°nd" de loupe UüM Hdd CYlieuwó uit cle^ romncie Concentratie op één ding gevraagd. Gezworenen - Dijkgraven - Dijkraden. Duizenden voorwerpen, te veel om op te noemen. Het werd hard werken, maar men kwam gereed. 'n VORSTELIJKE DRONK ORANJEBOOM BIER! Walcheren. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Strijd tussen 2 kampioenen. Vrijdag 29 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Geref. Mannen in Bondsdag bijeen. Verwezenlijk het Chr. gezinsleven binnen de huismuren. (Van onze correspondent). Multum non muita. Of vr(j vertaald: zoek uw kracht niet in veel dingen maar geef veel kracht aan één ding. Met dit woord opende ds IJ. van der Zee uit Nieuw-Vennep Woensdag de jaarvergadering van de Bond van Gereformeerde Mannenverenigingen In Den Haag. Zijn in het maatschappelijk leven de mensen van „twaalf ambachten en der tien ongelukken" niet de besten, omdat zij zich in veel dingen hebben bewogen maar eigenlijk niets goed» gedaan heb ben, in het kerkelijk en staatkundig le ven zijn deze mensen even onbruikbaar, meende ds Van der Zee. Helaas, het merendeel van het kerk volk zoekt het in de vele dingen. Men leeit ook godsdienstig min of meer voor eigen genoegen en plukt dan eens hier, dan eens daar wat. Deze oppervlakkige en in wezen egoïstische leerwijze, wordt door de Heilige Schrift ondubbelzinnig veroordeeld. Niet de interesse voor vele dingen maar de concentratie op één ding moet gezocht worden. Ziehier wat volgens ds Van der Zee ook gezocht moet worden op de Man- nenvereniging. Het éne ding daar is het onderzoeken van de openbaring Gods, het steeds meer leren kennen van Zijn Woord over het mensenleven. Dan wordt het vele vanzelf verkregen. Gereformeerd, gezinsleven. Op deze bondsdag deed zich het merk waardige feit voor, dat de redevoerin gen van de vier sprekers reeds opgeno men waren in het Gereformeerd Man nenblad, dat vóór de vergadering ver- «chenen was. Zodat de aanwezigen het gesprokene in hun orgaan konden vol gen. Ds L. Hoorweg te Haarlem sprak over „Gereformeerd gezinsleven". Hij herin nerde aan de jeugd-enquête, enige jaren geleden gehouden door het sociologisch instituut van „Kerk en Wereld". Uit deze enquête is gebleken welk een be houdende kracht er van het Gerefor meerd gezinsleven uitgaat. Of dat zo zal blijven, betwijfelde ds Hoorweg sterk. Op allerlei manieren wordt het gezinsleven aangetast. Het gaat er nu om, dat de ouders zoveel mo gelijk op hun hoede zijn de gezinsbano te bewaren en het christelijk leven bin nen de huismuren te verwezenlijken. Daartoe gaf ds Hoorweg een aantal wenken. H(j besloot met erop te wijzen, dat bij alle problemen twee dingen on veranderd blijven, namelijk de roeping (om het gezin te laten beantwoorden aan de eisen van God) en het wezen van het gezin (als eigen schepping Gods). De spreker zag zich na het houden van zijn rede bedolven onder massa schriftelijk gestelde vragen. Hetgeen niet verbazingwekkend is. Op een actueel onderwerp, behandeld voor een volle zaal mannen en vaders, komen automatisch de pennen los. Aan beantwoording viel niet te den ken; ds Hoorweg bepaalde zich tot het sorteren der vragen en het wegnemen van enkele misverstanden. In het bonds orgaan zullen deze vragen verder wor den beantwoord. Intussen luisterden de aanwezigen naar een toespraak van ds W. Rehmann te Aken, die met de heer Fr. Otte, voor de derde maal een bondsdag in Neder land bijwoonde. Pfarrer