de loupe CYlieuwó uitrovincie C»B»T»B» in Zeeland groeit lang zaam maar zeker» "'t INSCHRIJVINGSFORMULIER Walcheren. Zuid-Beveland. Schouwen-Duiveland. Zeeuwsch-Vlaanderen. et»! Staking bij de Belgische posterijen. Hiermee geef ik me op als abonné op het .ZEEUWSCH DAGBLAD" betalen Donderdag 28 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Bijna f 47.500 voor onderhoud wegen. G«d. Staten hebben besloten, met In achtneming van het Wegenonderhouds- besluit de navolgende bijdragen toe te (rennen over het onderhoudsjaar 1950 Voor de volgende wegen of wegvakken: Voor de weg Zierikzee—Brouwersha ven f2126.—; voor de weg Zierikzee— Westen Schouwen f4894.—; weg Tho- janScherpenisse f 1092.weg Scher- penisseSt. Maartensdijk f 1600. Weg KortgeneColijnsplaat f 1140. weg KortgeneWissekerke f 1044. weg GoesKatse Veer f 1112.—; weg ltapelleWemeldinge f348; weg Yer- geke naar Rijksweg door Zuid-Beveland <330; 's-HeerenhoekLewedorp f168; 'g-GravenpolderOvezande f 540; Ove- aande—Driewegen f 244; Borssele— 'g-Heerenhoek f 358; 's-Heerenhoek— Heinkenszand f 876; Heinkenszand frendskerke f 418; MiddelburgVee re 1158; DomburgWestkapelle f1226; WestkapelleZoutelande f848; Zoute- landeBiggekerke f 650; Biggekerke Koudekerke f 522; KoudekerkeMid delburg f 658; KoudekerkeVlissingen f 622; Middelburg—West Souburg— Vlissingen f 1302; Terneuzen—Axel <1768; Zuiddorpe—KoewachtSt. Jan- gteen f 2324; Middelburg—Domburg 1510; Rijwielpad ZoutelandeVlissin gen f 171.50. In totaal wordt aan bijdragen toege kend voor een bedrag van f 47.457.50. Vacantietoeslag Prov. personeel. G.S. stellen aan de Prov. Staten voor overeenkomstig de rijksregeling aan het personeel in dienst van de provincie een vacantietoeslag uit te betalen van 2 van het bruto loon met een maximum van f 50. Examens Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf in Zeeland. Van 23 tot en met 27 Juli a.s. zal in Zeeland op drie plaatsen het examen voor de leerlingen van het leerlingstel sel worden afgenomen en wel te Zierik- gee, Terneuzen en Middelburg. Opgeroepen zijn in totaal 61 leerlin gen timmeren en 4 leerlingen metselen. De examencommissies worden ge vormd uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven (werknemers en werkge vers), het nijverheidsonderwijs en de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De volgend» presonen zijn bij de Mi nister van Onderwijs voorgedragen als lid van de examencommissies: Voor fcierikzee: W. Hack, dir. N.O.; J. Rog geband, werkgever; J. de Muynck, werknemer. Voor Terneuzen: M. 't Gil de, leraar N.O.; S. J. Mielen, werkge ver; J. Boot, werknemer; A. de Nie, namens leerlingstelsel „Zeeland". Voor Middelburg: P. Wilschut, leraad N.O.; J. Verhage, werkgever; W. Walraven, werknemer. Secretaris der examencommissies is Th. de Waal, controleur leerlingstelsel rayon Zeeland te Middelburg. Chr. Plattelandsvrouwen uit Walcheren bijeen. Dezer dagen vergaderde de Chr. Plattelandsvrouwen uit Walcheren te Middelburg. Nadat de presidente de vergadering geopend had, heette zij tllen hartelijk welkom. Voorts sprak Ds J. v. d. Berg, Geref. predikant van Souburg, over „Onze levenshouding in onze tijd". Deze boeiende en zeer leerzame lezing werd met grote aan dacht gevolgd. Daarna werd het ver slag voor gelezen door mevr. Aar- noutse-v. Sparrentak van Koudekerke over de Bondsdag in Assen op 31 Mei J.l. Ds J. v. d. Berg eindigde met dankgebed. De „Tromp" in Vlissingen, Dinsdag in de late namiddag is Hr Ms lichte kruiser „Tromp" in de Vlissingse Buitenhaven aangekomen met aan boord de commandant van smaldeel V, Schout bij Nacht A. de Booy. Nadat de officier van piket zich aan boord had begeven om de Schout bij Nacht na mens de commandant maritieme midde len Vlissingen te begroeten, verliet Schout bij Nacht De Booy het schip voor een bezoek aan de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland te