Zondag 8 Juli voorbereidende besprekingen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Noordelijken antwoordden Ridgway Zuid-Koreanen zijn ontevreden Wereld staaf voor periode van groot gevaar Astronomiscne waarnemingen niet meer afhankelijk van het weer Houdt dat ia de gaten... 't gaat om onze soldaten. J PRINS BERNHARD DOCTOR HONORIS CAUSA in de fechn. wetenschappen. Nieuw schema voor verwezen lijking der economische unie? 1 SNIPPER NIEUWS1 Brits personeel blijft voorlopig op zijn post Blijde dag voor oudjes uit Oud-Vossemeer en Nieuw-Vosmeer Uitgave Stichting „Zeeuwse!" Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1907 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cl per woord DONDERDAG 5 JULI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Hoogwater op Vrijdag 6 Juli: Vlissingen: 8.20 u. 1.91 m„ 15.30 u. 1.85 m., Terneuzen: 3.47 u. 2.10 m., 15.59 u. 2.02 m., Wemeldinge: 5.04 u. 1.68 m„ 17.20 u. 1.55 m., Zierikzee: 4.53 u. 1.41 m., 17.05 u. 1.28 m. Volgens radio-Peking en radio-Pjongjang hebben de Noordelijken de uit nodiging van generaal Kidgway voor het houden van voorbereidende besprekin gen over een staken van het vuren tussen vertegenwoordigers van beide partijen aanvaard. Als datum wordt genoemd Zondag 8 Juli en ais plaats Kaesong in niemandsland. Ridgway heeft zich met deze datum accoord verklaard. Radio-Peking verklaarde, dat, hoe wel een staken van het vuren en een wapenstilstandsovereenkomst in Korea mogelijk waren geworden, het Chinese volk zijn pogingen om de nationale de fensie op te bouwen niet mag laten ver slappen. Een gedeelte van de uitzending van radio-Pjongjang werd door atmosferi sche omstandigheden gestoord, doch de volgende zin was duidelijk hoorbaar: „Wij hebben uw boodschap van 3 Juli ontvangen. Wij gaan er mee accoord drie verbindingsofficieren voor de be spreking te sturen, zoals u heeft voor gesteld. Wij zullen ons voorbereiden op een voorlopige bespreking te Kaesong, indien u het er mee eens bent 8 Juli als datum te stellen." De buitenlandse correspondenten zul len de verbindingsofficieren der V.N. niet naar Kaesong mogen vergezellen voor het bijwonen der voorbereidende besprekingen. RHJEE IN DE OPPOSITIE. Het Zuid-Koreaanse Kabinet heeft na een spoedzitting van twee dagen beslo ten geen commentaar te leveren op de komende conferentie. AMERIKA KAN IRAANSE OLIE NIET MISSEN. Charles Wilson, directeur voor de De fensie-Organisatie, heeft aan het Con gres verklaard, dat Amerika zich bij verlies van de Iraanse olie voor een zeer moeilijke situatie geplaatst zou zien. Mogelijk zou men dan gedwongen zijn tot een drastische herziening der verdeling. Met een sterkte der strijdkrachten van 3.500.000 man heeft Amerika bijna het eerste doel van de militaire opbouw bereikt. De leveringen aan het leger, met inbegrip van uitrustingen, over schreden in de afgelopen drie maanden de 4.000.000.000 en waren drie maal zo groot als een jaar geleden. Twee jaar van intensief werk zijn volgens Wilson nog nodig, voordat Amerika de gestelde doelen kan berei ken. President Syngman Rhee heeft be sloten de beslissingen van de V.N. niet meer in acht te nemen, indien de 38ste breedtegraad bij de besprekingen te Kaesong als wapenstilstandsgrens wordt vastgesteld. Hij zei, dat men zeer voorzichtig moest zijn. Rede van Truman, In een toespraak t.g.v. Onafhankelijk heidsdag heeft president Truman ge zegd, dat de wereld voor een lange pe riode van groot internationaal gevaar staat, ook al zou er vrede in Korea ko men. Het was