BEVELVOERDERS OP KOREA MOETEN ONDERHANDELEN Taak der diakenen in deze tijd Britse staf wil niet voor Perzië werken Zeeuwse verkeersproblemen onder de loupe PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mening van Moskou Niet echter de Chinese maar de Noord-Koreaanse opperbevelhebber V Sport als cultuur element» ONDERHOUD TUSSEN KIRK EN GROMYKO 1 SNIPPER 1 Vi NIEUWS1'' Ruhrsfatuut zal worden opgeheven DE PRINS 15 MORGEN JARIG. T .B.C.-ster£tecij£er weer lager AANBOD AFGESLAGEN Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dljkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1901 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 28 JUNI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 u. Maan op 0.54 u., onder 16.59 u. Hoogwater op Vrijdag 29 Juni: Vlissingen: 10.28 u. 1.49 m., 22.49 u. 1.40 m. Terneuzen: 10.53 u. 1.71 m., 23.17 u 1.62 m. Wemeldinge: 11.50 u. 1.43 m., u. m. Zierikzee: 11.35 u. 1.24 m., 23.57 u. 1.06 m. Reuter weet te melden, dat de Sowjet-Unie aan Amerika te kennen heeft gegeven, dat pogingen om tot een wapenstilstand op Korea te komen moeten worden gedaan in de vorm van militaire onderhande lingen tussen de bevelhebbers te velde van Noord-Korea en de Verenigde Naties. Waarnemers te Was hington waren van mening, dat het voorstel van de Sowjet-Unie de Chinese communisten buiten bespre kingen over een bestand zou houden, behalve wellicht als adviseurs van de Noord-Koreanen. China heeft n.l. steeds volgehouden, dat de Chinese troepen in Korea „vrijwilligers" zijn. AAN DRIE MANNEN heeft Prins Bernhard enige dagen geleden de zilveren anjer uitgereikt: namens het Prins Bernhardfonds bewijs van erken telijkheid voor zeer verdienstelijk cul tureel werk. Eén van hen was de heer W. J. Mu ller, sinds jaar en dag bij duizenden sportliefhebbers bekend als Pim Muiier. Prins Bernhard eerde in hem de man, die de sport gemaakt heeft tot „een cultuurelement voor de brede massa". Sporteen cultuurelement? Helaas, er zijn velen in den lande die noch van het woordje sport, noch van het woordje cultuur houden. En zij wor den vooral gevonden in onze kring. Ve len proeven, als zij dat woordje cultuur in de mond nemen, nog de Duitse bij smaak daaraan, want de zegeningen de zer Kultur liggen hun nog al te vers in het geheugen. En anderen associëren dit begrip cultuur onmiddellijk met al lerlei wereldse vermaken als schouw burg, bioscoop en dancing en met aller lei onbegrijpelijke producten die als moderne schilder- en beeldhouwkunst Worden aangeprezen. Beide groepen hebben ongelijk. Als men spreekt over het culturele peil, dat de West-Europese landen bereikt heb ben, dan doelt men hiermede op het niveau, waarop het geestelijk en zede lijk leven zich in onze landen bewegen. Het is een uitgestrekt terrein, waarvan de z.g. schone kunsten maar een klein hoekje beslaan, zij het een belangrijk hoekje. Maar verreweg het grootste deel van dat terrein wordt in beslag ge nomen door geestelijk en zedelijk leven van geheel andere aard: kerken en scholen, wetenschappen en verenigings levenen ook de sport. MEN HEEFT als evenveel bezwaren tegen sport. Want men associeert sport onmiddellijk met sportverdwa- zing: de ziekelijke verering van sport helden, het najagen van records, het hartstochtelijke gokken op paarden en in voetbalpools, de stiekeme zwendel in de beroepssporten, enz. enz. Ook ditmaal hebben zij die zo spreken ongelijk! Wij willen allerminst die sportver- dwazing ontkennen wij betreuren haar niet minder dan zij die zo