Noordelijken willen conferentie te Kaesong op de 38ste breedtegraad PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Generaal Ridgway ontving antwoord Besprekingen pas over tien dagen Olieraffinaderij te Abadan op halve productie Onlzettend verkeersongeval bij Westkapelle k SNIPPER NIEUWSk A Arj' Rode Kruiswedstrijden te Middelburg* Koudekerke en Goes Staatsgreep van marine in Thailand mislukt Internationale schiet wedstrijden te Terneuzen >tHaak~In" tentoonstelling Zeeland werd daverend succes Vorming van dijkringen in Zeeland bepleit Zeeuwse Volkshogeschool startte haar actie Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347: Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1804 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 2 JULI 1851 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Hoogwater op Dinsdag 3 Juli: Vlissingen1.24 u. 1.71 m., 13.43 u. 1.83 m., Terneuzen: 1.49 u. 1.90 m., 14.11 u. 2.02 m., Wemeldinge: 3.00 u. 1.51 m. 15.26 u. 1.59 m., Zierikzee: 2.48 u. 1.26 m. 15.12 u. 1.33 m. De bevelhebbers van de Noord-Koreanen en van de Chinese vrijwilligers hebben in een gemeenschappelijke boodschap aan generaal Ridgway ingestemd met z(jn voorstel een conferentie over het staken van het vuren te houden en wel tussen 10 en 15 Juli te Kaesong op de 38ste breedtegraad. Kaesong ligt 65 km. ten Noord-Wes ten van Seoel. Het was één van de eer ste steden, die door de communisten veroverd werd, toen zij Zuid-Korea binnenvielen. Het bericht over het antwoord werd op het hoofdkwartier van het achtste leger in Korea te middernacht ontvan gen van een vijf minuten durende korte- golfuitzending voor de strijdkrachten te Tokio. Hoewel de meeste officieren en man schappen reeds sliepen, ging het nieuws aïs een lopend vuurtje door de kampen en verder naar het front. De productie van de grote olieraffina derij te Abadan werd gisteren ongeveer gehalveerd, aldus heeft de algemene di recteur van de Brits-Iraanse Oliemaat schappij, Ross, medegedeeld. Per dag zal slechts 37 millioen liter In plaats van 67 Vi millioen liter olieproducten (grotendeels benzine) worden geprodu ceerd. Volgens Ross was deze maatregel on vermijdelijk, omdat de tankschepen de producten van de raffinaderij niet weg halen tengevolge van het geschil over de ondertekening der ontvangstbewij zen. In het huidige tempo zouden de voorraadtanks in twintig dagen vol zijn, doch de productie kan nog verder be perkt worden. Ongeveer 130 personeels leden zouden werkeloos worden, doch hun loon blijven ontvangen. De vermin dering van de productie wordt verkre gen door drie van de tien installaties te sluiten en op de andere de productie te verminderen. De maatregel volgde op een Engelse nota, waarin de waarschu wing werd geuit, dat de Perzische po litiek, indien op dezelfde wijze voort gezet, spoedig zou leiden tot sluiting van de olieraffinaderij. TRANSPORTVLIEGTUIGEN STAAN GEREED. Een woordvoerder van het Britse le ger te Fayid in de Suez-kanaalzöne deelde Zondag mede, dat Britse trans portvliegtuigen aldaar gereed staan om zo nodig een bataljon volledig uit geruste soldaten te vervoeren om Brit se levens en eigendommen waar dan ook in het Midden-Oosten te bescher men. De Perzische politie heeft het winter verblijf van de Britse hoofdvertegen woordiger van de „Anglo Iranian" in Teheran doorzocht op een geheime ra diozender en geheime documenten. Zaterdag kwam het Internationaal Gerechtshof te Den Haag bijeen, ten einde de mondelinge uiteenzettingen te horen van de partijen in het geschil. Het betrof niet de eigenlijke zaak, die op 26 Mei door de Britse regering aan het Hof werd voorgelegd, maar het op 22 Juni gedane Britse verzoek voorlopi ge maatregelen aan te geven om de rechten van beide partijen te bescher men, totdat het Hof een beslissing heeft genomen in de eigenlijke zaak. Er wa ren geen Perzische vertegenwoordigers