<~Vlieuwó uit d Rcrl Argentijns emigrantenschip te water gelaten Voor de 1 andskampioenen dat pakfe 'oor Uw shag dit pakje 'Walcheren. Zuid-Beveland. Zeeuwsch- Vlaanderen. Schouwen-Duiveland. Olö lïlac 't GEMEENTERADEN <D« avoiiluren «aai ^CfljCtflB CWM a^^CtClft*lg<2« I laandag 2 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zaterdagmiddag ia op de werf der N.V. Kon. M(j. „De Schelde" te Vlis singen het tweede emigrantenachlp te water gelaten, dat voor de „Compania Argentina de Navigation Dodero S.A." (F.A.N.U.) te Buenos Aires is gebouwd. Dit schip is een zusterschip van de onlangs aan dezelfde rederij overgedra gen „Maipu' en meet eveneens 11.500 brt. llengte 159 m., breedte 19Vj m., motorvermogen tienduizend as pk.). De doop en de tewaterlatmg ge schiedden door de echtgenote van de consul-generaal van Argentinië te Am sterdam, Signora Dona Clara Adela Ar- baletti de Pereda, speciaal vertegen woordigster van de „Madrina", Signora Dona Maria Eva Duarte de Peron. Het nieuwe schip kreeg de naam „Al berto Dodero" naar één der grootste Argentijnse reders. Bij de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van het Argentijnse gezantschap en van de rederij, alsmede de burgemeester van Vlissingen, rar dr B. Koltf. De heer A. Smit, directeur van „De Schelde", sprak na de voorspoedige te waterlating zijn gasten in het Spaans toe en bood Signora de Pereda een sou venir aan. Deze dankte en wees op de hartelijke verstandhouding, zowei tus sen .Nederland en Argentinië als tussen de rederij en de werl, terwijl zij voorts de betekenis van Alberto Dodero voor de ontwikkeling van de scheepvaart van haar land belichtte. BOUW VAN CHR. LYCEUM BEGONNEN. Deze week begint het aannemersbe drijf Th. Pasma te Amsterdam op het terrein aan de Koninginneweg te Goes met de bouw van het Chr. Lyceum voor Zeeland. 'Eerst gaat men betonpalen maken, in totaal 150 stuks, en na de voorbereiden de werkzaamheden met het heiwerk, dat begin Augustus klaar moet zijn. Dan volgt het betonwerk. In October verwacht men zo ver te zijn, dat de eerste steen gelegd kan worden. In Ja nuari hoopt men het gebouw onder de kap te hebben en halt Augustus 1952 het gebouw te kunnen opleveren. Het spreekt vanzelf, dat de uitvoering van dit bouwschema gebonden is aan ver- let- en vacantiedagen. Het werk wordt Uitgekeerd in 20 termijnen. Afzonderlijk aanbesteed moet worden de levering van de staien ramen, sani tair, eiectriscne aanleg en centrale ver warming. Het gehele werk wordt be groot, met inbegrip van aankoop grond en sportterreinen in de onmiddellijke nabijneid, n.l. aan de Heernisseweg, op 1925.000, terwijl voor de kosten van Inrichting wordt begroot f50.000. Het bestuur van de Ver. voor Chr. Middel baar en Voorb. Hoger Onderwijs voor Zeeland heett daarin voorzien door het aangaan van een geldlening van f 80O.000, looptijd 50 jaar, tegen een rente van 314 pet. 's jaars en een obligatielening van 200.000 a 4 's jaars met een looptijd van ten hoogste 30 jaar-. Interessant is nog te vermelden, dat, indien de ver eniging, die in 1930 werd gesucht en het over de plaats van vestiging (n.l. Middelburg ot Goes) niet eens kon wor den (een arbitragecommissie besliste tenslotte: Goes) in 1934 een dergelijk gebouw had gezet, dit hoagstens in to taal drie ton zou hebben gekost. „Volharding" te Goes vierde 60-jarig bestaan. Zaterdag heeft de gymnastiekvereni ging „Volharding" te Goes met een keurturnavond haar 60-jarig bestaan herdacht. Na het zingen van het Wilhelmus en het bondslieu iieette voorzitter Louwer- se de aanwezigen, speciaal de burge meester, het bestuur van de „Zebra" en verenigingsafgevaardigden, welkom. Jammer was, dat, nu de gelegenheid bestond in Zeeland beide keurcorpsen tegelijkertijd aan het werk te zien, de tuin van het Schuttershof niet voller was. 