"'Li I de loupe I ^Ylieuwó uit de^&rovincie ARTSENDIENST APOTHEKEN Zondagsdienst dierenartsen Walcheren. H. J. Lanting ere-voorzitter „Prodeha". KERK EN ONDERWIJS De beer B. J. van Oeveren te Poortvliet in het zilver. Zuid-Beveland. BAHYEHS UW OPTICIEN Zeeuw sch- Vlaanderen. Schouwen-Duiveland SCHEEPSTIJDINGEN SPORTNIEUWS volkomen gehyptnotiseerd. Bestrijding van aardappelmoeheid is nationaal belang* Karteerders trekken door Zeeland, Zaterdag 23 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Aanstaande Zondag ia de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Middelburg: C. F. Frumau, Groen markt 17, telef. 2635; Vlissingen: G. J. M. de Greet, Koudekerkseweg 13, Selef. 2121; Goes: M. P. Bruijnzeel, 'ac. Valckestr. 3, telef. 2375; Driewe- Sen, 's Heerenhoek, Nieuwdorp en lorssele: J. J. Gelderblom, Haven- Ïieg H 21, Nieuwdorp, telef. K 1196 Ï7 en A. Folmer, Korteweg 151, Drie wegen, telef. K 1195—275; 'sH. Arendskerke, Heinkenszand en Wol- faartsdük: P. Staverman, Clara's pad B 58, Heinkenszand, telef. K 1106 234; Koudekerke, Westkapelle en Zou- telande: H. Frima, Zuidstraat 306, Zoutelande, telef. K 1186—282; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: M. v. d. Sluüs, Markt 155a, Veere, telef. K 1181271; Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland: fl. C. Renes te Oud-Vossemeer, telef. 9 en H. Menger te St. Philipsland, telef. 20. In de week van 2330 Juni zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: van Pienbroek. Vlissingen: Ockenburg, Singel. Goes: Numans. Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de die renartsen in West Zuid-Beveland worden waargenomen door M. Gaa lteer te Ovezande, telef. K 1195283 «n Joh. Klaassen te Heinkenszand, telef. K 1106—288. Visserij van zeekrabben thans lonend. De visserij van zeekrabben wordt in Zeeland nog door enkele vissers uitge oefend. Deze visserij is in tegenstelling met die op kreeften een geheel jaar toegestaan. Onder aan de dijken van Noord-Beveland of Schouwen of onder de kust van Walcheren staan de kor ven, voorzien van een aas, om hun prooi te bemachtigen. De prijs der zeekrab ben is iets beter dan verleden jaar, toen de gemiddelde prijs van 75 tot 85 cent per kg was. De vraag van België en Frankrijk is dit jaar bevredigend en de vissers moeten hun producten niet meer weggooien, zoals vorige jaren het ge val was. KREEFTENVANGST. De export van kreeften is iets min der dan voorheen, wellicht een ge volg van de Deense concurrentie. De vangst van Zeeuwse kreeften is niet minder, maar geregeld (voor geheel Zeeland) ongeveer 6 a 700 kg. per week. De prijs is onveranderd. Men schat dat dit seizoen 30 pet. meer ge vangen zal worden dan vorig jaar. Beroepsvervoerders vergaderden te Middelburg. Onder voorzitterschap van de heer A. C. Caljouw vergaderde Donderdag avond in café Wanjon te Middelburg de Kring Walcheren van de N.O.B Wegtransport. In zijn openingswoord wees de heer Caljouw op het grote nut van deze Kringvergaderingen. Hij herdacht voorts wijlen de heer C. P. Janse, die lange tijd lid is geweest. Tot bestuursleden werden herkozen de heren A. C. Caljouw, L, Jobse en P. de Klerk. De prov. secretaris, de heer Chr Kars, hield een korte inleiding over de Wet Autovervoer Goederen, waar van de uitvoeringsbesluiten nog niet zijn verschenen (de Eerste Kamer moet het ontwerp n.l. nog goedkeu ren) en welke wet pas over geruime tijd in werking zal treden. Een druk ke bespreking volgde op deze inlel ding, evenals op de uiteenzetting van de voorzitter over hetgeen de N.O.B. W. voor de Walcherse vervoerders doet. Enkele aanwezigen gaven zich