<~Ylieuwó uit det^rovincie Zuid-Beveland. KiESPIJH? ■m Wat meer optimisme bij Zeeuwse mosselkwekers. Noord-Beveland. Tholen. Schouwen-Duiveland. KERK EN ONDERWIJS „Klein goed" voor de Econ. Politierechter. (F WATERSTANDEN DE BEURS NOTEERDE GISTEREN VEILINGBERICHTEN avonlureti Dinsdag 26 Juni 1951 ZEEUWÜCH DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pagina 2). GOES. Avontlmuziek Grote Kerk. Het programma van de avondmuziek In de Grote Kerk hedenavond 7.30 uur luidt: 1. Orgel. Preludium Fuga in C. J. S. Bach; 2. Koor.a. Sound the trum pet Purcell, b. Salvum fac regem A. Sacchini; 3. Orgel. Adagio uit Sonate I Mendelssohn; 4. Koor. a. Laudate pu- eri, idem; b. Engelenkoor uit „Elias", idem, c. Das ist der Tag des Herrn, idem; 5. Orgel. Sonate II Mendelssohn, (Grave, Adagio, Allegro maestoso e vivace-Fuga). Medewerking door het Zuid-Bevelands Dameskoor o.Lv. Jac. H. Tamminga. Orgel: Adr. Kousemaker. VHEER ARENDSKERKE. Een „gevoelige" vergissing. Dezer dagen was zekere Z. be zig op spreeuwen te schieten met een 6 mm. buks. Inplaats van op een vo gel schoot hij echter door de pols van zekere G. te Wolphaartsdijk. Dr Vos moest de man verbinden, waarna deze naar zijn woning kon terugkeren. Voetbalwedstrijd. Vrijdagavond half acht zal een voet balwedstrijd gespeeld worden tussen een elftal, gevormd uit gemeente-be stuurders en -ambtenaren en een elftal, bestaande uit veteranen. De opbrengst is ten bate van het in strumentenfonds van de muziekvereni ging. Het gemeentelijke elftal is als volgt samengesteld: Doel: L. Goodegeoure, backs: A. Zon neveld en J. P. Lindenbergh, midden: J. J. Geldhof, Matth. Schipper en J. L. Brasser, voor: A. Karman, J. Kole, A. J. Zonnevylle, G. M. de Schipper en J. Wijga. Het veteranenelftal is als volgt sa mengesteld: doel: G. van Damme, backs: A, J. Talma en W. van Manen. Midden: H. A. Zandee, M. Sanderse en J. Weststrale. Voor: J. D. Wesbstrate, J. Carels, N. van Antwerpen, W. L. Braamse en J. Minnaar. Reserves: M. M. Allewijn en M. Kloet. De muziekvereniging verleent mede werking. RILLAND. Raadsvergadering, A.s. Woensdag komt de gemeente raad in vergadering bijeen. De agenda bevat o.a.: Vaststelling wijziging be groting 1950 en gewijzigd partieel uit breidingsplan voor de kom Rilland. WEMELDINGE. Rode Kruisgebouwtje in gebruik. Zaterdagmiddag had de ingebruikne ming van het Rode Kruisgebouwtje te Wemeldinge officieel plaats. Dr Gnirrep, leider van de Rode Kruis Transpottcolonne sprak woorden van dank, inzonderheid tot het dagelijks be stuur der gemeente. Hij gaf een uiteenzetting van het In terieur van het gebouw en dankte de leden van de colonne voor het belang loos in orde brengen van het mooie lo kaal. De opbrengst van de bazar maakte de inrichting mogelijk. Burgemeester C. N. F. van Sas sprak er zijn bewondering over uit, dat het gebouw zo prettig aan doet. YERSEKE. Productie van larven waarschijnlijk ruim genoeg. De verwachting van Dr P. Korringa is, dat dit jaar de productie van lar ven ruim genoeg zal zijn om bij een redelijke watertemperatuur tot een (Ingez. mededeling, adv.) Mijnharde'» Kiespijnpoeder». Doos 45 cf. Voor het eerst sedert verschillende maanden overheerst in de Zeeuwse mosselkwekerswereld weer de opti mistische toon. Da voornaamste reden daarvan is wel de goede kwaliteit der mosselen op vele percelen, ook op de Grevelin- gen. De groei deed ervaren mossel kwekers, die in lange tijd hun per celen niet bezocht hadden, versteld staan. Of deze groei in de hand wordt ge werkt door het feit, dat thans overal veel minder mosselen aanwezig zijn, is een vraag, die niet gemakkelijk te beantwoorden is. Maar het feit, dat de mosselen