3,66 m. x 6,55 m., twee slaapkamer van 3.66 x 2,44 m., een keuken van 2.44 m. in het vier kant en een badkamer mei toilet van diezelfde afmeting. Om het huis loopt een veranda van 2,40 m x 4,35. Er is een open garage van 2.70 x 3.00 m. Er is volgens Amerikaanse eis op veel glas gerekend. Reeds is er van Belgische zijde be langstelling voor dit systeem en ook zyn er te Londen al besprekingen gevoerd met de „Commonwealth Experimental Building Station", die vermoedelijk tot regeringscontracten met Australië zul len leiden. Oud-illegalen willen natio nale vereniging. Woensdagmiddag zyn in hotel „Her mitage" te Zeist een honderdtal oud illegalen uit vrijwel alle delen van het land, samengekomen. Deze verzetslie den uit de oorlog zyn verenigd in de .Nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland Men kwam samen om de mening der ieden te horen aangaande het voorstel om van een federatieve grondslag over te gaan naar een nationale vereniging van oud illegalen, met koninklijke goedkeuring, die plaatselijke en regionale verenigin gen zal omvatten. De landelijke voorzitter, de heer van der Meulen uit Rotterdam wees in zijn openingswoord op het gevaar dat de oud-illegalen bedreigt: Men begint hun verrichtingen in de oorlog minder te waarderen, omdat zovelen beweren oud illegaal te zijn; in werkelijkheid zijn de mensen die de eer en goede naam vén de vereniging bederven, diegenen, die op de voorlaatste oorlogsdag lot het verzet toetraden, en, na de oorlog, dank zy ellebogenwerk en als „oud-illegalen", goede positie in de maatschappy inna men. Ondertussen zy opgemerkt, dat tot de vereniging, zoals ze in Hermitage vergaderd was, slechts zij werden toege laten, die vóór September 1941 daad werkelijk aan het verzet deelgenomen hadden. Wanneer men van een federa tieve raad op een nationale vereniging zou zyn overgegaan, zou het, alleen al uit juridisch oogpunt gezien, gemakke lijker zijn in de bres te springen voor de belangen der „goede" leden en te waken tegen het opkomende misverstand, als zouden de „oud-illegalen" de mensen zijn, die na de oorlog, dank zy hun ver zet in enkele (laatste) oorlogsdagen, de goede baantjes gekregen hadden, aldus spreker. Onder V SPOTKOOPJES! (Ingez. mededeling, adv.) Huisvrouwen, niet boos worden! We weten wel, dat U met welbehagen ziet dat winkeliers grote plakaten op hun winkelramen plakken met aan kondigingen als„10 tot 15 procent korting!", „Wij betalen voor Uw oude zoveel geld bij aankoop van een nieuwe!", enz., enz. Maar wij bezien die biljetten met afgrijzen! Heus niet omdat wij zo rijk zijn (wat 'n idee! een journalist rijk!) en heus niet om dat wij niet verlangen naar dalende prijzen! Maar.... omdat deze prijsdalingen niet echt zijn, niet gezond! Het kan niet gezond zijn als een fabrikant van regenjassen zijn eigen product in een winkel geëtaleerd ziet en voorzien van een prijs, die beneden de kostprijs ligt. Het kan niet goed zijn dat een winkelier voor oude, vrijwel waarde loze zaken geld gaat geven om daar door zijn verkoop te stimuleren. Het kan niet gezond zijn als gerenom meerde schoenfabrieken hun productie moeten stoppen, omdat de winkeliers hun (goede) schoenen niet meer kun nen kopen! Spotkoopjes.ze zijn er altijd ge weest, maar toen waren ze het gevolg van een (dikwijls ook niet gezonde!) concurrentiestrijd. Nu echter vertellen die plakaten iets anders: ze schreeu- iven het ieder toe, die er maar op let ten tuil, hoe arm wij zijn! Dat de win kelier geen geld meer heeft om zijn belasting te betalen en zijn zaak drij vende te houden en dat de klant geen geld meer heeft om datgene te kopen, dat hij toch noodzakelijk behoejt. Zy zyn de schandplakaten, die luidkeels verkondigen wat het resultaat is van enkele jaren socialistische politiek: van overheidsbemoeiing, aantasting van het kapitaal zonder hetwelk een zaak nu eenmaal niet bestaan kan, van credietbeperking, consumptiebeper king, moordende belastingen.' Hoe het anders moetTerugkeren op een hellend vlak is altijd moeilijk! Dan brengt de ene maatregel weer een andere voort, die in de gegeven om standigheden eveneens onvermijdelijk is. Want de grondstelling is fout: men heeft geleide economie in de plaats gesteld van particulier initiatief! Stand van groente- en fruitgewassen in Juli niet ongunstig. De vaak lage temperaturen In de af gelopen maanden hebben weinig invloed gehad op de ontwikkeling van de ver schillende groentegewassen. De door het koude en natte voorjaar veroor zaakte achterstand is by verschillende gewassen nog merkbaar, maar wordt langzamerhand ingelopen. Voor de ontwikkeling van de fruitge wassen was het weer over het algemeen gunstig. Wel blykt echter, dat op som mige plaatsen vooral de bessen van nachtvorsten hebben geleden. Ondanks de ongunstige weersomstan digheden van de laatste dagen Kan de oogst van aardbeien in verhouding tot andere jaren zeer goed worden ge noemd. De opbrengst van vroege aard appelen stelt niet teleur; gemiddeld valt de oogsttijd echter ca. 8 dagen later dan normaal. Hoewel ook nu nog op een goede fruitoogst mag worden gerekend, blijkt toch wel, dat