Mossadeq kreeg het vertrouwensvotum Engeland zal olievelden niet verlaten Toch bombardementen in Mandsjoerije Koninklijk Paar weer in Nederland terug Westelijke drie hakken de knoop door PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND DE PERZISCHE OLIER WESTIE Bureau van „Anglo-Iranian" werd bestormd V Steun aan een ge heime dienst* ,Het heeft geen zin meer L SNIPPER NIEUWS Geallieerde tegenmaatregelen gereed Bezorgdheid over uitbreiding van Rode luchtmacht Uitgever verdiende half millioen met deviezenfraude De reis is ten einde Laatste dag van het bezoek gold het stamslot der Nassau's Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Ho: :antoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e J AAK GANG No. 1896 VRIJDAG 22 JUNI 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u.; Maan op 23.56 u., onder 9.06 u. Hoogwater op Zaterdag 2S Juni: Vlissingen: 4.41 u. 2.30 m., 16.59 u. 2.07 m.; Terneuzen: 5.12 u. 2.47 m„ 17.31 u. 2.25 m.; Wemel- dinge: 6.32 u. 1.93 m., 18.55 u. 1.65 m.; Zierikzee: 6.18 u. 1.68 m., 18.36 u. 1.41 m. De Perzische Kamer en de Senaat hebben het vertrouwensvotum ge geven aan minister-president Mossadeq voor zijn optreden inzake de oliekwestie. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft in de loop van het debat in het Lagerhuis verklaard, dat de regering geen ontruiming wenst. „Wij zullen zeker niet voor ontruiming van de olie velden zorgen. Het is onze wens, dat de ambtenaren en technici van de Brits-Iraanse oliemaatschappij daar blijven", aldus Morrison. Enige duizenden Perzen hebben giste ren het centrale bureau van de „Anglo- Iranlan Oil Company" bestormd. Zjj drongen juichend en roepend het ge bouw binnen en rukten de grote neon verlichting los. De stukken werden naar MAAR AL TE GRETIG heeft de link se pers zich geworpen op het woordje „opstand" dat het dagblad „Trouw" meende te moeten gebruiken bij zijn sensationeel getinte onthullin gen over het doen en laten van de stich ting „Door de eeuwen Trouw". In een vorig artikel (zie „Zeeuwsch Dagblad" Van 20 Juni) hebben wij getracht uit een te zetten, dat dit woord „opstand' in principe misplaatst is, omdat de Re- poeblik Maloekoe Selatan, de republiek der Zuid-Mol ukken, het recht heeft te bestaan; de uitspraak van de Neder landse rechter, gebaseerd op de Ronde- Tafel-overeenkomst en op het volke renrecht, laat geen mogelijkheid tot twijfel open. Of die republiek ook- in feite bestaat daarover een volgende maal. In dit artikel nemen wij aan, dat de republiek bestaat en daarop voortbou wend willen wij de handelingen van het bestuur van „Door de eeuwen Trouw" bezien. Dan blijkt dat deze stichting geld ingezameld heeft; een aanzienlijke som zelfs. Van dat geld heeft men voed sel en medicamenten gekocht en deze per Rode Kruis-vliegtuig naar Ambon doen vervoeren. Tot zover kan geen der fevers hiertegen enig bezwaar hebben: e Nederlandse bevolking heeft het zelfde gedaan toen Finland door Rus land werd aangevallen. Verder blijkt dat men met dat geld de buitenlandse vertegenwoordiging der R.M.S. heeft gefinancierd: het in Ne derland gevestigde bureau Zuid-Moluk- ken, de reis en verblijfkosten van o.a. dr Vigeleyn Nikijuluw in Engeland en Amerika, waar deze hoogstaande mens gewezen marine-officier de belan gen van de door hem vertegenwoordig de bevolkingsgroep heeft bepleit, zij het voorshands zonder veel succes. Het lijkt ons, dat slechts weinigen der gevers hier tegen bezwaar zullen maken. Men was Immers vrij zijn geld aan een andere stichting te geven, de stichting „Ambon in Nood" b.v., die duidelijk deed uitko men, dat zij geen andere