POLITIEKE BEDRIJVIGHEID ALLERWEGE „HAAK-IN" MAAR WAT WIL PEKING? ZILVEREN ANJERS VOOR DRIE CULTUURDRAGERS Brits protest tegen anti-sabotagewet Coöp. „Eiland Walcheren" te Middelburg jubileerde PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND BEZOEKT Na Malik's rede Men hoopt op goede resultaten Onverwachte wending* Vliegtuigen met atoom bommen staan gereed Ziekenhuistarieven hoger k SNIPPER j i NIEUWSk hngeis jacht vergaan voor de Belgische kust* Omzet steeg tot bijna 4 millioen gulden Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG Xo. 1899 DINSDAG 26 JUNI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Medewerkers» Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Bubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes Tentoonstelling Zeeland te Goes 28, 29 en 30 JUNI a.t. l Toegangsprijs 25 cent i DE REDE, die Jacob Malik Zondag gehouden heeft voor de zender der Verenigde Naties en waarin hij de Russische zienswijze heeft weergegeven hoe men kan komen tot het beëindigen van het Koreaan- se conflict, heeft een enorme politieke bedrijvigheid ten gevolge. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N. heeft zijn vacantie onderbroken en is naar Amerika teruggekeerd. De Pers Entezam, die dit jaar voorzitter is van de algemene vergadering der V. N., gaat naar New-York om aan Malik nadere ge gevens over zijn verklaring te vragen. Malik krijgt het trouwens druk want de Britse gedelegeerde bij de V. N., sir Gladwyn Jebb, heeft van zijn regering ook opdracht gekregen Malik persoonlijk te polsen. Maar al die bedrijvigheid neemt niet weg, dat men nog vrijwel in het onzekere verkeert of het rode Chi na, de hoofdrolspeler, het wel eens is met Malik's vredesvoorstellen. En men weet uit ervaring dat het polsen van Peking niet zo gemakkelijk is! De enige reactie van China tot dusverre is een mededeling van radio Peking geweest, dat het „Volksdagblad" te Peking de gehele rede van Malik heeft afgedrukt. Het blad heeft gezegd, dat de voorstellen „een concrete bijdrage vormen tot het bevorderen van een vreedzame regeling van het Koreaanse conflict". „Indien Amerika vrede wenst zo heet het verder kan het in gaan op de herhaalde voorstellen van de Chinese volksrepubliek, de Sowjet- Unle en andere landen die de vrede wensen. In liet andere geval zullen wij zeker ln staat zijn de overwinning op de vijandelijke Invallers te voltooien!" En daarnaast zjjn er natuurlijk de propagandistisch getinte aanvallen op de „Amerikaanse aanvalszucht" en dergelijke. Daarin laat radio Peking zich trou wens ook niet onbetuigd! De ontwikkeling der internationale verhoudingen heeft wel een geheel onverwachte wending genomen door de rede van het hoofd der Sovjetdelegatie bij de Ver. Naties, Jacob Malik. De ach tergrond van dit Russische initiatief zal, Indien het werkelijk tot besprekin gen over een staken van de strijd in Korea mocht komen, nog moeten blij ken. In dit stadium kunnen dan ook slechts enige veronderstellingen worden uitgesproken, die in de tot heden be kend geworden feiten grond vinden. In de eerste plaats moet worden vastge steld, dat, ook al is Ruslands bedoeling met het aanbod van besprekingen ge meend, de propaganda, speciaal voor binnenlands gebruik in de Sovjet-Unie, een zeer belangrijk element is in het Russische voorstel. In de vrije wereld heeft Russische propaganda weinig re sultaat meer, hetgeen nu weer duidelijk bleek uit de niet al te spontane reac ties van de Westerse staatslieden. Het is te begrijpen, dat men niet meer zo vlug juichkreten gaat aanheffen. Daar voor is de laatste jaren te veel gebeurd en zijn de