Werkzaamheden Anglo-Irian Oilcompany mogen niet belemmerd worden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitspraak Internationaal Gerechtshof te Den Haag V Kinderen en progressie* Militaire oefening eiste twee doden Zuid-Korea wil 38ste breedtegraad niet als grens k SNIPPER NIEUWS k Benelux-bijeenkomst te Goes IRENESCHOOL KRIJGT EEN GYMNASTIEKLOKAAL Toespraken van minister van Maarseveen en burgemeester Oud Mevr* de Casembroot opende asyl te Middelburg Uitgave S "ting „Zeeuwse!" Dagblad" K^j.dkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, MiddelburgKorte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1908 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 8 JULI 1961 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baren v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Teraeuien; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Hoogwater op Zaterdag 6 Jnlii Vlissingen: 8.52 u. 1.93 m., 16.02 u. 1.83 m. Tsrneuzen: 4.18 u. 2.10 m., 16.30 u. 2.00 m. Wemeldinge: 6.86 u. 1.69 m„ 17.52 u. 1.53 m. Zlerikzee: 5.25 u. 1.42 m., 17.34 u. 1.26 m. RAAD VAN TOEZICHT WORDT IN HET LEVEN GEROEPEN. Het Internationale Gerechtshof te Den Haag heeft gistermiddag, zich uit sprekende over het door de Britse regering gedane verzoek om voorlopige maat regelen inzake het geschil tussen de Brits-lraanse Oliemaatschappij en de Iraan- se regering, verklaard, dat deze maatregelen ln Perzië gerechtvaardigd zijn. Het Hof is tot de conclusie gekomen, dat het in deze zaak bevoegd is en aanwijzingen tot voorlopige maatregelen kan geven. de directie, zoals deze was samengesteld vóór 1 Mei 1951, behoudens die wijzi gingen, welke zouden worden aange bracht volgens een overeenkomst met de eerder genoemde Raad van Toezicht. Verder werd verklaard, dat de Iraan- se regering en de Britse regering ervoor moeten zorg dragen, dat geen maatre gelen, hoedanig ook, worden genomen met de bedoeling de voortzetting van de werkzaamheden van de Anglo-Ira- nian Oilcompany zoals voor de eerste Mei van dit jaar, te belemmeren. RAAD VAN TOEZICHT. Er moet in overeenstemming tussen de twee regeringen een raad worden in gesteld, te noemen de Raad van Toe zicht, samengesteld uit vijf leden, waar van twee benoemd door elk der beide regeringen en waarvan het vijfde lid een burger moet zijn van een derde staat, gekozen in overleg tussen beide rege ringen. Wanneer geen overeenstemming kan worden bereikt over de benoeming van het vijfde lid, zal de president van het Gerechtshof hem aanwijzen op geza menlijk verzoek van de twee regerin gen. Het Hof gaf voorts aan, dat de werk zaamheden van de maatschappij moeten worden voortgezet onder de leiding van V" INDEREN worden ons door God ge- 1N geven. Wie daaraan twijfelt, leze er de geschiedenis van Abraham maar op na. Maar ook: kinderen worden ons door God gegeven. Aan ons, de ouders. Dat wil zeggen, dat wij er verantwoor delijk voor zijn, dat wij verantwoorde lijk zijn voor hun opvoeding, lichamelijk en geestelijk. Versta dat niet mis: onze vaderen hebben al hun krachten inge zet voor de christelijke schooi, voor een christelijke jeugdbeweging, voor chris telijke jongerenorganisaties op maat schappelijk en politiek gebied wij hebben dat alles geërfd en wij zijn er blij mee. Wat wij op deze terreinen aan onze kinderen verplicht zijn, laten we niet na. Maar, wij zijn ook verantwoordelijk voor hun lichamelijk welzijn. Wij nie mand anders. Ook niet de staat. En hierin nu schuilt het gevaar van de huidige kinderbijslagregeling, dat we dat over het hoofd gaan zien. Dat we menen recht te hebben op kinderbijslag, dat we menen recht te hebben op een hogere kinderbijslag als we meer kinde ren krijgen. En dat is beslist niet zo. Wij zelf zijn verplicht met al onze werk kracht ernaar te streven, dat wij