ZEEUWSCH DAGBLAD Ridgway stelt bespreking voor 3400 gulden voor de „Haak~In" kSNIPPER i Vj NIEUWS' Is de Britse regering wel partij? Middelburgse raad keek officieus in de toekomst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Spoedig wapenstilstand op Korea DEENS HOSPITAALSCHIP PLAATS VAN ONDERHANDELING Emigratie uit welk motief? DE STAND IS: Argentinië bestelt cyclotron in Nederland ORDER VOOR PHILIPS HET OLIEGESCHIL Proefbedrijf,,Scheldemonden' geopend Het uitbreidingsplan Uitgave Stichting .Zeeuwse i- Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties -2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2P09, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. 7e JAARGANG No. 1908 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 80 JUNI 1961 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Hoogwater op Zondag 1 Juli! Vlissingen: 12.18 u. 1.64 m., u. m., Terneuzen: 0.16 u. 1.67 m., 12.48 u. 1.84 m., Wemeldinge: 1.18 u. 1.34 m., 13.52 u. 1.52 m., Zierikzee: 1.02 u. 1.13 m., 13.34 u. 1.30 m. Generaal Ridgway, opperbevelhebber der verbonden troepen in Korea, heeft de opperbevelhebber der Noordelijke troepen uitgenodigd tot een bijeenkomst met zijn vertegenwoordiger aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Wonsan ter bespreking van een wapenstilstand, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Vrijdagavond medegedeeld. Na de bevrijding en vooral de laatste jaren zijn duizenden Nederlanders naar den vreemde vertrokken, om een nieuw bestaan op te bouwen. Canada trok en trekt ook thans nog de meeste emigranten. De berichten, die hier worden ontvangen, zijn over het alge meen gunstig. Wie emigreert, moet wel bedenken, welk een grote en beslissende stap hij gaat ondernemen. Indien ooit, dan is bij emigratie een overijld handelen uit den boze. Emigreren (het kan nooit te vaak worden gezegd) is voorts een persoonlijke zaak. Anderen kunnen wel adviezen geven en de toekomstige emigrant zal daarmede ook ten volle rekening dienen te houden, maar uit eindelijk zal hij zelf moeten beslissen. Wij stellen dit met opzet zo scherp, omdat wij ons niet aan de indruk kun nen onttrekken, dat er mensen zijn, die zich niet goed realiseren, wat zij eigen lijk gaan doen. Die b.v. door het lezen van een boek onder de bekoring van het vreemde land komen en afgaan op een roepstem, waarin zij niet duidelijk onderscheiden, of het alleen maar de betovering is van een lokkend avontuur of een dringende persoonlijke roep huis en hof te verlaten en met God en met ere voor zich en hun gezinnen een nieuw leven te beginnen. Dat bij het besluit om te emigreren materiële overwegingen een grote rol spelen, is niet alleen begrijpelijk, maar ook juist. Het is voor velen in ons land een dagelijkse benauwenis in hun on derhoud te voorzien en hun kinderen zó op te voeden en te doen onderwijzen, dat zij straks een waardige plaats in de maatschappij kunnen innemen. Dat velen niet opzien tegen hard werken in hun nieuwe vaderland om zich en hun gezin een betere toekomst te scheppen, is niet alleen verheugend, maar het bewijst ook, dat onder hen zich niet de slechtsten van ons volk bevinden. Maar ook hier moet op een groot gevaar worden gewezen. Een ge vaar, dat het beste kan worden ge typeerd met het weergeven van een kleine gebeurtenis op een ver gadering van de Chr. Emigratie- Centrale. Daar stelde n.l. iemand de vraag, bij welk loon, dat hier wordt verdiend, het verantwoord is te emi greren. Zulk een vraag is ont stellend, omdat blijkt, dat de vrager zich alleen maar laat leiden door ma teriële overwegingen. Wanneer dit al leen het motief is van emigratie, zal het verblijf in het