op voor het beroepsvervoerderscon gres op 4 Juli te Amsterdam. Oud-stok-anker opgevist door Veerenaar. Was het begin deze week een leven de zeebewoner, die een voordeeltje opleverde voor de Veerse visser Bout, eergisteren was het een heel ouder wets z.g. stok-anker, dat hij in zijn netten voor de monding van de Zeeuwse stromen ophaalde. Het anker, ruim één meter lang was zwaar begroeid met allerlei schelpdieren en naar schatting heeft het wel een paar eeuwen op de zee bodem gelegen. De exploitant van de Campveerse Toren ontfermde zich over de buit en waarschijnlijk krijgt het anker bij deze Toren een plaats. Om gezondheidsredenen heeft de 71 jarige oprichter en sedertdien voorzit ter van „Prodeha" (Prot. Chr. Bond van Detaillisten in Luxe en Huishoude lijke Artikelen e.d.), de heer H. J. Lan ting, op de jaarvergadering te Zwolle, het presidium overgedragen aan de heer J. F. Mulder te Amersfoort. Diens eerste bestuursdaad was het installeren van de bij acclamatie tot ere-voorzitter benoemde oud-voorzitter. In de openingsrede van de 2e voorzit ter, de heer C. Langeveld uit Goes, bleek tot welke moeilijkheden de hedendaag se prijzenpolitiek der regering voert. Steeds dalende winstpercentages, ter wijl de lasten stijgen. Ook de stelsel matige credietbeperking is een ernstige belemmering voor de detaillisten in de huisnoudeiijke branche. Bij de bestuursverkiezing gaf de 2e voorzitter te kennen, dat hij, hoewel candidaat gesteld voor voorzitter, deze functie niet kon aanvaarden, daar hij te excentrisch woonde. De contributie wordt voortaan be paald naar rato van de behaalde om?et. Aanvankelijk alleen op basis van vrij willigheid. In de middagvergadering hield de heer W. F. C. van Helsdingen een cau serie over het onderwerp: „De noodza kelijkheid van vakopleiding voor uw opvolger en personeel". COMMISSARISSEN POLDER W ALCHEREN HERBENOEMD. Tot Commissarissen van de Polder Walcheren zijn herbenoemd de heren C. Holthuijzen te Middelburg en Joh. Loois Hzn. te Vlissingen. MIDDELBURG. Schadevergoedingsverordening. B. en W. stellen aan de raad voor een schadevergoedingsverordening in het leven te roepen. Ter sanering van bestaande bebouwing kunnen veror deningen worden vastgesteld tot het bepalen van rooilijnen, tot het op leggen van een bouwverbod en tot het regelen van de aard van de be bouwing en het gebruik van gronden. Deze maatregelen kunnen meebren gen, dat de eigenaar van grond of van een gebouw aanwijsbare schade lijdt. Dit kan ook het geval zjjn bij de uit voering van een uitbreidingsplan. Naar de mening van B. en W. is het billijk, dat in gevallen van ernstige schade de betrokken eigenaren op hun ver zoek door de gemeente schadeloos worden gesteld. Een en ander wordt in de verordening, die aan de raad ter goedkeuring werd voorgelegd nader geregeld. Vertoning Paulusfilm. In het kader van de Paulusherden- king is Donderdagavond de Ameri kaanse geluidsfilm over de tweede zendingsreis van de apostel vertoond. Paulus' tocht vanuit Jeruzalem naar Antiochië, Klein Azië door naar Troas, wordt op de voet gevolgd. Nadat Pau lus het visioen heeft gehad naar Ma cedonië te komen, steekt hij over naar Europa. Ook de reis in dit wereld deel wordt gevolgd. Er zjjn echter nogal enige bezwaren tegen deze film aan te voeren. Het gegeven, is natuur lijk uitstekend. Van een dergelijke reis is met de uitvoerige Bijbelse reis beschrijving heel wat te maken. In deze film is zeker niet in alle op zichten daarvan gebruik gemaakt, waardoor het geheel geen volledig in zicht bidt. Voorts bleek, dat in de, film Engels werd gesproken, waarbij de Nederlandse tekst