ervaringen met de Russische propagandastunts te pijnlijk geweest. Het ligt ook voor de hand vast te stellen, dat met de rede van Malik de Sovjet-Unie het initiatief weer in han den wil nemen. Tussen het mislukken der besprekingen van de plaatsvervan gers te Parijs en de Russische weigering van het Westerse aanbod een conferen tie van de Grote Vier te Washington te beleggen bestaat een nauw verband Stalin wil, ook weer met het oog op de eigen bevolking, in geen geval zich zien gedoodverfd als de man, die geen vrede wil, maar als de strijder voor de vrede in de gehele wereld. Van hem moet dus elk initiatief uitgaan. Lukt het niet tot een dragelijke toestand te geraken, dan kan met weinig moeite de schuld aan de Westerse mogendheden worden gege ven. De propaganda wordt nog doorzich tiger, indien men bedenkt, dat het juist een jaar geleden is, dat de oorlog in Korea uitbrak en dat Rusland, dat of ficieel met het Koreaanse conflict niets te maken had, nu met een vredesvoor stel komt. Of hierover ook met Peking overeenstemming is bereikt, is niet of ficieel bekend. Uit reacties in dagbladen te Peking zou men concluderen van wei, uit verklaringen van radio-Peking, dat de Koreaanse oorlog nog lang zal du ren, zou men tot het tegendeel moeten besluiten. Hoe het zij: hier ligt een voorstel om te praten. Het is nog vol van onduidelijkheden. Zo wordt b.v. niet gerept over de positie van communis tisch China t.a.v. het Koreaanse con flict, terwijl het grote doel van Rusland en communistisch China: Formosa in communistische handen, niet ter sprake komt. De aanvallen van Malik op de Westerse mogendheden doen niet veel goeds venvachten en zelfs werd al op gemerkt, dat deze Russische poging om in Korea tot een wapenstilstand te ge raken, is bedoeld om de aandacht af te leiden van andere brandpunten, zoals Indo-China en wellicht ook Berlijn. Het Westerse wantrouwen is zo groot, dat eik woord van elke Russische afgevaar digde nauwkeurig wordt bestudeerd om aan de weet te komen, wat de preciese bedoeling kan zijn. Zoals de zaken nu staan is er een kans op besprekingen. Dat juist Rus land met het aanbod daartoe komt, is verheugend in deze zin, dat stilzwijgend wordt toegegeven, dat de aggressie heeft gefaald. Ware dat niet het geval ge weest, dan zou Korea volledig onder rood bewind hebben gestaan, zodat het praten over een einde aan de oorlog al daar overbodig was geweest. Ais men eenmaal rond de conferentie- tafei zit om het probleem-Korea tot een dragelijke oplossing te brengen kan het wel niet anders, of men zal ook andere vraagstukken moeten aansnijden. Het is tenslotte (en waarom zou het niet kun nen na ai dat gepraat over een derde wereldoorlog, alsof wij daarvan vast en zeker overtuigd zijn?) niet uitgesloten, dat door deze volkomen onverwachte ontwikkeling der dingen God nog wat verademing zai geven aan een wereld die in twee kampen verdeeld is. T. Het zijn juist deze propagandisti sche uitlatingen, die in geheel de we reld een zekere reserve verwekken ten aanzien van de vraag of het alles wel eerlijk gemeend is. Het Joego-Slavisehe ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich over het voorstel uitgelaten als „een gewone propagandatruc". En in gelijke geest liet de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, Pearson, zich uit toen h(j zei, dat de Ver. Naties in het verleden „ongelukkige ervarin gen hebben opgedaan met Russische verklaringen"! Wel echter is men algemeen van oor deel, dat ernstig onderzocht moet wor den of er een mogelijkheid is het Ko reaanse conflict nu te beëindigen. De Franse minister Schuman heeft