ZEEUWSCH DAGBLAD BRITSE ACTIVITEIT IN SUEZ-KANAALZÖNE Haak-in" tentoonstelling Zeeland. Kinderbijslag zal worden verhoogd J PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V Het tegen zichzelf verdeelde rijk! Troepen worden in gereedheid gehouden Delegatie uit Iran vertrokken Fraaie Zeeuwse geschenken zijn er te bewonderen* Gerard Hoek zal de opening bijwonen* Geen „wijdvertakte knoeierijen in voormalig K*N«LL* 1 SNIPPER A'j NIEUWS Nederlanders voor ruim een millioen opgelicht II spreekt met Generaal Kruis" Maar niet zoals Minister foekes het wilde Betaalt het grote gezin het gelag? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. 7e JAARGANG No. 1897 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 23 JUNI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u.; Maan op u., onder 10.32 u. Hoogwater op Zondag 24 Juni: Vlissingen: 5.35 u. 2.10 m., 17.53 u. 1.86 m.; Terneuzen: 6.06 u. 2.28 m., 18.26 u. 2.05 m.; Wemel- dinge: 7.21 u. 1.79 m., 19.43 u. 1.50 m; Zierikzee: 7.06 u. 1.55 m., 19.21 u. 1.28 m. Een koninkrijk, dat tegen zich zelf verdeeld is, kan niet be staan!" Helaas, het moet ons van het hart, dat dit woord van Christus waar schijnlijk ook op het rijk der Zuid- Molukken van toepassing is. Wij zeg gen: helaas! Ieder, die onze artikelen over deze zaak tot dusverre gevolgd heeft, weet, dat wij veel sympathie koesteren voor dit volk, dat zo lang met Nederland verbonden is geweest. Dit volk, welks zonen als trouwe sol daten zo veel voor Nederland hebben gedaan; welks kinderen altijd een welhaast ontroerende liefde voor ons Oranjehuis hebben getoond. Dit volk is in opstand gekomen, toen een on waardige Nederlandse regering het overleverde aan de willekeur van de fanatici van Djocja. Het heeft zich zelf uitgeroepen tot een zelfstandige republiek, de Repoeblik Maloekoe Se latan. Het heeft de rampen van een oorlog met die overmachtige vijand aan den lijve gevoeld; zijn mannen en zonen hebben gevochten zo lang zij konden; zijn vrouwen en kinderen zijn blootgesteld geweest aan blinde, Oosterse haat. De overmacht was te groot: de regering heeft haar zetel, het eiland Ambon moeten prijsgeven aan de overwinnaars. Waar is die re gering nu? Bestaat zij nog? WIE DE GEBEURTENISSEN hier te lande in de affaire „Door de eeuwen Trouw" nauwlettend gevolgd heeft en wie daarbij in het bijzonder acht heeft geslagen op de handelingen der Zuid-Molukse vertegenwoordigers, die kan weinig anders dan met spijt constateren, dat er van deze met zo veel» enthousiasme uitgeroepen repu bliek alleen maar een schijn is over gebleven. Die schijn wordt opgehou den door de hier te lande vertoevende vertegenwoordigers. Maar het vreem de is, dat de één door een andere re gering schijnt aangesteld te zijn dan de ander. De één, de heer Lokollo, zegt gevolmachtigd te zijn door de minister-president der R.M.S., de zeer energieke Mr Dr Soumokil en hij toont hiervoor indrukwekkende papie ren. Maar de ander, Dr Nikijuluw, zwaait met andere papieren, onder tekend door het hoofd van de Am- bonese noodregering op Nieuw-Gui- nea, de uitgeweken minister van Oor log Nanlohy. De één zegt: „Tachtig procent der hier te lande vertoevende Ambonezen staan achter mij!" Maar de ander reikt Ambonese paspoorten uit aan deze soldaten en doet alsof hij hun leider is. Wij geloven, dat in feite geen van beiden veel invloed heeft op deze oud-militairen wij hopen dat trouwens, want de wijze, waarop één van hen stelling meent te moe ten nemen tegen Nederland, getuigt wel van grove ondankbaarheid! De Nederlandse regering heeft zich door eigen schuld weliswaar! een