Gaullisten vol verlangen om „de slag in het parlement" te beginnen* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Met het grootste aantal zetels in bezit Premier Queuille vol vertrouwen* Franicrijk stemde» nu Noordelijk tegenoffensief ver wacht* Hootwater moet uit de polder sloten blijven* Admiraal Carney krijgt het opperbevel in Zuid-Europa* k SNIPPER NIEUWSk Stand aardappelen niet rooskleurig 238.000 ton poters geëxporteerd» Admiraalsvlag voor Hr Ms „Evertsen". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstitr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1893 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 19 JUNI 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u.; Maan op 22.48 u., onder 4.30 u. Hoogkater op Woensdag 20 Juni: Vlissingen: 1.59 u. 2.20 m., 14.26 u. 2.28 m.; Terneuzen: 2.28 u. 2.40 m., 15.00 u. 2.48 m.; Wemel- dinge: 3.50 u. 1.81 m., 16.24 u. 1.88 m.; Zierikzee: 3.39 u. 1.56 m„ 16.09 u. 1.62 m. DE GAULLISTEN hebben in de Franse verkiezingen de leiding genomen. Volgens de jongste uitslagen, n.l. die van hedenochtend vroeg, bleken zij van de 599 zetels, die tot dusver geteld zijn, er 111 te hebben veroverd. De stand der partijen is als volgt (Tussen haakjes geven wij de stand van de in 1946 gehouden verkiezingen): Gaullisten 111 zetel» 10 zetels Communisten 100 zetels (183 zetels 28.2 Socialisten 100 zetels (105 zetels 17.9 M.R.P. 78 zetels (164 zetels 26.0 Radicalen 86 zetels 64 zetels 11.1 Gematigden en Conserv. 103 zetels 72 zetels 11,8 Andere partijen 21 zetels zetels waren Gaullistisch gezinde parlementsleden. De Franse premier, Henri Queuille was gisteravond vol vertrouwen, dat de regeringspartijen, de z.g. derde macht, plus de onafhankeljjken in staat zijn het land te regeren. „De politiek van de regering op 't internationale front is door het volk van Frankrijk goedgekeurd", zei hij, „ea we zullen In staat zjjn onze betrekkingen met de andere democratische landen te versterken". Communisten spreken over „parlementaire zwendel Volgens waarnemers te Parijs doet thans het probleem zich voor, hoe de nieuwe meerderheid van centrumpar tijen, welke binnen het parlement uit eenvalt in zeven, acht of negen auto nome groepen, in staat zal zijn de veel vuldige kabinetscrises, die voorkwamen tijdens de duur van de vorige Nationale Vergadering, te vermijden. Sommige po litieke commentatoren voorzien dan ook grotere moeilijkheden in het nieuwe parlement. Oppervlakkig gezien bevin den de centrumpartijen zich niet in een slechtere positie dan tevoren, maar zij zullen, zo meent men, wellicht moei lijker overeenstemming kunnen vinden, omdat er zich meer rechts-georiënteer- de afgevaardigden onder hen bevonden. Sommige van de zogenaamd onafhanke lijke of gematigde groeperingen staan in feite meer nabij het Gaullistische program dan nabij het socialistische. Ondanks hun oppositie tegen De Gaulle by de verkiezingen zal de loop der ge beurtenissen hen wellicht in het parle ment meer doen overhellen naar de Gaullisten dan naar de centrumpartyen. De stand na 17.103.493 getelde stem men was als volgt: Communisten 4.406.301 of 25.76 Gaullisten 3.564.833 of 20 sa Socialisten 2.591.709 of 15.15 M.R.P. 2.084.013 of 12.18 Radicalen 1.698.230 of 9.92 Gematigden 2.049.113 of 11.98 De rest van de stemmen viel ten deel aan kleinere groeperingen afgezien van een aantal ongeldig uitgebrachte stem men. Het nieuwe verkiezingssysteem heeft overigens enige merkwaardige gevolgen gehad. De cijfers tonen, dat alle centrumpartyen een kleiner percentage van het totaal aantal uitgebrachte stemmen hebben behaald dan vyf jaar geleden, maar, afgezien van de M.R.P., hun aantal zetels hebben vergroot. In officiële Amerikaanse kringen, al dus A.F.P., is men tevreden