GEVANGENISSEN ZONDER CELLEN EN KERKZALEN ZONDER HOKJES. „HAAK-IN" Tentoonstelling opent morgenavond. Va s e n o I de ioup< ChefarineA <~Vlieuwó uit rovincie Hooc Uetd De vernieuwing van het gevangeniswezen. Eén Kolom Knar vu Uw maag tot in Uw keel J) Vele attracties wachten de bezoekers. Walcheren. HIER Internationale schietwedstrij den te Ter neuzen. Woensdag 27 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het overgrote deel der Nederlanders kende voor de oorlog de gevangenis slechts by naam. In de jaren der bezetting hebben tal van Nederlanders met het Inwendige der gevangenis kennis gemaakt en met het leven aldaar. Het is dan ook niet zonder reden, dat na de bevrydlng velen ln den lande zich met dit gevangenisprobleem zijn gaan bezig honden. Er begon zich een hervorming van het gevangeniswezen te voltrekken. Men ls gaan inzien, dat men er met vryheidsbenemlng alleen niet kwam en dat de tenuitvoerlegging van de straf aan de reclassering moest worden dienstbaar gemaakt. Omdat men tot de ervaring was ge komen, dat ons gevangeniswezen ver ouderd was, heeft de toenmalige minis ter van Justitie op 1 Maart 1946 een commissie ingesteld voor de verdere uitbouw van het gevangeniswezen. Naar het oordeel der regering is nu d* tijd gekomen om de beginselen, die aan het niet meer geheel cellulaire stel sel ten grondslag behoren te liggen, in een wet te formuleren. Met de nieuwe beginselenwet wordt beoogd nadelen van de afzonderlijke op sluiting te voorkomen zonder dat het voordeel van nietbesmetting van de ene gevangene door de andere teloor gaat. GEEN GEESTDODEND VERBLIJF M EEK. Een bezoek aan een aantal strafge- stichten de totale bevolking van alle gestichten in ons land bedroeg op 4 Juni 6372, w.o. 1194 mannelijke en 49 vrou welijke politieke delinquenten en 50 nog niet veroordeelden heeft ons geleerd dat er geen sprake meei» is van een geestdodend verblijf in een cel, dat op zijn best wat afgewisseld werd door zakjesplakken of enveloppen vouwen. Natuurlijk gevangenisstraffen worden ten uitvoer gelegd, maar er gebeurt meer. De gevangenen worden er be schouwd als mensen, die straks moeten terugkeren in de samenleving, sterker, vooral geestelijk en met de wetenschap, dat ze iets kunnen presteren ten nutte van de gemeenschap en zichzelf. Een zeer sprekend voorbeeld, dat met de persoonlijkheid der gevangenen re kening wordt gehouden is wel de byzon- dere strafgevangenis voor jonge man nen te Zutphen. Een gevangenis, maar een zonder cellen. In stede daarvan ka mertjes met royale vensters. Men vindt hier creatie-, toneel- en gymnastiekza len. Er ls volgens een klassesysteem mogelijkheid tot gemeenschappelyke arbeid en de jeugdige gedetineerden, die hier verblijven krygen gelegenheid tot vakopleiding. De terugkeer naar de maatschappij wordt zeer vergemakkelijkt door de zgn. „open gestichten", zoals b.v. de in richting „Bergveen", het vroegere Veen- huizen. In dit open gesticht „Bergveen" ontbreekt elke vorm van bewaking, zo dat uiteraard de kwestie der selectie hier van grote betekenis is. Ook in de cellulaire strafgevangenis (I -z. mededeling, advert.) en dan die laaiend brandende pyn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij Iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de he vigste aanval van brandend maagzuur binnen enkele minuten. Een wonder middel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk! VAN DE 180.000 Slechts 960 demobilisanten zoeken nog werk. Als Donderdag de demobilisatieraad in Urecht wordt opgeheven, zal minis ter Drees kunnen wijzen op het prach tige werk door deze raad verricht. Van de 130.000 gedemobiliseerde militairen zjjn er nu nog slechts 960 dia werk zoeken. Elfhonderd gedemobiliseerden zijn nog werkzaam op de Rijkswerkplaat- te