Middelburg. Daarna bracht jhr de Ca- sembroot een tegenbezoek. Hij werd te zamen met een groep andere autoritei ten ontvangen aan boord van Hr Ms „Heemskerck. De „Tromp" zal van daag uit Vlissingen vertrekken. MIDDELBURG. Van de wal in de kade. Gistermorgen reed een vrachtauto geladen met benzinevaten bij het wegrijden op de Turfkaai bijna in de kade. De auto bleef juist op het randje hangen, waardoor een duik in het zilte nat werd voorkomen. De be stuurder kwam met de schrik vrij en de auto kon na gelost te zijn, weer op de kade worden gezet. Festiviteiten voor morgen. I.v.m. de 40ste verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, zullen door de Kon Ver. „Uit het VolkVoor het Volk' enige feestelijkheden worden georgani seerd. Gisteren maakten wij reeds mel ding van een concert, dat van 7.308.30 uur op de Markt wordt gegeven door het Middelburgs muziekcorps o.l.v. de heer P. de Rooy. Van 8.309.15 uur geeft de korfbalvereniging „Swift" op de Markt een demonstratie-korfbalwed- «trijd. De Chr. muziekvereniging „ONDA" o.l.v. de heer J. C. F. van Ka mer geeft daarna tot 10.15 uur een con cert op de Markt, waarna „ONDA" en het Tamboers- en Pijperscorps „Julia na" een fakkeloptocht houden, waarbij de volgende route wordt gelopen Markt, Langeviele, Houttuinen, Seis dam, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt, Lange Delft, St. Janstr., Turf kaai, Londense kaai, Nieuwstraat, Kor te Delft, Dam, Molstraat, Spanjaardstr.. Balans, Wagenaarstr., Hofplein, Lange Noordstr., Blindenhoek, Bogardstraat, Korte Burg, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt. vlissingen. Wachtverbod Stationsplein. Aangezien herhaaldelijk verkeersop ttoppingen ontstaan op 't Stationsplein te Vlissingen, omdat autobestuurders hun wagens voor of nabij het station laten staan, hebben G.S., na een ver zoek van B, en W. te Vlissingen beslo ten een wachtverbod in te stellen voor het noordelijke gedeelte van het Sta tionsplein (Prins Hendrikweg). koudekerke. Contactavond Ambonezen. Met het doel om te komen tot op richting van een commissie voor ont spanning voor de te Koudekerke ver blijvende Ambonezen werd dezer dagen met een groot aantal genodigden een bijeenkomst belegd in het gemeentehuis o.l.v. burgemeester Dregmans. Contac ten zijn er reeds gelegd. Ds L. D, van Dijl deelde mede, dat hü reeds met de Pandila (godsdienstonderwijzer met ak te) een onderhoud heeft gehad. De Pan- dita verzorgd de geestelijke verzorging in de kampen. De Hervormde kerk heeft het doopbekken en het Avond- maalstel ter beschikking van de Am bonezen gesteld. Kleding, lectuur, speel goed, recreatiemiddelen zijn hard no dig. Tenslotte deelde de heer van Box tel, kampleider te Vlissingen en te Kou dekerke, nog enkele bijzonderheden mede. ritthem. „De Schoone Waardin". Onlangs heeft men de laatste herin nering aan het dijkhuis „De Schoone Waardin" in de Züidwatering weggeno men. De na de oorlog gebouwde houten woning voor de opzichter is eveneens afgebroken. Het stenen huis met waranda werd in 1944 op bevel van de Duitsers neerge haald. Voordien werd het geregeld be woond door de opzichters van de Polder Walcheren. Er zijn geen plannen om een nieuwe Schoone Waardin" te bouwen. GOES. Gezinszorg. In „De Prins van Oranje" alhier heeft dezer dagen de oprichtingsvergade ring plaats gevonden van een stich ting „Gezinszorg voor Goes en om streken". De werkzaamheden dezer stichting zullen per 1 September aan vangen. Het voorbereidende werk werd ver richt door een commissie onder voor zitterschap van de heer H. v. d. Veen. Ter vergadering werd door de heer L. van Hoek een overzicht gegeven over de mogelijkheden. Men heeft reeds contact opgenomen met een ge zinsverzorgster, die bereid is een cur sus voor gediplomeerd verzorgster op zich te nemen. Voorts zullen vier dames als advi- seuze aan het werk gaan en is men erin geslaagd een