vreemde land zo'n emi grant voor alle ideële waarden nog meer afstompen dan reeds het geval is. Hij zal (en helaas zijn er voorbeelden van te geven) voor zijn mede-emigran ten niets meer over hebben en in zijn leven maar één doel kennen: geld ver dienen! Het is altijd gevaarlijk als buiten staander een oordeel uit te spreken over de beweegredenen, die anderen tot het nemen van bepaalde beslissingen leiden. Wij kunnen daar niet aan ko men, omdat niet wij, maar de anderen ,e verantwoordelijkheid voor God dra gen. Dit betekent echter niet, dat, in dien de motieven ons bekend zijn, wij niet over de waarde daarvan ons een oordeel zouden mogen vormen en dat ook uitspreken. Want dat geschiedt dan slechts in het zeer wezenlijke be lang van de toekomstige emigrant. Men kan de vraag stellen, wat dan de goede motieven zijn. Dat is zonder meer nooit te zeggen. Er is geen enkel geval hetzelfde. Niemands levensom standigheden zijn gelijk. Wat voor de één de doorslag tot emigreren geeft, kan voor de ander tot een tegengestelde beslissing leiden. "T* och willen wij met deze betrekke- 1 lijk negatieve opmerkingen niet volstaan. Want dan zou de indruk kunnen bestaan, dat wel niet alleen het materiële beslissend mag zijn, maar dat dit element toch mag over wegen. En naar onze mening is dit met zo. Als christenen hebben wij, behalve de plicht voor ons eigen on derhoud en dat van de onzen te zor- §?n\ de opdracht het Evangelie des Komnkrjjks uit te dragen, waar wij ons ook bevinden, en de Kerk des Heren te planten, waar dat maar mo gelijk. is. Eenvoudig zal dat zeker niet zqn voor een Hollandse boer, die op een verre farm in een uithoek van Canada zit. Maar het gaat hier niet zozeer om de practische mogelijkhe den als wel om het zien van die op dracht en die bij het nemen van be slissingen de belangrijkste plaats toe te kennen. Het is helaas hard nodig op deze dingen met grote nadruk te wijzen. Vele duizenden Nederlanders, die hier altijd trouw meeleefden en regelmatig de kerk bezochten, zijn voor de oorlog in hun nieuwe vaderland kerkelijk volkomen „verdwenen". En dat betekent, dat van de vervulling der opdracht niets is terechtgekomen. Als de Nederlandse emigrant (en met dankbaarheid mogen wjj constateren, dat juist zovele positieve christenen emigreren) zich zijn roeping bewust is, kan er in het land, waar hij dan leeft, een christelijke samenleving groeien. DE BILT ZEGT: Droog weer. Wisselend bewolkt. Droog weer. Ma tige tot zwakke Noordelijke tot Noord oostelijke wind. Iets hogere tempera turen. De boodschap van Ridgway, die hem door president Truman was gezonden en die geadresseerd was aan de opperbevelhebber van de communistische strijd krachten in Korea luidt: „Als opperbevelhebber van het commando der Ver. Naties heb lk opdracht gekregen u het volgende mede te delen: Mjj ls medegedeeld, dat u een bijeenkomst zou wensen ter bespreking van een wapenstilstand, die voorziet In het staken van de vijandelijkheden en alle daden van gewapend geweld in Korea met voldoende waarborgen voor de. handhaving van een dergelijk bestand. Na de ontvangst van een mededeling van u, dat een dergelijke samenkomst verlangd wordt, zal ik bereid zjjn mijn vertegenwoordiger te benoemen. Ik zal tezelfdertijd ook een datum voorstellen waarop hij met uw vertegenwoordiger zon kunnen samenkomen. Ik stel voor, dat een dergelijke bijeenkomst zou kunnen worden gehouden aan boord van een Deens hospitaalschip ln de haven van Wonsan. w.g. M. B. RIDGWAY, Generaal van het Amerikaanse leger Opperbevelhebber van het commando der Ver. Naties." De haven van Wonsan ligt aan de Oostkust van Noord-Korea, ongeveer 125 km ten Noorden van de 38e breed tegraad. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat generaal Ridgway zijn boodschap heeft gezonden te 23.00 uur (Nederlandse tijd) Vrijdag per iedere beschikbare ge legenheid. De opperbevelhebber van de Noord- Koreaanse strijdkrachten is maarschalk Kim 11 Soeng. Hij is tevens premier van Noord-Korea. De Noord-Koreaanse commandant te velde is generaal Nam II. De Chinese commandant te velde is de veteraan generaal Peng Teh Hoeai. Het Deense hospitaalschip is het 8457 ton metende motorschip „Jutlan- dia", dat door de Deense regering ter beschikking van de Ver. Naties werd gesteld. DE TOESTAND IN KOREA. De gevechtslinie in Korea strekt zich thans uit van een punt aan de West kust even ten Zuiden van de 38e breed tegraad, loopt vervolgens naar het Noorden tot ongeveer dertig km ten Noorden van de breedtegraad in het midden van Korea en eindigt tenslotte aan de Oostkust veertig km ten Noor den van de breedtegraad. Afgezien van een kustgebied ten Noord-Westen van Seoel, de Zuid-Ko- reaanse hoofdstad, zijn in geheel Zuid- Korea (hans geen Noord-Koreaanse troepen meer, maar kleine groepen guerillastrijders zijn nog actief in de bergen van Zuid-Korea. WAT MAG RIDGWAY VOORSTELLEN? In Washington Is men van mening, dat Ridgway gemachtigd is het volgen de voor te stellen: 1. Een gedemilitariseerde zone van 32 km breedte over Korea; 2. Neutrale waarnemers om in Noord en Zuid-Korea toezicht te houden; 3. Geen vervoer van wapens, munitie of versterkingen naar Korea; 4. Geen overschrijding van de linies door vliegtuigen. De militaire bevelhebbers zouden het vraagstuk van waarborgen tegen een heropenen van de vijandelijkheden be spreken. Diplomaten en functionarissen bij de Ver. Naties verwachtten een schorsing van de vijandelijkheden in Korea binnen 24 uur, hoewel men denkt, dat technische moeilijkheden op het laatste ogenblik een officiële wapenstilstand een tijdje langer zouden kunnen uitstellen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, en zijn voornaamste medewerkers houden zich gereed in het hoofdkwartier der Ver. Naties voor mo gelijke ontwikkelingen, die het optreden van de Ver. Naties nodig zouden kun nen maken. In Sowjet-Russische kringen liet men evenwel doorschemeren, dat men van Russische zijde de besprekingen tussen de „belanghebbende partijen" liever op regeringsniveau gevoerd wil zien. De Nationale Demobilisatie Raad heeft Donderdag t.g.v. het beëindigen van zijn werkzaamheden een officiële bijeenkomst gehouden in Esplanade te Utrecht. Prins Bernhard, voorzitter van de Nationale Demobilisatie Raad, hield de openingsrede. V.l.n.r.: minister-president dr W. Drees, Prins Bernhard, Mr Kranenburg, Staatssecreta ris van Oorlog en de heer W. J. van Rh\)n, algemeen secretaris van de N.D.R. GEVAL VAN POKKEN IN LIMBURG. In de gemeente Geleen ls een geval van pokken geconstateerd. Enkele da gen geleden, toen de diagnose nog niet vaststond, zjjn alle maatregelen geno men om uitbreiding der ziekte te voor komen. Het is niet duidelijk, wanneer en waar de patiënt de infectie heeft opgelopen. Zeventien contaetgevallen zijn in hun hulzen geïsoleerd. Het onderzoek naar de oorsprong der ziekte is in volle gang. De bevolking der gemeenten Geleen en Sittard is aangeraden de adviezen, welke ter voor koming van verdere uitbreiding worden gegeven, nauwkeurig op te volgen. De bevolking van Geleen zal binnen 4 dagen gevaccineerd worden. Gisteren schreven wy, dat wy het betwijfelden dat op die dag al het 2500ste kaartje voor de door ons blad georganiseerde ,jHaak-In,,-tentoonstelling zou worden verkocht wy hadden sehromelyk ongëlyk en wy zjjn daar blij om. Het aantal bezoekers is