Rusland wil vrede op Korea Ernst of propagandastunt Extra spaarpremies PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „HAAK-IN" JACOB MALIK SPRAK Troepen terug aan weerszijden van de breedtegraad Perzische soldaten bezetten raffinaderij Familiedrama te Diemen kSNIPPER A'j 1 Vi NIEUWS1' Regen was spelbreker bij Zeeuwse pijperdag Vannacht werd de zinker bij Schore neergelaten Boerenleenbank te Serooskerke in nieuw gebouw Minister van Maarseveen liet zich voorlichten over de grenswijzigingen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. VorsUtr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1898 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 25 JUNI 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Grappen, Biezelinge; Ds J. 8. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karei**, Goes} Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. «L Wiel, Tholen; B, Zuidema, Goes r BEZOEKT Tentoonstelling Zeeland te Goes 28, 29 en 30 JUNI n.j. ^^Toegangsprl|^2^cen^^^ Jacob Malik, het hoofd van de Sowjet-delegatie in de Verenigde Naties, beeft Zaterdagavond voor de rajjjo der V. N. een conferentie „tussen de oorlogvoerenden in Korea" ter bespreking van een staken van het vuren en een wapenstilstand bij de 38ste breedtegraad voorgesteld. Het Sowjet-volk, zo ver klaarde hij, was van oordeel, dat het meest acute probleem van het ogenblik, namelijk het gewapende conflict in Korea, kon worden opgelost. De eerste stap daarheen zou een staken van het vuren en een wapenstilstandsovereenkomst met terugtrekking der wederzijdse strijdkrachten van de breedtegraad moe ten inhouden. Deze stap was mogelijk, mits de oprechte wens bestond, een einde te maken aan de bloe dige strijd. „Dit is zeer zeker geen grote prijs om de vrede in Korea tot stand te brengen". Het vervolg van zyn rede was nogal propagandistisch getint: het bevatte aanvallen op het Atlantisch Fact, het Inrichten van Amerikaanse bases in het buitenland, de vorming van West-Duitse strijdkrachten, enz. Daartegen over stelde bjj dat de Sowjet-politiek gebaseerd is op „de mogelijkheid van het naast elkander voortbestaan van socialisme en kapitalisme, mits men het beginsel van wederkerigheid aanvaardde en aanvaarde verplichtingen nakwam. Hij bestempelde de Ver. Naties als „een oorlogswerktuig en een middel om een nieuwe wereldoorlog te ontketenen, daartoe gebracht door de heersende krin gen der Ver. Staten!" De toespraak werd zowel in het Rus sisch ais in het Engels uitgezonden uit het bureau van de Sowjet-delegatie. De belangrijkste punten werden tele grafisch naar Trygve Lie, de secretaris generaal der V. N. die thans in Oslo vertoeft, gezonden. HOOP HERLEEFT. De hoop op een spoedige vrede in Ko rea is na het door Malik gedane voor stel sterk toegenomen in kringen der V. N., aldus schrijft Reuters correspon dent bij de V. N., Michael Fry. Vele diplomaten en functionaris sen der V. N. beschouwen het voor stel als vrijwel identiek met dat van Dean Acheson, in diens jongste ver klaring over de Amerikaanse poli tiek, en met Trygve Lie's eigen voorstel ter beëindiging van de oor log. De kloof tussen de Westelijke en Sowjet-Russische voorstellen ter beëindiging van het conflict scheen volgens genoemde kringen vrijwel geheel gedicht te zijn. Functionarissen van de V. N. onder zoeken thans, welke volgende stap nu moet worden genomen. Men was algemeen van mening, dat er vier mo gelijkheden zijn na het Sowjet-voorstel: 1. Trygve Lie zou alle partijen kun nen oproepen de strijd op een bepaalde datum te staken; 2. Generaal Ridgway, opperbevelheb ber van de verbonden troepen, zou de opperbevelhebber der Noordelijke strijd- NIEUW COMMUNISTISCH OFFENSIEF IN KOREA? Waarnemingen der verbondenen to