Scherpe critiek op de belastingvoorstellen Haat Udd AKKERTJES J Kameroverzicht En weinig soepelheid bij Minister Lieftinck Koel^ geschonken, Graag gedronken RANJA-SODA FABRIEKEN HILVERSUM-ROTTERDAM Chr. Politiebond veront waardigd. Vandalisme van jong en oud in Middelburg Yerseke bezit een wereldreputatie Hoofdpijn Debat over belastingverhoging in Vlissingse raad Het orgel in de Ned, Herv, Kerk te Veere Maandag 2 Juli 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De minister van financiën, Prof. Lieftinck, had aan de leden van de Tweede Kamer iets meegegeven om in het weekend over na te denken. Bijna vier uur, om precies te zjjn 3 uur en 48 minuten zelfs voor deze bewindsman een record! had hjj Vrijdagmiddag gesproken ter verdediging van de 8 belasting wijzigingen, die de regering by de Kamer heeft ingediend en die tot doei hebben een bedrag van f 245 millioen in de schatkist te brengen. Dit bedrag is nodig om de enorme uitgaven te dekken, die Nederland zich zal moeten getroosten voor zyn defensie. Uitgaven dus, voortvloeiend uit internationale verplichtingen. Zeer in het kort aangeduid, komen de nieuwe belastingvoorstellen neer op 1. Verhoging van het tarief der ven nootschapsbelasting; 2. Verhoging van het tarief van de inkomstenbelasting voor zover geheven van het inkomen uit bedrijfswinst hoger dan f 8000, 3. Beperking van vervroegde afschrij ving op jaarwinst tot 10 van de aanschaffingskosten van het bedrijfs middel; 4. Beperking van de kinderaftrek voor inkomsten- en vermogensbelas ting; 5. Verhoging van de vermogensbe lasting met 0,1 voor vermogens gro ter dan 1,1 millioen gulden; 6. Verhoging van het successierecht; 7. Wijziging in de omzetbelasting met o.a. een verhoging van het percen tage voor leveringen door grossiers aan winkeliers van \z tot 1 8. Verhoging van de motorrijtuigen belasting, variërend van 30 voor be roepsvervoer (taxi's, vrachtauto's, bussen, enz.) tot 90 voor grote per sonenauto's. Alle verhogingen zullen m.i.v. het volgende jaar van kracht moeten wor den, uitgezonderd de onder 6. en 7. ge noemde, die direct zullen moeten in gaan. CriUek van alle kanten. De minister zal wel niet zo naïef ge weest zijn om te geloven dat hem cri tiek bespaard zou blijven dat die critiek echter zo algemeen en zo fel zou zijn, had hij vermoedelijk niet ver wacht. De heer v. d. Heuvel (a.r.) opende Woensdag de rij van sprekers. Hij begon met bij de minister op zuinig heid aan te dringen; de suggestie van de minister om een bezuinigingscom missie, bestaande uit kamerleden, in het leven te roepen wees hij van de hand: kamerleden missen daarvoor nu eenmaal de administratieve capaciteit. Een bezuinigingscommissie zal moeten bestaan uit mensen die het werk door en door kennen. Bezwaren had de heer v. d. Heuvel tegen 's ministers discriminatie t. o. v. ondernemers. Waarom moet een bakker meer betalen dan een dokter, ook al verdienen zjj beiden evenveel en hebben zjj beiden evenveel kinderen -— zo vroeg spr. Moet de bakker dan de dupe worden van het feit dat hjj een onder nemer is? Naar sprekers oordeel moet Juist de ondernemersfunctie gestimu leerd worden in plaats van belemmerd. Scherpe critiek had de heer van den Heuvel ook op de punten 6, 7 en 8. HU bepleitte de instelling van een Zondags- rijverbod. Woensdag was verder nog het woord aan de heer Hofstra (p.v.d.a.), die weinig critiek had, eerder nog de be lastingopbrengst te laag oordeelde. Donderdag was de minister echter minder gelukkig. Dr. Lucas van de k.v.p. begon met het eigendomsrecht te verdedigen als een eis van de natuur. Xfruchten. limonade. (waarmede hjj zich wel regelrecht tegenover het „Eigendom is diefstal" van Karl Marx stelde, een uitspraak, die de minister toch niet helemaal ver geten schijnt te zijn, ook al hebben we rose socialisten!). Op grond daarvan beloofde hij alvast een tweetal amen