Toestand in Perzië zeer critiek „Haak-in" tentoonstelling Zeeland. ENGELAND NIET BEREID werkeloos toe te zien Diplomaten scheepten zich in te Antwerpen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND OLIEK WESTLE VOOR INTERNATIONAAL R.A.F. in Midden-Oosten gealarmeerd Met Russisch schip vertrokken 1 T SNIPPER vVi J NIEUWSk KONINKLIJK BEZOEK AAN LUXEMBURG. TRIOMFTOCHT NAAR DUDELANGE Ook de poppenverzameling van H. M. de Koningin zal geëxposeerd worden. Geslaagde rijtoer (ruim 2000 deelnemers) en algemene vergadering» Bacon J» A-W-G. Collot d'Escury uit Frankrijk erelid. MINISTER BEZOEKT ZEELAND Verzorgde tentoonstelling Prinses ïreneschool te Middelburg geopend Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2433, bi] geen gehoor voor advertentie» 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlisslngen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dljkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7a JAARGANG No. 1895 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 21 JUNI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuaen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan VrUdag: Zon op 4.19 u., onder 21.04 u.; Maan op 23.41 u., onder 7.34 u. Hoogwater op Vrijdag 22 Juni: Vlisslngen: 3.45 u. 2.35 m., 16.05 u. 2.23 m.; Terneuzen: 4.17 u. 2.53 m., 16.39 u. 2.41 m.; Wemel- dinge: 5.39 u. 1.96 m., 18.04 u. 1.80 m.; Zierikzee: 5.27 u. 1.70 m., 17.47 u. 1.54 m. MEDEDELING. Overvloed van kopy noopt ons, het aangekondigde hoofdartikel over de affaire „Door de eeuwen Trouw" eerst morgen in onze editie op te nemen. DE REDACTIE. WAT VOOR VLEES HEEFT DE SLAGER IN DE KUIP? Op 5 Juli a.s. wordt voor slagers een prijsaanduidingsplicht van kracht welke aanduiding ook betrekking moet hebben op de vleessoort en de herkomst. De nieuwe prijsaanduidingsplicht, die gepu bliceerd is in het voedselvoorzienings blad van heden, houdt in, dat in elke slagerswinkel twee gelijkluidende lijs ten moeten worden opgehangen waarop de prijs per eenheid, de juiste benaming van de vleessoort alsmede van het dier, waarvan het vlees dat in de winkel wordt verkocht afkomstig is moeten zijn vermeld. De prijsaanduiding heeft geen betrekking op vleeswaren. Wereldreis auto en vliegtuig Vrijdag ten einde. Vandaag vertrekt de K.L.M. Skymas- ter „Edam" met de Austin transport auto aan boord uit Montreal voor het laatste deel van de reis om de wereld. Het lag in de bedoeling deze te maken ln 30 dagen doch men is nu reeds zeven dagen voor op het schema. De witgeschilderde auto, nu grauw en stoffig van haar zware tocht door woestijnen onder een zware moesson en over soms vrijwel onbegaanbare wegen, is thans voorzien van de naam van 16 landen welke zij heeft gepasseerd. De „Edam" zal Vrijdagavond op zijn thuis haven Schiphol terugkeren. DE TOESTAND IN PERZIË ls zeer critiek. De Perzische regering heeft gisteren namelijk bepaald, dat alle instructies van de directie van de Brits- Iraanse oliemaatschappij vanaf heden ais van nul en gener waarde zullen wor den beschouwd. Engeland zal de ollekwestie vandaag of morgen bij het Inter nationaal gerechtshof aanhangig maken. „De Engelse regering ls niet bereid werkeloos toe te zien indien de levens van Britse onderdanen worden bedreigd", aldus heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Herbert Morrison, gisteren ln het Lagerhuis verklaard. Engeland schijnt er dus waarlijk genoeg van te hebben, hetgeen ook bljjkt uit het feit, dat de posten van de Royal Air Force