°"der de loupe Haac Held <*Ylieuwó uit cle^firovincie Zomerzitting Prov. Staten geopend. In Aardenburg is de burgerzin een daad* HIER „Hulp aan gerepatrieerden" heeft geld nodig. Stoombootdiensten en Planologische Dienst werden becritiseerd. Walcheren. Zuid-Beveland. Woensdag 4 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een recreatiecentrum, zoals men dat op weinige plaatsen vindt. Als burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aardenburg een gezelschap journalisten ontvangt, wordt het altyd later dan op het programma staat. Want deze burgervader, eens poolreiziger, kan uren vertellen over zyn gemeente en over Zeeuwsch-Vlaanderen. Als iemand hem de eretitel „Pionier van de wederopbouw van Weet Zeeuwsch-Vlaanderen" geeft, wuift hy afwerend met de hand. „Het gaat niet om my, maar om Zeeuwsch-Vlaanderen. Wat ik hier doe, ls alleen maar mijn plicht". Het verhaal, dat dan volgt, is uiter mate boeiend. Het legt getuigenis af van de energie en de vaste wil der West Zeeuws Vlamingen. En niet minder (het mag gerust worden gezegd) van het pionierswerk, dat deze burgemeester onder de moeilijkste omstandigheden, die men zich maar denken kan, heeft verricht. Burgemeester van Dongen zegt er zelf van: „We zitten nog wel midden in de opbouw, maar de grootste problemen zijn nu toch achter de rug. Die eerste tijd na de bevrijding was zeer aantrek kelijk, de mooiste van mijn leven. Je leefde geïsoleerd en moest alle proble men zelf oplossen. Al vlug heb ik dorps vergaderingen uitgeschreven om met de mensen te praten over hun moeilijkhe den en over wat er moest gebeuren. Merkwaardig was de teamgeest, die hierdoor ontstond. We hebben toen ook een comité gevormd, dat na de algehele bevrijding van het land overal heentrok om gelden in te zamelen. Het lukte ons een belangrijk fonds te vormen, waaruit een recreatiecentrum voor de 4000 in woners van Aardenburg, Eede en St. Kruis kon worden gesticht". UITSTEKEND GEOUTILLEERD. „U zult vragen: waarom nu juist een recreatiecentrum? Wel, dat was en is zeer belangrijk voor de jeugd. Vooral direct na de oorlog ging er van België (als u een goede kilometer van hier loopt, bent u er) een enorme aantrek kingskracht uit op de jeugd, daar was alles te krijgen. Daar was ook amuse ment. En wij moesten daar wat aan doen, omdat de zeden en gewoonten daar nu eenmaal anders zijn dan hier. En nu kan je de jeugd veel verbieden en zeggen, dat ze dit en dat niet mag, maar een goede methode is dat volgens mij niet. Vandaar dat recreatiecentrum met goed geoutilleerde velden voor ten nissen, korfballen en voetballen, een clubhuis, een zwembad en binnenkort voor de kleintjes een „plodderbank" en een speeituintje, terwijl een groot pu bliek park niet ontbreekt. Dit alles is tot stand gekomen door de medewer king van alle inwoners, die hetzij met de daad hun steentje bijdroegen, hetzij gratis of op een koopje allerlei materia len leverden. Dat getuigt dus wel van een goede teamgeest, zou ik zo zeggen." Inderdaad, wat hier tot stand is ge bracht, geeft blijk van een burgerzin, die helaas niet overal gevonden wordt. Natuurlijk moet hierbij worden bedacht, dat zonder het grondkapitaal in de vorm van de giften, die in het fonds werden gestort, dit prachtige project nooit zo had kunnen worden opgezet. Maar wel mag men respect hebben vooi de man, die verder keek dan de ellende van het ogenblik en rekening hield met de jeugd, de generatie, die morgen de leiding moet nemen. Al wil dit voor Aardenburg natuurlijk niet zeggen, dat het recreatiecentrum alleen voor de jeugd is. Het is een centrum voor de ge hele bevolking. DE HERBOUW. Dit alles is echter het enige niet, dat in Aardenburg tot stand is gekomen. Ook op het gebied van de woningbouw is hier een weg gevonden, die enig is in het land. Men moet weten, dat iedere Zeeuws-Vlaming zeer gehecht is aan een eigen huisje. Toen de oorlog hon derden huisjes wegvaagde en herbouwd moest worden, stond het gemeentebe stuur voor een grote