aanwezig. „VOORWAARDELIJK". Regeringsfunctionarissen te Washing ton leggen de nadruk op het „voor waardelijk" karakter van de aanvaar ding van Ridgways voorstel door de Noord-Koreanen en Chinezen. Men hecht betekenis aan de keus van een andere plaats voor de bespreking, n.l. Kaesong in plaats van Wonsan en op het Deense schip „Jutlandia". Volgens de laatste berichten schijnt Kaesong voor de practische doeleinden „nie mandsland" te zijn, doch zijn de geal- lieërde troepen in Kaesong de baas zon der deze stad evenwel in feite in bezit te hebben. Functionarissen van de Ver. Naties toonden zich voor het merendeel opti mistisch. Enigen verkeerden echter in het onzekere over de voorwaarden van het antwoord. Allen waren teleurge steld over het feit, dat de besprekingen tenminste tien dagen zouden worden uitgesteld. De Zuid-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pjon Jong Tai, heeft bekend gemaakt, dat de Zuid-Koreaan se regering de volgende „minimum eisen" heeft gesteld als basis voor vre desonderhandelingen: 1. De Chinese communistische legers moeten zich geheel uit Korea terug trekken tot in Mandsjoerije zonder eni ge physieke en materiële schade toe te brengen aan de burgerbevolking van Noord-Korea. 2. De Noord-Koreaanse communisten moeten ontwapend worden 3. De V.N. moeten overeenkomen el- Jong gezin omgekomen Gistermiddag omstreeks kwart over één is op de provinciale weg tassen Domburg en Westkapelle bjj deze laat ste gemeente een verkeersongeval ge beurd, dat bijna een geheel gezin het leven heeft gekost. Er woedde omstreeks die tijd in de duinen bij Westkapelle eer klein brand je, waardoor veel rook werd ontwik keld. Door de zwakke Noordenwind dreef de rook laag over de weg. Het moet hieraan te wijten zijn, dat de heer W. Bimniel, horlogemaker uit Dom burg, die met zijn echtgenote en een 2- jarig kind op de motor uit Domburg naderde, de zeven autobussen, die uit Westkapelle kwamen, niet heeft zien aankomen. Vermoedelijk verblind door de rook botste de motor met vrij grote snelheid tegen de voorste bus, die Bel gen vervoerde. De slag was zo hevig, dat zowel de bestuurder als de vrouw en het 2-jarige kind op slag werden ge dood. De resten van de slachtoffers wa ren ernstig verminkt. Het jonge echt paar had nog een jonger kind, dat reeds in Westkapelle bij familie van de uit deze gemeente afkomstige vrouw ver toefde. Het verkeer tussen Westkapelle en Domburg was gedurende het onderzoek door de Rijkspolitie lange tijd gestremd. Kruis zullen komen. De winnende da mes- en herenploegen zullen uitkomen in de landelijke wedstrijd. r Zaterdag a.s. kringwedstrijd te Oostburg. Te Middelburg, Goes en Koudekerke zjjn Zaterdag wedstrijden gehouden, waaraan 30 ploegen van het Ned. Rode Kruis uit diverse Zeeuwse gemeenten deelnamen. De bedoeling was niet zozeer een moeilijke opgave te laten uit voeren, dan wel de puntjes eens op de i te zetten, zoals de Middelburgse ge meente-geneesheer, de heer P. J. C. v. d. Sllkke, het uitdrukte. Het is een goede wedstrijd geworden en over het algemeen liggen de prestaties niet zo veel uiteen. De opgave luidde: door de botsing van een jeep tegen een boom zijn twee personen uit het voertuig geslingerd. De één ligt tegen een boom en klaagt over pijnen. De tweede gewonde is over de weg geslingerd en ligt met het hoofd gedeeltelijk in het water. Zowel pols slag als ademhaling zijn nauwelijks waarneembaar. Je herenploegen kre gen het vervoer te behandelen, de da rnels het te bed leggen en de verdere behandeling der patiënten. De opgaaf moest in 20 min. zijn afgewerkt. In Middelburg won Souburg I bij de heren; 2. Wemeldinge II; 3. Vlissingen; 4. Koudekerke; 5. Wemeldinge I en 6. Goes III, Te Koudekerke won Goes II; 2. Arnemuiden; 3. Goes I; 4. Koudeker ke; 5. Souburg H en 6. Souburg I. Te Goes bleek Arnemuiden I winnaar te zijn geworden; 2, Kruiningen; 3. Mid