't Was prachtig, beheerst en soepel werk, dat er door deze corpsen gebo den werd, met de persoonlijke kam pioenen van het dames- en herencorps aL uitblinkers. Prettig deed het aan, dat een Goese- naar, n.l. v. d. Sande, bij het herenzestal behoorde en liet zien, dat hij zich in dit milieu zeer thuis voelde. Het dameskeurcorps, dat a.s. Donder dag voor landenwedstrijden naar Oos tenrijk en Joego-Siavië vertrekt, de monstreerde daar uit te voeren oefenin gen. Hoogtepunten waren de persoonlijke vrije oefeningen, zowel van dames als heren en het ringzwaaien der dames. De oefeningen op de evenwichtsbalk, die door de leden van „Volharding zelf was gemaakt, was voor de meeste toe schouwers iets nieuws. Als lichaams- training en beheersing is dit een pracht toestel, maar als uitvoeringsnummer is het niet zo geschikt. De damesafd. van „Volharding" wis selde het één en ander af met een knots-, hoepel en baloefening, waarbij opviel, dat muziek en beweging, vooral bij de laatste oefening, zeer slecht klopte. Eén dode bij familietwist. In Doetinchem ontstond tussen een aantal families van de buurt het Fort een ruzie, die werd gevolgd door een hevige vechtpartij, waarbij gebruik werd gemaakt van wapens. Enkele per sonen liepen daarbij verwondingen op De 30-jarige gehuwde H. Eulink, han delaar in metalen en lompen en vader van vijf kinderen, kreeg een steek in de borststreek. Hij zakte in elkaar en overleed voor zijn woning. Bijeenkomst Volkshogeschool. (Vervolg van pag. 1.) Nadat de aanwezigen een broodmaal tijd hadden genuttigd, die dank zij de goede zorgen van enige meisjes der In dustrie- en Huishoudschool uitstekend smaakte, sprak de heer H. G. L. Schou ten, die de leiding van het Volkshoge- schoolwerk in Zeeland op zich zal ne men. Na een historisch overzicht van ontstaan en ontwikkeling der Volks hogeschool eerst in Denemarken en daarna in Nederland te hebben gege ven, wees de heer Schouten erop, dat de Vbs. niet de vlakke neutraliteit wil en niet, dat ieder wat van zijn eigen overtuiging prijs geeft, maar, uitgaande van de rijkdom der verscheidenheid, een ontmoetingscentrum en gespreksge meenschap wil zijn, waar tal van pro blemen, waarvoor wij allen de verant woordelijkheid dragen, vanuit eigen overtuiging en levensbeschouwing wor den belicht. Zo wil de Vhs. werken aan de versterking der volksgemeenschap en de vernieuwing der volkscultuur. Na deze rede volgde een prettige discussie. (Xngez. mededeling, advert.) Passagiersschip voor Zweden in aanbouw te Vlissingen. Dezer dagen hebben enkele directeu ren van de „Sweden America Line" een bezoek gebracht aan de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde", ten einde enkele beslissingen te nemen met betrekking tot het nieuwe passagiers schip van ruim 18.000 ton, dat voor re kening van deze maatschappij bij „De Schelde" In aanbouw is. Reeds is een groot gedeelte van het nodige staal op de werf aangekomen. Een belangrijke hoeveelheid ls evenwel nog niet gear riveerd. Men hoopt, dat de laatste af leveringen zeer binnenkort zullen ge schieden, zodat het werk niet te veel vertraging zal ondervinden. Het tijdstip