Rehmann ver telde iets over de vooruitgang van de Miannerarbeit in Duitsland, een verblij dend teken in de Duitse kerk. Voorts verwees hij naai- het evenement in de kerk van ons buurland: de Kirchentag, welke in Juli te Berlijn wordt gehouden. Namens de Herv. Mannenorganisatie „In dienst der Kerk" voerde de heer A. de Lange uit Woerden het woord, namens de Herv. Mannenbond op G.G. ds P. Bouw uit Ridderkerk. De heer W. G. Tibben uit Dedemsvaart sprak als hoofdbestuurslid van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege". Overige sprekers. De redenaars in de middagvergade ring, ds G. Toornvliet, studentenpredi kant te Leiden en ds J. Attema te 's-Gravenhage-Oost hadden beiden een onderwerp, dat in het teken van opwek king stond. Wel waren het niet enkel opgewekte geluiden, die ds Toornvliet deed horen. Hij schilderde het weinig vrolijke toe komstbeeld van de kerke Christi, al thans naar het uiterlijk; in werkelijk heid is leven in het licht van Christus' wederkomst een heerlijke zaak. Wij wachten niet op het luiden van de doodsklok over de wereld, wij hunkeren naar de geluiden, die gepaard gaan met de invasie van Christus. Ds Attema wekte de bondsleden op om vurig van geest te zijn. Dat is nog wat anders dan een soort opgeschroefd enthousiasme, want die vurigheid van geest behoort als permanente warmte bron de Heilige Geest te hebben. Huishoudelijke vergadering. In de huishoudelijke vergadering de avond tevoren gehouden, waren de jaar verslagen van de secretaris, de heer J. Stellingwerf uit Leeuwarden en de pen ningmeester, de heer M. v. d. Ven uit Rotterdam goedgekeurd en uitte men zijn waardering voor het werk van de leider van het bondsbureau, de heer Andr. Span uit Huis ter Heide. Met leedwezen moest geconstateerd worden, dat de vorig jaar uitgevoerde contributieverhoging van één cent pei week verschillende verenigingen, vooral in het Noorden een argument gaf om te bedanken voor de organisatie. Volgend jaar hoopt men de Bondsdag te houden in Assen. De HAAK-IN expositie te Goes. Achter ln Zaal Krijger op het podium zat gisterochtend een Drents boerinne tje tussen een Poolse boer en een kaptein der Koopvaardij. Ze blikte met poppenogen de grote zaal ln, waar getimmerd en gezaagd werd en waar schil ders met vaardige hand de kwast hanteerden. Ze zei niet veel, dat Drentse vrouwtje, net zo min als haar boerenzusje uit Kruiningen maar je kon aan haar gezicht zien, dat ze het nog een echte chaos vond. 't Valt ook iüet mee, als pep van Koninklijke huize zo maar in dat geroezemoes te zitten. Maar gisteravond voelde ze zich, met haar lotgenootjes meer op haar gemak. Want toen was de Haak-In- tentoonstelling gereed en konden de kijkers haar op hun gemak bewon deren. Al de veelbesproken en be luisterde, vaak zo wonderlijke giften zijn er, zoals de fraaie scheepsmodel len en de vliegtuigmodellen, de tram wagen van de H.T.M. en de bus van de Gelderse. Techniek, bouwkunde, scheepvaart en handel hebben elkaar de arm gereikt om het monster kan ker te helpen bestrijden. Men raakt niet uitgekeken op deze expositie, die over twee zalen moest worden verdeeld. Bij het binnentre den van de met bloemen en palmen versierde zaal vindt men allereerst een stand van de fa. Gebrs. Duvekot te Goes. Verder gaande ziet men een uitstekend verzorgde stand van het souvenirhuis De Maan uit Middel burg. Dan volgt de stand van Het Zeeuwsche Dagblad en de (Ingez. mededeling, advert.) HiËk