delburg II; 4. Arnemuiden II; 5. Tho len; 6. Vlissingen. Het hoogste punten- aantal voor de leiders der deelnemende ploegen behaalde die van Arnemuiden I. No. 2 was de leider van Goes II. Waren er 18 herenafdelingen, de da mes waren met 12 ploegen aamvezig, verdeeld over de verschillende plaat sen, In Middelburg won Goes I; 2. Sou burg III en 3. Vlissingen. In Koudeker ke was de uitslag: 1. Goes II; 2. Sou burg I; 3. Arnemuiden en 4. Souburg II. Te Goes luidde de einduitslag: 1. Middelburg II; 2. Tholen; 3. Vlissingen, terwijl Arnemuiden en Middelburg I de 4e en 5e plaats deelden. Zaterdag a.s. zal te Oostburg de gro te kringwedstrijd plaatsvinden. De win nende dames- en herenploegen zuilen elkaar daar bekampen. Men trekt voor deze wedstrijden naar West Zeeuwsch- Viaanderen, om ook in dit gebied pro paganda te maken voor het Rode Kruis. Het is niet onmogelijk, dat ook uit Bel gië vertegenwoordigers van het Rode ke derde mogendheid af te houden van het verlenen van militaire, financiële of andersoortige bijstand aan de Noord- Koreaanse communisten. 4. Een officiële vertegenwoordiger van de Koreaanse republiek moet deel nemen aan alle internationale confe renties of bijeenkomsten In het Zaterdag geëindigde belas tingjaar hadden de V.S. tegen de ver wachting in een begrotingsoverschot, dat naar raming ongeveer 3.3 milliard dollars bedraagt. Een vliegtuig van de „United Airlines", dat op weg was van San Francisco naar Chicago, is bij Fort Collins neergestort. Alle inzitten den, veertig personen, zijn om het leven gekomen. Volgens een officiële Ar gentijnse verklaring zijn 15 personen gearresteerd, o.w. een kolonel en een majoor van het leger i.v.m. een complot tegen het leven van president Peron. De Engelse regering zal de prijscontro le verscherpen en drastische maatrege len nemen tegen prijssyndicaten. In de afgelopen week zjjn 50 leden van de Oost-Duitse volkspolitie, o.w. twee commissarissen, naar West-Berlijn uit geweken. De liberale Griekse minis ter-president Venizelos heeft Zondag het ontslag van zijn Kabinet aangebo den. Deze ontslagaanvrage volgde op het aftreden van de vice-premier en lei der der democratische socialisten. Zondagavond is op de van Heutzboule- vard (Europese wijk) te Djakarta een Nederlander doodgeschoten. Even tevo ren haden zij de auto van het slacht offer gestolen. Een andere Nederlander werd bij dit incident gewond. Te Bussum is Zaterdagmiddag het bijna 2-jarige meisje v. d. B. in een met zeep sop gevulde wastobbe verdronken. In Oldebroek zijn weer vier nieuwe geval len van pseudo-vogeipest geconstateerd. Een groep Tiiailands marine-perso neel heeft Vrydag een staatsgreep on dernomen en de minister-president, Pi- boel Songgram, ontvoerd. Het Thai- landse leger en de politie traden geza menlijk tegen de opstandelingen op. Onder de ogen van honderlen buiten landse diplomaten, regeringsleiders en leden van de gewapende macht werd Songgram, juist toen hij de loopplank van een overgedragen baggermachine te Bangkok wilde opgaan, door een uit de menigte naar voren gekomen groep ma rinemannen overvallen en met 't pistool op de borst, gedwongen aan boord te gaan van een marinebark, die daarna snel de rivier opvoer. Het leger ging over tot het bombar deren van het hoofdkwartier van de marine, nadat niet was geantwoord op een voorstel om de president vrij te la ten. Men slaagde er in, volgens berich ten uit Melbourne, het vlaggeschip „Sri Ayudua" in brand te gooien. De marine nam de residentie van de premie onder vuur. Aan beide zijden werden verliezen geleden. Gisteren maakte de Amerikaanse am bassade in Bangkok bekend, dat de pre mier door de opstandelingen onvoor waardelijk was vrijgelaten en de leiding van de regering weer in handen had genomen. BADMEESTER EN TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Badmeester Jacob Plat van Nes (Ameland) en twee leden van de