de loupe Hemc De schooljongens te Oostkapelle wilden hun pet niet afzetten in de klas* HIER De fextieldetailhandel in Nederland. Oranje-Groene Kruis vierde koperen jubileum, Woonruimtecommissie zal niet aftreden, ADAAiSON Cr wordt gezond. Commissie van Bijstand werd hechte gemeenschap* Dinsdag 19 Juni 1951 ZEEUWSCH DAGBIAD Pagina 2 Een eeuw geleden. Burgemeester de Jonge van Ellemeet moest ingrijpen. De Walcheree bevolking ls van oudsher vrijheidslievend. Zjj wil van geen dwang weten. De boeren grijpen bovendien niet dadelijk het nieuwe aan. Vooral, als zij tot iets gedwongen worden, dat vroeger niet bestond, zijn zy genegen tot verzet, hoewel de tijdsomstandigheden hen in de laatste tientallen jaren wel wat veranderd hebben. Nog in het midden der vorige eeuw en ook wel later zou een rechtgeaard Walchenaar nooit zijn hoed of pet heb ben afgezet. Zelfs niet onder het eten en in de kerk bij het luisteren naar de preek. Alleen bij 't bidden en by het Bijbellezen, zowel in huis als in de kerk, ontblootte hy zyn hoofd. Eveneens onder 't zingen in de kerk bleef hy „ongedekt". Nauwelyks ech ter was de dominee aan zijn preek be gonnen, of hij, als toehoorder, dekte zijn meestal dikke haardos met zijn pet of hoed. Zelfs des nachts droeg hij een gebreide slaapmuts, uitlopende in een punt, waaraan een kwastje, 't Gold destijds voor ongezond om „in 't blote hoofd" te zitten of te slapen. Allerlei ziekten konden er uit voortkomen! Deze gewoonte was van eeuwen her van vader op zoon overgegaan. Zelfs toen de laatste nog een kind was en naar school moest, werd in de school banken de pet opgehouden. VEEL TEGENWERKING. In het jaar 1850 meende de school opziener op Walcheren daaraan een einde te moeten maken en gelastte de onderwüzers, dat de jongens hun pet op de kapstokken in de gang moesten en over de grenzen De „Haak-In"-t«ntoonsteUing te Den Haag is bezocht door 26.312 personen. De bruto-opbrengst bedraagt ruim f18.000. Jambommen. De Belgische troepen in Korea maken hun eigen napalmbommen en wel van benzine en jam. Zij brengen ze tot ontploffing door middel van een auto-accu. De Britse admiraliteit heelt mede gedeeld, dat de gezonken duikboot „Af fray" klaarbiykeiyk zeer plotseling door een ongeluk is getroffen. By een voor lopig onderzoek is gebleken, dat alle luiken dicht zün. De noodboeien zyn onbeschadigd, maar nooit losgelaten. De duikboot verkeert in normale toe stand. Alleen de snuiverinstallatie" is beschadigd. De Ver. Staten hebben de Verenigde Naties meegedeeld, dat zy een streng embargo op de export van strategisch belangrijke goederen naar communis tisch China uit zal voeren. De Ver. Staten hebben by de Egyp tische regering geprotesteerd tegen de beperkingen, die aan Amerikaanse schepen, in het bijzonder tankschepen, Welke door het Suez-kanaal varen, wor den opgelegd. «unu, inn ae wet op wederkerige han delsovereenkomsten met twee jaar ver lengt, en wel tot 16 Juni 1953. De wet verbiedt handel op Rusland en de met dit land verbonden staten. Naar te Washington verluidt zyn de Ver. Staten en de met hen verbonden landen thans zover met hun onderhan delingen over een Japans vredesverdrag fevorderd, dat zy deze kunnen beëin- igen en binnen twee maanden tot on dertekening kunnen overgaan. Op het congres te Patna (India) ter oprichting van een nieuwe oppositie party is met eenstemmigheid de „volks party" tot stand gekomen. Zü zal de verkiezingsstrijd met de regeringsparty aanbinden by de verkiezingen tegen het einde van dit jaar. De drie Westerse commandanten in Berlfjn hebben het vervoer van rubber, electrische en industriële materialen, mijnbouw -en explosieve producten en transportonderdelen van West- naar Oost-Beriyn aan banden gelegd. Zes kisten granaten, twee kisten pa tronen en voorts 'n hoeveelheid spring stof zyn Zaterdag ontdekt in een onge bruikte garage te Cuesmes, een Bel gisch