ver klaard, dat men in Parijs de tekst gron dig bestudeert en dat men de verkla ring beschouwt als een positief element voorzover het het beginnen van onder handelingen over een bepaald punt, n.l. het staken van de vijandelijkheden op Korea en het terugtrekken van de troe pen aan beide zijden van de 38ste breed tegraad mogelijk maakt zonder vooraf gaande politieke voorwaarden. IN ZUID-KOKEA. De president van Zuid-Korea, Syng- man Bhee, heeft verklaard dat Zuid- Korea elke overeenkomst betreflende het staken van het vuren van de hand zal wjjzen, die niet voorziet in „de vol ledige hereniging van het Koreaanse schiereiland". Intussen wordt door de troepen dei- Ver. Naties al hard gewerkt aan het herstel van Zuid-Korea: wegen worden hersteld, bruggen gelegd, waterleidin gen en rioleringen in orde gemaakt, enz. De Zuid-Koreaanse regering heeft onder auspiciën van het Amerikaanse leger een organisatie in het leven ge- Aldus generaal Odonnell. Generaal Emmet Odonnell, voorma lig hoofd van het strategisch bombar dementecommando ln het Verre Oosten, heeft Maandag voor de Senaatecommis sies van onderzoek verklaard, dat de Amerikaanse luchtmacht vliegtuigen met atoombommen gereed houdt voor eventualiteiten. Odonnell zeide, dat hjj vijf Noord-Koreaense steden had willen piatbranden en 18 belangrijke strate gische doelen door luchtaanvallen had willen vernietigen bjj het uitbreken van de oorlog op Korea. Hij was echter van mening, dat een „overheersend" poli tiek of diplomatiek besluit zulks niet toestond, Franse successen in Indo-China. Generaal de Lattre de Tassigny, op perbevelhebber der Franse strijdkrach ten in Indo-China, heeft op een pers conferentie medegedeeld dat de opstan delingen der Vietminh in de strijd, die in de afgelopen vier weken in Noord roepen ten behoeve van vluchtelingen, die tevens belast is met het hrestei en de wederopbouw na afloop van de oorlog. Een functionaris van de orga nisatie verklaarde, dat de organisatie er naar streefde Korea zo spoedig mo gelijk uit de chaos te helpen wanneer een einde aan de vijandelijkheden zou z(jn gekomen. Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit aan Prof* Dr* Kohnstamm, K. ter Laan en Pim Muiier Aan een drietal Nederlanders is gisteren in het gebouw van de Ned. Handel Mjj te Amsterdam door Prins Bernhard do zilveren anjer uitgereikt als bewjjs van waardering voor hun werk voor het cultuurleven. De eerste aan wie deze Nederland is het door u derdaad de sport tot een heeft echter in samenwer- onderscheiding werd uitge- samengestelde „nieuw Gro- cultuurelement maken voor king met het Koningin Ju- reikt was prof. dr Ph. A. ninger woordenboek". En de brede massa en op het lianafonds plannen ontwor- Kohnstamm. Tot hem zei daarnaast verzamelde u behoud hiervan mag Ne- pen om tot een meer vol de Prins: „Het is mjj niet nog volksverhalen en -over- derland wel bijzonder be- doende en meer doelmatige mogelijk om ook maar bij leveringen, verrichtte u be- benadering uw arbeid te langrijke organisatorische omschrijven. Maar is dit arbeid in Groninger vereni- eigenlijk ook wel nodig? gingen, schreef u artikelen Kent niet een ieder uw en woordenboekenmen werk voor onderwijs en op- vraagt zich verwonderd af, dacht zijn!" Het Prins Bernhard- fonds. In de leue die Prins Bern hard hield voordat hij tot "CXJV VUUl V1IUVZ TTJJO OJ1 Uk" «xwixjj!, "*vu »v» u*| j voeding, uw rusteloos stre- hoe u dat alles heeft klaar uitreiken van deze on /Hor-eohziin inernn nt'orenner ven naar eendrachtig sa- gespeeld! mengaan, het laatst weer in de vorm van het Ge- sprekscentrum. Het ver- heugt ons u en