nen aan, dat de communistische strijd krachten in Korea Zaterdag voorberei dingen troffen voor een nieuw offen sief. De communisten legden grote be drijvigheid aan de dag achter hun aan- voerlinies in de achterhoede. Aan het front pogen beide partijen de best mogelijke posities in te nemen. De verbonden infanterie constateerde in de Oostelijke sector dat de commu nisten hier in sterke stellingen op de meest vastberaden wijze tegenstand bieden. VLIEGTUIGRAMP. Ongeveer 120 km ten Noorden van Monrovia heeft men de resten gevon den van de Constellation van de Pan American Airways, die, op weg van Jo hannesburg naar New-York, sinds Vrij dag vermist werd. Een reddingsploeg heeft de wrakstukken via het land be reikt. Men vond de verkoolde, onher kenbare lijken van 28 inzittenden. Er bevonden zich in het geheel 31 passa giers en negen bemanningsleden aan boord. Er zijn geen tekenen van over levenden. krachten een staken van het vuren kunnen voorstellen; 3. De commissie voor goede diensten der V. N. zou een concreet voorstel kunnen doen via de Zweedse, Britse of Indiase vertegenwoordigers, die thans in Peking zijn; 4. de zestien landen, die troepen in Korea hebben, zouden een oproep tot staken van het vuren kunnen doen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf enkele uren na het uitspreken van de rede een verklaring uit waarin het zegt, dat, als de toe spraak van Malik betekent, dat de com munisten bereid zijn de agressie in Ko rea te eindigen, Amerika bereid is het zijne bij te dragen. De geest van de rede werpt echter opnieuw de vraag op of deze meer dan propaganda is. In het Britse kabinet zijn besprekin gen gevoerd. Een regeringswoordvoer der heeft medegedeeld, dat Morrison, vandaag In het Lagerhuis een verkla ring zal afleggen. Een Franse regeringswoordvoerder zeide, dat het belang van Maliks voor stel werd verminderd door de geuite beschuldigingen en de „propaganda aanvallen". PEKING WEET VAN NIETS! Radio Moskou gaf de gehele rede van Malik. Alle Moskouse bladen drukten de rede met grote opmaak af. Zij gaven geen redactioneel commentaar. Radio Peking en radio Pjongjang ne geerden Maliks voorstellen. Zij gaven daarentegen berichten met de termen als „de Amerikaanse aanvaller zal ver slagen worden" en „de Amerikaanse agressie ls volledig uiteen geslagen". Naar van bevoegde zijde te Washing ton wordt verklaard, zal Amerika aan dringen op het doen van een verzoek aan de Sowjet-Unie om nadere uitleg. Men verwacht echter niet, dat Was hington stappen zal doen alvorens be sprekingen zijn gevoerd met de andere vijftien landen, die troepen in Korea hebben. Rente-toeslag aan rijpere jeugd. Minister Lieltinck heeft in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat hij in principe bereid is tot het ver lenen van een extra spaarpremle over te gaan. Bij de Nationale Spaarraad is een spaarregeling voor de rijpere jeugd in voorbereiding, waarbij aan ongehuw- den van 17-26 jaar een toeslag op de rente verstrekt wordt, mits de spaar gelden tot de datum van het huwelijk of het bereiken van de 25-jarige leeftijd niet opgevraagd worden. Als deze spaaractie aan de verwachtingen zal beantwoorden bestaat de mogelijkheid ook voor andere categorieën soortge lijke regelingen te ontwerpen. Met bajonet op 't geweer Zaterdag werd te Teheran offi cieel bekend gemaakt, dat de Perzi sche autoriteiten de raffinaderij van de „Anglo Iranian" bij Kermansjah hebben overgenomen, ©e raffinade rij voorziet in de Perzische behoefte aan olie, doch maakt geen vliegtuig- benzine. Zondag hebben Perzische soldaten met de bajonet op het ge weer de raffinaderij bezet. De be drijfsleider, Derek Hobson, werd medegedeeld, dat hij geen functie meer uitoefende en „tot nader or der" in