ln het Midden Oosten zijn gealarmeerd. Niet alleen heeft het Perzische kabi net de instructies van de Anglo Iranian ongeldig verklaard, het heeft ook verte genwoordigers aangewezen voor het overnemen van alle installaties en ver koopkantoren in Perzië van de maat schappij. Gelast werd de naam onmid dellijk te laten veranderen in „Perzische oliemaatschappij". De inkomsten van de maatschappij moeten onmiddellijk op bankrekeningen t.n.v. de nationale maatschappij gestort worden, aldus is door het kabinet in een spoedvergade ring verordend. VERTROUWENSVOTUM. Premier Mossadeq zal vandaag het parlement om een vertrouwensvotum vragen over zijn politiek aangaande de nationalisatie van de olie-industrie. Hjj zal dan tevens een wetsontwerp indienen betreffende sabotage ln het gebied van de olievelden. Hierin wordt o.m. voorzien in de doodstraf. Verdach ten zullen door speciale tribnnaals wor den berecht. De Britse ambassadeur Sepherd heeft de Sjah gewezen op de gevaren van de De vermissing van Burgess en Maclean. Functionarissen van de Belgische veiligheidsdienst hebben Woensdag avond verklaard, er bijna zeker van te zUn> dat de twee vermiste Britse diplo maten, Burgess en Maclean, 1 of 8 Juni aan boord van een Sowjetrussisch schip uit Antwerpen naar een Sowjethaven zijn vertrokken. „Er schijnt geen twijfel aan te zijn", aldus een dezer functiona rissen. Een derde man, een statenloze, die aan de politie bekend ls, trad als tussenpersoon op en bevindt zich vol gens politierapporten thans ln Frank rijk. Burgess zou van 19 op 20 Mei in Ant werpen hebben vertoefd. De eigenaar van een hotel op de Keyserlei zou 18 Mei uit Quivrain een telegram hebben ontvangen waarin hem werd verzocht een kamer met badkamer voor twee nachten te reserveren. Het telegram was door Burgess getekend. De mam zou de volgende dag met de laatste trein uit Brussel in Antwerpen zijn aangekomen. Hij was vermoeid, tamelijk vuil en in het bezit van een reiskoffer. Hij bracht de nacht in het hotel door en verdween toen. Het hotelregister tekende hij niet evenmin als de voor de politie benodig de formulieren. Hij zou dat de volgende dag wel doen, had hij verklaard. Bur gess zou vervolgens naar Engeland zijn teruggekeerd. Foto's van het met de hand geschre ven telegram aan de hotelhouder, Oscar Échmidt, zijn naar Scotland Yard ge- tonden. De politie heeft de volgende theorie opgesteld: 25 Mei gingen beide diploma ten in Engeland scheep en 26 Mei land den zij in Frankrijk. Langs verschillende wegen, opdat men het spoor bijster zou worden- reis den zij naar Antwerpen. Daar zouden rij clandestien aan boord zijn gekomen van een Russisch schip, welke passage 19 Mei door Burgess zou zijn geregeld. 1 Juni verliet de „Sowjetsky Soyoez" en 8 Juni de „Hasan" de haven van Ant werpen. Passagiers, die zich te Antwer pen op een Sowjetrussisch schip insche pen worden altijd door de Belgische po litie en een functionaris van het Sowjet- consulaat ondervraagd. De veiligheids dienst gelooft, dat de beide diplomaten door een Russisch lid van de bemanning zijn geholpen. politiek van zijn regering en deze scheen er wel oog voor te hebben. De Britse employé's te Khorram Sjahr, de voornaamste stad in het oliedlstrict, is aangeraden te evacueren. VERKLARING VAN MORRISON. De verklaring van Morrison in het Lagerhuis, dat de Engelse regering niet zal aarzelen haar onderdanen te be schermen, werd met gejuich begroet. Toen hij zijn verklaring had beëindigd drongen de Conservatieven aan op een debat over de oliekwestie. De regering stemde toe dit debat vandaag te hou den. Morrison zal dan een alomvattende verklaring over het oliegeschil afleggen. R.A.F.