nog te vroeg om te zeg gen, of de communistische machtheb bers werkelijk vrede ln Korea willen. De V.S. moesten waakzaam zjjn en op alles voorbereid. Zij moesten voortgaan met zich snel te bewapenen, andere vrije landen te helpen met de opbouw van de verdedi ging en de inflatie te beperken. Truman zei te geloven, dat de Ame rikaanse troepen onder het bevel van generaal Ridgway op het ogenblik het schitterendste leger ter wereld vormen. Truman sprak hierna de volgende boodschap uit: „Mannen van de strijd krachten in Korea. Gij zult in de ge schiedenis bekend zijn als het eerste leger dat vocht onder de vlag van een wereldorganisatie ter verdediging van de vrijheid. Gij hebt goed gevochten en zonder verwijt te wekken. Gij hebt geen vrije mensen tot slaaf gemaakt, geen vrije natie vernietigd en geen schuld aan enig bloedvergieten. De overwin ning zal misschien aan u zijn, maar gij wint meer dan een oorlog, want gij ver dedigt het principe van de vrijheid on der internationaal recht. Dit is van be lang voor de gehele mensheid, omdat het de mensen dichter bij hun doel, de vrede, brengt. Het kan een keerpunt in de wereldgeschiedenis blijken te zijn." OPSTAND IN THAILAND ONDERDRUKT. Geen wijziging in buitenlandse politiek. De opstand in Thailand is thans „volledig onderdrukt", aldus heeft generaai-majoor Kharo Koendjara ver klaard, die de vrijlating van minister president Songgram verleden week be werkstelligde. Do marine wordt „gere organiseerd" en nieuwe leiders worden aangesteld. De generaal noemde de gehele op stand „een boze droom" en verklaarde dat er geen wijziging zal komen in de buitenlandse politiek van Siam wat betreft de samenwerking met de Wes telijken tegen het communisme. Naar hij mededeelde, hebben de voormannen van de ontvoering van de minister-president zichzelf aange geven bij de autoriteiten. Anderen onder wie de marine-officier, die Song gram met het geweer in de rug weg voerde, worden nog gezocht. OPZIENBARENDE ONTDEKKING VAN „RADIO-OOG". Belangrijke metingen te Kootwijk „Do vondst van liet „radio-oog" is in de ontwikkeling van de astronomie vergelijkbaar met de invoering van de kijker in de 16e eeuw", aldus prof. J. H. Oort uit Lelden in een voordracht over de ontdekking van het radio-oog, de reeds met de toepassing daarvan bereikte resultaten en de mogelijkheden, die daar in de toekomst van mogen worden verwacht. Reeds in de zes weken, die na de eer ste meting in Kootwijk verlopen zijn, is het gelukt om gedeelten van het melk wegstelsel waar te nemen, die niet eer der waargenomen konden worden. Om de straling te kunnen waarnemen moest een zeer speciale ontvanger wor den gebouwd. Het principe daarvan is echter in vele opzichten gelijk aan dat van een gewoon radiotoestel. Erkennen Duitsers buitenlandse schulden niet meer? Van gezaghebbende zijde te Bonn werd gisteren verklaard, dat de West- Duitse Bondskanselier, dr Adenauer, gedreigd heeft, dat West-Duitsland mis schien terug zai komen op zijn verkla ring, waarin aansprakelijkheid voor de Duitse buitenlandse schulden werd aan vaard. De Bondskanselier vreesde, dat de politieke partijen in het Parlement mis schien haar goedkeuring van de schuld verklaring zullen intrekken, wanneer de geallieerden bij hun houding volhar den. Hij deelde dit aan de geallieerde Ho ge Commissie mede in een nota, die hij haar Zaterdag toezond, vlak voor het vertrek van een Duitse delegatie naar de internationale conferentie over de Duitse na- en voor-oorlogse buitenland se schulden, die te Londen wordt ge