over de uit slag, hoewel men toegeeft, dat de Com munisten, ondanks hun verlies aan ze- De Fransen zyn Zondag ter stembus geweest, Er moesten 627 volksver- woordigers voor de Nationale Verga dering worden gekozen. De opkomst yvas voor Frankrijk behoorlijk, ongeveer drie-vierde van de bijna 25 millioen stemgerechtigden. Het meest springt in het oog de ver overing, die generaal de Gaulle heeft gemaakt. Volgens de berichten kreeg zyn party, de R.P.F., vooral veel stem men uit de kringen van middenstand en bedrijfsleven, hetgeen wijst op een ontevredenheid in deze groeperingen over het huidige régime van de „derde macht". De R.P.F. zal in de Nationale Vergadering een macht vormen, die niet kan worden weggecyferd en de moei- ïykheden van het regeren voor het toe komstige bewind beiangryk zal vergro ten. De Gaulle kart, al zal zijn party vele zetels bezetten, echter geen regering vormen. Dat was ook niet te verwach ten. De regeringspartüen, de z.g. derde macht, hebben de grondwetteiyke meer derheid van zetels behaald, nodig voor het vormen van een regering. Deze meerderheid is in vele districten ont staan door het feit, dat de lijsten van verschillende partyen verbonden waren. Hoeveel zetels dit precies scheelt is moeiiyk te berekenen. 'T' ekenend voor Frankrijk is, dat de communisten zich hebben kunnen handhaven. Dat zü, hoewel op het land stemmen verliezend, doch i n Parus winst behalend, met minder zetels ge noegen zullen moeten nemen, is uitslui tend een gevolg van het nieuwe ver kiezingsstelsel. Zy, die gespeculeerd hebben op een grote achteruitgang var. de communisten, zyn bedrogen uitge komen. Frankrijk blyft in de rode greep en dat voorspelt voor de toekomst niets dan kwaad. De M.R.P., de R.K. volksrepublikei nen, zyn sterk achteruitgegaan. Men mag aannemen, dat velen, die in 1946 op deze party stemden, thans hun stem op de Gaulle hebben uitgebracht. Als men zich baseert op de verkie zingsuitslagen, ligt liet voor de hand te veronderstellen, dat Frankrijk op nieuw een periode van compromissen en halfslachtige oplossingen tegemoet gaat. Er is inderdaad een regeringsmeerder heid, maar die zal zeer wankel zyn, omdat èn in de regeringspartüen zelf inneriyke tegenstellingen zich zullen openbaren èn (wat nog erger is) aan beide züden een oppositie staat, die niet zal schromen al liet mogeiyke te doen om de regering zo snel mogeiyk weer ten val te brengen. De lucht is niet opgeklaard. T. tels, hun stemmenaantal hebben ge handhaafd. Op het hoofdkwartier van de R.P.F. gaven functionarissen Maandagavond uiting aan hun verlangen naar het be ginnen van „de slag in het parlement", met het doel de Gaullistische program ma van „revolutionnaire hervorming van het regeringsstelsel" te kunnen uit voeren. De Franse communistische party heeft een nogal dreigend communiqué uitgegeven, waarin zjj verklaart haar voornaamste actie voortaan „niet meer in de volksvertegenwoordiging, doch aan het arbeidsfront te zullen voeren". „De parlementaire zwendel der ver kiezingen zal beantwoord worden met andere middelen van actie, onsmisbaar by het verdedigen van looneisen", aldus liet communiqué. Kruitfabriek bij Namen in de lucht gevlogen. Te Jambes, by Namen, zyn drie ar beiders van een kruitfabriek ten gevol ge van een ontploffing omgekomen. Tal rijke personen zyn gewond. De ruiten zyn ver in de omtrek verbrijzeld. De fa briek zelf stortte in. De ontploffing was 15 tot 20 kilome ter in de omtrek te horen. Een arbeider had juist voor de ont- plofline de fabriek verlaten. De gouverneur van nameu oi u<= cureur des konings hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven. :~'n' I NAAR DE DRIE MILLIOEN? Voor de Haak-In-actie, die de N.C. R.V. heeft gehouden, zyn thans de laat ste giften