op het doek volko men ontbrak, zodat voor het publiek, dat vrij talrijk was opgekomen, één en ander moeilijk te volgen bleek. Ex- plicatie was zeker geen overbodige luxe geweest. Tenslotte was ook op het geluid nog wel een en ander aan te merken. De voorfilm, die de Chris tenvervolging ten tijde van de Ro meinse keizer Diocletianus uitbeeldde, was ook niet volmaakt. Ook hier man keerde aan het geluid en aan de Ne derlandse tekst, die hierbij dan wel niet ontbrak, maar voor practisch ve len onleesbaar bleek, nogal wat. Van daag word deze film voor de Middel burgse Middelbare Schooljeugd ver toond. Grote belangstelling voor paardenmarkt. Donderdag is te Middelburg weer de jaarlijkse paardenmarkt gehou den. Er werden 129 dieren aangevoerd. In 1950 kwamen er slechts 91 en in 1949 114 paarden, zodat er dit jaar een grote belangstelling voor de markt was. Er was een vrij levendige handel en er werden behoorlijke prij zen gemaakt. Oogst van de straat was groot. Tussen 13 en 20 Juni zijn weer een groot aantal gevonden voorwerpen op het bureau van Politie gedeponeerd, dan wel door de eerlijke vinders aan gegeven. Op het bureau van Politie kunnen Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur de volgende voorwerpen worden afgehaald: Jongensjasje, portemon- naie, dameshoed, fietssleutel, witte turnschoen, militaire broodzak, vul- pendop, rubberpedaal, sleutel van melkkraan, huissleutel, rood plastic kindertasje, gele padvindersdas, kin derzitje voor fiets, rode sok, ring met 2 sleuteltjes. Bij particulieren zijn te rug te bekomen: gouden of doublé ringetje, 2 muntbiljetten van f2,50, zwart kinderjasje, kinderbril, verm. gouden armband, zilveren manchet knoop, flessenrek van van Melle, br. geblokte leren pet, kinderjasje, hon denpenning 438, benzinetankdop, bruin jasje, bl. gevl. vulpen, zilveren hals ketting, zw. step op luchtbanden, hou weel, bl. alpinomuts, br. damessjaal, rood kindertasje, pakje shag, br. por- temonnaie, das van padvinder, zilver bon van f2,50, stalen duimstok, br. stropdas, jonge herdershond, zilveren broche met steen, gr. ballpoint, gele sjaal, br. kinderportemonnaie, zonne bril, zilveren armband, vierdelige duimstok, damespolshorloge, br. bril- etui, speelgoedbeertje, br. herenporte- monnaiee stukje blousestof, gr. step, muntbiljet van f I, groen vestje, dop van vulpen, vierdelige duimstok en portemonnaie. De lijst met de adres sen waar al deze voorwerpen kunnen worden afgehaald hangt in de etalage kast van ons kantoor K. Noordstr. 35 ter Inzage. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt bekend, dat in het tijdvak van 13 tot en met 19 Juni 1951 als gevonden aan zjjn bureau zijn gedeponeerd: 1 rub berbandje, 1 glacé dameshandschoen, 1 kindersportkous, ceintuur van een jurk, 1 damesbadpak „Astrow", 1 ring met sleutels, 1 kinderportemonnaie, 1 stalen bril, 1 kinderportemonnaie met inhoud, 1 rol gekleurde platen en een rood plastic kindertasje en dat aan zjjn bureau adressen zijn te bekomen waar de volgende voorwerpen zich be vinden: 1 badpak, lederen beursje m. inhoud, zijden sjaal, witte gymnastiek schoentjes, welpenpet, autoped met massieve banden, bruin gehaakt muts je, 1 ping pongbal, groene zwembroek, 1 bruine lederen schoen, slot met bloedkoralen, 1 pop, rood gebreid ta felkleedje, jongensjasje, strandschop, bruine portemonnaie met inhoud, wit zwempak met handdoek, kinder klompje, badmuts, sleutel, jongens blouse, jongensjasje, etui met inhoud, polshorloge, blauwe zwembroek met handdoek, zonnebril, speldje met let ters V.T.V., ballpoint, bruine porte monnaie met inhoud, wieldop van kinderwagen, lipssleutel