puzzle. Men kwam in contact met de N.V. Nationaal Grondbezit. Er werd een stichting opge richt: „Aardenburg Herbouwt", vol strekt geen „herbouwfirma", maar uit sluitend een instelling, die de particu liere woningbouw zou stimuleren in nauw overleg met Nationaal Grondbe zit. Er is toen hard gewerkt voor vele getroffenen, die hun wensen voor nieu we huisjes konden opgeven en voor wie via de Stichting, de vele wederopbouw- instanties werden „genomen". Hoewel de burgemeester van mening is, dat de medewerking van Den Haag 100 is, als men maar met een reëel voorstel komt. Natuurlijk ls nog niet alles her bouwd. Dat kan ook niet, als men be denkt, dat een derde der bevolking van Belgische nationaliteit is, hetgeen bij de herbouwvraagstukken tal van moeilijk heden meebrengt. EEDE EN DE VLASSERS. Dan gaat het gesprek voort over Eede, dat voor 96 werd verwoest. Waar alle vlasserijen weg waren. En waar de zeer vele kleine vlassers gron dig waren geruïneerd. Toen zijn al die „kieintjes" bij elkaar geroepen. Zij heb ben een coöperatie gesticht en een gift van Volksherstel werd gebruikt om een grote machine te kopen, die in een nieuw gebouw kon worden geplaatst. Nu hebben ze weer een rendabel bedrijf. En er zijn zoveel initiatieven, dat je ze soms moet remmen, zegt burgemeester van Dongen. Er wordt nog een ietwat pijnlijke vraag gesteld, waarop echter onmiddel lijk het antwoord van de burgemeester volgt: „Of de Zeeuws Vlamingen Belgen willen worden? Zij voelen zich honderd procent Nederlander! Zegt u a.u.b. nooit tegen een Zeeuws Vlaming, dat hij een halve Belg is, want dan hebt u in de kortst mogelijke tijd de grootst moge lijke ruzie. In Eede hebben de mensen de eerste twee jaar na de oorlog wer kelijk als holbewoners geleefd. Tien me ter verder, vlak over de Belgische grens, werden de prachtigste betonnen nood woningen gezet, die u in België verder nergens ziet. En het resultaat? De Eedenaren zeiden: dat moet hier ook kunnen, als het in België kan. als u nu door Eede rijdt, moet u die mooie wo ningen maar eens bekijken!" en over de grenzen Een achttal grote bankinstellingen hier te lande zijn overgegaan tot op richting van de Export-Financierings mij N. V., gevestigd te 's-Gravenhage. Doel is het financieren en bevorderen van exportopdrachten voor zover dit dienstig gemaakt kan worden aan de nationale economie. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt 25 millioen gul den. Een Nederlandse autobus is Maan dagavond tussen Tongeren en Luik in België in botsing gekomen met een per sonenauto en over de kop geslagen. Vier der 20 inzittenden liepen vrij ern stige, de anderen lichte verwondingen op; ook de inzittenden van de perso nenauto, een Luikenaar met zijn vrouw en drie kinderen werden licht gewond. De bus was afkomstig uit den Haag. De Britse regering wenst opneming van Turkije in het Atlantisch Pact, al dus heeft de Britse ambassadeur in Turkije in opdracht van de minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, aan de Turkse regering meegedeeld. Het bureau voor openbare veiligheid te Sjanghai heeft vorige week 154 con tra-revolutionairen terecht gesteld, al dus meldt een Chinees blad. In Brazilië zal van 16 tot 24 Juli een conferentie van Protestantse geestelij ken uit Noord- en Zuid-Amerika wor den gehouden met de bedoeling te ko men tot een Latijns-Amerikaanse bond van Evangelische kerken. Generaal Popowitsj, de Joegoslavische stafchef, heeft Dinsdag een bezoek ge bracht aan Herbert Morrison, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Popowitsj zowel in de Ver. Staten als in Engeland gesproken heeft over de strategische positie van Joego-Slavië. Bijzonderheden over de landelijke campagne. Op een persconferentie te 's-Gravenliage heeft de organisatie „Hulp aan ge- repatriëerden", een uiteenzetting gegeven van de landelijke campagne, die zij de eerste twee weken van Juli houdt. De voorzitter der propaganda-comm. dezer organisatie, de heer J. E. van der Wielen, heeft iets verteld van de nood van vele gerepatrieerden. 