spieken. Maardat zijn de excessen! Laat men toch bedenken, dat er honderddui zenden in den lande zijn die hun sport op geheel andere wijze beoefenen. Die van die sport niet alleen een gezonde oefening voor het lichaam maken, maar die daarenboven uit hun sport een ze delijke kracht opdoen, die waarde heeft voor heel hun leven. Die hen stempelt tot „sportieve" jonge mannen en vrou wen, tot dragers van al het goede dat in dat woord „sportief" besloten kan liggen. Heus, die jongens die daar op een grasveld achter 'n bal lopen te ren nen, die meisjes die met een bal naar een mand mikken, die doen niet alleen maar aan 'lichaamsontwikkeling. Die beoefenen daar ook de vriendschap, de teamgeest; die leren daar goede ver liezers en ook goede winnaars te zijn Deze jonge mensen voeden op die sport velden zichzelf en elkaar op tot goede leden van onze samenleving. P) AT SPORT ook in ons land zo be oefend kan worden is voor een belangrijk deel het werk van Pim Muiier. Hij heeft het voorbeeld ge geven tot het op deze wijze beoefenen van vijf, zes takken van sport en hjj heeft de stoot gegeven tot de oprich ting van sportbonden, waarin de lief hebbers van die sporten zich hebben aaneengesloten. Hij heeft de sport werkelijk gemaakt tot een cultuurele ment, tot een ontspanning die meer is dan ontspanning: die ook bijdraagt tot het op hoger geestelijk en zede lijk peil brengen van de massa. Daar om verheugt het ons, dat ook hij de zilveren anjer heeft ontvangen. Daarbij hebben we één bezwaar: hoe veel beter zou het geweest zijn als Pim Muiier kans gezien had te be werkstelligen, dat al deze sporten niet op Zondag maar op Zaterdag be oefend zouden kunnen worden Dat is geen verwijt tot deze man: wij weten niet of hij daarvoor gestreden heeft. Maar als hij daartoe kans had gezien, dan had hij, meer nog dan thans het geval is, de dank verdiend van het christelijke deel van ons volk. En het zou ons allen wat minder sceptisch tegenover sport en cultuur hebben gestemd! Deze aanvulling op het voorstel van Malik zou gedaan zijn tijdens een be spreking, die de Amerikaanse ambassadeur ln Moskou, Kirk, gisteren heeft gehad met de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko. Amerika had n.l. aan Kirk, evenals aan zijn vertegenwoor diger b)j de Ver. Naties, Gross, opdracht gegeven contact op te nemen met de hoogst bereikbare Russische functionaris om eindelijk te weten te komen wat Malik met zijn vredesvoorstel van Zondag heeft willen zeggen. Het onder houd tussen Kirk en Gromyko duurde 20 minuten. Kirk heefti onmiddellijk zijn rapport naar Washington getelegrafeerd. Vermoedelijk zal de minister van Buitenlandse Zaken Acheson morgen een verklaring over de bespreking afleggen. Volgens de berichten zou één punt ln het gesprek tussen Kirk en Gromyko niet opgehelderd zijn, n.I. dat van de waarborgen tegen de schending van een wapenstilstandsovereenkomst. Waarne mers verklaren dat er reden is om aan te nemen, dat militaire onderhandelin gen te velde alleen niet voldoende zul len zyn voor de Amerikaanse regering, indien zy niet gevolgd zouden worden door uitvoerige politieke besprekingen. VISIE VAN ACHESON. Aclieson lieeft gisteren voor de com missie van het Huis van Afgevaardig den verklaard, dat naar zjjn mening de beste garantie voor de handhaving van een eventuele wapenstilstand bestond uit het terugtrekken der Chinese troe pen. Dit zou mogelijk een etappesge- wjjze terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Korea met zich mee brengen, aldus Acheson. Hiervoor