Groningen het strafgestlcht voor zware recidivisten kent men allerlei arbeidsmogelijkheden, evenals ln de bij zondere strafgevangenis te Leeuwarden, het gesticht voor hen, die tot lange straffen zijn veroordeeld, nL boven vijf jaren, tot en met levenslang. Thans verblijven hier op ruim 300 gestraften plm. 170 tot levenslang veroordeelden, van wie plm. 160 politieke. In de verschillende gevangenissen, die we bezocht hebben, wordt grote aan dacht besteed aan de sociale verzorging, de ontwikkeling, de ontspanning en de sport. De bibliotheken spelen daarbij mede een rol van betekenis. Tot voor kort werden ln de kerkzalen der ge stichten de gedetineerden tijdens de dienst opgesloten in hokjes, zodat zij wel de kansel konden zien, doch niet elkander. Geheel in de geest van de ge meenschapsgedachte worden die kerk zalen van de hokjes ontdaan, zodat er normale kerken ontstaan. In enige ge stichten ls dit al geschied. De wijziging die zich thans aan het voltrekken is, zal ongetwijfeld goede In vloed uitoefenen op de gedetineerden. Kerkelijke leiders uit vele lauden naar Zwitserland. Een groot aantal kerkelijke leiders en nlet-theologen uit vele landen en we relddelen zal deze zomer gedurende Juli en Augustus in Zwitserland byeenko- raen voor enige conferenties, waar de essentiële vragen van deze tyd aan de orde zullen worden gesteld. Deze conferenties gaan alle uit van de Wereldraad van Kerken, aldus meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk. Eind Juli zal de „Commissie van 25" te Rolle bijeenkomen. Deze commissie bestaat o.m. uit dr Reinhold Niebuhr (V.S.), bisschop Leslie Newbigin (In dia), prof. Karl Barth, prof. Emil Brun- ner en de Amerikaanse politicus Fran cis Miller. De taak van de commissie is het op stellen van een rapport over het getui genis van de kerk in en aan de wereld. Het rapport zal zich vooral bezighouden met de uitdaging aan de kerken van diegenen, die buiten de Christelijke ker ken staan of hiertegen een vijandige houding aannemen. Het uitvoerend comité van de kerken voor internationale aangelegenheden zal daarna te Rolle vergaderen. Zij zal overleggen wat de kerken kunnen doen voor de vluchtelingen in Europa, het Nabije Oosten en Korea. Van 411 Augustus komt het cen trale comité van de Wereldraad van Kerken te Rolle bijeen voor de jaarver gadering. De Franse romanschrijver en journalist Maxime du Camp heeft roeleer eens geschreven, dat de landloperij de lagere school der misdaad is en de ge vangenis de middelbare school ervan. Thans is het stellig niet meer zo. Dit is mede te danken aan de zorg, die de ambtenaren der gevangenissen zich geven voor de mensen, die zij onder hun hoede krijgen. Bij zo'n be zoek aan een aantal gestichten hebben we de stellige indruk ge kregen, dat zij werken met hun hart en dat ze liefde voor hun werk hebben. Vermiste kanovaarders verdronken? Zondagmorgen zijn de heer N. van Gelderop van de waterpolitie te Har derwijk en zijn vriend, de heer F. Boesveld, met een kano het IJssel- meer opgevaren. De beide vrienden vertrokken 's morgens om 9 uur, maar waren 's avonds om 19 uur nog niet terug. Men maakte zich ongerust en derhalve werd de waterpolitie te Kampen, Elburg en Urk gewaar schuwd. Men stelde een onderzoek in, evenwel zonder resultaat. Maandag gen kreeg men een bericht van een familielid van een der vermisten, dat de kano met de kiel naar boven drij vende was gevonden bü het gemaal van Oosterwolde, ongeveer 100 meter uit de wal. Aangenomen wordt thans, dat deze beide jonge mensen, respec tievelijk 29 en 26 jaar oud, in het IJs- selmeer zijn verdronken. Naar de lijken wordt nog steeds gezocht. De voorbereidingen voor de „Haak-In" tentoonstelling Zeeland in de zalen Kryger te Goes zijn zo goed als geëindigd. De