zijn woning moest blijven. Alayar Saleh, de voorzitter van de Perzische oliecommissie, heeft Zaterdag verklaard, dat, indien de Britse technici van de raffinaderij van Abadan hun ontslag zouden nemen, Perzië zou po gen „het zonder de Russen klaar te spelen". Hij waarschuwde echter, dat Perzië in dat geval zijn toevlucht moest nemen „tot elk geschikt geacht middel" en gebruik zou maken van de diensten van andere technici. Hij deed een be roep op de Britten om onder de nieuwe nationale Perzische oliemaatschappij te blijven werken. Jonge boeren en tuinders hielden jaarvergadering. „Hebben beginselen vandaag voor de plattelander nog waarde?" zo luidde de titel van een referaat, dat Zaterdag J.l. te Middelburg gehouden werd door de heer R. Bos, tijdens de jaarvergade ring van de Ring Walcheren van de C.J.B.T.O. (of C.J.B.T.B., zoals de nieu we naam luidt). De heer Bos was zeer positief in het beantwoorden van zijn titel-vraag: Na tuurlijk hebben beginselen waarde! Maar de plattelander moet beseffen, dat hn eigen beginselen heeft. Wij, plat telanders, leven te veel zonder eigen itijl aldus de heer Bels. Wij bootsen teveel 't stadsleven na. Waarom toch? Lften we onszelf blijven en een eigen Hjn kiezen. En het uitgangspunt hier van moet zijn de Bijbel; de Bijbel en het Evangelie. We moeten vechten te- gen us krachten, die ons leven dreigen te vervlakken. Waarom zouden ande ren, socialisten, communisten, wei pal kunnen staan voor hun Idealen en wij Christenen, niet? Het is zaak dat wy ons weer bezinnen op de levenswaarden en steunend op Gods woord met meer moed de toekomst ingaan. Spr. drong aan op verdraagzaamheid tussen de protestanten onderling. Nadat enkele vragen beantwoord wa ren werden de jaarverslagen gelezen. Hieruit bleek, dat de Ring Walcheren 6 afdelingen telt met een ledental van ruim 100. De penningmeester bleek een batig saldo te hebben van f 65,19 De vice-yoorzitter en de secretaris, de he- J. Kwekkeboom en D. van Sparren- tak, werden herkozen. DE BILT ZEGT: Enkele opklaringen. Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, maar ook hier en daar opklaringen. Meest matige wind tussen West en Zuid-West. Iets hogere tem peraturen dan Zondag. In Diemen heeft zich vanmorgen een echtelijk drama afgespeeld. Omstreeks kwart over negen werden de buren van de familie Bakker opgeschrikt door luid gegil. Toen een van de buurvrouwen het huis binnendrong, trof zü beneden het echtpaar in een hevige worsteling aan, waarby de man met een priem zyn vrouw talrijke steken toebracht. De buurvrouw slaagde erin het vechtende echtpaar te scheiden. Terwy'l zij zich ontfermde over de hevig bloedende vrouw, heeft de man zich naar de keu ken begeven, waar hy zich met een mes een zeer ernstige verwonding aan de halls toebracht. Toen hij daar even later werd gevonden had Mj reeds zoveel bloed verloren, dat ernstig voor zyn le ven moet worden gevreesd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man en de vrouw kort na negen uur op de slaapkamer ruzie hebben gekre gen over 'n geldkwestie. De man wond zich daarby zo op, dat hy zijn vrouw beetgreep en haar trachtte te wurgen. Zy'n vrouw wist echter los te komen, waarna hy haar met een priem te lijf ging en toen zy hem wist te ont vluchten van de trap duwde. De ver wondingen, die de vrouw heeft opgelo pen zijn niet levensgevaariyk. Scheveningen heeft Vrijdag en Zand- voort Zondagmiddag een invasie van coloradokevers beleefd. Beide aanvallen zyn energiek afgeslagen. Onze bad plaatsen zyn wel in trek! De minister van Landbouw heeft zich bereid ver klaard de extra-heffing van een cent per ei bij export naar West-Duitsland voorlopig uit te stellen. Bij Brummen is een auto, waarin drie Velpenaren ge zeten waren, onder een