binnengestroomd, waarvan enkele uit het buitenland by de wereld omroep binnenkwamen naar aanleiding van een heruitzending van een gedeelte van de laatste avond in het Concertge bouw te Amsterdam. Met de opbrengst van bazar en tentoonstellingen mede is een totaal bedrag bereikt van rond f2.800.000, dat binnenkort zün bestem- ming geheel volgens het omlynde doel en dus zonder aftrek van onkosten zal vinden. Zedenmisdrijven in Enkhuizen ontdekt. Te Enkhuizen zyn de laatste weken zedenmisdrijven aan het licht gekomen, waarby een groot aantal jongens en meisjes tussen de 12 en 17 jaar is be trokken. In verband hiermede werd een 38-jarige man gearresteerd. (T Kersentijd-spreeuwentijd. Nu de kersen beginnen te kleu ren, zyn de bezitters of pachters van kersenboomgaarden druk in de weer, om maatregelen te nemen tegen de spreeuwenplaag. Er worden uitkyk- torens gebouwd, rammelende blik ken bussen in de bomen gehangen en „spreeuwenjagers" ln dienst geno men. Zelfs is in Brummen een boom- gaardbezitter er toe overgegaan een luidspreker-installatie in zyn boom gaard te laten aanleggen. De heer D. J. W. Detmar in Brummen heeft een goedkoper middel uitgedacht. „Spreeuwen zyn op hun dood voor blauw", zegt hy en daarom hangt hü blauwe vlaggen in zyn bomen. Tegen de lysters, die om die vlaggen niets geven, heeft hy, in drieën gevouwen, reepjes blik in de bomen gehangen na ze zodanig met blauwe lak te hebben geverfd, dat aan de ene kant het bovenste en onderste deel en aan de andere kant het middelste deel blauw is gemaakt. Laat andere be zitters van kersen-boomgaarden het maar eens proberen zegt hy, want hy is erg benieuwd naar hun resul taten. J) DE STRIJD IN KOREA. TREINRAMP IN PAKISTAN. Elf personen werden gedood by een treinbotsing in Pakistan, waarby een passagiers trein en een met graan ge laden trein op elkaar inreden. Maandag werd de geallieerde opmars in Korea byna op het gehele front door de noordelyke tegenaanvallen opgehou den. De Noordelyken hebben zich in voor verdediging geschikt gebied inge graven en hun luchtmacht is ongewoon actief. Slechts in het Oostelijk deel van het centrale front boekte de geallieerde infanterie een terreinwinst van drie km. De sterker wordende tegenstand geeft voedsel aan de geruchten, dat de Noordelyken langs het gehele front een tegenoffensief voorbereiden, mogelyk deze keer ondersteund door de lucht macht. Volgens geruchten zou het of fensief op 25 Juni, het begin van de oorlog in Korea, beginnen. Bekend is, dat de Noordelyken by voorkeur op be langrijke data acties beginnen. De Noordelyke soldaten hebben zeer te lydeft door pokken- en vlektyphus- epidemieën. Zy hebben bijna geen ge neeskundige faciliteiten. Inenting zou de Amerikaanse soldaten beschermen, ^S^etfanU'Wrgcfsin- geënt. Dr Joe Tsjan Jang, de Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, heeft in een vergadering van een Amerikaanse particuliere organisatie voor hulp aan Zuid-Korea verklaard, dat de oorlog in Korea meer dan 3 millioen doden onder de burgerbevolking had geëist. Het aantal daklozen bedroeg thans meer Het a[valwaterprobleem in de Zeeuws-Vlaamse vlasindustrie Verzameling in kommen buiten waterwingebied. Teneinde te trachten tot een oplossing te komen voor liet zeer urgente pro bleem van de lozing van het afvalwater der vlasindustrie in Oost Zeeuvvsch- Vlaanderen en de daarmede gepaard gaande moeilijkheden by de vaststelling van vestigingsplaatsen voor nieuwe vlasroteryen, werd Zaterdag te St Jansteen een door het Prov. Bestuur van Zeeland belegde bijeenkomst gehouden. Deze stond o.l.v. de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot en werd bygewoond door een drietal leden van Gedeputeerde BENOEMINGEN IN HET ATLANTISCHE PACT. Generaal Elsenhower, de opperbevelhebber