DE PERZEN VRAGEN HET ONDERSTE UIT DE (OLIE)KAN. Eerste Z. L. M.-dag uitstekend geslaagd» 614 zetels verdeeld» PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND NIEUWE IMPASSE Besprekingen weer afgebroken. V Opstand of Verdedigingsoorlog DE OUDE DAG. Ontvangsten te Kruiningen, op „Middenhof en te Krabbendijke. Regeringsverklaring over het „Bureau Zuid-Molukken' v SNIPPER NIEUWS' Enthousiaste ontvangst van Koninklijk Paan Ambtenaar verdween met 100.000» Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goee, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e jA.Viio.i-,Or No. 1894 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 20 JUNI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huljssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag; Zon op 4.19 u., onder 21.04 u.; Maan op 23.20 u., onder 5.59 u. Hoogwater op Donderdag 21 Juni Vlissingen: 2.53 u. 2.33 m.. 15.17 u. 2.33 m.; Terneuzen: 3.24 u. 2.53 m., 15.52 u. 2.51 m.; Wemel- dinge: 4.46 u. 1.94 m., 17.16 u. 1.90 m.; Zierikzee: 4.34 u. 1.68 m., 17.01 u. 1.64 m. Britse valschermtroepen op Cyprus „in staat van gereedheid". Perzië heeft gisteravond besprekingen met de afgevaardigden van de „Brits- Perzische oliemaatschappij" afgebroken. Dit geschiedde, nadat een door deze maatschappij aangeboden compromis in antwoord op de Perzische aanspraak op 75 van de olie-opbrengst sedert twintig Maart onaanvaardbaar werd ge noemd. In het Britse antwoord werd aange boden, dat de Pefzische regering on middellijk 10 millioen pond sterling be schikbaar zal worden gesteld en voorts 3 millioen pond sterling maandelijks, te rekenen vanaf Juli, tot overeenstem ming zou zijn bereikt, mits de werk zaamheden gedurende de besprekingen niet belemmerd zouden worden. De Perzische afgevaardigden weiger den dit aanbod en stonden er op, dat de besprekingen zouden worden afgebro ken tot de maatschapij de Perzische eisen volledig zou aanvaarden. De leider der Britse delegatie Jack son heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de Britse delegatie instruc ties van Londen zal afwachten, voor de thans te volgen koers. De Britse valschermtroepen, die kort geleden uit Engeland naar Cyprus zijn vertrokken, werden aldaar gisteravond In kampen In de omgeving van Cyprus ,,ln staat van gereedheid" gehouden. „ER IS GEEN KOE zo bont of er is wel een vlekje aan'.' zegt het spreek woord en het is buiten kijf dat door zeer velen in den lande dit gezegde van toepassing zal worden verklaard op al hetgeen in de publicaties van het dag blad „Trouw" ten laste is gelegd aan het bestuur van de Stichting „Door de eeuwen Trouw". En zelfs de uiteenzet ting van de zijde van dat bestuur en de daarop gevolgde enthousiaste betui ging van vertrouwen van de kant van de afdelingen zullen bij velen dat „vlek je" niet hebben kunnen wegwassen. Wij laten op het ogenblik de vraag in het midden of het bestuur van deze Sticiiting al dan niet juist gehandeld heeft. Evenals wij nu in het midden willen laten of „Trouw" er verstandig aan gedaan heeft haar bedenkingen in de vorm zoals zij gedaan heeft te pu hliceren. Op deze vragen is immers geen antwoord te geven als men niet eerst met zichzelf In het reine komt over de ze vraag: „Wat is er aan de hand op de Zuidelijke Molukken? Zijn de bewo ners van deze eilanden in opstand ge komen tegen het wettig boven hen ge stelde gezag? Of bestaat er een Repu bliek Zuid-Molukken en is die in een veruedigingsoorlog gewikkeld met een andere staat, in casu de Republiek In donesia?" Pas als men op deze vragen het antwoord gevonden heeft, dan kan men zich een oordeel gaan aanmatigen over de handelingen van het Stichtings bestuur en over het doen en laten van de heer Lokollo. HET IS onze mening, dat er een re publiek Zuid-Molukken bestaat. En in deze mening staan wij niet alleen: ook de onafhankelijke Nederlandse rechter heeft zich in deze zin uitgesproken. Om