dementen op de voorstellen 5. en 6. Wat punt 2. betreft wilde Dr. Lucas de grens op f 12.000 brengen. En punt 4. kon ook al niet zijn instemming wegdragen. Tegen punt 7. had hjj wel bezwaren maar hij deelde mee, dat de k.v.p. dit wetsontwerp wel wil aan vaarden. De heer v. d. Wetering (c.h.) deed er nog een schepje bovenop: hij verweet de minister dat die te weinig oog heeft voor de maatschappelijke economische betekenis van het bezit. Daarom ook keerde spr. zich tegen vrijwel alle ont werpen. Alleen met punt 4. kon hij zich, zij het schoorvoetend, verenigen. Toen kwamen de eenlingen, de heren Welter en van Dis (s.g.p.). Beiden deelden mee tegen elk wetsontwerp te zullen stemmen. De minister antwoordt. Professor Lieftinck is gewoon niet alleen de hem toegevoegde argumenten maar ook de woorden te bestrijden. En dat is een tijdrovend karwei, te erger omdat de heer Lieftinck maar over weinig oratorisch talent beschikt. In het begin van zjjn rede klonk een hoopvol geluid doorer hebben zich enkele niet onbelangrijke symptomen voorgedaan, die wel eens het begin van een lichte verbetering In 's lands finan ciële toestand zouden bunnen beteke nen. I^aar daarna werd de rede donker van toon: de minister was het met vele kamerleden eens, dat deze defensie uitgaven eigenlijk een te zware last op ons volk leggen. 28,2 van onze be groting, dat is 9,7 van ons nationale inkomen moet geofferd worden op het altaar van Mars. Het vertrouwen in de regering van de Ver. Staten maakt het echter mogelijk om deze inspanning op ons te nemen, zodat het verantwoord is met dit waagstuk te beginnen. Tot de zaken komend sprak de mi nister allereerst zyn bereidheid uit tot bezuinigingen. Men zal er echter niet kunnen komen met een bezuinigings- commissle. Er zullen hiervoor over heidstaken moeten worden ingekrom pen. Dit is echter een kwestie van po litiek. Spr. vroeg dan ook of de Kamei zich wilde uitspreken over de instelling van een kamercommissie, die dienaan gaande met de regering overleg kan plegen. Weinig soepelheid. Met betrekking tot de wetsontwerpen was minister Lieftinck weinig soepel. Hij wees er op, dat men deze belasting- ontwerpen niet alleen moet zien als een defensienoodzaak, maar ook als een soort „welvaartsregulator" de staat maakt uit wie te veel verdient (wie dus wel wat meer belasting kan be talen) en wie iëts toe mag hebben. Vandaar dat hij ondernemers, de bak ker van de heer v. d. Heuvel dus, wél wil belasten, maar de dokter niet. In de geest dus van „De ondernemer rooit het toch wel!" Uitgaande van dat principe kon hij ook de bezwaren tegen de punten 5 tot en met 8 maar matig waarderen. Hij acht het volkomen re delijk, dat in een tijd als deze het kapi taal wordt aangetast. Nee, veel hoop dat de minister erg toeschietelijk zal zijn is er niet. Er waren maar heel weinig punten, waarop hij een amende ment wil overwegen. Morgen, bij de replieken, zullen die amendementen toch wel komen! We zullen dan zien, hoe de strijd zich ver der ontwikkelt. Het gevangeniswezen. In het begin van de week had de kamer zich bezig gehouden met de re organisatie van het gevangeniswezen. Men had over het algemeen wel waar dering voor dit ontwerp. Het debat ging hoofdzakelijk over de vraag, wie de bevoegdheid moet hebben om strafge- sticht en soort van het regiem te be palen, de rechter of de administratie. Er werd door de heer v. d. Feltz (c.h.), een amendement ingediend om aan de rechter die bevoegdheid te verlenen. Het werd echter verworpen met 50 tegen 27 stemmen. Wel werd een amen dement aangenomen, dat gedetineerden in voorarrest ook verplichte arbeid zul len moeten verrichten. Een amendement Bachg, dat kerkbezoek voor gevangenen verplicht wilde stellen gedurende de beide eerste maanden van hun detentie werd verworpen met 4533 stemmen. De a.r., p.v.d.a. en de communisten stemden tegen. Het gehele