dan humani taire doeleinden nastreefde. ]U3EILIJKER ECHTER wordt het LV1 als men gaat vragen of het juist was, dat de stichting geld beschikbaar stelde voor de geheime dienst van de R.M.S. Ieder land heeft een geheime dienst; ieder land heeft spionnen in zijn dienst; ieder land tracht met middelen, die niet altijd als „legaal"betiteld kunnen worden, zichzelf in een zo gunstig mo gelijke positie te manoeuvreren. Dat de' R.M.S dat ook deed, dat zij gebruik maakte van een man als Sweerts, dat zij onderhands trachtte vliegtuigen te kopen en materiaal om een radiozender op Ceram op te richten val haar daarover niet al te hard. Ook andere landen zijn met Sweerts in zee gegaan'. Er zit in dat alles niets abnormaals. En dat de Nederlandse regering, die deze dingen natuurlijk wel wist en die voor dit alles een stokje had moeten steken, een oogje heeft toegeknepen pleit voor die regering. Het lijkt erop, dat het geweten is gaan spreken! Dat dat geweten heeft ingefluisterd, dat zij eigenlijk maar dan een jaar geleden! op de bres had moeten springen voor de Ambonese belangen! Maar dit ter zijde. Handelde het bestuur van „Door de eeuwen Trouw" goed, toen zij besloot gelden beschikbaar te stellen voor dat illegale verbindingsobject? Zij steunde daarmee de illegaliteit, dat staat vast. Vast staat ook, dat er redenen kunnen zijn om de illegaliteit te steunen: er kan voor ieder land een tijd komen, dat al leen illegale middelen mogelijk zijn. Als de redactie van „Trouw" nu zegt: „Voor ons heeft de illegaliteit afgedaan op 5 Mei 1945!" dan heeft zij gelijk voor wat Nederland betreft. Maar net is on juist nu aan een ander land, dat in soortgelijke moeilijke omstandigheden verkeert als wij toen, het wapen der illegaliteit te verbieden! Maar wij gelo ven wel, dat het onjuist is, dat een stichting, een naar buiten optredend lichaam derhalve, openlijk gelden voor de illegaliteit van een ander land be schikbaar stelt. Dat particulieren daar voor geld geven het is voor hun eigen verantwoording. Maar laten zij dat niet doen via een openlijk werkende stichting, die zich daardoor bloot stelt aan besehuldigingen van wetsovertre ding, aan rechterlijke repressailles en wat dies meer zij. "~7 O BEZIEN ware het beter geweest, indien de afdelingen van „Door de eeuwen Trouw" het hoofdbestuur had den doen aftreden. Niet uit antipathie tegenover die hoofdbestuurders zij hebben dikwijls zeer goed werk gedaan maar uit tactische overwegingen. In de diplomatie laat men ook wel eens iemand vallen, aan wie men grote dank verschuldigd is! Een geheime dienst steunen het kan, maar dan ook in het geheim! de roepende menigte beneden geworpen. De Engelsen zagen werkeloos toe. Op het gebouw werden overal Perzi sche vlaggen gehesen door de binnen gedrongen menigte. Auto's met luidsprekers reden door de straten en riepen de bevolking op „hun nieuwe vrijheid" te vieren. De algemene bedrijfsleider van de Anglo-Iranian, Eric Drake, heeft giste ren te Abadan een onderhoud van slechts een minuut met de drie leden tellende Perzische voorlopige directie gehad. Drake had om een onderhoud ver zocht teneinde het besluit van de Per zische ministerraad van Woensdag te bespreken. De Perzen verlieten de bijeenkomst, nadat zij geweigerd hadden de bespre kingen te beginnen in het bijzijn van de Britse consul-generaal te Choromsjahr, C. F. Capa, die door Drake was uitge nodigd om als getuige aanwezig te zijn. AMERIKAANSE BEMIDDELINGSPOGING. De Amerikaanse ambassadeur In Per- zlë, dr Henry Grady, heeft Donderdag geluncht met de Sjah van Perzië. Vol gens welingelichte kringen zal de am- dassadeur er by