zaal met de ver schillende stands van de bazar ls geheel Ingericht en morgenochtend vroeg wirdt begonnen met de opbouw van de expositie zelf. Dat zal een zware dag worden! Zodra de grote trucks uit Lelden, waar de tentoonstelling vanavond om elf uur wordt gesloten, ln de nanacht zullen zijn gearriveerd, gaan timmerlieden en etaleurs aan de slag om alles een goede plaats te geven en zo attractief mogeiyk op de tafels op te stellen. Om zeven uur morgenavond moet de tentoonstelling gereed zijn, want dan vindt de officiële opening plaats door mevr. S. C. de Casembroot Baronesse van der Feltz. Om 7.30 wordt de expositie voor het publiek open gesteld. De Goese politie heeft al de nodige maatregelen getroffen, zodat duizenden bezoekers verwerkt kunnen worden. Het belooft op de tentoonstelling echt gezellig te worden. Er zijn vele attracties en niet minder mogelijkheden om aardige prijsjes in de wacht te slepen. Zoals men weet komt de opbrengst, tot de laatste cent, ten goede aan de kankerbestrijding. De financiële zijde wordt verzorgd door de Amsterdamsche Bank-Incassobank N.V. te Goes. Van de attracties noemen wij het rad van avontuur, een grabbelton en grabbelmanden, die lieftallige jongedames met mooie hoepelrokken met zich voeren. Daar is verder een glasblazer, die prachtige kunstvoorwerpen maakt, daar is ook (en dat is wel iets heel bijzonders) de poppenverzame- llng van H. M. de Koningin, daar is ook een leuke lichtbak, waar aardige voorwerpen gewonnen kunnen worden, kortom er is zoveel, dat niemand zich ook maar één minuut zal behoeven te vervelen Ook wie trek heeft in wat lekkers, kan op de tentoonstelling terecht. De Goese Ambachtsschool, afd. bakkerij, verkoopt b.v. in een stand eigen gemaakte lekkernijen, waarvan de gehele opbrengst ten bate van „Haak- In" is. Dit is ook het geval, als men een ijsje koopt aan een speciale ijs- stand. En als het goed weer is, zal een openluchtrestaurant vele bezoekers trekken. Gedurende de gehele tentoonstelling zullen voorts leerlingen van de Goese Vakschool voor Meisjes zich met allerlei werk verdienstelijk maken. Dat bovendien de stands met de vele, geheel gratis door de Zeeuwse mid denstand, beschikbaar gestelde artikelen en voorwerpen, veel belang stelling zullen trekken, staat nu reeds vast. Wij zouden nog veel meer over deze tentoonstelling kunnen vertellen. Maar veel beter kunt u zich zelf komen overtuigen en uw steentje bijdragen voor de bestrijding van de kanker. De tentoonstelling is morgen avond geopend van 7.30 tot 11 uur, Vrijdagmiddag van 25.30 en Vrijdag avond van 7.3011, terwijl u Zaterdag terecht kunt op dezelfde uren. Zaterdagmorgen van 1012 ls de expositie speciaal voor de scholen geopend. Engeland maakt een nieuw geweer van kaliber 280. Engeland blijft bij het besluit, om het geweer van het kaliber 303, dat ook door Amerika en de anderen wordt gebruikt, te vervangen door een nieuw model geweer van 280 ka liber. In antwoord op conservatieve oritiek verklaarde John Strachey, de minister van oorlog, dat het nieuwe Britse geweer wellicht het beste ter wereld zal worden. De andere geal- lierden moeten dan maar op dit mo del standaardiseren. MASSALE ZWEMPARTIJ OVER HET KANAAL. Elf landen zullen vertegenwoordigd zijn bij de zwemtocht over het Ka naal, die het Engelse dagblad „Daily Mail" op 13 Augustus organiseert. Uit de 155 candidaten voor deze wedstrijd zijn er 20 gekozen (7 dames en 13 he ren), vijf uit Engeland, bij wie mej. Fenton, die verleden jaar bij de dames won, drie uit Frankrijk ,twee uit Egypte, b*j wie de winnaar van ver leden jaar Hassan Abd el Rehim, twee uit Argentinië en twee uit Zweden. De zes andere candidaten komen uit Griekenland, Nederland (Jan van Hemsbergen), Denemarken, Peru, de Ver. Staten en Canada. Er wordt ge start te Cap Gris Nez. De zwemmer en zwemster, die de beste tijd maken, krijgen elk een som van 1000 pond sterling en een beker, beschikbaar gesteld door het Festival of Britian. Voorts ontvangt ieder die de tocht volbracht 250 pond. (Ingez. mededeling, advert.) 