van de tewaterlating kan nog niet wor den bepaald. Van het stalen casco ligt practiseh de gehele dubbele bodem reeds op de helling. De huldbeplatlng ls in bewerking en machine-fundaties en andere eenheden worden ln secties in de werkplaats gebouwd. Het schip zal worden voorzien van opvouwbare mas ten, waardoor het van het Kielerkanaal gebruik kan maken om Duitse havens aan te doen. De Inrichting van de sa lons wordt uitgevoerd in samenwerking met de scheepsarchitect, de firma H. P. Mutters en Zn in Den Haag. Het scheepvaartmuseum in Groningen heeft besloten het originele model van de Oost-Indlëvaarder „Sophia Magdalena" tijdelijk ter beschikking te stellen aan de rederij voor plaatsing in de eerste klasse lounga. De rederij wil van dit model een copie laten maken, dat t.z.t. een blijvende plaats aan boord zal vinden. BENOEMINGEN BIJ PBOV. STOOM BOOTDIENSTEN. Gedupeerde Staten van Zeeland heb ben benoemd bij de Provinciale Stoom- bootdiensten tot: bankwerkers le klasse C. P. de Keijzer, F. B. Malipaard, M. Mol, A. Wijgman, B. Monté, G. A. Baljeu; tot werkman J. Quite. MIDDELBURG. Chr. Kweekschool ging op reis. De leerlingen van de Chr. Kweek school te Middelburg, die 14 dagen ge leden slaagden voor hun eindexamen, maakten van 25 t/m 28 Juni de wel haast traditoneel geworden schoolreis. Ken flink stuk van de Ardennen en Luxemburg werd bewonderd. Ondanks de enkele regenbuien, genoot men van deze mooie trip. Het boottochtje over de Lésse van Hoeyet naar Anseremma vormde een hoogtepunt van de reis. Dat de directeur dr Huizenga en de tekenleraar, de heer Klarenbeek, voor het laatst de jaarlijkse schoolreis mee maakten, gaf aan deze tocht een bij zonder karakter. Node zal de goede leiding van dr Huizenga gemist worden en evenzeer de explicaties van de heer Klarenbeek over alles wat kunst en kunstgeschiedenis betreft. BIGGEKERKE. Geen huur voor linnen strandtenten. Vrijdagmiddag kwam de raad van Biggekerke bijeen. Het voorstel van B. en W. om de keurlonen voor de Vlees keuringsdienst te Vlissingen te verho gen, ontmoette geen bedenkingen. De heer Lampert merkte op, dat het hem bevreemde, dat dit niet eerder is ge beurd, daar men al jaren met een te kort werkt. Het gemeentepersoneel kreeg een vacantietoeslag. Het verzoek van de Geref. Schooi om medewerking voor aankoop van leermiddelen voor het V.G.L.O. ten bedrage van f 80,—, werd goedgekeurd. Tenslotte werd be sloten deel te nemen in de exploitatie van een barak voor besmettelijke ziek ten van het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. De kosten van deelname bedragen f 0,04 per inwoner. Bij de rondvraag vroeg de heer van Splunder of er voor het zetten van linnen strandtenten niet betaald moet worden. De voorzitter antwoordde, dat dit nog niet het geval was, omdat het aantal tenten te gering is. Wanneer echter steeds meer tenten naar het strand van Biggekerke komen, zal een vergoeding worden gevraagd. B. en W. zijn ter zake dilligent. De heer Polder man vroeg om de busdienst zo te re gelen, dat ook Krommenhoeke erin wordt opgenomen. Burgemeester Dreg- mans deelde mede, dat die morgen hierover juist een brief is uitgegaan. YERSEKE. Vooruitzichten voor de aanslag niet gunstig. Naar Dr Korringa in zijn derde bulletin mededeelt, zijn de vooruit zichten voor de aanslag nog niet erg gunstig, daar het water thans 16 gra den is. De oesterlarven worden niet ge stoord door lage watertemperaturèn. Zij kunnen zelfs ongestraft veel la gere