dat er immers in de Ronde-Tafelover eenkomst een clausule is opgenomen, die het zelfbeschikkingsrecht regelt. Deze clausule was uitermate vaag en eigenlijk uitermate schijnheilig. Zij opende de weg naar zelfbeschikking, maar zij richtte tevens op die weg een onoverkomelijke barricade op. Iedere bevolkingsgroep n.l. die prijs stelde op een buitengewone verhouding, hetzij tot de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, hetzij tot het Koninkrijk der Nederlanden, diende te beginnen met het verzoek aan de regering der R.I.S. om in haar gebied een plebisciet te or ganiseren, waarbij de bevolking zich zou mogen uitspreken over de vraag of zij al dan niet een zelfstandige deel staat wilde worden. Was die vraag een maal bevestigend beantwoord, was de zelfstandige deelstaat eenmaal geboren, dan kon die deelstaat beslissen over haar verdere verhouding tot de R.I.S. of tot Nederland. Dit zelfbesehikkingsrecnt was een paskwil, fmmers, voordat de Zuid-Mo lukse bevolking zich ooit had kunnen uitspreken was er reeds geen sprake meer van een Republiek der Verenigde Staten van Indonesië; had Djogja de andere deelstaten reeds opgeslokt. DE ZUID-MOLUKKEN hebben toen zichzelf tot een zelfstandige republiek geproclameerd. Volkomen terecht, daar de republiek Indonesia zich niet aan de ter Ronde-Tafel vastgelegde besluiten had gehouden. Daarop is de oorlog op Ambon ontbrand met alle verechrikkin- gen van dien. Dit eiland is de overmach tige vijand in handen gevallen. Maai nog altijd bestaat er een Republiek 2uid-Molukken. Nog altijd woedt de strijd voort, zij het dan niet op het hoofdeiland Ambon, dan toch nog op Ceram. En nog altijd heeft deze repu bliek een regering, ook ai is het dan niet duidelijk, of die regering nog op Ceram zetelt, dan wel uitgeweken is naar Nieuw-Guinea. Deze dingen doen aan het principiële recht der Ambone zen niets af of toe. Of men wil of niet, ook de tegenstanders van „Door de eeuwen Trouw" zullen niet kunnen ont kennen, dat er een Republiek Zuid-Mo lukken bestaat en dat die republiek in een verdedigingsoorlog gewikkeld is. Het is niet zo maar „een opstandje". Voortbouwend op deze conclusie willen wij morgen de handelingen van „Door de eeuwen Trouw" nader bezien. Tr. Gemeld wordt dat de troepen hun ka zernes niet mogen verlaten. Van ge woonlijk betrouwbare zijde wordt ver klaard, dat de valschermtroepen gecon signeerd zijn i.v.m. de gespannen toe stand in Perzië. De Franse verkiezingen. Officieel wordt gemeld dat de uitslag der Franse verkiezingen uitgedrukt in de door de partijen verworven stemmen en met uitzondering van het departe ment Beneden-Rijn, als volgt is: Communisten 5.001.618 st. 26.8 Gaullisten 4.039.889 st. 21.6 Socialisten 2.744.924 st. 14.7 M.R.P. 2.225.353 st. 11.9 Gematigden Conser- vatiev. en Onafh. 2.472.016 ste. 13.3 Officieel is de verdeling van 614 van de 627 zetels bekendgemaakt: Gaullisten 115; Communisten 103; So cialisten 103; Gematigden 101; Radica len 92; M.R.P. 81; anderen 21. Er wordt nog gewacht op de uitsla gen van het departement Beneden-Rijn (negen zetels), Oceanie (één zetel, ver kiezingen in Juli) op Nieuw-Caledonië (één zetel, verkiezingen in September). BanaiHMi CAISSON VOOR SLUITGAT VAN BRAAKMAN. Gistermiddag is het Kanaal door Zuid- Beveland gepasseerd een grote caisson afkomstig uit de Brielse Maas, en be stemd voor de dichting van het sluitgat van de Braakman. Zoals men weet wa ren deze caissons, waarvan er voor de dichting der dijken op Walcheren inder tijd een aantal is georuikt, terwijl ook voor de afdamming van de Brielse Maas enige van deze enorme gevaarten dienst deden, oorsprokelijk in reserve gehou den voor de kunstmatige haven voor de kust van Normandië. De caisson voor de Braakman (ca. 40 meter lang) werd gesleept door twee sleepboten, terwijl eveneens twee sleep boten het gevaarte van achteren „in het goede spoor" hielden. De caisson wordt voorlopig veilig in de Braakman zelf vastgelegd. Het betonnen monster kon nauwelijks door de Postbrug en moest met veel vakmanschap en behendigheid door de sluizen worden geloodst. Overeenstemming tussen drie Vakcentrales. Tussen de drie grote Vakcentrales is, naar het A.N.P. verneemt, overeenstem ming bereikt over de regeling der ouderdomsvoorziening. Het ontwerp, dat onder de aandacht van de regering is gebracht, berust op 'de volgende grondgedachten: 1. De ouderdomsvoorziening moet het karakter dragen van een verzekering. 