der strijdkrachten van het Atlan tische Pact in Europa, heeft de Amerikaanse admiraal Robert B. Carney aan gewezen als opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Zuld-Europa. Admiraal Carney is thans opperbevelhebber van de Amerikaanse tweede vloot. Admiraal Carney zal voorlopig ook optreden als bevelhebber der verbonden marinestrijdkrachten, die aan het op perbevel van Zuid-Europa zyn toege voegd. In deze capaciteit zal hy een af- zonderlyke staf bezitten en het bevel voeren over de Amerikaanse zesde vloot „en die marinestrydkrachten, welke nog toegewezen zullen worden". Generaal Maurizio Lazzaro de Cstig lioni van het Italiaanse leger wordt be velhebber van de geallieerde legers in Zuid-Europa en generaal-maj. David M. Schlatter van de Amerikaanse lucht macht bevelhebber der verbonden luchtstrijdkrachten in dit gebied. Carney is 65 jaar. Hy trof in de twee de wereldoorlog de voorbereidingen voor het binnenvaren van de Ameri kaanse vloot in de Japanse wateren en i\rj' i i Wegens verduistering van een aantal postpakketten is tegen een 35-jarige voormalige P.T.T.-besteller uit Amster dam drie jaar gevangenisstraf met af trek geëist. De Oude Kerk te Am sterdam is op last van de hoofdstede- lyke dienst van bouw- en woningtoe zicht gesloten. Het is nl. gebleken, dat grote gedeelten van het hout in het ge welf totaal zyn vermolmd. Men was van plan dit zes eeuwen oude gebouw te restaureren. Het herstel van het ge welf betekent echter, dat de restaura tie enige millioenen zal gaan kosten. Eind Juli beginnen de Fordfabrieken aan de Hembrug met de bouw van „Zephyrs" een zusje van de „Consul", die hier al enige tyd wordt gebouwd. Op de Amerikaanse ambassade te Ha vanna heeft men de lyken gevonden van twee wachten die met een vuurwapen waren neergeschoten. Een 26-jarige uit Weimar afkomstige Oostduitser is gisteren door een gerechtshof der Ame rikaanse bezettingsstrydkrachten tot 4 jaar gevangenissraf veroordeeld we gens spionnage voor de Sowjet-Unie. Churchill heeft gisteren by de bezich tiging van R.A.F.-opleidingskampen de onmiddellyke herinstelling geëist van de Engelse burgerwacht (Home guard). Hy is er nl. van overtuigd, dat Engeland bij een volgende oorlog ook luchtlan dingstroepen zal moeten bestrijden. Gisteravond is in Livorno een autobus in een ravyn gestort; 35 passagiers werden gewond. de aanvaarding van de Japanse over gave. De 63-jarige Castiglioni was in 1940 chef voor de operaties van het Italiaan se leger en later assistent van de opper bevelhebber. Schlatter, 50 jaar, heeft hoge Ame rikaanse posten bezet en is een deskun dige op het gebied van atoomwapens. Hy is lid geweest van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Carneys bevel strekt zich uit over Italië, gedeelten van Frankrijk en het gedeelte van de Middellandse Zee ten Zuid-Westen van Italië. Niet onder zyn bevel vallen Griekenland, Turkye, Joe- go-Slavië, Spanje, Malta, Gibraltar, Noord-Afrika en Portugal. dan 10 millioen. Millioenen Koreanen hadden alles verloren behalve de lom pen waarin zy gehuld zyn. LIJK VAN ONBEKENDE VROUW GEVONDEN. In het wandelbos te Tilburg werd gis termiddag door een houtsprokkelaar het lijk gevonden van een naar schat ting 40-jarigfe vrouw. Hoewel de identiteit niet kon worden vastgesteld, is het vrij zeker, dat de vrouw uit Hil- legersberg by Rotterdam afkomstig is. Het stoffelyk overschot moet reeds en kele dagen ter plaatse gelegen hebben. De Tilburgse recherche, die de zaak in onderzoek heeft, acht misdrijf niet waarschynlijk. Staten, de heren C. Hamelink, A. L. S. Lockef eer en C. Philipse, de besturen van het Hulster- en Axeler Ambacht en der Zeeuws-Vlaamse Vlassersfederatie, de directies van de Planologische Dienst, het E.T.I., de Waterleiding My „Zeeuwsch-Vlaanderen" en het Vlas instituut te Wageningen en vertegen woordigers van net Ryksinstituut voor drinkwatervoorziening en het Rijksin stituut voor Zuivering van afvalwater. ONHOUDBAAR. Tydens de zeer uitvoerige besprekin gen Dleek, dat de huidige toestand on houdbaar geacht moet worden, daar niet alleen het waterwingebied der wa terleiding My door het onttrekken van water t.b.v. de vlasroteryen en het in filtreren van afvalwater in de bodem in ernstig gevaar dreigt te komen, doch dat daarnaast de polderwaters door het afvalwater sterk worden verontreinigd, hetgeen niet alleen schadelyk is voor de lanaoouw, de veehouderij en de vis stand, doch ook de volksgezondheid in gevaar kan brengen. Van de zyde uer vlasindustrie werd erop gewezen, dat bij het zoeken naar een oplossing deze industrie geen te zware lasten mogen worden opgelegd, daar zij reeds verplicht is, teneinde aan de concurrentie net hoofd te kunnen bieden, grote kapitalen te investeren. De vrees werd verder uitgesproken, dat, indien de vlasnyverheid te veel wordt belemmerd, deze zich later over de landsgrens zal gaan uitbreiden. Blykens een uiteenzetting van de di recteur van het Vlasinstituut, ir J. I. C. Butler, kan z.g. geaëreerd roten waaroy de hoeveeniedenafvalwater tot een minimum worden beperkt geen oplossing bieden, daar hierdoor de kwa liteit van het product vermindert, het geen reeds in Engeland en Denemarken is gebleken. VOORSTELLEN AANGENOMEN. Na langdurige discussie werden ten slotte door het Prov. Bestuur gedane voorstellen aangenomen, inhoudende: a) De by het probleem betrokken ge meentebesturen zal worden verzocht, opdracht te geven tot het vervaardigen van een technisch plan, dat de oplossing mogelyk maakt van het afvalwater probleem naar de ideeën van het Prov. Bestuur en het R.I.Z.A. Deze beogen het verzamelen van het afvalwater in uitgestrekte kommen buiten het water wingebied, teneinde het daar weer ge schikt te maken voor rootwater en het betrekken van het benodigde water voor de vlasindustrie van buiten het waterwingebied der waterleiding My. b) Het instellen van een tweetal des kundige commissies, één ter behande ling op korte termyn van acute geval len betreffende vestigingsplaatsen voor nieuwe roterijen, de andere ter bestu dering op brede basis van het gehele waterhuishoudingsvraagstuk in Zeeuwsch-Vlaanderen. Loodsdienst op en vóór de Schelde. Tussen de directeur-generaal van het loodswezen te 's-Gravenhage en de di recteur-generaal van het zeewezen te Brussel, behoorlyk gemachtigd door hun wederzydse regeringen, werd op 5 Juli 1950 een regeling getroffen betref fende de loodsdienst vóór en op de Westerschelde en op het Kanaal van Terneuzen. Deze regeling, welke op 1 October 1950 is ingegaan, betreft de loodsdienst op de Belgische havens, ge legen aan de Westerschelde en aan het Kanaal van Terneuzen. Daarby werd aan het Nederlandse loodswezen 27% procent van de te loodsen schepen en 27% van het totale loodsgeld toe gewezen. Deze percentages waren reeds in 1939 door de toenmalige regering goedgekeurd en berusten op resultaten, behaald in de periode van 1 Januari 1924 tot 1 Januari 1939. De beide loods- diensten kunnen thans op meer doel matige en economische wijze worden uitgeoefend, terwyl geen concurrentie meer bestaat. Een der gevolgen van deze overeenkomst is, dat het aantal loodsvaartuigen benodigd in het betrok ken gebied, voor beide landen tot de lieW.\ itA»>iaaohEaah£..AlJu* ken geantwoord in de M. v. Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamef over de begroting van het departement van Buitenlandse Zaken. In tegenwoordigheid ven Koningin Juliene en Prinses Beatrix had Zater dag te Asten (N.