temperaturen verdragen. De lar ven groeien echter zeer traag, zodat het lang duurt voordat ze gereed zijn om zich vast te hechten. Iedere dag voert de getijstroom er vele mee naar voor hen onbewoonbare gebieden. Veel groter nog zijn de dagelijkse ver liezen doordat er zovele larven wor den opgegeten of ingeslikt. Brandweerwedstrijd te Westdorpe. In een te Zuiddorpe gehouden ver gadering van Oost Zeeuwsch-Vlaamse brandweercorpsen is besloten om op Zaterdag 7 Juli a.s. te Westdorpe een streek-brandweerwedstrijd voor O. Z.-Vlaanderen te organiseren. De deelnemende corpsen zijn: Axel, Zaamslag, Terneuzen (2 groepen), Zuiddorpe, Westdorpe, Hoek, Sluiskil, Sas van Gent, Hontenisse, Hulst en Koewacht. AXEL. Toewijzing nieuwe woningen. De nieuwbouw van de grote com plexen montagewoningen in „plan- West" vordert goed. Er zijn reeds 12 duplex-woningen uitgegeven in de Beatrixstraat voor gerepatrieerde ge zinnen, die momenteel nog in kam pen vertoeven. In de Verlengde Wil- helminastraat zijn 8 simplexwoningen toegewezen. Volgende maand is een nieuwe toewijzing te wachten. Gelukkige hengelaar. De hengelaar A. Verstraten alhier, had gisteren het geluk op de „Kleine Kreek" een karper te vangen van vijf kilo, ter lengte van 66 cm. Rundvee-fokdag. De afd. O. Zeeuws-Vlaanderen van de Ver. tot verbetering van het Rund vee in Zeeland hield een fokdag op het terrein der V.V.Z.F. Aangevoerd werden ongeveer 140 runderen; de belangstelling was vrij gering. Tal van medailles of andere bijdragen werden geschonken, o.a. door de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande, Stichting T.B.C. kring 7, de gemeentebesturen van Axel, Zaamslag en Terneuzen, vele landbouw- en veeteeltorganisa ties en tal van particulieren. Als keurmeesters fungeerden M. Kleinepier te Middelburg, R. J. van Waes van Oostburg, M. de Bruijne van Cadzand en A. F. Kloek van Peurssum. Algemeen arbiter was Ir Harmsen, Rijksveeteelt- en Zuivel- consulent te Middelburg. Het oordeel der jury was, dat de kwaliteit der aangevoerde dieren sinds de fokdag 1949 wel vooruit was gegaan. De voorzitter, de heer A. Stallaert te Kloosterzande, opende de fokdag en zei o.m., dat de veehouderij dient te worden geplaatst op het belangrijke niveau, dat zij verdient. Aan het einde van de fokdag dankte de heer Stallaert allen voor de fi nanciële en morele steun tot het sla gen van de fokdag. Hij betreurde het, dat slechts 8 pet. der veehouders ge organiseerd is en wekte op tot toetre ding als lid. Na afloop werd op de bovenzaal van het Centrum een diner aangebo den, waar o.a. het woord voerde de heer C. Hamelink, lid van G.S. BRUINISSE. Ongeval. Donderdagavond kwam op de krui sing Lange wegRijksstraatweg de 15- jarige Gré Capelle, die op een bromfiets reed, in botsing met een auto, bestuurd door de uitvoerder W. Wandel. Het meisje werd door de voorruit ge slingerd. Dokter Vleugels Schutter uit Oosterland, die eerste hulp verleende, constateerde een beenbreuk, terwijl ze ook nog uit andere wonden bloedde. Zij werd naar het ziekenhuis te Noord- gouwe vervoerd. De bestuurder kwam met de schrik vrü. Zijn verloofde kreeg tengevolge van het breken van de voorruit glas scherven in de hand. De bestuurder van de auto schijnt geen schuld te treffen. Het zicht is ter plaatse slecht. (Ingez. mededeling, advert.) De heer J. H. Bal te Tholen is be noemd tot lid van het bestuur van de bedrijfschap van visserijproducten te Den Haag. Zulks in de plaats van de heer C. M. Lindenbergh