uw arbeid in sportkringen beter be- heden door het uitreiken ^end als Pim Muher, de overging, moderne fondsvorming te geraken. „Het verheugt m(j in het bijzonder" zo zei Prins Bernhard „dat ik ten aanzien van deze plannen kan meedelen, dat een eer- derscheidingen O—O, heeft hij iets verteld over ste en zeer belangrijke stap De derde onderscheidene het werk van het Prins 104 verwezenlijking van was de heer W. J. Muiier, Bernhardfonds. deze plannen is gedaan, Voor wetenschap en Een van de allergrootste kunst werd in totaal bijge- bedrijven ln Nederland heeft besloten daadwerke van de zilveren anjer te ^n die wel de vader ge- dragen 31 procent, voor Ju- nncmii map- worden van ze- volksontwikkeling. leuL'd- 'U* "»cr "er isuiuiigui uu moven eren'" noemd mag worden van ze- volksontwikkeling, jeugd- mogen eren. grQte £port. De tweede anjer was organisaties als voetbal, voor de heer K. ter Laan, hockey, athletiek, schaat zorg en regionale arbeid 56 lianafonds en het Prins procent en voor buitenland Bernhardfonds te gaan sa- en overzeese gebieden 13 menwerken. En ais de te- oud-burgemeester van senrijdén, tennissen, enz. procent. Hieruit zo zei kenen niet bedriegen is er Zaandam en oud-lid der ..Er zat inderdaad wel iets Prins Bernhard blijkt Tweede Kamer. „Maar het in „die kleine slome duike- duidelijk, vervullen van deze beide laar", zoals van u getuigd geenszins functies was voor u, me- werd!" zei Prins Bernhard. neer ter Laan, nog niet ge- „Als jeugdige knaap bent u tenschap een taak ziet. In- noeg!" aldus de Prins, uw sportieve arbeid begon- tegendeel, vooral de cultu- „U zag nog kans uw geliefd nen. Na u zijn veie anderen rele ontwikkeling van bre- dat het fonds belangrijke bedrjjven hier- alieen in „hoge toe binnen afzienbare tjjd cultuur", in kunst en we- «"Ben besluiten". ANJERDAG. Alvorens tot de uitreiking Groninger land onschatba- gekomen. Vooral het leger de lagen van ons volk heeft der zilveren anjers over te re diensten te bewijzen. U van hen, die onbaatzuchtig de bijzondere belangstel- gaan beval de Prins de bln- vorste zijn taal en zijn cul- en zonder bijzondere pres- ling. Tevreden en voldaan nen enige dagen te honden tuur na en leverde hier taties op sportgebied in de zijn wij echter beslist niet. inzameling op anjerdag wetenschappelijke arbeid ware zin uw werk voort- He beschikbare gelden blij- warm aan. Dit zal weder van zeer hoog gehalte. Het zetten, mogen wij hier ven achter bij de snel stij- een goede gelegenheid zjjn beste en het modernste dankbaar memoreren, dialectwoordenboek van Want zij zijn het, die in- gende behoefte. Het Prins Bernhardfonds te tonen wat ons de vrij heid waard is! In de staaatscourant van 25 Juni is bekend gemaakt de prjjzenbeschikking ziekenhuistarieven 1951. Deze staat, hl verband met kostenstijgingen, een al gemene verhoging der verpleegprjjzen toe van f 0,75 per verpleegdag voor die ziekenhuizen en sanatoria, welke sinds 1 Juli 1950 hun tarieven niet hebben verhoogd op grond van een individuele prijsvaststelling en van f 0,40' per ver pleegdag voor die inrichtingen, welke sinds 1 Juli 1950 op grond van een in dividuele prijsvaststelling hun tarieven wel hebben verhoogd. Vice-admiraal van Holthe verlaat zeedienst. Zoals onlangs is gemeld, kon worden verwacht dat vice-admiraal jhr E. J. van Holthe in zijn marinefuncties zou worden opgevolgd door schout-bij-nacht A. de Booy. Thans deelt men ons van de zijde van het ministerie van Marine mede, dat schout-bij-nacht A. de Booy op 1 Augustus vice-admiraal van Holthe in al zijn marinefuncties (bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de