plaatsje by de Franse grens. Een Nederlandse planter, werkzaam op een rubberonderneming in de afde ling Bahau van de staat Negri Sembi- lan, op Malakka, is door een bende ter roristen gedood. Het Jordaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een nota van de Ne derlandse regering ontvangen, waarin gevraagd wordt, of Jordanië bereid is diplomatieke betrekkingen met Neder land te vestigen. hangen en blootshoofds het onderwijs zouden volgen. Hierbij ondervond de meester veel tegenwerking, niet zozeer van de leerlingen als wel van de ouders. Het was iets nieuws en zij za gen daarin een zekere beknotting van hun vrijheid. Te Oostkapelle, waar destijds M. van Gelder schoolmeester was, kwam het zelfs tot een conflict. Vele ouders na men hun jongens van de school af. Liever geen onderwijs aan hun kinde ren dan dat deze gedwongen worden blootshoofds in school te zitten! Natuurlijk bemoeide de burgemees ter, Mr W. C. M. de Jonge van Elle meet, zich met deze zaak. In de ge meenteraadsvergadering van 18 Ja nuari 1851 kwam deze kwestie ter sprake. Daar de meeste raadsleden boeren waren, gaven enkelen de rebel lerende ouders geen ongelijk. Het eind der bespreking was, dat de burge meester de zaak met de schoolopzie ner zou bespreken, maar toch raadde hy de ouders aan hun kinderen weer naar school te zenden. Door zijn grote invloed wist hij ge daan te krijgen, dat de ouders toega ven en ten laatste kregen de kapstok ken in de kleine schoolgang al de pet ten te dragen der schoolgaande jon gens. Nauwelyks een halve eeuw later of iedere jongen had kort geknipt haar in plaats van de vroegere raagbol met zijn vaak vele ongerechtigheden. En thans zyn bij de opgroeiende jeugd vele ouderen pet of hoed con trabande zelfs bij strenge kou. Brederode zei vroeger: ,,'t Kan ver- keeren". - R. d. M. (F Door de „beschaving" ontdekt. Een patrouille van het Australi sche gouvernement heeft kort ge leden in het hart van Australisch- Nieuw-Guinea primitieve stammen ontdekt, die tot voor enkele we ken nog nooit een blanke hadden gezien. De patrouille beklom onder leiding van twee Europese officie ren een steile bergketen en had een hoogte bereikt van 10.000 voet, toen zy de inboorlingen ontmoette. Bij onderzoek bleek, dat de stam men nog primitieve schoppen en stenen bijlen als hun voornaamste landbouwwerktuigen gebruikten. De inheemsen waren aanvankelyk zeer schuw, doch deze schuwheid overwonnen zy al gauw in de wens naar het verkrijgen van messen en V""1" Hogere exportheffing op eieren naar Duitsland. Per 25 Juni zal de heffing per ei bij export naar Duitsland van 1 op 2 cent worden verhoogd. Deze extra heffing, die waarschynlijk van tijde lijke aard zal zijn, is bedoeld om het thans nog door de overheid op pluim veevoeder gegeven subsidie te verre kenen. Hoe groot dit te verrekenen bedrag is, kon men van de zijde van het ministerie van Landbouw niet mededelen. Korea-vrijwilligers: wat betekent 38? De leden van het Nederlandse de tachement in Korea zeggen, dat het getal 38 by hen een grote rol speelt. Dit begon al in Nederland in De cember j.L, toen het detachement werd opgericht. Het hoofdkwartier van de staf was toen n.1. gevestigd in kamer 38 van de Nieuwe Alexanderkazerne te Den Haag. Het detachement telt 38 officieren. 38 dagen na het vertrek uit Nederland kreeg het detachement zyn eerste op dracht te vervullen bij de 38ste breed tegraad. Het is ingedeeld by het Ame rikaanse regiment infanterie. De man nen krijgen Amerikaanse rantsoenen, die verpakt zyn in dozen van 38 pond. De Nederlanders vragen zich thans af, of hun diensttijd in Korea 38 weken, 38 maanden of 38 jaar zal duren. Het „Onze Vader" in microschrift. Een meestergraveur van de Letter gieterij Amsterdam is er in geslaagd de 380 letters en leestekens van het „Onze Vader" op een oppervlakte van 3.76 milimeter in het vierkant, dus op 14 