Geref. Knapen- en Meisjesvereniging van Grootegast (Friesland), de 15-jarige Anna Smith en de 14-jarige Roelof Nie- meyer, zijn Zaterdagmiddag bij Nes ver dronken. Dit was het rampzalig einde van het ééndaags uitstapje, dat een groep van 60 kinderen uit Grootegast, o.l.v. 15 ouderen Zaterdag ondernam naar Ameland. Eén der leiders en nog een jongen van de groep werden bewus teloos uit het Water gehaald. Bij hen konden de levensgeesten worden opge wekt. Het ontzettende ongeluk gebeurde, teen het meisje Smith zich te ver in zee had begeven en anderen haar te hulp wilden komen. De Politiesportverenlging Terneuzen organiseerde haar jaarlijkse internatio nale schietwedstrijden, welke door het mooie weer on de grote deelname bij zender goed geslaagd genoemd mogen worden. De honderden Belgische en Ne derlandse schutters werden door de burgemeester van Terneuzen, mr P. Tellegen, verwelkomd, waarna hij door het lossen van het eerste schot de wed strijden opende. Deze duurden de gehele dag en des avonds om half zes kon inspecteur K. Rijnders de uitslag bekend maken en de prijzen uitreiken. De uitslagen wa ren: Pistoolschieten: Groepsprijzen: Wis selbeker, Gemeentepolitie Middelburg I; 2. Politie Gent; 3. Douane Sas van Gent. Individuele prijzen: 1„ W. Kort- smith (I. en A. Vlissingen II); 2. C. Kastelein (Gemeentepolitie Vlissingen II); 3. A. Delamije (Politie Gent); 4. W. Hey (Gemeentepolitie Vlissingen I) 5. K. Intjes (I. en A. Vlissingen I); 6. A. van Wijngen (Gemeentepolitie Vlis singen I); 7. W. A. de Romph (Luctor I); 8. P. Koekkoek (Gemeentepolitie Middelburg I); 9. H. C. van Dam (I. en A. Terneuzen); 10. W. Kersten (Mare chaussee I); 11. P. Suurland (Gemeen tepolitie Middelburg I); 12. G. Beniest (Politie Gent). A. Delarije uit Gent was de beste Bel gische pistoolschutter. De Politie Gent 1 was de beste Belgische pistoolgroep. De beste oistoolsehutter van de offi cieren was de kapitein W. H. van Bal- legoyen de Jong uit Middelburg. Hij werd gevolgd door de hoofdinspecteur M. de Valk uit Middelburg en adj.-com- mandant van de Politie Gent, de heer F. Pauwels. Karabijnschieten: Groepsprijzen; Wis selbeker, Kon. Marechaussee Terneuzen II; 2. Rijkspolitie te Water II (prijs Zeeuwsch Dagblad); 3. Gemeente politie Middelburg I. Individuele prij zen: 1. J. F. Oele (Kon. Marechaussee II); 2. P. Vogelaar (Rijkspolitie te Wa ter II); 3. M. A. Legierse (Kon. Mare chaussee II); 4. M. Broecke (Politie St. Niklaas); 5. C. Zwartele (Douane Sas van Gent); 6. A. Boon (Verkeerspolitie Terneuzen); 7. H. Enklaar (C.C.D. Oostburg); 8. K. Entjes (I. en A. IJzen- dijke); 9. A. v. d. Brand (Rijkspolitie te Water Wemeldinge); 10. J. S. Roest (I. en A. Vlissingen); 11. P, Driedijk (Rijkspolitie Westdorpe); 12. J. Ris- seeuw (I. en A. IJzendijke). De heer M. Broecke uit St. Niklaas was de beste Belgische schutter op pistool en karabijn. De beste Neder landse schutter op pistool en karabijn was de heer K. Entjes uit IJzendijke, die daarmede de gcuden kogel voor een jaar overnam van heer Koekkoek uit Middelburg. - 8300 bezoekers - en daarmee staat Zeeland aan de spits Zelfs de grootste optimist zou de moed hebben gemist om Zaterdagmorgen te voorspellen, dat er die dag een dikke 5000 bezoekers de controle der „Haak- In" expositie zouden passeren. Toch is dat het geval geweest, want toen om streeks 10.30 de laatste bezoeker binnenkwam, was dat welgeteld de 5308ste van die dag. Daarmede steeg het totaal aantal bezoekers tot 8300. f 5000 naar het Kon. Wilhelminafonds Er is zwaar gewerkt door de vele hel pers en helpsters, daarbij kranig geas- sisteetd door de Goese politie. Dit corps van werkers verdient een ere-saluut. Ook het publiek verdient een pluim, want ais zo nu en dan de deuren voor een kwartiertje moesten gesloten wor den om de grote stroom van bezoekers over de zalen te spreiden, werd dat sportief „verwerkt" en bleef men gedul dig wachten op de volgende ronde. Goede zaken konden voor de „Haak- In" worden gedaan. Alleen de Zaterdag avond bracht bijna f2000 in het laadje. Er was bij de diverse attracties geen slag aan de bak te krijgen. Soms gin gen tien handen tegelijk in de grabbel ton en de werptent was dè goudmijn. gaan en daarmede staat Zeeland voor lopig aan de spits van de reeds gehou den exposities. Zaterdagmorgen bezochten een 500 scholieren de expositie o.l.v. een aantal leerkrachten. 