zware last op de schouders gelegd door deze militairen naar Nederland te laten komen; op zijn minst past daarvoor enige dankbaarheid! FN IT ALLES is diep en diep droe- vig. Van het begin dezer historie af was de kans, dat de machthebbers der wereld naar de rechtvaardige klachten der Ambonezen zouden wil len luisteren, uitermate klein. Daar voor had men met te veel moeite de heren Soekarno c.s. op het paard ge holpen. Die kans is nu wel helemaal ver keken. Nee, niet door de ontdekking, dat men met een man als Sweerts in zee is gegaan of dat men op illegale wijze aan de vervulling van eigen wensen werkte. Zo iets wordt in deze wereld niet kwalijk genomen! De kans is verkeken, omdat er geen een heid meer is onder de Ambonezen zelf. Zij treden niet meer als één man voor het forum der wereld. En niets doet zoveel schade als tweedracht onder de broeders: een tegen zichzelf verdeeld koninkrijk is onbestaanbaar! Daarom vrezen wij, dat de R.M.S. ten dode is opgeschreven. En daarom geven wü aan de stichting „Door de eeuwen Trouw" deze raad: „Help de ongelukkigen op de Zuid-Molukken zoveel ge kunt. Maar gebruik het U toevertrouwde geld niet meer om een wij zeggen nogmaals: helaas! verloren zaak toch nog te willen red den!" Het hoofd van de voorlichtingsdienst van de Britse landstrijdkrachten ln het Midden-Oosten kolonel J. F. Carroll, heeft Vrijdag te Fayid verklaard, dat de Britse garnizoenen ln de z6ne van het Suez-Kanaal met het oog op een eventuele noodtoestand ln het Midden-Oosten gereedgehouden worden. Versterkingen, waaronder het 17e regiment artillerie, zijn in dit uitgestrekte reservoir van mannen en materiaal ln de woestijn ondergebracht. Er heerst aanzienlijke activiteit in de kampen, depöts en luchtbases in de ge hele kanaalzöne. Het verlof van leger en luchtmachtpersoneel is niet officieel ingetrokken, doch maar weinig mannen zijn vrij van dienst. Het troepenschip „Empire Pride" is uit Port Said vertrokken met troepen voor het Verre Oosten. De delegatie van de Brits-Iraanse olie maatschappij, welker besprekingen met de Perzische regering mislukt zijn, Is Vrijdagmorgen vroeg per K.L.M.-vlieg- tuig uit Teheran naar Londen vertrok ken. Gisteren arriveerden zij op Schiphol. Het hoofd van de delegatie, Basil Jack son, door een A.N.P.-redacteur geïnter viewd, noemde elke kans op een verge lijk of op onderhandelingen volledig uit gesloten, zolang de regering van Mossa- deq aan het bewind blijft. EVACUATIEBEVEL VOOR VROUWEN EN KINDEREN. De vrouwen en kinderen van leden van de Britse staf in de Perzische olie velden hebben bevel gekregen te pak ken en zich te verzamelen op het hoofd kwartier van de Brits-Iraanse oliemaat schappij te Abadan, aldus deelde een woordvoerder van de maatschappij gis teren te Londen mee. Dit bevel geldt niet voor de Britse employé's zelf. Hun is opgedragen hun werkzaamheden voort te zetten en de ontwikkeling der gebeurtenissen af te wachten. MOTIE VAN BRITSE CONSERVATIEVEN. Conservatieven hebben meegedeeld, een motie te zullen indienen in het La- „EDAM" NA WERELDREIS OP SCHIPHOL TERUG. De K.L.M.