leidster-gezinsver zorging in het werk te betrekken. In het dagelijks bestuur werden gekozen: de heer D. van Loon, voor zitter, de heer L. van Hoek, secretaris en de heer F. Bakker, penningm., als mede mevr. Kroonenberg en de heren J. W. Godeschalk, D. de Lange, J. van Paassen, J. C. Koster en H. v. d. Veen te Goes alsmede burgemeester A. Schipper te Wilhelminadorp. Tot leidster-gezinsverzorging mevr, Van Dalen-Anthonisse en tot advi- seuzes mevr. Barentsen, mevr. Ha- rinck-Schaalje, mevr. Ortelee-Visser en mevr. Rijn. De tarieven voor de gezinsverzor ging zijn progressief vastgesteld al naar gelang het inkomen en variëren van een tot drie gulden per dag. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Dinsdagmiddag werd in de „Prins van Oranje" een samenkomst gehou den van de Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Zuid-Beveland-West. De middag werd hoofdzakelijk ge vuld door mej. Blussé uit Amersfoort met bloemenschikken. Mej. Blussé, die een tijd in Engeland in het bloe- menschikvak gewerkt heeft, toonde met eenvoudige middelen, hoe een smaakvol geheel verkregen kan wor den. De samenkomst stond ol.v. de vice-presidente, mevr. Groenewege Lindenbergh. Benoeming notaris. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats en gemeente Dirks- land, de heer J. de Vries, candidaat- notaris, alhier (vacature A. Coster- mans). Examens. Aan het Goese Lyceum, afd. gym nasium, zijn na een verlengd examen alsnog geslaagd mej. Joke Odé uit Goes en de heer O. M. de Jonge te Ovezande. 'S-GRA VENPOLDER. Raadsagenda. Vanavond om 8 uur zal de raad in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen o.a. de navol gende punten voor: demping en rio lering sloot in Langeweg, wijziging begroting 1950, verkoop enkele per ceelgedeelten grond, herbenoeming gemeente-geneesheer, behandeling van enkele subsidieverzoeken. KRUIN INGEN. Er komt een speeltuin. Op initiatief van een inwoner uit de buurt „Het Bouwplan" zal in sa menwerking met het buurtbestuur ge tracht worden een speeltuin op te richten op het terreintje naast de ga rage van de heer Polfliet. Deze speel tuin zal gratis toegankelijk zijn voor alle kinderen, die de lagere school be zoeken. De gelden voor de inrichting zullen gedeeltelijk bijeengebracht worden door vrijwillige bijdragen van inwoners der gemeente, 't resterende gedeelte door de initiatiefnemer, die zich bereid heeft verklaard de gehele inrichting voorlopig zelf te financie ren. WOLPHAARTSDIJK. Schietwedstrijden. Op Zaterdag 23 Juni had een wed strijd in boogschieten plaats van de kei zers en koningen, die lid zijn van de bond. Van de 28 aangesloten maat schappijen waren er 9 vertegenwoordigd Kampioen werd de heer W. v. d. Kre- ke te Wolphaartsdijk. Hierna had een klepschieting plaats: le klep H. Driedijk, Wolphaartsdijk; 2e klep L. de Haas, Goes; 3e klep J. Boon man, Wolphaartsdijk; 4e klep H. Meert te Langstraat. WAARDE. 55 jaar omroeper. Zaterdag a.s. is het 55 jaar geleden, dat de heer M. de Leeuw voor het eerst een boerenkoopdag omriep. Sindsdien heeft hij vele malen mede delingen aan de burgerij gedaan en koopdagen gehouden. De 85-jarige omroeper heeft nu ontslag aange vraagd. YERSEKE. Leden van Handelsbelangen zien Zeeland. De vereniging Handelsbelangen zal vandaag een rondreis maken per auto bus over Zuid-Beveland, Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en via Perk- polder terug naar Yerseke. Speciaal het zwaar beschadigde Sluis en Het Zwin zullen worden bezocht. Een groot aantal leden der vereniging zal deel nemen. De oesterteelt. In de afgelopen week is het aantal oesterlarven belangrijk toegenomen, zodat er nu reeds 300 in 100 liter wa ter worden aangetroffen. De eerste grote larven zijn reeds gezien, maar hun aantal is nog zeer bescheiden. Rijpe larven zijn er nog in het geheel niet en aanslag is nog niet te ver wachten. De omstandigheden zijn