31 procent van de in Nederland aangekomenen was lijdende aan t.b.c. Voorts kwamen er vele wezen, die verzorgd moeten wor den, hetgeen bij de huidige hoge kosten van levensonderhoud veel geld kost. Weer anderen zijn niet in staat hun op leiding te voltooien of hebben te kam pen met gebrek aan kleding, meubels, enz. In al deze en dergelijke gevallen biedt „Hulp aan gerepatrieerden" de helpen de hand. Van de 200.000 na de oorlog gerepatrieerden vallen 4000 tot 60.000 in de maatschappelijke steun. Reeds aan 4000 gezinnen werd door „Hulp aan VLASPIONIER WERD GEHULDIGD. Gisteren heeft de gehele West-Bra bantse vlaswereld de heer C. Sweere uit Standaardbuiten gehuldigd vanwege de grote verdiensten, die deze figuur voor de vlascultuur in dit gewest heeft gehad. Directe aanleiding tot de huldi ging was de" zeventigste verjaardag, welke de heer Sweere onlangs vierde. De huldiging werd echter naar Juli verschoven, omdat de Tilburgse kunst schilder Jan van Delft niet eerder het feestgeschenk kon gereed hebben: een portret van de zeventigjarige. De vlaswereld in West-Brabant hul digt in de heer Sweere een pionier, aan wiens persoonlijke werk het te danken is geweest, dat de vlascultuur rond Standaardbuiten niet geheel verloren is gegaan doch integendeel tot grote bloei is gekomen. Zijn werk wordt wel het best gede monstreerd door het feit, dat de eerste geslaagde van de op zijn initiatief in 1939 gestichte vlasschool een eindpro duct afleverde tijdens het eindexamen, dat f 1.80 opbracht, terwijl in de Ne derlandse vlaswereld van omstreeks 1930 de hoogste prijs die betaald werd fl.45 was. gerepatrieerden" rechtstreeks steun verleend en wel tot een bedrag van 12,5 millioen gulden. Om deze hulp te kun nen voortzetten, zijn echter nieuwe mid delen nodig en in verband hiermede be sloot men tot een landelijke actie. Hieromtrent deelde de secretaris, de heer C. Knijff, mede, dat in talrijke ge meenten tot 15 Juli straatcollectes en huis aan huis collectes zullen worden gehouden. Hierbij wil men de sleur ver breken van het Zaterdags collectespeld je en in plaats daarvan iets geven. Dit zal een lucifersboekje zijn, waaraan men de gedachte aan Andersons sprook je „Het arme meisje met de zwavel stokjes" wil verbinden. Zoals bekend, steekt het arme meisje uit dit sprookje, teneinde raad omdat niemand wat van haar wil kopen, haar zwavelstokjes aan om haar handen te warmen. In het licht daarvan ziet zij dan het beeld van haar overleden grootmoeder, de enige, die goed voor haar was. De organisatie wil hiermede het Nederlandse volk wijzen op zijn verantwoordelijkheid voor de be treffende noodlijdende landgenoten, al dus spreker. Voorts zullen in vele plaat sen kraampjes worden opgericht, waar „teng tengeen Indonesische lekkernij, te koop zal worden aangeboden. „Amerika zet door!" zegt Johnson. Een wapenstilstand in Korea zal geen eind maken aan de stryd tegen de in flatie in de Ver. Staten en de Ameri kaanse regering zal haar programma, dat voorziet in uitgave van een milliard dollar per week voor het scheppen van een sterk bastion tegen het communis me, voortzetten, zo heeft de directeur voor de economische stabilisatie, Eric Johnson verklaard voor de financiële commissio van de senaat. Hij verzocht de commissie de oor spronkelijk door president Truman ge vraagde verhoging van de belastingen met 10 milliard dollars goed te keuren en niet te volstaan met een verhoging van 7,2 milliard dollar, die door het Huis van afgevaardigden is goedge keurd. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON door G. P. BAKKER. 