kolentrein ge komen. Twee mannen konden bijtyds uitstappen; de derde kwam nog zittend in de auto in het ApeldoornDieren kanaal terecht. Hy werd gered maar zijn toestand is zorgwekkend. De Bel gische premier Pholien is Zondag naar Antibes gereisd, waar koning Leopold momenteel verblyf houdt. Naar verluidt heeft hy bijzonderheden over Leopolds aftreden besproken. INTERNATIONAAL GERECHTS HOF KOMT BIJEEN. Naar aanleiding van het Britse ver zoek aan het Internationaal Gerechts hof te 's-Graverihage, heeft de president de leden van het Hof byeengeroepen op Vrydag a.s. Zaterdagmorgen om half 11 zal het Hof byeenkomen om de beide partyen te horen. In het Britse verzoek dat acht punten telt, wordt verzocht voorlopige maatregelen aan te geven, die genomen zouden moeten worden om de rechten van beide partyen te hand haven. PERZISCH BEZIT BEVROREN. In financiële kringen te Londen meent men te weten, dat de Engelse autori teiten onofficieel de Perzische ponden tegoeden te Londen, die ongeveer 30 millioen pond sterling bedragen, hebben bevroren, zo schryft de „Daily Tele graph". DUITS JACHT GESTRAND. Een Duits tweemaist zeiljacht is ln de afgelopen nacht voor de kust van Roc- kanje aan de grond gelopen. De eigenaar, de heer Kamp uit Ham burg en zyn vrouw sprongen overboord, evenals een Duitse matroos. Samen trachtten zij in een rubberboot aan land te komen. De boot sloeg echter vol wa ter en werd onbestuurbaar. Gedurende drie en een half uur hebben deze men sen, hangend aan de boot in het water gelegen, totdat zy op het strand wer den geworpen. Mevrouw Kamp kon niet zwemmen. De gezagvoerder Caltlehr is later door de reddingboot „Prinses Wilhel- mina" van Stellendam van boord ge haald. V(jf tamboer- en Pypercorpsen trok ken Zaterdagmiddag in een stertocht door Biezelinge en brachten het dorp ln feeststemming. Het was ook feest, want men vierde het 15-jarig bestaan van het Tamboer- en pypercorps „Jonge Kracht". Het was de bedoeling dat men na die stertocht ook bulten zou bljjven concerteren, maar de regen was spel breker en daarom werd besloten het verdere gedeelte van het programma maar ln het veilinggebouw af te werken. Al was een en ander dan geïmprovi seerd, het feest slaagde uitstekend. Al- lereenst kwam de heer M. Gyzel na mens de Biezelingse bevolking een prachtige nieuwe vlag aanbieden. On der zwaar tromgeroffel werd deze aan winst met het nodige ceremonieel aan vaard. Er was trouwens behalve de vlag ook nog een enveloppe met inhoud. Haast evenveel vreugde bracht de mededeling van de burgemeester van Biezelinge, de heer van Suylekom: ais blyk van waardering deed hy de toe zegging, dat „Jonge Kracht" jaarhjks op een bydrage van f 30 uit de gemeen tekas mag rekenen. Voorzitter van der Velde bleek in zyn woorden van dank dan ook danig in zyn nopjes! Hierna werd geconcerteerd met aan het slot een massale taptoe. En des avonds om 10 uur maakte „Jonge Kracht" nog een muzikale mars door Kapelle-Biezelinge. De deelnemende verenigingen waren: „Excelsior" en „Jong Excelsior" uit Goes, „Juliana" uit Middelburg, „Nicoleen" uit Kamper land en „Irene' uit Terneuzen. President Truman heeft de Keizer van Ethiopië, Haile Selassie, een speciale onderscheiding toegekend, welke hem werd overhandigd door Luit.