't „Zeeuwsch Dagblad", dat deze ten toonstelling organiseerde, is dankbaar voor het bereikte resultaat en wij be sluiten met een dankwoord aan alle Zeeuwen voor deze zo gulle en spontane Zeeuwse „Haak-In". ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Uitslagen van Zaterdag j.l.: Hoek I Wemeldinge I 15; Krabbendijke I Ierseke I 21; Krabbendijke IIIer- Op z'n minst zal een bedrag van seke II 55 (vriend, wedstrijd). Met het ljjnvliegtuig uit New York z(jn enige van de onlangs in de Verenigde Staten gebrevetteerde dertig vliegers van de Nderlandse luchtmacht op Schip hol aangekomen. lr S. Herweijer sprak te Haamstede In een buitengewoon boeiende en Interessante lezing, die h(j Zaterdagochtend hield tijdens de jaarvergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond te Haamstede, heeft ir S. Herweijer, directeur Landbouwherstel, ge sproken over de investeringen van de landbouw in het algemeen en van de waterschappen in het bijzonder, gezien in het licht van onze nationale economie. Hij pleitte daarbij krachtig voor de vorming van dijkringen In Zeeland en stak de polder- en waterschapsbestuurders een pluim op de hoed voor hun zeer zuinige investeringspolitiek, ln tegenstelling tot die van vele gemeenten en provincies. Ir Herweijer merkte op, dat de her- Ir Herweijer drong erop aan de kas- stelperiode in Zeeland op landbouwge bied bijna voorbij is. Uitvoerig ging hij daarna in op de nationale economische politiek. Hij zei, dat vele met spaar zaamheid bijeengebrachte en belegde kapitalen geliquideerd zijn, mede voor het herstel van de landbouw. Van 1945 —1948 ontwikkelde de landbouw zich in stijgende lijn, waarna in 1948 de con crete landbouwpolitiek van de regering erop gericht werd meer te exporteren, de kwaliteit op te voeren en de kost prijs zo mogelijk te verlagen. De invoer van veevoeder kon worden beperkt, het geen een besparing van 50 pet. oplever de. De export werd opgevoerd tot f 2500 millioen per jaar. Ondanks deze gun stige ontwikkeling zal verdere produc tieverhoging nodig zijn. INVESTERINGEN. Bij de investeringspolitiek, die wordt gevoerd, komt de woningbouw niet in het gedrang. Voorts zal de uitbreiding van werkgelegenheid in de sectoren ver keer, industrie en handel niet mogen worden belemmerd. De investeringen in de landbouw zullen f 300 tot f 400 mil lioen bedragen, waarbij het oog wordt gericht op verbetering van de werkge legenheid. Voorts is f 80 millioen uit getrokken voor boerderijenbouw en f 80 millioen voor aankoop van landbouw werktuigen. Daar het totaal in Neder land te investeren bedrag 11 pet. van het nationale Inkomen bedraagt en dit percentage in andere landen meestal niet hoger komt dan 5, is het duidelijk, dat beperking noodzakelijk is. Dit klemt temeer, daar de ontsparing toeneemt. De provincies en gemeenten deden gro te aanvallen op het beschikbare kapi taal, waardoor ernstige moeilijkheden ontstonden, ook voor de waterschappen. „Problemen rond de Scheldemonden" Interessante lezingen van ir M. A. Geuze en de heer H, G. L. Schouten De actie, om meer bekendheid te geven aan doel en streven van de in op richting zqnde Zeeuwse Volkshogeschool, Is Zaterdag j.l. te Middelburg gestart met een bijeenkomst in het Schuttershof. Diverse autoriteiten gaven blijk van hun belangstelling voor het werk der Volkshogeschool, o.m. het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolke- stein, de