niet bijzon der gunstig voor de ontwikkeling van de oesterlarven. ZIERIKZEE. Geitenkeuring. Op het plein van het „Huis van Nassau" te Zierikzee vond de jaarlijk se geitenkeuring plaats. Aangevoerd waren 19 geiten. Als keurmeesters fungeerden de heren K. J. Sietema en C. den Engelsen. De uitslag was als volgt: Lammeren: le pr. W. de Jonge; 2e pr. R. Pannekoek; 3e pr. L. A. Land man. Éénjarige geiten: le pr. G. M. bij de Vaate; 2e pr. C. Pannekoek; 3e pr. A. Timmerman. Tweejarige geiten: le pr. C. Panne koek; 2e pr. L. A. Landman. Oudere geiten: le pr. Adr. Berre- voets; 2e pr. Anth. Berrevoets; 3e pr. L. A. Landman. Goed bezochte jaarvergadering te Goes. In Goes werd gisteren de jaarvergadering gehouden van de C.B.T.B. in Zee land. Een groot aantal C.B.T.B.-ers waren met hun vrouwen naar Goes gekomen om te luisteren naar de rede van de voorzitter de heer C. de Putter, het jaar verslag van de secretaris drs J. J. Knibbe, terwijl in de middagvergadering het C.H. Tweede Kamerlid de heer J. de Ruiter sprak over „Is er een Chr. Land bouwpolitiek voor boer en boerin?" Na afloop van de middagbyeenkonist werd een rijtoer gemaakte door de nieuwe Sioepolder en een deel van Zuid-Beveland. De voorzitter kon een groot aantal minder vruchtbare grond is, terwijl er HULST. Propaganda-avond voor de kanker bestrijding. Zoals men heeft kunnen lezen in ver schillende bladen wordt er te Hulst op Woensdag 4 Juli a.s. om 8 uur in het bioscoopgebouw een grote propaganda- avond gehouden voor de kankerbestrij ding. Als spreker zal optreden de inter nist, dr D. Dorrepaal uit Terneuzen, terwijl tevens iemand vanwegen het hoofdbestuur uit Amsterdam aanwezig zal zijn om een korte spreekbeurt te vervullen. Verder zal, ter opluistering van het geheel, optreden hei gemengde zang koor „St. Cecilia" te St. Jansteen, het koor dat reeds zo vele lauweren oogstte in binnen- en buitenland en voor de ra dio te Hilversum en Brussel. Plaatsbespreking is mogelijk en ge zien de grote belangstelling, zelfs zeer gewenst. Men wende zich hiervoor tot de heer Cattoir, tel. No. 18. De kosten hiervan zijn 10 ets. Overigens is de toe gang gratis. De collecte voor de samenwerkende Prot.-Chr. Kinderbeschermings-organi- saties heeft te Wolphaartsdijk opge bracht f 39.50. Geslaagd te Rotterdam voor gym nastiek (aant. J) mej. J. Nieuwenhuize, onderwijzeres aan de School met de Bij bel te Kamperland. De Rode Kruiscollecte te Ritthem heeft f 162.75 opgebracht. De gemeenteraden van Krabbendyke en Waarde zullen resp. heden- en mor genavond in openbare zitting bijeen komen. De Rode Kruis collecte heeft te Krabbendljke opgebracht f 469.70, te Bruinisse f 290.55. De 73-jarige weduwe M. LokHoek te Bruinisse, werd Zondagmorgen even voor het begin van de dienst in de kerk der Gereformeerde Gemeente plotseling onwel. De Ijlings ontboden geneesheer dokter Quaak, kon slechts de dood con stateren. Een koe van de landbouwer T. Fluit uit Sirjansland, werd tijdens een kort, doch hevig onweer in een weide door de bliksem getroffen en op slag gedood. Vandaag hoopt het echtpaar Janis BliekCornelia Crucq te Arnemulden het feit te herdenken, dat ze 40 jaar geleden in de echt werden verbonden De heer J. de Hamer, bestuurslid van het verenigingsgebouw „De Arne" te Arnemuiden, is gekozen tot voorzitter terwijl in de ontstane vacature de heer J. J. Crucq, commissaris dier vereniging gekozen werd. In deze vacature werd gekozen de heer J. Langebeeke. Tot commissaris werd herkozen de heer M. Vader. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Staats-examen Nijverheidsakte N XX (Lerares Kinderverzorging en Opvoe ding), mej. L. C. le Feber, te AxeL genodigden verwelkomen. Onder hen bevonden zich o.m. de wnd. Commissa ris der Koningin de heer C. Philipse, het lid van G.S. de heer A. Schout, de vertegenwoordiger van het Goese ge meentebestuur wethouder J. H. Roose, de heer A. D. v. d. Schans, die het hoofdbestuur van de C.B.T.B. vertegen woordigde, de heer P. de Kam, secre taris van de Stichting voor de Land bouw, de consulenten ir C. W. C. van Beekom, ir J. Versteegh, ir Ubbink, ir W. L. Harmsen en ir Reyling. Voorts waren nog aanwezig de heer J. Nieu- wenhuijse van het Bureau Oogstvoor- ziening, de heer A. Vingerling van de N.C.L.B. en mr J. F. Hornstra namens de Stichting Zeeland. In zijn openings woord richtte de heer de Putter zich tot de 2e voorzitter de heer J. Bosselaar, die hij feliciteerde met de Kon. Onder scheiding, die hem onlangs ten deel viel. Het speet de heer de Putter, dat men door het ontbreken van een goede ver binding, dit jaar niet zoals in de bedoe ling lag, op Noord-Beveland kon verga deren. Met betrekking tot de wereldsituatie zei hij, dat men nog altijd op voet van oorlog leeft en daardoor aan de rand van een vulkaan. Niet alleen de buiten landse toestand is niet rooskleurig op binnenlands en kerkelijk terrein is het zelfde het geval. Hoewel de Nederland se staat met vaste hand wordt geleid, was hij van mening, dat het hier juist in de verkeerde richting gaat. De voorzitter keerde zich vooral te gen het wetsontwerp tot toezicht op het Credietwezen. Ook het werk van de Stichting voor de Landbouw werd door hem becritiseerd. Men is daar nog te veel geneigd de belangen van de ene groep tegen de andere uit te spelen Wat betreft de graaninname meende spr„ dat de klok achteruit wordt gezet en hü kantte zich tegen de hernieuwde inschakeling van het controleapparaat. Met betrekking tot de tuinbouw zei de heer de Putter, dat men niet ongestraft kan doorgaan met het telen van pro ducten, zonder dat er voldoende afzet is De oorzaak van al deze duistere din gen, aldus spr., is de zonde. Aan de hand van Gods Woord meende hij, dat er ook vele lichtpunten zijn. Hij riep de leden op om als C.B.T.B.-ers te leven uit de Belijdenis, waardoor rustig en in vertrouwen verder kan worden geleefd. In zijn jaarverslag, waarvoor wij naar pag. 3 verwijzen, gewaagde de secreta ris van een gestadige groei. Uit het financieel verslag bleek, dat de uitga ven f 26.432,54 bedroegen, waardoor een tekort van f 6374,25 ontstond. Daar staat echter tegenover, dat nog f 7000 aan contributie moet binnenkomen over 1950. De balans sloot met een bedrag van f 19.600,44. Toespraken. Namens het Prov. Bestuur sprak de heer Philipse, die vooral de inpoldering onder de loupe nam. Hij wees erop, dat er in Zeeland 177.000 ha. vruchtbare en KERK EN ONDERWIJS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalburg, C. A. v. Straaten te Nes en Wierum. Aangenomen naar Dokkum, P. W. B. Haseloop te Deinum; de benoeming tot hulpprediker te Amersfoort, P. Moerman, em.-pred. en hulpprediker te Sirjansland. Geref. Kerken. Beroepen te Rilland-Bath, A. G, Baaijen, cand. te Bergen op Zoom; te Meerkerk, J. Los, res. legerpredikant te Voorburg; te Melissant-Ouddorp, H. J. Oldemans te Lekkerkerk; te O. en Nieuwe Wetering, D. van Swigchem te Haamstede. Aangenomen naar Scherpenzeel, E, Torenbeek, res. legerpred. te Ede, die bedankte voor Ter Aar. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Haulerwijk en te Nie zijl-Kommerzijl, K. Deddens, cand. te Kampen. Geslaagd. Aan de R. U. te Leiden is geslaagd voor het prop. examen theologie de heer A. Geense Jr. te Den Haag, vroe ger te Goes. De modaliteiten in de Ned. Herv. Kerk, De kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Gouda verwierp een voor stel van de Ned. Herv. Bond voor in wendige zending op G.G. om de heer J. Stolk, godsdienstonderwijzer te Bergambacht, voor zijn rekening in wijk I en III beschikbaar te stellen voor de evangelisatie-arbeid. Van be paalde zijde voelde men dit als een streven het Evangelie te brengen door een niet kerkelijk ingeschakelde bond Bovendien ging het dan in een be paalde kerkelijke kleur en daarvan