wetsontwerp werd tenslotte met 67 tegen 11 stem men aangenomen. Slechts de a.r. stem den tegen: de verwerping van het amendement van der Feltz weerhield hen hun stem aan het gehele ontwerp te geven. DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is deze week ook bijeen geweest. Zij heeft de begroting van Verkeer en Waterstaat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het belangrijkste was de mededeling van minister Wemmers, dat er geen Zon dagsrijverbod wordt overwogen. Over aantijgingen uit neutrale kring. (Van onze Utrechtse correspondent). Te Botterdam heeft de Bond van Christelijke Politieambtenaren in Ne derland zyn algemene vergadering ge houden. De voorzitter, de heer G. van Netten te Utrecht, wijdde in zijn ope ningswoord bijzondere aandacht aan de samenwerking in de Centrale van Po- litie-Organlsaties (C.P.O.), Deze samenwerking kan niet gehand haafd blijven, warmee- dat zou moeten gaan ten koste van hogere belangen, t Er kan een tijd komen, waarin het hoofdbestuur zich genoodzaakt acht de samenwerking te verbreken. De wijze waarop één der organisaties ons in haar blad meende te moeten be strijden en ons het recht meende te moeten ontzeggen onze statutaire doel stelling te bevorderen, aldus de voor zitter, ging alle perken te bulten. Naar aanleiding van een artikelen reeks' In het bondsorgaan, waarin de schrijver toetreding tot de christelijke vakbeweging bepleitte en zich te weer stelde tegen de opvattingen van Marx en Engels, verscheen ln het blad van de Nederlandse Politiebond een publicatie van minderwaardig allooi. Kort en goed beweerde het Politieblad, „dat die hele redenering over Marx en Engels, over socialisme en communisme, niet anders is dan een rookgordijn, waarachter han delingen worden verricht, die het dag licht niet kunnen verdragen". Kunnen wij het contact met een or- ganisatie, welke zó over ons oordeelt, langer handhaven? vroeg de heer Van Netten. Met recht zou men kunnen zeggen, dat de geciteerde woorden de schrijver zijn Ingegeven door een inten se haat tegen alles wat de naam chris ten en christelijk draagt. DALEND LEDENTAL. Komende aan de bespreking der vak belangen gewaagde de voorzitter van de mogelijkheid, dat de financiële posi tie des lands zal lelden tot verdere be zuinigingen met betrekking tot de sterkte van de politie. Een nieuwe massale vervroegde pen sionnering zal door de Bond nimmer worden aanvaard, zolang geen bevredi gend resultaat ls verkregen t.a.v. de pensioenregeling voor de politie. De re geling laat echter lang op zich wach ten. Wat het ledental van de Bond aan gaat, dat beweegt zich in dalende lijn. In 1950 zakte het ledencijfer van 5170 op 5016, momenteel ls het reeds bene den 5000. De vervroegde pensionnering en de emigratie zijn niet onschuldig aan deze vermindering. Zelfs de Julianaboom werd niet ontzien Er zijn tal van mensen, die na het verschijnen van het verslag over de be sprekingen, die door B. en W. met hoofden van scholen en bestuursleden van buurtverenigingen over liet vandalisme zijn gevoerd, hun schouders hebben opgehaald. In sommige kringen vatte zelfs de mening post, dat er schromelijk overdreven werd. Dat de toestand inderdaad ergerlijk ls en niet mag blijven voortbestaan, blijkt uit een door de Dienst van Gemeentewerken opgemaakt rapport. boven de paal afgebroken. Takken van Zo moet o.m. het reddingsmateriaal, ('at bij de bruggen is opgehangen, het ontgelden. Reddingshaken worden vaak door baldadige individuen in het water gegooid, ruiten van redc-Vtgskastjes worden vaak met meeneming van de inhoud der kastjes vernield. De zwem inrichting moet het ook vaak ontgel den, vooral ln het zomerseizoen. Wanneer op deze wijze wordt door gegaan, is de oude zwemschool ge sloopt, voordat er een nieuwe gebouwd ls. De glazen Graanbeurs ls een mik punt voor de jeugd, die het op de rui ten heeft voorzien. De