niet ver meer van de 3000 verwijderd, Hoe ver nog? Dat vertellen we niet, want ook de 3000ste bezoeker of bezoekster ontvangt weer een fraai cadeau. En de opbrengst? Wy kunnen u vertellen, dat de stand na de tweede dag is: plm. f3400. Maar denk er om: Het is nog lang niet genoeg! Vandaag is het Zaterdag en vandaag is de tentoonstelling weer de hele middag en avond ge opend. Offer uw bydrage voor de kankerbestryding! Naar het A.N.P. heeft vernomen is bij Philips een order binnengeko men van de Argentijnse regering voor de levering van een cyclotron. Zoals wij destijds reeds meldden heeft prof. Bakker, die onlangs een studiereis naar Argentinië maakte, van de te Amsterdam aanwezige cyclotron een model meegenomen, waarin men in Argentinië zeer ge ïnteresseerd bleek te zijn. De levertijd is gesteld op twee en een half jaar. Het Nederlands cyclotron weegt 200.000 kg. Het werd vervaardigd on der leiding van prof. dr C. J. Bakker en ir F. A. Heyn en is het grootste cyclotron van Europa. Het werd in No vember 1949 in werking gesteld. Met ingang van Maandag a.s. zal de prijs van een glas gedistilleerd met 5 h 10 cent worden verhoogd. Europese uitgevers, te Parijs bijeen, hebben ge protesteerd tegen de onbillijke verde ling van krantenpapier; volgens hen zijn de prijzen zo hoog, dat een krant een weeldeartikel gaat worden. Gen.- majoor Festing, souschef van de staf van Montgomery, heeft een bezoek aan Nederland gebracht; hij was vol lof over de hoge graad van geoefendheid der Nederlandse onderdelen. Kanse lier Adenauer van West-Duitsland is door prof. George Shuster, commissa ris der Ver. Staten in Beieren uitgeno digd voor een bezoek aan de Ver. Sta ten. Duitsland zal aan de geallieerden verzoeken zijn (in de meeste landen ge- confiskeerde) vroegere bezittingen te mogen gebruiken als betaling voor zijn vooroorlogse schulden. Een dergelijk verzoek is al eens afgewezen, omdat men deze bezittingen als herstelbeta lingen van oorlogsschade wenst te be schouwen. Er lopen geruchten dat de premier van Thailand, Phiboel Song gram, door een Thailandse marine-een heid is ontvoerd. De Engelse minis ter Morrison mag een ariikel schrijven in de Russischie Pravda; twee Engelse bladen hebben zich als tegenprestatie bereid verklaard het Russische ant woord af te drukken. Het lijstje van de gelukkigen op deze tweede dag ziet er als volgt uit: De 1000ste bezoekster, mevr. Louisse uit Baarland, kreeg een halve liter eau de cologne; de 1500ste, mevr. Kok uit Goes kreeg een fraaie bloemenvaas; de 2000- ste, mevr. Jobse uit Goes, kreeg een electrische melkkoker; de 2200ste, zr Hamelink uit Goes, kreeg een asbak; de 2400ste was een bezoeker, Adolf Odé, hij kreeg een casette en de 2500ste, mej. Hopmans uit Goes kreeg de geheel ge vulde huisapotheek. De Amerikaanse verkoping ging dit maal om een paar tot manchetknopen verwerkte gouden vijfjes. De heer Ver burg uit Goes was de gelukkige, f73 brachten de sierraden op. Vandaag komt Internationaal Gerechtshof bijeen Vandaag wordt voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag het Britse verzoek behandeld om tussentijdse maatregelen aan te geven die door belde partijen in acht zullen moeten worden genomen, zo lang geen definitieve over eenstemming Is bereikt ln het geschil tussen Perzlë en de Anglo-Iranian Oil Company. In een zeer uitvoerig telegram aan de president van de Rechtbank, prof. J. Basdevant, heeft de Perzische minister van Buitenlandse Zaken de competentie van de Britse regering betwist om een dergeiyk verzoek te doen, daar de Britse regering geen party in het geschil ls. Het zou derhalve buiten de jurisdictie van het Hof vallen ln deze zaak een