'n enkel tablei doet wonderen TEGEN PUNENEN GRIEP, 20 tebl.U.n 75 ct (Ingez. mededeling, advert.) VOOR DE TEERSTE KJ NDERHU I D MIDDELBURG. Gymnastiekultvoering. In aansluiting op ons bericht van gisteren over de gymnastiekdemon- straties, die Zaterdag op de Markt zullen worden gegeven, vernamen wij nog het volgende. Het is de bedoeling dat de deelne mende verenigingen, dat zijn naast 't jubilerende „Medioburgum" „Achilles'" en „Wilhelmina" uit Middelburg en de V.T.V. en L.O. uit Vlisslngen, voor af een optocht houden door een ge deelte der stad, waarbij het pijper korps Juliana de turnsters en turners begeleidt, terwijl Achiles en de V.T.V. hun band laten meemarcheren. De stoet komt om c.a. half 4 op de Markt aan, waar allereerst de vaan dels gepresenteerd worden, waarna de dames en meisjes de K.N.G.V.- knotsoefening uitvoeren. Dan komen de jongens en meisjes aan de beurt om gezamenlijk (er zijn 300 jongeren aangemeld) een vrije oefening uit te voeren, die ontworpen is voor een wedstrijd. Medewerking wordt verleend door de kringkeurkorpsen dames en heren, die ringzwaaien en hoogrek en hoog brug werken. De meewerkende verenigingen krij gen verder gelegenheid hun eigen werk te demonstreren. Medio geeft vlagoefeningen, evenwichtsboom en volksdansen, Wilhelmina komt uit met knotsoefeningen en tremplin- springen, Achilles met vrije oefening en brug. Aan het einde van de demonstratie zal de knotsoefening (die samenge steld is door mevrouw Jeanne van der Most van „Aspasia" te Rotterdam) nog eens herhaald worden. Met de hoofdleiding is belast de technische bestuurder van de Kring de heer P. J. Sturm uit Goes. Concert en fakkeloptocht. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal het Middelburgs Muziekcorps od.v. de heer P. de Rooy Vrijdagavond van half 8 tot half 9 een concert op de Markt geven. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 50) o— „En die musketier dan met zijn dikke kop." „Dief en diefjesmaat. Daarom vroeg ik of je geld genoeg had. Jij liet veel geld zien, lokaas. Ze lieten je in het begin winnen." „Verduiveld, ik geloof dat ge gelijk Jiebt. Ik begin te denken, Willem, dat je een gladde vogel bent. Nog een kruikje, Prosit." HOOFDSTUK XXI. De trommen roffelden. Drie trom melslagers kwamen de speelplaats op marcheren. Midden op het veld hiel den ze halt. De middelste trad voor uit. De soldeniers verdrongen zich om hem heen om het nieuws goed te kun nen horen. „Om vijf uur deze achtermiddag zal de brug worden verdedigd. Soldeniers «n meerderen van alle wapenen kun nen daaraan deelnemen. De overwin naar zal vijf gouden rijders als prijs ontvangen. Mannen, houdt u gereed." „Wij gaan er heen", zei Olivier. „Ik wil het eens proberen. Als we vroeg zijn, krijgen we een goede plaats. Het zal er vol worden, want het is het meest geliefde spel, zowel by de deel nemers als bij de toeschouwers. We stappen dadelijk op." Ze wandelden naar het open veld buiten het kamp. Over een vrij brede beek lag een stevige houten batterij, dia zeker vijf vademen lang, maar nog geen vadem breed was. Reeds waren er vele toeschouwers aanwezig, maar steeds meer mensen kwamen opdagen. De soldeniers soms zelfs groepsgewijze. „Daar komen de onzen," riep Oli vier en Saxon zag de oude wacht, meester met zijn mannen aankomen. Ze legerden zich bij de brug in het gras. Vrolijk trompetgeschal klonk dooi de zonnige lucht. Een groot aantal officieren verscheen. Ze gingen aan de overzijde van de beek op een plan