oude Vismarkt, één der schilderachtigste plekjes van de Zeeuwse hoofdstad, is een centrum van vandalisme geworden. De vismijn tafels werden gesloopt, de bestrating werd opgebroken, de jeugd klom op het dak en loden stroken van de dakbedek king werden weggehaald. De henge laars gebruiken vaak stenen uit de ka naalglooiing of van de kademuren, om er hun hengel mee vast te zetten. Nu is dat nog niet zo onoverkomelijk, wan neer men de stenen na gebruik weer op hun plaats teruglegt. Dat wordt echter maar al te vaaë vergeten. De stenen worden ln het water geworpen. Scholen zijn een „dankbaar" object. De voetballende jeugd schopt ruiten in, omheinigen of hagen worden vernield. Practiseh geen enkele school bleef on beschadigd. PLANTSOENEN. Een apart hoofdstuk vormt de scha de, die zo in enkele weken tijds aan de plantsoenen is aangericht. Op het Vlls- slngse bolwerk werden Jonge beukjes In de nacht van Vrydag op Zaterdag z(jn bjj Den Bosch twee goederentrei nen tegen elkaar gebotst. Een aantal goederenwagons werd hierbij bescha digd. In het oester- en mosselcentrum Bezoek aan een kreeftenpark In de raadszaal van het gemeentehuis van Yerseke hangt een metersgroot .schilderij aan één van de wanden. Niemand weet, wie de schilder ls en hoe het hier ls terechtgekomen. Waarschijnlijk heeft het lang ln een particulier woonhuis gehangen, maar vonden de bewoners het (terecht) wat groot voor een kamer. Hoe dat ook zjj, op het schilderij komen duidelyk de bestaansbronnen van Yerseke tot uitdrukking. Natuurlijk is er wel wat fantasie bjj, zoals een jonge vrouw in hoerendracht en een zeemeermin (zit er niet te dicht onder, want die sierlijke staart zou eens moeten uitschieten!), maar toch Is het Yerseke ten voeten uit. Burgemeester A. C. Wlllemsen heeft wel stof voor een paar dagen, als hij een stel journalisten over zijn gemeente zou vertellen. Hij moet het nu helaas doen in sneltreinvaart. Maar toch ziet hjj kans de hoofdpunten naar voren te brengen en de grote betekenis van de mossel- en oestercultuur ln het licht te stellen. „Yerseke heeft op het gebied van de oester-, mossel- en kreeftencultuur een wereldreputatie", merkt de burgemees ter met gerechtvaardigde trots op. „Het bestaan van Yerseke staat of valt met deze cultuur. 90 tot 95 pet. der bewoners leeft direct of Indirect daarvan. De oestercultuur staat hier technisch op zo'n hoog peil, dat zij met geen andere ter wereld te vergelijken is. Waarom deze cultuur zich zo heeft ontwikkeld? Daarvoor moeten we ver ln de geschiedenis teruggaan. Reeds in 1620 waren er oesters ln Zeeland, waar- schjjnljjk afkomstig uit Schotland, In Zierlkzee is een belangrijke oestercul tuur geweest. Door verschillende oor zaken heeft die zich geleidelijk naar het Zuiden verplaatst. Toen was er nog geen sprake van een kunstmatige oes terteelt. Het was een volkomen vrije visserij. Maar dat veranderde in 1870, toen het tot verpachting van percelen kwam. Dat is ln de loop der jaren op verschillende manleren gedaan, maar het ls niet eenvoudig een voor alle be trokkenen bevredigende oplossing te vinden. Na aanleg van de Kreekrakdam werden de mogelijkheden van oester export veel groter. Onze grootste afne mer ls nog altijd België. Wij hebben al les bij elkaar zo'n 170 tot 180 schepen. De haven is en blijft veel te klein. Die moest al lang vergroot zijn. Wij kun nen wel alle schepen bergen, maar lang niet leder schip heeft een eigen lig plaats. Waarom de oestercultuur zich te Yerseke centraliseerde? Eenvoudig omdat hier zo'n energieke bevolking leeft!" TECHNISCHE EXPLICATIE. En dat ls dan ln het kort Yerseke. Later hoort men nog veel meer bijzon- derheden, als aan het bedrijf van de fa Prins een bezoek wordt gebracht. Staande op een grote schoonmachlne geeft de burgemeester een technische explicatie van de oester- en mosselcul- FECILLETON door G ,P. BAKKER. 