no. 4266, bl. plastic kindertastje, rood vestje, kin derschopje, 1 paar kinderschoentjes met witte kousjes, kanarievogel, arm band, driewielig kinderfietsje, rode step op luchtbanden, en een groene kano. DOMBURG. Kampeerterrein. Er is een kampeerterrein in gebruik genomen, dat onder toezicht staat van de Ned. Kampeercentrale. Voorheen werd er in de zomermaanden veel ge kampeerd op een terrein bij het „Hof Domburg", dat beheerd werd door de pachter van die hofstede. Het nieuwe terrein maakt eveneens deel uit van het „Hof Domburg" en zal beheerd worden door de V.V.V. Aanvankelijk leek het, dat kamperen niet meer mo gelijk zou zijn, doch door de bemoeie nissen van V.V.V., en dank zij de me dewerking van de eigenaresse, mevr. Bentink, de rentmeester de heer B. F. A. Heyse en de pachter, de heer W. de Buck, kon een zeer gunstig gele gen terrein aan de weg naar Westka pelle even voor het kamp van de jeugdcentrale worden ingericht. Het terrein is voorzien van waterleiding, toiletten en biedt plaats aan plm. 50 groepen kampeerders. Als toezicht houder is aangesteld de heer J. Slab ber. Kerkhoflaan 143. VEERE. Muziekconcours en 30-jarig jubileum „Veere's Genoegen". Op 30 Juni a.s. zal de muziekvereni ging „Veere's Genoegen" als gastvrou- we van een aantal verenigingen uit de omgeving optreden. Dan is het n.l. 30 jaar geleden, dat de vereniging werd opgericht, terwijl tevens de voorzitter, de heer M. J. Roeting, 30 jaar lid van de vereniging is. De heren G. J. Poppe en Jac. Verstraate zijn een gelijk aan tal jaren lid.. T.g.v. dit jubileum zal een concours worden gehouden, waaraan, naar thans bekend, zullen deelnemen de verenigin gen van Westkapelle, Ritthem, Middel burg („Crescendo"), Wolphaartsdijk en Serooskerke (W.), terwijl de padvin dersband zijn medewerking verleent. Op de Markt zal een tweede muziek tent worden geplaatst. Des morgens om tien uur zullen de corpsen van Veere en Wolphaartsdijk met de padvinders 'n muzikale rondwandeling maken. Des middags zullen alle deelnemende corpsen voor het concours nogmaals 'n wandeling maken door Veere. Na het concours zal door de vereni gingen van Serooskerke en Westkapelle een concert op de Markt worden gege ven. De jury wordt gevormd door de heren: Jhr. I. F. den Beer Poortugael, ere-voorzitter; J. A. But te Vrouwen polder, J. L. van der Zwan, C. M. Douw en J. de Graaf, allen te Veere, o.m. is een medaille beschikbaar gesteld door Veere. Bij ongunstige weersgesteldheid kan het concours doorgang vinden in de Grote Kerk. De ringrijdersvereniging zorgt voor een attractie, omdat juist op die dag de jaarlijkse wedstrijd zal wor den gehouden. (Ingez. mededeling, advert Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Voorhout, E. H. Kalk man, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Ameide en Tienhoven, J. C. Terlouw te Otterloo. Geref. Kerken. Beroepen te IJmuiden-Oost, J. A, Tiemens, res. legerpred. te Haarlem; te Medan L. W. Korvinus, thans miss. pred., aldaar. Aangenomen naar GeesterenGelse- laar, M. G. Ton, cand. te Utrecht, die bedankte voor Aarlanderveen, Elburg en voor Giessen-Rijswijk; naar Vollen- hove-stad, K. Ubels, cand. te Gronin gen, die bedankte voor Goënga en voor Ten Post-Overs child. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Herkingen, L. Rijksen te Leiden. EXAMENS. Aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) slaagden voor het prop. examen de heren J. v. d. Hoeven te Rotterdam en D. v. d Boom te Kampen. Zoals reeds gemeld zal de heer B. J. van Oeveren, burgemeester-secretaris van Poortvliet, op 1 Juli a.s, zijn 40-ja rig jubileum als gemeentesecretaris herdenken. De heer van Oeveren werd op 4 Dec. 1886 geboren en genoot zijn opleiding te Bruinisse. M.i.v. 1 Mei 1911 werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Barneveld Reeds op 1 Juli 1911 volgde zijn benoeming tot secretaris van Bruinisse, tevens ambtenaar van de burgerlijke stand, terwijl hij op 1 Sept. van dat jaar werd benoemd tot secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur aldaar. Deze functies be kleedde hij tot 1 Juni 1939, m.i.v. welke datum de heer van Oeveren werd be noemd tot burgemeester-secretaris te Poortvliet. Ook hier is hij ambtenaar van de burgerlijke stand. Naast de gemeentelijke betrekkingen is de jubilaris lid van zeer vele vereni- ingen. Was hij te Bruinisse vele jaren pres.-kerkvoogd, ook in deze gemeente was hij enige jaren secretaris van de kerkvoogdij en momenteel notabel. Voorts is hij voorzitter van „Het Groene Kruis". Bij de oprichting van de afd. Zeeland der Ver. van Kerk voogdijen in 1933 vvefd hij gekozen tot secretaris, terwijl dat college hem in 1946 verkoos tot lid van het hoofdbe stuur. Kort geleden is hij benoemd tot lid der provinciale kerkvoogdij-commis sie in Zeeland. De heer van Oeveren, die op 4 December 1951 de 65-jarige (derhalve de pensioengerechtigde) leef tijd hoopt te bereiken, zal zijn ambte lijke loopbaan op 1 Januari 1952 moe ten eindigen. Het ligt in het voornemen van de raad zijn jubileum in een bijzondere vergadering op 2 Juli a.s. des v.m. half elf te gedenken. Des middags geeft de familie Van Oeveren gelegenheid tot feliciteren. BORSSELE. Geitenkeuring. Donderdagmiddag vond de jaarlijk se keuring van geiten door de heren Sietsema en den Engelse plaats. Jonge geiten: le en 2e prijs: A. Cor- stanje. Tweejarige geiten: 1 P. Meulpol- der. Oudere geiten: 1 en 2 A. Corstanje. KLOETINGE. Voetbalvereniging vergaderde. Donderdagavond vergaderde de voet balvereniging „Kloetinge" ter begroe ting van het nieuwe bestuur en elftal commissie. De voorzitter, ds Jellema, sprak de hoop uit, dat, nu het verlan gen is vervuld naar een bestuur van niet-spelende leden, dit stimulerend zal werken, zowel in de vereniging als naar buiten. Daarna werden twee elftal-commissieleden gekozen, n.l. de heren Meijborg en Behage. Tot secretaris werd benoemd de heer S. Blomaard en tot penning meester de heer J. Hoogstrate. Als eerste punt heeft het bestuur op zijn prograrftma het nieuwe sport veld, dat nog steeds niet in orde is. Er blijken kale plekken in te zijn, ter wijl het onkruid welig tiert, zodat spoedig ingegrepen dient te worden. Het oude veld is practisch niet meer te bespelen en het zou zeker de ver eniging ten goede komen, indien zo spoedig mogelijk het nieuwe veld te bespelen zal zijn. Ook al vanwege het feit, dat in November het 20-jarig be staan gevierd zou worden en dit sa men zou moeten vallen met de ope ning van het nieuwe veld. WOLPHAARTSDIJK. Ziekenverpleging. Op 20 Juni vergaderde in Hotel Os- sewaarde de ziekenhuisverpleging afd. Wolphaartsdijk. De aftredende be stuursleden, de heren S. Balkenende, A. v. d. Vliet en J. F. van Wel wer- Onder V DE BAKKER EN ZIJN KLANT. Minister Mansholt heeft in een nota aan de Tweede Kamer als zijn me ning uitgesproken, dat er allerminst sprake is van een noodtoestand in het bakkerijbedrüf. Hij is zelfs verder gegaan: hij heeft beweerd, dat in een goed geleide bakkerij een redelijk in komen kan worden behaald, dat hoger is dan in vele andere middenstands- bedrijven van dezelfde omvang kan worden bereikt. Op gevaar af de bak kers onder onze lezers in het harnas te jagen, willen wij deze ministeriële uitspraak