wilden de tegenstanders niet weten. Ondergrondse communistische activiteit in Amerikaanse strijdkrachten. Paul Crouch, iree-lance-journalist, een voormalig bestuurslid van de Ame rikaanse communistische party, heeft Dinsdag, in een getuigenis voor de raad, die is ingesteld om uit te maken of deze partij officieel moet worden in geschreven als te worden geleid door Moskou, verklaard, dat de Rusiscshe ge nerale staf hem in de jaren twintig ge detailleerde instructies heeft verstrekt voor het doen indringen van communis ten, in leger en vloot der Verenigde Staten. Crouch, die van 1925 tot 1943 partij lid is geweest is reeds verscheidene ma len als getuige in processen tegen Ame rikaanse communisten opgetreden. Hij deelde de raad mede dat de opzet was kleine zorgvuldig uitgezochte groepen communisten in de Amerikaanse strijd krachten te doen inlijven, terwijl grote aantallen geen dienst zouden nemen. In die tijd beschouwden de Russen Panama ais het belangrijkste punt voor infiltratie van de communisten in de Amerikaanse strijdkrachten, daar zij, in geval van oorlog, daar konden pogen het scheepvaartverkeer door het kanaal van Panama te verlammen. A.F.P. meldt nog dat ook de groep der Hawaii-eilanden en de havens van New York en San Francisco in die tijd, volgens het getuigenis van Crouch, door de Russen als zeer belangrijke strategische punten werden beschouwd, die even zeer in aanmerking kwamen om in oorlogstijd door communistische saboteurs zoveel mogelijk te worden ge schaad. Aan de oproep voor een 24 uurs sta king by de Belgische posteryen werd gistermorgen slechts gedeeltelyk ge hoor gegeven. De stakingsoproep is uit gegaan van socialistische vakvereni- gingszijde. Van Katholieke zqde werd de employe's aangeraden de oproep te negeren. De staking is bedoeld ter ondersteu ning van de eis om toekenning van de vijf procent loonsverhoging, die in De cember j.l. door de regering is toege zegd. Volgens schattingen van officiële zij de staakte gistermorgen nog niet de helft van het aantal betrokkenen. De telefoon- en telegraafdiensten onder vonden weinig hinder. Ook de sorteer- arbeid in de postkantoren vond normaal doorgang maar wel was er vertraging bij de postbestellingen over het gehele land. De minister van verkeerswezen Se- gers, heeft via de radio het woord ge richt tot de beambten van zijn depar tement. Hy noemde de „verwittigings staking" een politieke manifestatie, ge richt tegen de regering en betoogde, dat aan enkele categorieën van het perso neel reeds een voorschot van 300 fran ken is verleend. Onder „HAAK-IN"! vele mogelijkheden voor uitbreiding aanwezig zijn. Ongeveer 20.000 ha. rijpe schorren zouden kunnen worden inge polderd. Het Prov. Bestuur, zo verze kerde hij, schenkt hieraan veel aan dacht, omdat vele jonge boeren hunke ren naar een eigen bestaan. De inpolde ring van Zuid Sloe en Braakman zijn de eerste bewijzen van het streven van het Prov. Bestuur. Ook besprak hy de moeilykheden van de verbindingen. Het overbruggen van de Zandkreek kostte in 1940 ongeveer 1Vz millioen, terwijl de kosten thans tot IVi millioen zijn gestegen. Zo is ook het Drie Eilandenplan, dat naar schatting 30 millioen zal kosten, moeilijk uit te voeren door het ontbreken van de gel den. De heer Philipse zei verder, dat de bootverbinding tussen Noord- en Zuid Beveland verbeterd moet worden. Heb begrip voor de moeilijkheden van uw nationale en provinciale regering, zo be sloot de wnd. Commissaris. De heer J. H. Roose zei namens het gemeentebe stuur van Goes, dat deze gemeente cul tuurgrond wil behoeden voor de wo ningbouw. Hij roemde de positieve Chr. doelstelling der C.B.T.B. en de strijd van deze organisatie tegen te grote overheidsbemoeiing. De heer v. d. Schans bracht groeten en gelukwesen van het hoofdbestuur over, waarna ir van Beekom namens alle consulenten sprak. Hy roemde de goede verstand houding