64) —o— „Een brave kerel," zei Saxon. „Een moedig man met een gouden hart en een knappe man ook." „Als een vrouw zo oordeeltHeeft hjj je hart gestolen?" „Neen, dat heeft een ander gedaan, maar hij is altijd zo goed voor mij." „Misschien?" Zij haalde de schouders op. „Mis schien. Hij lijkt iets op jou. En nu, vaarwel." Ze wilde opstaan, maar Saxon legde de arm om haar middel, ging naast haar zitten. „Neen. Nog geen vaarwel. Er is nog zoveel op te helderen." „Niets meer", klonk haar antwoord. „We zijn quite. Ik hoop dat je niet al te slecht over mij hebt gedacht. Toen ik bemerkte, dat je een andere vrouw lief had, kon ik niet anders handelen. Ik wist dat je de volgende morgen gezond wakker zoudt worden, mis schien na een vreemde droom. Een ontbijt stond in de kast. De deur was niet gesloten." „Maar ik was gebonden en uitge plunderd. Zo vonden de kurassiers van MontecucuLi mij." „Dat begrijp ik niet", zei ze zacht. „Ik was zo gebonden, dat ik mij zelf niet had kunnen bevrijden. De wachtmeester zei: Een geluk voor je, dat wij je hebben gevonden. Je had kunnen verhongeren." „O, zeg dat niet." „En nu zie ik je weer als keizerlijk officier." „Dit is een vermomming. In het kamp, waar ik dikwijls kom, val ik dan niet zo op. Een jonge niet te kleine vrouw kan in kuras en morion uitstekend voor een man doorgaan. Ik heb je toch reeds verteld, dat alle officieren vrienden van mij zijn. Ve len kennen mij van mijn jeugd af.." Saxon zweeg. „Ik zweer je, dat ik je niet gebon den heb. En uitgeplunderd? Ik ben geen dievegge. Ik heb zelf genoeg." Er klonk een trotse toon in haar stem. „Je moet, niet te slecht over mij den ken. Ik weet wel, mijn gedrag was zeer ongewoon voor een meisje. Het was een dwaze droom. Ik was dit leven moe en ze aarzelde even ik was verliefd voor 't eerst in mijn leven. Slecht ben ik niet." „Neen," zei hij. „Je had me kunnen doden of verraden. En nu wil je mij redden." „Ja", zei ze. „En ik hoop je nooit weer te ontmoeten." „Dat is niet vleiend," luidde zijn bescheid. „Als je mij ooit nodig mocht hebben, zal ik tot je dienst zijn." Ze lachte, maar het was geen vro lijke lach. „Ik weet niet eens, wie je bent en ik wil het ook niet weten. Hoe eer der we alles vergeten, hoe beter. Ik heb het goed gemeend." „Ik geloof je en zal het je bewijzen. Mijn naam is Vlug lei ze haar hand op zijn mond. „Ik wil het niet weten", zei ze. Ze waren opgestaan. Ze stonden vlak bij elkaar. „En waar is de schat verborgen?" vroeg hij. „Ik weet het niet. Zoek en gij zult vinden", en zo vlug was ze door de duisternis opgenomen, dat hij haar niet had kunnen volgen. Saxon keek verwonderd naar de plek waar ze verdwenen was. Als ze het wist, had ik haar toch niet kunnen dwingen, het te vertel len. Ze kwam om mij te redden dacht hij. Hij ging aan de voet van de boom zitten nadenken. Het kamp van Mérode. De raad was niet slecht. Hij wist waar het te vinden was, een paar uur lopen, mis schien niet eens. Het paard laat ik staan peinsde hij verder. Ik wil de oude snorrebaard geen narigheid bezorgen en voor haar is het ook beter als het er morgen nog staat. Er is nog tijd genoeg, 't Zal ongeveer midder nacht zijn. Het kamp van Mérode. Daar hebben ze altijd het nieuws uit de eerste hand. Toen dwaalden zijn gedachten weer af naar Verona. Vrouwen en vreemde wezens. Hij had haar beledigd, doordat hij niet op haar voorstel had kunnen ingaan, om dat hij met heel zijn hart hield van een andere vrouw. Toch had hij schuld, had aanleiding gegeven. En nu redde ze zijn leven. Neen, quitte waren ze niet. Hij stond bij haar in het krijt. Zij had hem dus niet gebonden. Maar wie dan? De schat zou hij trachten te vinden. Hij stond op, stak onwillekeurig een hand in zijn broekzak. Wat was dat? Hij haalde -een kleine van zijde ge haakte beurs te voorschijn, gevuld met gouden dukaten. Vol verbazing schudde hij het hoofd en begon