te Wemeldinge. Te Rotterdam slaagden voor hoofd bij het fröbelonderwijs de dames Adri van Stel en Jo de Schipper, beiden te Wemeldinge en werkzaam als onder wijzeres te Goes. Te Wemeldinge is opgericht een Chr. Korfbalclub met 46 leden. Bestuurs leden zijn: Joop de Neef, J. Luteijn en de dames P. Mol en N. Meijaard. Tot districtsontvanger der gemeenten Sint AnnalandStavenlsse ls m.i.v. 1 Juli 1951 benoemd de heer M. van Dijke, gemeente-ontvanger te Sint- Annaland. Het echtpaar C. Scherpenisse-Burgers te Sint Annaland hoopt Donderdag 5 Juli a.s. de dag te herdenken, dat het voor 50 jaar in de echt werd verbon den. AXEL. Critiek op onderhandse aanbesteding. De raad van Axel heeft in de dezer dagen gehouden vergadering B. en W. gemachtigd om een keurmeester ln vaste dienst aan te stellen op een wed de van f 3180 tot f 3780, voorlopig met een proeftijd van 1 jaar, en een hulp- keurmeester van de maanden Novem ber t.e.m. Februari voor f 300 per maand. De keurlonen werden gewijzigd op f 2.50 voor gewone slachtingen en f7.50 voor hulsslachtingen. Aan het verzoek van de Bond voor Ouden van Dagen, afd. Axel, om vrij stelling van reinigingsrechten voor Noodwet-trekkers werd afgewezen met het oog op de flnancleele consequenties. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om de beide viswaters aan de Kinderdijk te Axel te verhuren voor f 550 per jaar en voor een tijd van vijf jaren. Aan de strandzijde zal de zwem- sport mogen worden uitgeoefend, waar van de huuropbrengst aan de Hengel sportvereniging ten goede komt. Aan de heer W. de Feijter Wz. te Axel zal een stuk grond worden ver huurd voor f 350 per jaar. Aan de heer A. Bakker Jz. te Axel werd onder hands verhuurd een huls met bijbeho rende gebouwen aan de Kanaalkade voor f 500 per jaar. Aan de heer J. A. Cappon werd tot wederopzeggens ver huurd een perceel grond, groot 4.85.25 ha voor f 160 per jaar. Aan laatstge noemde werd ook een perceel grond verhuurd in het nog onbebouwde ge deelte van Plan-West, groot 2.66 ha, voor f 150. Aan de dames van Cadsand te Axel werd een perceel grond in de Walstraat te Axel verhuurd voor f 35. De heren van Doeselaar, Pijpelink (a. r.), Mlsseghers (vrij kath.) en Wonder- gem (c.h.) uitten scherpe critiek op het voorstel van B. en W., om de bouw van de bedrijfsruimte voor de „Clitex" tex tielfabrieken te Clinge aan de Ds Jan Scharpstraat te Axel onderhands te la ten uitvoeren door de Axelse aannemer F. Lensen voor f 12.300. Na lange dis cussie, waarbij de heer van Bendegem (arb.) betoogde, dat men moeilijk meer een andere handelwijze kon volgen, hoe wel de critiek bij de Axelse aannemers groot zal zijn, werd het voorstel van B. en W. met 54 st. verworpen. DE KLEUTERSCHOLEN. Van de besturen der bijzondere kleu terscholen was een verzoek Ingekomen hun subsidie te verhogen van f 11.25 per leerling tot f 20. B. en W. stelden voor deze subsidie per 1 Januari 1952 te verhogen tot maximaal f 15, een be drag, waartegen door G. S. geen be zwaar werd gemaakt. B. en W. stellen als norm, dat die zal gelden voor kin déren van 46 jaar. De kath. raadsle den hielden uitvoerige pleidooien voor hoger subsidie, doch het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 6-3 st. B. en W. stelden op advies der gas- commtssle voor de gasprijzen voor de grootgebruikers bij contract als volgt vast te stellen: minstens 3000 m3 per jaar f0.12 per m3; minstens 4000 m' per jaaf f O.llJ^ per m3; minstens 5000 m3 per jaar f0.ll