tussen de consulenten en de boeren en zei dat het daardoor prettig werken is. Hij riep de aanwezigen op veel vertrouwen te schenken. De heer de Kam zei, dat in de Stichting voor de Landbouw vele winstpunten zijn ge boekt, dank zij de samenwerking van de organisaties. Tenslotte spraken nog de heren Vingerling namens de N.C.L.B. en Marinissen als hoofd van het Boek- houdbureau. Deze deelde mee, dat het aantal cliënten tot 380 is gestegen. Chr. Landbouwpolitiek. De middagvergadering werd geopend met het zingen van het Wilhelmus, waarna de heer de Ruiter sprak. Hij zei, dat politiek is, het doelbewust handelen om tot een bepaald resultaat te komen. Het speet hem dat vele christenen nog in twijfel trekken of er een chr. politiek mogelijk is De doorbraak van na de oor log, aldus de heer de Ruiter, wil niets anders dan het doorvoeren van het in Engeland bestaande stelsel. Het so cialisme komt op de le plaats, het christen-zijn op de tweede! Vervolgens stelde hij' de vraag of politiek en geloot iets met elkaar te maken hebben. We moeten in de chr. politiek, zo vervolgde hij, duidelijk maken, dat Christus de centrale figuur is. Daarbij moeten we de almacht van de staat verwerpen en we ten dat de staat het hulpmiddel is om de mens op te heffen in christelijke zin. Hij meende, dat de boerin belang heeft bij de loon- en prijspolitiek, omdat zy weet, wat er in het gezin nodig is. Een chr. landbouwpolitiek en een chr. sociale politiek zijn volgens spr. onaf- scheideiyk. Daarbij moeten de goede verhoudingen tussen boer en arbeider worden behouden. De heer de Ruiter was een voorstander van het optrekken van het loon der landarbeiders tot het peil van de bouwvak, en industriearbei ders. Wat het landbouwegalisatiefonds aan gaat, meende spr., dat dit beter „con sumentenfonds" kan worden genoemd. Hij had bezwaren tegen het voortbe staan van dit fonds, omdat daaruit al leen de agrarische producten worden gesteund. Tenslotte riep hy op, om met de naaste over deze dingen te spreken. We moeten ons levend geloof, zo zei de heer de Ruiter, toepassen in het per soonlijk, het bedrijfs- en het politieke le ven. Ds G. N. Lammens, Geref. predi kant te Heinkenszand sprak een pak kend slotwoord onder de titel: „De boer en zijn duivel, de boer en zijn God". De ■heer Bosselaar dankte tenslotte de voorzitter voor zijn leiding en ijver in het afgelopen jaar, waarna ds Lammens de bijeenkomst met dankgebed sloot. Vanavond begint in de zalen Krij ger te Goes de „Haak-in" tentoonstel ling, die, daaraan twijfelen wij niet, een groot succes zal worden. Men heeft uit de verschillende voor berichten al kunnen opmaken, dat een bezoek de moeite alleszins loont en verder vertellen wij u daarvan op deze plaats niets meer. Waar wij hier nog wel even op wil len wijzen, is, dat de kankerbestrij ding ons aller aandacht verdient. De kanker is geen ziekte, waarvan de dokters zeggen: dit heb ik nog niet dikwijls meegemaakt. Integendeel, de kanker is een volksziekte bij uitstek. Zij beperkt zich niet tot bepaalde groepen of kringen van de bevolking, maar zij tast aan rijk en arm, intellec tueel en arbeider. Daarom is de bestrijding ervan zulk een echt nationale zaak en taak. Wie straks de tentoonstelling bezoekt, moet weten, dat hij of zij dat óók doet van uit de roeping het leed van de mede- mens te helpen verzachten. Ja, dat in de eerste plaats. Want dat men op deze tentoonstelling kan genieten en kansen hebt er materieel rijker vandaan le komen, is eigenlijk bijkomstig. En dat wij het zo stellen, is helemaal niet bedoeld om aan uw bezoek nog een soort moraal te verbinden. Verre van dat! Profiteer maar volop, doch ver geet niet, dat u, als u straks in uw portemonnaie tast, uw medemens aan het helpen zijt zijn gezondheid, via de weg der middelen en onder Gods zegen (dat eerst) terug te doen krij gen. T. Sweerts en Meine Pot Gerecht. voor het De Belgische voormalige S.S.