kier op stoelen zitten. Het veld was vol belangstellenden. Soldeniers, vrou wen en kinderen. Kleine jongens wa ren als soldaten gekleed, met trom mels en trompetten. Een overste liet de trommen roeren. Hij wees twee wachtmeesters aan als kamprechters. Een hopman fungeerde als heraut. Zijn luide stem klonk over het hele veld. „Degene, die de brug wil verdedi gen, komt aan deze zijde. Voor de eerste winnaar worden vijf zilveren daalders uitgeloofd." Olivier stond dadelijk op. Een drie tal soldeniers van andere wapens volgden hem. Er werd geloot. Olivier had blijk baar geluk. Hij trok zijn laarzen uit en zijn jas. Alleen ln zijn broek ge kleed ging hij met ontbloot bovenlijf op de brug staan. Een Kroaat volgde zijn voorbeeld. Hij liep de brug op. Olivier wachtte hem af. Vlug liep de Kroaat op hem toe, greep zijn arm, 'n worsteling volgde. Ze omarmden elkaar. Lang zaam boog de kurassier zijn tegen stander achterover. Toen liet hij hem plotseling los, gaf hem een flinke duw en de Kroaat ging ruggelings de beek in. Een groot gejuich ging op uit de menigte. De Kroaat kwam weer bo ven, zwom langzaam naar de oever en kroop tegen de wal op. „Olivier heeft zijn vijf daalders ge makkelijk verdiend", zei de oude wachtmeester. Het vierde peloton juichte en moe digde zijn kameraad aan. Een tweede kampioen trad in het strijdperk. Op een holletje rende hij de brug op, trachtte Olivier te schep pen, maar deze hield zijn benen stijf gesloten, boog zich over de rug van zijn tegenstander, greep hem om de heupen en wierp hem in het water. „Bravo," riepen de kurassiers. „Leve Olivier". Deze keek trots glimlachend naar zijn kameraden, wuifde even met de hand. „Als hij nu nog de derde zijn vet geeft, heeft hij rust en mag hjj de brug straks weer verdedigen", legde de wachtmeester uit. „Zeg, jij moest het ook eens pro beren". Maar Saxon gaf geen ant woord. De derde aanvaller betrad voor zichtig de kampplaats. Olivier boog zich voorover, de handen vooruitge stoken. Ze grepen elkaar om de mid del. Dan werd de een, dan de ander een pas teruggedrongen. Ze kampten als twee stieren. Hun pezen waren tot het uiterste gespannen. Toen gleed Olivier uit en de ander stiet hem in de beek. Fier richtte zijn tegenstan der zich op. Moeilijk zwemmende be reikte Olivier de oever en wierp zich hijgend en dodelijk vermoeid bij zijn vrienden op het gras. „Je hebt je best gehouden," troost te de oude snorrebaard. „De vijf daal ders heb je verdiend." (Wordt vervolgd.) Het volgende programma wordt uit gevoerd: I. Wilhelmus; 2. San Loren zo, mars, G. Allier; 3. Ned. School- en Volksliederenpotpourri, F. Jakma; 4. Oranje Triomfmars, F. Bichnese; 5. Indische Bruidsstoet, Karakterstukje; 6. Eerste Strausswalsenpotpourri; 7. Col. Bogey on parade, marsfantasie, K. Alford. Hierna zal de Chr. Muziek- ver. „Onda" een concert verzorgen, waarna „Onda" en het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Juliana" een fakkel optocht door de stad houden. Zondagmorgenconcert. Het bestuur van het Middelburgs Mannenkoor wil een oude traditie in ere herstellen door het geven van een Zondagmorgenconcert op Zondag 1 Juli a.s. van 8 tot 9 uur in de Graan- beurs op de Dam. Het concert vindt plaats o.l.v. de dirigent de heer Jan Kuiler. Het koor heeft hieTbij de me dewerking verkregen van het Chr. Muziekcorps „Onda" o.l.v. de heer J. C. F. van Kamer. Wanneer er vol doende publieke belangstelling voor zal bestaan, hoopt men een dergelijk concert nog eens te herhalen. Be treurd wordt, dat het nog steeds niet mogelijk is een dergelijk concert op het Abdijplein te geven. Het program ma is als volgt samengesteld: Muziek: Ps. 150. Mannenkoor: Motette, Nagll; Sanctus. Schubert; Ave Verum, Mo zart; Muziek: Heilig, Bortniansky; Paraphrase over Harre