per m3; boven 5000 m3 per jaar f0.10 per m3. De heer Kesbeke achtte deze tarieven over de hele linie 1000 m3 te hoog en vroeg advies en overleg met het geor ganiseerde bedrijfsleven. Het voorstel werd terugverwezen naar de gaseom- missie. Het verzoek van de heer H. P. Diele- man, exploitant der bioscoop, om ver mindering van vermakelijkheidsbelasting werd afgewezen, gezien de noodlijdende toestand der gemeente. Van gemeentewege zal aan de V.V.Z.F. een bijdrage van f 250 worden verleend in het tekort op het concours-hippique 1950. De vergoeding aan de Chr. Ulo-school te Axel werd vastgesteld op f 669.27 voor 1951. RONDVRAAG. De heer Wondergem vroeg inlichtin gen omtrent de reorganisatie van Bouw en Woningtoezicht. De heer van Doeselaar vroeg aandacht voor een gevel van de heer de Fouw in de Oosterstraat. De heer Pijpelink besprak de ver lichting der buurtschappen Magrette en Spul en wees op de slechte toestand van het Spulpaadje. De heer C. van Bendegem wees op de slechte toestand van de grindweg naar Ronde Putten en op de gevaarlijke hoek StationstraatWilhelminastraat. De heer Mlsseghers vroeg een bord: „Geen doorgaand verkeer" op de hoek NoordstraatMolenstraat. ELLEWOUTSDIJK. Medewerking voor stichting lagere landbouwschool. Dezer dagen vergaderde de raad. werd besloten het presentiegeld voor de raadsleden niet te verhogen. Voorts werd besloten op 5 Juli a.s. in openbare zitting bijeen te komen ter herdenking van het 100-jarlg bestaan van de Gemeentewet. Op een verzoek van de Z.L.M. om medewerking tot stichting van een la gere landbouwschool in de Zak van Z.- Beveland werd besloten in principe me dewerking te verlenen. ï.v.m. een verzoek van de Herv. Stichting voor Maatschappelijk werk en gezinsverzorging ln de Ring Bors- sele werd in principe besloten door sub sidiëring medewerking te verlenen. De heer Oele zou gaarne zien, dat de cadaverput werd opgeruimd en de heer Bosselaar, dat een vierde wijzerplaat op de toren werd aangebracht. De heer Stouthamer verzocht de straat op en kele plaatsen te herstellen. VEERE. Discussie over uitbreiding vismijn. Donderdag kwam de raad bijeen. Op een voorstel tot inwilliging van het verzoek van de Ver. voor bijz. 1.0. op G.G. tot het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf van gor dijnen werd gunstig beschikt. Het buitenschilderwerk aan de woning wetwoningen werd gegund aan het schilderbedrijf de Gruyter te Veere voor f 1650. Bij het voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer R. Repko als seer.-penningm. van het Godshuis, sprak de heer Houterman er zijn spijt over uit, dat de heer Repko bedankte. De heer Kasse vond het jammer, dat in de vorige raadsvergadering het voorstel om het salaris van de heer Repko met f150 te verhogen, niet was aangenomen. Aan de Ver. voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer werd geen subsidie verleend. Het presentiegeld zal door de raads leden voor de op 5 Juli te houden vergadering geschonken worden aan de Stichting „Het vierde Prinsen kind". Met 52 stemmen werd de heer J. Pouwer gekozen tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Over de uitbreiding van de vismijn ontspon zich een flinke discussie. De heer Nieuwenhuijze zei, dat de ruimte te klein is, maar betwijfelde, of de raad zonder goedkeuring van de heer Kranenburg tot intrekking van het voorgenomen raadsbesluit kan over gaan. De heer Kodde lichtte deze zaak toe. De heer Kranenburg wil geen af stand doen van