-POSTEN GEALARMEERD. Reuter: Veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de imperiale algemene staf, is vandaag op een vergadering van het Britse kernkabinet, dat de Perzi sche oliecrisis besprak, ontboden. De minister van defensie Shinwell was eveneens aanwezig. De vergadering duurde meer dan een uur. Transportvliegtuigen en straal-jacht- bommenwerpers worden in gereedheid gehouden te Habbanija in Irak, Mafraq in Jordanië, Nicosia op Cyprus, op Mal ta, bij Aden en te Fayid in de Suez- Kanaalzöne, waar het hoofdkwartier van de Britse grondstrijdkrachten in het Midden-Oosten gevestigd is. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zjjn persconferentie verklaard, dat Amerika zeer verontrust en teleurge steld is over het afbreken der onder handelingen. Geslaagd voor het notarieel examen le gedeelte, de heer J. W, de Bejjl te Vlisslngen. DE BILT ZEGT: Zonnig. Droog, zonnig en vrij warm met een overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. i i De heer Russel Tongay in Miami (Florida) wil met zijn twee dochtertjes Van 5 en 4 jaar naar Engeland vliegen om daar te starten voor een Kanaal overtocht. Tal van vrouwenclubs zijn hiertegen in opstand gekomen. Geen wonder; de man moet gek of een reuze grappenmaker zijn. MaeArthur zal niet meer getuigen voor de Senaat. Een verzoek daartoe heeft hij afgeslagen. De Indonesische regering heeft mede gedeeld, dat strenge maatregelen geno men zullen worden tegen de staking bij ^e „Garuda Indonesian Airways". Het ligt niet in het voornemen der re gering om een liftverbod in te stellen, aldus is meegedeeld i.v.m. geruchten hieromtrent. Een gezin in Den Haag bestaande uit moeder en vier dochters is gisterochtend aan de verstikkings dood ontsnapt. De vrouw stond om 4 uur op om de was op te zetten en ging daarna weer naar bed. Om half zes werd ze wakker en rook een sterke gas- lucht die in de slaapkamer drong. Het gezin werd ijlings door de G.G.D. naar het ziekenhuis gebracht voor onder zoek. Alleen het oudste' dochtertje moet er voorlopig blijven. Tot Kringcom missaris van het Ned. Rode Kruis in Overijssel is benoemd de heer C. L. Sense, districts schoolarts te Rijssen. Te Utrecht werd in deze functie be noemd de heer H. A. C. Burger» uit Zeist. Gistermorgen hebben H. M. de Ko ningin en de Prins in gezelschap van de Groothertogelijke familie een bezoek gebracht aan de Walsfabrieken van de Arbed to Dudelange, die tot de modern ste van Europa behoren en op ongeveer 20 km. van Luxemburg liggen. Het werd een ware triomftocht. Iedere Inwoner was op zijn Zondags en in alle dorpen hing de Luxemburgse en Nederlandse driekleur uit de ramen en waren de straten getooid met oranje wimpels. Na een welkomstwoord van burge meester Tohrman begaf men zich naar de Arbed staalfabriek. Hier. toonde het kleine Luxemburg zijn koninklijke be zoekers hoe het zijn jaarlijkse bijdrage van drie millioen ton staal aan de Euro pese wederopbouw levert. De Koningin en de Prins, begeleid door de gehele Groothertogelijke fami lie en door de ministers Stikker en Bech, hebben met grote aandacht ge durende meer dan een uur de modern- Foto van de aankomst op het vliegveld. Koningin Juliana en Groothertogin Charlotte verlaten het vliegveld. ste installaties van Luxemburgs oudste staalfabriek in ogenschouw genomen en hebben