meine Seele, Ruh; Mannenkoor: Bundeslied, Mo zart; Eintracht und Liebe, Flemming; Die Nacht, Schubert; Kerstlied, Dia mant. Muziek: Ehre Sei Gott, Men delsohn; Abendgesang, Eng. Hymne. Mannenkoor: Die Ehre Gotes aus der Natur, Beethoven; Salve Regina, Cleu- ver. Dit laatste nummer wordt uitge voerd met sopraansolo. Nieuwe gras maai machine. De gemeente heeft, nu de grasmaai- machine, die men bezit, niet alle werk aan kan, een tweede machine aange kocht. Deze machine ls groter en kan doelmatiger werken. Bovendien zal men een nieuwe methode volgen, door het afgemaaide gras te laten liggen, waardoor naar men heeft vast gesteld de grasmat fraaier wordt. Egalisatie van gronden. B. en W. stellen aan de raad voor om gronden aan 't Zand te laten ega liseren door 12 tot 15 arbeiders, die thans zonder werk zijn. De bedoelde arbeiders vallen tot op heden onder de Sociale Bijstandsregeling, doch binnenkort komen deze mensen ge heel ten laste van de gemeente. 'Aan gezien het Rijk werken, die door deze mensen kunnen worden uitgevoerd subsidieert met 75 pet. van de lonen stellen B. en W. zich voor de gron den aan 't Zand te laten egaliseren, waarmee ongeveer 20 weken gemoeid zullen zijn. De meerdere kosten, die hieruit voor de gemeente voortvloeien worden daardoor beperkt tot f625. Zo werken de ouders mee. Bij de besprekingen, die vorige week zijn gehouden over hoe men een eind kan maken aan de vernielingen van de jeugd, is o.m. opgemerkt, dat men wei nig medewerking ondervindt van de ouders. Een „fraaie" illustratie hiervan ondervond de politie. Toen twee 9-jarige jongens door het bolwerkplantsoen liepen, werden ze door een agent betrapt. De jongens gin gen mee naar bureau en kregen een reprimande. Bovendien moesten beiden een aantal strafregels schrijven, waar door ze enkele uren werden vastgehou den. Tot' driemaal toe verscheen de moeder op het politiebureau en eenmaal kwam ook de vader protesteren tegen deze maatregelen. De moeder trad bo vendien nog onbeschoft op tegenover de aanwezige agenten. Commentaar over bodig! GAPINGE. Ringrijdery. Onder vrij slechte weersomstandig heden werd Zaterdag de jaarlijkse rlngrijderij gehouden. De uitslag was als volgt; 1. B. Arendse 25 r.; 2. Jac. Paauwe 19 r.; 3. C. Langebeeke 15 r.; 4. Jac. Goed- bloed 13 r.; 5. Abr. Goedbloed 11 r.; 6. H. Joosse 11 r.; 7. Jac. Louwerse 11 r.; 8. A. de Nooyer 11 r.; 9. W. Melis 10 r.; 10 A. de Nood 8 r.; 11. Jac. Langebeeke 7 r.; 12. W. Vos 7 r.; 13. G. Kole 2 r.; 14. H. Louwerse 1 r. Bovendien kregen alle deelnemers nog extra prijzen. De beker van de burge meester werd gewonnen door W. Me lis. De beker van de fa. Wed. de Jongh kwam in bezit van A. de Nooyer en die van de fa. van der Have was voor C. Langebeeke. De 4 extra prijzen werden resp. gewonnen door Abr. Goedbloed, G. Kole, A. de Nooyer en B. Arendse. ,B. Arendse stak niet minder dan 16 volgringen, terwijl hij ook de pollepel won. MELISKERKE. „Con Amore" zingt voor ouden van dagen. De Chr. Zangver. „Con Amore" heeft aan het bestuur der Stichting Rusthui zen Walcheren voorgesteld, zangavon den te organiseren in de Rusthuizen der hierboven bedoelde Stichting. Doel ls ontspanning te geven aan de aldaar ver pleegde ouden van dagen. Deze geste van medeleven werd door de Stichting op hoge prijs gesteld, zodat werd beslo ten, dat resp. op 4 Juli en 1 Augustus zangavonden zullen gehouden worden op Der Boede en Ter Hooge. Schietvereniging opgericht. Dezer dagen is een vergadering ge houden om te komen tot oprichting van een schietvereniging. Er was veel be langstelling. 