vierkante milimeter, te grave ren. Dit werkje werd op koper in spiegelbeeld vervaardigd en kan haar scherp worden afgedrukt, waarna het microschrift met een loupe duidelijk leesbaar is. Het matrijsje werd als bewijs van vakmanschap gegraveerd t.g.v. het honderdjarig bestaan van de letter- gletery. Interessante gegevens over een belangrijke branche. Volgens de „Statistiek voor de de tailhandel in textielwaren" Xin (1948- 1949), deel I, uitgebracht door het Economisch Instituut voor de Midden stand, bedroeg de omzet in deze bran che in 1948 ca. f 1.350.000.000. Met deze omzet, welke ca. f 320.000.000 hoger is dan die van het kruideniers- bedrijf, plaatst de detailhandel in tex tielwaren zich aan de spits van alle detailhandelbranches. Deze enorme omzet is behaald door 18.328 vestigin gen, zodat de gemiddelde omzet f73.652 heeft bedragen. Er zyn bedrij ven met veel grotere, maar ook met aanzienlijke kleinere omzetten. Dit blijkt wel duidelijk uit deze statistiek, welke de bedrijfsresultaten van 399 gemengde textielwinkels afzonderlijk vermeldt. Het kleinste bedrijf, waar van de exploitatiecijfers zijn opgeno men, behaalde een omzet van f8732, terwijl die in het grootste bedrijf f 1.196.711 beliep. In het algemeen kan worden ge zegd, dat de positie van de textiel handelaren niet ongunstig was. Er is evenwel een belangrijk verschil in de bedrijfsuitkomsten van de kleine en grote zaken. In de zaken met een om zet van minder dan f 50.000 werkte 41 pet. van het totale aantal met een negatief economisch resultaat, terwijl dit percentage in de winkels met een omzet van meer dan f 100.000 ca. 2 bedroeg. Een vergelijking van de gegevens van 158 zelfde verkoopplaatsen in de jaren 1946-'47, 1947-'48 en 1948-'49 bracht aan het licht, dat de omzet- snelheid van de voorraad geleidelijk is afgenomen. Deze dalende omzet- snelheid bereidt tal van detailhande laren ernstige moeilijkheden en brengt vergroting van risico met zich. Nieuwe ramp voor Zeeuwse mosselvissers op de Wadden. De eerste verontrustende berichten over het mosselzaad op de Wadden zee zijn maar al te waar gebleken. Tenzij op de één of andere wijze de natuur te hulp komt, zijn de reeds uitgezaaide mosselen waardeloos en is alle werk in 't Noorden tévergeefs geweest. Reeds zijn schepen van 't Noorden in de thuishaven gearriveerd en ande ren zijn onderweg, daar verdere werkzaamheden nutteloos en daarom niet renderend zijn. Wat de gevolgen zullen zijn is nog niet te overzien. Alle hoop op een goede oogst van het najaar is verdwenen, ja er is regerings steun ontvangen en verwerkt en wat nu? Het gevallen mosselzaad zal mis schien later in het najaar in Zeeland kunnen worden uitgezaaid, maar dat is van latere zorg. (Ingez. mededeling, advert.) BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol, Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten Mosselen op de Zeeuwse percelen vallen mee. Tot heden is het met de overgescho ten mosselen op de Zeeuwse percelen meegevallen. De kwaliteit en de groei zijn hier bevredigend en in sommige gevallen boven verwachting. Was ver leden jaar einde Juni alle hoop ver dwenen en gingen de mosselen by massa's dood, omdat ze vol zaten met de gevreesde parasiet, thans zijn er heel weinig van die vijanden meer overgebleven en de hoop is niet uit gesloten, dat binnen enkele weken weer kan worden geleverd. Al zal het dan niet meer in die mate zijn als voorgaande jaren. Natuurlijk kan het warme zomerweer veel kwaad br.engen, maar ook een goede groei veroorzaken. Men leeft in hoop en in afwachting. (Ingez. mededeling, adv.) CM In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht hield het Oranje-Groene kruis Zaterdag zijn jaarvergadering, waarop tevens het 12 Vi-jarig bestaan gevierd werd. In de ochtenduren werden huishoudelijke zaken afgedaan, tydens welke de heer J. Hommes uit Nieuwdorp gekozen werd tot vertegenwoordiger der afd. Zeeland in het hoofdbestuur, dit als opvolger van ds J. H. Renting, voor heen te Heinkenszand. 