houden. Waarnemers merken op, dat de Duit se delegatie orders heeft om formeel niet het vraagstuk der activa ter spra ke te brengen en dat de Duitsers zullen volstaan met de kwestie levendig te houden. De betekenis van deze ontdekking is niet licht te overschatten. Dat wordt terstond duidelijk, als men bedenkt, hoe tot voor luttele jaren de astronomen per sé het licht (van de hemellichamen) zo letterlijk mogelijk behoefden om zich licht en inzicht te verschaffen in de ge heimen van het heelal. Vroeger moes ten kostbare expedities naar verre ge bieden wörden gezonden om b.v. waar nemingen bij zonsverduisteringen te doen. Zij moesten soms onverrichter zake terugkeren, omdat de weersom standigheden elke waarneming hadden belet. Daarin schuilt de betekenis van het radio „oog": het maakt de astronomie practisch onafhankelijk van alle at mosferische situaties. HOE HET BEGON Dr H. C. van de Hulst, thans lector in de sterrekunde te Leiden, merkte in 1944, toen hjj nog student was, op, dat waterstof een straling van één bepaal de golflengte in het radiogebied uit kan zenden en dat bet wellicht mogelijk zou zjjn de straling te meten, die uitgezon den wordt door de ijle, maar enorm uit gestrekte waterstof-wolken, die in het melk .egstelsel ronddrijven. Verscheide ne pogingen hiertoe zijn in de na-oor- logse jaren door radio-astronomen on dernomen. Enkele maanden geleden is het voor het eerst aan de natuurkundi gen van de Harvard Universiteit, Ewen en Purcell, en onafhankelijk daarvan zes weken later ook aan ir C. A. Muller te Kootwijk, gelukt het bestaan dezer melkwegstraling aan te tonen en haar intensiteit te meten. Verbinding Schelde—Rijn via Eendracht en Kreekrak? Een overleg tussen Nederlandse en Belgische deskundigen om de voor. en nadelen van het kanaalproject Een drachtKreekrak af te wegen tegen die van het door België gewenste Moer dijkkanaal wordt voorgesteld door het Antwerpse dagblad „La Metropole", dat grote waardering heeft voor de be schouwing van prof. Gerretson over de voordelen van het kanaalproject van jpRnjnenburg, dat een verbinding van Schede en Rijn via Endracht en Kreekrak voorziet. De gemengde technische commissie zou de opracht moeten hebben te onder zoeken, welk der twee resterende pro jecten op de lange duur het best de be langen van beide landen zou dienen Het blad vraagt zich af, of het door prof. Gerretson gebruikte argument, dat met een vrijwel volledige motorise ring van de vaart moet worden gere kend, juist is. In dien dit niet het geval zou zijn, dan zou moeten worden overwogen, of de door Konijnenburg voorgestelde voorzieningen om de scheepvaartweg Jangs Eendracht en Kreekrak het ka- Yan b'nnenwater te geven, wel voldoende geacht kunnen worden om de bezwaren weg te nemen, die zekere scmppers tot nog toe tegen de Zeeuwse vateren hebben gehad, Daar er weinig te verantwosrden was, zijn de mededelingen over de actie voor het Chr. Mil. Tehuis te Middelburg enige tijd achterwege gebleven. Deze stilstand betekende niet, dat er geen giften binnenkwa men, want inmiddels zijn we de f9000 al dicht genaderd. De stand op 1 Juli was f 8977.15. Een collecte op de bruiloft van de fam. de Nooyerde Visser te Vrouwenpol der leverde f25,11 op. P. L. W. te G. en M. E. C. te B. zonden resp. f2,50 en f 1. Van de Herv. Kerk te Schoondijke werd f 10 ontvangen, terwijl de collecte van de Chr. Geref. Kerk te Middelburg f38,11 opbracht. Van H. M. B. te K. ont vingen we f2,50, N. N. zond f 1, terwijl de Geref. Meisjesver. van de Kring Walcheren-Noord