56) o— De nacht verdween, het woud en de weiden ontwaakten. Een licht briesje speelde verfrissend om zijn slapen. Hij stond op en begaf zich op weg, volgde het pad en bereikte spoe dig een grote open plek in het woud, waar een aantal mannen in verschil lende haveloze uniformen en vrou wen, voor het merendeel jong, som mige net kinderen, om een smeulend vuur lagen te slapen. In de buurt stonden een aantal kleine tenten. Saxon liep hinkende naar het vuur. Een soldenier hield blijkbaar de wacht. Hij richt zich half op, steu nend op een arm en vroeg: „Wat moet je?" „Ik zoek een plaatsje om te rusten." „Wie ben je?" „Een ruiter met een kogel in de knie, ben weggezonden. Je begrijpt kameraad, een ruiter met een stijf been." De ander viel hem in de rede. „Welk regiment?" „Von Erwitte." De ondervrager keek naar zijn laarzen, broek en buis. „Ga maar liggen." Saxon keek rond, ontdekte een vrije plaats, strekte zich op de grond uit, maar durfde niet te gaan slapen. Hij dommelde in, werd plots weer helder wakker, greep een kleine hand, die trachtte een onderzoek in te stel len en hield die stevig vast. „Laat me los", klonk een vrouwen stem. „Meen je, dat ik je wou beste len?" „Er is niemendal te stelen," klonk het antwoord. „Ik houd er nu eenmaal niet van vreemde handen aan mijn lijf te voelen". Hij liet de hand los, die langzaam werd teruggetrokken. Reeds vroeg in de morgen kwam er leven in het kamp. De mannen en vrouwen naast hem stonden op zon der zich met hem te bemoeien. Ze deden alsof ze hem niet zagen; de loerende blikken ontgingen hem niet. De nachtwaker liep naar hem toe: „Heb je geld?" „Niet de moeite waard". „Dan kunnen ze ook niets afne men." „Heb je iets voor mij te eten?" vroeg Saxon en haalde na enig zoe ken een koperstuk van vier duiten uit zijn broekzak. Hij reikte het hem toe. „Houd dat maar. Hier is brood en een stuk vlees." „Mien", vroeg hij. „Heb je iets te drinken?" Een jonge knappe vrouw, op wier gelaat duidelijk te lezen stond, dat ze zo al het een en ander had meege maakt, reikte hem een kruik bier. „Ik krijg het wel eens van je terug als ik het nodig heb", zei ze „Of als je een goed zaakje achter de rug hebt." Ze bekeek hem met vorsende ogen van onder tot boven. „Je schijnt een sterke kerel", luidde haar goedkeurende blik. „Ik heb een stijf been". „Hindert geen lor. Kom eens bij mij zitten." Ze maakte plaats voor hem. „Je zult hier wel spoedig in het kamp wennen", begon ze. „Het is een prettig leven. Je hebt geen dienst, geen wacht, behoeft niet te stormen of kogels op te vangen. Vrolijk en vrij. Je bent je eigen meester en leidt het leven van een heer. Van niemand heb je bevelen af te wachten. Niet van de korporaal, niet van de ser geant, van de luitenant, noch van de kapitein. Altijd genoeg te eten en te drinken. Zelfs als ze in het leger hon ger lijden is hier genoeg. Op uitbe taling der soldij behoef je niet te wachten. Je neemt maar." „Dat lijkt zeer aanlokkelijk." „Is het ook." „Ben je getrouwd?" vervolgde ze. „Gelukkig niet." „Zeg dat wel. Een getrouwd man is altijd een te vroeg gebonden man." „Geweest?" „Nooit." „Zo, zo," zei ze. „Je sprak van soldij nemen," zei Saxon. „Maar waar moet je die halen? Het land is uitgeplunderd." ,Ja, bij de boeren is niets meer te vinden. Daar liggen de muizen dood voor de broodkast. De mooie tijden zijn voorbij. Maar een vliegende vogel vangt altijd wat. Als een man sterk is en durft en een vrouw slim en niet onknap. Kurassiers van Von Erwitte zijn toch zeker geen doetjes." „Hoe weet je, dat ik een kurassier van Von Erwitte ben?" „De nachtwaker houdt ons op de hoogte. Je hebt het hem zelf gezegd. Ze vertrouwen je, anders zou er reeds iets gebeurd zijn." Wat zei ze niet, maar Saxon begreep het. „Heb je geld?" „Bijna niets." „We zullen genoeg krijgen. Voorlo pig heb ik wel wat," antwoordde ze. „Langs de grote weg zijn altijd wel reizigers en soldeniers, die de zakken gevuld hebben. Ik weet ze wel te vin den, lok ze mee in het bos en jij bent juist een lief kereltje om ze te laten podokken." (Wordt vervolgd.) De Commissaris der Koningin jhr mr A .F. C. de Casembroot heeft gister morgen In de Statenzaal te Middelburg de zomerzitting van de Prov. Staten officieel geopend. Het Statenlid mr W. F. E. Baron v. d. Feltz interpelleerde G.S. over de stagnatie, die de laatste tyd weer Is opgetreden by