bouwgrond. B. en W. zullen nu een samenspreking hebben met de heer Kranenburg. De heer Mol was er voor om de Veerse architect, de heer Beije, het uitbreidingsplan te la ten ontwerpen. De burgemeester daar entegen was voor Ir Klokke. De heer Kodde vond het beter zich tot bouw en woningtoezicht te wenden. Ten slotte werd het voorstel, om de heer Beije niet tot architect te benoemen, met 43 stemmen verworpen. THOLEN. Geen premie voor woningsplitsing. De Thoolse raad heeft uitvoerig de aanvrage van de heer H. W. Zacharias- se besproken inzake toekenning premie voor woningsplitslng van het pand Oudestraat 8. B. én W. voelden er niets voor, in verband met een eertijds geno men besluit, een premie toe te staan, gezien de financiële nood der gemeente. De heer Wagemaker was voor toe stemming, althans Indien aanvrager niet zelf kon betalen. De heer Jansen vroeg zich af wat het zwaarst dient te wegen, de slechte financiën der ge meente, of de woningnood. Weth. de Heer vroeg zich af, of de financiële toe stand der gemeente nu ineens zoveel beter Is, dan tijdens de vorige zitting. Weth. v. Westen kon zijn toestemming geven. De voorzitter wees erop, dat in de vorige zitting alle premies, gezien de nood der gemeentekas, werden gewei gerd. Het voorstel van de heer Jansen, om het vorig raadsbesluit inzake weigering ln te trekken, werd met 5 tegen 4 stem men verworpen. Voor Weth. v. Westen, Jansen, Kot en Wagemaker. De meterhuur voor gas werd vastge steld op f 0.25 per maand en per meter. Een aanvrage volgens art. 72 L.O. wet door het bestuur der school van de Geref. gemeente Inzake aanschaf van schoolbehoeften wordt goedgekeurd. Besloten wordt op 5 Juli a.s., des avonds te 7.30 uur, ln besloten kring bijeen te komen In verband met het 100-jarig bestaan der Gemeentewet. De voorzitter las een schrijven vooï van Ged. St., dat geen goedkeuring wordt verleend aan het op de begroting voor herstel carillon en een post, groot f 19.000, voor restauratie Ned. Herv. Kerk, dit ln verband met de minder gunstige financiële toestand der ge meente. In verband met de door de lieer Quist gestelde vraag, deelde de voorz. mede, dat schatters zijn benoemd voor het schatten der waarde der te onteige nen gronden voor de Rondweg en dat vermoedelijk dit najaar nog zal worden begonnen met de aanleg. Hierna slui ting. 's-GRA VENPOLDER. Subsidie voor Herv. Stichting maatschappelijk werk. In de dezer dagen gehouden ge meenteraadsvergadering werd beslo ten G. S. voor te stellen om het pre sentiegeld der leden te verhogen tot f 4. De heren Nijsse en op 't Hof wil den het oude bedrag handhaven en stemden tegen. Aan de Vereniging voor Alcohol bestrijding bij Snelverkeer werd een subsidie van f2,50 toegekend. Aan A. L. Dobbelaar werd een tegemoetko ming verleend in de vervoerskosten van zijn zoontje, dat de „Koningin Wilhelminaschool" voor buitengewoon lager onderwijs te Goes bezoekt. Dr A. P. Kole werd als gemeente geneesheer voor 3 jaren herbenoemd. Het rioleringsplan voor de Langeweg werd goedgekeurd, evenals de daaruit voortvloeiende wijziging van de ge meentebegroting 1951. Voorts ver klaarde de raad zich accoord met de laatste begrotingswijziging van de dienst 1950. Het voorstel van B. en W. tot het in principe toekennen van een subsidie aan de Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging in de ring Borssele der Ned. Herv. Kerk lokte enige discussie uit, waarbij o.m. de opzet van het werk en de taak der gezinsverzorgsters