het gehele productieproces ge volgd. Terwijl de bezoekers door de gro te fabriekshallen gingen raasde het tempo van de arbeid verder. Boven hun hoofden gleden de enorme loopkranen, die de ongewone tooi van rood-wit- blauw strikken droegen. Na een dejeuner op de Nederlandse legatie te Luxemburg, vond des mid dags een kranslegging plaats op de Place de la Constitution aan de voet van het monument ter herinnering aan de Luxemburgse gevallenen. Aan de voet van het ruiterstandbeeld van de Koning-Groothertog Willem II werd een fraai bloemstuk van witte an jers en blauwe irissen neergelegd. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond in het „Palais Mu nicipal" een galavoorstelling bijgewoond van het Luxemburgse toneelgezelschap „Les Compagnons de la Scene", dat hun door het Luxemburgse gemeentebe stuur werd aangeboden. VEILIG TEHUIS IN VEILIGHEIDSKLEP. „Kom binnen", zei pa Mus tegen ma Mus en kroop vergenoegd in de veiligheidsklep van een stoomketel. Het gebeurde aan de Tramhaven te Bruinisse en monteurs, die kortelings geleden de hijskraan waar de stoom ketel bij hoorde, revideerden vonden het nestje. Het gezin in de klep is in middels uitgebreid met 3 jonge mus sen. Om deze schrokkers te voeden, moeten pa en ma dagelijks vele malen door de uitlaatpijp kruipen die 2 cm. wjjd en 40 cm. lang is. In Zwijndrecht is dezer dagen een kuiken met vier poten geboren. Een broertje of zusje van hetzelfde broedsel, dat er twee koppen op na hield, gaf onmiddellijk nadat het uit vier kraaloogjes het levenslicht had aanschouwd, de geest. Tweede Kamer bijeen in gerestaureerd gebouw. Gistermiddag is de Tweede Kamer voor het eerst in het eigen gerestau reerde gebouw in openbare vergadering bijeengekomen. Er was de laatste dagen extra hard gewerkt om de vergaderzaal tijdig gereed te krijgen. Als de belangstelling voor de „Haak-In"-tentoonstelling Zeeland even groot zal worden als de medewerking, die uit alle delen van onze provin cie ons wordt aangeboden en graag geaccepteerd natuurlijk! spon taan, dan ja, dan vrezen wfl, dat de zalen Krijger aan de Beesten markt te Goes toch nog te klein zullen zijn om de vele kijk- en koop lustigen te bevatten. En niet alleen uit onze provincie: het doet ons buitengewoon groot genoegen te kunnen meedelen, dat H. M. Koningin Juliana op ons verzoek om ook baar poppenverzameling voor expositie beschikbaar te stellen, gunstig heeft beschikt. Zo zullen de be zoekers van de Haak-in dus ook de poppen van onze Koningin kunnen bewonderen. U weet de uren waarop de tentoonstelling voor het publiek geopend zal zijn: Donderdag 28 Juni van 7.8011 uur; Vrijdag 29 Juni van 25.80 uur en 's avonds van 7.8011 uur; Zaterdag 80 Juni van 25.80 uur en 's avonds van 7.8011 uur. Bovendien krijgt de schooljeugd Zaterdagochtend van 1012 uur de kans om rustig de prachtige verzameling geschenken, die ten bate van de kankerbestrijding aan de N.C.R.V. werden overhandigd, te bekijken. De officiële opening vindt plaats Donderdagavond om 7 uur. ZU zal worden verricht en wjj rekenen ons dat tot een eer door mevrouw de Casembroot-Baronesse van der Feltz. --J) Tweede Z.L.M.-dag te Krabbendijke. Krabbendijke was gistermorgen al vroeg in de weer. Tegen negen uur arri veerden uit alle delen der provincie vele Z.L.M.-ers, om de algemene vergade ring van hun organisatie bij te wonen. In de grote sorteerioods van de Veilingvereniging „Krabbendijke en Omstre ken", waar ruim 1000 Z.L.M.-ers, samen waren, opende om ruim half tien de Z.L.M.