de veerdienst VlissingenBreskens. De heren Kambier en Goveart leverden felle critiek op de Prov. Planologische Dienst. Bij de opening van de vergadering richtte de Commissaris der Koningin zich tot de nieuwe griffier mr J. M. Pi laar, die voor het eerst in deze functie de Statenvergadering meemaakte. Hij sprak de hoop uit, dat er een prettige samenwerking zal groeien. Verschillen de verzoeken, om subsidie werd in han den gesteld van G.S. om advies. Hier onder bevonden zich verzoeken van de Ver. voor Instrumentale muziek te Mid delburg om een subsidie van f 1000. per jaar, van de N.V. Concertzaal te Zierikzee om een subsidie van f 1000. per jaar, van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten om een sub sidie van f 250.per jaar en een ver zoek van de Eerste Zeeuwse Vlassers- school te Koewacht om een extra bij drage in de Stichtingskosten van de school van f 4000. STOOMBOOTDIENSTEN. Mr v. d. Feltz begon zijn interpellatie met het college van G.S. te vergelijken met Achilles, die slechts op 1 plaats kwetsbaar was. De Achillespees van G.S., aldus de interpellant, is de Stoom- bootdienst. Voor de reputatie van deze dienst zou het beter zijn als er niet zo veel over gesproken behoefde te wor den. Er zijn echter legio klachten, zo zei mr v. d. Feltz. De Belgen zijn ontstemd door het lange wachten en zien soms af van een reis naar Walcheren. De Stoombootdiensten dienen te begrijpen, dat ons land deviezen hard nodig heeft en daarom vele toeristen dient aan te trekken. Hij was op onderzoek uitge gaan en kwam tot de conclusie, dat de grote stagnatie van 21 Juni geen inci denteel geval is. Hij vroeg zich af, wat de reden was, dat de reserveboot toen rustig in Vlissingen bleef liggen. Zodra echter, zo vervolgde hij, de zaak open baar wordt, worden maatregelen geno men. Er is voldoende komen vast te staan, dat het vervoer in Juni onvol doende is geweest. Volgens mr v. d. Feltz zou een lid van G.S. hebben op gemerkt, dat het komt, omdat het te vroeg zomer was dit jaar. Er rammelt iets by de Stoomboot diensten, zo besloot de interpellant. Mevr. v. d. Broeckede Aran kwam terug op een vroeger door haar gedaan voorstel een bootcommissie in te stellen. Zij bracht nu een gewyzigd voorstel ter tafel, waarin wordt aangedrongen op in stelling van een commissie ad hoe, die mogelykheden en moellykheden bij de Stoombootdiensten zal moeten bezien en daarover aan de Staten moet rap porteren. EEN ANTWOORD. Nadat het lid van G.S. de heer A. L. S. Lockefeer, zoals hij zelf zei, zijn tra nen had gedroogd sprak hij de wens uit, dat men weer in de oudheid kon terug keren, want toen waren er geen klach ten over de veerdiensten. Achilles, aldus spr. kon ijzer met handen breken, maar G.S. niet. Hij meende, dat het niet al leen aan de Stoombootdiensten ligt, dal er stagnatie optreedt, doch ook aan de veeleisendheid van het publiek. Hij juichte de objectieve berichtgeving in de pers toe. Hij verklaarde nadrukkelijk dat niet door de alarmerende kranten berichten G.S. tot inlegging van de 2e boot hebben besloten, doch het besluit om in Juli en Augustus 2 boten te laten varen, viel al bij de behandeling van het vaarschema, dat in de begroting werd opgenomen. VlissingenBreskens, geeft in de zomer altijd veel moeilijkheden en ook met 2 boten in de vaart zullen deze niet helemaal zijn opgelost. De heer Lockefeer uitte de wens, dat er meer spreiding in het verkeer zal komen. JtiruiningenPerkpolder, zo merkte liy op, kan meer vervoeren en bussen uit Brussel en Gent e.o. kunnen beter over dit veer worden vervoerd. Hy waarschuwde uitdrukkelyk, dat wan neer er geen spreiding komt, er opnieuw moeilykheden zullen komen. De heer Lockefeer voelde niets voor het voor stel van mevr. v. d. Broecke, omdat hy het effect van de commissie in twyfel troK. ue neer D. Kodde waarschuwde ver volgens tegen het overijld instellen van een commissie, terwijl mr v. d. Feltz onder grote hilariteit verklaarde, dat de commissie ad hoe een commissie