-Gene- raai Charles Bolte (links), die als persoonlijk vertegenwoordiger van Tru man een informeel bezoek brengt aan Ethiopië. Later ontving Luit.Generaal Bolte van de Keizer de Orde van Solomon de Grote. Op de achtergrond de Amerikaanse ambassadeur in Ethiopië, A. Reeves Childs. Oplichterij op grote schaal Walcheren zal nu genoeg drinkwater hebben Bij Schore is oplichterij op grote schaal gepleegd. Stel U gerust, le zer; twee machtige heiblokken heb ben daar vannacht een zinker van gewapende betonbuizen in het ka naal neergelaten. Daarmede is het sluitstuk gereedgekomen van de to tale verdubbeling van het water leidingnet dat loopt vanaf Ossen- drecht tot aan Biezelinge, waardoor het niet alleen mogelijk is Zuid-Be veland van meer water te voorzien maar ook Walcheren. Het betekent Commissaris der Koningin verrichtte officiële opening Serooskerke (W.) is een fraai bank gebouw rijker. Zaterdagavond heeft de Commissaris der Koningin n.l. het nieu we pand van de Coöp. Boerenleenbank officieel geopend. In een feestelyke samenkomst in het oude kantoorgebouw aan de Dorps straat heeft de voorzitter, de heer P. Melis, na een woord van welkom tot verschillende autoriteiten, in een rede aandacht besteed aan de financiële po sitie van de bank, die vooral na 1949 sterk achteruit is gegaan. Het conflict in Korea heeft enorme prysstygingen tengevolge gehad, hetgeen de vraag naar crediet sterk deed toenemen. Het wetsontwerp toezicht op het crediet- wezen noemde hy funest voor het be drijfsleven. De secretaris, de heer S. Meyers, vertelde iets over de geschiedenis van de bank. In 1916 opgericht met 27 leden groeide zy uit tot een organisatie van ruim 200 leden. De laatste rekening sloot met een bedrag van f 4.220.000. Na deze rede begaven de aanwezigen zich naar het nieuwe gebouw. In een toespraak wees de Commissa ris op de zeer primitieve toestand, die in 't vorige kantoor heerste. De brand kast was eigenlyk niet veel meer dan oud-roest. Hy wenste het bestuur geluk Bezoeken van Middelburg, Koudekerke en Vlissingen De tweede dag van het bezoek, dat de minister van Binnenlandse Zaken, mr J. H. van Maarseveen (die vergezeld was van de secretaris-generaal, dr M. J. Prinsen) Zaterdag j.l. aan Zeeland bracht, was in hoofdzaak gewjjd aan besprekingen over de voorgenomen grenswijzigingen tussen de gemeenten Koudekerke en Vlissingen. De minister nam met grote belangstelling kennis van de standpunten der gemeentebesturen van beide plaatsen. Uiteraard is het momenteel nog niet te zeggen, wanneer eventueel een wetsontwerp met betrekking tot deze grenswijzigingen zai worden Ingediend. De dag begon met een ontvangst ten stadhuize van Middelburg door het col lege van B. en W. De besprekingen, die ook werden bygewoond door de Com missaris der Koningin, jmr mr A. F. C. de Casembroot en de leden van Ged. Staten, hadden hier in hoofdzaak be trekking op de financiën van de Zeeuw se hoofdstad, mede in verband met de nog bestaande wederopbouwproblemen, terwyï ook de inkrimping der gemeen tepolitie en, in het kort, de grenzen van Middelburg aan de orde kwamen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Nieuwe en de Koorkerk, waar de minister omtrent de stand der res tauratiewerkzaamheden werd voorge licht door ir H. de Lussanet de la Sa- blonière, de leider van het werk, en de heer J. in 't Hout, opzichter by de res tauratie. TE KOUDEKERKE EN VLISSINGEN. Vervolgens reed het gezelschap naar Koudekerke, waar op het gemeentehuis een bespreking werd gevoerd met de burgemeester, de heer J. L. Drsgmans, en de wethouders, over de voorgenomen grenswijzigingen met Vlissingen. In het byzonder de financiële gevolgen daar van vormden het onderwerp van dis cussie. Behalve dat kwam ook aan de I orde de kwestie van bouwvolume, nodig I eilanden. voor de uitbreiding van het Rusthuis „Der Boede". De volgende bespreking vond plaats ten stadhuize van Vlissingen, waar de burgemeester, mr B. Kolff, met de wet houders het gezelschap ontving. Ook hier weer vormden de grenswyzigingen de hoofdschotel der discussie. Boven dien werd nog ingegaan op de mogelyk- heden tot het trekken van meer in dustrie naar de Scheldestad en in ver band daarmede werd aandacht besteed aan de