uitspraak te doen. Sir Erick Becket, juridisch adviseur van de Britse delegatie, heeft tijdens een persconferentie te kennen gegeven, dat, als het Hof tussentijdse maatrege len zou aangeven en deze door de Per zische regering niet zouden worden na gekomen, het een „mogelijke stap" van de Britse regering zou zijn een beroep te doen op de Veiligheidsraad. Of Perzië straks bij de zitting ver tegenwoordigd zal zijn is nog niet be kend. Wel is er een delegatie van drie man in ons land aangekomen, maar de Perzische gezant in Nederland kon niet zeggen wat het doel ls van het bezoek van deze delegatie. TELEGRAM VAN MORRISON. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft in een telegram aan het Britse personeel in Perzië alle nodige maatregelen toegezegd om hen te beschermen, „totdat gij in staat zult zijn het werk normaal voort te zetten". In Teheran is Vrijdag een grote anti- Britse demonstratie gehouden waaraan plm. 10.000 mensen deelnamen. Men drong aan op vervanging van Britse otietechnlci door Russische. Er deden zich geen incidenten voor. In een onderhoud met de Amerikaan se gezant ln Perzië dr Henry Grady, heeft premier Mossadeq gezegd, dat h\j bereid is het parlement te verzoeken de anti-sabotagewet voorlopig niet te be handelen. Grady had n.l. verklaard, dat bjj intrekking van het wetsontwerp En geland zjjn onderdanen mogelQk zou overreden aan het werk te blijven. ZWARE EXPLOSIE IN ENGELSE FABRIEK. Minstens vijf doden. Gisteravond zjjn een aantal dorpjes in Somerset (Eng.) opgeschrikt door een verschrikkelijke ontploffing ln een Kon. wapenfabriek bjj Bridgwater. Na dd ontploffing kon kilometers ver in do omtrek een rookwolk worden waarge nomen. Brokstukken van de fabriek werden In een uitgestrekt gebied gevon den. Minstens vjjf personen zjjn bjj de explosie om het leven gekomen. Meu gelooft dat de explosie zich heeft voor gedaan in het chemische gedeelte. De fabriek ls eigendom van de regering. VERKEERSONGEVAL OP DE RIJKSWEG. Om een wielrijder die plotseling de weg overstak het leven te sparen is gisteravond op de Rijksweg ter hoogte van Djjkwel (Kapelle) de aannemer L. uit Vlissingen met een personenauto de sloot ingereden. De wagen ging over de kop doch de bestuurder en zijn drie medepassagiers, enkele werknemers, kwamen er met de schrik af. De wielrijder, zekere K. uit Kapelle, kwam uit de richting Goes en wilde naar links de Dijkwelse straat inrijden. Hij had, doordat rechts van de weg een vrachtwagen geparkeerd stond, geen goed zicht. Zjjn voorwiel kreeg nog even een tik van de auto. Toepasselijke gevelsteen onthuld. Vrjj'dag werd te Bruinisse ln tegen woordigheid van een aantal genodigden, voornameljjk vooraanstaande personen op landbouwgebied, het landbouwproef- bedrijf „Scheldemonden" officieel ge opend. De voorzitter van de Stichting Proef bedrijven Zeeland, de heer G. van Waes, heette in het bijzonder welkom de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en de heren van Dellen en Kurpershoek, resp. voorzitter en se cretaris van de Stichting Hulpactie Scheldemonden. Hij memoreerde de tot standkoming van het bedrijf en roemde de samenwerking, die hiertoe had ge leid. GEVELSTEEN. De heer van Dellen onthulde daarna de gevelsteen, waarop o.m. het volgen de gedicht voorkomt: Door milde schenkingen kwam dit [bedrijf tot stand, Tot zegen van de boer en welvaart [van het land. Achtereenvolgens spraken daarna de Commissaris der Koningin, de heer de Engelse, inspecteur van de Landbouw te Den Haag, ir Geuze, voorzitter van de Z.L.M., de heer J. Koopman, voor zitter der bedrjjfscommissie, de heer C. Zwagerman, ais oud-Rijkszuivelconsu- lent, de heer Bouwman, als