en over de grenzen Op New Foundland woedt sinds drie dagen een bosbrand. Honderden kilo meters bos zijn reeds verbrand. Een Duits gerechtshof te Stuttgart heeft de voormalige SS-sergeant Otto Eichler tot drie jaar en een maand dwangarbeid veroordeeld. De misdadi ger i3 in tachtig gevallen betrokken geweest bij het vermoorden van Rus sische commissarissen. De Spaanse luitenant-kolonel Amon Montero is in totaal tot 560 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij heeft 56 maal militaire motorrijtuigen na de Spaanse burgeroorlog frauduleus ver kocht. Op Amerikaans bevel worden reeds enige tijd in Duitsland 35 spoorwagons met exportzendingen voor joego-Slavië, Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije vastgehouden. De Zwitserse Bondsraad heeft het ministerie van defensie gemachtigd 36 lichte pantserwagens uit de geallieerde «urplusvoorraden te kopen. De vastende Fakir Bumah heeft te Rome het wereldrecord vasten gebroken door precies 60 dagen zonder voedsel in een verzegelde glazen kist te ver blijven. Een schrijfmachine voor muziek is uitgevonden door een 34-jarige oorlogs weduwe te Londen. Volgens de Britse Bond van Musici .kan deze schrijfma chine een revolutie teweeg brengen in de wereld van het muziekschrift. Na bjjna tien jaar zullen weer Ja- Eanse vrachtschepen op Amerikaanse avens gaan varen. De Bond van Bloembollenhandelaren heeft in een adres de leden van de Tweede Kamer verzocht het wetsont werp toezicht credietwezen in de hui dige vorm niet te aanvaarden. Tot 12 jaar met aftrek is gisteroch tend veroordeeld de 31-jarige landar beider E. P. uit Toxholde (Gr.), die eind December zijn a.s. schoonvader neerstak en diens broer ernstig ver wondde. Benoemingen waterschappen. Bij K.B. zijn benoemd tot gezworene van: het waterschap Hertogin-Hedwige- polder: A. P. E. Staal te Graauw (gem. Graauw en Langendam); de Melopolde-: P. J. Boënne te Graauw (gem. Graauw en Langendam), uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den; de Adriana-Johannapolder: H. G. der Weduwen te Dreischor; Tot dijkgraaf van het waterschap Oud-Wolphaartsdijk: J. Goetheer te Woipharastdijk m.i.v. 12 April j.l. tot plaatsverv. van de Dijkgraaf van het waterschap Grote en Kleine Isabel la A. R. van de Vijver te Philippine; tot gezworene van de Soelekerkepol- der P. D. Remijnse te Kamperland (ge meente Wissekerke), Tot gezworenen van het waterschap Het Vrije van Sluis: A. J. Cambier te Breskens en P. J. F. van Hijfte te IJzen- dijke. Voorts is aan J. L. Kloet te Wol- phaartsdijk ontslag verleend als gezwo rene van de Westerlandpolder en aan A. J. Lindenbergh te Kruiningen ont slag verleend als dijkgraaf van het wa terschap Kruiningen. Benoemd tot gezworene van het wa terschap Nieuw-Bommenede, M. D. van der Bijl te Zonnemaire en tot lid van het bestuur van het waterschap Stop peldijk c.a. W. P. J. Staal te Vogel waarde, beiden m.i.v. 1 Augustus 1951. Benoemd tot gezworne van: de Buitenpolders van Nisse: Jan Boonman Dz. te Nisse l-8-'50; tot bestuurslid van waterschap Hul ster en Axeler Ambacht O. J. E. Ver- haegen te Westdorp 1-8-50 en Fr. van Hoeve te Axel (nieuw) l-8-'50; tot gezworene van het waterschap Noordgouwe L. J. Dalebout te Noord- gouwe (nieuw) 20-4-'51; tot gezworene van de Frederikspol- der A. C. Markusse te Kortgene l-8-'50. tot gezworene van de Cal. Jacoba- polder H. J. de Kam te Wissekerke 1-8- '51; tot gezworene