onze kinderen het dagelijks brood kunnen voorzetten. En laten we, ais ons dat mogelijk is, ze nog een stuk speelgoed geven bovendien! T 3 HIERMEDE het stelsel van kinder- A bijslag, dat heden ten dage in vele huisgezinnen zo veel verlichting brengt van zorgen, veroordeeld? Wis en zeker niet! Er kan een tijd komen en in een dergelijke tijd leven wij dat het voor heel velen niet mogelijk is het da gelijks brood voor zich en zijn kinderen te verdienen. Dan is het prachtig, dat andere mensen, de gemeenschap samen gebundeld in de staat, bijspringen. Zoals de staat bijspringt bij invaliditeit, bij werkloosheid, bij ziekte, zoals de staat de zorg voor weduwen en wezen op zich neemt, enz. Er is zeer zeker veel voor te zeggen, dat er onder de thans heersende omstandigheden kindertoeslag gegeven wordt, ook al kan men zekere bezwaren hebben tegen de uitvoering. Het is niet zo moeilijk zich de geestesgesteldheid in te denken van de vrijgezel, die een kind op de straat ziet steppen en die zegt: „Kijk, die step is betaald van mijn belastingcenten via de kinderbijslag!' Men kan zich inderdaad niet aan de in druk onttrekken, dat lang niet allen die kinderbijslag ontvangen ook inder daad kinderbijslag nodig hebben. Ieder die in loondienst werkt, heeft recht op kinderbijslag, ongeacht het loon of salaris, dat hij verdient. Dus ook een directeur van een N.V., die een maandinkomen heeft, dat de werkman nog niet per jaar haalt. Vergelijkt men dat met de thans van kracht wordende kinderbijslagregeling voor kleine zelf standigen, dan zit er inderdaad een on billijkheid in. Dat is het gevaar, wan neer de staat ambtenaren dus een regeling moet uitvoeren, die in wezen op het terrein der liefdadigheid ligt. bH U ECHTER heeft minister Joekes voorgesteld de kinderbijslag pro gressief te maken, of liever gezegd meer progressief: voor het vierde en volgende kind zou aanzienlijk meer betaald wor den dan voor het eerste, tweede en der de. Dit om de zware zorgen waaronder vele grote gezinnen gebukt gaan, te ver lichten. De Tweede Kamer heeft zich hiermede echter niet accoord kunnen verklaren; alleen de Rooms-Katholie- ken stemden vóór het ontwerp. Deze afkeurende houding is te be- rijpen: inderdaad hebben grote gezin- uen het moeilijk en waarschijnlijk is het W®J u,'t te rekenen, dat een gezin van vijf kinderen naar verhouding zwaarder door de jongste prijsstijgingen en door de huurverhoging getroffen wordt het argument van de minister dan een gezin van vier personen. AJaar de Kamer oordeelde terecht, dat er geen geld voor was. Is dat hard? Is dat on rechtvaardig? Wie kinderbijslag be schouwt als een recht zal hier „Ja!" op antwoorden. Is men er echter van over tuigd, dat men zelf de plicht heeft voor zijn kinderen te zorgen en dat men dankbaar moet zijn ais de gemeenschap daarbij wil helpen, die kan niet anders zeggen dan: „Jammer! Maar wat niet kan dat kan niet. Ik weet, dat God mij deze kinderen gegeven heeft; met Zijn hulp zal ik het wel klaren!" Dat is naar onze mening de juiste houding tegen over progressieve kinderbijslag. Gistermorgen is by landingsoefenin gen nabjj Willemstad een ernstig onge luk gebeurd. Tijdens de uitvoering van de landing is één der tanks bjj het overgaan van een brnggetje omgeslagen. De op de tank meerijdende militairen trachtten er af te springen. Twee van hen werden gedood. Het zjjn: de wachtmeester F. H. J. Ross uit Rhenen en commando A. Zurink uit Den Haag. Van de tankbemanning en de mee rijdenden werden vier leden gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. Behalve door generaal Hasselman werd de oefening bijgewoond door gene raal Opsomer, commandant Strijd krachten te Velde, en enige Engelse officieren. Het duurde geruime tijd voordat men er in geslaagd was de zware, voor drie kwart gekantelde „Sherman"-tank enigszins op te lichten. Nadat de over ledenen en gewonden waren bevrijd, heeft men getracht de tank uit de sloot te halen. REACTIES. Na de voorlezing van het Hof, deelde de president, prof. J. Basdevant, mee, dat door de leden B. Winiarski en Ab- del Hamid Badawi Pacha een afwijken de mening is gegeven. Beide leden zeiden, dat, indien Iran de jurisdictie van het Hof niet aan vaardt, het Hof zal moeten verklaren in deze zaak geen jurisdictie te heb ben. De Perzische gezant in ons land, de heer Navab, deelde mede, dat hij het oordeel van het Hof beschouwde als een ingrijpen in interne aangelegenheden, en er niet de minste waarde aan hechtte. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat Engeland t.z.t. een be roep zal doen op de Veiligheidsraad om het nakomen van de uitspraak van het Hof te bewerkstelligen, indien Perzië weigert zich aan de uitspraak te hou den. Morrison heeft gezegd dit niet ver standig te vinden op het ogenblik. Amerikaanse onderscheiding voor Nederlandse Korea-vrijwilligers. De commandant van de 2e divisie aan het front in Korea heeft Amerikaanse onderscheidingen uitgereikt aan tien le den van het Nederlands detachement. De Nederlandse dragers van de Bron zen Ster zijn; Korporaal C. F. J. de Beer uit Tilburg, soldaat der eerste klasse G. van der Hee uit Gouda, le lui tenant Th. Holland uit Breda, soldaat der eerste klasse J. H. Hoornweg van Rij uit Rotterdam, sergeant C. J. de Jong uit Alphen aan de Rijn, sergeant majoor C. Piaatzer uit Noordwijk aan Zee, korporaal M. Teuwens uit Soeren- donk, sergeant G. J. H. Wijnen uit Box meer, korporaal E. C. Woesthoff uit Bandoeng, sergeant J. van Wunnik uit Maastricht. NOORDELIJKEN RESPECTEREN VRIJGELEIDE. Strijd aan het front zeer gering. Radio-Peking heeft omgeroepen, dat het vrijgeleide voor de drie verbindings officieren en twee tolken van de V.N., die naar Kaesong gaan voor de wapen stilstandsbespreking, gerespecteerd zal worden. De Zuid-Koreaanse regering gaat niet accoord met een opnieuw vaststellen van de 38ste breedtegraad als grens tussen Noord- en Zuid-Korea. De Chinese troepen zouden als eerste voorwaarde voor een wapenstilstand moeten worden teruggetrokken uit Ko rea. Een aanvaardbare (scheidings) lijn als basis voor staking van het vuren zou moeten lopen van Sinandjoe in het Westen naar Wonsan (Sinandjoe ligt ongeveer 180 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad en 65 km. ten Noor den van de Noord-Koreaanse hoofdstad, Pyongyang). Mulo-examens te Goes. Donderdag slaagden voor het Mulo diploma A: H. C. van Waveren en P. T. Capelle te Haamstede; L. D. Seheele en W. E. G. Tjebbes te Terneuzen; C. M. L. de Winde en A. P. Koster te Bres- kens; L, S. Risseeuw, Zuidzande; J. M. Nieskens, Schoondijke; J. H. v. d. Lijcke, Nieuwvllet; S. Zwemer, A. C. Tange, Gr. M. de Mol en A. P. Meulen- berg, Wissenkerke; Chr. M. Coomans, Domburg; C. Boogaard, Aagtekerke; C. D. de Vos, Zaamslag; P. Hameiink, Axel; J. H. Brouwer, Kortgene. Voor het B-diploma slaagden: J. R. Riemens, Schoondijke; P. J. de Witte en J. M. Plevier, Vlissingen; J. Harte en J. J. A. Hamelink, Terneuzen. Het aanvullingsdiploma ontvingen: J. B. Kerpestein, Vlissingen; J. Visscher, Kruiningen en J. H. Leendertse, Brou wershaven. Afgewezen 4 candidaten. i i MTÏ»TT1 r i i Gisteren zijn de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, McCloy, en de West-Duitse Bondskanselier, Ade nauer, te Bonn bijeengekomen voor een eerste bespreking over de toekomstige Amerikaanse politiek t.a.v. Duitsland. Dr Adenauer heeft de Nederlandse pre mier dr Drees telegrafisch gelukge wenst met zijn 65-ste verjaardag. De Thailandse ministerraad heeft gisteren tien vlootofficieren ontslagen, die aan de opstand van het afgelopen weekein de hebben deelgenomen. Lord