thans een geheel ander aanzien tonen dan vorig jaar, doet toch de hoop herleven, dat de para siet niet zo grote schade zal aanrich ten dan vorig jaar. Natuurlijk zijn alleen de kwekers, die mosselen hebben, thans gebaat bij een goede stand van de mosselen in de Zeeuwse stromen. Maar ook voor de mensen, die geen eigen mosselen hebben, ia de toestand de laatste weken minder somber ge worden. De mosselbank nabij Hellevoelsluis bleek veel groter dan men eerst dacht *n zij, die niet op da Waddenzee wa ren, konden hun kans benutten en deze mosselen op hun percelen bren gen. Degenen, die dit hebben gedaan, gijn nu tevreden, want de mosselen blijken ook op de percelen hun vis te houden, zoals dat heet, d.vv.z. dat de kwaliteit niet achteruitgaat. Tenslotte komt voor hen, die zo pessimistisch waren, dat zij nóch op de Waddenzee nóch op de bank bij Hellevoetsluis hebben gevist, nog een kans, want de Visserij inspectie geeft nu vergunning om van 2 Juli tot 22 Juli mosselen te gaan halen op het Groninger Wad en daarmede de lege Natuurlijk wil het bovenstaande niet zeggen, dat de mosselcultuur in Zeeland nu gered of uit de zorgen is. Want het feit, dat de mosselen er thans goed uit zien, wil niet zeggen, dat de parasiet mytilicola intestenalis geen schade meer zal aanrichten. Want ook vorig jaar was het vooral lp de maanden Juli en Augustus, dat Eercelen met mosselen, die zich goed eten aanzien, in een periode van veertien dagen volkomen te gronde gingen. Een al te groot optimisme is daar- pm voorshands zeker nog niet gerecht vaardigd. Maar er is toch weer hoop. behoorlijke aanslag te leiden. Hoewel COLIJX SPLAAT. Jongetje gered. Vrijdagmiddag geraakte het 7-jarige zoontje van de heer H., toen hij aan de zeedijk een bad nam, in moeilijk heden, daar hij de zwemkunst niet meester was. De juist passerende Rijkspolitieman van de Putie sprong gekleed te water. Het gelukte hem de drenkeling op het droge te bren gen. KATS. Autotocht ouden van dagen. Vrijdag maakten de ouden van dagen een autotocht door Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen in zes auto's, daarvoor bereidwillig beschikbaar ge steld door zes autobezitters van Kats. Ter verwelkoming gaf bij de terugkeer het muziekgezelschap enige nummers ten beste. Ver. voor Ziekenhuisverpleging vergaderde. Zaterdagmiddag hield de Ver. voor Ziekenhuisverpleging „Tholen en St Philipsland", haar alg. jaarvergadering in hotel „Hof van Holland" te St. Maar tensdijk. Van St. Philipsland kon niemand aan wezig zijn. Men had bericht, dat dit op Zaterdagmiddag steeds het geval zal zijn en vroeg een andere dag of avond. Na enige discussie werd besloten toch op Zaterdagmiddag te blijven vergade ren. De voorzitter sprak z(jn vreugde er over uit, dat thans ook Poortvliet en St. Maartensdijk niet zeer zelfstandig zijn, doch zich bij deze vereniging hebben aangesloten. De penningmeesteresse deelde mede, dat 1950 geen ongunstig jaar is ge weest. De ontvangsten bedroegen f 11.633,63 en de uitgaven f 10.313,11. Het aantal opgenomen patiënten be droeg 69. De volgende jaarvergadering zal te Oud-Vossemeer worden gehouden, poortvliet. De goudvisdief gedood. Reeds enige dagen werd de goud visvijver van burgemeester van Oeve- ren tweemaal per dag bezocht door een zeemeeuw, die op eenvoudige wijze zijn honger kon stillen, ook al ging het dan ten koste van goud vissen. Toen de jachtopziener Speijer een oogje in het zeil ging houden, ging het er voor de zeemeeuw, die inmid dels ook al een vriendje voor het diner had uitgenodigd, bedenkelijk uitzien. Speijer kreeg er één op de korrel en het schot was dodelijk. De overgebleven meeuw heeft zich daar na