's Middags hield dr Joh. v. d. Spel, directeur geneesheer van Maasoord te Poortu- gaal, een referaat over de zorg voor de geestelijke volksgezondheid. Dr R. L. Baart de La Faille, longarts te Utrecht, sprak over de moderne be strijding van longtuberculose. Hij meende, dat het kostbare bevolkings onderzoek voor een groot deel nutte loos is, omdat daarbij vele gevallen over het hoofd worden gezien. Hy voelde meer voor huisbezoek en be- drijfsgewijze doorlichting. T.a.v. de herplaatsing van genezen t.b.c.-patien- ten merkte hij op, dat het Rijk en de gemeenten vér ten achter zijn by de particuliere werkgevers, die voor c.a. 90 pet. hun oude werknemers terug nemen. Tijdens de vergadering werden door een vlaggencomité enkele vlaggen aangeboden. Gemeenteraad van Zierikzee. Bouw van vijf duplexwoningen Vrydagavond vergaderde de raad. Al lereerst had de installatie plaats van het nieuwe raadslid, de heer Joh. de Vries (A.R.). Onder de ingekomen stukken bevond zich een schryven van de commissie van fabricatie aangaande het uitbrei dingsplan. In besloten zitting werd hier over gesproken. De raad verleende machtiging tot het verhogen van een geldlening met f 50.000. Bij een begrotingswijziging i.v.m. het schilderen van de brug bij de Zuid Ha venpoort voerden de heren Van Leeu wen, v. d. Doel en wethouder Gerritsen het woord, waarna de wijziging werd aanvaard. Door overleg tussen B. en W. en de woonruimtecommissie, die ontslag had aangevraagd, is bereikt, dat de com missie haar werk blijft verrichten. Aan de aanvraag van het R.K. school bestuur om medewerking t.g.v. het het aanschaffen van nieuwe leermetho de Godsdienstonderwijs kon niet wor den voldaan. Een brede discussie ont spon zich hierover. Geadviseerd werd, dat het schoolbestuur met nieuwe en beter gemotiveerde verzoeken de aan vraag herhaalt. Tot weegmeester werd benoemd de heer C. Regoort. Besloten werd tot verkoop van een schuur aan de Klokstraat aan de PTT. Verder nam de raad een principebesluit tot het uitvoeren van acht werken aan FEUILLETON door G. P. BAKKER. 43) o- De man, een flinke blonde kerel, droeg een mars op de rug en steunde op een lange eiken knuppel. „Jan", zei hij tegen de donkere, vry lange vrouw, „het ongeluk schijnt ons te vervolgen. Met moeite zyn we uit Hessen gevlucht, waar Tilly's ruiters alles neerslaan en bij Mühlhausen zijn we nauwelijks aan de galg ontkomen" „En in Thüringen speelden die lui van Pappenheim hetzelfde deuntje, ro ven en moorden, zodat er voor nie mand iets meer overblijft." „Hier in Erfsticht is het ook al ge speeld en nog droeviger. Niets, maar ook letterlijk niets te halen voor ons. Aan de grote wegen staat geen boer derij meer en hier aan de landwegen is niets te krijgen. Al smeek ik met myn armzaligste vrouwenstem, nie mendal. De arme stakkers lijden zelf honger." „Spreek dat woord niet uit, Jan." „Goed, maar het is toch waar. Vroe ger had ik geluk in mijn vrouwenrol. Ze gaven iets en soms in de her bergen wat een pret! Als zo'n half gare verliefd werd en achter jouw rug mij knipoogjes zat te geven. Bah, wat kerels. Dan kwam de wijn op tafel." „De verliefde gek lag altijd het eerst onder tafel. En somtyds ruzie." „Weet je nog, die ene vent, die steeds maar doorsabbelde, ofschoon jij zei: Ik hou niet van je. En hy weer: „Kan je dan niet van me leren hou den. Zullen we nader kennis maken. Ik zal lief voor je zijn. Ik heb geld." „Maar waarom sloeg je hem eens klaps op zyn gezicht? Jij stond er toch buiten." „Ik zag rood. Door zo'n vent heb ik mijn meisje verloren. Ik hield van haar. Zy hield van mij. Toen kwamen de slechte tijden en de vent, die met het spel geld had verdiend, verscheen op het toneel." „Nu begin ik het te begrijpen. Ze krijgen hun trekken wel thuis. De