f20,40 bijeenbrachten. Met de bouw steentjes gaat het ook nog steeds voorts. Pim de Jonge en Kees de Bree droegen f 5 af, Mevr. Z. f 1 en Rieneke en Jopie Peene f 5. Van B. K. te B. kregen we f2,50 en K. X. te Z. zond f10. De actie met bouwsteentjes te Oostkapelle leverde niet minder dan f36 op. Alle milde gevers en geefsters hartelijk dank! Wij reke nen erop, dat spoedig de f9000 vol is. Dat kanwant in Arnemui- den wordt deze week een groot scheepse collecte gehouden. We zijn benieuwd wat die zal opbrengen. Het wordt vast een flinke stoot in de goede richting. Allen, die nog geen steentje bijdroegen, kunnen hun gift kwijt op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland te Goes. Het Nederlandse Detachement van de troepen der Verenigde Naties op Korea rust. Als je warm eten krijgt, wil je het ook wel weer eens in een beetje huiselijke omgeving nuttigen. Daarom hebben ze bij de A.-Cie een „cafetaria" gebouwd. De senaat der Technische Hoge school te Delft heeft in zijn vergade ring van 3 Juli 1.1., op voorstel van de afdeling der algemene weten schappen besloten aan Z. K. H. de Prins der Nederlanden wegens „zeer uitstekende verdiensten" de graad van doctor in de technische weten schap, honoris causa te verlenen. De erepromotie zal op een nader te bepalen datum in een plechtige bij eenkomst van de senaat geschieden. Nederlanders uit Russische krijgs gevangenschap terug. Gisteravond arriveerde- met de Scan dinavië Express 26 Nederlanders, die in Russische krijgsgevangenkampen heb ben gevangen gezeten. Zij waren van Bentheim af onder bewaking gesteld van de Koninklijke Marechaussee. Men heeft hen naar het demobilisatiecen trum „Het Boskamp" te Amersfoort overgebracht. DE BENELUX-BIJEENKOMST TE GOES. Ministers zullen in „De Korenbeurs" vergaderen. De aankondiging van de informele bijeenkomst van een aantal Benelux- ministers op 14 Juli te Goes heeft verschillende Belgische bladen ertoe bewogen opnieuw hun mening te uiten over de perspectieven, die er momenteel voor de economische unie der drie landen bestaan. Hoewel er officieel op gewezen is, dat de bijeenkomst niet het krakter zal dragen van een werkelijke Benelux- conferentie en alleen bedoeld is om een gelegenheid te scheppen tot een ge- dachtenwisseling over de hangende problemen, spreekt uit vele Belgische com mentaren toch de verwachting, dat deze uitwisseling van inzichten zai kunnen leiden tot een nieuwe stap in de ontwikkeling. r 7 i i'j De V.N. hebben de Hongaarse eis, dat drie Amerikaanse diplomaten te Boeda pest worden teruggeroepen, afgewezen. De Amerikaanse legeruniformen zul len voor 20 a 30 procent uit een nieuwe synthetische vezel worden vervaardigd met het doel een daling van de woiprij- zen te bewerkstelligen. Oost-Duits- land en West-Duitsland zullen vandaag een nieuwe handelsovereenkomst voor 1951 sluiten, die zal voorzien in een goederenuitwisseling ter waarde van 500 millioen marken in elke richting. In het centrum van Teheran is gisteren een grote brand uitgebroken. De mate riële schade wordt op verscheidene mil- loenen rials geschat. Met een penseel van drie haren schilderde de kunst schilder Andre Coffyn te Brussel in de Panne een schilderij ter grootte van een postzegel. Het miniatuurkunstwerk maakt thans deel uit van een tentoon stelling. Tijdens een kort onweer is gisteren de bliksem geslagen in een na bij Enschede gelegen boerderij. In een oogwenk stond het gebouw in lichter laaie. De A.N.W.B. zal een dezer da gen overgaan tot het plaatsen van 18 .wegwijzers in de