niet meer laten zien. Eindles Tuinbouwschool Haamstede. In tegenwoordigheid van de Rijks tuinbouwconsuient, ir W. v. Soest en diverse andere autoriteiten werd Vrij dag de eindles van de Tuinbouwschool te Haamstede gehouden. Na een ope ningswoord van de voorzitter der school, de heer K. K. Damhruin, be handelden de leerlingen verschalen de onderwerpen op het gebied van de fruitteelt. De voorzitter van de com missie van toezicht reikte hierna met een toepasselijk woord aan de volgen de leerlingen het diploma uit: J. R. Boot, Haamstede; P. J. van Damme, Haamstede; W. Haak, Bruinisse; L. Hart, Ellemeet; J. D. van Klooster, Renesse; J. M. Kristelijn, A. C. Maas, St. Filipsland; A. R. Verseput, Renes se; M. J. de Vrieze, Haamstede, J. A. v. d. Weel, Haamstede; L. W. v. d. Wende, Renesse. Ir v. Soest wees de geslaagden op de mogelijkheden tot verdere ontwik keling in het bijzonder op de Fruit- teeltschool, die naar hij hoopte dit na jaar weer in Haamstede geopend zal worden. De heer Roggeveen, vertegen woordiger van de inspecteur van de tuinbouw, sloot zich hierbij aan. De voorzitter der school wekte de gedi plomeerden op lid te worden van de Ver. van Oud-Leerlingen der school „Pomona". Twee leerlingen dankten, onder aanbieding van een blijvend aandenken, het hoofd en de heer J. A. v. d. Weel, die de practische lessen- alsmede het vak fruitteelt heeft on derwezen. De heer W. J. de Vrieze dankte namens de ouders de leerkrach ten voor het onderwijs, Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: Jacob Bakker» Haamstede; Henk Dalebout, Noordwelle; Wim de Jonge, Zierikzee; Cor Jon ker, Haamstede; Cor Kooman, Burgh; Wout Oosterling, Renesse; Frits Wansink, Zierikzee; Wim Gudde, Zierikzee en Kees van Nieuwen - huize, Haamstede. Van de 2e naar de 3e klasse werden verhoogd: Cor Beije, Haamstede; Anton Geelhoed, Ellemeet; Kees Hogerhuis, Renesse; Wim Jonker, Haam stede; Bram Koster, Noordwelle; Jaap Kloet, Duivendüke; Adri Priemis, Renesse; Mary de Vrieze, Haamstede. Van de 3e naar de 4« klasse gingen over: Bar tel Boot, Burgh; Johan Jan se, Renesse: Cor Lan- maii, Hramstede; Jolxannia Dorst, Oosteriand; terwijl 1 leerling van deze klasee niet verhoogd werd. zendixgsdag op schouwen. Evenals vorige jaren zal op Woens dag 27 Juni a.s. op het buiten „Hees- terlust" te Schuddebeurs een zen dingsdag worden gehouden uitgaande van de Chr. Geref. Kerk. Sprekers voor deze dag zijn Ds M. v. d. Klis te Zierikzee, Ds C. Roos te Zwijn- dreeht, Ds W. F. Laman te Rotterdam en Ds J. M. de Waal te Papendrecht. Bij ongunstig weer zal men samenko men in de Chr. Geret Kerk. het voorjaar koud geweest is, is het waarschijnlijk, dat de broedval dit jaar vroeg zal komen, doordat reeds pl.m. 29 Juni grote hoeveelheden lar ven. door de moederoescers worden uitgestoten. Het onderzoek van de watermonsters zal leren in. hoeverre percelen in Zeeland te bevolken. r, 'rond die datum inderdaad veel larven „r ---i i--. i zullen verschijnen. Begin vorige week waren nog helemaal geen larven in de watermonsters, aan het einde der week de eerste. Nu zijn er reeds tien tallen jonge larven per 100 liter. Grote en rijpe larven zijn er nog in 't ge heel niet De watertemperatuur is nu reeds ca. 18 graden. Aanslag kan nog niet worden verwacht. Vervoer van mossels per scMp. Gistermorgen is het eerste schip met mosselen van Gebr. Bom in Mechelen (België) gearriveerd. Dit is de eerste maal in dit jaar, dat een proef genomen werd om de mosselen per schip te transporteren. BRUINISSE. Diefstallen. Ten een inwoonster dezer gemeente vorige week 's nachts de was huiten liet hangen, bleek de volgende mor gen een gedeelte daarvan