onderstrepen. Waarbij we vooral willen wijzen op deze woorden van de minister: „een goed geleid be- drijf". In de eerste jaren na de oor log is de koopkracht van het publiek groot geweest. Toen verdiende ieder een, die werken wilde, een goed stuk brood en een flinke homp kaas daar boven op. En de bakker leverde met graagte dat goede stuk brood en kon ook zijn homp kaas kopen. En dan hoefde hij heus uit zijn bakkerij niet het uiterste te Halen. Toen is alles anders geworden. Vele oorzaken hebben ertoe geleid, dat de gewone man nog wel een stuk brood kon kopen, maar mondjesmaat en dat de kaas maar al te vaak achterwege moest blijven. In een goed geleid huis houden heeft men toen de tering naar de nering gezet waardoor ook de bakker getroffen is. Is het nu vreemd, dat de bakker ook de tering naar de nering gaal zettenDat Hij, precies als de huisvrouw in haar „nering", in zijn bedrijf bezuinigt zoveel hij kan en dat hij ook zo nu en dan van de kaas af ziet? De bakker is een uitermate belang rijk man in onze samenleving. Een verhoging van de broodprijs brengt grote zorgen in ieder gezin. Laat hij zich die belangrijkheid bewust zijn en zich tot het uiterste inspannen om die ramp te voorkomen. Zelfs als dat eens een persoonlijk offer van hem zal vragen! den herkozen. In plaats van de heer M. de Vos werd tot lid van de con trölecommissie gekozen de heer A. v, Keulen. YERSEKE. Zand ln het mosselvlees. De Fa de Leeuw-Geluk, de grootste mosselconservenfabriek van Zeeland, die tienduizenden tonnen mosselen stoomt, conserveert en naar alle wind streken der aarde exporteert, onder vindt doorlopend veel last en schade van zand in het mosselvlees. Om dit te gen te gaan, wordt een proef genomen om de wind en golfslag te keren en daardoor zand te weren. Daartoe wordt met honderden bakens een haag ge plant ten Oosten van de verwaterplaats. Belanghebbenden zien met belang stelling de uitslag van de proefneming tegemoet. Uitslag verkopingen. Notaris J. C. Kram te Kapelle heeft in cafétaria Oele Donderdag een publie ke verkoping gehouden. Voor S. Koster moest verkocht wor den het huis met erf en tuin Bekhof 22. Inschrijver was Jac. Scheele voor f 3175. Niet gegund. Voor C. Sonke werden verkocht de huizen en erven Damstraat 149. 151, 153, 155 en 157. Hoogste inschrijvers waren resp. H. Vendeville f375, Jan de Jonge f381; idem f367; J. Scheele f 356 en J. Elenbaas f 378. Koper werd J. Boddingius te Wemeldinge voor f1930. Het huis met erf en tuin Polen 2 moest worden verkocht voor A. P. Oele. Hoogste inschrijver Jac. Elenbaas voor f678. Niet gegund. Hoogste inschrijver op het huis met erf Polen 1 van de heren J. Kole en A. P. Oele was J. de Jager voor f217. Ook dit werd niet gegund. (Ingez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 Aanrijding te Axel. Op het gevaarlijke punt Station- straat-Kerkdreef-Noordstraat had een botsing plaats tussen een met stenen beladen vrachtauto met aanhangwa gen en een bromfiets. De bromfiets werd een hoop oud ijzer; de berijder vloog onder de vrachtauto, doch bleef ongedeerd. De heer A. Hogeweg nam afscheid als directeur der Veilingver, te Haamstede. In hotel Bom te Haamstede werd de voorjaarsvergadering der Veilingver eniging „Zuid-Hollandse Eilanden", on derafdeling Schouwen en Duiveland ge houden o.l.v. de heer H. van Toledo. Deze heette speciaal welkom burge meester Roëll van Haamstede. Als eerste punt werd besproken het vervoer der producten naar Rotterdam. Daar de vervoerders Hart en Radema- ker tot volle tevredenheid in 1950 het vervoer verzorgden, stelde het bestuur voor hen weer dit werk te laten uitvoe