zijn tocht naar het oosten. De afnemende maan, die in de vale hemel stond, wees Saxon de richting naar het kamp van Mérode. (Wordt vervolgd.) tuur. Dan gaat het over broed-, zaal- en consumptie-oesters, over broedval op schelpen en pannen, over natuur- percelen en percelen van kiel of derrie, over slippers en schelpziekte en natuur lijk, als het onderwerp „mosselen" aan de orde komt, over de parasiet, die de schone, maar misleidende naam „myti- iicola intestinalls" draagt. Onderwijl worden dan wat mosselen geopend. Zjj zijn vet en hebben een prachtige kleur. „Het vorige jaar zaten op dit kleine stukje darm wel 25 tot 30 van die dingen en nu moet u maar eens kijken hoe gaaf die darm is", zegt de heer Prins, terwijl hij met zijn mes punt de darm opligt. Er heerst weet een zeker optimisme onder de mossel kwekers, al juicht men niet, voordat de „oogst" binnen ls. HET KREEFTENPARK. Een tocht door de stromende regen, langs klampen met vele duizenden ge kalkte dakpannen en langs de oester putten, waar voorraad kan wordeff' ge vormd, gaat de tocht naar de kreeften parken. Eén der arbeiders, een oude rot in het vak, heeft al een luik ln de houten vloer geopend. Met een groot schepnet haalt hij een paar van de lieve diertjes boven en toont ze de enigszins verschrikte bezoekers. Er ls een exem-. plaar by. dat 30 jaar oud moet zijn. Burgemeester Wlllemsen ls ook voor geen kleintje vervaard en neemt er één over. Het beest, waarvan niet alleen kleine kinderen 's nachts dromen, kan weinig uitrichten, omdat zijn vangar men zijn vastgebonden. Maar het ziet toch nog kans 's burgemeesters vinger te verwonden. De arbeider jongleert met een paar soortgenoten, alsof het lieve huispoesen zjjn. En vertelt maar over de manier, waarop de kreeften van pakje verwisselen en dat zij zulke vech tersbazen (en bazinnen!) zijn, dat zij elkaar zouden opvreten, als hun vang armen niet vastgebonden werden. Het ls alles heel leerzaam, maar toch zou den wij liever geen arbeider in een kreeftenpark zijn.... Beter ls na afloop ln „Nolet" zich over te geven aan het culinair genot, dat deze griezelige dier tjes de mens verschaffen, als zij dooi kundige en vaardige handen voor dit doel zijn gereed gemaakt. Met een zacht wijntje erbij is dan het leven nog niet zo slecht (Ingez. mededeling, advert.) Een „barstende" hoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem don één of twee ...die helpen direct! jonge linden werden afgerukt, afraste ring werd vernield en men fietst en ioopt door het gras. Op het Langevielebohverk werd een nieuwe aanplant van rozenstruiken ge- s'olen. Bakkruid en narcissen werden meermalen onder toezicht van ouderen geplukt. Van de Julianaboom werd 28 cm bast afgesneden. Een kastanjeboom werd zodanig beschadigd door insnij dingen, dat verdere groei onmogelijk is gemaakt. Banken werden beschadigd, terwijl op het Selsbolwerk de afrastering ver trapt werd om een doorgang naar de achterzijde van de woningen te verkrij gen. Op het Noordboiwerk gedragen de meisjes van de Landbouwhuishoud- school zich ook niet bepaald zoals het behoort. Gras en bloemen worden ver trapt en een kastanjeboom werd afge broken. Op het Veersebolwerk wordt door de jeugd gefietst, terwijl op het Smldsbolwerk de vlierstruiken door de bewoners werden ingesnoeld t.b.v. het doorzicht. Zoals het is op de bolwerken, zo is het ook in de plantsoenen en ln de buitenwijken. Overal worden bomen, hagen, bloembedden, afrastering e.d. be schadigd of vernield. Lang ls er aange drongen op herstel van het Damplant- soen. Nu dit een feit ls, beginnen ook daar de vernielingen aan banken en be plantingen. Dit was slechts een summier over zicht van hetgeen door de Dienst van Gemeentewerken is opgegeven. Duizen den guldens, die beter hadden kunnen worden besteed, moeten worden uitge geven voor herstel. Laat leder eraan medewerken, om het