-Br.) de naamgeving en eerste bespeling plaats van het door de firma Eijsbouts-L'ips gegoten beiaard „De Vier Koningskinderen dat onder auspiciën van de Stichting Culturele Samenwerking tussen Ne- derland-Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, bestemd is voor het Curagaose Museum te Willemstad. Koningin en Prinses bezichtigen na de naamgeving en eerste bespeling het klokkenspel, dat was opgesteld op de markt voor het stadhuis te Asten. Men verwacht geen record oogsten. De verdedigingsplannen van West-Europa, De generale staf van de strijdkrach ten van het Atlantisch Pact in Europa deelt mede dat generaal Eisenhower heden 19 Juni, een stafvergadering van alle voornaamste opperbevelheb bers en divisiebevelhebbers van het At lantisch Pact zal presideren. Dit is voor het eerst, dat een conferentie van die omvang, waarop de voornaamste ad juncten van generaal Eisenhower te genwoordig zyn, te Parijs wordt gehou den. Op de agenda van de vergadering staat onder meer de studie vein de ver dedigingsplannen van West-Europa. In Argentinië beschildert en beschuldigt men In de laatste dagen zyn op de huizen van als zodanig bekende politieke te genstanders van president Peron van Argentinië met rode menie figuren ge schilderd die klaarblykelyk galgen moe ten voorstellen, aldus meldt de corres pondent van de „Times". Ook zyn in re geringsbladen de foto's verschenen van degenen, tegen wie de „schildercam pagne" was gericht, compleet met naam en adres en onder de beschuldiging van samenzwering tegen de regering-Peron met hulp van „Wall Street en Moskou". De betrokken personen behoren tot al lerlei politieke schakeringen van conser vatief tot communist. Men meent te kunnen verwachten, dat voor de verkiezingen ln Februari van het volgend jaar Peron zich can- didaat zal stellen voor het president schap en zyn echtgenote Evita voor het vice—presidentschap. Ofschoon het nog te vroeg is om een definitief oordeel te vellen, verheelt men in kringen van land. en tuinbouw toch niet, dat de stand van het aard appelgewas, voornamelijk het vroege gewas en het pootgoed, niet bijster rooskleurig is. Door ongunstige weersomstandighe den, te veel regen in het voorjaar, is de oogst van vroege aardappelen reeds enige weken verlaat. Weliswaar is reeds aanvoer van kleine soorten nieuwe aardappelen geweest, maar de grote stroom laat nog steeds op zich wachten. De droogte van de laatste tyd is hier de schuld van. Slechts met kunstmatige besproeiingen kan men het groeien en rijpen bespoedigen. Indien de droogte echter blyft aanhouden, wordt voor mislukking van een deel van het gewas gevreesd. Ditzelfde geldt ook voor een deel van de pootaardappeloogst. Indien dit pro duct schaars wordt, zullen waarschyn- lyk vrij hoge prijzen kunnen worden ge maakt. Vele telers zyn voor grote strop pen door verdroging bang. In de veen koloniale streek staat ^het gewas der fabrieksaardappelen er eveneens matig voor. Ook hier wordt de groei door droogte belemmerd. De latere soorten. Van de latere soorten consumptie aardappelen is op het ogenblik nog wei nig te zeggen. Indien er voldoende regen valt, kan de oogst hiervan nog redelyk goed worden. Een minder goede aardappeloogst zal, naar algemeen wordt aangenomen, geen byzondere weerslag op het binnenlands verbruik met zich mee brengen. Ieder jaar wordt ruimschoots geteeld om de Nederlandse markt te voorzien en daar naast kan doorgaans een flinke hoe veelheid voor export en veevoeder be schikbaar komen. Indien de aardappeloogst zou tegen vallen, dan verwacht men overheids maatregelen ter bescherming van de binnenlandse menselyke consumptie, bijvoorbeeld door een totale of gedeelte- lyke exportstop. Zolang echter niet vol doende zekerheid over de opbrengst der aardappelakkers te krijgen ls, kunnen op dit punt- geen maatregelen genomen