verdwenen. Op enkele andere plaatsen waren drooglatten en een ladder zoek. Dief stallen kwamen de laatste jaren in deze gemeente zo goed als nooit voor, thans zij men echter gewaarschuwd. m 'li Op de grote inte.sauonale Slagers- vaktentoonstelüng te Kopenhagen, be haalde de slager G. de Gruyter te Brui nisse een eerste prijs met een inzen ding leverkaas (Diploma met médaille). De raad van Kortgene zal heden avond vergaderen Te Kortgene bracht de collecte voor de Chr. Blindentehuizen f50.64 op. Te Coiynspiaat is een voorlopig ba- zarcomité opgericht t.b.v. de muziekver. „Wilhelmina" bestaande uit de heren G. de Koster, dr L. P. Maas, J. Jas- perse, J. Scheffer, A. Verburg, M. Kem- pe. Burgemeester Schuit is adviserend lid. De opbrengst zal bestemd zijn om „Wilhelmina" uit financiële moeilijkhe den te helpen. Onder auspiciën van het Centraal Comité van Buurtverenigingen zullen de ouden van dagen (ca. 70) te Coiyns piaat op 27 Juni 1951 een rijtoer maken naar Walcheren. Te Kortgene hield „E.M.M." een rondgang door het dorp voor de inzame ling van gelden voor een rijtoer voor de ouden van dagen. Deze week zal een begin worden ge maakt met het herstel van een aantal wegen te Kortgene. Bij dit werk, dat door fa. Hol uit Gouda zal worden uit gevoerd en waarmee een bedrag van ruim f 67.000.gemoeid zal zijn, zullen zoveel mogelijk plaatselijke arbeids krachten worden ingeschakeld. Te Poortvliet werd Zaterdagavond een geslaagde brandweeroefening ge houden op de Paaschdijkweg. Te Utrecht slaagden voor costumière de dames J. J. van de Linde te Kort gene en J. M. Janse te Coiynspiaat. Het feit, dat Aai van Vessem, de 71-jarige oud-omroeper van Bruinisse, Zaterdag zijn 35-jarig huwelijksfeest herdacht, was voor de buurt aanleiding met guirlandes en groen zijn voorgevel en voortuintje te versieren en zijn huis van opschriften en tekeningen te voor zien. Ook waren er geschenken voor het echtpaar. De deze week te Bruinisse gehouden Emmabloemcoliecte bracht f 85.63 op. De raad van Axel vergadert heden avond. Ten bate van het instrumentenfonds van de plaatselijke muziekvereniging zal te 's-Heer Arendskerke een bazar worden gehouden op 19 en 21 Juli a.s. Zaterdagmorgen is van een oude landbouwschuur te Coiynspiaat, eigen dom van de heer C. van Gilst, het dak gedeeltelijk ingestort. Gelukkig was er op dit moment niemand in de schuur aanwezig, zodat er geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. In de vacature G. Quist, heeft de kerkeraad der Geref. kerk te Tholen m.i.v. 1 Juli tot koster benoemd de heer M. Aalbrechtse. Ook de ouden van dagen te Tholen gaan op stap. Een comité is gevormd om de reis (naar Blydorp) te regelen en gelden in te zamelen. Het mosselseizoen is te Tholen voor de verzending naar België weer aange vangen. Vorige week zijn de eenste Duitse mosselen bij de fa. Stoffels aan gevoerd. De kwaliteit was redelijk. De uitkomsten der visserij te Tholen waren vorige week weer weinig renda bel. De weervisserij gaf naast wat ge pen en makreel een minimum aan ansjovis en enige honderden kg. bliek. De botvangsten waren aan de lage kant, evenals de kreeftenvangsten. Ook paling werd In de vele fuiken weinig gevangen. Aan de R.U. te Utrecht slaagde voor het prop. examen theologie de heer W. J. Koola te Middelburg. De zangverenigingen te St. Maar- tensdijk, nl. V.Z.O.S. (dir. A. L. Rie- dijk) en „De Lofstem" (dir. J. Geluk), behaalden op het Zaterdag gehouden zangconcours te Hoek in de ereafdeling een le prijs. Aan V.Z.O.S. werd bij lo ting de zilveren wisselbeker toegekend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Weesp, dr M. H. Bol- kestein, v.h. rector theol. hogeschool te Djakarta, te Apeldoorn; te Hilver sum (2 vac.), J. de Lange te Nunspeet en J. J. Poldervaart te Ntjverdal; te Jaarsveld, H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; te Nieuw-Lekkerland (2 vac.), G. M. van Dieren te Ede en J. T. Doornenbal te Oene; te Sappemeer, J. S. Krol te Deventer, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Meppel, J. Chr. Fritzsche, voorganger-evang. te Edam; naar Varsseveld, G. Moen, pred.