conjunctuurgevoeligheid van een industrieplaats als Vlissingen. Na afloop der besprekingen bood het Vlissingse gemeentebestuur jn het „Wooldhuis" een lunch aan. Daarna werd nog een rondrit gemaakt over de haventerreinen en door enige nieuwe wyken. Daarmede was een eind geko men aan de Zeeuwse reis van de be windsman, die de terugtocht naar Den Haag aanvaardde. Over de ten huize van de Commissa ris der Koningin op Vrijdagavond ge voerde besprekingen kan nog worden medegedeeld, dat ook daar de grenswy zigingen aan de orde zyn geweest en dat met name aandacht werd besteed aan de voorziening in enige burgemees tersvacatures in de toekomst, mede met het oog op de reeds bekende grenswij zigingsplannen op diverse Zeeuwse met het nieuwe gebouw en verklaarde dat dit de eerste officiële opening was, die hy op het Noord-Westelijk deel van Walcheren verrichtte. Hierna verricht te hij de opening door een met de pro vinciale vla. bedekte gedenksteen op gesteld boven de schoorsteenmantel van het kantoor, te onthullen. ANDERE SPREKERS. De volgende spreker was de heer P. Dregmans, burgemeester van Seroos kerke. Hij sprak er zyn vreugde over uit, dat het bestuur voor het eerst sinds 35 jaar de beschikking heeft over een eigen kantoorgebouw en dat hier door de gemeente de beschikking heeft gekregen over meer woonruimte, daar een conciërgewoning is aangebouwd. Namens de Ring Walcheren van Boe renleenbanken sprak de voorzitter, bur gemeester van 't Hoff te Sint Laurens. Hy trok een vergelyking tussen het oude en het nieuwe gebouw. Met be trekking tot het wetsontwerp toezicht op het credletwezen, verklaard# hy, dat de zelfistandigheid van de particuliere banken vrijwel teloor gaat. Hy noemde die een koude nationalisatie. Het voorstel van de heer W. van Lie- re burgemeester van Vrouwenpolder, om aan de kassier, de heer A. de Kam, die voor studiedoeleinden in de Ver. Staten vertoeft, een telegram te zenden, vond aller instemming. Verder werd nog het woord gevoerd door de vertegenwoordiger van de Raif- feisenbank te Utrecht, de heer Coien- brander en namens de raad van toe zicht door de heer W. C. Allaart. Deze laatste wees speciaal op het werk van de heer de Kam voor de totstandko ming van het gebouw. ESTAFETTELOOP „ASTRA". R.H.B.S. won de wisselbeker van het „Zeeuwsch Dagblad". Zaterdag werd door „Astra", de schoolclub van het Chr. Lyceum te Goes, een estafetteloop georganiseerd voor de Zeeuwse Middelbare- en U.L.O.- scholen. De afstand van 3 km was ver deeld in 800, 400, 200, 200, 100, 100, 400 en 800 m. Negen scholen hadden ingeschreven, van welke de eerste lopers om even voor half vijf op het startsein van de leraar L.O. van het Lyceum, de heer Goedee, in snel tempo vertrokken. De kracht van de ploegen liep niet al te zeer uiteen en een felle eindsprint moest de beslissing brengen. De wisselbeker beschikbaar gesteld door het „Zeeuwsch Dagblad" werd ge wonnen door de R.H.B.S. uit Middel burg in de goede tijd van 7 min. 43.4 sec. De tweede pry's, een beker beschik baar gesteld door de Fa Faberij de Jon ge, kwam in het bezit van de M.T.S. te Vlissingen. Als derde ontving de Openb. U.L.O. te Goes de medaille van het lerarencorps van het Chr. Lyceum. De vierde prijs, een medaille van „As- tra", werd door de R.H.B.S. te Vlissin gen gewonnen, terwyï het Chr. Lyceum als vyfde aankomende eveneens een medaille ontving. De rector van het Chr. Lyceum, de heer B. Barends, reikte met een kort praatje de prijzen ujt. het einde van de misère die Wal cheren in droge zomers reeds heeft beleefd: deze zomer zal het eiland genoeg water hebben. Het is een heel karwei geweest daar aan het kanaal want de zinker, be staande uit een ry buizen met een to tale lengte van 87 meter en een door snede van 