van de Willem Hl pol der Joz. Scheele Jansz. te Axel l-8-'51; tot gezworene van de Cal. pold. Kleine Huissens F. de Koeijer te Zaamslag l-8-'51; tot gezworene van de Vlooswjjkpolder P. Dieleman Mz te Hoek l-8-'51. tot gezworene van de Zaamslagpolder Cornelis van Hoeve te Zaamslag l-8-'51 tot plaatsvervanger van de.dijkgraaf van de Ghellinkpolder Francois Ra- mondt te Sas van Gent. Dijkgraven. Tot dijkgraaf van de cal Jacobapol- der: L. P. Wisse te Wissekerke. Tot dijkgraaf van de Cal. Kleine (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON door G. P. BAKKER. 52) o— Weer klonk de fanfare. Saxon stond te wachten op de brug, zijn athletische gestalte hoog opge richt, Hij keek naar de groep offi cieren en een glimlach vloog even over zijn gelaat. Als ze eens wis ten dacht h(j. Een jonge vaandrig keek naar hem met een gloeiend gelaat. Hij zag hem ln de ogen. Maar hij moest zijn ge dachten bij de strijd bepalen. Hij wil de zijn vrienden het genot der over winning bezorgen. De fanfare schetterde. De stem van de heraut schalde over de kampplaats. Niemand verscheen. „Kolonel," zei de vaandrig met blozende wangen. „Ik wou dat ik het kon." „Maar ik zal het doen," klonk een vrolijke stem. „Zo'n tegenpartij vind ja niet elke dag, al is hij dan ook een gewone ruiter." De hopman was een grote, brede knaap, bijna even lang als Saxon, met een prettig gezicht. Hij trad naar voren. Hij deed zijn sjerp en zwaard af, trok zijn laarzen uit, zijn uniform jas. De heraut riep: „Hopman Von Felsen neemt de uit daging aan." „Hoera", brulden soldeniers en of ficieren. De kolonel knikte goedkeu rend. „Dat mag ik", zei hij. „Lichaams kracht is niet aan rang gebonden. Baron Von Felsen is 'n kerel, een soldaat naar mijn hart." Saxon wachtte hem op, keek hem aan en dacht: „Hij kon een jongere broer van mij zijn." „Hopman", zei hij. „Het is mij een grote eer", en reikte hem aarzelend de hand. De ander greep die dadelijk en beiden drukten zo stevig, dat de vingers wit werden. Tegelijk lieten ze los en lachten. Daarna grepen ze elkaar om de middel. Ze stonden lijf aan lijf. Alle spieren waren gespannen. Ze drukten met al hun krachten. Het was een strijd van twee reuzen, een zuivere krachtproef. Ademloos keken de toeschouwers naar de stille kamp. Langzaam ont spanden zich de spieren van de hop man. Hij wankelde. Zijn armen vielen machteloos langs zijn lichaam. Saxon nam hem op, droeg hem veilig over de brug en zette hem neer op een stoel bij de groep officieren. „Hier is de dapperste en flinkste kerel, die ik ooit heb ontmoet", kwam zacht over zijn lippen. Toen ging hij terug, wankelde en zou gevallen zijn als de kurassiers niet snel waren toe geschoten om hem te ondersteunen. Ze namen hem juichend en zingend op de schouders en droegen hem in triomf naar de grote tent van mooie Floor. En telkens klonk weer hun lied: - Wie is de sterkste ruiter in heel het Duitse land, In Brandenburg, in Saksenland En aan de waterkant. HOOFDSTUK XXII. Het feest in de tent van mooie Floor was in volle gang. Het vierde peleton van Montecuculi's kurassiers zat om een lange tafel en het bier stroomde. Saxon zat op de ereplaats tussen de fa. Oosterbaan Le Cointre. Daar naast bevindt zich het moderne rad van avonthuur, waaraan de Goese winkeliers eer hebben behaald. Old England, het herenmodemagazijn van Middelburg, toont U de nieuwste stof fen evenals het daarnaast exposeren de Modehuis Dominicus