-voorzltter, Ir M. A. Geuze, deze vergadering. H(j kon een groot aantal autoriteiten en genodigden welkom heten, o.w. de Commissaris der Koningin, die hij spe ciaal dank bracht voor zijn medeleven met agrarisch Zeeland, het erelid jhr J. van Vredenburch, voorzitter van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trek paard", alsmede de heren Sneep en Bom, resp. vice-voorzitter en secretaris dezer organisatie, de ereleden ir J. D. Dorst en C. Zwagerman, vertegenwoor digers van de Noord-Brabantse Mij voor Landbouw, enige burgemeesters van Oost Zuid-Beveland, o.w. de heren M. Vogelaar en J. Vader, resp. van Kruiningen en Krabbendijke, de heren G. van Waes en P. de Kam, resp. voor zitter en secretaris der Prov. Stichting voor de Landbouw in Zeeland, mevr. Kostense-Kraak, presidente van de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, vertegenwoordigers van de L.J.G. en de Z.P.M., de heren C. A. Kammeraad en A. S. de Jonge, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer W. C. van der Werff, voorzitter van de Veilingvereni ging „K.E.O." en de heer J. C. Corver, directeur van het Gew. Arbeidsbureau. Daarna sprak ir Geuze een openings rede uit, waarvoor wij verwijzen naar pagina 2. -SEN NIEUW ERELID. Na deze rede deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur voorstelde tot erelid te benoemen Baron J. A. W. G. Collot d'Escury te Crépy en Laon- nais, die in de vorige oorlog regerings commissaris voor de landbouw en 35 jaar lid van de Z.L.M. was geweest. „Zijn gastvrijheid in Frankrijk voor de Z.L.M.-ers, b.v. bij excursies, is spreek woordelijk", aldus ir Geuze. Een ap plaus uit de zaal bewees, dat de verga dering volledig met het voorstel ac- coord ging. Baron Collot d' Escury dankte voor dit blijk van waardering. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur der Z.L.M. een advies-commissie heeft ingesteld, die zich zal belasten met het onderzoek van kwesties t.a.v. grondverkoop voor niet- agrarische doeleinden. In vele gevallen is bescherming en voorlichting nodig bij dreigende onteigeningen enz. Deze commissie bestaat uit de heren J. Q. C. Lenshoek, P. J. J. Dekker en J. van Oeveren. Daarna bracht de heer A. Scheele te Axel namens de financiële commissie verslag uit over de rekening 1950 Er was een voordelig saldo van f 1.007,02. De minister van Binnenlandse Zaken mr J. H. van Maanseveen zal morgen en overmorgen een bezoek aan Zeeland brengen. De minister komt morgen om kwart voor 11 te Kruiningen aan en om 11 uur in Hulst, waar hij een half uur zal verblijven. Vervolgens wordt via St. Jansteen, Koewacht, Axel, Sluiskil Phi lippine, IJzendijke, Schoondijke, Oost burg en Zuidzande naar Cadzand gere den, waar om 2 uur de lunch wordt ge bruikt. Óm half vier vertrekt de minis ter via Oostburg, Schoondijke naar Breskens. Aan deze gemeenten zal een kort bezoek worden gebracht. Met de boot van 16.25 u. wordt naar Vlissingen overgestoken. In Middelburg zullen de Abdijgebou wen worden bezichtigd, waarna in de avonduren een diner en een bespreking zal plaatsvinden ln de ambtswoning van de Commissaris der Koningin. Zater dagmorgen om 9 uur wordt de minister in het Stadhuis te Middelburg ontvan gen, waarna om 10 uur een bezoek aan Koudekerke en Vlissingen zal worden gebracht i.v.m. de grenswijzigingen tus sen beide gemeenten. Het bezoek wordt besloten met een lunch, die door het ge meentebestuur van Vlissingen wordt aangeboden. De penningmeester, mr J. F. G. Schüngemann, werd décharge verleend. Voor de rede van ir A. Franke, die daarna volgde, verwijzen wij weer naar pagina 2. TOESPRAKEN. Aan het einde der vergadering sprak de Commissaris der Koningin. Hij ver klaarde al geweldig genoten en veel ge leerd te hebben. „Krabbendijke", aldus de Commissaris, „wordt beschermd door de dure Karelpolderdijk, waarvan de kosten het Prov. Bestuur als een ouwe, taaie biefstuk op de maag liggen". Jhr de Casemforoot juichte de samenwer king van Krabbendijke en Kruiningen op deze Z.L.M.