wethouders A. J. Berenpas en L. J. Geers van Middelburg, wethouder M. J. v. Poelje van Vlissingen, ir T. Michielsen, directeur van de N.V. P.Z.E.M., de heer J. C. Corver, directeur van het Gew. Arbeidsbureau e.a. Voorts waren aanwezig verschillende vooraanstaande personen uit de landbouwkring, uit de vakbeweging, personeelsleden van de P.Z.E.M. enz. De bijeenkomst, die het motto droeg: „Problemen rond de Scheldemonden", werd des morgens geopend door de heer H. d'Olivat, voorzitter van de commis sie tot voorbereiding van een Zeeuwse Volkshogeschool. Ir M. A. Geuze was de eerste spreker. Na enige opmerkingen te hebben -ge maakt over het doel der Volkshoge school, stelde de heer Geuze vast, dat Nederland geen optelsom is van politie ke partijen of confessies en evenmin van werkgevers en werknemers of van rijken en armen, doch dat ieder lid van onze volksgemeenschap meer is dan een cijfer in die optelsom. Inderdaad zijn er scheidslijnen en niemand mag het bestaan van de antithese ontkennen, doch wij moeten vooropstellen hetgeen ons als leden der volksgemeenschap bindt en niet wat ons verdeelt. De vorming in eigen kring loopt door de Volkshogeschool geen gevaar, want zij erkent die en neemt er afstand van, aldus ir Geuze. Vandaar ook, dat zij cursorisch werkt en zich tot jonge vol wassenen richt. Nationale opvoeding is in eigen kring alleen niet te bereiken, omdat daar het gesprek mqt andere groepen ontbreekt. Daarom is een rich ting-Volkshogeschool een paradox. GODSDIENST EN PLATTELAND. Vervolgens besprak ir Geuze ver schillende algemene problemen. H(j achtte het bezijden de waarheid, ais in de literatuur het platteland wordt af geschilderd als de hoedster der religie. Want ook van vele plattelandsehriste- nen, ook in Zeeland, heeft de materia listische geest bezit genomen. Wij moe ten de schuld daarvan niet bij de pre dikanten zoeken, maar bij de gemeen ten, waarvan vele leden uit gewoonte en traditie leven. Al mag men niet gene raliseren, gezegd moet helaas worden, dat in vele plaatsen op het platteland de kerk niet meer is dan een ornament en dat de gemeente meer met dan door het geloof leeft. Het feit, dat ook op het platteland de techniek haar intrede heeft gedaan, heeft dit zeer ernstige geestelijke probleem mede doen ont staan. Ir Geuze noemde daarna als algemeen probleem de verhouding middenstand- coöperatie. De verwijten van de mid denstand aan de coöperatie over brood roof zijn er nog altijd. Toch moeten bei den dienende elementen zjjn in onze volkshuishouding. De coöperatie is in de meeste gevallen uit de nood geboren. INDUSTRIALISATIE. Als derde probleem stelde ir Geuze de industrialisatie in Zeeland aan de orde. Onze provincie heeft een geringe bevolkingsgroei, terwijl een kwart der bevolking afvloeit naar elders. De Zeeu wen tussen 0—30 jaar trekken het meest weg. Vandaar de relatief oude bevolking en het lage geboortecijfer. Vandaar ook het relatief lage werk loosheidscijfer. Voor Zeeland moeten wij van de industrialisatie niet teveel ver wachten. Niettemin moeten wij de mo gelijkheden, die er zijn, benutten. Onze opgroeiende jeugd moet een bestaan vinden. En dat zal grotendeels in de industrie moeten zijn. In dit verband moet men helaas constateren,' dat de Zeeuwse jeugd het veelal in de admi nistratieve richting zoekt. De instituten voor algemene ontwikkeling b.v. rijzen als paddestoelen uit de grond. Reeds nu zijn er tallozen, die met diploma's zonder enige waarde in hun zak lopen. Op de duur wordt dit een „witte-boord- proletariaat". En ontstaat ontevreden heid. Dat de ouders dit niet meer in zien, moet ieder verbazen. Ir Geuze behandelde ook enige aspec ten van de emigratie, waarvoor de be langstelling in Zeeland gering is. Toch zal deze nodig zijn. En niet minder, dat de boeren-ouders er hun zoons op wij zen, dat zij ook een ander dan alleen het boerenvak moeten