ren. Aldus werd besloten. Vervolgens vertelde de heer Hoge weg Jr over zijn studiereis naar Frank rijk en Engeland.. Hierna richtte de voorzitter zich tot de heer A. Hogeweg, de scheidende di recteur der veiling.. De heer Itogcv. eg bracht dank voor de vriendelijke woorden. Burgemeester Roëll sprak namens de gemeentebesturen van Haamstede, He nesse en Burgh voor het werk, dat de heer Hogeweg tot opbouw der West hoek gedaan heeft. Zjjn opvolger de heer Hogeweg Jr, zei, dat ook hij zijn beste krachten wil geven aan het werk, door zijn vader be gonnen. BRUINISSE, Bunkers verdwijnen. De bunkers aan het eind van de Dorpsweg zullen binnen niet ai te Jan- ge tijd verdwijnen. De Ned. Heide Mij heeft alles gereed gemaakt om deze be tonnen gevaarten op te blazen. Alleen do springlading ontbreekt nog. Deze zal worden aangelegd, zodra de werkzaam heden in de Vier Bannen polder dat ver eisen. Het puin zal nJ. worden gebruikt voor wegverharding van de nieuwe we gen. - Maandag zullen ca. 300 Belgen een bezoek aan Zierikzee brengen. Onder hen bevinden zich enkele autoriteiten van de stad Antwerpen en gemeente bestuurders van andere Belgische plaatsen. PASSAGIERS- EN TROEPENTRANSPORT SCHEPEN OP INDONESIË. INDRAPOERA 21 te Djakarta. TERNATE pass. 21 Gibraltar naar Djakarta. ROEPAT 22 van Singapore naar Makassar. KAKI pass. 21 Gibraltar naar Amsterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Gepasseerd naar Antwerpen 21 juni: AREND M. van zee naar Terneuzen. AALSMEER van Londen naar iirussel. EDAM van Rotterdam. 22 Juni: SYLVAl'LANA van Rotterdam. HARM van Londen. Gepasseerd van Antwerpen 21 Junit FREDE- 22 Juni: DREE HELLE naar llremen. MARA AT KIK naar Dohus. AREND M. naar Rotterdam. Ds Odé uit Goes nield Woensdag avond te Oosterland een causerie over de Herv. Mannenvereniging „In Dienst der Kerk De vergadering stond o.l.v. ds Radstake uit Oosterland en aanwe zig waren de verenigingen van Ooster land, Nieuwerkerk en Bruinisse. Buurt- en reisvereniging „Koningin Juliana" te Kloetinge maakte Woens dag een uitstapje naar de provincie Utrecht waar vele bezienswaardigheden werden bezichtigd. Bij de gehouden koningschieting van de handboogschutterij „Soranus" te Heinkenszand werd de titel voor 1951 behaald door de heer C. de Jonge. «- Gisteren vierde de heer L. van Ves- sem te Zierikzee zijn 25-jarig jubileum bij de N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Hij begon ais leerling handzetter en sinds 1943 is hij belast met ontwerp- en administratieve werk zaamheden. Ter verkrijging van het politiediplo- ma slaagden bij de te Utrecht gehouden examens da heer G. C. Eckhardt te Zierikzee en wachtmeester L. J. A. Fondse te St Annaland. KORFBAL. Programma voor heden. 2e klasse: Swift IIOlympia. 3e klasse A: Scampolo IIDios; El- toScampolo III. 3e klasse C: S.V.G.—Swift IV; Atlas —Swift V; K.V.L.—A.K.C.; Fortuna— Stormvogels II. Adspiranten B: Swift CSchool Souburg; Swift BMadjoe Verder wordt te Goes het schrifte lijk examen voor korfballeider(ster) gehouden, waaraan 20 personen deel nemen. -A- *1» ,.AAw> *- Ongetwijfeld hebben al vele boeren kennis gemaakt met de karteerder: een man met een plank voor zijn buik, waarop een kaart is vastgeklemd. Hij loopt of fietst de velden door, maakt halt by een perceel aardappelen, meet dan met grote passen afstanden, haalt een groen potlood uit zjjn zak, tekent op zyn kaart met grote nauwkeurigheid het perceel in en zet een groen kruisje. Waarna hy op zoek gaat naar een nieuw aardappelveld. Deze man is in dienst van de Stich ting voor de Landbouw en hij is een van de belangrijkste soldaten in de