-Skymaster „Edam", die op zjjn reis rond de wereld in 22 dagen 24.000 mijl aflegde, is weer thuis. De Austin sportauto, die de wereldreis voor twee derde in het vliegtuig en voor een derde op eigen wielen volbracht-, is eveneens weer op stal terug (bij de sta kende Austin-fabrieken in Engeland). In het geheel heeft de „Edam" op deze wereldtocht, die werd gemaakt in opdracht van de Austinfabrieken om op spectaculaire wijze de deugdelijkheid van het door haar gefabriceerde pro duct aan te tonen 124 vlieguren ge maakt. Het moeilijkste deel van de reis vond de gezagvoerder Bak wel het tra ject HonoluluLos Angeles, dwars over de Stille Oceaan. De ontvangst was overal uitbundig. In Honolulu waren er vanzelfsprekend guitaarspelende meis jes. In Hollywood hadden de Amerikanen gezorgd voor een speciale „stunt" door de auto eenvoudig weg door de hal van een hotel de receptiekamer te laten bin nenrijden...... Derde Nederlands aanvullings detachement naar Korea. Midden Juli zullen van Rotterdam uit met het troepentransportschip „Gene ral Mc Rae" 250 Nederlandse vrijwilli gers naar Korea vertrekken. Dit is het derde aanvullingsdetachement. Met het zelfde schip zullen 250 Belgische Korea vrijwilligers meereizen. Prinses Wilhelmina in Noorwegen. Volgens mededeling van Paleis Soest- dijk is Prinses Wilhelmina gisteren per vliegtuig van Soesterberg naar Noor wegen vertrokken, waar zij een korte vacantia zal doorbrengen. Zij legde de reis af in de regeringsdakota, bestuurd door majoor G. Sonderman. tt Natuurlijk gaan wij u niet precies vertellen, wat er allemaal op de „Haak-in" tentoonstelling, die in de zalen Krijger te Goes op Donder dagavond, Vrijdagmiddag en -avond en de gehele Zaterdag van de volgende week wordt gehouden, te bewonderen zal zijn. U kunt trou wens op de tentoonstelling een volledige catalogus ten bate van de kankerbestrijding kopen. Voor de fraaie voorwerpen, die voor de N.C.R.V.-microfoon door Zeeu wen zijn aangeboden, mogen wij echter wel een uitzondering maken. U zult op de expositie om te beginnen een diabool kunnen zien, geschonken door de N.V. Betondiaboolzuilenfabriek „De Hoop" te Terneuzen. Even verder staat een glaskist van de Fa Prins en Zn te Vlissingen en het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen komt met een wel zeer origineel geschenk voor de dag, n.l. een model van een verpleegster met een koortslijst. Iedere milde gever of geefster blijft in zijn of haar „branche", want van de waterleidingbedrijven te Vlissingen en Midden-Zeeland staat er een tableau met waterkraan. De gemeente Yerseke (hoe kan het andera?) schonk een doosje met oesters, de „De Ruyterschool" te Vlis singen een model van een zeeman en de heer C. Langeveld te Goes een poppekop. Het doet de organisatoren van deze Haak-in" tentoonstelling voorts genoegen te kunnen mededelen, dat de bekende N.C.R.V.-reporter, Gerard Hoek, Donderdagavond de opening der expositie zal bijwonen. Ongetwijfeld zal de heer Hoek nog wel het een en ander te zeggen hebben over de „Haak-in" actie. Het zullen voor Donderdag nog een paar drukke dagen worden. Ge lukkig is er over medewerking niet te klagen. Dinsdagavond om half acht zal in hotel „Centraalte Goes een korte samenkomst worden ge houden, waartoe alle medewerkenden aan de expositie zijn uitgenodigd om hun instructies in ontvangst te nemen. Ieder, die wil meedoen en zich nog niet heeft opgegeven, is daar ook van harte welkom. gerhuis, die er bij de regering op zal aandringen, maatregelen te nemen ter bescherming van Britse levens en in stallaties in Perzië. MINISTER NAM KENNIS VAN ZEEUWSE PROBLEMEN. De minister van Binnenlandse Zaken heeft gisteren op de eerste dag van zijn bezoek aan Zeeland heel wat problemen te verwerken gekregen. Geheel volgens plan arriveerde hij om kwart voor elf in Kruiningen, waar hij door de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en de leden van G.S. werd verwelkomd en vanwaar hij naar Perk- polder overstak. In Hulst voerde hij met het college van B. en W. een bespreking van een half uur en vertrok toen naar St. Jan steen. Vandaar