2. Ook zelfstandigen, die een inkomen beneden een bepaalde grens genieten, dienen verzekerd te worden. 3. De verzekering dient te bestaan'uit twee delen: a. Bedrijfstaksgewijze verzekering bedrijfspensioenfondsen) b. Een algemene verzekering (uit te voeren door een orgaan van het gehele bedrijfsleven). 4. net deelnemen in bedrijfspensioen fondsen wordt bij de wet verplicht ge steld voor loon- en salaristrekkenden. De zelfstandige ondernemers in de des betreffende bedrijfstak zullen zich vrij willig kunnen aansluiten bij het betrok ken bedrijfspensioenfonds. 5. Het deelnemen in de algemene ver zekering wordt verplicht gesteld zowel voor de loon- en salaristrekkenden als voor de zelfstandigen, die een inkomen genieten beneden een bepaalde grens. 6. De bedrijfspensioenfondsen verze keren een wettelijk vastgesteld mini mumbedrag. De algemene verzekering, die een aanvullend karakter draagt, verzekert net verschil tussen dit minimumbedrijf en het wettelijk vastgestelde pensioen. De bedrijfspensioenfondsen zijn be voegd boven het minimum bedrag uit te gaan, zonder dat dit meerdere in minde ring wordt gebracht. 7. De Vakcentrales gaan er van uit, dat de bedrijfspensioenfondsen het ka pitaaldekkingsstelsel zullen volgen en ue algemene verzekering het omslag stelsel. De premies voor de bedrijfspensioen fondsen zullen als regel vaste bedragen zijn. De premie voor de algemene verzeke ring zal een jaarlijks vast te stellen per centage bedragen van het loon, cq in komen. 8. De premie voor de bedrijfspensioen fondsen wordt geïnd op dezelfde wijze als geschiedt bij ziektewet, kinderbij slagwet, etc. De premie voor de alge .iit.ie verzekering zal voor een groot ge deelte der verzekerden (onder meer de loon- en salaristrekkenden) eveneens op deze wijze geïnd kunnen worden. Ten aanzien van de overige verzekerden overwegen de Vakcentrales een premie regeling met inschakeling van de appa ratuur van de fiscus, zonder dat de ge neven premies belastingen zijn. Gedacht wordt aan de figuur van de „bijdrage" en niet aan die van de bestemmingshef fing. Hoewel er nog geen officiële voorbereidingen worden getroffen voor het wederom in dienst stellen van de Berlijnse luchtbrug dit met het oog op de beperkingen, welke de Sovjet-autoriteiten voor de doorvoer hebben ingesteld worden op het vliegveld van Frankfort de enorme C-82 machines, de „vliegende vrachtauto's van de Amerikaanse Luchtmacht" geheel nagezien. Voor het geval dit nodig mocht blijken kunnen deze toestellen dan onmiddellijk voor het transport van goederen worden ingeschakeld. Technisch personeel van de Ameri kaanse Luchtmacht bezig met het nazien tian de „vliegende vrachtauto's". tt Van officiële zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: De regering is in het bezit gekomen van een aantal bescheiden, afkomstig van enige liier te lande verblijvende Ambonezen, die zich opwerpen als vertegenwoordigers van de zich noe mende Republiek der Zuid-Molukken. Deze personen, die kantoor houden in Den Haag, richten hun invloed op de Ambonese gewezen militairen van het voormalig Koninklijk Nederlands Indo nesisch leger, die thans tijdelijk in Ne derland vertoeven. Zoals uit de documenten blijkt, ma tigt deze groep personen zich tegenover de Ambonezen in de woonoorden rege- rings-bevoegdheden aan. Zo worden re geringsbekendmakingen „afgekondigd" en bevelen en verbodsbepalingen gege ven en bij overtreding daarvan wordt gedreigd met vervolging t.z.t. door, wat in de stukken genoemd wordt, de re gering van de Zuid-Molukken. Bedoelde personen geven voorts paspoorten uit, welke gesteld zijn ten name van: Re- poeblik Maloekoe Seiatan (Republiek der Zuid-Molukken). In de van het bureau in Den Haag uitgaande stukken worden de Ambone- Ruim 10 millioen Nederlanders. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal inwoners van ons land op 1 Mei j.l. 10.242.690. In de Mijn Oranje Nassau 3 te Heer- lerheide is gisterenmiddag de houwer F. Kipskowski door neervallend ge steente getroffen en gedood. Het slacht offer was gehuwd en vader van 2 kinde ren. Het bestuur van het verbond van wetenschappelijke onderzoekers heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat zijn bezorgdheid uitge sproken over de benoeming van de di recteur van het K.N.M.I. te De Bilt „die niet wetenschappelijk meteorologisch is gespecialiseerd". Tegen guerilla's in Malakka wordt een streng offensief in gezet. Na een bombardement van drie dagen op hun diverse schuilplaatsen zullen zij worden achtervolgd. Steden en dorpen zijn reeds afgezet. Bij een bot sing in Beieren tussen een bus met theologische studenten uit Pullach en een trein zijn 15 studenten gedood en 8 ernstig gewond. Generaal Francisco Lopes een vooraanstaande officier van het Portugese leger zal door de Portu gese regeringspartij candidaat worden gesteld voor het presidentschap. In West-Duitsland zullen wettelijke maat regelen worden getroffen tegen com munisten en neo-nazi's. Er zijn be sprekingen tussen West-Duitsland en de geallieerden op handen over maatrege len ter bescherming van West-Duitsland en West-Berlijn tegen luchtaanvallen. Bij Oslo zal nog deze zomer een ura- niumoven in werking worden gesteld. zen voorts opgezet tegen de Nederland se regering, die ervan verdacht wordt gemaakt, dat zij hen straks In het be lang van het „Nederlands kapitaal in Indonesië" wil misbruiken. Aan de Am bonezen worden heffingen opgelegd ten gunste van het bureau Zuid-Moiukken ter dekking van de onkosten. Ten aanzien van dit optreden van het zich noemende Bureau R.M.S., staat de Nederlandse regering op het standpunt, dat zulks als volstrekt ontoelaatbaar moet worden aangemerkt. In verband daarmede heeft de Neder landse regering besloten voortaan geen tot bedoeld bureau behorende of daar voor optredende dan wel daarmede in relatie staande personen in de woonoor den der Ambonezen toe te laten. Voorts ligt het in de bedoeling der re gering om indien dit bureau voort gaat met handelingen, welke de verhou ding tussen Nederland en Indonesië zou den kunnen schaden en de rust onder de tijdelijk hier verblijvende Ambonezen zouden kunnen verstoren de daar voor in aanmerking komende personen uit ons land te doen uitzetten. Onder stralend zomerweer ls gisteren het programma van de eerste der Z.LJYl.-dagen afgewerkt. De Kring Znld-Beveland Oost van deze landbouw organisatie had voor een uitstekende organisatie gezorgd en alles verliep vlot. Niet minder dan drie officiële ontvangsten van het dagelijks bestuur der Z.L.M., het hoofdbestuur en het bestuur van genoemde Kring, met de verschillende adviseurs, werden afgewerkt, n.l. te Kruiningen, op het bedrijf van de Frederlca- poider en te Krabbendijke. Bovendien werd een uitgebreide rondrit gemaakt. Nadat gistermorgen de hoofdbestuurs vergadering was gehouden, vond de eer ste officiële ontvangst plaats in de raadszaal van de gemeente Kruiningen. Burgemeester M. Vogelaar noemde deze dag een evenement voor de Z.L.M. en de gemeente. Uit het archief had hij opgediept, dat reeds op 14 Mei 1386 Hertog Albregt van Beieren in een keur voor Kruiningen bepalingen deed opne men ter bescherming van de landbouw. Na aandacht te hebben besteed aan de enorme veranderingen op agrarisch ge bied in de loop der eeuwen wees