Rijkscon sulent voor de 'boerderjjenbouw, burge meester v. d. Berg van Bruinisse, de heer H. C. van de Zande, als kringvoor zitter van de Z.L.M., ir van Beekom, als hoofd van de Rijks Landbouw Voorlich tingsdienst en de heer Verhagen, na mens de Stichting „Nieuw Walcheren". GESCHENKEN. Door de heren Koopman en Verhagen werd erfbeplanting aangeboden; de heer v. d. Zande bood een elevator en ir Geuze een cambridgerol aan. Na het officiële gedeelte volgde een rondgang over het bedrijf. Een stad met twee longen en een blindedarm In een officieuze raadsvergadering, die Vrjjdagmiddag na de gewone zitting werd gehouden, hebben de Middelburgse raadsleden een blik in de toekomst geworpen. Daarbjj kwam geen koffiedik te pas, maar wei een dubbel uitbrei dingsplan, n.l. het plan „in hoofdzaak" en het plan „in onderdelen". Eerstge noemd plan houdt rekening met de uitbreiding van de stad in de komende eeuw, het plan in onderdelen regelt wat er de eerste 10 tot 16 jaar gebouwd zal kunnen worden. Wanneer dit plan na behandeling in een officiële raads vergadering zal worden goedgekeurd, dan wordt Middelburg een stad met twee longen en een blindedarm. De beide plannen gaan uit van een bebouwde kom, met daaromheen de verschillende uitbreidingen aan alle zjj- den van de stad. In onderdelen bekeken zal de stad er over een jaar of 15 in de buitenwjjken als volgt uitzien, al thans als de raadsleden zich straks met dit plan accoord verklaren. 't ZAND. Een deel van de gronden aan 't Zand, die voor woningbouw bestemd zjjn, wor den binnenkort geëgaliseerd. De lint bebouwing langs de Nieuwe Vllssingse- weg blijft tot de velllngsgebouwen be staan. Vanaf de Veiling tot de Lage- weg komt een open bebouwing, hetgeen betekent, dat waar mogelijk de lintbe bouwing van thans wordt verbroken. Het terrein van de Lageweg af tot de gemeentegrens met Souburg is bestemd tot agrarisch terrein, hetgeen mogelijk is geworden omdat daar in de bezetting tal van woningen zijn afgebroken, die dus niet meer worden herbouwd. De woningbouw komt in hoofdzaak tussen de Nieuwe Vlissingseweg en de Lage weg en wordt verder begrensd door het park „Toorenvliedt". De destijds gepro jecteerde zwemschool blijft in dit plan opgenomen, zolang er geen andere se- rieuse plannen zijn. De bebouwing ten Noorden van de Koudekerkseweg, d.w.z. rond de Herv. Kerk en de Breeweg wordt gesaneerd. DE LONGEN. De eerste long vindt men ten Noor den van het Zanddorp. Het open ter rein tussen dit stadsdeel en de Dom- burgse watergang zal niet worden be- bouivd, doch is geheel bestemd voor de volkstuinen. In de Griffioen blijven ook nog mogelijkheden, want daar zullen nog vier rijen woningen kunnen verrij zen. De tweede long wordt gevormd door het gebied bij de Seisweg, dat ook als agrarisch terrein zal behouden blij ven. Bij „De Sprenck" is nog gelegen heid tot open bebouwing in de geest van de Oostenrijkse woningen. Het is de be doeling om de woningen langs de Noordsingel te handhaven. De Nadorst- weg de blindedarm van Middelburg blijft als woonwijk gehandhaafd. Aan de Oostkant van de stad komen, zoals enkele weken geleden werd meegedeeld, de sportvelden met parkeerterrein en nog enige bebouwing, zodat aansluitend aan Nieuw Middelburg een aanvaard baar geheel wordt verkregen. De tuin grond bij de Veerseweg wordt tot agra risch gebied bestemd. NIEUWE STORTPLAATS. In de buurt van het Klein Industrie terrein is aan het kanaal een terrein aangewezen, om, wanneer Middelburg daartoe financieel bij machte is, een rioolzuiveringsinstaiiatie te bouwen. In het verlengde van dit terrein is een nieuwe stortplaats voor huisvuil en puin geprojecteerd. Het woonwagenkamp blijft aan