werd via Koewacht, Axe], Sluiskil, Philippine, IJzendijke, Schoondijke en Oostburg naar Cadzarid gereden, waar de lunch werd gebruikt in „De Blanke Top". Vervolgens werd weer naar Oostburg gereden, dat hij be zichtigde en waar hij een korte bespre king voerde met B. en W„ die vervol gen met hem zijn meegereisd naar Breskens, waar hij met het college van deze gemeente enkele problemen w,o. de grenswijzigingsplannen Groede— Breskens besproken heeft. Een uur later dan het tijdschema, vertrok het gezelschap uit Breskens zo dat men eerst om 6 uur in Middelburg arriveerde waar de minister in de Sta tenzaal werd ontvangen door burge meester dr N. Bolkestein en ir De Lus- sanet en waar hij uitvoerig werd voor gelicht over de geschiedenis en de bouw van de Abdijgebouwen, die hij ve#vol- gens bezichtigde. Na een diner ten huize van de Commissaris der Koningin zijn nog diverse Zeeuwse problemen onder de loupe genomen. BiliBMlHlIlli NIEUWE ATOOMPROEVEN IN ARGENTINIë. De Argentijnse atoomdeskundige Rich ter heeft verklaard, dat over zes tot acht maanden op een nog niet vastge stelde plaats een proefneming zal wor den gedaan, „die voor de practische toe passing van atoomenergie van het grootste belang zal zijn". Richter, die terloops spottend op zijn beweerde arrestatie zinspeelde, deelde mee, dat „dank zij de royale steun van president Peron, binnenkort door atoomkracht gedreven fabrieken ge bouwd zullen worden". Door het toe passen van een geheel nieuwe methode, zo verklaarde Richter, zal Argentinië binnenkort aan de spits van de atoom onderzoekingen staan. Goese autobusondernemer moet betalen. De Goese autobusondernemer J. C. K. moet f 4600.boete betalen omdat hij een aantal werknemers minder heeft laten verdienen dan was voorgescnre- ven door het College van Rijksbemidde laars. De Economische Politierechter te Middelburg, die gisteren deze zaak be handelde, bepaalde tevens, als bijzon dere voorwaarde, dat K. binnen drie maanden de betrokken werknemers het tekort, groot f 3600.ln totaal, uitbe talen moet. Uit de dagvaarding bleek, dat er werknemers waren die bruto f41.50 moesten verdienen maar slechts bruto f35.50 kregen. Tot zijn verdediging voerde K. aan, dat de fooien die zijn personeel werden gegeven, dit tekort wel goed maakten. De Officier van Justitie noemde het optreden van deze ondernemer ongehoord. Hij eiste niet alleen 23 geldboeten van f200 elk of 23 maal 15 dagen hechte nis, maar ook voor ieder feit afzonder lijk een hechtenisstraf van 10 dagen voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De uitspraak luidde geheel conform de eis. „Lasterpraatjes" zegt Commissie van Drie De commissie van drie, die op 18 Oc tober 1950 door de toenmalige minister van Oorlog werd ingesteld ten einde een onderzoek in te stellen naar misstan den, welke zich volgens verscheidene persberichten in 't voormalige K.N.I.L. zouden hebben voorgedaan, is tot de overtuiging gekomen, dat er geen spra ke Is geweest van bepaalde corruptie in het leger ln Indonesië. De legercommandant, wijlen Generaal Spoor, was een felle vijand van corrup tie en placht aan klachten daarover persoonlijk aandacht te besteden. De tegen het leger in Indonesië en verscheidene met name genoemde offi cieren geuite beschuldigingen, missen zakelijke gronden en redelijkheid en móeten worden gezien ais een laster campagne. Aan deze lastercampagne acht de commissie in het bijzonder schuldig de heer F. H. van der P., die in Indonesië vice-voorzitter is geweest van de bond van burgerpersoneel in mili taire inrichtingen (B.B.M.). Naar het oordeel van de commissie