de Sjah op aandringen zijn invloed te gebruiken teneinde de Perzische regering te bewegen het aan bod van de „Anglo Iranian Oil Compa ny" wederom in overweging te nemen. Zoals men weet werd Dinsdag het com promisvoorstel door da Perzische dele gatie verworpen. Na een besluit van de Perzische mi nisterraad van Woensdag om de inlich tingendienst van de „Anglo-Iranian" op te heffen, heeft de directie van de maat schappij enige voorzorgsmaatregelen getroffen. Zo werden o.a. talrijke acten en documenten op andere plaatsen in veiligheid gebracht. Dit bericht werd echter onmiddellijk aan de controlecommissie voor' de uit voering van de wet op de nationalisatie overgebracht. Deze liet alle documenten, die de olie maatschappij In veiligheid had gebracht, in beslag nemen. BRITSE KABINET BIJEEN. Het Britse Kabinet is gisteren bijeen gekomen, terwijl de berichten over on rust In Perzië het westen bereikten.' De berichten doen de vrees in Enge land stijgen, aldus Reuter, dat de toe stand zodanig wordt dat men mogelijk niet anders kan doen, dan het Britse personeel te evacueren. De Britse poli tiek is er op gericht het werk tot dat tijdstip zo efficiënt mogelijk in de raffi naderijen voortgang te doen vinden. Naar men verwacht zal de uit vier man bestaande delegatie van de „Anglo Iranian" vandaag naar Londen vertrek ken. Voor de delegatie is een speciaal K.L.M.-vliegtuig gecharterd. VERZOEK AAN INTERN. HOF. Vandaag zal Engeland een verzoek bij het Internationale Gerechtshof indienen om voorlopige maatregelen te treffen voor de bescherming van de belangen van de oliemaatschappij in Perzië. Strijdkrachten van de R.A.F. te Habbaniyah hebben bevel gekregen om zich gereed te houden voor de be scherming van Britse levens en eigen dommen in Perzië, indien zij daartoe opgeroepen worden, aldus verluidt te Bagdad. Het vliegveld Habbaniyah, ongeveer 160 km. ten westen van Bagdad, is de voornaamste basis van de R.A.F. in Irak. Het Britse transportschip Devonshire heeft troepenversterkingen voor de Suez-Kanaalzöne, waaronder een volle dig regiment, te Port Said aan land ge zet. Ook een ander transportschip, de Empire Pride, is met troepen voor Sin gapore te Port Said aangekomen. De grote Amerikaanse oliemaatschap pijen bulten Perzië zullen de Perzische regering geen hulp bieden om de gena tionaliseerde olievelden te bewerken, In dien de Britse autoriteiten verdreven worden, aldus hebben functionarissen aan de pers meegedeeld. IRAAKSE HULP AAN BRITSE STRIJDKRACHTEN? Het Egyptische blad „Al Misri" drukt een telegram af van zijn correspondent te Londen, waarin wordt gemeld, dat de Iraakse regering zich bereid heeft ver klaard, (16 Britse land-, lucht- en zee- strjjdkraehten alle bijstand te verlenen. De R.A.P. zal vrij over de Iraakse vliegvelden mogen beschikken, aldus het blad. ATTLEE TERUG IN LONDEN. Clement Attlee, Brits eerste-minister heeft wegens de Perzische crisis de duur van zjjn verblijf in Schotland ve- kort en is op zijn zomerverblijf „Chequers" in de omgeving van Londen teruggekeerd. FRANKRIJK STAAT ACHTER ENGELAND, Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag te Parijs verklaard, "dat Frankrijk Engeland met betrekking tot het oliegeschil in Perzië volledig steunt. PLAATSVERVANGERS GAAN NAAR HUIS. De conferentie van plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Parijs is gisteravond na 74 bijeenkomsten ge ëindigd, zonder dat overeenstem ming is bereikt over een agenda voor een conferentie van de minis ters zelf. De Westelijke Drie hebben de Russi sche afgevaardigde meegedeeld, dat „het geen zin heeft" de reeds vier maan den durende