uit Goes. Voorts heeft reclame Etalagebureau Weidner hier een uitstekend verzorg de stand. In het midden van de zaal kan men het vele fraais bewonderen, dat door techniek, handel, scheep vaart, leger, vloot en luchtmacht, transport en de voedingsbedrijven bijeen is gebracht. Prachtige staaltjes van modelbouwkunst staan hier opge steld en menige knaap die van han denarbeid houdt zal staan watertan den. In de nevenzaal staan de voorwer pen, die in alle verscheidenheid voor de microfoon zijn gebracht door kleu terscholen, ziekenhuizen, industrie en handel, de P.T.T. enfin, te veel om op te noemen. Speciale vermelding ver dient zeker de stand van de glasbla zerij uit Amsterdam, waar men met veardige hand in een oogwenk tijds sierlijke zwanen en andere kunstvoor- pen vervaardigt, de stand van de Am bachtsschool te Goes en niet 't minst de stand van 't Kon. Wilhelminafonds zelf, waar men gaarne uw giften af wacht. DE LETTERS IN HET BOEK. In artikel twee van onze Ned. Ge loofsbelijdenis staat een prachtig ar tikel over de schepping, onderhouding en regering der gehele wereld door God. Daar lezen wij o.m. van „Over mits dezelve voor onze ogen is als een schoon boek, waarin alle schepselen, grote en kleine, gelijk letteren zijn, die ons de onzienlijke dingen Gods geven te aanschouwen, n.l. Zijn eeuwi ge kracht en goddelijkheid." Dit is taal, die wij vaak vergeten, omdat wij in dit boek veel te weinig lezen. Als wij langs een korenveld lopen of de koeien in de wei zien grazen, zijn wij geneigd te zeggen, dat het voor de boer een goed jaar zal worden of dat hij puike beesten heeft. Maar hoe vaak komen ons de regels van Psalm 65 in gedachten over de met velden bedekte kudden en de van zwaarte schuddende korenhalmen, die niet alleen het zweet van de land man lonen, maar die, elk on hun wijze, juichen en GODS EER UIT HET STOF DOEN OPKLINKEN? Wij zullen uoor deze dingen weer veel meer oog moeten krijgen. Dat wij ons met allerlei zekerheden om ringen, ook wat het leven in de land bouw betreft, is best. Maar wij mogen nooit vergeten, dat het God is, Die de vruchtbaarheid en de toasdom geeft. Dat al die „doodgewone" dingen als tarwe en gerst, als koeien en schapen, beschreven staan in het Boek der Schepping en dat wij daarin alleen maar kunnen lezen, wanneer wij God als de Auteur erkennen. T. Volgende week Donderdag interpellatie-W agenaar. De Tweede Kamer heeft gisteren, overeenkomstig het voorstel van de voorzitter besloten, de interpellatie van de heer Wagenaar (C.P.N.) over de huidige regeringspolitlek ten aanzien van het Verre Oosten te doen houden op Donderdag 5 Juli te één uur. wachtmeester en de korporaal. Zijn vijf gouden rijders had hij ontvangen en hij had een vat Hamburger bier laten aanrukken en dat op een schraag naast hem stond en waaruit een knappe roodarmige helpster van Floor de kruiken geregeld vol tapte. De wachtmeester had enige vrien delijke woorden aan de recruut ge wijd, die met hoera's en het slaan van de zware sabels op de tafel waren ontvangen. Daarna waren de kuras siers begonnen liedjes te zingen, eerst grappige, toen gortige en ten slotte sentimentele. Bij het schone lied: Moeder ik zal het nooit, neen nooit [vergeten Hoe 'k aan uw zachte boezem heb [gerust, Toen ik nog klein was met een rein [geweten En u mij teder hebt in slaap gekust, zat zelfs de oude wachtmeester met zijn grote snor droef voorover gebo gen en pinkte een traan