de aanvankelijke verwach tingen te hoog waren gespannen. Zo zal de appelproductie vermoedelyk slechts weinig afwijken van die van het vorige jaar, terwijl van peren slechts een ma tige oogst wordt verwacht. De pruimen zullen eveneens tegen de aanvankelijke verwachtingen in slechts vrij goede op brengst te zien geven. Ook kersen val len enigszins tegen. Als voornaamste oorzaak van deze teruggang moet de minder goede vruchtzetting worden ge noemd, waardoor de vruchtval vooral bij pruimen aanzienlijk is geweest. De totale fruitoogst wordt op ruim GAAT HJALMAR SCHACHT NAAR DJAKARTA? De „Corriere Lonibardo" te Milaan bericht, dat de voormalige president van de Duitse Rijksbank, Hjalmar Schacht, die zich thans in Zuid-Tirol bevindt, binnenkort naar Djakarta zal vertrekken. Volgens liet blad heeft Schacht zich bereid verklaard, zich naar Indonesië te begeven om aldaar pogingen in het werk te stellen, de eco nomie van Indonesië op een gezonde basis te plaatsen. Dit besluit zou zijn genomen na een bespreking-, die dr Schacht kort geleden in Rome met de gezant van Indonesië in Italië, Natsir Pamontjak, heeft gehad. 560 millioen kg. gelaxeerd, zodat da productie van het vorige jaar met ruim 15 kan worden overtroffen. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men, dat dit cijfers zijn, welke geba seerd werden op de stand die de gewas sen omstreeks 20 Juni j.l. vertoonden; veranderingen zijn dus nog altijd moge lijk. Na de Finse verkiezingen Nu de definitieve zetelverdeling in het Finse parïement bekend is, blykt, dat niet meer de agrarische party, die onder leiding staat van de pro-Russi sche Kekkonen de meerderheid heeft, doch de westers georiënteerde sociaal democraten. De agrariërs verloren nj. 4 zetels en staan nu op 52, terwyl de sociaal-democraten slechts één zetel verloren en op 58 zijn blyven staan. De grootste winst was voor de communis tische volksdemocraten, die 5 zetels winst boekten en voor de Finse volks party, plaatsvervangster van de oude liberale partij, die 4 zetels won. De rechtse partijen bezetten nu samen 105 zetels en de pro-Russische 95. De leiders der volksdemocraten heb ben medegedeeld, dat zij ei' op zullen aandringen in de regering te worden opgenomen. Zij gaven Woensdagmiddag een manifest uit, waarin de overwinning der sociaal-democraten een „triomf voor de reactie en de machten, die op oorlog aansturen", wordt genoemd. Aan de beschuldiging, dat de sociaal-demo craten van plan zijn zich met de recht se en de centrumpartijen te verenigen om de volksdemocraten buiten de nieuwe regering te houden, wordt toe gevoegd: „De werkende klasse moet aan deze dreiging het hoofd bieden met een gezamenlijk streven om de vrede en het dagelijks brood te verdedigen". Waarnemers zijn van mening, dat het manifest een waarschuwing is, dat de volksdemocraten on-officiële stakingen zullen beginnen zoals zij ook in 1948 gedaan hebben als zü niet in de re gering worden opgenomen. (Ingez. mededeling, advert.) Tc veel nazi's bij de grenspolitie? De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr Robert Lelir, liecft Woensdag meegedeeld, dat zijn regering binnenkort toestemming van de Weste lijke geallieerden zal vragen om het corps gemotoriseerde politie uit te breiden. In de herfst van het vorige jaar ga ven de westelijke bezettingsmogendhe- tlen West Duitsland toestemming om 30.000 man gemotoriseerde politie op de been te brengen. Deze troepen zouden worden uitgerust met lichte wapenen en worden geoefend om bij binnenlandse troebelen op te treden. Behalve deze macht telt West-Duitsland 90.000 poli- tie-agenten, die zijn georganiseerd in stedelijk-, districts- en staatsverband. Daartegenover had Japan onlangs toe stemming gekregen 75.000 man gemoto riseerde politie te recruteren, naast de gewone politiemacht van 120.000 man, aldus dr Lehr. Op het ogenblik kan de regering te Bonn slechts een gedeelte van de toe gestane 30.000 man op de been brengen. De 10.000 man, die bedoeld zijn als grenspolitie, zijn reeds aangeworven, terwijl de 10.000 man voor de mobiele afdelingen, die onder de regeringen van de elf staten zullen staan, slechts ge deeltelijk zijn geworven. Met het recru teren van de-overblyvende 10.000 man voor de federale gemotoriseerde politie heeft de Westduitse regering in het ge heel geen vorderingen gemaakt, daar tengevolge van de oppositie van de Sociaal-Democraten de hiertoe noodza kelijke grondwetswijzigingen nog niet tot stand zijn gekomen. In antwoord op beschuldigingen van Sociaal-Democratische zyde, dat de grenspolitie door de Westduitse rege ring gebruikt wordt om de kern voor een leger te vormen, verklaarde Lehr, dat dit niet waar was. De grenspolitie kreeg precies dezelfde opleiding als de gemotoriseerde politie, die onder de ver schillende staten staat. Aangaande de beschuldigingen van de Socialisten, dat een te groot aantal vroegere nazi's en oud-beroepssoldaten was gerecruteerd, zei dr Lehr, dat 69 proeent van de stafofficieren oud-poli tiemannen waren evenals 46 procent van de compagnie-commandanten.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2