besprekingen over een agenda voor een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken voort te zetten. r k i'i De „Haak-In"-tentoonstelling te Rot terdam is gedurende de eerste twee da gen door ruim 15.000 personen bezocht. Onder de naam „Echt en Namaak" is thans in het Postmuseum te 's-Graven- hage een zomertentoonstelling ingericht, welke is gewijd aan de facsimile's van Fournier, de bekende vervaardiger van imitatiepostzegels en -afstempelingen. In de nacht van 25 op 26 en van 26 op 27 Juni a.s. zullen door de Kon. Marine oefeningen gehouden worden voor de kust vanaf Alkmaar tot de Nederlands- Belgische grens. De termijn geduren de welke het aan detaillisten nog was toegestaan in blik verpakte artikelen voor de binnenlandse markt af te leve ren, welke termijn op 10 Mei jl. was be ëindigd, is met 5 maanden verlengd. Prinses Alice, Gravin van Athlone, een kleindochter van Koningin Victoria, heeft gisteren in Den Haag de eerste steen gelegd voor een nieuwe Engelse en Amerikaanse episcopale kerk. Morgen wordt de „Kota Inten" uit In donesië voor Hoek van Holland ver wacht. Ontscheping vindt plaats des morgens om half acht in Rotterdam. Als onderdeel van het plan „leer de de mocratie kennen" hebben jonge mensen tussen 17 en 21 jaar gisteren de gehele dag het bewind over Pforzheim een stad van 80.000 inwoners in Zuid-West-Duits- land overgenomen. Een student van 21 jaar was burgemeester en een 17jarig meisje bezette de post van de Ameri kaanse plaatselijke commandant. West-Duitsland is lid van de Unesco ge worden. Aan de Westelijke verklaring wordt toegevoegd, dat de Westelijke mogend heden haar uitnodiging aan de Sowjet- Unie om aan een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken deel te ne men handhaven. „De drie regeringen spreken de hoop uit, dat de Russische regering bij na dere beschouwing de mogelijkheid zal weten te vinden haar aanvaarding van de uitnodiging langs diplomatieke weg over te brengen", zo wordt in de ver klaring gezegd. Een Westelijke woordvoerder ver klaarde na de bijeenkomst van Donder dagavond, die, vier uur en veertig minu ten duurde: „Wij lusterden naar een twee uur en tien minuten lange fantas tische redevoering van Gromyko over de toestand in de wereld en de oorzaken van de huidige spanning." Verdere pogingen om een conferentie van minister van Buitenlandse Zaken te doen houden zouden worden gedaan via de diplomatieke weg. OUDE MAN NA OVERVAL OVERLEDEN. Verleden week hoorde de 72-jarige landbouwer C. te Boekei 's nachts on raad op zijn erf. Hij kleedde zich aan en ging naar buiten, waar hij enige jonge lui aantrof, die aanstalten maakten om hem lastig te vallen. Hij greep een riek, maar een der rustverstoorders, een 27- jarige jongeman nam hem de riek af en bracht hem een slag op het hoofd toe. C. raakte bewusteloos, terwijl later een zware hersenschudding werd geconsta teerd zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is C. gisteren overleden. De jongeman was aanvankelijk door de Rijkspolitie aangehouden, doch is later weer vrijgelaten. QUEUILLE WIL GEEN PREMIER BLIJVEN. Premier Queuille heeft Donderdag bij een onderhoud met een van de leiders der onafhankelijke republikeinen, de herkozen afgevaardigde Temple, ver klaard, dat hij niet de functie van pre mier in het nieuwe kabinet zal aanvaar den. Woensdag brachten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan de Arbed-Staalfabrieken te Luxemburg. De foto toont de koninklijke gasten tijdens de rondgang. Van rechts naar links: Groother togin Charlotte; één der directeuren van de fabriek; Koningin Juliana; één der