18 personen gaven zich als lid op. Het inleggeld werd vastgesteld op 5 gulden en de maandelijkse contri butie op 45 cent. Men zal trachten zo spoedig mogelijk te beginnen met de schietoefeningen op een door het ge meentebestuur aan te wijzen schiet baan. Het bestuur is als volgt samengesteld: A. Adriaanse, voorzitter; H. Spruijt, secretaris; P. Davidse, penningmeester; J. Stroo en G. Vlieger. Onder VREEMDELINGEN EN ZONDAG. Het vreemdelingenseizoen is in volle gang. Wie, niet alleen op de markt dagen, door de Zeeuwse steden loopt, vindt er een enorme drukte van dui zenden buitenlanders, vooral Belgen, die een dagje uit zijn en zich, zoals uit de reacties blijkt, best amuseren. De honderden autobussen en luxe wagens geven de politie veel werk, maar die heeft dat er graag voor over. De exploitanten van restaurants en niet te vergeten de middenstanders zien de vreemdelingen gaarne komen, want zij laten geld achter en hoe lan ger hoe meer gaat blijken, dat een goed geleide reclame voor Zeeland als toeristenoord onze provincie niet alleen veel „goodwill" bezorgt, maar voor vele Zeeuwen een goede boter ham meebrengt. Daarom is het zo jammer, dat bij dit alles ook de Zondag betrokken wordt. Wat dit betreft is er geen ver schil meer tussen een door de loeekse dag en de dag des Heeren. Wij weten wel, dat sommigen ons hartelijk zullen uitlachen, als wij met dergelijke „ouderwetse praatjes" op de proppen komen. Dat zij dan maar zo. En wij nemen ook onmiddellijk aan, dat ons geschrijf niets zal helpen. Maar toch handhaven wij, dat op dit misbruik van de Zondag uiteindelijk geen ze gen zal rusten. Gelukkig zijn er ook in Zeeland nog tallozen, die deze ontheiliging van de Zondag met droefheid aanzien. Zij weten ook wel, dat het leven zich ont wikkelt en dat vooral op die dag het probleem der vrije tijdsbesteding nog groter is dan in de week. Maar het duidelijke gebod Gods komt eerst en staat altijd hoger! Ook uit sociale overwegingen (voor vele werknemers is de Zondag tegen woordig de drukste dag) is dit vreem- delingenbezoek op Zondag te betreu ren. T. en over de grenzen Het vierjarig zoontje van mevr. A. Mauking werd gedood toen zijn moeder in de Dorpsstraat te Putten op de fiets door een bus werd aangereden. Het kind zat achterop en viel onder de wie len van de bus. Twee en twintig jonge Amerikaanse boeren en 36 boerinnen beginnen van daag een reis door 21 Europese landen, waaronder Nederland. Uit het kantoor van de Oostenrykse vliegtuigbouwer Erich Meindi te Kla- genfurt zijn gedetailleerde tekeningen gestolen voor de bouw van nieuwe rom pen voor straalvliegtuigen. Volgens deze plannen zou de snelheid van straalvliegtuigen verdubbeld worden. Het vliegveld Gander op New Found- land werd Maandagavond door een bos brand bedreigd, die zich in de richting van de olie-opslagplaatsen van het vliegveld uitbreidde. Men heeft de brand weten af te wenden. De C.B.C. te New ïork heeft Maan dag de eerste officiële uitzending kleu rentelevisie in de V.S. verzorgd. Een geleerde te Lausanne, Marcel Millions, heeft de Zwitserse geologische vereniging er van in kennis gesteld, dat hij onder de bergen van de Jura sporen heeft gevonden van wat naar hij ge looft zware petroleum is. Vermoedelijk is het dezelfde soort zware olie als in Mexico en Zuid-Amerika wordt gevon den. De Amerikaanse chef der vlootopera- ties, admiraal Forrest P. Sherman, is naar Tokio vertrokken voor zijn eerste bezoek aan het Verre Oosten sinds Augustus. Sherman hoopt besprekingen te voeren met vooraanstaande vlootof- ficieren. Het plaatsje Duncan in de staat Iowa is door een wervelstorm volgens de be richten totaal verwoest. Voor zover be kend zijn er geen slachtoffers gevallen. De schade wordt officieel geschat op ruim honderdduizend dollar. De Politiesportvereniging Terneuzen organiseert a.s. Vrijdag internationale schietwedstrijden voor pistool- en kara- bijnschutters, waaraan door een groot aantal groepen uit België en