-man Antoon Sweerts en de Nederlander Meine Pot, gewezen ambtenaar van het consulaat-generaal van Nederland te Antwerpen, verschenen gisteroch tend voor de 7e correctionele kamer te Antwerpen. Zij zijn er van beschul digd een vals paspoort voor Tanger te hebben afgeleverd aan ex-kapitein Westerling, waarop deze vermeld was als minister van oorlog van de Zuid Molukken. Bij het begin van de zit ting heeft de rechtbank de door de verdediging ingediende conclusie tot onbevoegdheid verworpen. De uitspraak in de zaak Sweerts- Pot, welke personen eveneens be schuldigd worden van het dragen van wapens en het in bezit hebben van radiozenders, werd bepaald op Woens dag 4 Juli. Nederland vastbesloten zich tegen agressie te verzetten. Tijdens plechtigheden waarbij aan 31 Nederlanders, die in de Verenigde Sta ten hun opleiding voor de luchtmacht voltooid hebben, het vliegbrevet voor het besturen van straaljagers werd ver leend, heeft dr J. G. de Beus, Neder lands gevolmachtigd minister in de Ver enigde Staten, verklaard, dat het iier- bewapeningsprogramma van zijn land waarvoor het levenspeil moest worden verlaagd, een bewijs is van de vaste wil van Nederland om zijn steentje bij te dragen tot de verdediging van de vrij heid en democratie. Korea-vrijwilligers uit Suriname. Een detachement van veertig oor logsveteranen en zestien Nederlandse en Surinaamse leden van de landmacht vertrok gisteren met een chartervlieg tuig uit Paramaribo naar Nederland om zich als vrijwilligers by de Nederlandse troepen in Korea aan te sluiten. India wederom door sprinkhanen plaag bedreigd. Uit New Delhi wordt gemeld, dat India wederom door een sprinkhanen plaag wordt bedreigt. De op handen zijnde plaag zou grotere omvang drei gen aan te nemen, dan die van het vo rige jaar. Uit Pakistan en Perzië wordt namelijk gemeld, dat daar uitgebreide broedgebieden van sprinkhanen zijn. Van hier komen de sprinkhanen dan meestal naar India. Een plaag zou een groot nadeel betekenen voor de toch reeds precaire voedselpositie van het land. Uit 15 landen kwamen vrouwen naar Scheveningen, Vrouwen met de meest uiteenlopende beroepen uit 15 landen ter wereld kwa men dezer dagen bijeen In het Kurhaus te Scheveningen voor de vergadering van de internationale bestuursraad van de „Internationale Federatie van Vrou wen werkzaam in Beroep en Bedrijf". Tot de gasten, die de openingszitting bijwoonden behoorden de minister van Sociale Zaken, de heer Joekes en zijn echtgenote. Minister Joekes, die het woord voerde, vond het, zo zei hij, niet moei lijk om in deze vrouwenvergadermg te spreken, daar deze gehouden wordt in een land, dat sinds 69 gelukkige jaren geregeerd wordt door uitne mende vrouwen. Dat de openingsdag juist viel op de zesde verjaardag van de onderteke ning van het Charter der Menselijke Rechten achtte de bewindsman een gelukkig teken. In dit charter immers wordt ook de gelijkberechtigdheid van man en vrouw vastgelegd. Wanneer men helemaal uit Delias in Texas komt, voor het bijwonen van een congres aan de Noordzeekust, dan moet deze samenkomst voor de be trokkene toch wel het een en ander te betekenen hebben En zo denkt mrs Willa Kay uit Delias er ook over. Zij is moeder van twee kinderen, groot moeder en eigenares-directrice van een fabriek voor chemische producten. „Ik hou van Nederland", zegt ze: „De mensen hier zijn zo vriendelijk en belangstellend, en ik was blij toen ik hoorde dat dit congres 1951 in Den Haag gehouden zou worden." Zij acht het werk dat de federatie nationaal en internationaal verricht uiterst belangrijk. „Op een congres zo als dit komt men nader tot elkander. Het begrip en waardering voor eikaars werk wordt zoveel groter." per week Ik wil per maand per kwartaal Naam Adres Woonplaats Invullen en in gesloten enveloppe opzenden aan „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2