strijd tegen de z.g. aardappelmoeheid. Een strijd van nationaal belang. We zullen hier niet uiteenzetten wat aard appelmoeheid precies is. Laat het ge noeg zijn wanneer we vertellen, dat het een aardappelziekte is, veroorzaakt door een microscopisch klein aaltje, die zich vastzuigt aan de wortelen Van de plant en op die wijze de aardappeloogst vernielt. Het geluk is dat deze wezen tjes zich met niets anders voeden dan met die aardappelsappen en met toma ten sappen. Zou men dus in staat zijn gedurende een zekere tijd op een be paald besmet perceel geen aardappelen of tomaten te verbouwen, dan zou men de diertjes de hongerdood doen sterven. Maardie zekere tijd is lang, want de diertjes zijn taai. Men zou pim. 10 jaar geen aardappelen moeten verbou wen om zeker te zijn, dat ze dood zijn. Dat is natuurlijk te lang. Proefonder vindelijk heeft men nu vastgesteld, dat het voldoende is een stuk land, nadat het met aardappelen bepoot is geweest, twee jaar met wat anders te beplan ten. Vandaar dat men overal de biljet jes ziet met bet opschrift: 1 op 3. Be strijdt de aardappelmoeheid! Wat doet nu de karteerder? Hij brengt het land in kaart en tekent aan, waar aardappelen groeien. Deze kaar ten worden ter inzage gelegd bjj de ver schillende plaatselijke bureauhouders van de Stichting voor de Landbouw, leder kan zich dus overtuigen, dat zijn aardappelpercelen goed zijn ingetekend. Maar ieder is dan ook verplicht het vol gende en daaropvolgende jaar op dal land geen aardappelen te verbouwen. Doet hij dat niet, dan stelt hij zich volgens de wet op de aardappelmoeheid bloot aan straffen. Gelukkig zal dat in Zeeland nauwe lijks nodig biyken, want de ervaringen van de karteerders zyn heel gunstig i iedere boer is van het belang overtuigd en geeft graag zyn medewerking. Het is immers zo, dat men in het buitenland ook weet, dat wy met aardappelmoe heid te kampen hebben en het is begry- pelijk, dat men daar met grote zorgvul digheid de aarde, die aan de uitgevoer de aardappelen is blpven hangen, be- kykt. Als do beruchte aaltjes in die grond zitten (tan is liet uit met de ex port, wat een financiële ramp voor ge heel ons volk zou betekenen. DE VOLKSTULNDERS. Alles wat hier verleid is over de be strijding van deze ziekte bü de boeren geldt ook voor de houders van volks tuinen, zij het met dit verschil, dat bij hen de Rijks- of gemeentepolitie komt karteren en toezicht houdt op naleving. Waarom ook die kleine lapjes volks tuin? Omdat het gevaar bestaat, dat van die kleine stukjes uit ook de gro te percelen der boeren besmet worden. Het is trouwens in het belang van de volkstuinder zelf, want als de ziekte doorzet kan hij na verloop van een paar jaar in het geheel geen aardappelen meer telen. In grote delen van Enge land is dat b.v. het geval. Ook voor hen geldt dus de raad: „Strijdt mee tegen de aardappelmoeheid, het is een natio naal belang!" DE NIEUWE AUTONUMMERS De uitgifte vordert. Bij de Rijksdienst voor het Wegver keer is men, naar de K.N.A.C. mee deelt, thans reeds zover met de uitgifte van kentekenbewijzen voor personen auto's gevorderd, dat de letters ND met vier cijfers de tienduizend hebben be reikt. Enige dagen geleden is men begonnen met de uitgifte van de nieuwe letters NG. Hetzelfde is het geval met motorrij wielen en driewielers, waarvoor thans na de aanvankelijk gebruikte letters NE de letters NH worden gebruikt. Wat de vrachtwagens betreft is men nog niet zover, dat de letters NA reeds door nieuwe moeten worden vervangen. Zodra men echter zover is zal men de letters NF gaan gebruiken.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2