weg. Menig glas bier had de weg gevonden door zijn keelgat. „Kom, wachtmeester, moed hou den", troostte Willem. „Moed, Willem. Moed heb ik ge noeg, maar het ergste is, dat ik nooit een moeder heb gehad. Ik ben een eenzame vondeling." „En de kruiken zijn leeg", zei de korporaal. „Nog eens inschenken", zei Saxon tegen dikke Marie. De stemming werd weer vrolijker. „Een gelukkige dag", pochte Olivier. „Dertien daalders verdiend, gewon nen door verstand en gewonnen door kracht." (Wordt vervolgd.) Huissenspolder: Martinus Dieleman te Zaamslag. Tot dijkgraaf van de Valkenissepol- der: W. G. van Nieuwenhuijzen te Waarde. Tot dijkgraaf van de Willem III pol der: Abraham Koster te Zaamslag. Tot dijkgraaf van de Oude Eglantier: K. M. Steendijk te Axel. Tot plv. dijkgraaf van de Oude Eglan- tierpolder: Jan van Hoeve Lz. te Axel. Tot dijkgraaf van Stroodorpepolder: J. den Hamer te Terneuzen. Tot dijkgraaf van de Mortierepolder: Jac. Durink te Nw- en St. Joosland. Tot plv. van de dijkgraaf van de Mor tierepolder: Joos Dingemanse te Nw- en St. Joosland. Tot dijkgraaf van de polder Catha- rina: Jan Koster Wz. te Vogelwaarde. Tot dijkgraaf van de Zaamslagpolder: Karei de Koeijer te Zaamslag. Dijkraad. Benoemd tot lid van de Dijkraad voor de waterkering van de/het: Cal. waterschap Bruinisse: A. S. van Hoeve te Oosterland; L. Stouten te Oosterland; C. M. Zeijler te Ooster land; als vertegenwoordigers van het waterschap Ooster- en Sir Jansland. Cal. polders Onrust c.a.: L. J. Wisse te Wissekerke en I. J. Karelse te Wis sekerke, beiden als vertegenwoordigers van de Cal. Onrustpolder. Cal. Jonkvrouw Annapolder: M. J. Vogelaar te Colijnsplaat en J. D. Ver burg te Wissekerke, beiden als verte genwoordigers van de Cal. Jonkvrouw- Annapolder. Cal. Leendert Abrahampolder: I. L. J. van der Maas te Kats; M. Tazelaar Dz. te Kats; C. J. J. van Arenthals te Kort gene allen als vertegenwoordigers van de Cal. Leendert Abrahampolder. Cal. polders Onrust c.a.: Jan Leen- dertse Jz. te Kamperland, als vertegen woordiger van de Rippolder. Cal. Burgh- en Westlandpolder: Jo- han Jan Dalebout te Burgh, als verte genwoordiger van de Cal. Burgh- en Westlandpolder, Cal. waterschap Walzoorden: J. A. M. Staal te Hontenisse, als vertegenwoor diger van de Kruispolder. Cal. polders Onrust c.a.: C. J. Schip pers te Wissekerke, als vertegenwoor diger van de Heer Janspolder. Cal. Vlietepolder: A. P. Dieleman te Wissekerke, J. C. van den Berg te Wis sekerke; A. J. Dieleman te Wissekerke, allen als vertegenwoordigers van de cal. Vlietepolder. Cal. Borsselepolder: L. de Winter te Borssele, als vertegenwoordiger van de Cal. Borsselepolder. Cal. Nieuw-Neuzenpolder: P. Diele man Mz. te Hoek, als vertegenwoordi ger van de Vlooswijkpolder, AFGEVAARDIGDEN UITWATERINGSWATERSCHAPPEN. Sluis in de Piet: M. Janse te Wol- phaartsdijk als afgev. van de Wester landpolder. Stoppeldijk c.a.: H, A. A. Baron Col- lot d'Escury en A. H. Verschueren, als afgev. van het waterschap Hengst en Rummersdijk. Hulster- en Axeler-Ambacht: F. P. de Kubber te Terneuzen; C. A. de Kraker te Zaamslag, beiden als afgev. van de Groote Huissenspolder. Hulster- en Axeler-AmbachtA, Wol- fert te Hoek, als afgev. van de Vloos wijkpolder. N.S. leggen speciale rijwiel- treinen in. Voor vacantiegangers Is het van be lang te weten, dat hun rijwielen, die zij per trein wensen te verzenden, van 29 Juni tot en met 1 September voorna melijk met speciale