vandalisme ln Middelburg met kracht te bestrijden! PAULINA VLAMING KRIJGT 15 JAAR. De Bijzondere Strafkamer bij de Rechtbank te Breda heeft de 31-jariga Paulina Vlaming, die niet alleen een groot aantal Engelse piloten heeft ver raden, maar bovendien de dood op haar geweten heeft van een tweetal mare chaussees en van een vrouw, die deze marechaussees asyl verleende, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eis was levenslang. Overeenstemming over scholenbouw toch mogelijk? De Vlissingse raad heeft Vrijdagmiddag in een behoorlijk vlot tempo een agenda van 60 punten afgehandeld. Niettegen staande die omvang bood zjj alle pers pectieven voor een snel verloop van de zitting, want er waren veel hamerstuk ken. De meeste tjjd werd gestoken ln een debat over scholenbouw. Ook raak te men niet uitgepraat over de vraag of men de burgers nu progressief dan wel proportioneel meer belasting op de huren moest laten betalen. Het bleef progressief. Bij de aanvang van de vergadering deelde burgemeester mr B. Kolft mede, dat wethouder M. A. van Po- pering op I Juli a.s. zijn werkzaam heden hoopt te hervatten. Na een aantal benoemingen, cre- dietaanvragen en -verleningen, die vlot werden weggehamerd, ging het stoplicht op rood bij een voorstel van B. en W. om toestemming te verlenen tot het langer openen van kiosken aan het stationsplein. De heren J. L. de Wit, T. van Sabben en J. Marijs spra ken zich uit tegen het voorstel, maar de burgemeester ging niet in op prin cipiële bezwaren en noemde het een uitbreiding van de bestaande veror dening. Het werd aangenomen met 4 stemmen tegen, n.l. ook die van weth. Poppe. SCHOLENBOUW. Nadat de raad het eens was gewor den over de verplichte winkelsluiting op Maandagmiddag kwam aan de orde het voorstel in beginsel te besluiten tot de bouw van een O.L. school op het terrein Rooseveltlaan en Verl. Bo- nedijkestraat. Uit de loop van het de bat bleek, dat men eerst met een voor stel was gekomen om een school te bouwen waarin ook de Herv. school in zou kunnen trekken en toen die weigerde de Geref. school. Maar ook het bestuur van de laatste schoolver eniging trok zich terug, omdat men althans volgens weth. Poppe voorzag, dat deze samenwoning tot moeilijkheden aanleiding zou geven. Hierop doelde ook de heer De Wit, die na.v. hetgeen in de toelichting op het voorstel stond vermeld, er op wees, dat de Geref. school best wil medewerken mits er maar een school „Koning der instrumenten" Enige maanden, voordat de restaura tie van de kerk te Veere voltooid was, werd door de kerkvoogdij aan de heer L. Eversdijk, orgelbouwer te Goes, op dracht gegeven, het orgel, dat sedert 1942 geheel uit elkaar lag, weer op te bouwen. De heer J. Kwlst, organist van de Ned. Herv. Kerk op 't Zand en stads- beiaardler van Veere, werd aangesteld als adviseur. Bij nadere beschouwing bleek het pijpwerk en de andere onderdelen van zodanige goede kwaliteit, dat, wanneer de kerkvoogdij te bewegen was, boven de kosten van de wederopbouw en revi sie, nog enige duizenden guldens be schikbaar te stellen voor verbetering van het bovenklavler en het aanbren gen van een compleet pedaal met 27 toetsen, met een zelfstandige subbas 16 register (het oude pedaal was een z.g. „aanhangend pedaal" en was slechts anderhalf octaaf van omvang) men de beschikking zou krijgen over een prach tig orgel, dat tot een van de instrumen ten behoort, die nog de z.g. „oude orgel toon" voortbrengt. Daar zowel de ge wone registers als de vulstemmen van een zeer goede samenstelling zijn, lg dit orgel de eretitel „Koning der instru menten" zeker ten volle waardig. De drie spaanbalgen werden vervan gen door een grote magaztjnbalg, ter wijl tevens een electrische windvoorzie- nlng werd geplaatst. Het oorspronkelijke orgel werd ge bouwd ln 1855 door Hendricus Domini- cus Lindsen voor een kerk in Sassen- kelm. Vandaar werd het overgebracht naar de Noorderkerk te Middelburg. In 1926 werd dit orgel aangekocht door de kerkvoogdij van Veere. Het orgel heeft de volgende disposi tie: le Manuaal: Prestant 8'; Roerfluit 8'; Bourdon 16'; Octaaf 4'; Octaaf 2'; Quint 3'; Mixtuur 2. 