werden besproken. Tenslotte besloot de raad het voorstel te aanvaarden met de stemmen van de heren op 'tHof, de Kraker en wethouder Hoo- gesteger tegen. Verzoeken om subsidie van de cur sus Ziektebestrijding in Fruit en Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande werden aangehouden, opdat hierover eerst overleg met de Stichting „Ons Dorpsleven" kan wor den gepleegd. Aan J. Katsman werd een vergoe ding van f400 per ha. per jaar toe gekend wegens pachtderving van gronden, die bestemd zullen zijn voor woningbouw. Enkele stukjes grond aan de Lan geweg zullen worden verkocht aan diverse personen voor de prijs van f2,60 per m2. Bij de rondvraag werden ter sprake gebracht het onderhoud van wegen, de controle op de gebreken der wo ningwetwoningen en het schilderen der gemeentewoningen. KAPELLE. Meer subsidie voor de kleuterscholen- De raad van Kapelie heeft een ver zoek besproken van de Herv. Chr. school te Biezelinge om gelden voor het aanschaffen van nieuwe school banken. Aangezien een dergelijk ver zoek in 1949 ook reeds afgewezen was, adviseerden B. en W. dit verzoek af te wijzen. Ook is er destijds een pro gramma opgesteld om de schoolban ken voor de scholen te Kapelie, Bieze linge en Schore te vernieuwen. Deze vernieuwing gaat nu reeds in een ver sneld tempo. De school te Biezelinge zal pas in 1952 aan de beurt komen. Met dit voorstel ging de vergadering accoord. Ook voor de aanschaffing van leer- middeln t.b.v. het onderwijs in licha melijke oefening heeft het bestuur van de Herv. Chr. schol te Biezelinge gel den aangevraagd. Dit is nodig voor het aanschaffen van Zweedse banken. De heer de Waard verzette zich tegen de aankoop van ballen.. Verder zeide hij, dat de vakken Nederlandse taal en rekenen er onder lijden. Men ver liest te veel tijd met het heen en weer trekken van de school naar het sport terrein. Aan de Chr. Lagere landbouwschool te 'sHeer Arendskerke zal een bij drage worden gegeven van f25 par jaar. De subidie aan de vereniging Wijk verpleging wordt verhoogd van 1400 op f700. Kleuterscholen. Men besloot het subsidie voor dit jaar, gezien de moeilijke toestanden waarin deze verenigingen zich bevin den, met 50 pet. te verhogen. Voor Kapelie wordt dit f 1500; vooï Biezelinge f 1360; voor Schore f 750. Bij de rondvraag vroeg de heer A. J. v. Liere of de electrificering van Tekenburg voor de winter verwezen lijkt zal worden. De voorzitter zeide, N.a.v. een schrijven van Ged. Staten brengen van een post, groot f 25.000, dat dit door de P.Z.E.M. is beloofd. NASCAR WIL SLAPEN „Nou baas, u kent mijn krracht. Ik drraag u met evenveel gemak als mijn daagse brroek", sprak hij met een vreemde accent, waarbij hij vooral de na druk scheen te leggen op de r. „Hoe komen jullie hierr?" vroeg hij plotse- lnig verbaasd, zich naar Maartje en Wiekebol wendend. Hij scheen het tweetal nog niet opgemerkt te hebben, maar vóór ze een antwoord konden geven viel Nascar ongeduldig uit: „Sta niet zo te leuteren Barend, maar doe wat lk je gevraagd heb!" En voor de verbaasde ogen van Wiekebol en Maartje tilde hij Nasear op en zette hem voorzichtig in zijn stoel. Nog nooit had Nascar zo'n vermoeiende dag gehad en hij verlangde alleen nog maar naar een ongestoorde rust. „Verdwijn uit mijn ogen en ga onmiddellijk aan je werki Wee jullie gebeente als ik gestoord word in mijn slaap!" Ijlings maakten ze zich uit de voeten en ook Barend rende met hen mee.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3