rijwleltrelnen zul len worden vervoerd. Wil men verzekerd zijn van verzen ding in de loop van de nacht, volgende op de dag van aanbieding, dan moeten de rijwielen om uiterlijk 20.00 uur doch liefst vroeger ten vervoer aan de station» worden aangeboden. Cursus voor aannemers en bouwkundig opzichters. Reeds twee jaar lang wordt in het gebouw der Technische school te Mid delburg een cursus gegeven voor aan nemers en bouwkundig opzichters. De duur van deze cursus is 3 jaar. Ze wordt gegeven onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Bond van Aannemerspatroons en het Bestuur der Ver. „De Ambachtsschool" te Middelburg. Deze cursus voorziet in een lang ge voelde behoefte, daar voor het volgen van een dergelijke cursus de leerlin gen waren aangewezen op de bestaan de cursus te Bergen op Zoom. Dit le verde voor vele Zeeuwse cursisten, speciaal uit Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen, groot bezwaar. De leerstof, welke wordt behandeld, voldoet geheel aan de eisen, gesteld door de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, en staat onder toezicht van een Regionale Commissie van Toezicht. Voor onze Provincie is het van groot belang, dat deze cursus bestaat, daar velen hierdoor de gelegenheid krijgen met zo weinig mogelijk kos ten zich een betere positie te verwer ven. Hoewel het oorspronkelijk in de be doeling lag telkens om de 3 jaar met een eerste klasse te beginnen, is het echter nodig gebleken dit reeds na 2 jaar te doen, zodat thans de mogelijk heid is geschapen om met ingang van 1 September a.s. met een nieuwe le klasse te beginnen. Zeeuwse graanhandelaren vierden 35-jarig bestaan van hun vereniging De Vereniging van Handelaren in Granen, Zaden en Peulvruchten in de Provincie Zeeland, hield dezer dagen haar jaarvergadering in Hotel de Ko renbeurs te Kortgene. Tevens werd het 5-jarig bestaan der vereniging herdacht. Voorzitter C. Duvekot Lzn. opende de vergadering, waarvoor veel belangstelling bestond. Spr. acht te verschillende maatregelen, welke de minister voor het bedrijfsleven overweegt, funest. Bij acclamatie werden herkozen tot bestuursleden: P. Klouwers te Ter neuzen, J. Balkenende te Biezelinge en J. Cappon te Axel. De kas werd gecontroleerd en in orde bevonden. De financiële toestand van de ver eniging is goed te noemen. Tijdens het hierna gehouden diner werd het woord gevoerd door de af gevaardigden van de gewestelijke af delingen. Aan het eind van de ver gadering verklaarde de heer L. D. van Damme te Kortgene het toe te jui chen, dat de jaarvergadering op Noord-Beveland werd gehouden. MIDDELBURG. Hoofdstraat krijgt betere trottoirs. Op enkele plaatsen, waar nog niet gebouwd is, ontbraken in de Lange Delft de trottoirs. Hierin komt nu ver betering, want men is begonnen met ook bij de lege plekken de trottoirs door te trekken, waardoor ook dit deel van het herstel van de binnenstad bin nenkort zal zijn voltooid. Verpleegsters slaagden. Voor het staatsdiploma verpleegster slaagden in het Gasthuis de dames Burggraaf, Keizer, van de Voorde, van der Linde, Kögeler en Jobse. Eén der candidaten moest worden afgewezen. Défilé voor Kolonel Pluym. I.v.m. het feit, dat de inspecteur der Mil. Administratie, de Kolonel W. J. Pluym eervol ontslag uit de militaire dienst ls verleend, heeft hij Woensdag middag afscheid genomen van de C.O. A.K. De leerlingen defileerden voor de kolonel en de staf van de C.O.A.K. die