Nederland wordt deelgenomen. Bij de pistoolschut- ters komen de volgende groepen uit: Gem. Politie Lokeren (B.); Gem. Poli tie Gent (B.); Gem. Politie Vlissingen; Gem. Politie St. Niklaas (B.); Kon. Mar. District Terneuzen; Douane Sas van Gent; Politie te Water in Zeeland; Gem. Politie Middelburg; Gem. Politie Terneuzen; Rijkspolitie Sportver. Luc- tor; I. en A. Insp. Vlissingen, allen met 2 groepen en de Res. Gem. Politie Ter neuzen; Gem. Politie Goes; Rijkswacht District Brugge (B); Terreinpolitie de l'Azote; Verkeerspolitie post Terneu zen; Rijkspolitie vVestdorpe; Res. Rijks politie Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; Gem. Politie Zierikzee; Rijkspolitie Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; Rijkspolitie W.- Zeeuwsch-Vlaanderen; Douane Zuid- dorpe; Visitatiepost Terneuzen; C.C.D, Terneuzen; I. en A. Insp. Terneuzen; L en.A. Insp. IJzenlijke; I. en A. Insp. Oostburg; allen met een groep, alsmede enkele groepen officieren uit België en Nederland. Voor de karabijnwedstrijd schreven in de Kon. Mar. Terneuzen met 3 groepen; de Politie te Water in Zeeland; Gem. Politie Middelburg; Gem. Politie Ter neuzen; Rijkspolitie Sportver. Luctor; I. en A. Insp. Vlissingen; allen met twea groepen; Douane Sluiskil; Rijkswacht District Brugge (B.); Douane Sas van Gent; Gem. Folitie Goes; Terreinpolitie de l'Azote; Rijkspolitie Hulst; Rijkspoli tie Aardenburg; Verkeerspolitie Ter neuzen; Rijkspolitie Westdorpe; Res. Rijkspolitie Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; Rijkspolitie West Zeeuwseh Vlaande ren; Douane Zuiddorpe; Visitatiepost Terneuzen; C.C.D. Terneuzen; I. en A. Insp. Terneuzen; I. en A. Insp. IJzen- dijke; I. en A. Insp. Oostburg. Er is zowel voor de beste pistool- groep als voor de beste groep karabijn- schutters een wisselbeker beschikbaar. Deze bekers moeten drie maal worden gewonnen. Voor de beste individuele schutter, zowel met pistool als kara bijn, is een gouden kogel als blijvende wisselprys beschikbaar. Verder zijn er een groot aantal medailles, waardevol le gebruiksvoorwerpen en genotsmidde len als individuele prijzen beschikbaar. „VLEUGELS VOOR JAN EN INEKE". Nieuwe attract ie voor jeugdige spaarders. Na „De reddingboot komt", de voor de actie 1950-'51 door de national# spaarraad aan jeugdige spaarders be schikbaar gestelde attractie (er waren 285.000 deelnemers aan deze spaar actie), zal voor de actie 1951-'52 een boekje ter beschikking worden gesteld waarvan commodore A. Viruly de auteur is. „Vleugels voor Jan en Ine ke", zoals het heet, zal door de jeug dige spaarders kunnen worden bijeen- gespaard. Van 1 September af is het omslag verkrijgbaar en van 1 October af zal halfmaandelijks een hoofdstuk van het boekje kunnen worden verza meld. Voorzitter van de Jaarbeurs gaat heen. Na 25 jaar het voorzitterschap te hebben bekleed van de Raad van Be heer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht, heeft dr F. H. Fentener van Vlissingen de wens te kennen gegeven van deze functie thans te worden ontheven. Leopold Stokowski over het Residentie-orkest. Bij een kort bezoek aan de Ameri kaanse voorlichtingsdienst te Den Haag heeft de wereldberoemde Ame rikaanse dirigent, Leopold Stokowski, in verband met het feit dat hij twee concerten van het Holland Festival zal dirigeren, het volgende gezegd: „Ik heb voor de eerste maal met het Residentie orkest gerepeteerd. Het is een uitstekend orkest en ik was wer kelijk verrukt over het spel van deze voortreffelijke musici. Hoewel in het programma een aantal voetangels en klemmen liggen heb ik het volste ver trouwen, dat dit uitstekende orkest een uitvoering zal geven waarbij de partituur volkomen tot zijn recht komt."

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2