de Nieuwlandseweg en met uitbreiding der Begraafplaats is even eens rekening gehouden. De Segeer- singel blijft bebouwd zoals thans, doch van verdere bebouwing van Segeersweg en Schroeweg zal geen sprake kunnen zijn. BESPREKING. Na de uiteenzetting over het plan door de directeur van Gemeentewerken, de heer A. J. W. Matthijssen kregen de raadsleden gelegenheid opmerkingen te maken, alvast vooruit-lopend op de de finitieve behandeling. Daarbjj werd o.m. opgemerkt, dat de bestemming van het terrein bij de Melkfabriek tot industrieterrein niet wenselijk moet worden geacht. Wijzi ging hierin te brengen bleek echter practisch ondoenlijk, daar in het uit breidingsplan van 1947, dat is goed gekeurd, dit gebied als zodanig is be stemd. Uit de bespreking bleek verder dat ten Noorden van „De Sprenck" 24 woningen zjjn geprojecteerd. Er werd voorts gepleit voor het behoud van tuingrond, vooral langs de Noordweg. Dit drong temeer, daar tuinderijen, die in dit plan vallen zich niet zouden kun nen uitbreiden, hetgeen als een ernstige belemmering werd gevoeld. Tenslotte kon de heer Matthjjssen nog een verheugende mededeling doen, Bin nen enkele dagen zal de puinpiaats aan de Nieuwlandseweg worden afgesloten, omdat overeenstemming werd bereikt over het storten van pain op de in het uitbreidingsplan aangewezen stort plaats. RAAD LEED AAN SPRAKELOOSHEID In de Middelburgse raadszaal heerste tjjdens de vergadering die voorafging aan de hierboven beschreven officieuze bijeenkomst, een merkwaardige stilte. Men leed bijjkbaar aan sprakeloosheid of verkeerde ln een vacanttestemmlng. want de 12 punten tellende agenda werd binnen 20 minuten afgewerkt. De heren L. J. van 't Westende, A, Flipse, P. Meliefste, mr P. van EmpeJ, B. A. Hesselink en jhr mr T. A. J. W, Schorer waren afwezig. Bjj het begin van de vergadering sprak de burgemeester mr dr N. Bol- kestein ter gelegenheid van de verjaar dag van Prins Bernhard de wens uit, dat Z.K.H. nog lang moge vertoeven temidden van zijn gezin en ons volk. Met applaus stemde de raad met deze woorden in. De eindwjjziging van de begroting 1950 werd vastgesteld, waarbij de bur gemeester hulde bracht aan het ge- meentepersoneel, dat tweemaal tot irj de nacht heeft gewerkt, om op tjjd klaar te zjjn. Het gemeentepersoneel kreeg een vacantietoeslag en medewer king zal worden verleend t.b.v. aankoop schoolmeubelen voor de scholen aan de Gravenstraat en de Verwerjjstraat. Het crediet van f 8000 voor de verbouw van de barak aan het Noordbolwerk t.b.v. de Chr. Landbouwhuishoudschool werd z.h.s. verleend. Ook de gemeenschappe lijke regeling voor de toelating van leerlingen uit andere gemeenten op de openbare scholen werd goedgekeurd. Hetzelfde was het geval met het cre diet voor het egaliseren van terreinen aan 't Zand. Tot slot werd de schade vergoedingsverordening vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer M. Wattel (A.R.) of de terreinen aan de Nieuwe Vlissingseweg, waar men en kele jaren geleden de sportvelden had geprojecteerd, voor egalisatie in aan merking komen. De voorzitter gaf hier op een ontkennend antwoord. De heer A. J. Schot (S.G.P.) vroeg of er van gemeentewege een plank kon worden gelegd over de sloot tussen Kruisweg en Ter Hoogepad, t.b.v. de oudjes van „Ter Hooge". SPONTANE GESTE DER RAADSLEDEN. In een raadsvergadering, die Donder dag a.s. zal worden gehouden, wordt in Middelburg het 100-jarig bestaan van de gemeentewet herdacht. De raadsle den hebben besloten om het presentie geld, dat f7,50 per lid bedraagt, af te staan ten bate van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind".

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1