Is de heer Van der P„ sinds 1 November 1950 als ambtenaar ln vaste dienst werkzaam bij het ministerie van Oorlog (Centrale Rimiwerkplaats te Utrecht) door zijn geestesgesteldheid ongeschikt om in 's lands dienst werkzaam te zijn. De commissie twijfelt aan z(jn geestelijk evenwicht en adviseert hem aan een psychiatrisch onderzoek te onderwer pen. De commissie heeft haar conclusies voornamelijk gebaseerd op de verkla- A In Eindhoven is gisteren een 50-jarige man bij het zwemmen voor de ogen van zijn dochtertje verdronken. -■ In dezelf de stad werd een 79-jarige man uit Hil versum tijdens een wandeling door een fietser aangereden. Hij viel zo ongeluk kig, dat hij aan de gevolgen is overle den. De vreemdelingenpolitie te Am sterdam heeft een 19-jarig meisje in bewaring genomen, dat zich uitgeeft voor Italiaanse, nochtans slecht Itali aans spreekt en geen papieren meer heeft. Ze is 1.70 lang, slank en heeft git zwart sluik haar. En hier een hoera tje voor Edam-Volendam, welke ge meente gisteren de 12000-ste inwoner rijker is geworden. Sedert gistermor gen vroeg wordt een vliegtuig van de Pan American Airways met veertig per sonen aan boord vermist dat van Dakar was vertrokken met bestemming Ro- bertsville in Afrika. Die mijnheer uit Miami die we twee dagen geleden in deze rubriek voor het voetlicht hebben geschoven omdat hij van plan was met twee kleuters Het Kanaal over te zwemmen, krijgt geen kans. Toen hij gisteren voet aan wal zette in de Lon- dense luchthaven hebben de Engelse immigratie-autoriteiten hem en z'n kin deren voor een nacht ondergebracht in een hotel, teneinde hen vandaag weer per vliegtuig naar Amerika terug te la ten vliegen. En dit is het verhaal van de Ier Jack O' Leary. Die arme heeft sinds een blindendarmoperatie, in Juni 1948, al drie jaar lang de hik. Hij is 25 kilo afgevallen ringen van 43 personen, die zij heeft ge hoord en op schriftelijke bescheiden uit Indonesië, voorzover die niet bij de sou- vereiniteitsoverdracht vernietigd zijn. Deze en andere gegevens zijn verwerkt in een rapport, dat dezer dagen aan de minister van Oorlog is aangeboden. In dit rapport wordt gezegd, dat het onaannemelijk is, dat de vaandrig Ro bert Carel Led Aernout, die in de nacht van 28 op 29 Februari 1948 in de dessa Lembang boven Bandoeng werd doodge schoten, uit de weg zou zijn ger.uimd in verband met een door hem gedaan cor ruptieonderzoek. Zoals bij rechterlijk vonnis officieel is vastgesteld, is de dood van vaandrig Aernout aan extremistische activiteit te wijten. Hr Ms „Tromp" naar Vlissingen. Dinsdagmiddag a.s., 26 Juni, wordt Hr Mis kruiser „Tromp" te Vlissingen ver wacht. De kruiser zal tot Donderdag morgen in de buitenhaven verblijven. Aan boord bevindt zich de commandant van het smaldeel V, schout bij nacht A. de Booy. De terreinmoeilijkheden, die de verbonden strijdkrachten in Korea te over winnen hebben, zijn vele. Hier zien we infanteristen in lange rij door een gebied van rijstvelden trekken tijdens hun opmars. PORTIERS KREGEN 100— FOOI. Do Haagse recherche heeft een oplielitersaffaire ontrafeld, waarbij een aantal Nederlanders ruim een millioen gulden Is kwijtgeraakt. In het gehele land zijn mensen, zoals notarissen, bankiers, geestelijken en bekende zakenlieden het slachtoffer geworden van een aantal oplichters, die als het ware in coöperatieve samenwerking, speculeerden op de goedgelovigheid van hun slachtoffers. In totaal zijn 19 personen gearresteerd. Reeds in het najaar van 1950 was het de Haagse politie opgevallen, dat een aantal louche figuren in het Haagje, in dure bars grote verteringen