leren. Daarvoor moet echter bij ons allen iets verande ren. Wij moeten n.l. de betrekkelijkheid van de rangen en de standen inzien. In het slot van zijn rede sprak de heer Geuze nog over de Benelux en het belang daarvan voor Zeeland, over de grotere verbanden, die zich thans gaan aftekenen, over de federalisatie van West-Europa, die dringend noodzakelijk is en over de individuele verantwoor delijkheid, die wij allen in dit opzicht hebben. (Vervolg op pag. 3). geldleningen niet te lang te laten lopen, doch spoedig tot consolidatie over te gaan. In dit verband zei hij, dat de wa terschappen geen biaam treffen. Vele gemeenten en provincies, aldus ir Herwejjer, voeren een veel te grote investeringspolitiek en nemen te veel hooi op de vork. In grotere gemeenten worden werken uitgevoerd, die eigen lijk niet kunnen plaats vinden l.v.m. de financiële toestand. Van groot belang is, dat er op korte termijn verlichting komt in de moeilijk heden van de waterschappen, die de oeververdediging ter hand moeten ne men en de strijd tegen de verzilting moeten voortzetten. Vervolgens besprak ir Herweijer de mechanisatie van de landbouw, die hij gezond noemde. Er waren in Nederland eind 1950 1100 maai-dorsers en 2000 tractoren. Ook de ruilverkaveling maakt overal goede voortgang. Hij wees de waterschapsbesturen erop, dat goede wegen en bruggen mede in het belang zijn van een productieopvoering in de landbouw. PACHTPRIJZEN. Wat de pachtprijzen betreft zei ir Herweijer, dat een stijging van f 30 tot f 40 per ha. niet onrustbarend genoemd kan worden, wanneer men de stijgin gen in de kostprijs van de producten nagaat. Ook de waterschapslasten zijn niet te hoog en de waterschappen voeren eer der te weinig werken uit dan teveel. Wanneer men weet, dat alle kapitaals- werken 2 tot 3 maal duurder zijn, dan is het duidelijk, dat de lasten sterk moeten stijgen. Wanneer men deze stij ging bekijkt, in de sfeer van de prijs stijging, dan is de verhouding tot de stijging der lasten zeker niet hoog. Wel zitten de grondeigenaren op hoge lasten door de lage pachtprijzen. Bjj de pachtprijzen is te lang vastge houden aan het niveau van 1940, Daar door bleef men achter bjj de prijsstij gingen. Men speculeerde op een prijs daling en hetzelfde ls gebeurd met de vaststelling der huren. De tijd van vol komen vrije pachten zal zeker niet te rugkeren. Ir Herweijer toonde zich voorstander van een dynamisch pacht- beleid, waarbij steeds rekening wordt gehouden met prijssehommelingen. Bo vendien meende hij, dat de pachtver- schlllen voor goede en slechte gronden te gering waren. Hij drong aan op meer differentiatie ln de pachtprijzen. Ook zullen, wanneer grondverbete ring plaats vindt, de lasten daarvan in de pacht moeten v.orden doorberekend. Ir Herweijer meende, dat de pachtprij zen in het Noorden op een beter peil liggen dan in het Zuiden. Hij toonde aan, dat, wanneer de pachtprijs t.o.v. 1940 met 100 pet. zou stijgen, de tar- weprijs met f 2.50 tot f 3.per 100 kg. zou moeten worden verhoogd, de bieten met f 2.tot f 3.per ton en de melk met 1.3 tot 1.8 ct. per 1. Een verdubbe ling van de pachtprijs t.o.v. 1940 is niet onoverkomelijk voor de export. DIJKRINGEN. Sprekend over de reorganisatie van de waterschappen deed ir Herweijer een beroep op G.S. met durf en doortastend heid over te gaan tot de vorming van dijkringen. Hij verzekerde, dat de wa terschappen bij de uitvoering van wer ken, waarbij economische belangen op het spel staan, weinig zullen merken van de investeringsmaatregelen. De ge meenten zullen alleen zo nu en dan ook sociaal en cultureel verantwoorde wer ken mogen uitvoeren. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot van avond: Droog weer met slechts enkele overdrijvende wolkenvelden, hoofdzake lijk weinig wind, later in het Noorden matige Westelijke wind. Opnieuw iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1