zou enige tijd nodig zjjn, aangezien de macht van de Zuid-Koreaanse regering moest worden versterkt om haar in staat te stellen aan iedere toekomstige actie het hoofd te kunnen bieden. In antwoord op desbetreffende vra gen verklaarde de minister, dat het waarschijnlijk was dat het merendeel der Amerikaanse troepen op Japan zou worden teruggetrokken. „Dit is niet ver weg!" zo voegde hij er aan toe. Toen vervolgens gevraagd werd of men dacht dat de communisten uit Korea probeerden terug te trekken teneinde zich op andere gebieden als Birma, Indo-China of dergelijke te kunnen con centreren, luidde het antwoord: „Alle gevaren die u hebt opge noemd zijn minder groot, dan het voortzetten van een gevecht in Ko rea, een gevecht dat steeds feller wordt en dat zich misschien zeer binnenkort uitbreidt!" ACTIVITEIT VAN TRYGVE LIE. Trygve Lie is direct na zijn aankomst in New York aan het werk gegaan. Hij voerde besprekingen met de voorzitter van de algemene vergadering, Entezam, HET „BINNENPRAAT- SYSTEEM". Bü een carosseriefabriek te Waddinx- veen is het gebouwtje vervaardigd voor de binnenkort op Schiphol te plaatsen zogenaamde „groundcontrolled appro ach" (G.C.A.) Ada (een beveiligings systeem voor het „binnenpraten" van vliegtuigen, die met slecht zicht willen landen). Het gebouwtje wordt vandaag per schip vervoerd naar Schiphol en van daar over de weg getransporteerd naar een inmiddels geconstrueerd fundament. Volgende maand zal met de installa tie van de apparatuur een aanvang wor den gemaakt, waarna begin September oe eerste proeflandingen zullen kunnen aanvangen. HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". Terug van haar eerste reis dit jaar. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is dezer dagen weer van haar eerste reis te Amsterdam teruggekeerd. Op 22 Mei vertrok het met de haring vloot naar de Oostkust van Schotland met o.a. aan boord ds R. D. Beukema, Geref. predikant uit IJmuiden en dr J. Ch. van Es uit Den Haag. Over het algemeen was de weersge steldheid gunstig. Bij binnenkomst be vonden zich vele patiënten aan boord, die te IJmuiden ontscheept werden en naar huis konden gaan op eigen gele genheid. Op zee werden 125 patiënten behandeld. De predikant bezocht 66 loggers. De marconist repareerde 42 in stallaties aan boord der loggers. Hij be handelde 22 oproepen om hulp. met Ernest Gross, de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Ver. Naties en met Sir Benegal Rau van India. „Ik weet niet of ik zelf veel kan doen", zei Lie, „maar het is mjjn plicht een wa penstilstand te bewerkstelligen en te werken voor een uiteindelijk vredes verdrag!" Alvorens echter tot wapenstilstand besloten zal worden zal er nog heel wat gepraat worden over het „Hoe?" van deze wapenstilstand. De afgevaardigden van de 15 landen die troepen in Korea hebben zjjn het er over eens, dat er over vrede gesproken kan worden, maar dat eerst de wapenstilstand omringd moet zjjn door voldoende militaire waarborgen. In dit verband is het uit Engeland afkomstige bericht interes sant, dat de geallieerden bezig zijn een permanente verdedigingslinie te bou wen in de buurt van de 38ste breedte graad. ZUID-KOREA PROTESTEERT.. De Zuid-Koreaanse nationale verga dering heeft besloten protesten te zen den aan de Ver. Naties en aan de rege ringen die troepen in Korea hebben te gen het door Malik gedane voorstel. De Australische radio heeft gemeld, dat de Australische regering een wets ontwerp zal indienen, dat haar mach tigt, een volksstemming te houden om de noodzakelijke volmachten te krijgen in de strijd tegen het communisme, al dus A.F.P. Als plan-Scbuman in werking is getreden. De W.