Inver- chapei, voormalig Brits ambassadeur in de Sowjet-Unie, is op 69-jarige leeftijd te Greenock in Schotland overleden. Meer dan 20.000 mijnwerkers uit het mljngebied van Bergen in België heb ben gisteren 24 uur gestaakt uit protest tegen het besluit van de regering, om een militaire oefentijd van twee jaar voor Belgische dienstplichtigen in te voeren. Hongarije heeft twee leden van het personeel der Amerikaanse le gatie te Boedapest bevolen binnen 24 uur het land te verlaten, daar zij als ongewenste personen worden be schouwd. -■ Mr Norris Edward Dodd, de 71-jarige directeur-generaal van de Wereldvoedselorganisatie der V.N., zal vandaag een bezoek aan Nederland brengen. Gisteren is een felle brand uitgebroken in een houten werkplaats in Haarlem-Noord. De bovenverdieping brandde geheel uit. -« Gisteravond is op het T.T.-circuit te Laaghalerveen een ongeluk gebeurd, dat de 19-jarige A. van der Puy uit Badhoevedorp het le ven heeft gekost. H.M. Koningin Ju liana bracht gisteravond een niet-offi- cieel bezoek aan het openluchttheater te Bloemendaal, waar de Young Vic Company t.g.v. het Holland Festival „The Knight of the burning Pestle" opvoerde. VAN HET FRONT. De strijd langs het gehele front in Korea is bijna geheel opgehouden. Er was een uitgesproken vermindering van weerstand der Noordelijken. De Amerikaanse Marine zette Woens dag de beschieting van het gebied van Wonsan en verbindingswegen der Noor delijken voort. Superforten deden ver scheidene aanvallen op wapenopslag plaatsen en bombardeerden zonder op houden Wonsan, Andjoe en andere ste den. Honderden slachtoffers zijn onder de burgerbevolking gevallen. Jaarlijkse veulenkeuring te Middelburg. Onder buitengewoon grote publieke belangstelling is gisteren op het Molen water te Middelburg de jaarlijkse veu lenkeuring gehouden, georganiseerd door de Ver. van Walcherse Paarden fokkers „Hippos". Er was een zeer grote aanvoer en de jury, bestaande uit de heren A. H. Dek ker te Zaamslag en A. J. E. Timmer mans te Hoofdplaat, was zeer tevreden over de resultaten. Wat de merrieveulens aangaat, zowel de oudere als de jongere categorie, wa ren van een behoorlijke klasse. Tussen de hengstveulens waren er enkele met een goede toekomst. De éénjarige mer ries waren van een matig goede klasse, terwijl de merries met afstammelingen naar het oordeel van de jury van bui tengewoon goede moeders waren. De uitslagen plaatsen wij morgen. De grljpkraan van de S.H.V. is Don derdag begonnen met baggerwerkzaam- heden voor de te plaatsen noodbrug naas de Keersluisbrug te Vlissingen, welke zal worden gebruikt tijdens de bouw van een nieuwe brug. Aan de Benelux-besprelongen, welke op 14 Juli te Goes zullen worden ge houden, nemen van Nederlandse zijde vermoedelijk deel de minister-president Drees en de ministers Lieftlnck, Mans- holt, van den Brink, Stikker en Wem mers. RAMP OP DE SPREE IN DUITSLAND. 80 kinderen omgekomen. Gisteren zjjn ongeveer 25 kinderen omgekomen door een brand, welke volg de op een explosie aan boord van een plezierboot, die voer op de Spree in Oost-Berlyn. Vijf kinderen kwamen ln de vlammen om. Vijftien van hen wer den met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens ooggetuigen wuifden en rie pen de kinderen naar de voorbijgangers op een brug, waar de boot onder door voer. Drie minuten later, toen de boot een kleine driehonderd meter verder was, klonk een luide ontploffing en een zuil zwarte rook steeg op. Vele kinderen konden niet zwemmen. Het schip werd naar de wal gesleept waarna de kinde ren aan land sprongen. ZWEMFESTIJN TE SOUBURG. De Souburgse Sportweek is gister avond voortgezet met een watersport evenement, dat buiten de schuld van de organisatoren niet dat verloop had, dat men ervan had mogen verwachten. Er werden twee waterpolowedstrijden ge