directeuren, die Prins Bernhard begeleidde; Prins Bernhard en Prins gemaal Felix. Amerikaanse militaire autoriteiten maliën zich bezorgd over het opbouwen van een Chinese communistische luchtmacht in Mandsjoerije en de mogelijkheid van een communistisch luchtoffensief tegen geallieerde bases in Zuid-Korea. In kringen, die in nauwe verbinding staan met de Amerikaanse militaire leiders, verluidt het dat elke uitgebreide luchtaanval door de communisten, vooral wanneer deze zou samen gaan met een nieuw oiiensiel door de grond strijdkrachten, mogelijk zal leiden tot geallieerde bombardementen van be paalde bases in Mandsjoerije. Het verluidt dat de commissie van chefs van Amerikaanse generale staven strikt geheima plannen heeft uitge werkt voor tegenaanvallen door de ver bondenen, indien de Chinezen luchtope- raties op uitgebreide schaal zouden be ginnen. Uit meldingen van de Amerikaanse geheime dienst blijkt dat de Chinezen in de afgelopen maanden hun lucht macht in Mandsjoerije gestadig hebben uitgebreid met in Rusland vervaardigde „M.I.G.-15"-straaljagers en met enkele bommenwerpers. Volgens sommige be richten zou de Chinese luchtmacht in Mandsjoerije over een acht honderd vliegtuigen beschikken. De luchtgevechten, die in de laatste tijd boven de Mandsjoerjjse grens zijn geleverd, worden heviger. Ook geven de Chinese straaljagers blijk van grotere strijdlust. Verder zijn er berichten, dat de communisten pogen in de kortst mo gelijke tijd ongeveer vijftig vliegvelden in Noord-Korea aan te leggen. Sommige waarnemers zijn van mening dat het ge heel dezer berichten er op wijst dat een plotseling luchtoffensief op grote schaal door vliegtuigen der Chinese communis ten, uitgevoerd tegen zuidelijke bases der verbondenen, mogelijk moet worden geacht. V.S. VERZOEKEN OM LANDSTRIJDKRACHTEN. De Amerikaanse regering heeft de secretaris-generaal der V.N. Donderdag verzocht een beroep te doen op de leden- landen, die hun steun hebben gegeven aan de actie in Korea, maar nog geen bijdragen aan landstrijdkrachten heb ben geleverd, troepen te verschaffen naar hun vermogen. Het verzoek werd aan de V.N. gericht door de V.S, „in hun hoedanigheid van Verenigd Commando" in Korea. In het Amerikaanse schrijven wordt gezegd: „Er is een werkelijke behoefte aan nieuwe strijdkrachten van leden- staten, met het oog op massale Chinese concentraties in het gebied en met het oog op haar voortdurende agressie". De secretaris-generaal zou de betrok ken ledenstaten moeten verzoeken on middellijk te overwegen „een aanvangs- bijdrage van landstrijdkrachten van aanzienlijke aard te leveren overeenko mend met hun respectieve vermogen en andere verantwoordelijkheden". De economische kamer van de Haar lemse rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in een deviezenfraude, die door de officier van Justitie, mr J. Wiarda, de grootste werd genoemd, die ooit in Nederland is berecht. Het betrof een smokkelarij van Bel gische francs tot een bedrag van 16 mil lioen, waaraan de verdachte, de uitge ver J. H. G. ongeveer f 500.000.zou hebben verdiend. G. had vergunning ge kregen van de R.K. kerkelijke overheid om Latijnse brevieren te drukken, een vergunning, die slechts aan enkele uit gevers in de gehele wereld verstrekt wordt. Er deden zich bij het uitgeven van deze brevieren financiële moeilijkheden voor en op de duur kon de uitgever de kosten niet meer dragen. Hij genoot een groot vertrouwen bij het deviezeninsti- tuut en kreeg een bijna blanco volmacht om over Belgische francs te beschikken. Hij verkocht dit geld op de zwarte markt en smokkelde het geld per auto over de grens naar Nederland. De officier van Justitie heeft tegen verdachte in eerste instanties tien maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf en een voorwaardelijke boete van f400.000.