Noord-Oost-Polder. In Brussel heeft men met grote vol doening kennis genomen van het feit, dat de Nederlandse handelsbalans in Juni voor wat de lopende transacties betreft, voor het eerst sluitend is ge weest. Bovendien is de verwachting uit gesproken, dat het evenwicht ook in de komende periode zal kunnen worden ge handhaafd, indien Nederland in het ge not van een extra crediet van 70 mil lioen dollar der Europese Betalingsunie zal worden gesteld. NEDERLAND ALS BELGISCH EXPORTGEBIED. Met enige andere bladen wijst „La Dernière Heure" erop, hoezeer België zou worden gehandicapt, indien Neder land tengevolge van de druk op zijn handelsbalans tot nieuwe invoerbeper kingen zou moeten overgaan. Ook het katholieke conservatieve blad „La Libre Belgique", dat zeer sceptisch tegenover de Benelux staat, heeft erop gewezen, hoezeer België van zijn grote exportge- bied in Nederland afhankelijk is gewor den. In April j.l. is de Belgische export naar Nederland tot 2.3 milliard francs gegroeid, bijna 800 millioen meer dan het maandgemiddelde in 1950. Dit blad meent te weten, dat bepaal de Belgische ministers een nieuw sche ma voor de verwezenlijking der unie in verschillende étappes wensen, waarin de uiteindelijke datum van voltooiing zal worden vastgelegd. TWEE MOGELIJKHEDEN. „Le Soir" en „De Standaard" zijn van mening, dat men te kiezen heeft tussen een voorzichtige houding, die afwacht tot de bestaande moeilijkheden zich op lossen, en een actief ingrijpen door het tot dusverre gerealiseerde samen te vatten in een unie-verdrag voor b.v. tien jaar. Het Vlaamse liberale blad „Het Laatste Nieuws" merkt op, dat de vol gende praetische stap, die genomen dient te worden, een verwezenlijking moet brengen van het besluit van de conferentie van Oostende, om de han delspolitiek der drie landen jegens der den in overeenstemming te brengen en voortaan gemeenschappelijke handels verdragen met andere landen te sluiten. Het blad meent te weten, dat op de conferentie te Goes vooral ook over dit vraagstuk van gedachten gewisseld zal worden. IN „DE KORENBEURS". Naar wij vernemen zal de conferen tie gehouden worden in hotel „De Korenbeurs" op de Grote Markt. Het secretariaat-generaal te Brussel heeft gisteren telefonisch twee zalen van het hotel gereserveerd. Er moet gerekend worden op 18 deelnemers. In de loop van deze week zal de secretaris-gene raal persoonlijk een en ander in ogen schouw komen nemen. HET OLIECONFLICT. Vandaag uitspraak te Den Haag. Sir Francis Shepherd, Brits ambassadeur te Teheran, heeft verklaard, dat er nog geen definitief besluit is genomen over de evacuatie van de staf der Britse olieraffinaderij te Abadan. Zowel de Engelse regering als de oliemaatschappij zouden zich thans laten leiden door de overweging, dat het Britse personeel beter op zijn post kan blijven in afwachting van een mogelijke compromisregeling, zelfs indien om technische redenen de raffinaderij tijdelijk gesloten zou moeten worden. In Londen werd vernomen, dat Britse oliemaatschappijen verscheidene plan nen in werking hebben gesteld om voor raden ruwe olie en geraffineerde pro ducten te krijgen, teneinde de leemte, ontstaan door het wegvallen van de aanvoer uit Abadan, op te vullen. De Aziatische Petroleummaatschappij zou 30 tankladingen olieproducten, ter waarde van ongeveer 3.500.000 pond sterling, in de V.S. gekocht hebben. Ook de Anglo-Iranian heeft rechtstreeks be stellingen gedaan bij oliemaatschappijen in de V.S. De Britse schatkist geeft dollars voor deze aankopen vrij. Volgens