worden. Indien het behoorlyk wil rege nen is voorshands nog geen reden voor pessimisme, hoewel men nu reeds kan zeggen, dat de velden geen record oogsten beloven. Het poofgoed-egalisatiefonds. Blykens een voorlopig verslag van het Pootgoed-Egalisatiefonds (P.E.F.) is de export van goedgekeurde poot- aardappelen oogst 1950 vlot gelopen. In totaal zyn 238.000 ton pootaardappelen geëxporteerd, waarvan 195.000 ton klei- poters. Deze waren dan ook vrijwel uit verkocht. Voor het fonds werden door het „Aan- en Verkoopbureau Akker bouwproducten" 21.000 ton zandpoters overgenomen, van welke hoeveelheid het ras „Voran" 80 uitmaakte. Ten behoeve van het P.E.F. wordt een heffing van 75 gulden per hectare goedgekeurde pootaardappelen geheven. Voorts vindt by export een heffing van 50 cent per 100 kilogram plaats. Gezien de gunstige uitkomsten over 1950 zal het P.E.F. aan het einde van dit jaar ruim 9 millioen gulden bevat ten. Mocht zich dit jaar een strop voor doen bü de export van pootaardappelen, aldus het Voorl. Verslag, dan zou by het overnemen van b.v. 150.000 ton poters een bedrag van 7,5 millioen gulden ge moeid zyn. Verlaging van heffingen wordt niet gewenst geacht. De 21.000 ton onverkochte zandpoot- aardappelen van 1950 zyn aan aardap pelmeelfabrieken of als veevoeder over gedaan. Onderscheiding voor de marine. Drie nakomelingen van de 17e eeuwsq zeeheld Johan Evertsen mevr. 1» Tltsinghde Lang Evertsen, mevr. A, de Graaffde Lang Evertsen en de hee* K. L. H. W. de Lang Evertsen uit Hil versum hebben gistermorgen te Den Helder de admiraalsvlag van de zee held overhandigd aan de commandant van de torpedobootjager „Evertsen" It, ter zee 1ste klasse D. J. van Doornicli, De commandant van de zeemacht Ne derland, schout by nacht C. W. Slot was met zyn stafchef persooniyk by dezS plechtigheid aanwezig. Mevr. L. Titsinghde Lang Evertsen richtte zich tydens de overdracht tot de opvarenden van de Evertsen en ver telde dat zij en haar familie zich met grote interesse op de hoogte hadden ge steld van de verrichtingen van deze oor logsbodem in de Koreaanse wateren, Daardoor was by hen de gedachte op gekomen het trotse familiestuk aan het schip te schenken. Zy deden dit gaarne omdat zy ervan overtuigd zyn, dat de geest van 3 eeuwen geleden de Koninklyke Neder landse Marine nog bezielt als het gaat om de naam van het vaderland. DS commandant nam het kostbare ge schenk dankbaar namens het schip en de opvarenden in ontvangst, daarby da verzekering gevend, dat dit symbool van Nederlands glorie ter zee de tegen woordige en latere bemanningen zeker zal bezielen by het vervullen van welke dienst ook. De admiraalsvlag van luitenant ad miraal Johan Evertsen van de ZeeuW- sche Compagnie, die in 1666 tydens d« tweede Engelse oorlog is gesneuveld, draagt op geheel wit veld in de linker en rechter-bovenhoek en in het midden van de onderkant het wapen van de zeeheld: 3 schepen in volle zee op groe ne achtergrond. Brand op Engels schip. Volgens een radiobericht is in de af gelopen nacht om 2 uur brand ontdekt in een ruim van het Engelse 7310 ton metende motorschip „Markab", dat ziel! in Het Kanaal bevindt. De kapitein meldde, dat het vuur zich ernstig laat aanzien,doch dat voor de opvarenden nog geen gevaar bestaat. Blussingspo- gingen worden aangewend. De Voorlichtingsdienst van de Britse ambassade te Djakarta heeft aan da pers medegedeeld, dat een woordvoer der van het Britse ministerie van Bui- tenlanwe Zaken de bewering, dat Sweerts een Britse agent zou zyn, als onwaar heeft gequalificeerd. DE BILT ZEGT: Minder bewolking. Wisselende bewolking met voorna- meiyk in het binnenland slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit westelyke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1