van „gezond verstand" zal zijn. Zowel hy als de heer L. P. van Oorschot steunden het voorstel. De heer J. L. Verhagen verklaarde, dat G.S. ook een rapport over deze zaak kunnen opstellen. Hij meende, dat er van verkeersspreiding niets zal komen. Alleen als er meer bo ten en meer fuiken komen, zo riep hij uit, zullen de moeilijkheden worden op gelost. Z.h.s. werd daarna besloten het voorstel van mevr. v. d. Broecke in de afdelingen te doen behandelen. DE P.P.D. De heer jxamoier stelde de bouw van zomerhuisjes te Groede aan de orde, waarvoor de P.P.D. geen toestemming wil verlenen. Hij drong er by G.S. op aan, dat de Planologische Dienst soepe ler zal gaan werken. De heer Govaert kwam met een aide de memoire over deze kwestie, waarin hjj uitvoerig uiteenzette, dat op verzoek van G.S. de gemeente Groede een ver ordening gemaakt heeft t.b.v, de bouw van zomerhuisjes. In 1942 mochten geen zomerhuisjes worden gebouwd, omdat liet Streekplan voor West Zeeuwsch- Vlaanderen in voorbereiding was. Waar om, zo vroeg hij, moet dit 9 jaar duren? Het badpaviljoen van de heer Kasteleyn te Groede, dat in de oorlog werd ver woest, mocht ook niet op dezelfde plaats worden herbouwd. De P.P.D. had bezwaren. Tenslotte werd een terrein voor zomerhuisjes aangewezen, dat pas over 5 jaar bouwrijp zal zijn. Een ver zoek van een belanghebbende, aldus spr., om zomerhuisjes te bouwen op de plaats waar deze vroeger stonden, lokte by een ambtenaar van de P.P.D. de op merking uit: Als je dat vraagt, wordt alles geweigerd. Veel Belgen, zo zei de heer Govaert, komen naar de Zeeuws Vlaamse kust, en een van hen merkte op, dat men in België de kust van Zeeland als een goudmyn beschouwt. Hy zei er echter by, dat de Zeeuwen geen moeite doen om deze goudmyn ook maar te ontdek ken! Het wordt tyd, zo besloot de heer Govaert, dat de P.P.D. op de lange te nen wordt getrapt! D« heer Hamelink, lid van G.S. zal binnenkort schriftelijk de leden van de Staten van antwoord dienen. DE SLUITING. Nadat was vastgesteld, dat de Staten op 31 Juli a.s. 's morgen om 10.30 uur weer zullen bijeenkomen, deelde de voorzitter nog mee, dat een dankbetui ging zal worden gezonden aan de Zeeuwse studenten te Wageningen, die destijds de gebrandschilderde ramen voor de Statenzaal aanboden en naar de N.V. P.Z.E.M. voor de schenking der lichtkronen. Zodra de Zeeuwse studen ten uit Wageningen naar Middelburg komen, zullen zij in een officiële bijeen komst samen met het bestuur van de P.Z.E.M. worden bedankt voor deze schenkingen. Tenslotte dankte de griffier voor de woorden van welkom en zei hy, dat het hem niet gemakkelijk zal vallen de plaats van zijn eminente voorganger, dr Teilegen in te nemen. Hij sprak de hoop uit, dat hy er in zal slagen alles wat hem is opgedragen bij de Prov. Wet en ook t.o.v. de Statenleden in de prak tijk te brengen. Hierna ging men in de afdelingen. SAMENSTELLING DER AFDELINGEN. De eerste afdeling is als volgt samen gesteld: Poppe, D. Immig, mevr. E. D. v. d. Broeckede Man, mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, jhr mr T. A. J. W. Schorer, M. van Himst, H. B. Bouwman, J. L. J. Bruynzeel, P. V. M. Vercauteren, L. P. v. Oorschot, A. Vermaire, A. v. Eethen. Namens G.S. hebben zitting de heren C. Philipse en A. L. S. Lockefeer. In de 2e afdeling zitten de heren J. Hommes, H. Flikweert, C. de Putter, J. S. Visscher, P. Meliefste, D. Dekker, M. A. Govaert, C. Boender, J. L. Verhagen, L. F. du Bois, J. de Kruiter, A. S. Wisse. Namens G.S. nemen de heren mr dr A. J. J. M. Mes en C. Hamelink zitting. De 3e afdeling is samengesteld uit de heren J. M. A. C. van Dongen, ir Die- kotter, M. den Boer, C. Verdonk, P. Boudeling, D. Lindenberg, A. P. Bil, A. J. van Miert, C. A. Kaan, A. H. Ver meulen, A. H. S. Stemerding, D. Kodde. G.S. zijn vertegenwoordigd door de he ren A. Schout en mr A. J. v. d. Weel. V HET BLIJFT „KOUD"! Er was eens een man, die, op een dag in Januari, zich koes'erdc in het winterzonnetje. Hij zat op een be schut