-Duitse kanselier, dr Adenauer, heeft vandaag bekend gemaakt, dat het Ruhrstatuut zal worden opgeheven, zo dra het plan-Schuman in werking zal zjjn getreden. Hy zeide dienaangaande vaste toezeggingen te hebben ontvan gen van de Hoge Commissarissen van Engeland en de Ver. Staten. Engeland, Amerika en Frankrijk on derhandelen thans over de details der opheffing en plegen hierbij overleg met de Beneluxlanden, aldus dr Adenauer. MOTIE VAN DE BONDSRAAD. De West-Duitse Bondsraad heeft een motie aangenomen met betrekking tot het wetsvoorstel inzake ratificatie van het plan-Schuman, waarbij goedkeuring van dit plan wordt gebonden aan de volgende voorwaarden: De geallieerden moeten een bindende toezegging doen, dat het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied, de geallieerde controlegroepen voor de ko len- en staalindustrie, de beperking van de overige rechten tot het uitoefenen van toezicht op de Duitse zware indus trie worden afgeschaft, zodra het plan- Schuman in werking treedt. De heer Kersbergen nam afscheid als voorzitter van de Centrale Ver. tot bestrijding der tuberculose. De daling van het sterftecyfer aan tuberculose heeft zich ook in '50 voort gezet. Het is gedaald van 18 in 1949 tot 13,9 per 100.000 in 1950. De ziektecjjfers daarentegen, hoewel nog dalend, bljjven nog steeds hoog. Aldus heeft de voor zitter van de Nederlandse Centrale Ver. tot bestrijding der tuberculose, de heer D. Kersbergen, meegedeeld tydens de te Utrecht gehouden algemene vergade ring dezer vereniging. Verder deelde hy mede dat de finan ciën der vereniging zeer zorgelijk zijn. Bij de behandeling der begroting werd dan ook besloten na te gaan o£ de uit kering uit de opbrengst van de Emma- bloemcollecte aan die sanatoria voor wie de desbetreffende bedragen niet van grote importantie zijn, kan worden strap gezet. Vervolgens is afscheid genomen van de heer Kersbergen, die op medisch ad vies het voorzitterschap moest neerleg gen. In zijn plaats werd met algemene stemmen gekozen de heer D. M. Hejjn- sius van den Berg. Aan de scheidende voorziter werd het erelidmaatschap aangeboden. Opname Willy Scliurmau N.F.IC. Gereformeerde diakenen waren in Goes bijeen Amerika zal niet tussenbeide komen in het oliegeschil De Britse staf van de Brits-Iraanse Oliemaatechappy heeft heden eenstem mig het aanbod van de Perzische regering voor tewerkstelling by de Perzische Nationale Oliemaatschappy van de hand gewezen. De Britten verklaarden dat zy niet in staat en niet bereid zijn om voor de genationaliseerde maatschappy te werken. Naar het schynt overweegt de Britse regering de Perzische autori teiten een laatste onverbloemde waarschuwing te geven, dat hun huidige tac tiek ertoe zal leiden, dat de gehele 2800 man sterke staf der Anglo-Iranian uit Perzië zal worden teruggehaald. Reeds is men begonnen aan een „voor lopige evacuatie" van Britse experts uit de afgelegen olievelden, teneinde een algehele evacuatie zo deze nodig mocht zjjn te vergemakkeiyken. Prins Bernhard zal in zjjn functie van inspecteur-generaal der Kon. Marine een bezoek brengen aan de geallieerde mijnenveegoefening „Factotum" die thans voor de Nederlandse kust wordt gehouden. Mijnenvegers uit vjjf landen nemen aan deze oefening deel. •- Uit spraak doende in de civiele procedure tussen een aantal Rijnschippers en de staat der Nederlanden over de z.g. stop bij