mari nestaf) zal opvolgen. Vice-admiraal van Holthe, die thans 55 jaar is, heeft de wens te kennen ge geven de zeedienst met pensioen te ver laten. DE OLIEKWESTIE Bij aanneming der wet zullen alle Engelsen vertrekken De Britse ambassadeur te Teheran, sir Francis Stepherd, heeft gisteren hjj de Perzische minister van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het door de Perzische regering bjj de volksvertegenwoordiging ingediende wetsontwerp tot het tegengaan van sabotage. Dit wetsontwerp is een dag na het afbreken der besprekingen bjj de Perzische volksvertegenwoordiging ingediend en pre mier Mossadeq heeft verzocht het met voorrang te behandelen. Er wordt o.m. in bepaald dat van sabotagedaden beschuldigde personen door speciale ge rechtshoven zullen worden berecht. Sir Francis heeft verklaard dat het aan nemen van dit ontwerp zal leiden tot het in groten getale ontslag nemen van de Britse werkers bij de olie-industrie. Op het ogenblik liggen in de haven van Abadan ongeveer 25 tankboten te wachten. Sommige zijn half geladen. De schepen mogen niet wegvaren alvorens de kapiteins een door de Nationale Per zische Oliemaatschappij uitgegeven ont vangstbewijs hebben getekend. Dit weigeren zij. Sommige gezagvoerders Indo-China is geleverd, ruim tien dui- hebben te kennen gegeven, dat zij lie- w trriT* Hor* TA tolrnnon Ktvr* lortwicr ir* *vr*cv zend man hebben verloren. i 1 1 Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen tijdens hun bezoek aan de Noord- Oost polder ook Urk bezoeken. Ze zul len er een half uur blijven. •- In Tiel verwacht men dat volgende week de hoofdaanvoer van Meikersen zai plaats hebben. Het gewas staat er bijzonder goed bij. De gemeente Den Haag zal een perceel gemeentegrond van 2400 vierkante meter verkopen aan de Ver. Staten voor een bedrag van 200 gulden per vierkante meter. Het terrein ligt aan de Korte Voorhout; eerlang zal daar een nieuwe Amerikaanse ambas sade verrijzen. De gemeente Amster dam heeft een bedrag van f 1000 uitge loofd aan hen die inlichtingen kunnen verschaffen, die leiden tot de arresta tie van P. J. de Bruin, die er onlangs is vandoor gegaan met een bedrag van f113.000 uit de gemeentekas. Giste ren is een D.E.-trein bij het rangeren op het Zwolse rangeerterrein ontspoord. De versperring duurde bijna vijf uur. Tussen Zwolle en Kampen moest een busdienst worden ingelegd Gisteren, ontstond er paniek in een Haagse tram, toen de voedingsdraad van de electri- sche kabel brak en op de rails terecht kwam, wat een enorme vonk veroor zaakte Er waren alleen maar wat schaafwonden en een brandwond aan een duim! Tsjiang kai Tsjek zal een bedrag van 20 millioen dollar ontvan gen aan militaire hulp via het bureau van de E.C.A. Als richtdatum voor de ondertekening tan het vredesverdrag met Japan is 1 September vastgesteld. Het ontwerp is een „niet bestraffende overeenkomst" genoemd. Het zal bin nen twee of drie weken aan de leden van de Commissie voor het Verre Oos ten worden aangeboden. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag of na tionalistisch dan wel communistisch China aan het verdrag zal deelnemen. De voorzitter van de Chr. Democra tische Unie in Sleeswijk Holstein, Lüb- ke, is tot premier van deze staat geko zen, nadat de voorzitter van de Chr. Democratische partij, dr Bartram, als zodanig was afgetreden wegens onenig heid in zijn partij. In Nieuw-Zeeland is een aardbeving geregistreerd die 40 sec. duurde. De schoorstenen kwam om laag en vaatwerk viel aan scherven in Ohakune, waar de schok het hevigst .werd gevoeld. ver dan te tekenen hun lading in zee zullen