de bur gemeester erop, dat zijn gemeente t.o.v. de Z.L.M. steeds de grootste tegemoet komendheid heeft betracht en dat sinds de eerste landbouwtentoonselling te Kruiningen in 1875 de bemoeiingen der Maatschappij met de landbouw enorm zijn toegenomen. Hij zag de voormannen der landbouworganisaties als belang rijke schakels tussen hun leden en de overheid en sprak als zijn mening uit, dat wij van de wereld twee dingen ze ker moeten weten, n.l. dat zij door God is geschapen en dat Hij ons daarin een taak heeft gegeven. Ook de landbou wers hebben die, niet alleen tegenover zichzelf, maar ook tegenover de ge meenschap. Nadat de heer Vogelaar de Z.L.M. voor de toekomst Gods zegen had toegewenst, bood hij het bestuur een fraai bloemstuk aan, waarin de let ters der Maatschappij waren verwerkt. REDE Ir GEUZE. Ir M. A. Geuze, de voorzitter der Z.L.M., verklaarde, dat de samenwer king met gemeentebesturen in Zeeland wel eens minder is dan die met Kruinin gen. „Hoe mist men soms in zuiver agrarische dorpen bij de gemeentebestu ren het organische begrip voor de ver houdingen", aldus de voorzitter, die daarna op de voorgrond stelde, dat de taak der Z.L.M. in de scheppingsorde ningen is gegrond en dat men deze tracht te volvoeren zonder „wereld vreemd" te zijn. Tenslotte sprak ir Geu ze zijn waardering en verbazing uit over de prestaties van de burgemeester, die een speciaal stempel op zijn hoofdzake lijk agrarische gemeente heeft weten te zetten. Nadat men nog enige tijd bijeen was geweest, werd in Hotel „De Koren beurs" te Kruiningen geluncht. OP „MIDDENHOF". Om half vier vond op de hofstede „Middenhof" van de Fredericapolder de tweede officiële ontvangst van het Z.L.M.-bestuur plaats door de commis sarissen en de directie van deze N.V. De Fredericapolder, die zijn 100-jarig be staan vierde. In de ruime, in 1949 herbouwde, met groen versierde werktuigenloods, die, evenals de toegangshekken van het be drijf, getooid was met de Nederlandse en de Belgische driekleur (de polder is nl. Belgisch bezit) hield allereerst de di recteur der maatschappij, de heer J. M. van Bommel van Vloten, een toespraak. Hij verklaarde het bezoek van het Z.L.M.-bestuur zeer op prijs te stellen met het oog op het vele werk, dat deze verricht. Aan dit werk doet ook het be stuur van de Fredericapolder gaarne mede. De heer van Vloten noemde het lichtvaardig en kortzichtig te oordelen, dat grote landbouwondernemingen al leen instellingen zijn, die uit zuiver winstbejag een zo groot mogelijk resul taat willen bereiken. Hun taak is aller eerst de uit de landbouw zelf opkomen de initiatieven te steunen. De kleinere boeren mogen niet vergeten, dat zij van dit werk veel profijt trekken. HULDE AAN DE PIONIERS. Nadat de heer Bommel van Vloten nog verwelkomd had B. en W. van Ril land, de dijkgraven der omliggende pol ders, de heren van Heel en Lenshoek van de Mij De Bathpolders en de Z.L.M. succes bij haar verdere werk had toege wenst, antwoordde ir Geuze, die aan het slot van zijn rede in het Frans felicita tiewoorden sprak tot de commissarissen van de polder, Madame Simon uit Na men en Madame Gheldolf uit Brussel, alsmede tot Baron de Fierlant Dormer uit Domein de Theux (B.). Ir Geuze bracht hulde aan de pioniers, die deze polder deden ontstaan. Hij her innerde aan de eerste inpolderingen in Zeeland en aan de grote ondernemings geest, die in deze streken aanwezig was ,en verklaarde, dat ook thans het grote bedrijf zeker nog een functie heeft. De leden der Z.L.M. hebben daaraan zelfs veel te danken. DE LOF VAN DE POLDER. Ook burgemeester J. A. de Goffau bracht felicitaties uit. Hij haalde enige herinneringen op uit 1851, toen, op een bevolking van 450 personen in Rilland „ORANJE BOVEN" RIEPEN DE LUXEMBURGERS. Deze ontvangst heeft ons diep getroffen door haar oprechte genegenheid. Een zo reële vriendschap tussen twee volken, als waarin ik deze dag getuige ben