speeld tussen Vlissingse dames- en he- renzeventallen en de zeventallen van S.Z.V. De Vlissingse Zwemvereniging „De Zeehond" had beloofd met het 2e zevental uit te komen, doch verscheen met het eerste. De damespolowedstrijd werd door de dames van „De Zeehond" met 51, de herenwaterpolowedstrijd werd door dezelfde club met 50 ge wonnen. Beide wedstrijden waren wei nig spannend. Na afloop van de wed strijden gaven twee dames en een jon gen duikdemonstraties. Zowel het he ren- als dameszevental van „De Zee hond" kreeg een médaille, terwijl de deelnemende clubs een vaantje ontvin gen in de Souburgse kleuren. Daar het geheel vroeg was afgelopen, werd een wedstrijd 500 m. vrije slag voor dames en heren gehouden. De uit slag bij de heren luidde: 1. G. Verbeek, Vlissingen 8 min. 14 2-5 sec. Hij ont ving een médaille. 2. J. Jongman, Vlis singen 8 min. 27 sec. 3. W. v. Steen, Sas van Gent in 10 min. 7 sec. Bij de dames won Corrie Kaat uit Sc aburg de médaille in de tijd van pre cies 10 min. Sjaan van Eenennaam werd 2e in 10 min. 16 sec. 3e werd Saar Mil- lenaar in 11 min. 2-10 sec. Vanavond vindt op het terrein aan de Beciusstraat en van Doornluststr. de finale schoolkorfbal plaats, waarna de heren een volleyballwedstrijd spelen. Tenslotte zal het Rode Kruis demon steren, terwijl het noodziekenhuis in de Paspoortstraat vanaf 8 uur doorlo pend te bezichtigen is. Een aantal ouden van dagen uit de gemeenten Oud-Vossemeer, Nieuw Vosmeer en Pijnacker bracht Woensdag een bezoek aan het paleis Soestdijk, waar zij door Koningin Juliana ontvangen werden. De oudste inwoonster van Nieuw-Vosmeer, opoe Dam, wordt aan Koningin Juliana, Prinses Beatrix en Prinses Margriet voorgesteld. GEMEENTERAAD VAN GOES BESLUIT: Gcd. Staten willen geen Zaterdagmarkt. Een besluit om in beroep te gaan tegen de beslissing van Ged. Staten, dat er in Goes geen Zaterdagmarkt gehouden mag worden en een beslnit om mede werking te verlenen aan de bouw van een gymnastieklokaal achter de Prinses Ireneschool, dat waren de voornaamste beslissingen, die de Goese gemeenteraad gisteren nam. Nadat de redevoeringen van minis ter van Maarseveen en Mr P. J. Oud ter herdenking van het feit, dat 100 jaar geleden de gemeentewet in wer king trad, waren aangehoord, deelde burgemeester Mr W. C. ten Kate mede, dat er een schrijven van Ged. Staten was ontvangen, waarin de beslissing van de raad om op Zaterdag markt te houden, werd vernietigd. G.S. waren n.l. van mening, dat door deze markt slechts het plaatselijke handelsbelang wordt gediend en niet het algemene handelsbelang. Besloten werd met de stemmen van de heren de Roo (V.V.D.) en Vermaire en Merison (Midd.) tegen, bij de Kroon in beroep te gaan tegen deze beslissing. De volgende 7 punten bleken hamer stukken. O.m. werd wethouder J. H. Roose benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. 100-JARIG BESTAAN DER GEMEENTEWET HERDACHT. Gisteravond is in zeer vele gemeenten des lands een bijzondere raadsvergade ring gehouden t,g.v. het 100-jarig bestaan der gemeentewet, waarbij de leden luisterden naar radioredevoeringen van minister van Maarseveen en van mr P. J. Ond, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Minister van Maarseveen trad in een historische beschouwing en memoreerde de practische kennis en de ongewone vooruitziende en scherpe blik van Thor- becke. Eensdeels pleitte minister van Maar seveen voor een zo groot mogelijk auto nomie, anderdeels wees hij ook op het gevaar van de gemeentelijke zelfstan digheid. Dit gevaar is gelegen in het feit, dat een gemeentebestuur dikwijls te eenzijdig denkt in de sfeer van het eigen gemeentelijk belang. Men kaatse dit verwijt niet terug, aldus spr., met de opmerking, dat het Rijk te veel denkt aan eigen en te weinig aan de ge meentelijke belangen. In 's lands