de „Fiancial Times" zou men de mogelijkheid overwegen, om de olie- kwestie te bespreken op een algemene conferentie in het kader van het Atlan- Beatrix opende nieuwe kazerne. De gehele koninklijke familie met uitzondering van Prinses Irene was tegenwoordig bij de opening door Prin ses Beatrix van de nieuwe kazerne der Koninklijke Marechaussee, die uitslui tend zal worden bewoond door de uit 45 man bestaande brigade, welke de wacht van paleis Soestdijk vormt. De complete brigade was gistermiddag laat voor het hoofdgebouw aangetreden, toen de koninklijke familie arriveerde, De Marechaussee uit een andere plaats had op dat ogenblik de wacht voor het paleis overgenomen, om elk lid van de brigade in de gelegenheid te stellen de ze gebeurtenis bij te wonen. Mulo-examens te Goes. Voor 't Mulo A-diploma slaagden Woensdag te Goes: J. J. Keijmel, Bres- kens; K. N. v. d. Wekken, Zonnemaire A. Loof, Terneuzen; J. Dieleman, Terneuzen, I. D. Zandee, Wolfaartsdijk A. C. Smallegange, Ellewoutsdijk, A, M. W. Overbeeke, Wolfaartsdijk; J. Me- rison, Goes en C. Meertens, Hoek. Het diploma B behaalden: C. L. v. Wekken, Kerkwerve; W. v. d. Doel, Brouwershaven; J. C. Smits, Ovezand W. de Jonge, Groede; L. A. Philipse, Middelburg; J. Roelse, Westkapelle; C. Wouters, Veere; D. Coppoolse, Seroos kerke; Fr. P. Eekman, J. M. v. d. Staal, M. Bakker, I. Hubregtse, allen te Ter neuzen; J. M. de Visser, Zaamslag. Het aanvullend diploma kregen: H. Batus, Middelburg; J. D. Hamelink, Hoek. Hartelijke ontvangst ten paleize Soestdijk. De ouden van dagen uit Oud-Vossemeer en Nieuw-Vosmeer zullen de 4e Juli niet gauw vergeten: z(j zijn naar Soestdijk geweest, zjj hebben gedefileerd langs het bordes, waar de Koningin hen toewuifde, ze hebben Beatrix gezien, die juist van school kwam en haar flets tegen het bordes zette; met vertederde blikken hebben zij naar de kleine Margriet gekeken, die ook even een handje kwam gevenen vier van hen zijn aan de Koningin voorgesteld: Chr. Hagen en zijn vrouw uit Oud-Vossemeer en vader en moeke van Dam uit Nieuw- Vosmeer. De dag was al vroeg begonnen voor de oudjes. Om zes uur vertrokken er 2 autobussen en 4 personenauto's uit Oud-Vossemeer en 1 bus plus 2 perso nenwagens uit Nieuw-Vosmeer. De beide burgemeesters waren van de par tij en natuurlijk de reisleiders. Over Gorinchem ging het naar Soestdijk; om pim. één uur was daar de ontvangst. Terwijl de auto's langs het bordes reden, werden 12 mensen door Koningin Juliana ontvangen: de burgemeesters, de reisleiders en de vier hierbovenge- noemden. Chr. Hagen bracht de Koningin een echt Zeeuws geschenk: Zeeuwse bolus sen, zijn vrouw bood H.M. een bouquet bloemen aan. Opa en moeke van Dam brachten snoep mee voor de prinsessen en, voornaamste cadeau, een drietal foto's, tot één grote plaat gemonteerd: één uit Oud-Vossemeer, één uit Nieuw- Vosmeer en één van de veerpont, die de beide dorpen verbindt. Om de foto's heen was in dichtvorm de roem van deze pont bezongen: verbinding tussen de twee zo nauw verwante dorpen. Me nig oudje herinnerde zich nog, hoe de Koningin toen nog Prinses Juliana van deze pont gebruik gemaakt heeft tijdens een bezoek aan Zeeland. Met hartelijke handdrukken nam H.M. afscheid van haar gasten. De te rugreis ging over Rotterdam. Om kwart over negen was het gezelschap weer thuis maar ze zullen nog wel een uurtje over het feest hebbel, nagepraat! EXAMENS FRÖBELONDER WIJZERES. Door leerlingen van de cursus tot op leiding van onderwijzeres bij het Chr. voorber. onderwijs te Middelburg (ge