maakte, waarbij portiers fooien van f 100.kre gen en waarbij werd voorgereden in dure auto's. Er werden echter geen aan giften van diefstallen gedaan zodat de recherche niets kon doen. In October echter ging de bal aan het rollen. Een Amsterdamse zakenvrouw bleek door een 34-jarige man en twee „compagnons" voor f 40.000 te zijn op gelicht. Voor dit bedrag had zij textiel geleverd die deze „heren" duur in Duitsland zouden kunnen verkopen. Toen de vrouw de naam van een van degenen noemde, die zulke verteringen maakte, ging de recherche een licht op. Als relatie had de 34-jarige, N. ge naamd, een jurist genoemd en deze liet doorschemeren, dat zijn cliënten nog op een ander terrein „actief" waren. Het bleek, dat deze jurist hun enige duizen den guldens had gegeven om in Roozen- daal ongeregistreerde effecten te kopen. Een vriend van hem had de heren daar voor 10.000 gulden ter hand gesteld, die hij zelf notabene van een kennis had ge leend! Zo kwam de recherche langza merhand achter de feiten. En dat waren er nogal wat. Een zakenman in Leid- sendam werd voor 10.000 lichter ge maakt, een Rotterdamse zakenman voor 500.000.gulden opgelicht en een oude dame in Den Haag voor 300.000 gulden. Het eigenaardige is, dat hier geen sprake is van een complot of een bende. Integendeel de „heren" oplichters we zen elkaar de vette kluifjes aan. Zo werd ook een 31-jarige man ge arresteerd, die rondliep in de uniform van le luitenant, maar die een gedegra deerde sergeant bleek te zijn. Hij maak te een Rotterdams zakenman f 3000 af handig door hem een handel in Belgi sche tapijten voor te spiegelen. Meen overigens niet, dat de oplichters ineens met „groot geld" zijn begonnen. Ze deden het eerst in het klein bedelend langs de deur als zgn, oorlogsslachtof fers of oud-illegalen of smeerden ais noodlijdend kunstenaar de mensen in artistiek opzicht waardeloze rommel aan. Later toen het om grote bedragen ging deden zij ook groot. Het is wel voorgekomen, dat een zakenman, die relaties vroeg alvorens met hen in zee te gaan, prompt werd opgebeld door één hunner en dan vernam dat hij met Generaal Kruis te doen had, „die hem wel een referentie wilde verstrekken". Op 26 Juni komt dit carnaval der op lichters voor de Haagse arrondisse mentsrechtbank. De strijd in Korea. Gisteren hebben voor het eerst sedert de geallieerde aanval van 9 Mei Ameri kaanse Shooting-Stars het vliegveld Sinoeidjoe bij de Mandsjoerijse grens gebombardeerd, De vliegers meldden, dat startbanen en hangars getroffen werden en geen tegenstand in de lucht of hevig luehtafweervuur werd ontmoet. OVERZICHT TWEEDE KAMER. In de laatste dagen van de afgelopen week heeft de Tweede Kamer zlcli ln hoofdzaak bezig gehouden met een aantal wijzigingen ln de sociale wetgeving. Minister Joekes had daartoe achter de regeringstafel plaats genomen en lig heeft het niet gemakkelijk gehad. Deze bewindsman Is maar al te vaak het kind van de rekening, omdat velen ln den lande en dus ook ln de Kamer maar al te goed beseffen, dat het prachtig is een sociaal paradijs te stichten, maar dat er ook geld moet zijn om zoiets te kunnen bealen. En dus hebben verschillende van des ministers plannen de eindstemming niet dan na grondige wijziging ge haald. Er werden een zestal wetsontwerpen tegelijk behandeld, waarvan het voor naamste was het voorstel om de kinder bijslag te verhogen in verband met de gestegen kosten van het levensonder houd en als compensatie van de per Ja nuari ingegane huurverhoging. De mi nister had zich deze verhoging aldus voorgesteld: voor het eerste kind 46 in plaats van 44 