Lobith heeft de Haagse rechtbank gisteren de staat in het ongelijk gesteld. Koningin Elizabeth van België zal op 6 Juli de uitvoering van Bach's „Hohe Messe" in Naarden bijwonen. Bij deze gelegenheid zal haar het diploma van erelid van de Nederlandse Baehvereni- ging worden overhandigd. De Engel se minister van Bevoorrading, Strauss, heeft verklaard, dat de grondstoffen- positie thans beter schijnt te zijn dan enige maanden geleden. Hjj zeide dat er een goede kans bestaat op een rede lijke verdeling der grondstoffen onder alle landen. Otto Grotewohl, de Oost- Duitse premier, heeft met vacantie in Rusland vertoefd, Naar 't schijnt heeft hij van die gelegenheid gebruik ge maakt om te praten over een vredes verdrag en een handelsverdrag. Op verzoek van Trygve Lie is een commis sie der Ver. Naties samengesteld, die een onderzoek zal instellen naar het lot van krijgsgevangenen uit de tweede wereldoorlog. De commissie moet zoveel mogeljjk inlichtingen over de krijgsge vangenen inwinnen en de terugkeer naar hun vaderland naar beste vermo-1 den komen. „Wij kunnen het critieke gen bevorderen. 'van de toestand niet overdrijven", zei De aankomst van de kruiser „Mauri tius" heeft niet nagelaten beroering te wekken bjj autoriteiten en bevolking. De ministerraad is in spoedvergadering bjjeen geweest. Naar het schijnt is men het niet eens over de stappen die men verder moet nemen in de olieveldgebie- den. Wei heeft men besloten te protes teren tegen de aanwezigheid van de Britse kruiser. Ook heeft men de moei lijkheden onder het oog moeten zien, die het gevolg zijn van het wegvaren der tankschepen. Men heeft reeds de productie van het olieveld van Agha Jari moeten staken, terwijl er ln Aba- dan ook niet meer op volle kracht ge werkt kan worden wegens gebrek aan vervoer en opslagruimte. Om als straks de Britten zouden wegvaren in het personeelstekort te voorzien tracht men momenteel Pakistaanse olie deskundigen naar Perzië te krijgen. Gratis visa worden onmiddellijk ver strekt. CHURCHILL KRIJGT INLICHTINGEN. In het Britse Lagerhuis heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken voor de tweede maal over Perzië gesproken. Zijn verklaring bevatte weinig meer dan de mededeling dat er niets nieuws te melden was. Churchill vroeg hierop aan premier Attlee of deze bereid was een afvaardiging van de oppositie te ontvangen en hun alle vertrouwelijke mededelingen aangaande de kwestie te verstrekken. Attlee verklaarde zich hiertoe bereid. Een Britse woordvoerder in Irak heeft verklaard dat het overbrengen van troepen en tanks uit Egypte naar Irak alleen ten doel had de levens der En gelsen in Perzië te beveiligen. Er was geen sprake van, dat een militaire aan val op Perzië zou worden ingezet. AMERIKA BLIJFT AFZIJDIG. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren verklaard, dat er „geen den ken aan was" dat de Ver. Staten in de Perzische oiiekwestie tussenbeide zou- Acheson, „evenmin als een oplossing daarvan!" Hij zeide verder: „De Verenigde Sta ten geloven vast dat een basis voor een overeenkomst kan worden gevonden!" en hij voegde hieraan toe, dat de Ame rikaanse regering teleurgesteld was dat de Perzische regering het jongste Brit se voorstel van de hand had gewezen, „zonder te bestuderen of het zou kun nen dienen als een basis voor verdere besprekingen". DE HEER BROUWER NAM AFSCHEID ALS VOORZITTER. In de Geref. Kerk te Goes werd gisteren de 24e Zeeuwse Provin ciale Diaconale Conferentie gehou den. In de morgenuren werden en kele huishoudelijke