3, 4 sterk. 2e Manuaal: Bourdon 8'; Roerfluit 4'; Viola di Gamba 8'; Vox Celeste 8'; Woudfluit 2'. Pedaal: Subbas 16'. Het Amerikaanse gerechtshof heeft Vrijdag de executie van een 25-jarige reger, Paui Washington, opgeschort, een uur en twintig minuten, voordat hij zou worden terechtgesteld. Deze is beschuldigd van verkrachting van een blanke vrouw ln 1948. wordt gebouwd waar voldoende af scheiding is. Weth. Poppe, die het een utopie noemde, dat de gemeente drie vier- klassige scholen zou mogen laten bou wen vond, dat men het voorstel zoals het nu ter tafel lag maar moest ac cepteren omdat het nu toch een for mele kwestie was geworden en later wellicht nog overleg mogelijk is. De raad ging er derhalve mee accoord evenals met het voorstel van B. en W. om de Geref. school de nodige gelden beschikbaar te stellen opdat deze een school met vier lokalen in de omge ving Pres. Rooseveltplein en Koude- kerkseweg kan zetten. Er werd echter ook door de heer De Wit nadrukkelijk op gewezen, dat men blijft streven naar samen werking. HET OPCENTENSTELSEL. Lang werd er ook gedebatteerd over het voorstel om de heffing van op centen op de hoofdsom van de perso nele belasting m.i.v. het belastingjaar 1951/52 niet langer volgens progres sieve schaal te doen geschieden, doch op alle aanslagen 150 pet. te heffen. De heer M. J. van Poelje, die wet houder van Oorschot's zetel had in genomen, opende dit debat met oen verklaring n.a.v. een nota aan de raad mede namens hem door weth. van Oorschot ingediend, waarin hij hand having van de progressieve heffing bepleitte al moeten hierdoor dan ook de middenstanders zwaarder worden belast. De heer Ventevogel kwam tot een andere conclusie en ondersteunde het voorstel van B. en W. Ook de heer Van Rooyen .hoewel in principe voor stander van belasting naar draag kracht, wilde het voorstel van B. en W. steunen. Zo niet de heren Post en Corveleyn. Laatstgenoemde waar schuwde er zelfs tegen de mensen die tegenwoordig toch al voor financiële moeilijkheden staan niet te prikkelen. Na een lange en technische uiteen zetting van wethouder Poppe besliste de raad tot aanneming van een amen dement, ingediend door de heer Poelje en ondersteund door de heren Corveleyn en Post om de progressie te handhaven. Het voorstel werd met 86 stemmen aangenomen. Tegen da heren Poppe, Ventevogel, Corver, Da Wit, Van Rooyen en T. van Sabben. DE BENOEMINGEN. Tot onderwijzer aan de Vincent van Goghschool werd benoemd de heer G. du Puy te Hilversum, tot onderwijzer aan de Frans Naereboutschool mej. L. M. Veldhuis te Hilversum, tot on derwijzeres aan de Bouwen Ewout- school mej. J. v. d. Ende te Vlissin- gen, tot lerares aan de gem. industrie- en huishoudschool mej. A. C. Blok land te Schiedam, tot directeur van de gem. dagschool voor de nijverheid en de avondschool voor nijverheids onderwijs de heer J. Moorman te Scheveningen. De heer J. B. Dekker te Middelburg werd benoemd tot tij delijk leraar aan de gemeentelijke middelbare handelsavondschool en mej. M. Tuneman tot lerares aan de gem. industrie- en huishoudschool. Tot lid van de commissie van geor ganiseerd overleg in ambtenaarszaken werden herbenoemd de heren J. C. Corvr, J. Marijs en J. Post. NOG MEER NEDERLANDERS UIT RUSLAND. Een ambtenaar van het Nederlandse consulaat te West-Berlijn heeft mee gedeeld, dat er, behalve de groep van 65 personen die nu onderweg is naar ons land, nog een groep krijgsgevange nen uit Rusland wordt verwacht. De onlangs aangekomen groep verkeert in betere toestand dan de voorgaande, zo verklaarde hij.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2