vloek van een slechte daad is, dat ze altyd door andere gevolgd wordt en er niets goeds uit kan geboren wor den", zei mijn professor in de wijs begeerte." „Misschien had ik ook schuld". „Wie onzer zonder zonde ls, werpe de eerste steen." „En wat gebeurde er verder?" „Ik gaf de strijd op. Per slot was zy het niet waard en ik werd zwer ver." „En jij?" „Ik was student. Lied, liefde en wijn en toch een dwaas. Weggejaagd, maar ik had talent voor schilder en werd huisschilder. Toen er niets meer te huisschilderen viel door de slechte tijden, begon de wandeling langs 's heren wegen." „Even als ik", meende Joop. „Weet je nog die dode marskra mer aan de weg, die jou de kiep gaf. Veel waarde was er niet in, maar er viel soms een handeltje te doen en als we geen centen hadden, bood jij de waard met mooie woorden een kunst voorwerp aan, dat we hier of daar hadden opgepikt." „En nu", zei Joop. „Niets. Zelfs de magere kraaien zyn zo sluw gewor den, dat ze zich niet meer laten ver schalken." „Weet je", riep Jan. „Ik heb zin die vervelende rokken hier uit te trek ken en op de weg te smijten." „En ik om de kiep in de sloot te slingeren." „Ik ben bang, dat we Holland nooit zullen bereiken, Holland, waar werk moet zyn In overvloed. Waar duizen den naar zee gaan op zoek naar verre landen en avonturen." „Daar zouden we een nieuw leven kunnen beginnen en verstandiger zijn." „Zeker. We hebben beiden schuld gehad. Maar waarom zyn we vandaag zo vertrouwelijk? We hebben nooit over het verleden gesproken." „Kom", zei Jan. „Misschien komen we er toch nog. Kijk de zon lacht ons toe. Zie de hoge, blauwe hemel. Het is een prachtige morgen. Een geluk kig teken en het kost niemendal." „Tegen het einde wil leder graag zijn ziel verlichten." „Kan me niets schelen. Wat bekom mert een mens zich om de natuur, als het lijf steekt van de honger. Als je in geen etmaal iets in de maag hebt gekregen, die toch al bedorven was door korsten brood, niets dan korsten verschimmeld brood. Ik heb er genoeg van. Ik ga daar in de schaduw oiider die boom liggen." „Neen," zei Jan. „Kom mee", en hy pakte zijn grote vriend by de arm. „Laat my. Wat geeft het? Morgen of overmorgen creperen we toch aan de kant van de weg. Geen dag te vroeg." „Kijk", riep Jan eensklaps. „Zie Je die donkere omtrekken van een ruïne en dat kleine figuurtje tegen de och tendhemel?" (Wordt vervolgd.) kademuren en beschoeiingen. Naar aanleiding van een rapport van de havenmeester besloot men plaatse lijk baggerwerk te doen verrichten i. v.m. de ligplaatsen van bietenschepen. By het punt toepassing normen voor onderhoudsplicht kwam de heer Linders (Arb.) terug op zyn vroegere betoog en stelde voor de richtlijnen vanwege het dep. van Sociale Zaken toe te pas sen. De wethouders den Boer en du Croo verklaarden, dat de commissie een zo soepel mogelijke behandeling voorstaat en dat elk geval afzonderlijk moet wor den bezien. De heer Linders handhaaf de zyn voorstel, dat echter door de raad werd verworpen. In besloten zitting werden daarna be handeld de brief van de commissie van fabricatie, het baggeren van de haven, alsmede geldelijke aangelegenheden. stellen over te gaan tot verkoop van j een Ie- .uii to gaan van i mimoen, fleur de grootboekinschryvingen en een Ie- -■'••a uuii to gaan van I miuic genomen. Gronden zullen in de Drie koningen laan worden gekocht. De voorzitter deelde mede, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten om te komen tot de bouw van 5 duplexwoningen. By de rondvraag nam de raad een voorstel van de voor zitter aan tot het toekennen van pre sentiegeld aan de leden der commissie fabricatie, gascommissie en soc. dienst. Zuid-Nederlands Sanatorium gaat bouwen. Na een uiteenzetting van ds P. van Til te Middelburg heeft het college van commissarissen der interkerke lijk prot. stichting „Zuid-Nederlands sanatorium" te Breda unaniem beslo ten, ondanks de ongunst der tyden, verder te arbeiden aan de bouw van een T.B.C.