geweest, schijnt mij toe het cement te zijn, dat nodig Is om ons te verbinden in ons Europa, dat in opbouw ls. De vriendelijke gastvrijheid van Uwe Koninklijke Hoogheid en van Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins betekent voor ons een bijzondere vreugde, want zij voegt een schakel toe aan de lange keten van voortdurende ontmoetingen en relaties tussen Uw familie en de onze, waarop wij steeds zo bijzonder hoge prijs hebben gesteld". Deze woorden sprak gisteren H. M. Koningin Juliana in het groothertoge lijk Paleis te Luxemburg waar H. M. met Z. K. H. Prins Bernhard om half vijf arriveerde en waar zij, na een en thousiaste ontvangst door de bevolking, het Groothertogelijk paar toesprak. De Luxemburgers staan bekend om hun nuchterheid, maar toen het Ko ninklijk paar na de ontvangst op het vliegveld bij het paleis arriveerde, had de politie alle moeite om het geestdrif tige publiek in bedwang te houden. Ook de gehele avond verdrong men zich voor het paleis, waar de grote soiree ter ere van de Koninklijke gasten werd gege ven. Daar werden uren lang Luxem burgse nationale liederen gezonden af gewisseld door Nederlandse liederen, die werden ingezet door ieden van de Nederlandse kolonie. Onophoudelijk werden spreekkoren aangeheven, die riepen om de groothertogelijke familie en haar gasten. Een luid gejuich steeg op, toen om W. uur de deuren van het grote balcon van het paleis werden geopend en het gezel schap op het balcon trad. Met een „oranje boven" eindigde deze spontane betoging van aanhankelijkheid der be volking. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het Luxemburgse hof is een groot aantal onderscheidingen uitgereikt aan Luxemburgse onderdanen. Alle Luxemburgse kranten wijdden hun voorpagina aan het bezoek en pu bliceerden foto's van het koninklijke echtpaar. Koninklijk paar dit jaar naar V.S. en Canada? Volgens Aneta doen in Washington geruchten de ronde, dat het Koninklijk paar in de naaste toekomst een bezoek zouden brengen aan de V.S. en Canada. Officiële bevestiging van deze geruchten was daar echter niet te krijgen. Een 22-jarige ambtenaar van de dienst publieke werken der gemeente Amster dam heeft kans gezien in korte tyd een bedrag van bijna 1100.000te ver duisteren en daarmede ons land te ver laten. De verduistering is geschied langer dein een maand geleden, maar is eerst jongstleden Zaterdag ontdekt. De jongeman moest namelijk geregeld voor publieke werken aanzienlijke be dragen storten op het gemeentelijk gi rokantoor. Door stempels na te maken kon hij bij zijn dienst stortingsbewijzen inleveren zonder het hem toevertrouw de geld gestort te hebben. Westkapclse vuurtoren in oude glorie hersteld. Gisteravond beleefde Westkapelle een groots moment, toen mevr. Tydeman, de echtgenote van de burgemeester, met een druk-op-de-knop het nieuwe vuur torenlicht in werking heeft gesteld. Het licht van deze trouwe wachter aan de Walcherse kust heeft een sterkte van niet minder dan 2,6 millioen kaars. De stralenbundels zijn 8Vi millioen kaars. Veie autoriteiten woonden de ingebruik name bij, onder wie de dir.-generaal van het loodswezen in Nederland, Schout bij Nacht J. Callenfels. Een deel van West kapelle bleek overigens niet zo ver heugd en dat kwam tot uiting in een te legram, dat onder hilariteit werd voor gelezen. Het luidde: „Bond van minne- kozenden in de duinen, afd. Westka pelle, wenst geluk met ingebruikneming nieuw licht. Aangezien 2 Mr millioen kaars belemmerend werkt op activiteit van de leden, verzoekt de bond dringend om geringere lichtsterkte op zoele zo meravonden. Het bestuur" en Maire, 900 arbeiders aan de inpol dering werkten. Tussen hen mocht geen arbeider van buiten zijn. Toen bleek, dat er toch één Belgische arbeider, was, werd hij ontslagen! In Bath lagen mili tairen in kwartier om in te grijpen, alt zich onder de arbeiders onregelmatig heden zouden voordoen. Hun