-dagen van harte toe. De door ir Geuze gesproken woorden over de credietverlening waren taal naar zijn hart. „De smeerolie moet soe pel zijn. Het is funest, als dat niet zo is. Want daarmee gaat de motor naar de maan", aldus de Commissaris, die de hoop uitsprak, dat het wetsvoorstel niet wordt aangenomen. „Dat de regering beseffe dat in dit arme landje de land bouw niet kan worden gemist. Daarom, landbouwers, vecht voor uw bestaan". Vervolgens werd nog gesproken door mevr. Kostense-Kraak, de heer Van der Werff en de heer P. Scheele-de Putter, voorzitter van de Kring Zuid-Beveland Oost der Z.L.M. Hij bracht hulde aan de algemeen voorzitter, ir Geuze, op wie een driewerf hoera werd uitge bracht.. Daarna werd de vergadering gesloten. DE RIJTOER. Er heerste rondom het middaguur te Krabbendijke een enorme drukte. Tien tallen auto's en bussen kwamen van de parkeerplaatsen op vele punten ln het dorp aangereden om 'de ruim 2000 per sonen, die aan de grote rijtoer deel namen, in te laden, in totaal waren er 180 auto's en 40 bussen, een aantal dat de Rijkspolitie de handen vol werk gaf. Het vertrekken verliep echter uitste kend, mede dank zij het feit, dat op alle hoeken van het vlaggende dorp po litiemannen de chauffeurs aanwijzingen gaven. De route liep eerst naar de Frede- ricapolder en vervolgens via het dorp Rilland naar de 2e Bathpolder, Vervol gens ging de tocht weer langs Krabben dijke en via Oostdijk naar Yerseke. Daarna volgden Wemeldinge, Kapelle, Biezelinge, Schore, Kruiningen, Waar de en toen weer naar het uitgangspunt Krabbendijke. Voor de goede organisa tie van deze uitstekend geslaagde tocht waren niet minder dan 80 politieman nen in dit deel van Oost Zuid-Beveland op de been. De auto- en buskaravaan werd voorafgegaan door enkele motor rijders van de Rijkspolitie. De route was ca. 70 km lang. Omstreeks half vier waren de deelnemers, in opgewekte stemming over het genotene, weer te rug. Gistermorgen even negen uur heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. O. de Casembroot, met het hijsen van de groen-wit-groene Z.L.M.-vlag aan de vlaggemast op de terreinen van de Veilingvereniging „Krabbendijke en Omstreken" de land- en tuinbouwten toonstelling van de Kring Oost Zuid- Beveland der Z.L.M. geopend. De tentoonstelling maakte op de be zoeker een voortreffelijke indruk. Aan alle stands en groepen van landbouw» werktuigen en -machines was de uiter ste zorg besteed. De expositie gaf een zeer aantrekkelijk overzicht van het» geen op het gebied van landbouw, vee teelt en tuinbouw in dit deel van Zei land aanwezig is en gepresteerd word In één der grote neerzethallen hai' den vele stands van officiële dienste» en particuliere organisaties zoals voork lichtingsdiensten, landbouwscholen, vel» ling- en landbouwverenigingen en -of» ganisaties een plaats gevonden, terwijl in de andere neerzethal ted van firma'» in landbouwmachines hun voortbreng selen op attractieve wijze ten toon stelden. Op enige grote terreinen