50 cm, weegt 25 ton en moest onbeschadigd op de bodem van het ka naal komen te liggen. Tevens moest dit werk snel gebeuren want het kanaal is een internationale vaarweg en de vrachtvaart vraagt tegenwoordig om snelle verbindingen. Reeds dagen van te voren is men aan dit karwei bezig geweest. De zinker, vervaardigd vol gens „systeem Bonna" is ter plaatse in elkaar gezet. Hy bestaat uit een plaat- yzeren buis met een wanddikte van ltj mm met aan de binnenzyde 2 cm beton en aan de buitenzyde gewapend beton. Van tevoren was ter plaatse waar dd zinker moest komen te liggen een twen mèter diepe sleuf gebaggerd. De kolos die er in het nachtehjk duister uitzag als een kolossale zeeslang, werd met twee bokken van v. d. Taks bergings bedrijf opgelicht. Alleen dat lichten al is eohter een uiterst nauwkeurig werk geweest want de bokken moesten vol komen gelyk werken. Deze bokken wa ren derhalve als het ware aan elkaan vastgenageld door er enkele schuiten tussen te leggen zodat de zaak niet kon verwrikken. Zo kwam het spannende moment. De zinker die op een stellage was gebouwd zou loskomen. Zou hy het houden Langzaam, slechts millimeter voor mil limeter rees hy omhoog. Hy hièld het, Het was voor de Ingenieurs en de aan nemers, de heren Visser en Smit, reden om even een zucht van verlichting te slaken. Het grootste karwei moest echtej vannacht geschieden: de bokken dwart over het kanaal draaien en het „appa raat" laten zakken. Een karwei waas we overigens niet op gewacht hebben aangezien het vanochtend om 6 uur pas klaar zou zyn. Laten we hopen, dat liet klaar gekomen is. De kraanmachinist hees het tenminste wel Geen contributieverhoging Ver. voor Ziekenhuisverpleging hield algemene vergadering. In het thans lopende jaar zullen noch de contributie, noch de uitkeringen val) de Ver. voor Ziekenhuisverpleging in Noord- en Zuid-Beveland verhoogd wor den. Aldus is besloten op de algemene vergadering, die Zaterdag in Goes werd gehouden onder voorzitterschap van raj dr A. J. J. Mes. Weliswaar heeft do vereniging ln het afgelopen jaar een verlies geleden van f 6409,58, zodat zo wel de accountant als de controle-com missie contributie-verhoging adviseer den, doch men besloot liet eventuele verlies van dit Jaar ook nog, evenals deze f 6409,58, uit de reserves te dek ken. Het bestuur is echter gemachtigd om, indien dit aan het einde van 1051 nodig blijkt to zijn, de contributie met ingang van 1 Januari 1952 een weinig te verhogen. Uit het verslag van de secretaris- penningmeester, de heer A. de Lange, bleek waaraan dit verlies te wyten ïst midden in het 'boekjaar 1950 werd n.L een verhoging van 50 cent per ligdag ingevoerd, terwyï ook de bykomende kosten en de specialistennota's stygin- gen vertoonden. Daarby is het merk waardige verschynsel gekomen, dat liet aantal opnamen in een ziekenhuis in procenten uitgedrukt by alle groepen gestegen is en dat ook het gemiddelde bedrag aan verplegingiskosten per pa tiënt gestegen is. Wat het ledental betreit deelde de heer de Lange mede, dat het aantal le den van de nieuwe C-overeenkomst nu 2485 bedraagt. De A-verzekering is met 1032 leden teruggelopen, de aanvullen de verzekering daarentegen met 870 en de B-verzekering met 288 leden toege nomen, zodat er (de C-verzekering niet mee gerekend) een toename was van 126 leden. In totaal werden 3288 men sen in het ziekenhuis opgenomen. Een voorstel van de afd. Kortgen# om de bepaling dat men voor hetzelfde geval maar eenmaal de maximum-uit kering kan ontvangen, te schrappen, werd slechts met vier stemmen vóór verworpen, nadat liet bestuur had me degedeeld, dat by aanneming van dit voorstel de financiële gevolgen niet te overzien zouden zyn.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1