vestigd in de Chr. Kweekschool) wer den de jaarlijkse examens afgelegd. Voor de hulpakte slaagden 9 van de 11 voor 't praktisch, 4 van de 5 voor het theoretisch gedeelte. Voor het hootdakte-examen slaagden 6 van de 9 en 6 van de 7, respectievelijk voor praktijk en theorie. tisehe Pact. Men zou voorstellen tot ge zamenlijke actie op het hoogste niveau over te gaan, teneinde de hervatting der besprekingen met Perzië te bewerk stelligen. Het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage zal vandaag om 15.30 uur een uitspraak doen inzake de Perzische ollekwestle. De varende receptie. Zoals reeds eerder gemeld zullen de Commissaris der Koningin, jhr. mr A, F, C. de Casembroot en mevr. S. C. da Casembrootbaronesse v. d. Feltz op 10 Juli a.s. recipiëren aan boord van het s.s. „Mecklenburg" van de Stoomvaart mij. „Zeeland". De receptie wordt ge houden van half drie tot half acht. Het schip ligt in de buitenhaven gemeerd, Van half 5 tot half 8 wordt een vaar tocht gemaakt. Jubileum „Medioburgum". „Medioburgum" te Middelburg zal op 31 Augustus haar 60-jarig bestaan en het 40-jarig bestaan der verkenners op Walcheren vieren. Des avonds zal een gezamenlijke optocht worden georgani seerd. Indien mogelijk zal op 1 Septem ber op een podium op het Molenwater, waar de padvinders hun jubileum vie ren, een gymnastiekuitvoering worden gegeven. 1 November vermeldt het jubileum programma een receptie, een diner en een soirée. 3 November volgt de grotq jubileumuitvoering. Voetbal- en handbalwedstrijden te Souburg. In het kader van de Sportweek Sou burg is gisteravond op het R.C.S.-ter rein een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen de leerlingenelftallen der Openb, Lagere School en de Julianaschool. Bel de elftallen hadden de finale van da schoolvoetbalcompetitie bereikt en stre den nu om de eer. De ploegen waren aan elkaar gewaagd, hoewel de O.L.S, een klein overwicht aan de dag legde, Voor de rust kwam men niet tot doel punten. Dank zij de straffe wind werd het overwicht van de O.L.S. na de rust groter. Driemaal wisten de jongens van de O.L.S. te doelpunten, waardoor zij verdiend wonnen. Hierna werd een handbalwedstrijd gespeeld tussen „Ma rathon" en „Walcheren". Ondanks liet koude weer trok deze dameshandbal- wedstrijd veel bezoek. Het „Walcheren'' elftal doelpuntte het eerst, doch nog geen minuut later was de stand gelijk (11). De „Marathon" dames zetten een waar offensief op touw en wisten nog driemaal het doel te vinden, zodat ze met de rust een 41 voorsprong hadden. Kort voor het einde werd nog maals gescoord, waardoor de eindstand op 51 werd gebracht. In het begin van de avond maakten de band van „Astrow" en van de Mid delburgse Gymnastiekver. „Achilles" marsen door het dorp. Vanavond zullen waterpolowedstrijden worden ge speeld. Van 7.30 u. tot 8.15 u. spelen da dames, terwijl van 8.20 u. tot 9.05 u. da heren een wedstrijd spelen. Daarna zul len duikdemonstraties worden gegeven. JAARVERGADERING VEILING TE MIDDELBURG. Dinsdag 17 Juli a.s. zal in de veiling zaal van de Coöp. Veiling „Walcheren" te Middelburg de jaarvergadering wor den gehouden. Aan de orde komen o.m, voorstellen van het bestuur, om het vei lingpercentage voor leden en niet-ieden te verhogen met 1 pet., alsmede een verhoging van de huur van groentekis ten met 1 ct. en van fruitkisten met ct. Bij de Ger. Gemeente te Middelburg beroepen Ds L. Rijksen te Leiden. DE BILT ZEGT: Koel weer. Weersverwachting geldig tot van avond: Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1