-dir. internaat „Ruimzicht" te Doetinchem, die bedankte voor Hijkersmilde. Bedankt voor Nijkerk en voor El- burg, J. Zwijnenburg te Huizen (N.H). Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam, J. H. Mul der te Voorburg en J. Thomas te Rot- terdam-Charlois; te Ermelo (vac. A. J. Boss), J. v. d. Berg te Souburg en C. P. T. Rijper te Meppel; te Delft, W. Kreuzen te Heerenveen en Th. H. v. Andel te Vlaardingen. Beroepen te Oostkapelle, H. M. Dercksen, cand. te Harderwijk. Bedankt voor Groningen, J. C. Ha gen te Leeuwarden; voor Strijen en voor Blija, E. Torenbeek, res. leger- pred. te Ede. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Aalten, Doesburg, Doe tinchem en Winterswijk, K. Deddens, cand. te Kampen; te Neerlandia, S. Cnossen te Drachten. Afscheid ds W. Oost te Wemeldinge. Ds W. Oost heeft Zondagavond af scheid genomen van de Ned. Herv. gemeente te Wemeldinge l.v.m. zijn vertrek naar Minnertsga, waar hij Zondag a.s. intrede hoopt te doen. Ds Oost preekte over Num. 16 48. Na de preek werden toespraken ge houden door ds G. de Boer te Waarde, voorzitter van de ring, en ds L. Schel- levis te Biezelinge, de consulent, op wiens verzoek de gemeente ds Oost Gez. 94 toezong. Ds Oost dankte tenslotte de kerke raad, de gemeente, de sprekers, het gemeentebestuur en de diverse ver enigingen. De Goese fruithandelaar J. de W., had op 7 April het rustige Wissekerke laten schrikken door vanaf een vracht auto appels te koop aan te bieden. Hij gebruikte hiervoor een luidbel en voorts had hij luidkeels geroepen: „Zoete en zure appelen te koop voor fl.25 per emmer". Hiermede had hij echter gehandeld in strijd met het Organisatiebesluit Voedselvoorziening. Hjj was ni. niet in het bezit van een erkenning als kleinhandelaar in groen ten en fruit. Bij verstek werd W. ver oordeeld tot f40 b. of 10 dagen. W. B., landbouwer te Goes, had ge dorste tarwe niet op zijn dorsbriefje vermeld. Deze tarwe verkocht hij aan de buurtbewoners. Hij zei, niet ge weten te hebben dat hij hiermede een overtreding had begaan, f 125 b. of 30 dagen. De aardappelsoorteerder D. M. uit 's-H. Arendskerke had een hoeveel heid aardappelen gekocht, maar be zat geen erkenning als handelaar in ardappelen. f25 b. of 10 dagen. P. J. A. te Driewegen was ook over treder van het Organisatiebesluit Voedselvoorziening, want hij had rode breekpeen geteeld zonder vergunning. f75 b. of 20 dagen. J. J. K., bakker en kruidenier te Colijnsplaat, had een zaak overgeno men en het bedrijf van bakker en kruidenier voortgezet. Hij was echter niet in het bezit van de vereiste ver gunning. 2 x f 15 b. of 2 x 6 dagen. M. A. de P., monteur te Souburg, zette de kleinhandel in ijzerwaren van de weduwe H. voort, maar had geen vergunning, f 15 b. of 6 dagen. De melkboer D. v. d. W. te Zierik zee had boven uit een melkbus melk geschept voor een klant. Dit is niet geoorloofd, want de melk moet via een kraan worden afgetapt, f7.50 b. of 3 dagen. De aardappelhandelaar G. J. B. te Kruiningen zou plantgoed hebben verkocht, terwijl hij hiervan niet de teler was. Het telaste gelegde werd echter niet bewezen verklaard en verd. werd vrijgesproken. De slager J. W. P. te Vlissingen kreeg f 10 b. of 6 dagen, omdat hij de waren in zijn etalage niet had ge prijsd. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.21 u.,, onder 21.04 u. Maan op 0.29 u., onder 14.28 u. Hoogwater op Woensdag 27 Juni: Vlissingen: 8.22 u., 1.56 m., 20.38 u. 1.38 m. Terneuzen: 8.47 u. 1.79 m., 21.05 u. 1.60 m. Wemeldinge: 9.47 u. 1.51 m., 22.06 u. 1.21 m. Zierikzee: 9.32 u. 1.32 m., 21.43 u. 1.06 m. Ongewoon felicitatiebezoek. Het was wel een ongewone be zoeker, die gistermiddag bij de dierenarts Joh. C. Peters te Rot terdam liet aanbellenom zijn gelpkwensen aan te bieden bij diens zilveren artsjubileum. De bezoeker kwam met twee secon danten uit diergaarde Blijdorp en slofte lakoniek door het druk ke verkeer heen, om ten slotte voor een huis op de Walenbur- gerweg halt te houden. Zijn naam was Sonja, olifant van beroep. Zijn gekleurde feesttooi over zijn intelligente kop dragend, wees hij met zijn slurf naar het bordje, daarmee te kennen gevend, dat hij bij deze specialist voor kleine huisdieren" zoals het bordje vermeldde moest wezen. Toen zijn begeleiders op de schel had den gedrukt, kwam de dieren arts, vergezeld van kroost en enige assistenten, naar buiten om zich te laten gelukwensen door een van zijn patiënten. Sonja teas 7i.l. in de loop der tijden van diverse kwaaltjes verlost gewor den en daarom mocht een per soonlijk bezoek niet achterwege bUjve n. Zeeuws Tijdschrift. De vijfde aflevering van het Zeeuws Tijdschrift brengt weer enige uitste kende artikelen. Verreweg het meest geslaagd is het eerste artikel van mr J. C. J. van Scha- gen onder de titel „Retour", dat handelt over Veere. Op zeldzaam indringende wijze en in sublieme stijl geeft de auteur zijn in drukken weer van dit zo tot zijn ver beelding sprekende kleinood onder de Zeeuwse steden. Een meeslepende lief de voor Veere („daar kun je de appels aan de bomen horen groeien"; „daar staat rond iedere straatkei een kransje fijn groen gras te bloeien") schept een sfeer, waaraan niemand zidh bij het le zen zal kunnen onttrekken. Een opmerkelijke bijdrage van drs L. G. J. Lockefeer over het beroemde dierenepos „Van den Vos Reinaerde" doet de lezer weer opnieuw oog krijgen voor de verrassende inhoud van dit machtige werk. Enkele fraaie foto's van het Reinaertmonument te Hulst illustreren dit artikel. P. C. J. Reyne bespreekt uitvoerig het werk van Ewoud de Kat, een schil der van Walcheren, die te Haarlem woont en mooi werk op zijn naam heeft staan. Een artikel van geheel ander genre, maar zeker geschikt voor het Zeeuws Tijdschrift, dat immers aan alle of zo veel mogelijk onderdelen van het Zeeuwse leven aandacht wil besteden, is dat van de vroegere Rijkszuivelcon- sulent, de heer C. Zwagerman. H(j schrijft op de hem eigen wijze over het rundvee in akkerbouwend Zeeland. Hij doet het zo, dat ook de geïnteresseerde niet-deskundige met belangstelling van zijn bijdrage kennis neemt. Drs Lockefeer opent tenslotte een nieuwe rubriek onder da titel „Zeeuw se Kroniek". Hij wijst eerst op enige belangrijke culturele manifestaties van de laatste tijd In onze provincie, waarna hij een lans breekt voor een Zeeuwse dag, te organiseren voor heel de pro vincie. „Die dag zou ons kunnen tonen, wat Zeeland op wetenschappelijk en cultureel terrein waard is: interessante inleidingen, zang, en toneel! Een bunde ling van wat regionaal gepresteerd wordt". Drs Lockefeer geeft hier uit drukking aan een gedachte, die onge twijfeld reeds bij zeer velen in Zeeland leeft en wij hopen met hem, dat het spoedig zover moge komen! Mannheim 4.52 (plus 0.02)Trier 2.24 (—0.09) Keulen 3.27 (plus 0.02); Ruhrort 5.38 (-0.04); Lobith 1L49 (plus 0.02)Nijmegen 9.22 (0)Arn- hme 9.06 (plus 0.02)Eefde 4.11 (plus 0.