- met een proeftijd van drie jaar geëist. De economische kamer van de Haarlemse rechtbank veroordeelde hem tot tien maanden gevangenisstraf zonder bijkomende straffen. te Nederlanders te Soerabaja gearresteerd. De Indonesische militaire politie Soerabaja heeft een aantal Nederlan ders en Indonesiërs gearresteerd; de re denen daartoe zijn tot nog toe niet be kend. In totaal zijn zes Nederlanders gearresteerd, namelijk een inspecteur van de staatspolitie genaamd Lux en leden van de politie van het voormalig marine-etablissement, genaamd Durant, Koot, Hasquin, Guttenberg en Kneefel. Om vijf minuten voor half elf ls gisteravond het Koninklijk Paar met zijn gevolg op Schiphol gearriveerd en wel met vier uur vertraging. By het vertrek van het vliegveld Findel werd namelijk in een der motoren van de regerings- dakota een storing ontdekt, zodat de Prins, toen de reparatie wat lang duurde, de K.L.M. heeft verzocht een Convair te zenden. Zodoende genoot de K.L.M. gezagvoerder Bax de eer het Koninklijk Paar huiswaarts te vliegen. In Ettelbrück en Diekrich was de ge hele bevolking uitgelopen en stonden de gemeenteraadsleden voor de stadhuizen opgesteld, wuifden kindèren met vlag getjes en klonk de roep „Vive!" Er wa ren erepoorten opgericht met opschrift „Welkom Koningin Juliana en Prins Bernhard!" Touristen uit vele landen bewogen zich tussen de bevolking om hun aandeel te nemen in de begroeting. In het sanatorium, dat in 1937 is ge opend, zwaar door de oorlog heeft ge leden en dat derhalve door de staat in exploitatie is overgenomen, leidden de minister van Gezondheid en de genees heer-directeur de Koninklijke gasten rond. Hiermede was het eind gekomen aan de officiële plechtigheden. Het gezel schap bezocht vervolgens in Diekjrcl) Toen in de heerlijk warme zomeravond de lichtstippen van het vertrekkende vliegtuig aan de horizon waren verdwe nen gingen de vele honderden toeschou wers huistoe en zq droegen de herinne ring met zich van een vorstelijk bezoek, dat getuigde van een hartelijke vriend schap tussen Luxemburg en ons land. De laatste dag van het verblijf werd in Vianden het stamslot der Nassau's bezocht waar de laatste officiële plech tigheden plaats vonden. Dit slot is thans een der modernste sociale instellingen van Luxemburg, nl. het staatssanato- rium voor T.B.C. Op een der berghellingen werden de Koninklijke bezoekers welkom geheten door de burgemeester van Vianden. Ge durende de gehele tocht van Luxemburg naar Vianden trof men hetzelfde beeld. het slot Ansbach van de groothertoge lijke familie en, na de lunch, op slot Co- larberg de hertogin van Parma, de moe der van Prins Felix. Het wachten op de in allerijl gerequi- reerde Convair „Johan Vermeer" is de Koninklijke gasten niet lang gevallen. In een nabij het vliegveld gelegen hotel werd hun door Groothertogin Charlotte nog een echt Luxemburgse maaltijd aangeboden nl. ommelette met arden- nenham waarvoor het kleine land een grote reputatie geniet De troonsafstand van Koning Leopold. De Belgische premier, Pholien, zal Vrijdagmiddag met afgevaardigden der drie nationale partijen opnieuw overleg plegen over het ceremonieel van de troonsafstand van Koning Leopold en over verscheidene kwesties, welke door deze troonsafstand rijzen. „Men schijnt het er over eens te zijn, aldus „Le Soir", dat de koning de titel van Koning Leopold zal dragen en dat zfjn zoon Alexander Prins van Retie zal worden genoemd. Als