laten lopen. De algemene be drijfsleider der Anglo Iranian, Eric Drake, heeft instructies gegeven te on derzoeken of het mogelijk is de olie uit de half geladen tankschepen terug te pompen. Drake vertoeft op het ogen blik in Basra (Irak), waar hij onder handelingen voert over het verzekeren van een ononderbroken olieievering aan Zuid-Irak „met het oog op het optre den der Perzische regering, dat in de nabije toekomst tot sluiting van de raf finaderij te Abadan door overmacht zou kunnen leiden i Drake heeft een ultimatum ontvan gen, waarin hem tot Donderdag acht uur de tjjd wordt gegeven over te gaan naar de genationaliseerde olieindustrie. Als hij op dat tijdstip geen positief ant woord heeft gegeven zal hij ais afgetre den beschouwd worden en zal een an der in z(jn plaats worden benoemd. VOOR HET HOF. Op het ogenblik is nog niet bekend welk standpunt de Perzische regering zal innemen in de zaak die Vrijdagmid dag j.l. door de Britse regering voor het Internationaal Gerechtshof werd ge bracht. In het Britse verzoek wordt het Hof gevraagd voorlopige protectie- maatregelen te willen aangeven met betrekking tot het geschil tussen de Perzische regering en de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij. Naar de Perzische gezant in ons land, de heer Hossein Navab, meedeelde, heeft hem op het ogenblik nog geen enkele mededeling zijner regering hier omtrent bereikt. Er kan noch worden gezegd, dat de Perzische regering Za terdag a.s. al dan niet vertegenwoor digd zal zijn, noch of de Perzische ge zant in ons land als agent van zijn land zal optreden. Twee van de drie opvaren den gered* Met de Nederlandse kustvaarder „Tyro", die gistermiddag met een lading kolen van Dublin in Amster dam is aangekomen, zijn twee En gelsen, die gisternacht in zee terecht kwamen, nadat hun jacht voor de Belgische kust in brand was geraakt en gezonken, veilig aan land ge- gebracht. Het waren de heren kolonel M. Douglas Burns uit Manchester en A. W. Roberts, een journalist uit Pimnill. Een derde opvarende van het jacht, kolonel A. S. Tibb uit Salford, is vermoedelijk verdronken. Het drietal was met het jacht „Go- wanbrae" drie dagen in ons land ge weest en wel op de plassen bij Aalsmeer. Een zakenvriend van de heer Burns ge naamd Seyerling wachtte eveneens aan de kade. Hij beschreef het jacht als een luxueus ingerichte geheel zeewaardige voormalige R.A.F.-boot. Direct na de aankomst van de „Tyro" aan de Ertskade gingen drie mare chaussees aan boord en legden de twee Engelsen een verbod op zich met wie dan ook te verstaan. De beide Engelsen werden vervolgens tot hun ontsteltenis van boord geleid en achterin het ruim van een der gereedstaande groene vrachtwagens der Koninklijke Mare chaussee, waarin men gevangenen pleegt te vervoeren, weggebracht. Zij hebben n.l. hun papieren verloren en er moesten maatregelen getroffen worden hen van nieuwe papieren en paspoorten te voorzien. Later op de dag Naar de mening van de gezant zal het Zaterdag in de eerste plaats gaan over de vraag of het Hof al dan niet competent is in dit geschil een advies uit te brengen. Het is mogelijk dat een vertegenwoordiger van Perzië ver schijnt, die dan de competentie van het Hof zal betwisten. Verschijnt er geen Perzisch vertegen woordiger, dan zal het Hof zelf een be slissing met betrekking tot zijn juris dictie nemen. zijn zij naar het Engelse consulaat in Amsterdam overgebracht. Het was hun plan gisteravond per nachtboot naar Engeland terug te keren. RELAAS VAN DE SCHIPBREUK. De heer Roberts heeft het relaas van de schipbreuk weergegeven. Tegen het middernachtelijk uur, zo