cent, voor het tweede 51 in plaats van 49, voor het derde 54 in plaats van 49 en voor het vierde en vol gende 69 in plaats van 60. De beide laatste verhogingen zijn heel wat meer dan de 5 die in het geding was. De bedoeling van deze progressiviteit was aan de grote gezinnen een compensatie te geven voor de huurverhoging, terwijl de minister bovendien van oordeel was, dat de grote gezinnen door de prijsstij gingen meer zijn gedupeerd dan de klei nere. De Kamer betoonde zich over dit alles maar matig enthousiast. Het grootste bezwaar was, dat de regering aldus een progressiviteit gaat invoeren, zonder dat daarover een behoorlijk parlemen tair debat is gevoerd. Men had het ver standiger gevonden als de minister eerst het rapport had afgewacht dat de Sociaal Economische Raad binnen af zienbare tijd over de gehele kinderbij slag-materie zal uitbrengen. Bovendien Wilde mevr, Fortanier de Wit (V,V.D,)_ niet geloven, dat de grote gezinnen meer gedupeerd zijn door de prijsstijgin gen dan de kleine, terwijl de heer Sta pelkamp (A.R.) vroeg welke rechtsgrond de minister eigenlijk kon aanvoeren voor zijn hulp aan de grote gezinnen al leen. De debatten spitsten zich tenslotte toe tot een amendement, ingediend door mevr. Fortanier de Wit, waarbij de kin derbijslagen werden bepaald op 46, 51, 51 en 64 cte. resp. voor het eerste, twee de, derde en vierde kind. Met 52 stem men voor en 28 tegen werd dit amende ment aangenomen. Slechts de K.V.P.- fractie en de heer Willems (P.v.d.A.) stemden tegen. Toen dit ontwerp eenmaal de verga dering was gepasseerd had men met het volgende niet veel moeite. Dit betrof de kinderbijslag voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezentrekkers. Ook hier had de regering progressivi teit willen invoeren en de bedragen wil len bepalen op f 12,70 per maand voor het eerste en tweede kind elk, f 13.50 voor het derde kind en voor het vierde en volgende f 17.20. Ook dit ontwerp haalde de eindstreep niet onbeschadigd, daar mevr. Fortanier een amendement indiende de beide laatste bedragen te vervangen door resp. f 12.70 en 116.70. met 50 stemmen vóór en 28 tegen (ook nu weer de K.V.P. en de heer Willems). DE NOODWET-DREES. Over de voorgestelde verhoging van de inkomensgrenzen en de uitkeringsbe dragen (resp. met 13 en 15 procent), heeft de Kamer een hartig woordje ge sproken. Alle sprekers waren het er over eens, dat het onbillijk is, dat de eigen inkomsten zonder meer worden afgetrokken van het uitkeringsbedrag. Maar toen de heer Gortzak (C.P.N.) een motie indiende om tenminste f 100 vrij te stellen van aftrek en minister Joekes daarop had geantwoord dat dit het rijk 13 millioen zou kosten, zag de meerderheid der leden toch wel in, dat men dit op dit ogenblik niet kon vergen. De motie werd dan ook met alleen de stemmen der communisten vóór ver worpen, DE OVERIGE ONTWERPEN. De overige wetsontwerpen, een ver hoging van de invaliditeits- en wedu- wenrente met 5 een verhoging van de loongrens voor de verschillende on gevallenwetten en voor het ziekenfond- senbesluit tot f 4925.een verhoging van het maximum dagloon en van de hoogste uitkering bij het toepassen van deze wetten van f 13.op f 14.wer den alle zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Volgende week Woensdag zullen de verschillende belastingwetten aan de orde komen. DE BILT ZEGT: Vrü koel. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Aan vankelijk veranderlijke wind, later meest matige wind hoofdzakelijk tussen Ook cUt amendement werd aangenomen West en Noord. Vrij koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1