opgesteld stonden voor het stadhuis aan de Markt. De troep maakte met de tamboers en hoornbrazers nog een mars door de stad. C.J.B.T.B. vergaderde. Dinsdagavond kwam de O.J.B.T.B., afdeling Middelburg, bijeen onder voor zitterschap van de heer J. Nijsae, Op deze vergadering sprak de heer T. Stol, leraar C.L.W.S., over het on derwerp: „Expert van land- en tuln- bouwgewassen". Hij schetste het ontstaan en de ont wikkeling van de export tot 1940 en daarna. De heer Stol wees erop, van welk groot belang de export thans voor ons land ls. Tenslotte besprak hij de economische samenwerking ln Benelux» verband en ln de West-Europese Unie. Na de pauze werden nog enkele huis houdelijke zaken afgehandeld, waarna de heer Stol voorging ln gebed. 100-Jarig bestaan Gemeentewet. De gemeenteraad ls opnieuw bijeen geroepen tegen Donderdag 5 Juli a.s.| 's avonds om 7 uur. Dan zal ln een spe ciale raadszitting het 100-Jarlg bestaan van de Gemeentewet worden herdacht. Voetbalwedstrijd, Woensdagavond werd op het S.V.Z. Sportterrein aan 't Zand een voetbal wedstrijd gespeeld tussen elftallen van Boele en van Eesteren en de P.Z.C. De P.Z.C. won met 42. (Rust 12). VLISSINGEN. 100 jaar gemeentewet. Op 5 Juli zal ook de Vlissingse raad des avonds om half acht bijeen komen in een bijzondere zitting, die gewijd zal zijn aan de 100-jarige her denking van de invoering van de Ge meentewet. SOUBURG. Concert. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal door de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" hedenavond om 8 uur een concert wor den gegeven ln de tent op het Oranje- plein. VEERE. Nieuwe melodieën op de toren. Vanaf hedenmorgen zijn de melodieën van het voorspel op het hele en halve uur weer veranderd. Op het hele uur staat thans het be kende koraal: „Heer, blijf bij mij", en op het halve uur: „Alle man van Neer- lands stam". (Ingez. mededeling, adv.) U znlt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. Nederlaag-wedstrijden In Nieuwdorp zullen twee kampioe nen, van de le en de 2e klasse, elkaar voor het eerst ontmoeten wat ook als een voorproef gezien kan worden voor de komende competitie. Het zal voor Serooskerke ecliter niet meevallen om Nieuwdorp op eigen terrein te verslaan. Ook het 2e elftal van de gasten zal het niet gemakkelijk krijgen om een overwinning in de wacht te slepen. Wemeldinge, dat wei goede dagen gekend heeft, maar de laatste jaren ver is afgegleden, gaat een bezoek brengen aan Hoek. Zij zullen deze kampioenen van Z. Vlaanderen zeker niet moeten onderschatten. De kansen voo: Cort- gene zijn in Veere veei groter evenals die van Vrouwenpolder, die de reserves der gastheren weinig kansen zullen bie den. In Krabbendijke zal men met veel spanning de komende strijd met Yer- seke tegemoet zien, een strijd die de gastheren overigens nog niet hebben gewonnen. De reserves van Corlgene .moeten ook ditmaal berekend zijn op een nederlaag tegen de Bevelanders. Wedstrijd-programma voor 30 Juni. Nederlaag-wedstrijden: Nieuwdorp I Serooskerke I; Nieuwdorp IISeroos kerke II; Hoek IWemeldinge I; Vecrc Cortgene I; Veere HV.S.C. I; Mevo IBurgh I; Krabbendijke 1 Yerseke I; Cortgene IIBevelanders I. Vriendschappelijke wedstrijden: Krab bendijke II—Yerseke II; A.Z.V.V I— Tern. Boys I; Driewegen IIJeugdclf- tal Corn. Boys; Driewegen I— Corn. Boys H; Arnemuiden IOostburg I; Hoek HWemeldinge IL

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2