vertelde hij, ging kolonel Burns ln de machinekamer de machines inspecte ren. Er mankeerde toen niets aan, maar nauwelijks was hij weer aan dek of de rook golfde naar buiten. Hij wekte toen eerst de oude kolonel Tibb, en vervolgens trachtten wij geza menlijk de reddingsboot naar beneden te laten. Het vuur had echter in een enkele minuut zo heftig om zich heen gegrepen, dat de touwen van de boot waren doorgebrand en we die nauwe lijks meer konden benaderen. Ook vloog een gascylinder, die we aan boord had den toen de lucht in en deed op die wijze meteen dient als een prachtig alarmsignaal. In ieder geval zag de be manning van de „Tyro", die ons gered heeft, die straal vuur op 10 mijl afstand en zette meteen koers naar ons. Intus sen lieten wij touwen langszij zakken en lieten ons naar beneden glijden, omdat de hitte ondraaglijk werd. We hadden alle drie een reddingboef, maar kolonel Tibb verloor de zijne en toen probeerde ik voorlopig de mjjne met hem te delen, terwijl hjj zich vast hield aan de ankerketting, die we ook nog hadden uitgelaten. Kolonel Burns peddelde het water op om te proberen enkele lege vaatjes, die er ronddobber den voor mjj te bemachtigen, maar iijj zag geen kans meer tegen de stroom iA terug te komen en aanvankeljjk dacht ik, dat hjj al verdronken was. De hitte van het vuur werd steeds erger. Ik hield me vast aan liet zinkende schip, terwijl kolonel Tibb in uitgeputte toe stand over mjjn boei hing. Op een ge geven ogenblik gleed ook deze boel on der hem uit en wat er daarna met hem gebeurd is weet ik niet meer. Ik liet het schip los, omdat ik be greep, dat de boei mijn enige kans nog was. Ik kreeg de boei, zij het met ge luk, te pakken en werd een half uur later door de „Tyro" aan boord gehe sen. Na nog een kwartier zoeken vond men tevens de van de kou verstijfde kolonel Burns, die ongeveer een uur i»j het water had rondgedreven en daarbij zijn schoenen had uitgetrokken. Door eendracht naar meer welvaart Op feestelijke wjjze is gisteren te Middelburg- liet 35-jarig bestaan van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" gevierd. In 1916 begon men met slechts I pakhuis en enkele mensen personeel. Thans heeft men een terrein van 2 /j H.A. met verschillende gebouwen en ln de naaste toekomst zullen er nog meer verrijzen. De burgemeester van Middelburg, mr N. Bolkestein, heeft gistermorgen het complex gebouwen op het groot-industrieterrein officieel geopend. Een feestelijk versierde trein stond gistermorgen aan het begin van de Kle- verskerkseweg de genodigden op te wachten. Om kwart over 10 reed men naar het terrein van de Coöperatie. De ingang tot het terrein wordt nu ge vormd door een fraaie poort. Daar heet te de voorzitter, de heer A. W. Cevaal, allen welkom en gaf de directeur, de heer H. J. Ikkink, een uiteenzetting van de symboliek, die op de toegangs poort is aangebracht. Het hek was nog niet gereed en daarom was de toegang tot het terrein versperd door een wit lint, dat hierna door de burgemeester werd doorgeknipt, waarna men zich naar de feestelijk versierde graanloods begaf. GROTE GROEI. In de graanloods werden in het bij zonder welkom geheten do afgevaardig den van het Centraal Bureau, mr A. J. v. d. Weel, voorzitter van de Herver kavelingscommissie en afgevaardigden van zusterorganisaties. Uitvoerig stond de heer Cevaal stil bij dé geschiedenis en de groei der vereni ging. De omzetten van 1920 tot 1930 bedroegen gemiddeld f 373.000 per jaar. In de jaren 1930—1940 was dit bedrag f 204.000. Na de oorlog groeiden de om zetten zeer snel. In 19461947 bereik te men een bedrag van f 1.809.000 en in 