aangelegenheden besproken, terwijl des middags mr A, W. Haan sprak over: „Deze tijd en wij". Tevens werd afscheid ge nomen van de voorzitter, de heer J. P. Brouwer te Zierikzee. De voorzitter kon bij het begin der bijeenkomst 103 diakenen verwelkomen, waardoor een record-aantal diaconieën vertegenwoordigd waren. Uit het ver slag van de penningmeester de heer C. de Hamer te Axel bleek, dat de ont vangsten f527,20 hadden bedragen, ter wijl er een tekort van f 25,55 was. We gens periodieke aftreding van de voor zitter en de heer M. C. Duynhouwer te Goes werden gekozen de heren P. J. Hanse te Bruinisse en P. den Herder te Wolphaartsdijk. De diaconie van Oostkapelie wilde weten of op een classicale vergadering een besluit kan worden genomen, waar door de diaconieën van het platteland van Walcheren verplicht zijn bU te dra gen in de kosten van de Stichting Maat- schappeiyk Werk op het platteland van Walcheren. Kerkrechtelijk gesproken kan een dergelijk besluit Inderdaad worden genomen. De betreffende diaco nie kan echter in beroep gaan, om ont heffing van een dergeiyke beslissing te verkrijgen. De heer J. Huijsman, burgemeester van Meliskerke wees bij de behandeling van dit vraagstuk op het nuttige werk, dat de Stichting op Walcheren verricht, en riep de diaconieën op dit werk te steunen. REDE MR HAAN. Mr Haan ging in zijn rede, de ont wikkeling van het werk der diaconale verzorging na. Hij wees erop, dat bij de verzorging vooral van gedeelde ge zinnen, het diaconale werk niet in ru brieken is onder te brengen. De taak van de diaconie is het verzorgen van armen en ellendigen. In de crisisjaren is veel gesproken over de verzorging van werkelozen door Rijk of diaconie. De diaconieën bleken toen niet bij machte deze verzorging op zich te ne men. Thans gaan de diaconieën accoortj met de overbruggingssteun, die het Rijk uitkeert. Ook stond mr Haan, die lid i| van het Centraal Comité der Geref, Diac. in Nederland, stil bij de plaats, die de diaconie inneemt in de kerke- raad. Aan de hand van het bevestigings formulier voor diakenen ging spr. ds verschillende taken na, waarbij hij er op wees, dat de taak zich ook uitstrekt tot de verwaarloosde jeugd, gezinsver zorging e.d. Er zal echter op gelet moe. ten worden, dat dan pas steun wordt verleend door de diaconie, wanneer er door de verzekering, sociale uitkeringen of familie niets kan worden gedaan. Hij pleitte er verder voor, dat de diakenen goed op de hoogte zijn met de sociale wetten. Tenslotte wees spr. op de taak der diaconie t.o.v. de kinderbescher ming. AFSCHEID VAN DE VOORZITTER. Na de bespreking werd afscheid van de heer Brouwer genomen. De tweede voorzitter, de heer P. de Heer te Tho len, bracht hem dank voor het werk, dat hij heeft verricht in de jaren, dat hij als comitélid en later als voorzitter werkzaam was. Dr Stam, Geref. predikant te Goes, die samen met ds A. G. v. d. Stoel te Bergen op Zoom de bijeenkomst als ad viseurs meemaakte, sloot de bijeen komst. De 25e conferentie zal in 1952 in Middelburg worden gehouden. SCHOUT-BIJ-NACHT OOSTERHUIS BEVORDERD TOT VICE-ADMIRAAL Bij Kon. Besluit wordt -schout-bij. nacht van administratie J. Oosterhuis met ingang van 1 Juli bevorderd tot vice-admiraal van administratie. Verkeersinstituut hield Zeeuwse dag De verkeersproblemen ln Zeeland zyn gisteren tydens de Zeeuwse dag van het Verkeersinstituut een wetenschappeiyke Instelling, die zich op strikt wetenschappelijke basis bezighoudt met de bestudering van allerlei verkeers problemen grondig