optreden was echter niet nodig. Nadat de burgemeester de lof van d« polder had bezongen en verklaard had, dat hij een deel is van zijn rijke land- bouwgemeente, wenste hij het bestuur nog zeer vele gunstige tijden toe. Inmiddels was ook de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, gearriveerd. Hij werd toege sproken door de heer van Bommel van Vloten, die erop wees, dat tussen Ged» Staten en de polder, doordat deze vrij en niet-waterkerend is, weinig contact behoeft te bestaan. Hij dankte voor de belangstelling van het Prov. Bestuur, waarna de Commissaris zijn gelukwen sen aanbood met het 100-jarig bestaan, Hij verklaarde, dat Ged. Staten eerst veel moesten plussen, toen zij de uit nodiging kregen. Want er zijn zo'n 300 polders in Zeeland. „Dat zou net werk zijn voor een nieuwe Gedeputeerde!" al dus de Commissaris, die vervolgent wees op het vele belangrijke werk, dat de polder voor de landbouw verricht. Tenslotte sprak ook hü in het Frans dé Belgische gasten toe. Nadat het gezelschap het bedrijf, met de vele werktuigen en machines, had bezichtigd, vertrok het voor een rond rit door een groot deel van Oost Zuid- Beveland oostelijk gedeelte. Deze tocht strekte zich uit tot onder Woensdrech, TE KRABBENDIJKE, Om ruim zes uur vond de derde ont vangst plaats in de raadszaal der ge meente Krabbendijke. Hier wees burge meester J. Vader erop, dat voor het eerst in de geschiedenis Krabbendijke het Z.L.M.-bestuur ontving. Hij ver klaarde, dat het gemeentebestuur door drongen was van de grote betekenis der Z.L.M. voor de gehele Zeeuwse bevol king en hij juichte de gedachte toe, dat deze Z.L.M.-dagen speciaal in het teken van de tuinbouw, waarvan zijn gemeen te met de machtige veilinggebouwen een centrum is, staan. Nadat hij met enige cijfers had aangetoond, hoe sedert 1851 Krabbendijke wat land- en tuin bouw betreft was vooruitgegaan, bood hij de Z.L.M.-voorzitter drie kratjes met Jonathans oogst 1950 aan. Ir Geuze dankte voor de waarderende woorden en het geschenk en wees op de enorme voortuigang van de fruitteelt in het gebied rond Krabbendijke. Hij ver klaarde, dat de goede outillage één van de voornaamste factoren was, waarom men deze gemeente voor de tentoonstel ling en de Z.L.M.-dagen had uitgekozen- Na afloop van deze plechtigheid reed men naar Kruiningen, waar in „De Ko renbeurs" werd gedineerd. Paardenshow te Kortgene. Tijdens herdenking 10-jarig bestaan raltervereniging „Wlssekerke". Naar wij vernemen, zal de Bond van Noord-Bevelandse paardenfokkers, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van van de Ruitervereniging „Wisseker- ke", dat op 7 Juli a.s. te Kortgene ojï grootse wijze zal worden herdacht, een fokdag organiseren. Op deze fokdag zullen de volgende rubrieken worden gekeurd: jonge hengstveulens, oudere hengstveulen», jonge merrieveulens, oudere merrie veulens, éénjarige merries, tweejarige merries, merries met afstammelingen en tweespannen merries. 's Morgens zullen de voorkeuringen van deze rubrieken plaats vinden; des middags worden de geprimeerde paar den dan op het demonstratieterrein het sportveld voorgeleid. Men verwacht voor deze dag grote belangstelling, temeer, omdat als extra nummer, de beroemde nationale kam- pioenshengst, Nico van de Heibloem met een keur van afstammelingen zal worden voorgeleid. Leerkrachten aan Boazschool te Meliskerke benoemd. Tot hoofd van de Boazschool te Melis kerke is benoemd de heer P. Murre te Aagtekerke, thans onderwijzer aan de school van de Geref. Gemeente te Aag tekerke. Tot onderwijzer aan dezelfde school is benoemd de heer A. Jansen te Middelburg. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Mieest matige zuid-westelijke wind. In de kustgebieden: droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. In het binnenland: wisselend bewolkt en overwegend droog weer met iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1