1949—1950 f 3.317.000. De heer Cevaal verzekerde, dat men nog niet aan het einde van de mogelijkheden is. I.v.m. het feit, dat de directeur dezer dagen 12 jaar in dienst is, wenste spr. hem geluk en roemde zijn ijver en beleid? Namens de Ring Zeeland van Aan- en Verkoopverenigingen sprak hierna de heer J. F. Brooymans, die geluk wensen alsmede een electrische kan- toorklok aanbood. Hij zei, dat de Coöp. „Eiland Walcheren" de oudste Aan- ën Verkoopvereniging in Zeeland is. De heer Ikkink ging hierna de groei voor wat de gebouwen betreft na. Tot de oorlog had men uitsluitend het pak huis aan de Nieuwe Poortstraat, dat in 1916 voor f 13.000 werd aangekocht. In 1947 ging men over tot aankoop van vaarwater. Op dit terrein verrezen de Groenvoerdrogerij, waarvoor een aparte coöperatie werd gesticht, de lcunstmest- ioode, de graanloods en de werkplaats. Hjj voorspelde, dat er nog meer ge bouwd moet worden. Voor de kungt- mestloods zal een nieuw hoofd-, tevens kantoorgebouw verrjjzen, de graanloods wordt ln de toekomst groenvoederloods en er komen 6 bouten graansilo's op het terrein van 100 ton elk. Naast de graanloods wordt binnenkort een aard- appelsorteerloods gebouwd en het aard- appelkoelhuis. De directeur kon ten slotte nog meedelen, dat de omzet over 1950—1951 bjjna f4.000.000 heeft be dragen, t.w. 21,5 duizend ton aan goe deren. Na deze uiteenzetting maakten de genodigden een rondgang over de ter reinen. TOESPRAKEN. Nadat men in het Schuttershof had aangezeten aan een koffietafel, werden enkele toespraken gehouden. De burge meester van Middelburg wees er in een rede op, dat het belangrijk is, dat ook de coöperatie van handel op industrie is overgeschakeld. Wat het groot-in dustrieterrein betreft, zei hij, dat dit als een der beste industrieterreinen in Nederland kan worden beschouwd door de gunstige ligging. De industrialisatie, aldus ging hij verder, kan ook voort komen uit de agrarische sfeer. Mr Bolkestein meende, dat industria- grond op het groot-industrieterrein, dat j lisatle ook in Zeeland noodzakeljjk to, gunstig was gelegen aan spoorweg en om ln de toekomst ieder jonge Zeeuw aan werk te kunnen belpen. Dit kan hoofdzakeljjk geschieden door het stloh- ten van kleine industrieën. De burge meester geloofde, dat er in de indus triële verwerking van de landbouwpro ducten een goede toekomst ligt en hjj sprak de hoop uit; dat dergeljjke In dustrieën zich ook op het Industrieter rein van Middelburg zullen vestigen. Hierna spraken mr A. J. v. d. Weel, als voorzitter der Herverkavelingscom missie, de heer Y. de Boer, adj.-direo- teur van het Centraal Bureau, die een wandbord aanbood, ir M. A. Geuze, voorzitter der Z.L.M., die een histo rische kaart van Zeeland toezegde en tal van anderen. Nadat de heer Ikkink had dank gebracht voor de fe licitaties i.v.m. zijn jubileum, dankte dé heer Cevaal de sprekers. De adviseur de heer C. Zwagerman sprak een slot woord, waarin hij een overzicht gaf van de totstandkoming van de Walcherse Coöp. Verenigingen. FESTIVITEITEN. Gisteravond waren de jongeren van de L.J.G., C.J.B.T.B. en C.B.P.M. de gast van de jubilerende vereniging. Er werden enkele films vertoond. Vandaag worden de leden met hun vrouwen op het terrein ontvangen, terwijl vanmid dag voor dit gezelschap enkele films worden vertoond. Vanavond wordt het personeel een gezellige avond aange boden. DE BILT ZEGT» Enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met enkel* regenbuien en een kans op onweer. Meest matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, dezelfde of iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1