toekomstige ver blijfplaats wordt het domein van Val Duchesse aan de Vorstlaan te Ouder- gem genoemd. KEURKORPSEN K.N.G.V. NAAR GOES. Wij meldden reeds het optreden van de keurkorpsen van het K.N.G.V. op 30 Juni a.s. in het kader van de viering van het 12e lustrum der G.V. en H.V. „Volharding" te Goes. Thans zijn wat dit optreden betreft nog enkele belangrijke bijzonderheden bekend. Zo zal de herenploeg bestaan uit diverse prominente turners met aan de kop de Ned. kampioen K. Boot Jr., terwijl ook de Ned. kampioene mevr. Dini Krul zal demonstreren. De demonstratie te Goes is voor de damesploeg de laatste op vaderlandse bodem vóór de in Juli te houden wed strijd tegen Oostenrijk te Klagenfurt. In verband met de wedstrijd Oostenrijk- Nederland is voor de dames het num mer evenwiehtsbalk en paardspringen aan het programma toegevoegd. Hier door krijgt „Volharding" de primeur voor Zeeland van het gracieuze nummer evenwiehtsbalk uitgevoerd door de bes te 8 van Nederland. Het bestuur van „Volharding" heeft besloten de demonstratie in de tuin van het „Schuttershof te doen plaats vinden, welke men bij slecht weer zal overdek ken. Hiermede wordt bereikt dat een flink aantal plaatsen meer beschikbaar komen en zodoende een groter aantal toeschouwers zullen kunnen genieten van het beste wat in Nederland op gymnastiekgebied te zien is. De damesploeg verwerkt: paard, vrije oef., paardspringen, brug, evenwiehts balk en ringen terwijl de heren brug, paard, vrije oef. en rek voor hun reke ning nemen. AFSCHEID BIJ HET GAS BEDRIJF TE GOES. Gistermiddag nam het personeel van het Goese gasbedrijf afscheid van dé heren J. de Pan en P. van 't Sant, resp, stoker en gasmeester, ten huize van de heer Van 't Sant. De directeur van de gasfabriek, de heer K. K. Brink, sprak tot ieder een afscheidswoord. De heer Brink ken merkte de heer De Pan, die 30 jaar in het gasbedrijf werkzaam is geweest, ais iemand, die altijd zijn beste krachten gaf en soms meer wou doen, dan hij kon. Namens het personeel wérd hem een gasstel aangeboden. Tot de heer Van 't Sant, die eveneens 30 jaar in het gasbedrijf werkzaam is geweest, sprak de heer Brink ook woorden van waardering. Hem werd een actetas en een pen aangeboden. Daarna sprak de heer Van 't Sant woorden van dank. Wethouder J. J. van Meile, uitte ais wnd hoofd van de gemeente en als voor zitter van de gascommissie zijn waarde ring over het werk van de heren De Pan en Van 't Sant. Namens het personeel sprak tenslotte de heer Kok, tijdelijk waarnemer vaA de heer Van 't Sant. Belgische oud-zeelieden bezochten Walcheren. De bewoners van het tehuis voor oud zeelieden „De Godschalk" te Ostende hebben gisteren, op uitnodiging van de vereniging Zeewezen, een bezoek aan Walcheren gebracht. Gistermorgen werden de bezoekers in gezelschap van de directrice en van een aantal Belgi sche loodsen ten stadhuize door het ge meentebestuur van Vlissingen ontvan gen. Zij werden door burgemeester mr dr B. Kolff toegesproken. Namens de inspecteur van het Bel gisch loodswezen te Vlissingen sprak de heer F. Louwereyns, Belgisch zeeloods. Tenslotte dankte de heer L. Sehiets voor de ontvangst. De heer A. van I-Ioutrive gaf daarna een kort overzicht van de wijze waarop het tehuis „De Godschalk" tot stand is gekomen. Hier na maakte het gezelschap een rondrit over het eiland. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Toenemende kans op onweer. Warm weer met veranderlijke bewol king en hoofdzakelijk in het zuiden van het land plaatselijk een regen- of on weersbui. Meest matige wind uit ooste lijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1