onder de loupe genomen. Van Zeeuwse zyde werden bydragen daartoe geleverd door mr J. L. Nieuwen- huis, Ryksinspecteur van het Verkeer ln Zeeland en mr P. H. W. F. Teilegen, burgemeester van Terneuzen. Mr Nieuwenhuis besprak de verkeers situatie in Zeeland, als in hoofdzaak georiënteerd op de enige belangrijke spoorweg Vlissingen—Bergen op Zoom. Alle verkeer en vervoer richt zich op deze lijn, die bovendien parallel loopt met de hoofdverkeersweg. Bij de be spreking van het verkeer in Zeeland, valt de provincie in drie delen uiteen t.w. Noord-Zeeland, Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij de scha kels tussen deze delen gevormd worden door de veerdiensten. Mr Nieuwenhuis ging de historische ontwikkeling van deze veren na en zei, dat vooral de snelle opkomst van het gemotoriseerde verkeer van invloed is geweest op de groei van de veren. Hij herinnerde aan vroeger dagen toen de boot VlissingenBreskens 8 reizen per dag maakte en maximaal 6 auto's kon vervoeren, d.w.z. maximaal 48 per dag in één richting. Thans kun nen er desnoods elke dag 1200 worden overgezet. In 1923 betaalde men voor een normale auto f 9,20 veergeld, nu kost dit vervoer f 0,60. Aan de hand van de vervoercyfers der Prov. veerdiensten lichtte spr. een en ander nog nader toe. Mr Nieuwenhuis wees op de moder nisering van de vloot en de moeilijk heden die zich voordoen bij het maken van een nieuwe dienstregeling, waarbij zo mogelijk aansluiting wordt gegeven op bus- en treindiensten. In het bijzon der werden de problemen van Schou wen en Duiveland behandeld, waar de R.T.M. een belangrijke rol speelt. Ten slotte wees mr Nieuwenhuis op het be staan en de teruggang van de beurt diensten in Zeeland, waarna hij enkele conclusies trok. Daarbij zei hij, dat de geografische gesteldheid van Zeeland en de moeilijke verbindingen er toe heb ben geleid, dat in Zeeland meer kleinere plaatsen centrale functies hebben ge kregen, dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. TERNEUZEN. Mr Teilegen behandelde in zijn inlei ding de haven en het kanaal van Ter neuzen. Hij zei, dat de opkomst van Terneuzen te danken is aan Gent, Gent immers begon bij de verzanding van het Zwin uit te zien naar een nieuwe uit weg naar zee en vond deze in de rich ting van de Braakman. Dank zij deze verbinding groeide Gent uit tot een machtige havenstad. Reeds lang voor 1940 werd gesproken over een nieuw e verbinding, waarover kortelings de commissie-Steenberghe rapporteerde. Dat Terneuzen niet tot grotere bloei is gekomen, is toe te schrijven aan de om standigheden, dat de plaats door de Schelde gescheiden is van overig Ne derland, terwijl de landsgrens voor het achterland een belemmering vormt. Ook stond mr Teilegen stil bij de spoor wegverbinding met Gent en Mechelen. Hij eindigde met te verklaren, dat in de Beneluxgedachte als eerste stap op de weg naar een vrijer verkeer en daar door naar groter saamhorigheid vol doende aanleiding kan worden gevon den om voor Zeeuwsch-Vlaanderen de toekomst met enig optimisme tegemoet te zien. Hierna werd een excursie gemaakt vanuit Vlissingen over Breskens naar Terneuzen, waar de burgemeester voor de rondleiding door kanaal- en haven gebied zorgde. Voorts werd een bezoek gebracht aan Hoedekenskerke, Goes, Zierikzee, Zijpe en Anna Jacobapolder. DE BILT ZEGT: Iets hogere temperaturen. Veel bewolking met aanvankelijk en kele verspreide buitjes, maar hier en daar ook opklaringen. Later op de dag opnieuw kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1