rondom de veilinggebouwen hadden eveneens velé firma's land- en tuinbouwmachines en -werktuigen opgesteld, die een indruk gaven van de stand der mechanisatie. Een aparte en zeer instructieve stand bevatte modelinventarissen van de landbouw, ingezonden door de afdelin gen van de Kring Oost Zuid-Beveland, terwijl een soortgelijke stand voor de tuinbouw was verzorgd door de afde lingen Kapelle en Krabbendijke der N. F.O. De bezoekers konden hier diverse soorten werktuigen en machi nes zien, die voor verschillende bedrijfs- grootten het meest geschikt ztjn. Tenslotte waren er vijf K.I.-stieren naar het expositie-terrein gebracht, dié vooral de veeboeren imponeerden. Er was ook de gehele dag in de af» mijnloods een cineac geopend, waar aardige filmpjes op agrarisch gebied en op het terrein van woning- en keukeil- inrichting werden vertoond. De dag van het misdeelde kind. Het was gisteren de grote uag van Jannie Roeleven en Joost Matthj|s. Z(j immers waren de uitverkorenen van de leerlingen, der B.L.O.-school, die gister middag het lint mochten doorknippen, dat de toegang tot de nieuwe Frinse» ïreneschool versperde. Trots waren deze kinderen op do nieuwe school, trots was ook het bestuur, het gemeentebestuur van Middelburg en eigenlijk geheel Walcheren. Deze school Immers is een streekschool voor de zwakzinnige kin deren van het gehele eiland. Tal van autoriteiten woonden de opening bjj. Men was eerst in de Herv. Kerk aan 't Zand bijeen, waar de voorzitter van de Ver. voor Chr. B.L.O. mr P. van Empel de aanwezigen verwelkomde, na het lezen van Ps. 138 en Mare. 10. Hij herinnerde er aan, dat het op 1 Juni j.l. 12Mt jaar geleden was, dat de school in de Singelstraat werd geves tigd en eerde het werk van de oprich ters ds Dippel, destijds Herv. predikant te Middelburg, en de heren Sliggers en v. d. Welle. Het leerlingenaantal nam van 49 in het le jaar tot 169 toe. Van 3 leerkrachten is men thans tot 10 ge komen. Na een dankwoord tot allen die aan de oprichting hebben medegewerkt roemde spr. het werk van het hoofd der school, de heer R. Nonnekes. Hq wenste het hoofd en de leerkrachten toe, dat zij jarenlang in het nieuwe gebouw met plezier zullen kunnen werken. De heer Nonnekes ontving als blijk van waarde ring een Bijbel, terwijl toegezegd werd dat er voor het personeel een begin wordt gemaakt met een schoolbiblio theek. Toespraken. Namen» het Prov. Bestuur sprak de heer A. Schout, die zei, dat God het zo heeft geleid, dat deze school tot zegen voor Walcheren ls geworden. Voorts voerden het woord de heren N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur van het B.L.O. te Utrecht, mr dr N. Bolkestein namens de gemeente Middelburg en de Ver. van Burgemeesters en Secretaris sen van Walcheren, de voorzitter van de oommissie voor de gemeenschappe lijke regeling de heer J. W. Kögeier, da heer T. van Dijk namens de Ver. voor Chr. B.L.O. in Nederland en de heer A. Huigens oud-leerkracht aan de school, thans hoofd van de Chr. B.L.O. school te Leiden. Namens het personeel bood het hoofd der school, na een dankwoord, tenslotte mr van Empel een voorzittershamer aan.. Het gezelschap begaf zich hierna naar de school waar de opening plaats vond. Na het gebruik van een verver sing bezichtigde men het fraaie gebouw. In de lokalen lagen de leermiddelen uit gestald, waardoor men bovendien een uitstekende indruk kreeg van de wijze, waarop het onderwijs in deze school wordt gegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1