-sanatorium nu men de be schikking heeft gekregen over een bosterrein by Princenhage. By de ker kelijke lichamen zal worden aange- Onder N.R. EN S.W.G. Met de Nationale Reserve is het wel een merkwaardige gang van zaken. Onverwacht komt het A.N.P. met een, blijkbaar van officiële zijde geïnspi reerd, bericht, dat minister Staf richt lijnen heeft opgesteld t.a.v. de taak en de opbouw der Nationale Reserve, die met vertegenwoordigers van het instituut „Steun Wettig Gezag" be sproken zullen worden. Een stevige stok staat achter de deur: gaat S. W. G. niet met de plannen accoord, dan trekt de minister zich van de Natio nale Reserve niets meer aan. Prompt de volgende dag komt het bericht, dat dit laatste absoluut niet in de bedoeling ligt, want dat tijdens een bespreking beide partijen het vol komen eens waren over de nuttige bestemming van de Nat. Reserve. Ge heel duidelijk is echter niet, of „Steun Wettig Gezag" het wervings- en pro- paganda-orgaan voor de Nat. Reserve nu zal blijven of niet. Uit het eerste bericht was af te leiden, dat S.W.G. zich zou moeten terugtrekken, uit de tweede verklaring, dat S.W.G. onder meer op het terrein van bewakings kernen, reserve Rijks- en gemeente politie een taak zal hebben. Maar men moet nu eerst nog komen tot een taakomschrijving. Bet is alles wel zeer merkwaardig. Een nuchter mens zegt: als je met iets begint, zet het dan direct goed op en laat ieder weten, wat zijn taak is. De regering heeft er anders over gedacht en wil nu, terwijl er veel kostbare tijd ver loren is gegaan, wel eens over een taakomschrijving gaan praten. Dat is het paard achter de wagen spannen. Waarom niet vanaf het begin duide lijk afgesproken, wat S.W.G. precies had te doen en wat van dit instituut werd verwacht? Dan was deze onver kwikkelijke tegenstelling, die de zaak, waar het om gaatallesbehalve ten goede kwam, voorkomen. T. w w drongen op meer offervaardigheid en Na de heropening werden de voor- steun. Orgaan der Ned. Herv. Kerk in Zeeland rapporteert: Werk kon verder worden uitgebouwd. De Commissie van Bijstand heeft In de tjjd van haar bestaan een plaats ver worven in de Zeeuwse kerkeiyke samenleving, aldus het jaaroverzicht van deze Commissie van de Herv. Kerk. Dit loopt van Juni 1950Juni 1951. Men is er In geslaagd een andere werkmethode te vinden, waardoor de Commissie tot een hechte werkgemeenschap is uitgegroeid. Men besloot het werk te ver delen over diverse secties en gebleken is, dat deze methode voldoet. De Commissie van Bijstand bestaat een handboek voor pastorale sociogra- nu uit 16 leden, 72 medewerkers en 2 functionarissen. De bereidheid by de leden en medewerkers om voor te lich ten en te helpen is groot en allerwege ziet de Commissie een groei in het werk. Gestadig werkt men voort in de lijn van de opdracht, die het Prov. Kerkbestuur in 1949 aan de Commissie heeft gegeven. DE SECTIES. Wat de verschillende secties betreft het volgende. Er werken thans In Zee land 7 maatschappelijke werksters in kerkeiyke of semi-kerkelyke dienst, n.l. 2 op Schouwen en Duiveland, 1 in Vlis- singen, 1 in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, 1 in Terneuzen, 1 in West Zeeuwsch- Vlaanderen en sinds 1 Maart 1951 1 op Walcheren. De prov. maatschappe lyke werkster houdt met hen geregeld werkbesprekingen. Voorts werken er in de verschillende delen van Zeeland ruim 20 gezinsverzorgsters. Met plaatsen, waar geen gezinsverzorging of maat schappelijk werk is, was er overleg om met dit werk te starten, met name in Zuid-Beveland. Door het vervullen van spreekbeurten e.d. wordt getracht het nijpend tekort aan gezinsverzorgsters op te heffen Er zyn thans 7 Zeeuwse meisjes In opleiding voor gezinsver zorgster. Verder zyn adviezen aan plaatselijke diaconieën gegeven, de zorg voor de