ver gaderzaal wordt de stem der gemeente veelvuldig gehoord. Het omgekeerde is helaas niet het geval. Voorts constateerde de minister, dat de Noodvoorziening voor de Gemeente- financiën nog niet geheel heeft bereikt wat men op bestuurlijk gebied daarvan heeft verwacht. Onze taak is thans de grondslagen voor de verdere werkzaam heid der gemeenten aan de nieuwe tijd aan te passen en ze te behouden, of waar ze verloren zijn gegaan te herstellen. Mr. OUD. Mr Oud zei dat het saamhorigheids gevoel tussen centraal en plaatselijk be stuur aanwezig is. Deze verhouding is niet altijd een gemakkelijke. De reali teit leert ons, dat het in het bijzonder door de grote financiële noden van onze tijd, niet gemakkelijk is, de gemeente lijke zelfstandigheid zo tot haar recht te doen komen. Mr Oud eindigde aldus: het jaar 1951 sluit een tijdperk van rijke gemeente lijke werkzaamheden af. Moge Gods rijkste zegen rusten op gemeentelijk- en landsbestuur, in hun onderlinge samen werking, ook in de nieuwe eeuw, die komen gaat. DIERENBESCHERMERS BELEEFDEN FEESTDAG. Voor de dierenbeschermers was het gisteren een feestdag. De aid. Zeeland- Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft het asyl aan de Seisweg te Middelburg in gebruik kunnen nemen, nadat het was geopend door de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. S. C. de Casembroot baronesse v. d. Feltz. Het fraaie asyl, dat is ontworpen door de architect, de heer J. B. van tVijck- hu(jse, is gebouwd door leerlingen van de Technische School te Middelburg. Tijdens een korte bijeenkomst in „De Huifkar" kon de voorzitter der afd., de heer E. J. Glerum, naast mevr. de Ca sembroot o.m. welkom heten het voltal lige colege van B. en W. van Middel burg, burgemeesters van verschillende Walcherse gemeenten, de heer E. Vis scher, directeur der Technische School, de heer J. S. Vermeulen namens het Hoofdbestuur en vertegenwoordigers van de afd. Zeeland-Zuid en Den Bosch, alsmede een afgevaardigde van de afd. Walcheren van de Ned. Politiebond tot Bescerming van Dieren. Mevr, de Ca sembroot werd een bouquet anjers aan geboden. Nadat men zich naar het asyl had begeven, sprak de heer Glerum de talrijke aanwezigen toe. Hij las o.m. een felicitatietelegram voor van de Contactcommissie van DJeren jn Nood" te Goes, waaraan Wj de wens vastknoopte, dat men spoedig tot samenwerking met deze vereniging zou kunnen komen. Hij dankte B. en W. voor de mede werking, het bestuur van de Godshui zen, waarvan de grond werd gekocht, directeur, leraren en leerlingen van de Technische School en deelde mee, dat het bestuur een bedrag heeft gestort ln het fonds van deze school, waardoor minvermogende leerlingen aan boeken worden geholpen. Ook de vele schen kers van materialen werd dank ge bracht. TOESPRAKEN. Mevr. de Casembroot, die haar echt genoot, welke wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, verving, zei, dat zij met vreugde de totstandkoming van dit asyl heeft begroet. Mede namens de Com missaris feliciteerde zij het bestuur. De heer J. A. de Haas feliciteerde namens de afd. Zeeland-Zuid en bood een ets aan. Ook namens de afd. Den Bosch werden gelukwensen aangeboden. Bur gemeester Bolkestein herinnerde aan de onverkwikkelijke strijd, die enkele jaren geleden het kamp van dierenbescher mers in tweeën splitste. Hij sprak de hoop uit, dat het gebouw langer zou blijven bestaan dan de herinnering aan de geschillen. Het gevoel van voldoe ning, aldus mr Bolkestein heeft de over hand, omdat hier iets bereikt werd, doch hij sprak tevens de wens uit, dat ondanks de twee asyls in Middelburg er straks weer één vereniging zal zijn. De voorzitter verklaarde, dat hij deze laatste woorden volkomen onderschreef en dat reeds pogingen tot samenwer king zijn gedaan. De heer Vermeulen roemde de