(M)De venter 3.08 (plus 0.06); Namen (la Plante) 2.20 (plus 0.12)Borgharen. 41.73 0.07)Belfeld 12.45 (plus 0.80)Grave (ben.) 5.09 (plus 0.30)Vrees wijk 1.07 plus 0.04)Lith 1.40 (plus 0.84). slotkoersen amsterdamsche effectenbeurs medegedeeld door de amsterdamsche bank n.v. incasso-bank n.v., goes. m Nederland. 1947 90 Dollarlening 1947 99% Invest. Certif. 90% Nederl. 1962/6' cum 90% Grootboek 1946 89% 3% Kon. Olie 1950106 C. H. L Bank 56% Nat. Handelsbank 90% Ned. Handel Mij. 149% 149 A.K.U. Berghs Jurg. Berkels Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogoven» Lev. Bros Unil. 143% 23ty Ned. Ford 330 324 Ned. Kabelfabriek 211 Philips Gloeil. 205% 156 Do. 6 cum. pref. wtL 146 Wilton Biliton I rubr. .Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito Pref. 90 90% 56% 169% 169 293 290% 110 110 132 130 179% 176 126 126 157 156 147% 144% IS(^ 151 178% - 271% 264% 280% 273% xvon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi HoU. Am. Lijn Java China Jap. lijn 131 Kon. Boot 126 Kon. Paketrrt. 126% Ned. Sch .Unie 151 v. Ommeren'» Sv. 163 295% 294 485 117 40% 171 Rott: Uoyd Stv. Mü. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bk. 148 150% 120% 53% 26% 94% 90 163% 149 50% 288% Rotterdamsche Bic. 152% 150 287% Twentsche Bank 148 482 Overzeese Gas 57 56% 115 Borneo Sumatra 107 108 Internatio 47 92 Am. Smelting 87 87 Anaconda Copper 45 Bethl. Steel 56 55 Chrysler 79% - General Motor» 54% 53 169 Intern. Niclcel mi 38% Kennecott 86 85 Rep. Steel Stand. Brands 43% 6% 14^4 U.S. Steel 45 44 Cities Service 120 117% 146 North Am. 20 20 151 Cont. Oil 119% Midcont. Oil 68 66% 53 Philips Oil 96 96% 92% Shell Union 67% 66% 25% Tide Water 40% 100 Baltimore 90% 89 Mis». K. Texas New York Centr. mi 1(30 Pennsylvania 21% 146 Canadian Pac. 29% ■m Hudson. Motor im 17% o ymn astiekdemon stratles „medioburgum" te middelbubo In het kader van de viering van het 60-jarig bestaan van „Medioburguni", organiseert deze vereniging Zaterdag middag op de Markt gymnastiekdeuion- straties. Hieraan werken o.a. mee de Middelburgse verenigingen „Achliles", „Wilhelmina" en „Medioburgum" zeif en de Vlissingse verenigingen „L.O." (Lichamelijke Oefening) en „V.T.V.". Een speciale attractie is het optreden van de dames en heren keurpïoegen van de „ZeBra" (Zeeuws-Brabantse Turn kring), die o.a. op de brug zullen wer ken. Verder staan op het programma vrije oefeningen voor jongens en meis jes, vlagzwaaien, brug door de diverse verenigingen en massale knotsoefenin- gen. De demonstraties beginnen om 2.30 uur en de deelnemers trekken van af het Molenwater met muziek van „Juliana" en de bands van Achilles" en „V.T.V." voorop naar de Markt. SPEELTUIN TE MIDDELBURG WORDT ZATERDAG GEOPEND. Zaterdagmiddag om 2.30 uur zal de nieuwe speeltuin van de buurtvereni ging „Over de Seisbrug" officieel wor den geopend. De speeltuin is aangelegd in het park De Griffioen. BELAARDCONCERT TE VEERE. Het beiaardconcert, dat Zaterdag avond te Veere door de stadsbeiaardier, de heer Jan Kwist zou worden gegeven kon wegens de ongunstige weersom standigheden niet doorgaan. Dit con cert wordt r.u hedenavond van 8 tot 9 uur gegeven. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Er zijn nog enige kleine partijen oud» aardappelen verkocht tegen zeer uiteen lopende prijzen. Voor de nieuwe aard appelen gelden de veilingprijzen, die da gelijks genoteerd-worden. Het verstrekken van prijzen van de beurs te Rotterdam zal in verband hier mede tijdelijk worden gestaakt. GRAANBEÜRS ROTTERDAM. Binnenlandse granen (officieuze no teringen) per 100 kg. franco Rotter dam), tarwe: stemming iets beter. Tarwe naar kwaliteit 24.5025.60; zomergerst 34.0035.00; Haver 32.00 34.00; Rogge 33—34.50. Peulvruchten kalm. Groene erwten 35.0041.00; Schok kers 40.0052.00; Bruine bonen 30.00 41.00. MIDDELBURG. Veiling van 25 Juni! Groenten: Sla 27; Bloemkool A 9 28; idem B 812; idem C 810; idem D 89; Spinazie 4649; Postelein 21 34; Tuinbonen 1926; Rabarber 15 24; Doppers 5470; Snijbonen 58—1,00( Dubbele princestsen 1,071,24; Wage naars 8196; Andijvie 1628; Savoije kool 3032; Spitskool 3137; Bospeen 2147; Boskroot 623; Komkommers A 2728; idem B 2426; idem C 20 21; Fruit: Madame Lefebre 4864; Madame Moutöt 5490; Dutch Evern 5376; Jecunda 4890; Laxton 81 83; Tomaten 7693; Perziken 429| Aardappelen: Grote 3641; Drielingen 34—37; Kriel 21—34. GOES. Veiling van 25 Juni. Grote veiling: Kruisbessen 41.5043.40; Aard beien: Mad. Moutót 92.70; Jecunda 103.10, alles per 100 kg. Kleine veiling: Aarbeien 4568; Rode bessen 91; Early Rovers 6087; Luikenaars 38; Groen ten: Bloemkool A 16—25; idem A 13 22; idem C en D 816; Komkommers 3233; Kropsla 3.507.50; Doperwten 4763; Tuinbonen 29; Spitskool 24( Nieuwe Aardappelen 2742; Wortelen 38; Pootuien 31, alles per 100 kg, stuks, of bos. KAPELLE. Veiling van 25 Juni: Gro te veiling. Aardbeien: Madame Moutót 94,20—95,80 Jecunda's 100,40—100,50: Kruisbessen 40,8042,60, alles per 100 kg. Kleine veiling. Kersen; Earley Ri vers 2982; Vroege Witte 38; Elton- kersen 36; Vroege van Spitshoven 51j Meikersen 58; Aardbeien: Madame Le febre 4560; Roem van Yperen 4770; Frambozen 1,17, alles per kg; Groen ten: Rabarber 1314; Aardappelen 20 38; Doperwten 5457; Peulen 82, al les per kg; Kropsla 29; Bloemkool 12 28, belde per stuk; Pootuien 20; Bos- kroten 29; Bospeen 29; Radijs 5, alles per bos. KRABBENDIJKE. Veiling van 25 Juni: Aardbeien: Mad. Moutöt 92,10; Jecunda 106,10; Duteh Evern 80,30; Kruisbessen 40—44,60, alles per 100 kg. VEERE. Vismijn van 25 Juni: Aan gevoerd 3184 kg export-garnalen 79Ï— 98; 710 kg schar 1638; 305 kg bot 16—26; 470% kg tong 28—87; 161 kg rog 16—21; 426 kg schol 27—32; 6 kg lever 6594; 3 kg griet 9L NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed onze geliefde Dochter en Zuster CORNELIA JOHANNA LOUWERSE, in de ouderdom van 42 jaar en 2 maanden. Wed. L. LOUWERSE— POPPE. Aagtekerke, 23 Juni 1951. KLOPKLOP KLOP.-. Wat was Maartje ver schrikkelijk moe en de pijn in haar rug werd steeds erger. Terwijl ze ijverig boende en dweil de, dwaalden ongemerkt haar gedachten naar huis. „Wat zal Moeder ongerust geworden zijn", mijmerde ze verdrietig, p<i misschien loopt Vader ons wel te zoeken in het bos". O, wat verlangde ze naar huis. Ja, Maartje wilde wel graag flink zijn, maar als ze aan huis dacht, kon ze haar tranen toch niet meer bedwingen. Ook Wiekebol voelde zich uit het veld geslagen. Hij poetste en poetste, zich onderwijl afvragend of Nascar werkelijk niet wist waar de beukenootjes lagen. Nee, hij begreep er niets van. „Klopklopklop.Wiekebol luisterde aandachtig naar het steeds terugkerende geluid. Dat moest Gertjan zijn. Hij moest immers houtjes hakken. Wiekebol had gelijk. Het was Gertjan en hij hakte of zijn leven er van afhing. Hij kreeg het er verschrikkelijk warm van. Nee, dat viel niet mee, vond Gert jan. Thuis hakte Vader altijd het hout. Voortaan zou hij hem best kunnen hei pen, immers de grote stapel die vóór hem lag, bewees dat hij het best kon. Maar eerst moesten ze proberen uit Nascar's handen te ontsnappen. „Klop...... klop klopGertjan hakte Ijverig verder, zijn handjes stevig om de bijl ge klemd. Maar in zijn hoofdje rijpte een plan, om de ontsnapping zo goed moge lijk te doen gelukken.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3