plekje. Hij kreeg het warm en deed zijn dikke winterjas uit. Met zijn jas over zijn arm is hij naar huis ge wandeld. Hij heeft zijn jas in de kast gehangen en tot zichzelf gezegd: „Die jas kan ik voortaan thuis laten, want de lente is gekomen!" De volgende dag is hij zonder jas uitgegaan. De daarop volgende dag lag hij in het ziekenhuis het is nog steeds niet zo goed met hem! Er was eens een periode van „koude oorlog". Die koude oorlog werd ver oorzaakt doordat één mogendheid zijn „heilsideologie" aan alle andere vol keren trachtte op te leggen, niet goed schiks dan kwaadschiks terwijl een andere groep van mogendheden zich daartegen verzette. In die koude oor log kwam een dieptepunt: er werd (oh, niet officieel, het waren maar „vrijwilligers") strijd gevoerd op een landengte, genaamd Korea. Op een gegeven ogenblik werden de agresso- ren het moede en zij verklaarden zich bereid tot onderhandelingen over wa penstilstand. Het was of de zon ging schijnen en de koude verdreef. Maar gelukkig is die groep mogendheden, die de expansiepolitiek van die ene bestrijdt, niet zo dwaas geweest om nu de „winterjas", het wapentuig, dat de enige bescherming is in die koude oorlog, in de kast te hangen. Integen deel, zij hebben van die mooie zonne dag gebruik gemaakt om hun „jas" nog eens goed na te kijken, om te zien of er geen dunne plekken in zitten, die reparatie behoeven ter bescher ming tegen de koude, è:e ongetwij feld nog komen zal. Er is 'n heel goede kans, dat deze groep van mogendhe den met veel succes de winterperiode zal doorstaan. Zij waren wijzer dan die ene man, want zij wisten: „Het blijft koud!" Laat ieder die deze parabel gelezen heeft nu zelf zijn conclusie trekken en voor zichzelf vaststellen, hoe zijn houding tegenover het communisme moet zijn en blijven! Door het personeel van de Dijkring Flakkee is aan de hoek van St. Japik een oprit gemaakt, waardoor het moge lijk is met auto's vlak bij de waterkant te komen. Driemaal per dag wordt door de fa. Gebrs. Maas en Westbroek te Zijpe een veerdienst onderhouden, naar dit punt tussen Oude en Nieuwe Tonge (Veer Schouwen DuivelandFlakkee). DEZE WEEK MAAR 1 VEERBOOT VLISSINGEN- BRESKENS. In de Statenvergadering van gister morgen heeft de heer A. L. S. Lockefeer namens G.S. meegedeeld,, dat het roer van de ferryboot „Prins Bernhard" dringend^JÉbet worden gereviseerd. Hy zei toe, SE onder hoogspanning zal worden gewerkt, om 't euvel zo spoedig mogeiyk te verhelpen. Er kan echter niet verhinderd worden, dat de dienst VlissingenBreskens deze week uitslui tend met de „Koningin Juliana" zal worden gevaren, zodat de mogelyklieid van stagnatie weer niet is uitgesloten. HERDENKING GEMEENTEWET. Evenals overal in de den lande zullen morgenavond in alle Zeeuwse gemeen ten de gemeenteraden bijeenkomen om in plechtige zitting te gedenken, dat 100 jaar geleden de gemeentewet van kracht werd. In de meeste plaatsen zullen, behalve deze plechtigheid, ook andere punten onderwerp van bespreking vormen. In Zoutclande vermeldt de agenda o.a. voorstellen inzake muziekrondgan- gen, inzake parkeren en het benoemen van straten. In Kortgene zal voor de tweede maal gestemd worden over het aanschaffen van een schildery voor de inrichting van het nieuwe gemeentehuis. In de vorige vergadering staakten de stemmen hier over. In Yerseke staan 20 punten op de agenda. Het voornaamste is de aan schaf van brandweer-materiaal. VLISSINGEN. Uitreiking M.T.S.