activiteit der vereniging en bracht de bouwers hulde. De heer Vis scher deelde mede, dat aan dit asyl is gewerkt door leerlingen van de afde lingen metselen, timmeren, schilderen en electro-techniek. De heer J. Munter feliciteerde namens hoofdbestuur en afd. Walcheren van de Ned. Politiebond tot Bescherming van Dieren. Nadat Fientje Glerum, dochtertje van de voorzitter, een gedicht had opge zegd bood zij mevr. de Casembroot de sleutel aan, waarna deze de hoofdingang van het asyl opende. Hierna werd het gebouw bezichtigd. STRUIKELBLOK. Het laatste punt van de agenda bleek echter een struikelblok. Lang en breed werd gesproken over de wenselijkheid medewerking te verlenen aan de bouw van een gymnastieklokaal in Goes-Oost. Door de Herv. Schoolver. „Het Mosterd zaadwas n.l. een dergelijk verzoek in gediend. De burgemeester deelde mede, dat het voorstel medewerking te ver lenen een meerderheidsvoorstel van S. en W. was. Ilij zelf had er bezwareft tegen. En uit de raad kwamen ook be zwaren: verschillende sprekers achtten het n.l. niet verantwoord om in deze tijd en terwijl Goes een noodlijdende gemeente is een dergelijke, betrekkelijk luxe uitgave goed te keuren. Door de wethouders en andere leden werd hier tegen ingebracht, dat dit gymnastiek lokaal allerminst luxe is: men heeft niet eens tijd om de bestaande lokalen be hoorlijk schoon te maken, zo overbezet zijn deze, aldus weth. Buys. Enige verwondering verwekte het protest van de heer Haverhoek (Arb.), dat wel altijd alles gedaan wordt voor bijzondere scholen en nooit iets voor openbare. Wethouder van Melle rea geerde met de opmerking, dat hij dit voorstel ook gesteund zou hebben, als het hier een verzoek van een openbare school betroffen had. Bij de eindstem ming bleken 9 leden voor en 5 tegen het geven van de gevraagde medewer king. Tegenstanders waren de heren Vermaire en Merison (Midd.), Visscher en Haverhoek (Arb.) en de Roo (V.V.D. Tijdens de rondvraag werd op voor stel van de heer Haverhoek besloten de presentiegelden voor deze vergade ring af te staan aan de Stichting „Het vierde Prinsenkind". DE VLISSINGSE RAAD. Ook te Vlissingen kwam de raad Donderdagavond bijeen om de redevoe ringen l.v.m. de 100-jarige gemeente wet aan te horen. Na afloop werden nog enkele punten behandeld. De voorzitter sprak een woord van welkom tot wethouder M. A. van Popering, die na zeven maanden ziekte weer hersteld aanwezig was. De ze bracht dank voor de belangstelling en hulde aan de Vlissingse medische staf, waarna de voorzitter de heer M. v. Poelje, dankte voor de wijze, waar op deze zijn moeilijke taak van waarn. wethouder heeft vervuld. De heer v. Poelje dankte voor de hartelijke samen werking, die hij mocht ondervinden. Met betrekking tot de aankoop van flatcertificaten stelde de financiële commissie de voorwaarde, dat de gega digden zich een bepaalde tijd zullen moeten binden en toezicht zal worden gehouden, welke instantie het binnen- onderhoudswerk zal verzorgen. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Zonder discussie werd besloten tot vaststelling van de grondprijs in het bouwblok achter de woningen aan de Singel tussen de Hobeinstraat en de pastorie der R.K. kerk en tot verkoop van een perceel in dit biok aan de Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond te Den Haag voor f 4283.alsmede tot verkoop van twee directieketen. Hierna ging de raad in besloten zitting. (Ingez. mededeling, advj "lOYtOHHEBRH. DE BILT ZEGT: Enige regen. Weersverwachting geldig tot van avond: Aanvankelijk in het Zuid-Oosten van het land nog weinig, overigens veel bewolking met later op de meeste plaat sen enige regen, het eerst in het Noord- Westen van het land. Matige wind tus sen West en Zuid. Dezelfde of iets ho gere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1