gerepatrieerden werd aange pakt terwijl classicale diaconale werk verbanden werden Ingesteld. Op verzoek van het Sociologisch In stituut van „Kerk en Wereld" wordt lie samengesteld. In alle delen van Zee land werd hiervoor een onderzoek in gesteld, ln het bijzonder op de eilanden Walcheren en Tholen. De uitkomsten van dit onderzoek zullen t.z.t. door „Kerk en Wereld" worden gepubliceerd. CULTUREEL TERREIN. Op cultureel terrein kwam het werk der Commissie voornamelijk naar vo ren op het terrein van de film en het lekenspel. Met dankbaarheid wordt ge wag gemaakt van de samenwerking met enkele bioscoopexploitanten, ter wijl voorts wordt genoemd de stichting van een lekenspelkledingcentrale, waar aan medegewerkt wordt door Herv. Vrouwenverenigingen in Zeeland. Ver der bezint men zich op de kerkmuziek en worden de mogelijkheden van een Zeeuwse kerkeiyke tentoonstelling overwogen. Uit de sectie, jeugdwerk is de Prov. Herv. Jeugdraad gegroeid, die het contact tracht te bevorderen tus sen de jeugdorganisaties in Zeeland. Er werden verscheidene jeugdleiders-cur sussen gegeven. Contact werd onder houden met het jeugddorp „Hedenesse" in West Zeeuwsch-Vlaanderen en het massajeugdwerk ln Vlissingen werd on derzocht. Men nam initiatieven tot het organiseren van oecumenische bespre kingen ln Vlissingen, Middelburg en Hedenesse. De sectie Jonge Kerk zorg de voor 6 Jonge Kerkdistricten, waar van er nu 4 vrij goed lopen. Op Schou wen en Duiveland kwam men nog niet GEHEIME BESPREKING MET TITO? Volgens de „Sunday Times" werd Maarschalk Tito van Joego-Slavië Zondag verwacht in de Oostenrijkse plaats Wörthersee voor een geheime conferentie met Britse en Ameri kaanse militaire en burgerlijke func tionarissen. Een Joego-Slavische dele gatie zou daar reeds eerder aangeko men zijn en de streek zou zwaar be waakt worden. Naundorff en Lodewijk XVII niet identiek? Na de opgravingen van de stoffe lijke resten van Naundorff (Charles Louis de Bourbon) in September 1950 te Delft verricht, zyn haren, welke nog op de schedel werden aangetrof fen, toegezonden aan prof. Locard te Lyon. Een vergelijkend onderzoek met de haren van de Dauphin bracht hem tot de conclusie, dat Naundorff niet identiek is aan Lodewijk XVII. In een eerste expertise was hij tot een tegenovergesteld resultaat gekomen. Drs A. H. Witte, apotheker-scheikun dige, verbonden aan het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage, die even eens haren van Naundorff's schedel heeft onderzocht, heeft ernstige be zwaren tegen de criteria, die by de eerste en by de tweede expertise Locard zyn aangelegd. Noch de pro- noch de contra-expertise heeft volgen» hem wetenschappelijke bewijskracht. tot een werkende districtscommissie, terwijl op Tholen het werk onder de jonge lidmaten zeer incidenteel is. OVERIGE ACTIVITEITEN. Over het werk van de sectie „Kerk en School" meldt 't verslag dat er een plan is tot onderling overleg tussen Zon dagsschool, lagere school en kerk i.v. m. het godsdienstonderwys op de open bare lagere scholen. By de sectie „Woord en Wereld" wordt een indruk gegeven van de ernst, waarmee het werk van het apostolaat in Zeeland is aangevat. In Renesse werd de gehele gemeente betrokken by het kerkelijk gesprek. De Commissie voor het kerke iyke gesprek aldaar bereidt nu een po ging tot eenwording voor. In West Zeeuwsch-Vlaanderen werd meegewerkt aan een urgentieplan, dat voorgesteld werd door dr K. H. E. Gra- vemeyer. Een plan werd opgezet en ge realiseerd om de buitenkerkelijken in Vlissingen te bereiken. Tenslotte had de Commissie ook nog bemoeiingen met de predikantendag, die t.g.v. de ten toonstelling „Zie Zeeland" te Gent werd gehouden, het contact met de Beigische Prot. kerken en andere zaken, die sa menhangen me het apostolaat, het dia conaat en het pastoraat van de Ned. Herv, kerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2