-diploma's. Vrijdag a.s. om 3 uur zullen voor de eerste maal aan de „De Ruyterschool" de diploma's M.T.S. worden uitgereikt. Aangezien het de eerste maal betreft, zullen, behalve de leraren en leerlingen, ook enkele autoriteiten de uitreiking bijwonen, zodat deze een enigszins offi cieel karakter zal dragen. DOMBURG. Ringrydery. Zaterdag werd de traditionele ringrydery gehouden voor ongehuw- den, maar door onvoldoende deel name reden er ook enkele gehuwden mee. Er werd 45 maal gereden. Ie prijs C. v. d. Meule 33 ringen; 2e pr. J. Brouwer 31 j.; 3e pr. W. Pro voost 27 r.; 4e pr. L. Roelse Az. 26 r.; 5e pr. L. P. Roelse 23 r.; 6e pr. G. J. Passenier 23 r.; 7e pr. W. Maljaars 22 r.; 8e pr. pr. A. Doudeijn 22 r.; 9e pjr. Lou Boogaard 21 r.; 10 pr. C. de Visser 20 r.; 11e pr. Lein Boo gaard 19 r.; 12e pr. L. Bastiaanse 18 r.; 13e pr. L. de Voogd 17 r.; 14e pr. J. Jongepier 14 r.; 15e pr. J. Provoost 13 r.; 16e pr. A. de Lange 6 r.; 17e pr. A. Corré 5 r. Extra prijzen werden afgereden door: C. v. d. Meule, J. Brouwer, W. Maljaars, C. de Visser, Lou Boogaard, L. P. Roelse, L. Roelse Az., J. Jonge pier, Lein Boogaard, L. Bastiaanse, W. Provoost. De potlepel werd gewonnen door C. v. d. Meule. Die voor de hoogste serie eveneens door C. v. d. Meule. VROUWENPOLDER. E.H.B.O.-cursus. By het beëindigen van de E.H.B.O.- cursus werden door dr v. Gelderen de volgende personen geëxamineerd: Dames: N. Schout, M. Duvekot, J. HoefkensVlieger. Heren: G. Kik, P. Louwerse, M. Janse, W. Osteé, A. C. Vermeulen, J. Moens. Afgewezen geen. Dr v. d. Sluijs van Veere was ook aanwezig. Door G. Kik werden woor den van dank gesproken voor de pret tige wijze van werken. De diploma's zullen later worden uitgereikt. GOES. Beursgebouw heeft nieuwe exploitant. Met ingang van 1 Juli is het Beurs gebouw overgegaan in handen van da heer L. Verwer, dir. van hotel „Da Korenbeurs". De beurs wordt voor lopig op dezelfde voet voortgezet. Het interieur onderging nog geen grote veranderingen. Voor de standhouders werd wat meer gerief aangebracht, terwyl door het verwijderen van en kele deuren bij de entree ruimte is gewonnen. BORSSELE. Benoeming waarnemend gemeente secretaris. In de gemeenteraadsvergadering van 1.1. Vrijdag werd benoemd tot waar nemend gemeentesecretaris de heer J. Kakebeeke, die in handen van de voorzitter de eed aflegde. WEMELDINGE. Jaarlijkse ringrydery. Zaterdag werd op het sportterrein te Wemeldinge de jaarlykse ringrij- derij gehouden, waaraan met 17 paar den werd deelgenomen. De prijzen werden behaald door: P. Houteka mer le pr., E. Wisse 2e pr., C. de Vlie ger 3e pr., R. de Leeuw 4e pr., P. C. Feijtel 5e pr., W. Bras 6e pr., D. de Jonge 7e pr., W. van Stel 8e pr., A. op 't Hof. 9e pr., C. van Oosten 10 pr„ A. Sehouwenaar lie pr., Johs van Oosten 12e pr., Adr. van Stel 13e pr., A. Moelker 14e pr., A. de Schipper 15e pr., J. de Vlieger 16e pr., J. Hoo- gesteger 17e pr. De bronzen medaille ter beschik king gesteld van de ringrijderij door de heer B. W. Alink werd toegekend aan W. Bras voor de meeste volgrin- gen. De verguld zilveren medaille van de gemeente Wemeldinge voor het mooist versierde paard kreeg D. de Jonge. De prijs voor stoeltje rijden werd behaald door P. C. Feytel. Aan M. de Jonge, Johs van Oosten en P. C. Feij tel, werd een extra prys beschikbaar gesteld voor het 24 jaar lid zijn van de ringrijderij „Ons Genoegen". Het muziekgezelschap „O.K.K." was ter opluistering aanwezig. YERSEKE. Ongelukkige val. De vrouw van de heer Van der Vrede had het ongeluk door de plan ken vloer te stappen en kwam zo on gelukkig terecht dat zij haar pols brak. Dr Polderman verleende de eerste hulp. Uitzaai mosselschelpen. Begunstigd door het mooie zomer weer is met de uitzaai van mossel schelpen voor de oestercultuur een begin gemaakt. De temperatuur van het water is in een paar dagen gun stig opgelopen en bedraagt nu 18 19 gr. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het prop. examen voor bouwkundig ingenieur o.a. de he ren F. C. M. Calon uit IJzendyke en M. A. de Jonge uit Kapelle-Biezelinge. Vandaag gaan de ouden van dagen te Hoedekenskerke een reisje maken. De tocht gaat dit jaar door Walcheren. Omdat het aantal niet groot genoeg is voor een bus zullen zij in luxe wagens rijden. De heer Jacobus de Bree Joh.z. te Borssele is gekozen tot diaken in de Ned. Herv. Kerk, zulks in de plaats van G. Walhout. - Benoemd tot analyste aan de N.V. Philips te Eindhoven mej. Joh. Bol J.Wd. te Yerseke.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2